Oee/j Politiek Jongeren Contact Velsen Toevloed van groenten duurt voort In de vishal en op zee Havenberichten Bloemen overstromen Beverwijker veiling Weer klappen voor Belgische visserij ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 6 Kat of) een heet zinken dak Les Tricheurs Helikopter haalde zieke van Noorse tanker Opheffing „De Vooruitgang"? Potplantententoonstelling „The Bridge on the River Kwaï' Het hoek der wildernis De Tijger van Eschnapur Felle discussierake opmerkingen Gemeenteraad komt bijeen Subsidie gevraagd voor de nieuwe Queen-schepen Burgerlijke Stand van Velsen Deense reders helpen hun trouwlustige zeelieden Overleg tussen handel en invriezers gewenst Uitgevaren visserijvaartuigen (Thalia, IJmuiden). In deze naar het gelijknamige toneelstuk van Tennes see Williams vervaardigde kleurenfilm is wat in het toneelstuk al niet duidelijk was nog onduidelijker geworden, maar de regis seur is er in geslaagd een sterke atmosfeer te scheppen, die de toeschouwer geheel in de ban houdt. Er zijn vele onvolkomenhe den in de film Elisabeth Taylor's per soon blijkt bij voorbeeld niet de geschikte te zijn voor Maggie, de kat maar de regie wint het van alle detailtekorten, het is een uitstekende film. Psychologisch rammelt alles wat er te rammelen valt omdat de vriendschap van Maggies echt genoot Brick voor zijn overleden sport vriend zo gekuist is, dat er geen motief meer in is te vinden voor zijn dranklust en alkeer van Maggie. De kwaliteit van de film is dat hij de kijker ervan overtuigt dat alles is zoals hij het ziet; het tekort van de film is dat de toeschouwer later be seft dat het allemaal niet zo heeft kunnen zijn. Het verhaal is als volgt. In het land goed van een ten dode opgeschreven plan ter zijn zijn twee zoons komen logeren, de een, Cooper, met zijn vrouw en leger tje kinderen, de ander, Brick, met zijn vrouw Maggie die naar hem snakt maar haar liefde op geen enkele wijze beant woord ziet. Cooper loert op de erfenis en het overnemen van de leiding. Brick is apathisch. De vrouwen haten elkaar. In een gesprek tussen Brick en zijn vader slingeren zij elkaar alle verwijten voor de voeten en in een groot verhelderend in zicht. in hun eigen diepste en nooit be grepen drijfveren ontstaat er een ware menselijke liefde tussen beiden. Een ab surd happy ending bedekt dan de onont koombaarheid van de situatie, dat name lijk de vader stervende is. „Kat op een heet zinken dak" is dus een film die ge mengde gevoelens veroorzaakt. Op de eer ste plaats omdat het stuk al psychologisch onduidelijk is, vervolgens omdat in het filmscenario een essentiële factor is weg genomen en tenslotte omdat de hapyy en- ding de gevoelens van de kijker in een knoop legt. Verder is deze week in Thalia te zien: „Moeder wat een klap!" (Laurel en Hardy) zondagmiddag, maandag-, dinsdag- en woensdagavond: „Iwo Jima", Amerikaan se mariniers tegen de Japanners in de Zuidzee. In de donderdagse speciale voor stelling wordt „De zigeunerin van Parijs" vertoond. (Lux or, Beverwijk). Het probleem van de rijke nozems is in „Les Tricheurs" op eerlijke wijze door Marcel Carné ge steld. Waarachtig liefhebben strookt niet met hun „overtuiging". Dat levert grote moeilijkheden en een tragisch einde op. Het meest opvallende gedeelte in „Les Tri cheurs" is de fascinerende verfilming van een van de twijfelachtige nozemfeesten en een waanzinnige, nachtelijke autorit. Zondag draait in Luxor „Jantjes aan de rol". Gisteren werd van de Noorse tanker „Bulk Enterprise" (19.000 ton), welke zich 35 mijl ten noordwesten van Texel bevond, een radiobericht ontvangen, dat aan boord een opvarende ernstig ziek was geworden. De man diende zo spoedig mogelijk naar een ziekenhuis te worden overgebracht. Onmiddellijk werd door de opsporings- en reddingsdienst van de Marineluchtvaart dienst van het marinevliegkamp Valken burg een „Neptune" naar de aangewezen plaats gezonden, benevens een Sikorsky S-55-helikopter, welke laatste door de „Neptune" werd gedirigeerd. De helikop ter, met een marinedokter aan boord, land de op de „Bulk Enterprise" waar onmid dellijk de zieke in de helikopter werd ge