Farnborough toont duidelijke koers: goedkoper vliegen Topgesprek is Macmillans troefkaart in stembus President De Gaulle werkt Algerijnse politiek uit Industrie zoekt nieuwe wegen nu militaire leveranties slinken f hazewind kleding Eisenhower donderdag voor Amerikaanse radio en t.v. Conservatieve zege algemeen verwacht Deadwood bedreigd door kolossale bosbrand Raad der Arabische Liga uiteengegaan Grote viervan de show „Ode" aan Farnborough De staalstaking Eisenhower wordt ongeduldig DEFWkM Officiële onthulling volgende week verwacht Nieuwe Westduitse minister van Landbouw: Schwarz Duizenden vrijwilligers in de strijd tegen de vlammen Belgische officieren in Algerije getraind? Amerikaanse communisten krijgen geen paspoort Geen akkoord bereikt over het Palestijnse vraagstuk PKI in Djakarta onder legertoezicht bijeen Kroesjtsjevs reis Praag en Warschau niet zo hoopvol als Moskou ^inSDAG 9 SEPTEMBER 1959 (Van onze correspondent in Londen) FARNBOROUGH, dinsdag De Britse luchtvaartindustrie zet alles op een ver laging van de vervoerstarieven, zoals ook in Farnborough, waar dinsdag voor de twintigste maal de elk jaar uitdijende tentoonstelling met bijbehorende luchtdemon- straties is geopend, duidelijk blijkt. Zij bevindt zich namelijk in een moeilijk parket door de opkomst van de raketten en geleide projectielen en als gevolg daarvan de inkrimping van de bouw van militaire bemande vliegtuigen. De laatste vormden tot nu toe de grondslag voor de ontwikkeling van de burgerluchtvaart, welke in feite een zijtak was van de militaire. De toekomst daar van hangt thans veel meer dan vroeger af van de vraag naar Engelse passagiers toestellen. Een drastische uitbreiding van het luchtverkeer is echter alleen mogelijk door goedkopere passage. Steeds krachtiger klinkt de roep voor grotere concentratie in de vliegtuigbouw, welke zich na een lange aarzeling thans begint te voltrekken. Een ander denkbeeld is, zoals dezer dagen werd gemeld, de vorming van een unie van luchtvaartmaatschappijen van het gehele Britse gemenebest. De Engelsen hebben overigens reeds in andere vorm de daad bij het woord gevoegd. De Britse luchtvaart komt namelijk op het juiste ogenblik met een aantal nieuwe lijntoestellen voor de dag, welke gekenmerkt worden door uiterst zuinige exploitatiekosten. Zo maken thans temidden van de bekoorlijke heuvels van het graafschap Hampshire niet minder dan vier machines hun opwachting, namelijk de Vickers Vanguard, de Armstrong-Whitworth „Argosy", de Cornet 4 b van De Havil- land, en de Dart-Herald, gebouwd door Handley Page. Deze veelbelovende aan winsten zijn alle bestemd voor de korte en midden-afstanden. De turbo prop-Vanguard is de jongste telg van de reeds uitgebreide en bloeien de Vickers-familie en de opvolger van de alom bekende Viscount. De Britse Euro pese luchtvaartmaatschappij heeft er reeds 20 van besteld evenals de T.C.A. in Canada. Het kan niet lang meer duren of de Vanguard zal de oversteek tussen Londen en Amsterdam in ruim 50 minuten maken. De Vanguard, tweemaal zo groot als de Viscount, is beslist minder sierlijk dan deze, maar is een solide toestel met zware romp, omvattende een passagiers- dek boven en een vrachtdek eronder. De operatiekosten van de Vanguard zijn zo laag, dat zelfs al is het toestel maar voor tweederde met passagiers gevuld, het te gen de helft van de tegenwoordige ver- voersprijs in de toeristenklasse, toch nog rendabel zal zijn! Hierbij is nog niet eens rekening gehouden met de capaciteit van de beide grote vrachtruimen, welke een to tale lading van 10 ton kunnen bergen. De Vanguard kan maximaal 139 passagiers vervoeren of een combinatie van passa giers en vracht en is uitgerust met vier Rolls Royce-Tyne-motoren. De