Depressiefront nadert PLASTI COLOR VAUXHALL VICTOR PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Wereldnieuws VOORUITZICHTEN BAUXIETINDUSTRIE ZIJN REDELIJK GOED De rijkdom van de Westeuropese landen Heeremans Van Leuven N.V. 2 Verslag Centrale Bank van Suriname De toeristenschepen van Cantor Protest van H.A. bij Belgische regering Oost-Borneo Mij. weer geen dividend Wereldbanklening voor de VAR De Bremer tabaksmarkt DUITSE IMPORTEURS DEDEN GOEDE ZAKEN Duitse dochtermij. van de Heidemij. Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland EEG aanvaardt verzoek van Turkije in beginsel Toewijzing lening Bank voor Nederlandsche Gemeenten wordt sterk gereduceerd Robecon verwacht weer behoorlijk dividend De Muinck 6 dividend IJslanders furieus over voorval op luchtbasis Philippijnen willen Tibet steunen, maar niet alleen u ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 In Suriname hebben de binnenlandse economische activiteit en de produktie in 1958 een ongelijk beeld vertoond, aldus merkt de president van de Centrale Bank van Suriname, mr. R. W. Groenman, op in zijn verslag over 1958, het eerste jaar dat de Bank volledig als circulatiebank werkzaam is geweest. Op 1 april 1957 nam de in het begin van dat jaar opgerichte Centrale Bank deze taak over van de Surinaamse Bank, die thans nog uitsluitend commerciële activiteiten ontplooit. De financiële en monetaire ontwikkeling was rustig. De betalingsbalans leverde een klein overschot op van Sur. 0,5 miljoen, dat de goud- en deviezenvoorraad versterkte. Er deed zich in 1958, zo zegt de president, blijkbaar een pauze voor in de snelle, doch beheerste expansie van de Surinaamse volkshuishouding sinds 1956. In 1959 en volgende jaren zullen nieuwe omvangrijke investeringen plaats vinden in de stuwdam, het krachtstation en de aluminiumfabriek, te bouwen door de Suriname Aluminium Company. Deze en mogelijk andere buitenlandse investeringsactiviteiten zullen, naar mag worden aangenomen, ook de bedrijvigheid in de binnenlandse sectoren stimuleren, zodat een periode van nog snellere groei dan in de afgelopen jaren verwacht mag worden. DE BAUXIETPRODUKTIE daalde met 12 percent tot 3.0 miljoen ton door het verminderde internationale verbruik van aluminium. De uitvoer daalde met 7,5 per cent tot Sur. 48 miljoen. Op lange ter mijn worden de vooruitzichten voor de we- reldaluminiumproduktie gunstig beoor deeld. Het aandeel van Suriname in de we- reldproduktie van bauxiet is de laatste zes jaren geleidelijk gedaald. Na 1960 zullen ingevolge de bepalingen van de Brokopon- do-overeenkomst de inkomsten uit de bauxietexport door de Suriname Alumi nium Company op een bepaalde wijze wor den gekoppeld aan de prijsindex van'een aantal metalen en zekere eindprodukten van metaal. Dit betekent dat de conjunc tuur in Suriname, gezien de belangrijkheid van de uitvoer van bauxiet door deze maat schappij voor het land, tot op zekere hoog te gevoeliger zal worden voor prijswisse- lingen in het buitenland dan voorheen. Een gunstige omstandigheid is echter, dat naar verwachting de wereldvraag naar alumi nium verder in belangrijke mate zal toe nemen, en mede daardoor de produktie van bauxiet zal stijgen. De In- en uitvoer Zowel de in- als uitvoer daalden in 1958. Onder de invoerlanden nam Nederland, evenals in 1957, de eerste plaats in. Het is niet uitgesloten dat invoer ten behoeve van het Brokopondoplan de V.S. spoedig weer op de eerste plaats zal brengen. Wat de E.E.G. betreft staat Suriname thans voor de