dragen. De helikopter bracht de patiënt naar het marinevliegkamp „De Kooy". Een gereed staande ambulance bracht de patiënt naar het ziekenhuis in Den Helder. De leden van de zogenaamde Inbren gersvereniging der BET-veiling, „de Voor uitgang", waren vrijdagavond voor een buitengewone ledenvergadering in „het Centrum" te Beverwijk bijeen om even tueel te komen tot een samengaan met de veiling „Kennemerland". Dit zou ontbin ding der vereniging noodzakelijk maken. De veiling „Kennemerland" zal straks haar nieuwe veilinggebouw moeten gaan aanbesteden en zal dan moeten weten of in de toekomst ook de leden van „de Voor uitgang", die nu nog bij de BET veilen, naar de nieuwe veiling zullen komen. Over dit punt liepen de meningen heel sterk uiteen: lang niet allen waren het er over eens om „de Vooruitgang" op te hef fen en naar de veiling „Kennemerland" over te gaan. Vooral de ouderen die een mensenleeftijd hun produkten bij de BET- veiling hebben geveild, voelden er niet voor. De BET-veiling is de laatste particuliere veiling in Beverwijk. Na lange discussies werd besloten om de gang van zaken nog eens nader onder ogen te zien en zodra dit weer nodig is de leden voor een vergade ring bijeen te roepen. De jaarlijkse potplantententoonstelling van de openbare lagere Ir. Krijgerschool en de Watervlietschool zal op woensdag 16 en donderdag 17 september in de Wa tervlietschool worden gehouden. Op woensdag zijn de potplanten te bezichti gen tussen drie en vijf uur 's middags en zeven en acht uur 's avonds. Ook donder dagavond is de tentoonstelling open. Voor de ouders van de leerlingen zul len er woensdag- en donderdagavond in de gymnastiekzaal van de Watervlietschool uitvoeringen zijn van de operette „Lente bloemen", opgevoerd door leerlingen van de Watervlietschool onder leiding van me vrouw Edeling, onderwijzeres. Voor de leerlingen is de opvoering donderdagmor gen en middag. In tegenstelling tot de voorgaande acht entwintig jaren zullen de leerlingen deze keer geen cadeaus als prijs krijgen, maar er zullen waardebonnen worden uitge reikt. De keuring van de planten wordt op nieuw gedaan door de heren A. Martens en J. T. Groot. (Kennemer Theater, Beverwijk). De beroemde film „The Bridge on the River Kwai" is tot en met maandag in genoemde bioscoop te zien. Van een voor treffelijke comedie „De Lord, de lady en de Butler" kan men dinsdag en woensdag genieten. (W. B.-t heater, Beverwijk). „Het boek der wildernis" is het verhaal van een jongen die door wolven is groot gebracht. Hij vindt zijn geboortedorp en samen met zijn vriendinnetje een grote goudschat.. De vader van zijn vriendinnetje gaat met twee vrienden achter de schat aan. Zij-komen om. Een keiharde misdaadfilm „Tot de laat ste man" wordt zondag en maandag in het W.B.-theater vertoond. (R e x, IJmuiden). In Rex is een nieu we bewerking te zien van de film, die velen van ons als jongen reeds het koude angstzweet op het voorhoofd had gejaagd. Namelijk „De Tijger van Eschnapur". Het is de superromantische historie over de traditioneel verblindend schone tempel danseres Seetha, die zich verstout de liefde van een despotisch en onvoorstelbaar rijke maharadja te versmaden voor de genegen heid van een kloeke architect. De maha radja „neemt dit niet", uiteraard en hij stelt zijn gelukkiger rivaal aan een aantal listig bedachte beproevingen bloot, welke deze op een verbluffend dappere wijze weet te doorstaan. Hij slaagt er zelfs in met Seetha het sprookjespaleis te ont vluchten, achtervolgt door een horde wraakzuchtige tulbanddragers, die de ma- haradje tot elke prijs het hoofd van de architect moeten leveren. Helaas zijn wij in de zaal genoodzaakt het liefdespaar voor dood in een verschrikkelijke zandstorm achter te laten, ofschoon wij toch weer enigszins worden gerustgesteld door de mededeling op het doek, dat het volgende deel zal onthullen op welke manier Seetha en haar minnaar opnieuw aan de gieren weten te ontsnappen, die reeds met hoop volle verwachtingen boven hun angstig stille lichamen cirkelden. Men heeft bij deze nieuwe verfilming stellig niet op enige duizenden marken ge keken, want het publiek