Jeugdmoorden in schokken het New York publiek r China beschuldigt India van „herhaalde invasies Tories beloven de kiezers snelle modernisering Van dag tot dag Eensgezindheid Achterlijkheid leidt tot excessen 5aai-icnia Komplot op Cyprus ontdekt tegen Makarios c.s. C~Pracitótoel ONZE PUZZEL Welvaart en vrede is de kerngedachte van hun verkiezingsmanifest £sso j Kerkelijk Nieuws Hans Beukes in Noorwegen op weg naar New York iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiintH^ I K.E. Centrum (Noord-Limb.) Horst Osservatorelaakt pers om inbreak in privé sfeer Rotter dam'in New York petroleum DE HAARDOUE r\\oe is het ontstaan?^ Dit woord: PEN kJ ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 O De eensgezindheid van overheid, werk gevers en werknemers ten aanzien van het loon- en prijsbeleid van de regering een eensgezindheid die duidelijk gebleken is bij het gisteren gemelde overleg tussen mi nister De Pous en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven moet iedere Neder lander verheugen. Dit geldt te meer omdat dat regeringsbeleid is bepaald door een confessioneel-liberaal kabinet, waarin dus de Partij van de Arbeid, de belangrijkste politieke spreekbuis van de werknemers buiten de confessionele vakbonden, niet vertegenwoordigd is. Deze grote groep werknemers heeft blijkbaar, ondanks het feit dat zij politiek in de oppositie is, de doelstellingen van de regering kunnen aan vaarden en zelfs de toezegging kunnen doen, aan de verwezenlijking ervan mee te werken. Het is overigens niet meer dan logisch, dat alle groeperingen zich kunnen ver enigen met een streven, dat de hand having van de stabiliteit van ons prijs niveau tot voornaamste doel heeft. Even zeer is het logisch, dat loonsverhogingen in de verschillende bedrijfstakken of on dernemingen gerechtvaardigd moeten wor den door stijging van de produktiviteit in de betrokken bedrijfstak of onderneming, aangezien ze anders onvermijdelijk tot prijsverhogingen zouden leiden. Als de produktiviteit per arbeider bij een bepaal de onderneming toeneemt, wordt de winst marge van die onderneming groter en het is redelijk dat de werknemers daarvan meeprofiteren. Er zit echter een onlogisch element in de redenering van minister De Pous (of liever: van het hele kabinet, dat de ver antwoordelijkheid voor het nieuwe loon- en prijsbeleid draagt) dat een argument voor eventuele prijsverhogingen alleen kan worden geleverd door „externe" kostenstijgingen, terwijl juist een zo vol strekt „extern" gebeuren als de voorge nomen huur- en melkprijsverhogingen wèl op de werkgevers wordt afgewenteld maar niet mag worden doorberekend. De praktische mogelijkheid hiervan willen wij niet betwisten; reeds in het voorjaar is geconstateerd dat de produktiviteits- stijgingen van de laatste tijd het bedrijfs leven in het algemeen in staat stellen, aan deze wens van regering en werknemers gevolg te geven. Dat deze regeling is aan vaard, kan dus worden gezien als een teken zowel van de gestegen welvaart bij het Nederlandse bedrijfsleven als van de grote betekenis die in werknemers- èn werkgeverskringen wordt gehecht aan handhaving van de arbeidsvrede. "Dè aanvaarding van dit principe kan op zichzelf dan ook wel gebillijkt worden. Maar dat neemt niet weg. dat er iets on logisch en inconsequents in zit, dat de theorieën van minister De Pous enigszins ondermijnt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ommen J. W. van Barne- veld te 's-Gravenhage; te Ee (Fr.) E. J. Loor te Heemse; te 's-Gravenhage (vac. F. J. Broeyer) N. den