keuze of het zich met deze ge meenschap zal associëren dan wel afzijdig zal houden. De president concludeert dat het voor Suriname stellig de moeite waard Advertentie w "p»«sv» IA VRAAG KLEURADVIES EN FOLDER BIJ PLASTI CO LOR NEDERLAND N.V. Singel 514 - Amsterdam PLASTIC0L0R: 'n kwaliteitsproduct van PIETER SCHOEN - ZAANDAM Duitse kredietgarantie De directie van de Deutsche Werft te Hamburg heeft meegedeeld dat minister Erhard van Economische Zaken in begin oktober te New York met de Newyorkse fi nancier Hyman B. Cantor zal onderhan delen over diens plannen voor passagiers schepen van 90.000 ton, die het trans atlantisch vervoer veel goedkoper zullen maken. De president-directeur van de Deutsche Werft, Scholz, zal bjj deze onder handelingen aanwezig zjjn. Tussen Cantor en de Deutsche Werft, die de grootste scheepsbouwonderneming van West-Duitsland is, bestaat reeds een voor lopige overeenkomst betreffende de bouw van twee van zijn superschepen, die elk 6000 passagiers kunnen vervoeren en de overtocht zullen maken tegen een alge meen tarief van ongeveer 200 gulden. De schepen zullen allebei in Hamburg ge bouwd worden, als de financiering geregeld kan worden. Daarvoor gaat minister Er- hard naar New York. Cantor heeft ver klaard dat hij voor de bouwkosten, die geraamd zijn op ruim een miljard gulden (270 miljoen dollar), een lening van onge veer 70 percent wil sluiten, met garantie van de Westduitse regering. Minister Er- hard zal in Washington de bijeenkomst van de Wereldbank bijwonen. In Westduitse scheepvaartkringen wordt vernomen dat minister Erhard veel voelt voor het plan van Cantor, en zelfs dat hij er enthousiast over is. Vermoedelijk zal Cantor nog voor minister Erhard naar New York komt, een reis naar West-Duitsland maken en met de directie van de Deutsche Werft, en wellicht ook met minister Er hard, verscheidene besprekingen houden. De Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft in een telegram bij de Belgische regering geprotesteerd tegen twee besluiten van laatstgenoemde over de invoer van vaste minerale brandstof uit Nederland in Bel gië en over de uitvoer van Belgische kolen naar Duitsland. In dit telegram wordt gezegd, dat naar de mening van de Hoge Autoriteit uit beide besluiten blijkt, dat het verlenen van in- en uitvoervergunningen voor kolen aan beperkende bepalingen is onderwor pen, die in strijd zijn met de grondbegin selen van de Gemeenschap. Zij zegt in het telegram, dat het met ver traging afgeven van vergunningen een handelwijze is, die neerkomt op bij het EGKS-verdrag verboden kwantitatieve beperkingen. zal zijn de concrete voorwaarden voor as sociatie te doen vaststellen. Voor het ogen blik moge de sterkte van Suriname's goud en deviezenreserves naar de mening van de president bevredigend zijn, overmatig groot kan men deze niet noemen. Dit geldt temeer wanneer de grote afhankelijkheid van het land van een klein aantal uitvoer- produkten in aanmerking wordt genomen. Bovendien zullen de reserves waarschijn lijk niet onaangetast blijven wanneer de koopkrachtstroom, uitgaande van de gro te investeringen in de eerstkomende ja ren, zich zal uitbreiden over de kleine Su rinaamse volkshuishouding. Wat het bedrijf van de Bank zelf betreft zegt het verslag dat de goudvoorraad ver meerderde met Sur 4.653.858 door aan koop van ruim 2216 kg. fijn goud in baren tegen U.S. dollars. Over 1958 bedroeg het winstsaldo Sur 755.610. Het winstsaldo per 31 december 1957 ad Sur 406.799 werd in de loop van 1958 overgeboekt