Pleidooi voor de opsporing van „potentiële brokkenmakers" HET WEER Dalai Lama vraagt om UNO- tussenkomst in zijn land Van Dalsum door Verwey geschilderd Teruggevonden ruimtecabine toonde: mens kan instappen ^'MORRIS 'êefore i/oif êiajj Geen enkel aangesloten land valt hem bij India vraagt China naar procedure Advies gevraagd aan Economische Zaken z*Ae/,yt Rijksambtenaar acht een vermindering van verkeersongelukken mogelijk DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 44e JAARGANG NUMMER 260 Vliegtuig verongelukt van de „Karei Doorman" Nieuwe Commissaris der Koningin in Noord-Brabant Warm weer Aan het strand Moskou kiest geen partij in het „misverstand" Eisenhower niet naar India De honderdduizend op 12337 Veilige terugkeer door de dampkring Ook accountant van bank te Driesum in arrest Televisie en reclame Burgemeester van Axel met verlof gestuurd In de krant van heden: Het woord is aan Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Y g J m* ff m <m I/* /V 4* Verschijnt dagelrjks beh. zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. II |T| TT] fl U f f] 1 T ff| M T Abonnement p. week 59 c„ p. kwartaal 7,65, Telef.adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. J. XXX L& X VA Va* X W \JL X VA XXL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Haim!t^tnlk2~.lS5: DAGBLAD VOOR V E L S E N IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Koningin Juliana heeft gisteren bij het clubhuis ïian de Amsterdamse roei- en zeilvereniging „De Hoop", waarvan zij beschermvrouwe is, een nieuwe acht- riemsgiek, die naar haar genoemd is, met een emmertje Amstelwater gedoopt. Dinsdagmiddag heeft een Avenger, die aan boord van de Karei Doorman was ge stationeerd, in de nabijheid van dit schip een noodlanding op zee moeten maken. De vier vliegers ,die zich aan boord van het vliegtuig bevonden, konden door een heli kopter van de „Karei Doorman" uit zee worden opgepikt. Een van hen bleek licht gewond te zijn. Hij is per helikopter ver voerd naar de vliegbasis Valkenburg. Het verongelukte vliegtuig is verloren gegaan. Hoe het ongeluk precies is gebeurd is niet bekend. De marinevoorlichtingsdienst noemde deze gebeurtenis een „bedrijfs ongeval". Van woensdagmiddag twaalf uur tot even na zonsondergang heeft Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" voor IJmuiden gekruist. Het schip was aan het „opwerken", waarbij vliegtuigen aan boord worden genomen en weer de lucht in ge stuurd. Verscheidene gasten woonden de demon stratie bij, onder wie de secretaris-generaal van het ministerie van Algemene Zaken, mr. C. L. W. Fock, de hoofdredacteur van „Onze Vloot" ert leden van het contact centrum, een journalistiek instituut ter bevordering van het contact tussen pers en overheid. Tevens waren verslaggevers van radio en televisie aan boord, die op uitnodiging van de Koninklijke Marine reportages maakten. Het kruisen van de „Karei Doorman" houdt geen verband met de noodlanding, die een „Avenger" een dag tevoren op zee had moeten maken. Mr. dr. C. N. M. Kortmann, burge meester van Breda, is met ingang van 1 oktober benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant. Verwachting tot morgenavond: Aanhoudend droog, zonnig en warm weer. Zwakke, in de na middag matige wind uit ooste lijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zonnig en warm strandweer met een zwakke wind tussen oost en zuid. Temperatuur in de middag omstreeks 23 gr. C. Zee vlak zonder branding. Zeewater enigszins troe bel met kans op kwallen. Voorzich tigheid bij baden en zwemmen is ge boden. Temperatuur zeewater ruim 18 gr. C. Laag water 's avonds half zes, hoog water 's morgens kwart voor tien en 's avonds half elf. Strand voor fietsen berijdbaar van 's middags twee uur tot 's avonds half negen. (Van onze Haagse