In de Jordaan gaat men weer een weeklang feestvieren Snelle berechting van nozem-excessen de Volgens prognoses zijn er volgend jaar te weinig bloembollen _FILATELIE— Frans-Afrikaanse Gemeenschap steunt beleid van De Gaulle Wereldopinie reageert gunstig op de bezoekenuitwisseling ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 AMSTERDAMS ALLERLEI Weer een rijkspolitieman gearresteerd wegens corruptie Trein botst op tractor; 13-jarige bestuurder zwaar gewond Zowel inzake Algerije als inzake kernbomplannen O.M. te Breda wil speciale zittingen Voorwaardelijke straf voor Rotterdams belhamels Nieuwe voorzitter van de R.A.I. Groot gebrek aan water in Eibergen Nederland heeft thans 11.360.000 inwoners Hogere geboorteen sterfte cijfers dan vorig jaar Belangrijke vergadering van P.V.S Amerikanen zien president Eisenhower liever gaan dan premier Kroesjtsjev komen Verhoging Amsterdamse tramtarieven Koninklijke rijtoer op Prinsjesdag Filmacteur Paul Douglas overleden V CVan onze Amsterdamse redacteur) In de Amsterdamse Jordaan hoopt men, dat het weer nog een weeklang mooi zal blijven. In dit typische stukje Amsterdam, waar men doorgaans toch al veel plezier heeft in het leven, wordt de komende week het jaarlijkse Jordaan-festival gehouden. De Jordaners zullen geen avond thuis zijn en voorzover zij niet, voorzien van feest neuzen en toeters, op de kermis van de Lindegracht zijn te vinden of dansen op het asfalt van de Willemsstraat, hangen zij tussen de geraniums uit de vensters, kij kend naar de lichtjes en de wriemelende mensenmassa en meeneuriënd met de draaiorgels, die deze week alle naar de Jordaan worden gedirigeerd om te con curreren met de rock 'n' rollplaten uit de luidsprekers. Er zijn weinig feesten feestelijker dan het Jordaanfeest, waar de paling en ge pofte aardappeltjes op straat worden uit gevent en zelfs het kleinste komenijswin- keltje vergunning heeft gekregen om 's avonds open te zijn. In de straten zal het vol zijn, niet van Jordaners alleen, maar van Amsterdammers uit alle de len van de stad. Voor nozems In de Jordaan woont een jeugdleider, die als een buitenbeentje wordt beschouwd: Sanny Hemerik oftewel „Ome Sanny". Hij doet dingen, die ieder andere jeugdleider op grond van het geleerde in dikke boe ken of op studieconferenties uit het hoofd zal laten. Als „Ome Sanny" iets organi seert, houder zij hun hart vast. Maar zij moeten telkens toegeven, dat hij het 'm lapt. Ditmaal heeft hij het gepresteerd de no zems te vangen. Wat niemand durft heeft hij gedaan: hij huurde de grote zaal van Krasnapolsky, zette de deuren wijd open en liet driehonderdvijftig luidruch tige rattekop-meisjes en spijkerbroek jongens binnen. Op het toneel zaten de „Presly Cats" en „The Hot Jumpers". Zij produceerde meer lawaai dan in Kras ooit is gehoord. Maar zo erg kon het niet zijn of zij werden overstemd door het laaiend enthousiaste publiek. Dat klapte, floot, joelde, stampte, danste en sprong. De held van de avond was Pimmetje Maas, de „Nederlandse Elvis Presly", die een ap plaus kreeg waarop Maria Callas jaloers zou zijn. Toen Kras tegen twaalven leeg liep had niemand behoefte om de rond het nationale monument surveilerende agenten te sarren. „Ome Sanny" had in de roos geschoten. Zijn nozems hadden ka baal gemaakt, maar het zaalinterieur had er niet onder gelgden. „Geef ze ritme en muziek en je hebt geen kind aan ze", zegt hij. Misschien heeft hij wel gelijk. Dankzij Amsterdam Gezien vanuit een vliegtuig is Amster dam een soort Madurodam omgeven door uitgestrekte groene velden. Op de grond ziet men weinig anders dan hoge huizen en op het stadhuis kan men vertellen, dat die groene velden bijna alle buiten de 'ge meentegrenzen liggen. Het zal niet zolang meer duren of Amsterdam is volgebouwd. En