naar de rekening van het land. Blijkens het verslag over 1958 der Oost- Borneo Maatschappij n.v.overtreffen over dat jaar de baten de lasten met 98.685, welk bedrag voor afschrijving op de sluit rekening Indonesië moet worden aange wend, waarna de winst- en verliesreke ning over 1958 zonder saldo sluit, zodat over 1958 wederom geen dividend kan worden uitgekeerd. Het achterstallige cu mulatieve dividend op de preferente aan delen stijgt hierdoor tot en met 1958 tot 79 percent (dit is 592,50 per preferent aan deel en 296,25 per preferent onderaan deel). Het netto resultaat over het eerste half jaar 1959 komt ongeveer overeen met het evenredige gedeelte der resultaten over het jaar 1958. Onvoorziene omstandighe den voorbehouden verwacht het bestuur over 1959 het primaire dividend op de pre ferente aandelen te kunnen uitkeren. In verband met hetgeen tot dusver werd bereikt, meent het bestuur de toekomst met enig vertrouwen te mogen tegemoetzien, ook al is het zich ervan bewust, dat van het geduld van de aandeelhouders nog het nodige zal moeten worden gevergd. Het ligt in het voornemen nog in 1959 een voor stel tot statutenwijziging aanhangig te ma ken, strekkende tot intrekking der inge kochte aandelen ad f 1.068.750 en overeen komstige vermindering van het maat schappelijke kapitaal over te gaann. q a Een functionaris van de Wereldbank heeft verklaard dat voorlopige overeen stemming is bereikt over een lening van 104 miljoen dollar voor verbetering van het Suezkanaal. Men verwacht niet dat het geschil omtrent de discriminatie van de V.A.R. tegenover de Israëlische scheep vaart, in het geding zal komen in de toe kenning van de lening. De credieten zouden worden aangewend om het kanaal bevaarbaar te maken voor de nieuwe grote tankschepen van de 46.000 ton-klasse. Het kanaal zal van 35 voet tot 37 voet worden uitgediept. Dit is de eerste fase van de ontwikkelingsplannen. De tweede fase zal waarschijnlijk in het na jaar van 1961 beginnen met de uitbrei ding van het aantal zij-kanalen waardoor het verkeer uit beide richtingen zal kun nen worden versneld. Advertentie N.V. MIJ „HOLSTER" - OVERVEEN Tel. K 2500 - 60002, 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook De veiling van de JAVA- en Sumatra- tabak in Bremen, waarop de Nederlandse Deli- en Senembahmaatschappijen voor de rechtbank aanspraak maakten omdat de tabak afkomstig was van hun plantages die de Indonesische regering naastte zon der .r vergoeding voor te betalen, is gun stig voor de Duitse importeurs verlopen. De prijzen voor de 5.627 balen die ter vei ling kwamen, lagen omstreeks 35 percent boven de taxatiewaarde. De Nederlandse maatschappijen hebben meegedeeld, dat zij niets zullen ondernemen tegen de kopers op de veiling, maar zij zijn wel van plan op 20 oktober een nieuw proces te begin nen. Hun aanvankelijk verzoek om een voorziening in kort geding, waarbij de tabak aan een beheersinstantie in bewa ring zou worden gegeven, werd door twee Duitse rechtbanken afgewezen. De Internationale Maatschappij voor Landbouwkundige Ontwikkeling I.M.L.O. te Arnhem heeft met medewerking van de Frankfurter Bank de Gesellschaft Landes- kultur G.M.B.H. gesticht. De I.M.L.O. werd enkele jaren geleden als „holding compa ny" van de Nederlandse Heidemaatschappij opgericht en sticht op haar beurt wat men zou kunnen noemen werkmaatschappijen in het buitenland, waarvan die in Duits land er thans ook een is. Landeskultur zal onder meer werkzaam zijn op het gebied van ruilverkavelingen en