krijgt een Oos terse entourage voorgeschoteld, die men zich niet beter zou kunnen wensen. Fan tastische paleisinterieurs, sinistere tem pels met onderaardse gangen, een reus achtige kerker met een huiveringwekken de verzameling verstoten melaatsen en een lugubere tijgerkuil, bewoond door be gerig grommende en likkebaardende tij gers. Dat de architect op zijn tocht door dit paleis af en toe enige geraamtes of een grijnzende mummie mag aantreffen, zal de attractie voor de liefhebbers van sensatie ongetwijfeld nog verhogen. Een weelderige kleurenfilm aldus, voorbestemd om te be zoeken in gezelschap van, een chavmaptg jongedame. Want zij zal stellig onder het aanschouwen van fdeze; geraffineerd- her dachte en verfilmde gruwelen, bescher ming zoeken bij haar cavalier! „Fernandel als Ali Baba" is zondagmid dag weer een goede oefening voor de lach spieren. Woensdag en donderdag draait in Rex: „Over moord wordt niet gesproken". Advertentie Super ontvanger TV 5595 f 945.- Zie nu zelf hoe voornaam, elegant, mo dern, hoe technisch volmaakt deze toestellen zijn. Voor uitgebreide kleurenfoldcrs en demonstraties: Betaling in overleg VfLSeRDUINWPG 173- VMUlOgW-TSl. Het Politiek Jongeren Contact Velsen heeft vrijdagavond een bijeenkomst gehou den in het Velsense raadhuis. De voorzitters van de deelnemende zes fracties, de P.S.P., C.H.G.J. (C.H.U.), J.O.V.D. (V.V.D.), ARJOS (A.R.), Nieuwe Koers (P.v.d.A.) en A.N.J.V. (C.P.N.), kregen ieder 10 minuten toegewezen om over hun politieke over tuiging te spreken; de katholieken waren niet vertegenwoordigd. De voorzitter noemde het een „potpourri" der beginselen. Het gesprokene diende als stof voor de discussie. De fractievoorzitters gaven een kort overzicht van de geschiedenis en van het beginselprogramma van hun partij. Na de pauze gaf de voorzitter toestem ming voor het uittrekken van de jasjes. Hiervan maakten slechts de secretaris, de fractievoorzitter van de A.N.J.V. en een afgevaardigde van de C.H.G.J. gebruik. Estafette De P.S.P. verweet de P.v.d.A. afwijking van beginselen, die zich onder andere uitte in het aanvaarden van regerings functies in een kapitalistische staat. In een vlot, scherp betoog karakteri seerde de afgevaardigde van de C.H.G.J. het voortbestaan van de neutrale partijen als een estafette, waarbij voortdurend extreme groepen zich afscheiden en de leiding overnemen. Hij was van mening dat de basis van de confessionele partijen hechter is, omdat die basis niet bestaat uit een ideaal, maar uit de historie is ontstaan. Hij hield de communisten voor, dat Marx slechts in economische termen dacht en menselijke drijfveren over het hoofd zag. De fractievoorzitter van de J.O.V.D. ging de A.N.J.V. te lijf. Volgens hem werken de communisten met verouderde denkbeel den. Zo zou Ford de laatste „heerlijke" kapitalist geweest zijn. Het zijn niet meer de kapitalisten, maar de managers die aan de touwtjes trekken. „Binnenkort ook in de communistische landen", voorspelde hij. Het kapitalisme bestaat niet meer, dat spijt me voor de communisten, maar het is zo." Hij meende verder dat het de P.S.P. aan een reële kijk ontbreekt, vooral jppt betrekking tot het antimilitairisme. „Als er ggën leger wasgeweest, zatën wij ergens anders, en zeker niet in vergade ring Hij ried zowel de communisten als de P.S.P. aan economie te gaan stu deren. Jeugdverschijnsel „Een typisch jeugdverschijnsel", noemde de fractievoorzitter van de ARJOS het De grote aanvoer van groenten gaat op de Beverwijkse groenteveiling onvermin derd voort. De prijzen zijn nog goed, al schommelden deze wel heen en weer. Zo kon men in het begin van de week de sla zien verkopen tot 10 cent per krop om deze vrijdag weer te zien oplopen tot 20 cent. Bospeen moest een veer laten en kwam vrijdag niet hoger dan 22 cent per bos; waspeen bracht het van 10 tot 22 cent per kilo. Bloemkool varieerde van 15 tot 49 cent per stuk. Bij ae bonen ziet men de aanvoer van sperziebonen groter worden, er werd tot 85 cent per kilo betaald; snijbonen raken al weer op, er werd van 45 tot 110 cent per kilo voor gegeven. Spinazie en postelein werden vlot ver kocht tot rond