redacteur) Een drastische vermindering van het aantal verkeersongelukken is mogelijk, wanneer de controle op de verkeersover tredingen wordt verscherpt, de berechte overtredingen centraal worden geregi streerd, aan de hand daarvan het patroon van het verkeersverdrag wordt vastgesteld der potentiële brokkenmakers en deze de linquenten zodanig worden behandeld, dat hun gebreken worden weggenomen. Deze aanbevelingen werden woensdag middag gedaan door de heer J. de Vries, een deskundige op het gebied van het ver voer te water van het ministerie van Ver- NEW YORK (UPI) - De Dalai Lama van Tibet heeft de UNO het verzoek gedaan onmiddellijk tussenbeide te komen opdat communistisch China „op houdt met het moedwillig en genadeloos vermoorden van zijn volk", maar geen enkel lid van de UNO durft de Tibe taanse zaak op zich te nemen De Dalai Lama diende woensdagavond zijn verzoek telegrafisch in bij de secre taris-generaal Dag Hammarskjoeld om de hulp van de Algemene Vergadering van de UNO te krijgen. Hij zeide, dat duizen den onschuldige Tibetanen werden ver moord en mannen en vrouwen in Tibet werden gesteriliseerd door de Chinese com munisten. Duizenden anderen zijn van hun eigendommen beroofd en in bouwploegen ingelijfd. Duizenden boeddhistenkloosters NEW DELHI (Reuter) India heeft aangeboden niet opnieuw troepen naar Longjoe aan de noordoostelijke grens te zenden als de Chinese militairen vandaar worden teruggetrokken. Dit staat in een boodschap, die India woensdag aan China heeft gezonden. India koestert niet de geringste wens het gebied van anderen te betreden, maar zal zich ook niet laten wegjagen uit gebieden die deel van India uit maken. Het moet zich verzetten tegen het binnendringen van buitenlandse strijdkrachten, aldus de Indische nota. Als China het voorstel tot onderhande len over het precieze verloop van de grens aanvaardt, wil de Indiasche regering graag de procedure weten, die China daarbij wenst te volgen, aldus de nota. India stemt ermee in dat, hangende een nadere be spreking, door geen van beide kanten ver andering wordt gebracht in de bestaande toestand. De Chinese klacht, dat er Tibetaanse opstandelingen van Indisch gebied uit zou den operen, wordt verworpen. Onder geen beding zou India toestaan, dat „buiten landse elementen van zijn gebied uit tegen een bevriende regering opereren". De in India aangekomen Tibetanen waren ont wapend en voor zover zij geen afstand van hun wapens wilden doen, waren zij van Indisch gebied verwijderd. MOSKOU (Tass'Reuter) „Leidende Sovjetkringen", hebben de hoop geuit, dat China en India op basis van hun gemeen schappelijke belangen en de traditionele vriendschap tussen het Chinese en het In dische volk het „gerezen misverstand" over de gemeenschappelijke grens zullen rege len, zo meldt het officiële Sovjet-persbu reau Tass. De Westelijke berichten over de inci denten aan de Chinees-Indische grens zijn volgens Tass bedoeld om de spanning in de wereld te versterken, voor Kroesjtsjev zijn bezoek aan Washington brengt. Ook wil men met die berichten volgens Tass een wig tussen India en China drijven. „Het incident aan de Chinees-Indische grens is zeker betreurenswaardig", aldus Tass. De Sovjet-Unie onderhoudt vriend schappelijke betrekkingen zowel met de Chinese volksrepubliek als met India. Het Chinese en het Sovjet-volk zijn verbonden door onverbrekelijke banden van broeder lijke vriendschap, gebaseerd op de grote beginselen van het socialistische interna tionalisme. De vriendschappelijke samen werking tusspn de Sovjet-Unie en India ontwikkelt zich goed, in overeenstemming met de denkbeelden van vreedzame coëxis tentie. In diplomatieke kringen in Londen heeft deze verklaring van Tass veel belangstel ling gewekt. Men merkt op, dat Moskou zijn Chinese bondgenoot niet in het