dergelijke. In Duitsland werd door de Heidemaatschappij in het afgelopen jaar reeds over 30.000 h.a. bodemkundig onderzoek verricht. De werkloosheid in de V.S. In augustus is zowel de werkgelegenheid als de werkloosheid in de Verenigde Staten gedaald, zo is door het ministerie van Arbeid bekend ge maakt: de werkgelegenheid, die als gevolg van een verminderde bedrijvigheid in de landbouw in deze tijd van het jaar gewoonlijk achteruit gaat, daalde in augustus tot 67.241.000 arbeids plaatsen of 353.000 minder dan een maand tevo ren. De werkgelegenheid werd ook door de staalstaking en de vroege overschakeling op de nieuwe modellen in de auto-industrie ongunstig beïnvloed. Het aantal werklozen daalde ten op zichte van juli met 318.000 tot 3.426.000. Britse minister over Vrijhandelszone De Britse minister van Landbouw John Hare heeft in Melbourne verklaard, dat Australische bceren niet bang behoeven te zijn voor pogingen in Europa om tot een vrijhandelszone te komen. Engeland zal nooit toestaan ,dat een toestand ontstaat waarin produkten uit de Britse markt worden geprijsd door invoer van hetEuropese) vasteland, zo verklaarde hij. Demonstratie van de D.G.B. te Bonn De voorzitter van de mijnwerkersbond Guter- muth deelde mede dat op 26 dezer 70.000 mijn werkers in Bonn een protestbetoging zullen hou den tegen de regeringspoliliek ten aanzien van de kolencrisis. 200.000 man had zich vrijwillig voor deze demonstratie opgegeven, maar dit aan tal werd te groot geacht voor de omvang van het „dorp" Bon. H.B.U.-vestiging in Ecuador De hoofddirectie van de Hollandsche Bank- Unie n.v. maakt bekend, dat zij de toestemming heeft ontvangen van de regering van Ecuador voor" hét openen van een kantoer He. Guayaquil. Verwacht wordt, dat dit nieuwe kantoor, onder Nederlandse leiding, binnen enkele maanden zijn deuren voor het publiek zal kunnen openen. Willi Richter herkozen De 65-jarige Willi Richter werd met. 378 van de 419 stemmen herkozen als voorzitter van de Deutsche Gewerkschaft Bund. Er waren geen tegenkandidaten gesteld. Handelskantoor Benelux-Bulgarije Op 14 seutember zal een delegatie van Neder landse. Belgische en Luxemburgse vertegen woordigers in Sofia besprekingen beginnen over het afsluiten van een handelsakkoord tussen de Benelux en Bulgarije. Indien de onderhandelin gen slagen, zal er voor de eerste keer een han delsakkoord tussen Bulgarije en de Benelux tot stand komen. Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhout en Zoons Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden munten: tientjes 27.70 28.70 27.60 28.60), ponden 33.00—38.00 32.00—38.00), Napoleons 27.50-/ 29.50 27.25—29.25), vre- neli 27.50-/ 29.50 27.00—29.00), 20 Belg. frs. 27.00—29.00 26.75—28.75). De goud- en zil vernoteringen bleven onveranderd. Goudcertificaten in West-Duitsland? Een woordvoerder van de Deutsche Bank heeft meegedeeld, dat deze Bank besprekingen voert met de Londense goudhandelaren Montagu and Company over de invoering in West-Duitsland van goudcertificaten. Volgens gewoonlijk welin gelichte kringen zullen de goudcertificaten kun nen worden gekocht door beleggers, die liever het equivalent van goud in handen hebben dan aandelen of staatsobligaties. De certificaten zou den ten alle tijde tegen goud kunnen worden omgewisseld. Houders der certificaten zullen geen rente ontvangen en eventueel moeten zij bewaarloon betalen. De Amerikaanse staalstaking De Amerikaanse staalindustrie heeft een sug gestie verworpen om een regeringscommissie van onderzoek