r THALIA smeltend van smaak Wie JEUGDKOOR „DE GOEDE HERDER" DANSSCHOOL T. GRIEK Amsterdamse Beurs Westduitse hogescholen kunnen studenten-toevloed niet aan „TWEE OP DE WIP" Vlinderlicht smeerbaar leerling-analist leerling-analist BONJOUR TRISTESSE WÊÊÊÈÊÊÈÊÊSÊÈ i Altijd vers. Altijd smeuïg. Zomer en winter heerlijk smeerbaar.smeltend op de tong. Dat is Rama. Maar Rama is dan ook bereid uit de allerfijnste en kostbaarste grondstoffen. Daarom heeft Rama zoveel voor op gewone margarine. En daarom is Rama zijn prijs dubbel en dwars waard. De beurs van gisteren Echo van geboorten-hausse in oorlogsjaren „Simson" sleepte Mulan-N naar Rotterdam Nieuwe kustvaarder had machineschade Scheepvaart N.V. Ceta-Bever N.V. Ceta-Bever STADSSCHOUWBURG MODEACADEMIE PH. JANSEN a. Nette verkoopsters b. Jongeman voor winkel en magazijn WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1959 AMSTERDAM De flauwe tendentie is blijkbaar een ver gissing geweest want over de gehele linie waren de internationale waarden in her stel. De handel was wederom gering. De internationale politiek is onveranderd ge bleven en in Laos zijn de moeilijkheden nog lang niet achter de rug. President Eisenhower is een dag vroeger dan aan vankelijk het plan was naar Amerika te ruggekeerd en volgende week zal, volgens afspraak, de Russische premier Kroesjtsjev naar Amerika gaan. De beurs is te dien aanzien erg voorzichtig. De arbitrage wilde in ieder geval liever eerst de openings koersen uit Wall Street, waar de markt maandag wegens Labor Day gesloten bleef, afwachten alvorens nieuwe posities aan te gaan. Het zal voor de Europese beurzen van groot belang zijn, welke slotkoersen New York te zien zal geven. Een gunstig teken voor het Damrak was dat de West- duitse beurzen, na de flauwe stemming van de vorige dag, een licht herstel te zien gaven. Hierdoor kwamen in Amsterdam wat kooporders los en dit was reeds vol doende om hogere koersen op het bord te laten aanbrengen. Philips-aandelen waren op 644 een vijftal punten boven de vorige slotprijs. Unilever haalde op 642 het groot ste gedeelte van de vorige koersverliezen in. Met AKU vlotte het niet zo best. Op een koers van circa 375 noteerden de rayonaandelen een puntje boven de vorige slotprijs. Kon. Olie een paar dubbeltjes hoger op 166. In het laatste beurshalfuur ondergingen alle internationale waarden een geringe daling waardoor de hoogste prijzen van de dag niet gehandhaafd ble ven. De scheepvaart gaf eveneens een her stel te zien. De geringe koersverliezen van de vorige dag in deze sector werden voor het grootste gedeelte ingelopen. Van de leidende cultures was Deli hoger, de ove rige waarden in deze sector goed prijs houdend. Staatsfondsen eerder iets gemak kelijker. Aandelen Van Vlissingen Katoen werden vrijwel onveranderd op 445 gead viseerd. Er zal geen herkapitalisatie plaats vinden doch er is wel een emissie in voor bereiding, aldus de directie van Van Vlis singen. De beurs verwacht echter een di