de 35 cent per kilo. Andijvie ging in prijs omlaag tot rond de 15 cent per kilo. Tomaten komen er nog in flinke par tijen, waarvoor van 20 tot 60 cent per kilo werd betaald. Komkommers varieerden van 8 tot 30 cent per stuk. De winterprodukten, zoals prei en kool, waren heel goed te verkopen, al drukte het warme weer de prijs iets. Doosjes aardbeien varieerden van 80 tot 150 cent per stuk. De noteringen waren vrijdag: andijvie 1222, bloemkool 1845, sla 520, bos peen 1022, waspeen 1018, sperziebonen 52—85, snijbonen 56—105, pronkbonen 2039, spinazie 1245. postelein 1630, tomaten 2060, komkommer 930, aard- Door het warme zomerweer is de aan voer aan de bloemen-veiling te Beverwijk deze week zeer groot geweest. Vrijdag was de aanvoer zelfs zó groot, dat de kwekers geen karren meer konden krijgen om hun bloemen te vervoeren! Ondanks deze massale aanvoer, waarbij de troschrysanten de boventoon voerden, ging alles vlot weg. De troschrysanten brachten van 30 tot 90 cent per bos op. De grootbloemigen draaiden rond de 18 cent per stuk. Dahlia's waren ook goed te verkopen en kwamen tot 60 cent per bos. De aanvoer van asters was vrij groot; toch werd er een behoorlijke prijs betaald, die lag tussen de 15 en 50 cent per bos. Helianten, de gele zomerbloemen, wer den rond de 40 cent per bos verkocht. Er komen nog enige mooie partijen le lies aan de markt waarvoor tot 48 cent per tak werd betaald. Anjers en rozen waren duur; vooral voor de goede kwaliteit werd veel geld gegeven. Bij de potplanten komen nu naast de cyclamens de Ster van Bethlehem. beien 103150, prei 1224, soepgroenten 6—24, groene kool 1828, rode kool 17—27. De groenteveiling van Ons Belang te Castricum gaf vrijdagmorgen een zeer levendig beeld te zien. Hoewel geen hoge noteringen werden gemaakt,- was er voor alle aangevoerde produkten toch een goe de belangstelling. Dit was ten slotte vooral het geval met de aangevoerde aardbeien in doosjes, die van 60 cent tot 1.27 per doosje opliepen. De overige noteringen van vrijdag wa ren: augurken 15—72, appelen 13—30. sper ziebonen 45—68, andijvie 7—10, snijbonen 68—112, pronkbonen 23—34, soepgroenten 25 per kistje, sla 3—8Va, bospeen 16. aard beien 60127, tomaten 4046, spinazie 818, komkommers 1537, stokprincesse- bonen 6873. Volgende week zullen op dinsdag en op donderdag speciale peenveilingen worden gehouden, aanvang 14 uur. De raad van Beverwijk houdt vrijdag om half 8 een openbare vergadering op Scheybeeck. De agenda luidt: 1. Notulen; 2. voorstel tot het verlenen van straatnamen in het uitbreidingsplan „Meerestein"; 3. voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de per celen Havenstraat nrs. 83 en 85; 4. voorstel tot het verlenen van een krediet voor het uitschakelen van beerputten; 5. idem voor herstel van een gedeelte der rioolwater zuiveringsinrichting; 6. idem voor het bou wen van een gemaal nabij de St. Aagten- dijk; 7. voorstel tot goedkeuring der reke ning 1958 van het Gasthuis of Oude Man nen. en Vrouwenhuis te Wijk aan Zee; 8. preadvies naar aanleiding van een inge komen aanvrage ex art 72 der Lager- onderwijswet 1920; 9. voorstel tot het aan gaan van een onderhandse geldlening; 10. begrotingswijzigingen; 11. ^benoemingen; 12. mededelingen en ingekomen stukken. Vrijdag: kwamen in IJmuiden aan: Amelie mussen van Narvik: Bierum, Par; Verchojansk, Leningrad; Tim. Exeter: Markelo, Dover, cokes- Vif^e 0S?en,P E N-Centrale; Joseph Frering, m lossen IJmuiden: Eemland, Las Pal- R- rL, US'r> 1 Laurenskerk, Antwerpen; ITm UH^lnir Brfm|n: L'lrika. Lulea. erts lossen ïnrtïïl Fr.oste Svanoe; Henriette B. Londen. IfrS-t? binnenhaven IJmuiden; Smolensk, Baltic- nrw Brunsbüttelkoog; Joost, Gefle; Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Sanden- l-'r VTVan Ro"erdam; Adm. De Ruyter, Skuts- ian,T^°We'Y: st°ckholm. Hamburg, toe- i ïstensteiger IJmuiden. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Ares naar ST (proefvaartEsso Emden, Hamburg; dam- a ?s.und: Bloemgracht. Rotter- V'Itura Esbjerg, Lijnkoeken van Koog TTlu JLfw",' Willemstad. Cowes Roads: Vanessa, film t g|a^en IJmuiden: Blue Otter (cx-File- Fp,LV Vas Pledl;as: Bolt- Skiën: Manto, Aalborg; Egret. Liverpool; Helicon. Curacao. riPln Jffr yrer.trokkeTn IJmuiden: Land Ha- Odessa Malmo; La Paloma, Wight; Kerch, idealisme van de P.S.P. Hij meende dat de V.V.D. slechts beginselen etaleerde en dat de opbouw van Nederland na de oorlog niet alleen het werk van de socialisten is geweest. Het spreekwoord „Een vos ver liest wel zijn haren, maar nooit zijn stre ken", gebezigd door een A.N.J.V.-er, vond hij prachtig uit de mond van een commu nist. Het verwijt van een beginselslapte bij de socialisten weerde de afgevaardigde van de Nieuwe Koers af door te zeggen, dat een beginselprogramma altijd aan de tijd moet zijn aangepast. De fractievoorzitter van de A.N.J.V. weersprak de veronderstelling dat er in de Sovjet-Unie geen cultuur zou bestaan. „Russische schrijvers zijn hier zeer be kend," zei hij. „Ja. Pasternak", werd er op de tribune gemompeld. De communist be twijfelde of het kapitalisme, gezien de toe name van het aantal miljonairs, wel dood zou zijn. „Ga er eens heen," antwoordde hij op een vraag van de P.S.P. over de toestanden achter het ijzeren gordijn. Een felle discussie ontstond hierna. Voornamelijk tussen communisten (een strijdbaar groepje) en de overige partijen. Menigmaal vielen de woorden: vrijheid, uitbuiting, kapitalisme, Tibet, Kerala, Hon garije, Krupp en meer van die, ook in de grote politiek welbekende uitdrukkingen. HONDEN (U.P.Ï.) De Britse minis ter van vervoer, Harold Watkinson, heeft een adviescommissie in het leven geroepen die een onderzoek moet instellen, en naar aanleiding daarvan aanbevelingen moet doen, betreffende een verzoek van de Cu- nard-rederij voor regeringssteun voor de vervanging van de „Queen Mary" en de „Queen Elizabeth". Indien de Britse regering bereid is tot financiële concessies zal de Cunard Line beide schepen, die in het transatlantisch verkeer als verouderd worden beschouwd, door nieuwe schepen vervangen. Advertentie LUm en plak alles met van Ceta-Bever BEVALLEN: A. J. van Leeuwe-Toen- breker, d., Linnaeusstraat 111, IJmuiden; L. Blok-Krab, z., Gijzenveltplantsoen 81, IJmuiden; N. Baak-Braams, z., Gulde- wagenplantsoen 4, Velsen-N.; A. G. R. Horsman-Carree, d„ Orionweg 158, IJmui den; K. van der Ploeg-Foekens, d., Kenne- merlaan 165, IJmuiden; G. J. Klauwers- Roose, z., Bonairestraat 8, Santpoort; A. M. van den Berge-Visser, z., Meervlietstr. 52, Velsen; T. Tol-Kaan, d., Meervlietstraat 52, Velsen; A. J. M. de Heer-Spoelstra, d„ v. d. Zwaagstraat 14 rd., IJmuiden-O.; H. J. Ca- landt-Lensen, z., Linnaeuslaan 10, Haar lem; A. M. Rohder-Oosterop, d„ Dolfijn straat 240, IJmuiden. ONDERTROUWD: H. Schavemaker, Meeuwenlaan 16, IJmuiden-O. en A. Rei ning, Kanaalstraat 238, IJmuiden; G. C. Dekker, Doelmanstraat 11, Velsen-N. en C. J. Kossen, De Ruijterstr. 94, IJmuiden-O., t.a. Lekstraat 64 bov., IJmuiden; G. H. J. van Lieshout, Wüstelaan 51, Santpoort en M. J. Smolenaars, Kerkerinklaan 50, Sant poort; C. J. Timmermans, Berkelstraat 7, Amsterdam en J. C. van der Laan, Starre- boschstraat 3, Velsen-N., t.a. Duinlustpark- weg 51, Santpoort; J. Man, Nieuweweg 125, Wormer en P. H. Morianner, Princestraat 26, Velsen-N., t.a. Princestr. 26, Velsen-N.; H. Jaspers, Scheldestraat 1, IJmuiden en E. Hellings, Lange Nieuwstraat 159, IJmui den, t.a. Scheldestraat 3, IJmuiden; A. C. Priester, Beeckzanglaan 46, Beverwijk en G. Kamerbeek, Lindestr. 45, IJmuiden-O., t.a. Griegstraat 24, Heemskerk; J. W. A. Wolfs, Da Costalaan 30, Driehuis en J. H. Boon, Driehuizerwerkweg 86, Driehuis, t.a. Dolfijnstraat 262, IJmuiden; P. Gerrits, Grensstraat 22, Beverwijk en S. W. Engel hart, Sieraadstraat 6, IJmuiden-O., t.a. Hofdijkstraat 61, Beverwijk. GETROUWD: J. N. Swart en P. van der Zon, Smidt van Gelderstraat 51, Velsen-N.; ■J. J. Camman en G. Vink, Maria van Oos- terwijckstraat 19, Nootdorp; L. Sonneveld en C. A. Biersteker, Narcissenstraat 15, Be verwijk; G. H. Vellema en E. J. de Visser, Rijnstraat 79, IJmuiden; A. J. B. Chris- tiaans en J. C. de Gelder, Zandersstraat 24, IJmuiden; E. Dijkhuizen en C. de Niet, Kennemerlaan 109, IJmuiden; J. H. van Zadelhoff en D. E. van Leeuwen, Marnix- kade 