te laten deelnemen aan het zoeken van een regeling voor de nu reeds 59 dagen durende staalstaking. De suggestie is afkomstig van de republikeinse senatoren Javits en Aiken. Zij me nen dat president Eisenhower een commissie zou kunnen benoemen als over een week nog geen regeling in zicht is. I DE STUGING VAN HET NATIONAAL INKOMEN 1951->9500N%J Onder het natio naal inkomen ver staat men de to tale waarde van de in een bepaal de periode door een land geprodu ceerde goederen en diensten. In bovenstaande gra fiek ziet men hoe veel het nationale inkomen in ver schillende landen tussen 1951 en '58 is gestegen. Ne derland komt er daarbij niet slecht af. Hé® S Y O :4) Ol v D 0> i t- D> C CU LU De Raad van Ministers van de EEG heeft ingestemd met het openen van be sprekingen tussen Turkije en de commissie van de EEG over een eventuele associatie tussen Turkije en de Europese Economi sche Gemeenschap, aldus verklaarden kringen uit de onmiddellijke omgeving van de Raad. Het Turkse verzoek tot associatie met de EEG was het eerste punt op de agenda van de in Brussel gehouden ver gadering van de Raad van Ministers. De n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten deelt mede, dat op de 4 'A -percent obligatielening 1959, groot 100 miljoen gulden, tegen de koers van 100 percent, waarop donderdag de inschrijving open stond, tot een zodanig totaalbedrag is in geschreven, dat bij de toewijzing een aan zienlijke reductie zal moeten worden toe gepast. Advertentie Zie advertentie elders in dit blad Dealer voor Haarlem, Bloemendaal, Santpoort. Velsen, IJmuiden. Beverwijk en Heemskerk AUTOMOBIELBEDRIJF Off. Dealer General Motors Vauxhall - Pontiac - Bedford NIEUWE GRACHT 78 - HAARLEM Tel. 17588 (4 lijnen) In het tussentijds bericht per 1 septem ber 1959 van het Rotterdamsch Beleg gingsconsortium wordt medegedeeld, dat de inkomsten der vennootschap zich dit jaar tot dusverre gunstig hebben ontwik keld en wederom de verwachting recht vaardigen van een bevredigend dividend. Zowel van het aanbod tot omwisseling der depotfractiebewijzen Svenska in januari als van het aanbod tot omwisseling der depotfractiebewijzen Bison en Springbok- ken in aandelen Robeeo, werd door vrij wel alle houders gebruik gemaakt. Onder meer tengevolge van deze ont wikkelingen nam het geplaatste kapitaal van de vennootschap toe van 92 miljoen per 1 januari tot ruim ƒ116 miljoen per 1 september 1959. Het vermogen nam mede dank zij de waardestijging van de beleggingen nog sterker toe en wel met ca. 44 percent van 335 miljoen per 1 ja nuari tot 482 miljoen nu. De waarde per aandeel, verhoogd met de kosten van uit gifte van nieuwe aandelen bedroeg per 1 september 216.-. Wat de beleggingen betreft wordt nog ge wezen op de toegenomen spreiding van het bezit en op de nadruk die bij de nieuwe beleggingen op Europa is gepleegd. Het belang bij veelbelovende Duitse onderne mingen nam aanzienlijk toe, terwijl Frankrijk zijn intrede in de portefeuilie deed. 54. „De roveren waren ten prooi aan de schrikkelijkste angst", vertelde de hertog. „Ze verscholen zich in de kerker en smeekten mij om de deur achter hen te sluiten". „Hoera!", riep Panda opgelucht. „Dat is nu echt goed nieuws". „Maar wie heeft de schurken zo bang gemaakt?", vroeg de hertog. „Toch zeker niet deze slappe ridder?" „Jazeker!", zei Panda. Mijnheer de ridder heeft ze de stuipen- op het lijf gejaagd. O, het ging allemaal prachtig!" „Wel, wel", sprak de hertog verbouwereerd. „Dappere ridder, dan heb ik u altijd verkeerd