vidend van 20 percent (14 percent) plus een aandelenemissie één op één a 100 per cent. Er komt binnenkort weer een nieuwe ling naar de beurs namelijk Wessanen's Koninklijke Fabrieken n.v. Claims Uitge versmaatschappij Misset werden onveran derd op 800 geadviseerd. Aandelen Ket- jen werden op 365 geadviseerd tegen een slotprijs van gisteren op 359. Prolongatie 3 percent. NEW YORK De Newyorkse beurs heeft voor de derde keer in nog geen maand een scherpe daling te zien gegeven, na die van 10 augustus de ergste van het jaar. Het toegenomen aan bod van aandelen op de markt leidde tot individuele verliezen van vijf dollar en tot een daling van de marktwaarden met on geveer vijf miljard dollar. De verkoop was het grootst in de goudgerande fondsen zoals die van Chrysler, Ford, General Elec tric, International Paper, Goodyear, Wes- tinghouse Electric, U.S. Steel en IBM. De omzet was 1.940.000 aandelen. Van 1221 fondsen 151 hoger en 918 lager. Het indu striegemiddelde kwam van 652.18 op 642.69, dat van spoorwegen van 158.61 op 156.19 en dat van openbare nutsbedrijven van 90.07 op 89.33. (UPI) 3-3 y2°/o Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 #/o Pr. A'dam '56 I Pr. A'dam '56 II.. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.-. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A. Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 93"/ie 99 111% 81X 93% 93% 3671/2 633 633 162,80 99 375 633 247 570 308 398 644 245 640 217 165 736 165,80 3351/2 100 125, 164 164 143 141 249 151 f 173, 326 166 247 303 277 65 X 56% 105 56 81 24% (Van onze correspondent in Bonn) Aan vele Westduitse universiteiten en hogescholen heerst een noodtoestand op het gebied van collegezalen, laboratoria en leerkrachten. Uit alle delen des lands melden de universiteiten, dat er voor de natuurwetenschappelijke vakken aspi rant-studenten geweerd moeten worden, wegens plaatsgebrek. De Westduitse grondwet garandeert ieder studievrijheid, ook wat de plaats be treft, waar men studeren wil. Dit blijkt nu meer dan ooit een leeg begrip te zijn, om dat er voor het komende wintersemester, waarvoor in deze dagen de inschrijvingen plaatsvinden, eenvoudig geen ruimte is voor de vloed van gegadigden. Deze is weer een gevolg van vele geboorten in de eerste twee oorlogsjaren in Duitsland. De toen geboren kinderen zijn thans ongeveer twintig jaar oud. De beperking, waartoe de universiteiten ongrondwettelijk moeten overgaan, betreft voornamelijk de vakken natuurkunde, scheikunde, medicijnen, farmacie en tandheelkunde. Daarvoor zijn uitgebreide laboratoria nodig en die ontbreken. De bestaande lokalen zijn niet in staat de stroom van gegadigden voor een plaatsje te bevatten. Juist thans is dat uitermate pijnlijk, omdat er enerzijds sprake is van een enorme vraag, zowel op universiteiten naar leerkrachten, als in de industrie naar hooggekwalificeerde, wetenschappelijk gevormde, natuurkundigen, chemici en Dwars van Scheveningen is gisteravond om tien