kruissnel heid zal in het laatste stadium van ontwik keling 720 km per uur bedragen. Het toe stel heeft een uitschuifbare trap aan boord, hetgeen het in- en uitstappen uitermate vergemakkelijkt. Een andere stoere knaap, eveneens voor delig in het gebruik, is de met vier Rolls Royce-Dart turboprops uitgeruste Argosy, een veelzijdig transporttoestel, dat wij en kele jaren geleden reeds beschreven toen het nog als een houten model in de fabriek stond. De metalen vlinder, welke uit de primitieve cocon is gekropen, is een fraai stuk werk geworden. Uit de Verenigde Staten kwamen reeds voorlopige orders binnen. De Argosy met zijn hoge romp en zijn dubbele staart is kennelijk bestemd voor luchtveerdiensten en zal waarschijn lijk al spoedig voor autovervoer tussen Denemarken en Duitsland worden ge bruikt. Er is plaats voor 83 passagiers of 13'/2 ton vracht. In aanbouw is een variant voor 30 passagiers en zes auto's en een voor 126 passagiers. De R.A.F. bestelde een militaire uitvoering ervan. De Argosy kan vrijwel op elk vliegvèld ter wereld landen. De Cornet 4b, voorzien van vier Rolls Royce-Avon-straalmotoren, zal spoedig in het luchtverkeer zijn intrede doen. Deze is len nauwste verwant aan de bekende Cornet 4, het eerste Britse door straalmo toren gedreven Trans-Atlantische toestel en heeft een langere kajuit, kortere vleu gels, alsmede een grotere kruissnelheid. Hij is bestemd voor de midden-afstanden op de diverse continenten. Het toestel, dat 'n zijn diverse vormen plaats kan bieden '>an 84 tot 102 passagiers, is geschikt voor '"inere vliegvelden, zelfs op aanzienlij- e hoogte boven de zeespiegel, hetgeen tn groot economisch nut is. De Cornet, b is een lust voor het oog, maar is robuus- ir dan zijn elegante voorganger en ge makkelijk in het onderhoud. In het voor mar komen zeven ervan in dienst bij de ;tse Europese Luchtvaartmaatschappij. Ook de twee-motorige Dart-Herald maakt zijn opwachting in Farnborough. Het is bestemd voor zijlijnen en tussen- verbindingen en kan tot 47 passagiers ver voeren. Dit toestel is een echt manusje, van alles, ook in militair opzicht. Kenmerk is zijn grote wendbaarheid. Hovercraft-perspectief De sensatie van de show is natuurlijk het optreden gedurende vier minuten van de „vliegende kop en schotel", de pas op het toneel verschenen Hovercraft van Saun- ders-Roe, een puur experimenteel geval, dat nu reeds als een museumstuk wordt beschouwd. Want spoedig zullen verder ontwikkelde varianten verschijnen, die geenszins zullen worden bijgezet. Deskun digen dromen al van een geweldige toe komst voor dit vreemdsoortige maaksel, dat een halve meter boven water of grond op zijn luchtkussen rust. In Farnborough kan men beleven hoe deze vliegende veer pont twintig soldaten in volle uitrusting vervoert, zonder dat het luchtkussen er platter door wordt. De bemanning be staat uit twee personen, die in een soort vrachtautocabine zitten. Op 25 juli stak de Hovercraft voor het eerst het Engelse Ka naal over en legde de afstand Calais-Dover in 2 uren 3 minuten af. Er zijn plannen voor de bouw van een nieuw type van 40 ton. Het is nog moeilijk te beseffen, dat hiermede waarschijnlijk een geheel nieuw tijdperk voor massaal vervoer is ingeluid. Men denkt reeds aan een Hovercraft, wel ke 300 passagiers over het kanaal of de Noordzee brengt, met een uursnelheid van 150 km. De man, die met groot gezag ach ter de Hovercraft staat is vice-luchtmaar- schalk Bennett, de beroemde leider van de R.A.F. „pathfinder bommenwerpers" die een speciale maatschappij heeft opge richt om de nieuwe vinding verder te ont wikkelen. Bij 't kleingoed leveren de opnieuw ver beterde helicopters weer indrukwekkende prestaties, met name de Fairey-Rotodyne, het snelse