83 III, Amsterdam. Het Belgische „Visserijblad" verschijnt deze keer als een rouwnummer. De ge woonlijk gele voorpagina is nu vervangen door een wit schutblad met een grote zwarte rouwband. Er staat een rij scheepskenteker.en on der elkaar: 0 36, 0 57, 0 230, 0 278, 0 457, 0 796, z 491, z 182, z 441 en z 455. Onder een zwart kruis staan twee nieuwe kentekenen: 0 293 en 0 296. En rechts staat in grote letters: Is onze vis serij werkelijk ten dode gedoemd? Na de lange rij van schepen, die België al hebben verlaten, zijn nu namelijk ook de trawlers 0 296 en 0 293 naar het bui tenland verkocht. Deze vaartuigen behoor den tot de modernste van de Belgische grote eenheden en waren slechts acht jaar in bedrijf. Ze brachten ongeveer voor twintig miljoen vis aan per jaar. De Belgische reders trachten momenteel van hun kapitalen te redden wat er te redden valt. De verkoop van twee sche pen van deze grootte betekent voor Oos tende tevens dat weer vijftig man werk loos zijn geworden. Aanvoer van vrijdag De totale aanvoer aan de visafslag in IJmuiden bedroeg vrijdag 10725 kisten, waarvan 458 tong en tarbot, 1 heilbot, 450 schol, 50 schar, 20 bot, 7640 haring, 1295 makreel, 281 schelvis, 315 wijting, 115 kabeljauw en gul, 5 leng, 35 poon, 45 koolvis en 25 diversen. Prijzen van vrydag Per kilo: heilbot 3,40, grote tong 5,60 tot 4,50, grootmiddel tong 4 tot 3,30, klein middel tong 3,10 tot 2,60, kleine tong I 3 tot 2,60, kleine tong II 2,30 tot 2, tarbot I 3,50 tot 2,70. Per 50 kilo: grote schol 56, grootmiddel schol 48, kleinmiddel schol 46, kleine schol 1 46 tot 43, kleine schol II 45 tot 12, schar 28 tot 16, bot 12 tot 8, verse haring 24 tot 11, makreel 22,40 tot 12, kleinmiddel schel vis 37 tot 24, kleine schelvis I 33 tot 22, kleine schelvis II 24 tot 13, wijting 18 tot 8. grote gul 45 tot 26, middel gul 37 tot 26, kleine gul 32 tot 15, kleine koolvis zwart 26 tot 22, kleine koolvis wit 24, kleine rode poon II 10. Per 125 kilo: grote kabeljauw 148 tot 78, grote koolvis zwart 80 tot 63, grote leng 59. Besommingen van vrijdag Een trawler met 21.600, IJM 28 Am sterdam 20.600, RO 46 Claesje 11.950, SCH 171 12.650, KW 171 f 19.400, KW 114 3.950, IJM 154 9.290, IJM 11 f 2.410, IJM 208 2.420, WR 98 f 270, KW 53 f 790, KW 35 f 1.020, KW 142 1.410. Aanvoer van zaterdag Totale aanvoer in IJmuiden: 6900 kisten, waarvan 500 wijting, 60 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 3000 haring, 1100 makreel, 750 schol, 350 diversen, 140 stijve kabeljauwen, 35000 kilo tong. Job Gouda (4 september) 90 wijting, 230 schelvis, 35 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 305 haring, 850 makreel, 5 varia, 100 stuks stijve kabeljauw. IJM 72 Beatrice (1 september) 1450 ha ring, 314 kantjes. KW 76 (4 september) 1100 haring, 340 kantjes. KW 161 55 schelvis, 10 gul en kabeljauw, 30 haring, 220 makreel, 40 stijve kabeljau wen. IJM 210 250 wijting, 5 schol. IJM 67 10 wijting, 25 schelvis, 5 gul en kabeljauw, 40 varia. Kleine vaart 49 schepen. Pryzen van zaterdag Export: grote regels kabeljauw 92—110, kleine regels kabeljauw 40—50, kisten grote kabeljauw 100—122, jumbo's 43, gro te en grootmiddel schol 4754, zetschol en schol I 4249, grootmiddel tong 3.303.50, kleinmiddel tong 2.70—3.00, tong I 2.70— 3.00, slips 2.00—2.10, tarbot 2.60—4,20. Binnenland: grote gul 3543, middel gul 2835, torren 1822, zwarte koolvis 73 78, lengen 62, grote en grootmiddel schel vis 2732, kleinmiddel schelvis 2329, pennen 23—26, braad 16—24, wijting 16—24, schol (J 3035, schol III 1726, grote tong 4.80—4.20, haring 11—15, grove haring 1920, makreel 1317. Besommingen van zaterdag Een trawler 23.000, KW 161 f 5810, KW 176 16.300, KW 37 1200, KW 59 2370. KW 210 1660, KW 72 2780, KW 63 2790, KW 61 1400, KW 21 1320, KW 60 870. KW 56 810, KW 30 1700, TX 14 3110, WR 67 2400, WR 88 f 770, RO 29 410, IJM 210 2670, IJM 59 1800, IJM 38 1120, IJM 31 f 1360, IJM 67 1320. Op zee Het was mooi weer, maar de visserij was op 59 graden een stuk mider dan de dag te voren: 150 tot 200 manden haring, kool vis en makreel per ntmaal. De Haarlem deed een trek van twee pakjes. De haringvisserij in de