uur de nieuwe Rotterdamse kust vaarder ,.Mulan-N" in moeilijkheden gekomen. Het schip moest met machine- schade voor anker gaan. Uit IJmuiden vertrok de sleepboot „Simson" van n.v. Bureau Wijsmuller onmiddellijk naar zee. De sleepboot kreeg een bergingscontract op Lloyd's Open Form en heeft de Mulan-N naar Rotterdam gesleept. dergelijke. Tussen dit grote aanbod aan studenten en de minstens even grote vraag naar afgestudeerden staat, zo is opgemerkt, een veel te klein geworden universiteit. Afremmen Uit een overzicht is gebleken, dat de uni versiteiten van Frankfort, Würzburg, Mar burg, Giessen, Freiburg, Bonn, Heidel- berg, Hamburg, Kiel, Mainz, München en Keulen vergaande beperkingen hebben: of er worden toelatingsexamens vereist, of men heeft, voor vakken als natuurkun de, scheikunde en farmacie, de faculteit doodgewoon gesloten omdat er geen plaats meer is. Te Tübbingen en Göttingen bestaat geen „numerus clausus", maar men heeft de aanmelding voor tandheelkunde deson danks geslotenDe vrije universiteit te Berlijn kent reeds sedert de oprichting in 1949 een numerus clausus, het maxi mum is hier 10.800 studenten. Hetzelfde geldt voor de Berlijnse technische hoge school met 8000 studenten, de technische hogescholen te Stuttgart, München, Hann over, Brunswijk, Karlsruhe en Darm stadt kennen alle de numerus clausus, zij het voor vele, zij het voor alle vakken. Al leen de universiteiten te Münster, Saar- brücken en Erlangen en de technische ho geschool te Aken melden geen beperkin gen, maar overigens is men genoodzaakt twintig tot vijftig percent van de kandida ten, dat zijn duizenden jongens en meis jes, af te wijzen. Men spreekt overigens in het algemeen niet van een afwijzen dei- kandidaten, maar van een afremmen van de vloed van studenten. Aagtedljk 9 te Amsterdam. Aagtekerk 8 600 m. n. St. Helena n. Kaapstad. Aafedijk 9 t.e Tandjong Priok. Abbekerk 9 te Aden. Abida 9 te Miri. Aegis 8 te Tampa verwacht. Agamemnon 8 v. Cumana n. Carupano. Alca pass. 9 Kp. Villano n. Bordeaux. Alcor 8 dw. Maceio n. Las Palmas. Algenib 9 te Rotterdam. Alkaid 8 500 m. z. St. Vincent n. Las Palmas. Alkes 8 90 m. o. Portor Alegre n. Montevideo. Alphacca 8 -480 m. z.o. Bermuda n. New York. AJphard 9 te Bahia. Alpherat 9 te Vitoria verwacht v. Rio de Janeiro. Aludra 8 Madeira gepass. n. St. Vincent. Amalie B 8 362 m. w. Goa n. Aden. Ameland 8 op Meer van Maracaibo. Ampenan 9 te Napels. Amstelpark 9 te Penang. Amstelsluis 9 250 m. w.n.w. Manilla n. Singapore. Angolakust pass. 8 Las Palmas n. Le Havre. Anne Christina 8 te Paragua v. Montevideo. Area 8 50 m. n.n.o. San Miguel n. Trinidad. Arkeldijk 8 t.e Charleston verwacht. Asmidiske 8 260 m. o.z.o. Sable n, Hampt. Roads. Asterope 8 650 m. n. Azoren n. Hampton Roads. Attis 7 v. Paramaribo n. Amsterdam. Axeldijk 9 te New York. Baarn 8 610 m. n.o. Barbados n. Rotterdam. Bantam 8 200 m. o. Socotra n. Penang. Bengalen 8 v. Balikpapan n. Surabaja. Beninkust 8 v. Pointe Noire n. Abidjan. Billiton 8 v. Manilla n. Tabaco. Bonita 7 v. New York n. Laceiba. Calamares 8 te Tela verwacht. Caltex Delfzijr8 v. Holtenau n. Kopenhagen. Caltex Eindhoven 8 dw. Masirah eil. n. Suez. Caltex Leiden 8 105 m. z. Cochin n. Rastanura. Caltex Pernis 8 6 m. z. Jazqais n. Pt. Elisabeth. Calt. Rotterd. 