open baar steunt tegen India en dat het zich niet achër de Chinese beschuldigingen aan het adres van New-Delhi schaart. werden geplunderd en religieuze attri buten vernield in een poging de Tibetaanse godsdienst en cultuur te vernietigen. „Levens en eigendommen zijn niet lan ger veilig", aldus de Dalai Lama in zijn telegram, „en Lhasa, de hoofdstad van de staat, is thans een dode stad". Hij stelde voor, dat de Algemene Ver gadering of de agendacommissie de kwestie van de Chinese onderdrukking van Tibet op de Agenda plaatst „op eigen initiatief" en zonder een verzoek van een of andere delegatie. Dit zou een procedure zijn, die nog nimmer is gevolgd. Hoop op Hammarskjoeld UNO-deskundigen wezen erop, dat het verzoek van de Dalai Lama volgens de nor male procedure dient te worden ingediend door een lid van de organisatie. Maar Hammarskjoeld heeft de bevoegdheid in buitengewone omstandigheden een kwestie aan de UNO voor te leggen. De V.S. en andere Westelijke mogend heden schrikken ervoor terug de kwestie ter tafel te brengen op twee gronden zichzelf bloot te geven aan de beschuldi ging een nieuw twistpunt in de koude oor log te hebben gebracht, en te vermijden dat India in een pijnlijke positie wordt ge plaatst. India, wiens betrekkingen met commu nistisch China zijn verslechterd door de grensschendingen, ziet er het nut niet van in de kwestie Tibet ter sprake te brengen, zolang communistisch China niet in de UNO is vertegenwoordigd. Het was de derde poging van Tibet in een decennium om hulp van de UNO te krijgen tegen de Chinese communisten. De Amerikaanse regering had gehoopt, dat een Aziatische natie het verzoek na mens Tibet zou indienen, zo werd woens dag in Washington verklaard. Uit het feit dat de Dalai Lama zich direct tot Ham marskjoeld heeft gewend, concludeerde men dat hij er niet in geslaagd was een Aziatische natie voor hem in actie te laten komen. Naar verluidt heeft de Dalai Lama in New Delhi met de ambassadeurs van Japan en de Philippijnen gesproken. Eer der had hij zijn neus gestoten bij premier Nehroe. De onafhankelijkheid, die de Dalai Lama voor zijn land opeist, maakt het voor vele landen, die reeds lang geleden de souve- reiniteit van China over Tibet erkend heb ben, moeilijk hem volledig te steunen. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft op het ogenblik geen plannen om naar India, Japan of de Phi lippijnen te gaan, zo heeft de woordvoer der van het Witte Huis meegedeeld. Hij zei dat de president zelfs niet de mogelijk heid van een bezoek aan India bestudeert. Bij de hedenmorgen gehouden trekking van de staatsloterij is de prijs van hon derdduizend gulden gevallen op lot num mer 12337. Series van dit lot zijn verkocht in Maastricht, Koudekerke, Voorburg, Bergen op Zoom, Utrecht en Groningen. keer en Waterstaat, tijdens een lunch van het Nederlands Verkeersinstituut in het Scheveningse Kurhaus. Dé heer De Vries vond, dat de statistiek van 1550 doden, 23.000 ernstig en 16.000 lichtgewonden per jaar, waarvan 75 per cent wordt veroorzaakt door het gemoto riseerde verkeer, een even grote uitda ging aan ons volk betekent als de waters nood van 1953. Eén van de tien kinderen immers loopt de kans door een verkeers ongeluk om het leven te komen of invalide te worden. Spreker onderscheidde ordelijke en on ordelijke weggebruikers. In de laatste ca tegorie vindt men de „potentiële brokken makers", degenen die herhaaldelijk ver keersovertredingen begaan, waaruit onge lukken kunnen voortkomen, hetzij omdat zij de verkeersregels niet voldoende be seffen, hetzij door karakterfouten, zoals gebrek aan zelfbeheersing, agressiviteit, slordigheid en dergelijke. Het was vooral op die categorie, dat de heer De Vries ge richte maatregelen wilde toepassen. Hij miste bij de meerderheid der bevolking echter