Doggersbocht is erg slecht verlopen. De haring was er wel maar de vissen werden naar boven ge jaagd, doordat er te veel schepen aan het vissen waren. Er werden 40 tot 100 kantjes per dag gevangen. De Golfstroom deed een trek van 40 kantjes, de Francina eveneens een trek van 40 kantjes. KOPENHAGEN (Reuter) Deense re ders hebben zich het lot aangetrokken van de zeelieden, die hun huwelijk in Dene marken lange tijd moeten uitstellen om dat zij soms achttien maanden tot twee jaar wegblijven. In de afgelopen zes maan den zijn meer dan vijftig huwelijken ge sloten in havens van Bangkok tot Karats- ji tussen Deense zeelieden en hun bruiden. De meisjes zijn met een vliegtuig naar de havens gebracht op kosten van de reders om de mannen te trouwen op wie zij an ders wel twee jaar gewacht zouden moe ten hebben. De Deense reders zorgen er nu voor, dat de bruiden naar de Verenig de Staten of naar elders kunnen reizen om daar in het huwelijk te treden en daarna drie maanden de wittebroodsweken op zee door te brengen. OPSTELLING WIJK AAN ZEE De badplaatsbewoners komen in de vol gende opstelling uit tegen CSV: v. d. Mey; J. Schellevis en Aardenburg; A. Snijders, Burger, C. v. d. Mey; Seysener, De Boer. Winter, Schellevis en D. Snijders. OPSTELLING ADO '20 In de uitwedstrijd tegen HSV komen de Heemskerkers in de volgende opstelling uit: Burger; De Graaf en A. van Tunen; Bruins, Welboren en Groot; G. van Tunen, v. d. Kolk, Van Duivenvoorde, N. van Tunen en De Wit. De loggers en kotters op de kust vingen 100 tot 160 kilo tong en 10 tot 20 manden schil per etmaal. De Polderman en de Elie zijn weer naar zee vertrokken. Haringvangsten KW 6—17, KW 25—70, KW 138—12, KW 14780, thuisstomend, KW 1620 thuis- Geen vangst hadden de KW 7, 9, 168, 43, stomend, KW 19—17, KW 47—100, KW 54—7, KW 70—2, KW 140—4, KW 170—25, KW 20—3, KW 78—17, KW 22—5, KW 127—2, KW 67—15. 18, 48. 130 en 151. Trekkers: IJM 283 weing vangst, IJM 75 weinig vangst, KW 73—30, KW 4—45, KW 40-25, KW 75—40, KW 141—40. Weinig vangst: KW 8, KW 99, KW 75 en KW 95. Gemiddelde vangsten zowel van Sche- veningen als van Katwijk 16. Voor maandag De Ariadne komt maandag aan de markt met 190 kisten schelvis, 75 gul en kabel jauw, 30 koolvis, 700 makreel, 225 haring en 30 wijting, totaal 1250 kisten. Haring passeert vrieshuis In aansluiting op ons bericht over grote hoeveelheden haring die hun weg vinden naar de IJmuider vismeelfabriek in- plaats van de vrieshuizen, vernemen wij van de zijde der vrieshuismaatschappijen nog het volgende. Voor het invriezen van Nederlandse ha ring te IJmuiden is op het ogenblik een grotere capaciteit beschikbaar dan in de laatste jaren nodig is geweest. Het beeld van de aanvoer in dit seizoen is van een totaal verschillend karakter dan dat in vorige jaren. Het aanbod van haring aan de vrieshui zen te IJmuiden was in de laatste weken belangrijk groter dan ooit (groter zelfs dan in de traditionele topmaanden okto ber en november!). Niettemin beschikken de IJmuider vries huizen zelfs onder deze exceptionele om standigheden over voldoende invriescapa- citeit en opslagruimte. In vroegere jaren werd de haring die in de maanden augustus en september werd aangevoerd, praktisch niet ingevroren. Men kan hier dus wel van een grote, niet eerder voorgekomen uitzondering spre ken. Duidelijk is, dat onder de huidige om standigheden het algemeen heersend te kort aan werkkrachten er gemakkelijk toe leidt dat de tijdrovende behandeling, voorafgaand aan en volgend op het in vriezen maatgevend wordt voor het te ver werken dagkwantum. Daar vis een aan snel bederf onderhevig produkt is, zal het begrijpelijk zijn, welke belangrijke rol de tijdsfactor hierin speelt. Eveneens begrijpelijk moet het zijn, van welk belang in dit verband tijdig over leg over het aanbod van in te vriezen vis bij de vrieshuizen is, hoe moeilijk dit ook vaak voor de handel moge zijn. Het doeltreffendst gebruik van de be schikbare capaciteit der vrieshuizen in IJmuiden zou door bedoeld overleg het dicht kunnen wordeh benaderd. Trawlvisserij Dinsdag 1 september: m.t. Beatrice IJM 72, Protinus IJM 154. Dirk Maria KW 80; m.l. Willy