beoordeeld. Gij zijt dus waarlijk een held. Hoe hebt ge dit stoute stukje volbracht?" De ridder, die roerloos op zijn paard zat, gaf echter geen antwoord. „Ei eihij zwijgtuit be scheidenheid!", riep de hertog getroffen. „Ook al een deugd, die ik nooit bij hem had vermoed! Komaan, dappere held, dit mannelijk zwijgen siert u, maar ik wil wel graag een antwoord". „Mijnheer de ridder, zeg toch eens iets", riep Panda uit. Ongerust draaide hij zich om en opende het vizier. „H-hij is w-weg", stotterde hij. Het harnas is leeg". Hij stak zijn hand naar binnen en zocht tastend in het in wendige van de wapenrusting. „Nee hoor, hij zit er niet in", fluisterde hij. „Hij is vast weer door dat klapdeurtje uit zijn harnas geglipt". Ja, dat had de ridder inderdaad gedaan. Op dit moment sloop hij angstig rondkijkend in de richting van het kasteel. „Een geestEr moet ergens een geest zijn", prevelde hij met bevende stem. „Ik heb de roveren zelf horen zeg gen, dat er een geest was In de op woensdag 30 september te hou den algemene vergadering van aandeel houders van De Muinck en Co's Handel maatschappij n.v. zal worden voorgesteld een dividend van 6 percent over het met 50 percent verhoogde aandelenkapitaal uit te keren. WASHINGTON (UPI) De ambassa deur van IJsland te Washington, Thors, heeft bij het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een mondeling en schriftelijk protest ingediend tegen een incident tussen Amerikaanse schildwach ten op de (Amerikaanse) vliegbasis Kef- lavik, en enkele IJslanders en Amerika nen. Hoe het zich heeft afgespeeld is nog niet geheel uit de doeken gekomen, maar het draaide erop uit dat de schildwachten drie IJslanders en twee Amerikanen on der bedreiging rnet hun geweren dwon gen op het asfalt van een taxibaan op de grond te gaan liggen, met de gezichten in een poel modderwater. Als zij met elkaar durfden spreken zouden zij, zo hadden de schildwachten gedreigd, doodgeschoten worden. Op IJsland is door dit incident zeer veel opschudding verwekt en de communisti sche krant heeft het aangegrepen om een nieuwe campagne tegen de aanwezigheid van Amerikaanse militairen op IJsland te beginnen, onder de leuze „go home Yank". Volgens de communistische krant waren twee IJslanders, die bij het incident be trokken waren, funktionarissen van de verkeersdienst van het vleigveld Kefla- vik. Enige tijd geleden schijnt zich al een an der incident te hebben voorgedaan. Een groepje Amerikanen had van een boer de visrechten in de monding van de Thjorsa 'de grootste 'rivier"van IJslarid ge pacht. Een groep woedende IJslanders heeft de Amerikanen toen van hun „con cessie" verjaagd. De IJslandse minister van Buitenlandse Zaken, Gudmundson, heeft verklaard, dat hij zich niet over het incident wenst uit te laten totdat het geheel is opgehelderd. Na afloop van de bespreking, die de am bassadeur op het State Department met onderstaatssecretaris Foy Kohier had is meegedeeld, dat het onderhoud van vriend schappelijke aard was, en dat de ambassa deur de verzekering heeft gekregen, dat men zijn klacht onmiddellijk en diepgaand zou onderzoeken. Het ministerie heeft reeds contact opgenomen met het minis terie van Defensie. Op IJsland zijn ongeveer vijfduizend Amerikaanse militairen gestationeerd. Van wrijving met de bevolking is jarenlang geen sprake geweest en thans worden maatregelen getroffen, zo werd meegedeeld, om herhalingen van de gebeurtenissen op Keflavik te voorkomen. MANILLA (Reuter) De Philippijnen zijn bereid het beroep van de Dalai