nog de innerlijke beroering welke tot daadkracht leidt. De berusting waar mee de verkeersonveiligheid wordt geac cepteerd verlamt de wil tot het nemen van doeltreffende maatregelen. Treft straf doel? Spreker vroeg zich af of de strafsanctie nog wel het meest doeltreffende correctie middel is voor onopzettelijke delicten. Men heeft nog nooit een onderzoek inge steld om op die vraag een antwoord te ge ven, al nemen de uitingen van onzekerheid niet alleen bij psychologen, maar ook bij juristen, toe. De heer De Vries ging vervolgens nader in op de in de aanhef genoemde maatre gelen, die hij beschouwde als een onderdeel van een complex regels tot opsporing van „potentiële brokkenmakers". Men moet die categorie weggebruikers duidelijk ma ken, dat een blijvend tekort aan zelfbe heersing verwijdering uit het snelverkeer tot gevolg heeft. Spreker deed een reeds eerder gehoorde suggestie: het rijbewijs van vakken en stroken voorzien. In de vakken zouden dan de verkeersovertre dingen worden aangetekend en de stroken zouden één voor één worden afgescheurd, telkens wanneer er een overtreding zou zijn begaan. Het rijbewijs krijgt dan het karakter van een rijvergunning en fun geert als een steeds aanwezige verkeers agent. Uiteraard vervalt de strafopleg ging bij grove schuld niet. Alleen ver- keersdeskundigen dienen dit „patroon van verkeersgedrag" te beoordelen. Ook de 800.000 bromfietsers zouden onder de werking van deze bepalingen gebracht moeten worden. Dit betekent, dat men niet naar minder, maar naar zoveel mogelijk processen- verbaal zal moeten streven, om het ver keersgedrag van de individuele wegge bruiker zo nauwkeurig mogelijk te kun- De Haarlemse schilder Kees Verwey vervaardigde in opdracht van het ministerie van OnderwijsKunsten en Wetenschappen bovenstaand portret van de acteur Albert van Dalsum. De opdracht werd gegeven wegens het gouden toneeljubileum van de acteur. Het portret zal op 21 november in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag ter plaatsing worden overgedragen na de première van „Sauls dood" van Abel J. Herzberg door de Haagse Comedie. Albert van Dalsum zal met een hoofdrol in dat - stuk zijn jubileum vieren. Het portret zal in oktober te zien zijn in een tentoonstelling van werk van Kees Verwey in het Museum voor Stad en Lande in Groningen. nen vaststellen. De correctiemaatregelen zouden tevens dienen te bestaan uit het vol gen van verkeerscursussen of het zich on derwerpen aan een methode tot opvoe ring van het verantwoordelijkheidsgevoel. De kosten van een uitgebreide controle dienen beschouwd te worden als een pre mie, welke betaald wordt door de vermin dering van het aantal ongelukken en de daaruit voortvloeiende schade. Bij de discussie werd de door de heer De Vries genoemde verhouding van één op tien kinderen die door een verkeersonge luk getroffen kunnen worden (wanneer men uitgaat van het hele leven van het kind, dat is thans gemiddeld zeventig jaar!) gecorrigeerd. Een deskundige op het gebied van de statistiek had snel be- i-ekend, dat het werkelijke cijfer twee per duizend kinderen per jaar bedraagt. Een andere wees erop, dat de door de heer De Vries bepleite maatregelen reeds in het voormalige Nederlands-Indië golden en door Indonesië werden overgenomen. Ten slotte wees iemand op het aandeel van verkeerstechnische fouten in het wegen net in het ongevallencijfer. CAPE CANAVERAL, Florida (UPI) Een capsule uit „project Mercury" cn van een ontwerp, dat bedoeld is om de mens in de ruimte te brengen, is gisteren bijna 160 kilometer boven de Atlantische Oceaan geklommen en deskundigen zeggen, dat een mens de duik terug naar de aarde had kunnen overleven. De capsule was onbemand en de raket waarmee de capsule gelanceerd werd een Atlas heeft zich niet volgens de plannen