KW 141. Woensdag 2 september: m.t. Albertha Hendrika KW 81, Maria Theresia KW 99. Donderdag 3 september: m.t. Ariadne IJM 18; m.l. Floris KW 59. Onderneming II SCH 27. Vrijdag 4 september: m.t. Emma IJM 15. Job Gouda IJM 79: m.l. Annie IJM 14. Zaterdag 5 september: s.t. Haarlem IJM 9; m.t. Post Boy IJM 35: m.l. Doggersbank KW 75, On derneming III SCH 117; m.k. Pietertje HD 87. Maandag 7 september: m.t. Wiron IV IJM 209, Wiron II IJM 211, Deining KW 8, Antje KW 49, Brittenburg KW 121, Petronella VL 131, Michiel HD 108; m.l. Kees IJM 43, Gorredijk IJM 75, Verwachting IJM 204, Wiron III IJM 221, Mar- tc-nshoek IJM 283, Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17. Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Bertha KW 38. De Vrouw Anna KW 52, Henk KW 66. Saturnus KW 69, Maria Jacoba KW 73, Willempje KW 89. Molva KW 91. De Vrouw Dirk je KW 104. Jacoba KW 107, Geertje KW 108, Avontuur KW 114, Astra KW 115, Sursum Corda KW 124. Petronella KW 125 Willy Alida KW 155, C-ebroeders KW 166. Aleida KW 169. Dolfijn RO 2, Anna Suzanna WR 88; m.k. Dageraad IJM 4, Zuiderkruis IJM 7. Maartje IJM 8, Poolster IJM 11, Bettie IJM 29, Emisel IJM 31, Jannie IJM 38, Arend Willem IJM 40. De Hoop I IJM 45, Frede- rika IJM 52. Swift IJM 54, De Hoop II IJM 59, Klaas Junior IJM 60, K. P. IJM 61, Jaap IJM 62, Michiel IJM 63, Ronny IJM 64, Frank IJM 65, Paul IJM 66, Hans IJM 67. Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208, Neeltje IJM IJM 240, Magda IJM 272, Samenwerking KW 21, Anne Marie KW 27, Rein KW 30, Petronella KW 31. Limanda KW 33, Tiny KW 34, Stem KW 36, Wilhelmina KW 46. Prinses Margriet KW 51, Dinemarie KW 57, Cornelia Adriana KW 58. Giisbertha KW 61, Alice KW 62. Margriet Jozien KW 63. Arend Cornelis KW 68, Marianne KW 71, Nico KW 72, Twee Gezusters •KW 77, Zeearend KW 79. Neeltje Johanna KW 34. Adriana Catharina KW 92, Jeannette KW 93, Nico KW 96. Arendje KW 98, Marie Liberum KW 117. Flamingo KW 120. Agatha Arie KW 126, Ko ningin Juliana KW 133, Dirk Taat KW 134, De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165, Jana KW 210, Samenwerking HD 125, Vier Gebroeders TX 14, Maryanne WR 7, Okko Bosker WR 25, Petra WR 32, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34. Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maria WR 51, Spes Nostra WR 56, Sijtje WR 58, Coen Bot UK 3. Dinsdag 8 september: m.t. Jacoba Gesina IJM 36 Onderneming I SCH 261; m.l. Excelsior III KW 76, Nestor KW 101. Woensdag 9 september: m.t. Thorina IJM 33, Albatros KW 87, Clara SCH 162; m.l. Everard Christina KW 40, Elizabeth KW 64, Hette Marga- retha KW 74, Toenadering KW 95, Robert William KW 123: m.k. Jannie IJM 38, Wiron I IJM 210, Vijf Gezusters KW 53, Elly Gerda 142, Pieter Ja cob KW 178. Donderdag 10 september: m.t. Maria van Hat- tem IJM 10. Medan IJM 57, Deining KW 4. Sa- kina Martine KW 32, Stadt Enckhuvsen KW 82. Francina KW 153 Michiel Jan VL 110 naar Sche- veningen, Willem VL 121 naar Vlaardingen; m.l. Willem Robert RO 27. Drie Gebroeders HD 79; m.k. Zuiderkruis IJM 7. Maartje IJM 8. De Hoop II IJM 59, Willem KW 94. Vrijdag 11 september: m.t. Elie Chenevière IJM 32. Dirkje RO 53. Haringdrijfnetvisserij Maandag 24 augustus: m.l. Fierman Eduard KW 5 Willem Cornelis KW 16, Volharding KW 23, Wilhelmina I KW 25, Sumatra KW 86, Zeemeeuw KW 170. Dinsdag 25 augustus: m.l. Hollandia KW 18. Woensdag 26 augustus: m.l. Rijnmond II KW 43, Nederland VII KW 130, Wilhelmina III KW 147, Janna KW 163. Donderdag 27 augustus: m.l. De Arend 7. Hu- bertha Gerarda KW 9. Zaterdag 29 augustus: m.l. Mr. Dirk Donkei Curtius KW 2. Maandag 31 augustus: m.l. Rijnmond IV KW 15. 22' Aafke Jacoba KW 41, Rijnmond III KW 44, Neptunus KW 45, Ella Christina KW 97, Voorwaarts KW 140, Onderneming KW 175. Woensdag 2 september: m.l. Vertrouwen KW 6. Dirk KW 19, Cornelis Marinus KW 48, Noordster KW 67, Nelly Maria KW 70. Huiberdina Gijsber- tha KW 85. Wilhelmina II KW 138. Donderdag 3 september: m.l. Grietje KW 20, Borneo KW 127. Woensdag 9 september: m.l. Excelsior II KW 78. Donderdag 10 september: m.l. Vooruit KW 151.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6