Oudsten te Amers foort, geestelijk verzorger „Zon en Schild". Aangenomen de benoeming tot vicaris te Eersel-Hoogeloon-Bergeijk-Bladel J. J. Botma, vicaris te Goor. Beroepen te Ameide en Tienhoven S. Meijers te Hoog- blokland. Advertentie OSLO (UPI) De negerstudent Hans Beukes uit Zuidwest-Afrika wiens pas poort door de Zuidafrikaanse regering werd ingetrokken toen hij naar Noorwe gen wilde waar hem een studiebeurs was aangeboden, is gisteren in Oslo aange komen. Voor het universiteitsgebouw in de Noorse hoofdstad, werd Beukes opge wacht door tweeduizend studenten die fakkels droegen. Na een spreekbeurt in Oslo ver vuld te hebben voor de Noorse studenten vereniging zal Beukes zondagavond naar New York vliegen, waar hij een getuige nis zal afleggen voor de UNO-commissie over de rassensituatie in Zuidwest-Afri ka, een door Zuid-Afrika beheerd man daatgebied. Beukes zal na zijn bezoek aan New York naar Oslo terugkeren, om drie jaar econo mie te studeren. Deportatie JOHANNESBURG (UPI) De Zuid afrikaanse minister van Binnenlandse Za ken heeft afwijzend beschikt op een be roep van de Brit Barzilay, en diens depor tatie gelast. Barzilay woont al twaalf jaar in Zuid-Afrika en werkt er als free lance cameraman. Hij heeft zijn deporta tie vermoedelijk te danken aan opnamen die hij voor een journaal heeft gemaakt van de relletjes in Cato Manor. Barzilay heeft aangevoerd dat hij niet verant woordelijk was voor de films, en dat geen enkele buitenlandse afnemer ze gebruikt heeft omdat ze technisch onvoldoende waren. Van onze correspondent in Washington) Het broeit in New York. De zomer van 1959 is bijzonder warm. Wie zich een kunstmatig gekoeld hotel kan verooi-loven bij het Central Park heeft daar weinig last van. Maar wanneer men op een van die avonden rondrijdt door Harlem, wan neer men naar de wijk gaat die „hel's keuken" wordt genoemd of naar de Lower East Side, dan merkt men, wat die aan houdende hitte betekenen moet voor die honderdduizenden, ja miljoenen, die géén gekoelde huizen bezitten. In Harlem zijn de straten tot laat in de avond vol mensen en vol kinderen. Blan ken ziet men hier vrijwel niet. In de hui zen is het kennelijk niet om uit te houden. Iedereen loopt op straat of zit op de stoep, zo luchtig mogelijk gekleed. Welk een ver schil met de elegante wereld van Fifth Avenue. Maar ook: hoeveel vrolijker dan hun blanke landgenoten zijn deze negers! Hier wordt nog gelachen, véél gelachen, graag gelachen. In het algemeen is het voor blanken niet bijzonder gevaarlijk om in Harlem rond te lopen, zeker niet voor blanke buitenlanders. Op zaterdagavond zijn hier verscheidene godsdienstige bij bijeenkomsten. Eigenaardige bijeen komsten vaak, waarbij meer gedanst wordt dan gepreekt. Dat wilde, extatische dansen lijkt deze negers een zekere ont spanning te geven. Na een uitputtende dans kunnen ze er bijzonder gelukkig en tevreden uitzien. Niet gevaarlijk in Harlem? Een uitzon dering moet men zeker maken: in Harlem heeft zich een groep gevormd van neger mohammedanen. Vaak weten ze van het mohammedanisme weinig af, maar zij hebben grote belangstelling voor wat er op politiek gebied in Noord-Afrika ge beurt en de haat tegen de blanken zit er diep in. De politie houdt deze groep zorg vuldig in het oog. Ook in de achterbuurten verder naar het zuiden, aan de westkant en aan de lage oostkant, zitten de bewoners tot 's nachts twee uur op de stoepen. De ene wijk is Puertoricaans. de andere Slavisch, weel een andere Grieks. Maar overal is het don ker, vies en broeierig