in die groene omgeving gaat het de om liggende gemeenten, hoewel die naar ver houding over meer ruimte beschikken, al evenzo. In het noordwesten groeit Zaan dam al dicht naar Amsterdam-Noord. In het noorden is Landsmeer in weinige ja ren tweemaal zo groot geworden. In het zuiden is Amstelveen bezig een stad te westen is de groenstrook tussen Halfweg en de stad maar vrij smal, in het zuid oosten rukt Diemen op naar de Gooise spoorlijn en in het zuiden is Amstelveen bezig een stad te worden. Wij zijn er eer lijk gezegd even van geschrokken, toen de burgemeester van Nieuwer-Amstel dezer dagen de geboorte van de veertigduizend ste inwoner bekend maakte. Vóór de oorlog was Amstelveen het dorp, waar de Am sterdamse gepensioneerden hun rust zoch ten, waar wat forensen woonden en waar een nog maar kleine nederzetting was van luchthaven- en vliegpersoneel van Schip hol. Maar sinds de oorlog hebben de hei- „De stille strijd der spionnen is gemeen, koud en onverbiddelijk. Het is de smerig ste kant van de oorlog. En ik haat de oor log. Ik haat het bedrijf der spionnen. Voor eeuwig....". Zo besluit ERICH GIMPEL zijn boek „DE MAN DIE DE OORLOG ZOU WINNEN" uitgeverij In den toren, Baarn). Maar in het relaas van deze Duitse ex-spion, die tegen het einde van de oor log naar Amerika werd gezonden om ge gevens te pakken te krijgen betreffende de atoombom en om zo mogelijk sabotage te plegen blijkt geen moment, dat Gimpel het allemaal zo erg gevonden heeft. Inte gendeel. Trots vertelt hij over zijn weder waardigheden in de Verenigde Staten, over de streken, die hij heeft uitgehaald en af en toe komt de verbondenheid met het Derde Rijk duidelijk om de hoek loeren. In hoeverre dit de schuld is van de na- verteller, Will Berthold, valt moeilijk te zeggen. Vast staat dat deze laatste in staat is om een glad verhaal te schrijven, maar toch heeft hij ons een wat vieze nasmaak gegeven. In Duitsland was dit boek een bestseller. En dat verwondert ons niets. In GEVECHTSKLAAR (uitgeverij Jan van Tuyl n.v. Zaltbommel) beschrijft Ken neth Dodson in 568 lange bladzijden de be wogen geschiedenis van het aanval-trans- portschip „Belinda" gedurende de tweede wereldoorlog. Voor zover het verhaal de landingen van de met de „Belinda" mee gevoerde troepen op de eilanden in de Stille Oceaan betreft, heeft men hier te doen met een oorlogsroman, waarvan de goegemeente nog steeds niet genoeg kan krijgen. Te oordelen tenminste naar de .tientallen boeken die geregeld in de etala ges terugkeren. Wanneer de auteur zich echter te buiten gaat aan de beschrijving van personen en aan he.t weergeven van enkele dialogen dan heeft hij vele pagina's nodig om duidelijk te maken wat hij nu eigenlijk bedoelt. Een voordeel bij „Ge- vechtsklaar" is, dat de goede vertaalster ■I. Wagener-Schilperoort zich van de mede werking heeft voorzien van A. J. Rotteveel, luitenant eerste klasse b.d. zodat er in het vak-technische gedeelte geen bokken wor den geschoten zoals zo dikwijls bij oor- logsromans het geval is. machines en betonmolens in Amstelveen vrijwel niet stilgestaan. Er kwamen brede wegen, rijen flatwo ningen, verkeerspleinen met stoplichten en reeds is men begonnen met de bouw van schouwburg, stadhuis en enkele openbare gebouwen. Wie zegt, dat de bevolking van Amsterdam de laatste jaren stilstaat en maar niet boven dat cijfer van 870.000 in woners stijgt, doet goed eens in de rand gemeenten te kijken. Die groeien als kool. Maar dat kan alleen dankzij Amsterdam. Huurverhoging De besturen van de Amsterdamse sport- vereniginge i zijn ontstemd over het voor nemen van de gemeente om de huur van sportvelden belangrijk te verhogen. De aanleg van die velden is een dure geschie denis. Daarom is de regeling zo, dat de ge meente de velden aanlegt en die tegen een schappelijk prijsje verhuurt aan de verenigingen. De huur van een voetbalveld bedraagt per jaar ƒ600.