hefschroefvliegtuig ter wereld, dat eigenlijk een verticaal opstijgend lijn- toestel is, plaats biedend aan 57 tot 65 pas sagiers en een ideaal vervoermiddel lijkt voor de verbindingen tussen de internatio nale hoofdsteden. Motoren-export Farnborough met zijn fenomenale staaltjes van luchtacrobatiek van de R.A.F. en de Britse Marine Luchtvaart dienst, is echter in de laatste plaats een publieke vermakelijkheid. De show ont leent zijn belang vooral aan het feit, dat zij jaarmarkt is voor de Britse luchtvaart in alle vertakkingen. Het aantal exposan ten en bezoekers, vooral uit het buitenland, neemt elk jaar toe. De grote kracht van de Britse luchtvaartindustrie zit in de mo- torenbouw, waarbij Rolls Royce vooraan staat. De motorenexport is in de laatste jaren met sprongen omhoog gegaan en blijft zich in scherp stijgende lijn bewe gen. Bijna tweederde van de vliegtuigen met turbomotoren hebben Britse motoren! Een van de wonderen op dit gebied is de Thor-Ramjet, welke voor raketten wordt gebruikt, maar binnen afzienbare tijd mo gelijk vliegtuigen de snelheid van drie maal het geluid zal kunnen geven. Ook op elektronisch gebied hebben de Britten hun sporen ruimschoots verdiend. Allerlei Engelse radar-landings-, naviga tie- en weerontdekkingssystemen spelen Maandag is te Farnborough de twin tigste Duitse luchtvaarttentoonstelling geopend. Een van de hoogtepunten was een demonstratievlucht van de Zwarte Pijlen", de Hunter-straalja gers van het lilde squadron van de Royal Air Force. een steeds grotere rol, zelfs in de Sovjet- Unie. Ook op rakettengebied getuigt de Engel se industrie van gestadige vooruitgang. Sommige zien er waarlijk monsterachtig uit zoals de „Bloodhound", maar de Black Knight, die het waarschijnlijk ver zal brengen, namelijk als vervoermiddel voor de aardsatelliet, verschilt in uiterlijke ver schijningsvorm weinig van een onschuldi ge aluminium schoorsteenpijp. Gedurende de eerste zeven maanden van dit jaar exporteerde de Engelse lucht vaartindustrie voor een recordbedrag van 100 miljoen pond sterling, ruim 10 per cent meer dan in 1958 en ruim 60 percent meer dan in het jaar daarvóór. Engelands beste klanten waren India, Zwitserland, de Duitse Bondsrepubliek en Argentinië. President Eisenhower heeft naar de Bond van Metaalarbeiders en de twaalf maatschappijen die bij de staalstaking be trokken zijn, brieven gestuurd waarin hij met klem verzoekt moeite te doen om een eind aan die staking te maken. De presi dent mengde zich in de kwestie toen de sta king de langste werd in de staalindustrie sedert de tweede wereldoorlog. Gisteren duurde de staking 56 dagen. De president repte niet van toepassing van de Taft- Hartley arbeidswet om de staking 80 da gen te onderbreken, maar hij liet duidelijk merken dat het langzame tempo der on derhandelingen hem niet naar de zin is. Commentaar verlenend op het appèl van de president gaven woordvoerders van beide partijen de tegenpartij de schuld van de bestaande situatie. De voornaamste onderhandelaar van de staalfabrieken, R. C. Cooper, zei dat de staalfabrieken Eisenhowers verlangen naar een spoedige overeenkomst ten volle delen, maar dat de onderhavige kwestie Advertentie VERTROUWENSNAAM ANEGANQ HOEK L VEERSTRAAT WASHINGTON (Reuter/UPI) Presi dent Eisenhower zal donderdagavond via radio en televisie het Amerikaanse volk verslag uitbrengen over zijn bezoeken aan Bonn, Londen en Parijs en enige kwesties bespreken die daarbij aan de orde zijn ge weest. De president zal „enige van de in ternationale ontwikkelingen die de presi dent met enkele buitenlandse leidei's be sprak tijdens zijn reis" naar Europa uit eenzetten. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Christian A. Herter, heeft zijn vakantie afgebroken en is in Washing ton teruggekeerd. De woordvoerder van het State Department wilde niet zeggen of de situatie in Laos de oorzaak was van de wijziging in de plannen van de bewinds man. (Van onze correspondent in Londen) Overeenkomstig de verwachtingen van de afgelopen dagen zijn de Britse algeme ne verkiezingen vastgesteld op donderdag 8 oktober. Dit werd gisteren na afloop van de kabinetsvergadering officieel meedege- deeld. Hoofdmotief voor de keuze van de datum zijn de komende belangrijke inter nationale onderhandelingen. Dit is een zinspeling, niet alleen op de in aantocht zijnde gesprekken van Eisenhower en Kroesjtsjev, maar vooral op een spoedige topconferentie, waarin Macmillan, on danks de nog niet overwonnen bezwaren van de Britse bondgenoten, blijft gelo ven. Premier Macmillan zei, dat het Britse volk zo vroeg mogelijk gelegenheid moet worden gegeven een uitspraak te doen door wie het aan de top wil worden vertegenwoordigd, door de conservatief Macmillan of door zijn socialistische te genspeler Gaitskell. Het lijdt geen twijfel dat Macmillan het topgesprek als een politieke troefkaart wil uitspelen. Gaitskell en Bevan, La bours schaduw-minister van Buitenland se Zaken, hebben getracht dit te door kruisen door hun gesprek met Kroesjts jev, enkele dagen geleden. (Van onze correspondent in Parijs) Het Franse parlement heeft gisteren een voorlopige en bescheiden „rentrée" gemaa.kt om premier Michel Debré gele genheid te geven voor de gecombineerde kamercommissies van buitenlandse zaken en van defensie een paar nadere verkla ringen af te leggen over de Algerijnse po litiek, die de regering denkt te volgen. De samenkomst vond plaats achter gesloten en zwaar bewaakte deuren en Debré had de kamerleden bovendien nog verzocht in de wandelgangen hun monden gesloten tc houden. Toch lijkt het niet, dat Debré de afgevaardigden veel wijzer heeft ge maakt over de plannen van president De Gaulle. Oud-premier Guy Mollet liet zich tenminste na afloop ontvallen, dat hij niets zou loslaten over onthullingen die ieder een sinds tien dagen al breed uitgespon nen in alle kranten had kunnen lezen. Volgens de gegevens van het officiële communiqué heeft de premier in de ka mercommissie het traditionele standpunt verdedigt, zodat de andere Atlantische mogendheden Frankrijk alleen maar dankbaar kunnen zijn. Ook heeft Debré de verwachting uitgesproken, dat de be sprekingen Eisenhower-De Gaulle spoedig vruchten zullen afwerpen. Het verlossende woord over Algerije is, zelfs in de betrekkelijke beslotenheid van de kamercommissies, nog altijd niet ge sproken. Het is echter mogelijk, dat De Gaulle vanmiddag in de ministerraad een tipje zal oplichten van de sluier, die zijn bedoelingen jegens Algerije verbergt. De volgende dagen zal het staatshoofd ook de Afrikaanse minister-presidenten die hun landen in de Raad der Gemeenschap ver tegenwoordigen, die deze week weer in Parijs vergadert, in vertrouwen nemen. In het begin van de volgende week, maandag of dinsdag, zou de rest van de wereld dan eindelijk het nieuws over Al gerije uit De Gaulle's eigen mond mogen verwachten. Of De Gaulle zijn verklaring op een persconferentie of voor de radio en de televisie zal afleggen is een vraag, die in de hoogste regeringssferen nog altijd niet zou zijn beslist. Wel geeft men de ver zekering, dat De Gaulle gisteren aan de redactie van zijn verklaring is begonnen. Weinig armslag Frankrijks staatshoofd heeft altijd goed begrepen, dat in de politiek zo goed als in de militaire strategie de verrassing een hoge troef kan vormen. Niettemin lijkt het gevaar niet geheel denkbeeldig, dat het effect van zijn onthulling inzake de toe komstige Algerije-politiek ietwat zal te leurstellen indien