La ma op de UNO om steun in de Tibetaan se kwestie in de volkerenorganisatie te steunen als een ander lid hetzelfde doet, zo is vrijdag officieel te Manilla bekend gemaakt. Onverteerbaar. In Pakistan is de vierde editie van de beknopte Engelse Oxford Dictionary 1958 verboden omdat Pa kistan erin als deel van India is aange geven. Een woordvoerder van de „Ox ford University Press", de uitgeefster, heeft gezegd, dat in een herziene uitga ve de beschrijving van Pakistan als staat in „diplomatieker" bewoordin gen zal geschieden. Oververhit. De automatische brandmel ders van het televisiezendstation op de derde verdieping van de Eiffeltoren hebben vrijdagmiddag de Parijse brandweer in alarmtoestand gebracht. De „brand" bleek enige rook- en warm teontwikkeling te zijn, in een condensa tor, die oververhit was geraakt. De con densator was onderdeel van de televi- sieapparatuur. Het toeristenbezoek aan de Eiffeltoren kon gewoon doorgaan. Aandacht. In het Spaanse Jerez de la Fron tera zijn donderdag de jaarlijkse wijn feesten begonnen, waarop deze keer bij zondere aandacht wordt besteed aan Ne dei-land. Vier Nederlandse meisjes, Pau lina Boelen, Elly Kerstens, Sylvia Ver- bund en Suzanne Pennock treden erbij op als hofdames van de wijnkoningin Fabiola Domecq Romero. Ook zij. Admiraal Hyman Rickover heeft kortgeleden voor een congrescommisie verklaard van de Russische vice-pre mier Kozlov die enige tijd geleden de Verenigde Staten heeft bezocht te hebben vernomen, dat de Sovjet-Unie begonnen is met de bouw van een on derzeeboot die door kernenergie zal worden voortgedreven. Organist. Een stuk van het verleden kwam gisteren weer tot leven toen dr. Albert Schweitzer, de 84-jarige musicus-filo- soof-theoloog-arts, in zijn geboortestad Kaysersberg in de Elzas een orgelre cital gaf. Als eregast inviteerde dr. Schweitzer koningin-moeder Elizabeth van België, die elke zomer haar vakan tie in d Elzas pleegt door te brengen. Huidafstand. Arbeiders van een chemi sche fabriek in Ludwigshafen trachten hun collega van de dood te redden door delen van hun huid af te staan. De 19- jarige Berd Wolters kreeg op 22 juli bij een explosie in de laboratoria van de fabriek ernstige brandwonden. De me dici verklaarden, dat zij huid nodig had den om de verbrande ledematen van Wolters te bedekken. De eerste trans plantatie heeft goed resultaat gehad en de doktoren verwachten, dat hij zal blijven leven als er genoeg huiddonors zijn. Voortstaken. De arbeiders bij de Antwerp se scheepswerven, die vijftien weken geleden in staking zijn gegaan, hebben vrijdag op een vergadering besloten de voorstellen van de werkgevers te ver werpen en het werk niet te hervatten. De werknemers kwamen tot dit besluit nadat bekend was geworden, dat de re gering niet bereid was een bijdrage te verlenen om het geschil te overbruggen, dat bestaat tussen de eisen van de ar beiders en het aanbod van de werkge- v rs. Vluchtelingen. In West-Duitsland bestaan nog 2091 vluchtelingenkampen, waarin totaal 333.000 refugés zijn onderge bracht. Tegen eind volgend jaar wil men de 57 kampen, waarin totaal 16.000 buitenlandse vluchtelingen wonen, heb ben gesloten, terwijl de Westduitse rege ring tegen eind 1963 de sluiting voorziet van de dan nog 2034 kampen waar 191.000 „Heimatvertriebenen" en 162.000 vluchtelingen uit Oost-Duits- land wonen. Gokkers. In Indianapolis zijn acht gok kers elk tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 25.000 dollar veroordeeld, omdat zij aan het hoofd zouden hebben