-. Dit bedrag wil de gemeente nu verhogen tot 825.-. Dat is een verhoging van bijna veertig per cent. Het gemeentebestuur heeft de Ge meentelijke Sportraad gevraagd advies uit te brengen. Het belooft een pijnlijke kwestie te wor den, want de verenigingsbesturen voelen niets voor zo'n drastische verhoging. En enige spanning is er ontstaan nu er in sportkringen stemmen opgaan, die beto gen, dat de gemeente de sportvelden eigenlijk kosteloos ter beschikking moet stellen. Een moeilijk geval, waarover de komende maanden nog wel vele avonden zal .worden vergaderd. De rijksrecherche heeft een vierde wachtmeester van de verkeersgroep der Rijkspolitie te Amsterdam aangehouden onder verdenking betrokken te zijn ge weest bij de omkopingsgevallen waarvoor zoals gisteren gemeld is, al drie wacht meesters van deze verkeersgroep zijn ge arresteerd. De politiemannen zouden van burgers, die wegens een verkeersovertre ding werden aangehouden, geld hebben aangenomen ter „afkoping" van een pro ces-verbaal. De vierde wachtmeester zal maandag voor de officier van Justitie worden geleid. De drie eerder gearresteerden blijven in voorlopige hechtenis. Met de totnutoe be kend geworden gevallen is een bedrag van een paar honderd gulden gemoeid. De justitie heeft de indruk dat het initiatief tot omkoping is uitgegaan van de wacht meesters. Bij haar uitgebreide, nog geenszins geëindigde onderzoek gaat de rijksrecherche ondermeer de gehele ad ministratie na. Gisteravond van kwart voor zeven tot kwart over acht is het spoorwegverkeer tussen Leiden en Alphen gestremd ge stremd geweest als gevolg van een onge val nabij Hazerswoude. Daar was om streeks half zeven een trein op een land bouwtrekker met aanhangwagen ingere den. De 13-jarige bestuurder ervan, D. M. W. van der V. werd zeer ernstig ge wond aan armen, benen en borst. Hij werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De trekker, die van de aanhangwagen werd losgerukt, werd totaal vernield. De wrakstukken lagen over een lengte van 400 meter langs de baan verspreid. De neus van de trein werd eveneens beschadigd, maar de bestuur der liep geen letsel op. De trein is later door een werktrein weggesleept. De jonge trekker bestuurder was bezig zijn broer, die een loonbedrijf heeft, te helpen. Hij zou de trekker van de ene helft van het land naar de andere helft brengen, die door de spoorbaan worden gescheiden. (Van onze correspondent in Parijs) Gistermiddag is op plechtige wijze de tweedaagse zitting besloten van de uit voerende raad der Gemeenschap, waarin Frankrijk zich onder het presidium van generaal De Gaulle, met zijn vroegere Amerikaanse koloniën verenigd heeft. In Parijs beschouwt men de resultaten van de zitting op korte termijn als een succes. De Gaulle lijkt volledige steun te hebben Even snel als de politie heeft ook de rechterlijke macht gereageerd op de orde verstoring door nozems in Rotterdam. Negen jongens werden vrijdag door de kantonrechter veroordeeld tot twaalf da gen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdachten, die allen beweerden toevallig in de om geving van de Karei Doormanstraat te hebben gewandeld, legden zich bij deze uitspraak neer. De officier wilde zich evenwel nog beraden over de wenselijk heid om in beroep te gaan. De eis van de In een buitengewone ledenvergadering van de Nederlandse vereniging „De Rij wiel- en Auto-Industrie" (R.A.I.) is tot algemeen voorzitter gekozen de heer A. J. ten Hoeve, als opvolger van de heer Egom F. Eriksson, die in juli is overle den. De heer Ten Hoeve is sinds 1949 be stuurslid van de afdeling fabrikanten en importeurs van bedrijfsautomobielen. In 1950 werd hij voorzitter