De Gaulle met zijn ver klaring nog lang zou wachten. Heel veel armslag heeft De Gaulle, gegeven zijn be narde positie tussen het Franse leger, de „colons", de Algerijnse rebellenregering en de eisen der Amerikaanse politiek, trouwens niet en in sommige diplomatie ke kringen te Parijs begint men te vre zen, dat volgende week de berg wel eens een muis zou kunnen baren. Spaak: Algerije is Frans (UPI) Aan een diner waarmee de vijf de Assemblee van de A.T.A. (Atlantisch Verdragsgenootschap) te Tours besloten werd, heeft de Belg Paul-Henri Spaak, se cretaris-generaal van de NAVO, steun ge geven aan het Franse beleid in Algerije. Het was de eerste maal dat een hoge NAVO- functionaris duidelijk stelling nam inzake Algerije. „Erkend moet worden dat Alge rije Frans gebied is. Wij hopen op een oplossing die te zelfder tijd geschikt is voor Algerije, Frankrijk en de Europese bondgenoten", aldus Spaak. Hij voegde hier aan toe dat erkend moet worden dat zo een oplossing kan worden gevonden in Al gerije, de regering van De Gaulle de eni ge is die haar vinden kan. De tot bondspresident gekozen minister van Landbouw van de bondsrepubliek Lübke zal als minister worden opge volgd door de C.D.U.-bondsdag afgevaar digde Werner Schwarz, zo meent men al gemeen te Bonn. Daarmee komt voor het eerst na de oorlog een evangelische Noord- duitse boer aan het hoofd van de West duitse landbouwpolitiek te staan. Schwarz is 59 jaar en is een man van de praktijk. Sedert 1926 leidt hij een eigen boerderij van 150 hectare bij Bad Oldesloe in Holstein. Te Bonn geldt hij als een man, die tamelijk los van de grote politiek staat, maar die een uitstekend vakman is, zowel wat zijn werk op de boerderij aan gaat als in de Bondsdag. Zijn politiek als minister zal op geen enkel punt, zo neemt men aan, afwijken van die van Lübke. Desondanks staat wel vast dat de koers van Schwarz zich meer naar de boeren dan naar de consumenten zal richten, zonder evenwel in botsing te komen met het hui dige beleid. De Europese koers zal zeker gelijk blij ven. Laatste keus Het eigenaardige is, dat ditmaal de kan didaten niet in de rij hebben gestaan. Er zijn vele gegadigden genoemd, die stuk voor stuk voor de eer hebben bedankt. Toen van bepaalde zijden de minister voor Vluchtelingenzaken professor Ober- lander naar voren werd geschoven bleken er nogal wat politieke bezwaren te rijzen. Schwarz kwam als laatste uit de bus, na dat een reeks andere kandidaten was af gevallen en nadat van Noordduitse zijde vooral de in de C.D.U. machtige minis terpresident van Sleeswijk-Holstein, Von Hassel zich als kampioen voor hem had opgeworpen. Overeenkomstig de gewoonte heeft Mac millan de leider van de oppositie, Gaits kell, vertrouwelijk op de hoogte gesteld van zijn verkiezingsplannen. Ook de libe rale leider werd ingelicht. Gaitskell, die in Moskou is, kreeg de aankondiging per te legram, een kwartier voor dat het in Londen bekend werd gemaakt. Vandaag keert Gaitskell naar Londen terug. Hij zal vrijwel onmiddellijk een persconferentie beleggen, welke het begin betekent van de verkiezingsstrijd. De liberale leider, Grimond, verklaarde dat de liberale partij de enige is wier stemmenaantal bij de tussentijdse verkie zingen (voor opengevallen Lagerhuisze tels) gestadig is gestegen. Het is duide lijk, zo, zei hij, dat de kiezers een derde keus willen. Niettemin blijft de algemene voorspel ling dat de conservatieven de verkiezingen met glans zullen winnen, hoewel mis schien met een afgebrokkelde meerder heid. De blunders uit het jongste verle den zullen zich vermoedelijk wreken. Het zal daarom toch nog spannend worden. De conservatieven waarschuwen tegen overmatig zelfvertrouwen. De City het Londense financiële cen trum