8 80 m. z.z.o. The Brothers n. Suez. Caltex The Hague 8 v. Abadan n. Karachi. Camerounkust 8 v. Hamburg n. Amsterdam. Carillo 8 v. Armuelles n. Los Angcles. Cinulia 8 300 m. o.n.o. Belem n. Willemstad. Cistula 9 te Singapore. Cities Service Valley Forge 9 te Port Said. Congokust 8 v. Takoradi n. Monrovia. Cradle of Lib. 8 500 m. o. Mombasa n. Ph.delphia. Crania 8 v. Curapao n. Rotterdam. Daphnis 8 v. Rotterdam n. Bremen. De Eerens 8 nog te Abadan. Delft 9 te Hoek v. Holl. verdacht n. Rotterdam. Doris 8 te Carupano. Eemdijk 8 300 m. n.w. Azoren n. Havana. Eos 9 te Oran. Esso Amsterdam 8 300 m. w.n.w. Finist. n. Aruba. Esso Nederland pass. 8 Masira n. Rastanura. Fravizo 8 te Las Palmas. Gaasterkerk 9 te Djibouti. Gabonkust. pass. 8 Las Palmas n. Freetown. Giessenkerk 8 175 m. n.n.o. Finist. n. Antwerpen. Gloria Maris 8 690 m. z.w. Rangoon n. Rangoon. Gooiland pass. 7 St. Paulsrocks n. Santos. Guineekust 8 v. Monrovia n. Grand Bassa. Kathor pass. 8 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Hector 8 120 m. o. Rhodos n. Eleusis. tlecuba 8 te Grenada verwacht. Heemskerk 8 v. Yokohama n. Shanghai. Helena 8 te St. Vincent verwacht v. Lucia. Helicon 8 te Amsterdam. Ifera 9 v. Rotterdam n. Amsterdam. Houtman 8 500 m. o. Timor n. Singapore. Isis 8 v. Philadelphia n. New York. Java 8 v. Singapore n. Port Swettenham. Joh. Frans 8 430 m. z.w. Bermuda n. Montreal. Kaap Hoorn 8 te Massawa. Kara 8 400 m. z.w. Bermuda's n. New York. Karakorum 8 v. Bangkok n. Labuan. Karimata 8 dw. Malta n. Amsterdam. Katelysia 8 70 m. n.n.o. Algiers n. Gibraltar. Kermia 9 te Trinidad Khasiella verm. 8 v. Stanlow n. Hamble. Kie'ldrecht pass. 7 Finisterre n. Marseille. Kloosterdijk 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Koningswaard 7 150 m. o.z.o. Rio de Janeiro naar Curacao. Kopiorièlla 8 55 m. z.o. Mozambique n. Abadan. Koratia 11 te Bahrein verwacht. Koren ia 14 te Las Palmas verwacht. Kosicia pass. 8 Guadeloupe n. Curacao. Kryptos 9 te Barry verwacht. Kylix 8 330 m. o. Ceylon n. Aden. Laarderkerk pass. 8 Perim n. Rotterdam. Laurenskerk 8 te Londen. Leopoldskerk 8 35 m. n.w. Lissabon n. Port Said. Leuvekerk 10 te Suez verwacht. Liberty Bell 8 v. Suez n. Mena. Limburg, 8 v. Port Swettenham. 9 te Singapore. Lindekerk 8 te Hamburg verwacht v. Marseille. Lombok 8 110 m. o.z.o. Malta n. Lissabon. Loppersum 8 450 m. z.o. Kp. Race n. Le Havre. Luna 9 te Amsterdam. Lutterkerk 8 100 m. w. Port Sudan n. Bahrein. Maas 8 600 m. z.w. Azoren n. Antwerpen. Maasdam 9 v. Le Havre n. Rotterdam. Maashaven 8 100 m. n.o. Vitoria n. Las Palmas. Maaslloyd 8 v. Calcutta n. Penang. Malea 9 te Pulu Sambu. Markelo 8 v. Rotterdam n. Dover. Maron 8 te Georgetown