heet. Hier wordt minder gelachen dan in het Harlem van de negers. De kinderen zijn nog het vrolijkst. Die lijken weinig nodig te hebben om zich te vermaken. De oudere mensen zitten vermoeid en gelaten in het duister te sta ren. Maar het ergst er aan toe zijn de jon gelui tussen vijftien en negentien jaar. Ve len van hen wonen nog niet zo lang in Ame rika. Op school hebben zij zich niet goed kunnen aanpassen. Dikwijls zijn ze ach ter bij de anderen in ontwikkeling, vrij vaak zelfs kunnen de Puertoricanen niet eens lezen of schrijven. Zij voelen zich minderwaardig en mislukt. Zij willen er gens bij horen en zoeken zelfs een zekere „grootheid" die contrasteert met hun vale bestaan. Daar ontstaan de „gangs met hun fraaie namen: de Vampiers, de Tijgers, I GOED ASPECT T. Pulles was mij tot nu toe on- 1 bekend. Blijkbaar zeer ten onrechte, want ik zag in Haarlems Dag- E blad dat bij Meulenhoff een boek is verschenen: En toch is het leven goed door T. Pulles. K. E. In het Dagblad voor Noord- Limburg stond deze: E wegens de nationale jubileum- tentoonstelling is a.s. vrijdag 4 september het K.E. Station ge sloten. Er wordt niet geïnsinueerd. In ieder geval niet door mij. Ik weet niet eens wat een K.E. Centrum is. BEELDHOUWEN Hoe het kan begrijp ik niet, maar volgens het feuilleton in De Stem kan het, blijkens de zinsnede: „Zijn gelaatstrekken zouden wel met de platte kant van een bijl gebeeldhouwd kunnen zijn". In de rant deling Amersfoortse Cou - een merkwaardige mede- over een aspect van het e Weense leven onder Franz Jozef: „in 1900 was het nog zo, dat 79.4 percent van de uit meisjes beneden de twintig jaar ge- boren baby's, ongehuwde moeders E waren". RAAM De Groene Amsterdammer vertelt over een gebrandschilderd raam in de kathedraal van Nantes bestaande „uit dertigduizend stukjes glas in j| verschillende kleuren". E Dit laat zich horen, want als die tien kleuren niet verschillend waren. E zouden het geen tien kleuren zijn. TALAR1US I de Young Lords enzovoort. Iedere groep heeft zijn grondgebied, meestal niet meer dan een paar armzalige huizenblokken. Daarop duldt men geen leden van een an dere groep. Infiltraties en beledigingen moeten gewroken worden. Als de bende leider het beveelt moe't men bereid zijn tot alles. Dit huizenblok-nationalisme lijkt deze jongens een surrogaat van menswaardig heid te geven, maar het wordt spoedig een doem, waaraan ze zich niet meer kun nen onttrekken. Dit zijn de jongens die stoer doen, omdat zij innerlijk zwak zijn en onzeker. Men kan medelijden met hen voelen, men kan hun neigingen verklaren, doch idealiseren kan men dit bende-we zen allerminst. De 17-jarige Puertoricaan Ramiro Ra mon, die drie maanden geleden in New York geimmigreerd is, wordt vastgehou den op verdenking een man te hebben doodgestoken die per ongeluk tegen hem aanbotste op een trottoir. De politie zegt Öbt Rhmon- heeft toegegeven dat toen hij met een meisje liep te wandelen, de bot sing met de. 28-jarige kantoorbediende Thomas Jordan zijn woede had opgewekt en dat hij was gaan vechten, een gebroken fles hanterend. Ramon wilde echter niet toegeven dat zij zijn tegenstander gedood heeft. Op een zaterdagnacht werden er in Hel's keuken twee jongens met messte ken vermoord. Om twee uur 's nachts zat een groepje jongelui van Slavische oor sprong op een speelterrein. Plotseling werden zij overvallen en twee jongens die niet meer konden vluchten werden over hoop gestoken. Een week tevoren waren er aan de lage oostkant een jongen en een meisje in een bendestrijd vermoord