reageerde gisteren alsof het ver kiezingsresultaat reeds bekend was ge maakt. Staalaandelen, de beste aanwij zing voor de verkiezingsbarometer, ver toonden een sterke stijging. Op de wereld markt liep het pond sterling omhoog, het geen betekent dat het buitenland eveneens een conservatieve overwinning verwacht. Churchill weer kandidaat (Reuter) De conservatieve partij heeft de 84-jarige Sir Winston Churchill weer kandidaat gesteld. Sir Winston werd in 1900 voor het eerst tot Lagerhuislid ge kozen. Deadwood (UPI) Het stadje Dead wood in de Amerikaanse staat South Da kota wordt door een kolossale bosbrand bedreigd. De meesten van de vierduizend inwoners zijn hun huizen ontvlucht. De strijd die twee- tot drieduizend vrijwilli gers tegen het vuur leveren, bleek tot dus verre vergeefs. Deadwood heeft zijn naam te danken aan bosbranden. In de vorige eeuw is het plaatsje enige malen platge brand. Uit vliegtuigen worden chemische be strijdingsmiddelen afgeworpen. De mees te mannen van Deadwood zijn achtergeble ven om de brand te bestrijden. De volle dige dag- en avondploeg van de nabijge legen Homestake-goudmijn, de grootste van Noord-Amerika, voegden zich bij hen. De luchtmacht heeft 250 man gestuurd. Volgens de opperhoutvester zal het tien tot veertien dagen kosten om de brand volledig te onderdukken. Hij beschikt over aanwijzingen dat de brand opzettelijk is gesticht. Aan beide zijden van Deadwood staan een paar dozijn huizen in brand. Een man wordt vermist. Een groep van 35 personen die in een ravijn ingesloten raakte werd met behulp van een helikopter gered. Met een bulldozer werd een groep van vijf tien personen ontzet. De gouverneur van South Dakota heeft alle eenheden van de nationale garde in zijn staat bevolen zich paraat te houden om zich naar het gebied van de brand te begeven. Nabij Nemo (South Dakota) ongeveer der tig kilometer ten zuiden van Deadwood, is ook een bosbrand uitgebroken, en voorts woedt een brand over de grens van South Dakota in Wyoming. (AFP-Reuter) In het bos van Fontai- nebleau zijn dinsdag drie nieuwe branden uitgebroken en in twee gebieden laaide het nog smeulende vuur weer op. Honder den vermoeide bestrijders van het vuur bestrijden de vlammen die reeds twee da gen woeden en bijna zeshonderd hectare bos hebben verwoest. Er is een onderzoek naar de oorzaak van de branden begonnen. NEW YORK (UPI) Belgische officie ren hebben training gehad bij de Franse strijdkrachten in Algerije, als gevolg van de vrees voor een opstand in Belgisch Kon go, zo beweert het Amerikaanse tijdschrift Newsweek. „Dit zal worden ontkend, maar verscheidene Belgische officieren zijn in het geheim opgeleid bij de Franse strijd krachten die de rebellen in Algerije be strijden. De Belgen vrezen de mogelijk heid van een opstand naar Algerijns voor beeld door nationalistisch georiënteerde in heemsen in Belgisch Kongo", aldus wordt in de rubriek periscoop gezegd. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 371 tegen achttien stemmen een wetsont werp aangenomen dat de regering mach tigt aan communisten geen paspoorten te verstrekken. Voorts kan de president vol gens deze wet Amerikaanse burgers ver bieden bepaalde gebieden te bezoeken, als hun aanwezigheid daar de Amerikaan se buitenlandse politiek ernstig zou kun nen benadelen. Het wetsontwerp, dat nog door de Se naat moet worden behandeld, is door de regering bij het Congres ingediend, omdat het Opperste Gerechtshof vorig jaar heeft bepaald dat het departement van Buitenlandse Zaken niet het recht had paspoorten aan Amerikaanse burgers te weigeren op grond van hun overtuiging. CASABLANCA (Reuter) De raad der Arabische Liga, waarin de ministers van Buitenlandse Zaken der Arabische staten zitting