verwacht Mataram pass. 8 Berlenga n. Marseille. Meliskerk 9 te Karachi. Merwede 8 180 m. n.n.w. Las Palmas n. Conakry. Minos 8 te Rotterdam. Mitra 8 1000 m. w.z.w. Fayal n. Rotterdam. Molenkerk 10 te Port. Said verwacht v. Genua. Mont.ferland 8 240 mijl z.z.w. Las Palmas naar Monteyideo. Moordrecht 8 240 m. z.w. Walvisbaai n. Landsend. Muiderkerk 8 v. Suez n. Aden. Munttoren 8 140 m. z.o. Ras Hafun n. Mena. Musilloyd 10 te Sandakan verwacht. Naess Commander 8 70 m. o. Malta n. Fawley. Naess Lion 9 te Bandar Mashur. Ncder-Elbe 8 te Penang. Nias 8 te Los Angeles verwacht. Nijkerk 9 te Amsterdam. Oberon 8 80 m. n. Mona Passage n. Willemstad. Oldekerk 9 v. Hongkong n. Aden. Oostkerk 8 140 m. o. Chagos arch. n. Fremantle. Oranje Nassau 9 te Trinidad. Osiris 4 v. Mobile n. New Orleans. Ossendrecht 8 v. Zeebrugge n. Dakar. Pendrecht 8 650 m. n.w. K. Finisterre n. Hamble. Philippia 8 445 m. o. St. Helena n. Gibraltar. Pieter S 9 v. Rotterdam n. Swansea. Prins Alexander 8 325 m. z.w. Genua n. Genua. Prins Casimir 8 300 m o.Belel Isle n. Londen. Prins Willem II 8 v. Montreal n. Quebec. Prins Willem V 8 v. Le Havre n. Quebec. Purmerend 8 260 m. z.o. Abadan n. Abadan. Pygmalion 8 30 m. o.n.o. Algiers n. Tripoli. Radja 8 125 m. w. Marianas eil. n. Manilla. Ridderkerk 8 te Durban v. East-London. Riouw 8 150 m. z.w. Freetown n. Las Palmas. Iiijnkerk 8 75 m. z. Lissabon n. Antwerpen. Sabang 10 te Singapore verwacht. Saloum 9 v. Caen n. Rouaan. Sa rangan 9 te Mombasa. Scheldello.vd 8 750 m. z.o. Guardafui n. Aden. Schiedijk 8 v. Rotterdam n. Antwerpen. Sibigo 9 v. Penang n. Brisbane. Slamat 9 v. Akaba n. Aden. Stad Arnhem 8 130 m. z.w. Ouessant n. Bremen. Stad Delft. 8 340 m. n.o. F. Noronha n. IJmuiden. Stad Gouda 8 340 m. z.o. Recife n. Las Palmas. Stad Leiden 8 125 m. n.n.o. Finist. n. Freetown. Stad Maassluis pass. 8 Beachyhead n. Pepel. Stad Schiedam 8 v. Narvik n. Gent. Stanvac Talangakar 8 te Sungeigerong v. Buatan. Statue of Liberty 8 330 m. z.w. Az. n. Marseille. Straat Bali 8 v. Matawa n. Hongkong. Straat Cook 8 te Mombasa. Straal Johore 8 v. Probolingo n. Brisbane. Straat Madura 9 te Melbourne. Straat Magelhaen 8 v. Buen. Aires n. Rio Grande. Straat Singapore 8 v. East-London n. Durban. Sumatra 8 te Bremen v. Amsterdam. Sunetta 8 600 m. z.z.o. Str. Soenda n. Adelaide. Tamara 8 dw. Korya Morya n. Ravenna. Tabian 8 180 m. o. Aden n. Belawan. Taria 9 te Cochin. Tawali 8 v. Aden n. Port Said. Teiresias pass. 8 Sabang n. Colombo. Themis 8 60 m. n.o. San Antomo n. Tampa. Tibia verm. 11 v. Bombay n. Madras. Tjibantjet 9 te Hongkong v. Moji. Tjibodas 8 te Mombasa verwacht. Tjikampek 9 te Yokohama verwacht v. Nagoya. Tjipanas 7 v. Lindi n. Beira. Tjiwangi 11 te Yokohama verwacht v. Hongkong. Tweelingen 8 735 m. z.w. Landsend n. Rotterdam. Van Neck 8 v. Sydney n. Brisbane. Van Spilbergen 8 760 m. n.o. Mauritius naar Port Elisabeth. Vasum 8 Oran gepass. n. Banias. Vivipara 15 te Curacao verwacht. Vlieland 8 115 m. n.o. Massawa