en op 15 augustus werd de veertien jaar oude Mary Harris in de Bronx doodgestoken. Het New Yorkse publiek is zeer geschokt door deze moorden. Sociale werkers heb ben getracht als raadsman van bepaalde „gangs" geaccepteerd te worden. Soms zijn zij er in geslaagd een wapenstilstand tussen twee groepen tot stand te brengen. Men prijst de goede bedoelingen van deze jeugdleiders, maar begint zich toch af te vragen of men door die groepsveten erns tig te nemen, niet het bestaansrecht heeft erkend van deze „gangs". De eerste reac tie van de stedelijke autoriteiten is thans geweest: veel meer politiepatrouilles in de beruchte buurten. Men beseft echter dat dit slechts een lapmiddel is. De kwaal zit diep en zal moeilijk te genezen zijn. (UPI) Ondanks het krachtig optreden van speciale politiegroepen, waardoor reeds meer dan 450 knapen in de cel kwa men, is er van enige vei'betering niets te merken en hoofdcommisasris Stephen Kennedy gaf vrijdag toe dat de stijging van het aantal door jongeren gepleegde vergrijpen en misdaden ongeremd voort gaat. De autoriteiten van New York staan machteloos en hebben de eerste slag ver loren. De zestienjarige „voorzitter" van „De Boekaniers", een bende van Puertoricanen, noemde zijn club „zomaar een clubje". Maar een lid, dat ook bij de kinderrechter was voorgeleid, zei bereidwillig dat „De Boekaniers" andere doelstellingen hadden, namelijk te doden. De jongen die dit zei was zestien jaar oud. Burgemeester Wagner zal de federale regering verzoeken extra-manschappen in te zetten ter bestrijding van de handel in verdovende middelen, en gouverneur Rockefeller heeft zijn collega van de aan grenzende staat New Jersey maatregelen gevraagd tegen de verkoop van wapens aan jeugdige Newyorkers. Het onofficiële blad van het Vaticaan, de „Osservatore Romano" heeft donder dag de „immorele journalistiek" gelaakt, die zonder rechtvaardiging de familie Onassis heef' betrokken bij de breuk tus sen mevr. Callas en haar echtgenoot. Kranten hebben „Cupido" gebracht in „de villa of het jacht van een ander paar" en gesproken over Onassis „in plaats van te zwijgen, zoals eerlijk zou zijn geweest". Het „moraliserende" journalistieke onder zoek in het particuliere leven is zó erg geworden, dat iedereen moet oppassen, dat niet alleen ,het hoe en waarom van al zijn afwijkingen" wordt gepubliceerd, „maar ook hoe hij toen hij vier jaar was, zijn vinger in zijn neus stak en bijgevolg van zijn moeder een draai om zijn oren kreeg", aldus het Vaticaanse blad. NICOSIA (Reuter) In welingelichte Grieks-Cyprische kringen is meegedeeld dat een komplot om aartsbisschop Maka rios en ongeveer vijftig van zijn naaste aanhangers te vermoorden is ontdekt door het onderscheppen van een vertrouwelijke brief uit Athene die was geadresseerd aan een voormalig vooraanstaand lid van de Grieks - Cyprische verzetsorganisatie de E.O.K.A. op Cyprus. Gezegd werd dat tot de te vermoorden personen verschillende ministers van het Cyprische overgangs kabinet behoren, die de aartsbisschop na de ondertekening van de overeenkomst van Londen uit de gelederen van de hoog ste E.O.K.A.-leiders had gekozen. De brief was verzonden door een lid van de voor malige E.O.K.A. uit de naaste omgeving van de E.O.K.A.-leider generaal Grivas. In de brief werd aangedrongen op de vor ming van een bewapende groep op Cyprus die een aantal mensen moest vermoorden en die moest streven naar opzegging van de overeenkomst van Londen. In goedingelichte kringen in Nicosia sprak men de overtuiging uit, dat de mees te vroegere E.O.K.A.