hebben, heeft dinsdag een bijeen komst van acht dagen in de Marokkaanse havenstad Casablanca afgesloten. De vol gende bijeenkomst zal in januari te Cairo worden gehouden. Er is geen overeen stemming bereikt over het „Palestijnse vraagstuk" dat te Cairo opnieuw zal wor den behandeld. Ook over het lot der Palestijnse vluch telingen is men het niet eens geworden. De Arabische ministers kwamen slechts overeen de immigratie in Israel „met grote waakzaamheid" gade te slaan. Ook wil men de economische boycot van Is rael verscherpen. Tunesië en Irak waren niet vertegen woordigd. Volgens waarnemers hoopt men in Arabische kringen dat de bespre kingen te Cairo wel door Tunesische en Iraakse afgevaardigden zullen worden bijgewoond. Hun afwezigheid en de aan de dag getreden meningsverschillen over belangrijke vraagstukken hebben bij deze waarnemers echter de indruk gewekt dat het hoofddoel van de Liga: algehele Ara bische eenheid, nog verre van verwezen lijkt is. Er is na de slotbijeenkomst geen communiqué uitgegeven. DJAKARTA (Reuter) Het zesde natio nale congres van de Indonesische commu nistische partij, dat maandag begon, is onderworpen aan ingrijpende beperkingen van de zijde der militaire autoriteiten. Personeel van de Indonesische veiligheids politie belette aan verslaggevers, foto grafen en waarnemers, het congres, dat dit jaar door toedoen van de militaire autori teiten reeds twee keer was uitgesteld, bij te wonen. Eveneens op bevel van mili taire zijde was het plaatsen van aanplak biljetten, aankondigingen, foto's en derge lijke buiten de vergaderzaal, verboden. De eveneens van militaire zijde genomen maatregel, dat toegang tot het congres al leen wordt toegestaan aan leden van de Indonesische Communistische Partij, die hun lidmaatschapskaart kunnen tonen, treft de communistische delegaties uit ver schillende landen, onder meer Polen, Roe menië en Bulgarije, die afvaardigingen naar het congres hadden gezonden. Het congres, dat volgens het voornemen van de Indonesische communisten op een spectaculaire manier zou worden geopend, zal in feite een particuliere bijeenkomst met gesloten deuren zijn door toepassing van bepalingen van de staat van oorlog, welke in Indonesië politieke activiteit en bijeenkomsten verbieden. (Van onze correspondent in Wenen) De communistische partijleiding in Tsje- choslowakije en Polen reageert stroef op het aanstaande bezoek van Kroestsjev aan de Verenigde Staten en wijkt daarin zo op vallend af van de propaganda in Moskou, dat dit meer dan gewone aandacht ver dient. Het is vooral nieuw in de handelwijze van Praag, dat zich tot nu toe angstvallig hield aan de richtlijnen en wenken van Moskou. Het Tsjechische partijblad „Rude Pravo" zegt het Russische optimisme niet te delen en laat nu reeds de mogelijkheid open, dat de ontmoeting niet zal leiden tot de verwachte ontspanning. Poolse en Tsje chische bladen zetten systematisch hun campagne tegen Adenauer voort en kun nen niets goeds zeggen over zijn brief aan Kroesjtsjev. Terwijl de Russische pers daarin enkele positieve elementen heeft ontdekt, is deze brief voor de Polen en de Tsjechoslowaken een document van de grootste onoprechtheid. Wanneer Aden auer zijn deernis met het lot van Polen tot uitdrukking brengt, spreekt men in War schau van „krokodillentranen". Voor Praag blijft het de „opvolger van Hitier". Terwijl de Russische pers al vol optimis me is dat de twee staatslieden van gednch- ten gaan wisselen, hei halen die Poolse en Tsjechische bladen, c at het niet op ge sprekken aankomt, maar op daden en aangezien men deze niet onmiddellijk kan verwachten, moet men voortgaan met de verdediging en dus met verdere bewape ning.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9