gestaan van een onwettige gokorganisa- tie, die vele miljoenen dollars omzette. Vuilnis. Een automobilist in de Engelse plaats Luton is tot een boete van vijf pond veroordeeld wegens het storten van vuilnis op de openbare weg. Met het „vuilnis" werd zijn auto bedoeld, die hij zo lang had laten staan dat het voertuig in stukken uit elkaar was ge vallen. Decorum. Zes afgevaardigden van het „socialistische front", die het parle mentsgebouw van Malaya te Koeala Loempoer in kuitbroek en een over hemd met open boord wilden betreden om de eed af te leggen bij de opening van het nieuwe zittingsjaar, hebben bij de deur van premier Toenkoe Abdoel Rahman de i-aad gekregen naar huis te gaan en zich te verkleden. De leden van de linkse „Partij voor volksac tie", die te Singapore aan de macht is, dragen gewoonlijk dit tenue. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied, dat de gehele week het weer in ons land heeft beheerst, trekt nu naar de Balkan weg. Tussen IJsland en Schotland is een nieuw hogedrukgebied ontstaan, dat zijn invloed naar het Noordzeegebied gaat uit breiden. Voor de kust van Midden-Noorwegen ligt een depressie, die in oostelijke richting beweegt. Het bij deze depressie behorende kou front bereikte vanmorgen het noorden van de Noordzee en verplaatste zich langzaam naar net zuiden. Morgen in de loop van de dag kan het het noorden van ons land bereiken. Het kan gepaard gaan met wol kenvelden. In de komende nacht zal ook plaatselijk mist ontstaan. De atmosfeer wordt bovendien iets minder stabiel, maai de kans op buien is toch nog klein. Vooral in het westen en noorden van het land zal het morgen in verband met wind van zee en het naderbij komen van het front min der warm ziin dan vandaag. YVEERRAPPORTEN Zondag 13 september Zon op 6.09 uur, onder 19.02 uur. Maan op 17.08 uur, onder 1.57 uur. Maandag 14 september Zon op 6.11 uur, onder 19.00 uur. Maan op 17.41 uur, onder 3.07 uur. Maanstanden 17 sept. 1.51 uur volle maan. 25 sept. 3.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 12 september Hoog water 11.31 en uur. Laag water 6.34 en 19.17 uur. Zondag 13 september Hoog water 0.14 en 12.57 uur. Laag water 8.09 en 20.42 uur. Maandag 14 september Hoog water 1.25 en 13.58 uur. Laag water 9.24 en 21.49 uur. Het hoog en laag water le Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen DO 1 d w •M binnen- en buitenland. VS 2 a Neerslag: laatste 24 uur. G S'S S Den Helder dichte mist wnw 26 0 Ypenburg onbewolkt windst. 29 0 Vlissingen onbewolkt no 28 0 Eelde onbewolkt windst. 28 0 De Bilt mist nnw 29 0 Twente licht bew. windst. 30 0 Eindhoven onbewolkt windst. 30 0 Zd Limburg onbewolkt z 30 0 Stockholm onbewolkt zw 23 0 Oslo half bew. nnw 26 0 Kopenhagen onbewolkt w 21 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 23 0 Londen half bew. windst. 28 0 Amsterdam onbewolkt windst. 28 0 Brussel onbewolkt zo 30 0 Luxemburg onbewolkt no 27 0 Parijs onbewolkt windst. 31 0 Bordeaux geheel bew. o 29 0 Grenoble onbewolkt windst. 26 0 Nice onbewolkt n 26 0 Berlijn onbewolkt nno 24 0 Frankfort onbewolkt no 29 0 München onbewolkt windst. 24 0 Zürich mistbanken windst. 25 0 Genève onbewolkt windst. 26 0 Locarno zwaar bew. windst. 0 Wenen onbewolkt windst. 23 0 Innsbruck mist windst. 26 0 Belgrado onbewolkt windst. 22 0 Athene geheel bew. no 24 0 Rome onbewolkt ono 27 0 Ajaccio onbewolkt 0170 25 0 Madrid zwaar bew. windst. 27 13 Mallorca zwaar bew. n 29 0 Lissabon onbewolkt w 26 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2