-leden nog steeds achter Makarios staan. Op zijn eerste reis is het nieuwe vlag- geschip van de Holland-Amerika-Lijn, de „Rotterdam", aangekomen in de haven van New York, waar het zee kasteel, der traditiegetrouw werd be groet met 'n watergordijn, opgetrokken door brandweerboten. Achter het schip In de verte het vrijheidsbeeld. (Telefoto) de Vreemd Mijn vrind de personeelchef heeft een eigenaardige manier om sollicitanten te testen. Ik wil niet beweren dat het geen goede manier is, want hij heeft er verras sende successen mee. Maar eigenaardig blijft het. Laatst had hij een man nodig in de por tiersloge van de kantoorafdeling. Een man dus die een oogje op alles houdt en ijzeren betrouwbaarheid paart aan tact, wel willendheid en goede manieren. Hij kreeg x>ier sollicitanten. „Wat zoudt ge doen als ge, tijdens de avonduren voor uw raam zittend, aan de overkant door het onbeschermde raam van een badkamer de vrouw des huizes in het bad zaagt gaan?", vroeg de perso neelchef. Dat „zaagt" is een oude vorm van „zag", maar ik zal u vertellen dat zo iets indruk maakt. De sollicitanten gaven alle vier een ver schillend antwoord. De eerste zei: „Die mevrouw opbellen en vriendelijk attent maken op haar ver gissing". De tweede zei„Niets". Die man zag het voor zich. De derde: „De politie waarschuwen". Da,t was een gepensioneerd rijksveld wachter. En de vierde: „De volgende dag het huis opbellen en naar meneer vragen. En dan zeggen: Wilt u er voortaan om denken het gordijn dicht te doen als u weer eens in het bad gaat?" En nu is het eigenaardige, dat die vierde de betrekking kreeg. Ik zié het er niet in. Die man had ttolgens mij de vraag niet eens goed verstaan R. Agteran Onze wekelijkse puzzel moet wegens ge brek aan plaatsruimte een week wachten. Aanstaande zaterdag dus weer een nieuwe opgave en de publikatie der prijswinnaars. HONGKONG (Reuter) De Chinese premier, Tsjoe En-Lai, heeft de vaste com missie van het nationale volkscongres in Peking meegedeeld, dat de grenskwestie tussen China en India moet worden gere geld volgens de vijf beginselen van vreed zame samenleving en niet door geweld. Volgens radio-Peking beschuldigde Tsjoe India van de eis, dat China de si tuatie zoals die door het Britse imperia lisme was geschapen, te erkennen en voorts van het gebruik van geweld ter ondersteuning van deze eis. (Van onze correspondent in Londen) „Het leven is beter onder de conserva tieven", is de slagzin van de regering, welke al maandenlang overal op aanplak biljetten te lezen valt. Dit wordt nader uit eengezet in het verkiezingsmanifest, dat de Tories gisteren hebben gepubliceerd. Welvaart en vrede is de kerngedachte er van. Het manifest draagt tot titel „de vol gende vijf jaren", waaruit het vertrouwen spreekt, dat de huidige regering de acht jaar geleden door de conservatieven be gonnen taak met een nieuw kiezersman daat ongestoord zal kunnen voortzetten. Het manifest wordt gekenmerkt door een rustige en zakelijke toon, en vermijdt vrij wel elke polemiek. Het parool van de partijleiders is blijk baar ditmaal de kiezers met kalmte te overtuigen in plaats van twijfel in hen te wekken door al te fel van leer te trekken tegen Labour. De socialisten komen maan dag met hun manifest, maar laten in een soort politiek prentenboek al vast geen draad heel van de tot dusver gevoerde con servatieve politiek. Dit is uit een oogpunt van politieke reclametechniek zeker be langwekkend. Labours schotschrift schiet waarschijnlijk zijn doel voorbij, omdat het te sterk in het negatieve