van deze afdeling en lid van het hoofdbestuur. Sinds 1953 is hij lid van het dagelijkse bestuur en heeft hij zich met vrijwel alle problemen van de vereniging vertrouwd gemaakt. Zijn bij zondere belangstelling gold de organisato rische verhoudingen tussen groot- en klein handel en de zelf gestelde spelregels van de automobielbranche. Ook buiten de R.A.I. kwamen zijn kwa liteiten voor organisatiewerk tot uitdruk king. Vijftien jaar is hij bestuurslid van de Koninklijke Zeil-, Roei- en Motorboot sportvereniging „De Kaag". De wethouder van Publieke Werken van Amsterdam, mr. G. van 't Huil, heeft vrijdagmiddag de Nederlandse driekleur gehesen op de eerste van de 38 spanten A. J. ten Hoeve van de middenhal van het in aanbouw zijnde tentoonstellingscomplex van de R.A.I. aan het Europaplein te Amster dam. Deze kolomvrije middenhal wordt 200 meter lang, 67,50 meter breed en in het midden 16 meter hoog. Aan de funderingen zijn sinds het slaan van de eerste paal op 6 november 1958 reeds 4.000 m3 begon en 400.000 kg wape- ningsstaal verwerkt. Deze getallen zullen bij de voltooiing van het tentoonstellings gebouw volgens de verwachtingen zal de officiële opening in februari 1961 ge schieden gestegen zijn tot 10.500 m3 be ton en 1.400.000 kg wapeningsstaal. Het to tale grondoppervlak zal 40.000 vierkante meter bedragen. Voor de overkapping zal een staalconstrctie met een totaalgewicht van 1 miljoen kg worden gebruikt. De nieuwe algemeen voorzitter zei in een toespraak het tot zijn eerste taak te rekenen, het werk van zijn in juli overle den voorganger aan het nieuwe gebouw te voltooien. Hij zei voorts dat de regering een bouwvergunning voor een aansluitend congresgebouw in het vooruitzicht heeft gesteld. Men hoopt dat dit congresgebouw in het voorjaar van 1962 zal kunnen wor den geopend. officier was: drie maanden onvoorwaar delijk. Tevoren had een agent van politie ver teld wat de laatste dagen in de omgeving van de Lijnbaan was voorgevallen. „Ik heb gezien hoe de nozems stenen gooiden naar een oude man. Dat was dinsdag avond. Ik gelastte hen door te lopen, maar pas toen de gummistok er aa n te kwam, gingen zij weg. Een doktersvrouw werd de volgende dag door twintig kna pen ingesloten. Zij trokken aan b«ar kle ding. De vrouw was volledig overstuur toen wij haar hadden ontzet". „N ozemzittingen" De officier van justitie te Breda, mr. G. Temmink, heeft aangekondigd, dat er zo nodig speciale terechtzittingen zullen wor den gehouden voor de behandeling van za ken tegen ordeverstorende nozems. De officier zei dit vrijdag in" een' ""Zaak tegen de 28-jarige Tilburger, die voor de politierechter moest verschijnen, omdat hij dinsdag in Tilburg een groep nozems had aangespoord, twee agenten in burger aan te vallen die een jeugdige bromfietser opbrachten. Het verweer van de verdach te voor de politie-rechter was dat hij de agenten, die in burger waren, gehouden had voor nozems die de bromfietser kwaad wilden doen. Een van de twee agenten zei echter: „Wij werden onmid dellijk als politie in burger herkend door de nozems en we gebruikten de gummi stok." De verdachte wist wel degelijk dat hij tegenover het wettige gezag stond, concludeerde de officier en die voorts zei: Deze verdachte is qua leeftijd geen no zem. Ik reken het hem dan ook zwaarder aan dat hij als volwassene het gezag heeft aangevallen. De officier eiste drie maan den gevangenisstraf onvoorwaardelijk met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming. Conform de eis werd het vonnis uit gesproken. In de gemeente Eibergen heerst water gebrek, dat steeds kritieker vormen aan neemt. In het betrokken gebied, dat vrij uitge strekt is, bevindt zich in de bodem, op ge middeld twee meter diepte, een droge leemlaag, welke geen water doorlaat. De