n. Mena. Vlist 8 420 m. w. Landsend n. New York. Waal 8 100 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Waikelo 9 te Mombasa. Waterman 9 te New York. Westerdam 8 210 m. o.z.o. Kp. Race n. R'dam. Westertoren 8 50 m. o. Dublin n. Amsterdam. Westland 9 te Montevideo. Wieldrecht 8 150 m. n.o. Bonaire n. Pto. La Cruz. Witmarsum 9 te Antwerpen. Woensdrecht 8 60 m. z.w. Majorca n. Rotterdam. Wonosari 8 te Djeddah. IJssel 8 v Saloniki n. Istanbul. Zaanland pass. 9 Lissabon n. Amsterdam. Zonnekerk 8 te Rotterdam. Zonnewijk 8 v. Liverpool n. Antwerpen. SLEEPVAART Atlas 9 te Hoek van Holland. Friesland 7 380 m. o.n.o. Rio Grande n. B. Aires. Hudson 7 v. Maassluis n. Den Helder. Humber 5 te Lissabon. Simson 9 v. Vlaardingen n. IJmuiden. Stentor 9 v. Rotterdam n. Oslo. Zeeland 9 v. Hongkong n. Tandjong Priok. Met d-iep leedwezen geven wij kennis van het over lijden van onze geliefde patroon de heer H. DARPHORN Wij zullen zijn nagedach tenis altijd in dankbare herinnering houden. P. de Vroome, B. van Bingel. IJmuiden, 7 sept. 1959. zijn haar met Vi-Shine wast heeft beslist van roos geen last. Vi-Shine is een geheel nieuwe shampoo, die méér. veel meer doet dan U eigenlijk van een haarwasmiddel zou verwach ten. Prijs per tube voor vele wassingen fl.50. CRYSTAL-JELLY SHAMPOO Ro wn tree N.V. Amsterdam Op ons lijm-research- laboratorium is plaats voor een Aanbiedingen: GROTE HOUTWEG 152 Beverwijk Op ons verf laboratorium is plaats voor een Aanbiedingen: GROTE HOUTWEG 152 Beverwijk Zat. 12 en zond. 13 sept., 8 uur - „Rotterdams Toneel" Toneelsp. v. William Gibson. - Regie: Karl Guttmann met ANDREA DOMBURG en GUUS HERMUS. Normale prijzen. Coupons geldig. - Voorverkoop vanaf donderdag van 10 tot 15 uur. Telefonisch na 12 uur. (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in een speciale voorstelling Francoise Sagan's geruchtmakende boek verfilmd De beklemmende onthullingen van een zeventienjarige met Deborah Kerr - David Niven - Jean Seberg. Het fascinerende verhaal van jonge en oude hartstocht. 18 jaar Overveen Telefoon Stelt u prijs op fitheid en presta ties? Volg dan in de unieke inrichting van SPORTACADEMIE NAUWELAERTS DE AGé, het Insti tuut met jarenlange onderwijs ervaring een cursus in o.a. gymnastiek, indoortraining, judo, jeugdjudo, jiu jltsu.body building boksen. - Zalen voor badminton. Sauna Baden. Bloemendaalseweg 152 53256 Aanv. curs. sept. Opl. Coupeuse. Ook voor eigen gebruik Aanm.: Grote Houtstraat 3r, ing. Spekstr. BIJ HET is plaats voor enige nieuwe leden. Aanm. donderdag middag 4.15 uur in het Herv. Jeugdgebouw, Rem- brandtlaan. Leeftijd vanaf 8 jaar. Zijlweg 49 - Tel. 14441 - Haarlem Dagelijks geopend voor inlichtingen en inschrijving nieuwe clubs beginners en gevorderden. - Privéles op ieder gewenst uur. - Aanvang der lessen 12 september P. DE GRUYTER EN ZN. LEVENSMIDDELENBEDRIJF vraagt: Aanmelden Filiaal Lange Nieuwstraat. fiW. IIP!!! Éfe.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6