is gesteld. Door het conservatieve document klinkt een luide juichtoon. De Britse economie is gezonder dan ooit en het pond sterling staat sterker dan ooit. De export heeft alle re cords gebroken. De beleggingen in de over zeese gebieden, voor het merendeel in het Gemenebest, bedragen bijna het dubbele van acht jaar geleden en zullen opnieuw worden uitgebreid. Beleggingen in Groot- Brittannië zelf zijn anderhalf maal zo groot. Dit is mogelijk geworden, omdat er meer dan ooit gespaard wordt. Alle poes pas van overbodige economische contro les is weggevaagd, de militaire dienst plicht wordt afgeschaft. In zeven begro tingen zijn de belastingen voortdurend Ver laagd zonder dat de sociale voorzieningen werden'aangetast. De kosten van levens onderhoud zijn thans stabiel, terwijl de volle werkgelegenheid werd gehandhaafd. Levenspeil verdubbelen Macmillan zei in zijn toelichting, dat hij de uiterst geringe werkloosheid met een nationaal gemiddelde van ongeveer twee percent een te verwaarlozen factor acht. Er zullen echter speciale maatregelen worden genomen om regionale werkloos heid welke vaak rond de tien percent ligt, te bestrijden. Het doel van de binnenland se conservatieve politiek is het levenspeil nog in deze generatie te verdubbelen en ervoor te zorgen dat alle lagen van de maatschappij in de toenemende welvaart delen. Tevens zal de kloof tussen rijke en arme landen moeten worden overbrugd. Er is welvaart genoeg, zei Macmillan, om hiervoor grotere bijdragen te leveren, maar het exportsurplus dient met het oog hierop nog meer te stijgen. De con servatieve regering zal scheepvaart en scheepsbouw helpen, met name bij de ver vanging van de Queen Elizabeth en Queen Mary. De door de veranderde wereldom standigheden getroffen katoenindustrie van Lancashire zal, dank zij de zich thans voltrekkende reorganisatie de toekomst met vertrouwen tegemoet kunnen zien. Er zal een minister van Wetenschappen ko men om de versnipperde technologische ontwikkeling, met inbegrip van kernener gie en ruimte-onderzoek te bundelen. Groot-Brittannië wordt te langen leste modern. De antieke spoorwegen zullen drieduizend nieuwe diesels krijgen en de nog schaarse elektrische tractie zal met zestig percent worden uitgebreid. Met be hulp van het Gemenebest zal een telefoon kabel rond de wereld worden gelegd. Het wegenbouwprogramma zal in de volgende regeringsperiode worden verdubbeld. Er zal 7'/s miljoen pond sterling ter beschik king worden gesteld van de verbetering van de tuinbouw, speciaal voor de reorga nisatie van het marktsysteem, al zo vele jaren een vrome wens. Tegen nationalisaties Het manifest spreekt zich uit tegen uit breiding van nationalisering in welke vorm ook, maar zei Macmillan. de bestaan de genationaliseerde industrieën zullen zo goed en zo kwaad als het gaat op de be staande overheidsbasis verder worden be heerd. De genationaliseerde en andere luchtlijnen krijgen grotere vrijheid van handelen. Belangwekkend is dat de poste rijen niet langer melkkoe voor de schat kist zullen zijn, zodat zij het karakter zul len krijgen van een moderne onderne ming, al blijven de employés ambtena ren. In vijf jaar tijd zullen op zijn minst een miljoen mensen van de krotwoningen worden verlost. De conservatieven willen het persoonlijk huizenbezit, dat in Groot- Brittannië een algemeen verschijnsel is, nog sterker bevorderen. Kernproeven overbodig Hoopvol klinkt de verzekering dat in de koloniën gestreefd wordt naar verwijde ring van alle achterstelling wegens ras of kleur. De conservatieve