gedragen. Maar inplaats van de proef te doen mislukken, heeft het niet goed functioneren van de raket waarde- Noord-Rhodesia is nog verre van rustig. Om sabotage aan de spoor wegen tegen te gaan oefent de politie scherpe controle uit. Ze maakt daar voor gebruik van vernuftig gecon strueerde rails-fietsen. volle gevolgen gehad en de vondst van de capsule in zee betekent een mijlpaal in de pas begonnen geschiedenis van de ruim tevaart. De Atlas heeft zijn maximum snelheid niet bereikt, maar heeft de capsule bijna op de gewenste hoogte en snelheid 27.000 km. per uur gebracht en de capsule dook vervolgens naar beneden witgloeiend door de hitte van 10.000 graden, welke werd opgewekt door enkele seconden wrij ving, en viel in zee. Die plek was honder den mijlen verwijderd van de berekende plaats, maar een torpedobootjager slaag de er in de capsule intact te bergen. De functionarissen van „project-Mercury" waren opgetogen en noemden de kenne lijk veilige terugkeer in de dampkring en de berging een groot succes. Het is heel wel mogelijk, dat door de proef van giste ren het project-Mercury op zijn schema is voorgeraakt, zo liet men doorschemeren. De duurzaamheid- van de capsule is bewe zen. Alan Shepherd, een van de mannen, die getraind worden voor een reis per capsule, was getuige van de lancering. VANDENBERG (Reuter) Leden van de Amerikaanse luchtmacht hebben woens dag voor 't eerst van de basis Vandenberg in Californië een intercontinentale raket van het type Atlas gelanceerd, die een reikwijdte van x-uim 10.000 km. heeft. De lancering was een succes. De Atlas heeft volgens een officiële mededeling overeen komstig de bedoeling een afstand van ruim 6.000 km. afgelegd. Het doelgebied lag in de omgeving van het eiland Wake in de Stille Oceaan. In verband met de verduistering bij ,jle BOAZ-bank te Driesum (Fr.) is een tweede arrestatie verricht. Gistermiddag werd aangehouden J. S. uit Norg (Drente), in dienst, bij het Groninger accountantskan toor, dat vijftien jaar regelmatig de bank in Driesum controleerde. S. is gearresteerd op grond van de ver denking van medeplichtigheid bij de ver duistering. Men vermoedt, dat hij een ant woord weet op de vraag waar het verduis terde geld is gebleven. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) .AMSTERDAM TEL, 223590 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Het departement van Economische Za ken zal advies uitbrengen over het invoe ren van reclame in de televisie. Staatsse cretaris Scholten van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft dit advies ge vraagd in verband met de voorbereiding van de televisie-nota aan de Tweede Ka mer. Deze nota zal voor het einde van dit jaar gereed komen. Staatssecretaris Schol ten heeft al veel materiaal verzameld, maar wil eerst nog advies van het depar tement van Economische Zaken gezien de belangen van het bedrijfsleven bij deze aangelegenheid alvorens de laatste hand aan de nota te leggen. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland heeft de burgemeester dei- gemeente Axel, de heer P. L. D. J. van Oeveren, met ingang van 9 september voor onbepaalde tijd met ziekteverlof gezonden. Naar wij vernemen is dit- geschied „op grond van privé-gedragingen van de bur gemeester". pag. Veilig Verkeer 1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2 Toch is het zo2 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld3 Feuilleton 4 Radio en Televisie4 Kunst 4 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 Agenda 9 Beurs 7 Afscheid van Heuss 11 Kerkelijk Leven 11 Reis Prinses Beatrix13 Filatelie 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. Advertentie Robert Louis Stevenson: Een ware vriend is een geschenk, dat men alleen zichzelf geven kan.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1