regering streeft naar algehele kernontwapening in gelijk opgaande fasen en vermindering van an dere wapens tot op een peil, welke agres sie-oorlogen onmogelijk maakt. Dt kan al leen op basis van internationale inspectie en controle. Er is geen behoefte meer aan kernproeven, aangezien in beginsel over eenstemming is bereikt over de mogelijk heid van een verbod van kernproeven. Dit eerste experiment op het gebied van een internationaal controlesysteem kan, aldus het manifest, leiden tot andere ontwape ningsmaatregelen. Het manifest verklaart dat Groot-Brittannië op het punt staat zich bij de economische organisatie van de ze ven Europese landen aan te sluiten, maar dat het doel van de Britse politiek blijft een industriële vrije markt, omvattende geheel West-Europa. Of dit slechts een fase is, zal moeten blijken. Een nieuwe conservatieve regering zal veel aandacht wijden aan de vrije tijds besteding en jeugdwerk en de kunst, en vooral het toneel, zal een nieuwe aanspo ring krijgen, met name in de provincie. Alle kranten in Peking publiceerden vrijdag grote kaarten van de grenslijnen zoals die op Chinese en Indische kaarten voorkomen. Op deze kaarten zijn 13 pun ten aangegeven, waar de Indische troe pen volgens de Chinezen op Chinees ge bied zijn doorgedrongen. In een lang artikel bij de kaarten wordt India verweten, dat het de grenslijn heeft overgenomen die „eenzijdig" door Enge land is afgekondigd toen dit land India be stuurde. Voorts gewaagt het artikel van „hevige anti-Chinese activiteit" in India en van de verklaring van deze week van het officiële Sovjet-persbureau Tass, waarin de grensincidenten betreurd wor den en de hoop wordt uitgesproken dat In dia en China hëU misverstand zullen i "ge len. NEW DELHI (AFP) In New Delhi doen hardnekkige geruchten de ronde vol gens welk Kroesjtsjev, die na zijn be zoek aan Washington naar Peking zal rei zen, ook een bezoek aan New Delhi zal brengen. Uit goed*1 bron verluidt voorts, dat de Russische ambassadeur in New Delhi, Ponomarenko, vrijdag aan Nehroe een boodschap heeft overhandigd, die het Rus sische standpunt ten aanzien van het Chi nees-Indische grensgeschil bevat. Nehroe zou daarbii zijn tevredenheid hebben be tuigd over de gematigde commentaar, die het persbureau Tass deze week over de kwestie heeft gepubliceerd. Premier Nehroe van India heeft vrijdag op een persconferentie gezegd geen ont wikkeling in het grensgeschil mét China te verwachten, die tot een openlijk con flict leidt. India wilde geen machtsver toon. Nehroe is verheugd over de recente verklaring van het Russische persbureau Tass, waarin wordt aangedrongen op een vreedzame regeling van het geschil. Zijn bezoek aan Afghanistan en Perzië volgende week gaat door. Advertentie oliehaarden met het hoogste rendement zuinig - oeen roet - meer warmte Het Latijnse woord penna betekent: veder van een vogel. Dit is ons Neder landse woord pen. Nog spreken wij van de slagpennen en staartpennen van vo gels en in de 17e eeuw is: op pennen drijven heel gewoon voor: vliegen. Dan gaat men de schacht van de vo gelveer aan het dikke eind schuin en puntig afsnijden en de punt splitsen. Dit doet men met een pennemes. De schacht dient dan als schrijfinstrument. In de 18e eeuw begint men in Nederland op Engels voorbeeld metalen pennen te ge bruiken en thans gebruikt men het woord voor pen mét houder en ook voor vulpen(houder). Maar ook nu nog spreekt men van een welversneden pen, als men iemands schrijftrant wil loven.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3