bodem tussen de leemlaag en de opper vlakte is nu geheel uitgedroogd. Negen van de tien landarbeiders hebben geen water voor zich zelf, laat staan voor het vee. Voor eigen gebruik halen zij het water op vaak vrij grote afstand bij col lega's die op wat gunstiger terrein wonen en nog water ter beschikking hebben. Voor het vee moeten zij het water halen uit de diepe leemkuilen, ontstaan door leemaf- graving voor een steenfabriek te Groenlo. Vroeger kon men ook water uit de Slinge halen, maar dit beekje is geheel vervuild. In de buurtschap Holterhoek is de toe stand op de meeste plaatsen zorgwek kend. De militaire autoriteiten hebben nu toestemming gegeven dat 's morgens van 8 tot 9 uur en 's middags van 3 tot 4 uur water gehaald kan'worden uit het militai re kamp „Holterhoek", dat over een eigen waterleiding beschikt. Vooral 's morgens staan daar de tot van ver uit de omtrek komende landbouwers vaak in een lange file hun beurt af te wachten. Op 1 augustus van dit jaar bedroeg het aantal inwoners van Nederland 11.359.475. In de eerste zeven maanden van dit jaar bedroeg volgens opgave van het: C.B.S. het aantal huwelijken in Nederland 48.126 (v.j. 51.149). Het aantal levendgeborenen steeg van 137.226 in de eerste zeven maanden van 1958 tot 144.920 in de overeenkomstige periode van dit jaar. Het aantal overlede nen steeg van 50.812 tot 51.721. Het aantal immigranten bedroeg in de eerste zeven maanden van dit jaar 19.186 tegen 49.161 in de eerste zeven maanden van 1958 en het aantal emigranten 30.433 tegen vorig jaar 32.521. gekregen voor de plannen jegens Algerije en ook met zijn voornemen in de Sahara een Franse kernbom te beproeven heb ben de Afrikaanse regeringsleiders zich verenigd. De premier van de Ivoorkust, de zeer Fransgezinde Houphouet-Boigny, ver klaarde na afloop van het beraad, dat hij en zijn collega's van oordeel zijn, dat Frankrijk, en indirect dus de Gemeen- shap, met de kernbewapening bij ande re grote landen niet langer achter kun nen blijven. De mededelingen, die de Franse minister voor Defensie had gedaan over de veiligheidsmaatregelen, die geno men zullen wox-den, hadden anderzijds Houphouet-Boigny en de andere pre miers wel gerustgesteld over de directe gevaren van een proefexplosie. Op langere termijn bekeken is het over leg van deze week voor Frankrijk mis schien wat minder bevredigend geweest. De controverse tussen federalisten en con- federalisten heeft de eenheid van de Ge meenschap opnieuw bedx-eigd en om enige olie op de golven te werpen moet De Gaul le er in hebben berust, dat de onderdanen der verschillende Afrikaanse landen er naast een Franse in de toekomst ook nog een eigen nationaliteit op na zullen mo gen houden. Bovendien moest Frankrijk zich er bij neerleggen, dat de hoge com missarissen, die tot dusver in de Afri kaanse landen, welke over binnenlandse autonomie beschikken een rol vervulden, die met die van prefect in Frankrijk valt te vergelijken, zullen worden afgeschaft Deze beslissingen gaan zeker in de rich ting van een verhoogde onafhankelijkheid voor de Afrikaanse landen, waardoor bij na automatisch de banden met Parijs slapper moeten worden. In hoeverre en hoe snel die betrekkingen tussen de Afri kaanse landen en Frankrijk bedreigd zul len worden hangt vooral af van de uit werking, of de uitslag van het nieuwe ex periment, dat De Gaulle spoedig in Alge rije gaat beginnen. De voorspelling is daarom zeker niet gewaagd, dat Algerije ook de toetssteen zal blijken te vormen voor de hechtheid der Gemeenschap waarin dit land mettertijd trouwens zal woi'den opgenomen. Mocht De Gaulle on verhoopt niet in staat zijn, door tegenwer king van extremisten of het leger zijn be lofte inzake Algerije na te komen, dan zal Frankrijk ook in de rest van Afrika op weinig krediet meer mogen i-ekenen. De laatste jaren zo geen maanden van de Ge meenschap zullen dan zeker zijn geteld. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Dinsdag, op Prinsjesdag, zal het be stuur van het Produktschap voor Sier gewassen de belangrijkste vergadering van het jaar houden. Het zal dan gaan beslissen over de hoogte van de mini mumprijzen, de minimum-prijzen voor het binnenland en de grootte van het teeltrecht. Het behoeft dit keer niet af te gaan op veronderstellingen en gevoe lens, want alles is netjes uitgerekend door zeer integere rijks- en semi-rijks- instanties. En wat die niet hebben ge daan, hebben de eigen rekenaars wel uitgedokterd. Ondermeer dat er in het aanstaande seizoen volgens de prognose te weinig tulpen zullen zijn. Bij de hya cinten en narcissen is het al niet veel beter. voor de gevormd De commissie van bijstand bloembollen, het orgaan dat wordt door vertegenwoordigei's van kwe kerij en export, is van mening dat het huidige systeem van de binnenlandse prijzen uitstekend heeft gewerkt. Ten min ste te oordelen naar de opmerkingen, dat volgens nieuwe berekeningen de basis voor 1960 wel iets anders wordt, maar in verband met de continuïteit de huidige prijzen moeten worden gehandhaafd. Ook het lijstje uitzonderingen blijft bestaan. Deze hebben enkele jaren op de over- schottenlijst gestaan met meer dan vijf procent en dat is voldoende om hen op die lijst te zetten. Het bezwaar van export zijde is, dat men aan die lijst niet heeft als er alleen „twaalven" opstaan en men de „elven" nergens meer kan kopen. Enfin, er staan nu twaalf rassen op t.w. Golden Harvest, Greuze, Korneforos, Krelage's Triumph, Pride of Haarlem, Princess Mar garet Rose, Queen of Night, Rose Copland, Coplands Purple, Coplands Rival, William Copland en Van der Eerden. Prjjzen handhaven De beroemde continuïteit van de maat regelen heeft de commissie van bijstand doen besluiten de buitenlandse prijzen voor alle landen, behalve voor de V.S. en Ca nada, te handhaven, hoewel de door de Rijks accoutantsdienst berekende export marge lager ligt dan verleden jaar. Men heeft echter overal compensaties voor. In dit geval zal het bedrag van 290.000, dat nog over is van de sux-plusheffing bij de exporteurs in 1957 ter beschikking worden gesteld voor de opkoop van het surplus in het algemeen. De kwekerij is er als de kippen bij geweest om te zeggen, dat dit geen precedent mocht scheppen. De kwestie van de prijzen voor de V.S. en Canada staat wel op de agenda, maar wox-dt eigenlijk steeds uitgemaakt door de Amerikaanse organisatie in overleg met de Nederlandse. De commissie van bijstand heeft de verwachting uitgesproken, dat de Amerikaanse groep van de Bond van Bloembollenhandelaren zich ernstig zal •beraden over de te voeren reclame in Arrièrlik'a,.", 'CT .Dê voórzïftei" vatf hef TToduktschap voor Siergewassen, dr. A. M. J. Verhage, en die van de Koninklijke Algemene Vereeniging voor Bloembollencultuur, jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, zijn korte lings naar Amerika geweest. Wel toevallig, dat de commissie van bijstand zich voor het eerst met de reclame in de V.S. be moeit. Wellicht horen we meer hierover. Uitbreiding teeltrecht De commissie van bijstand adviseert de vergadering ook om het teeltrecht van bloembollen uit te breiden. Zij vindt vijf procent voor tulpen en hyacinten en drie MANCHESTER (Reuter). Het liberale Britse dagblad Guardian is van mening dat het publiek in diverse landen gerust stellend heeft gereageerd op de nieuwe ontwikkeling in de betrekkingen tussen Oost en West, die met het voorgenomen bezoek van Eisenhower en Kroesjtsjev is ontstaan. „Een opinieonderzoek dat in Mos kou en dertien niet-communistische lan den is gehouden heeft aangetoond, dat het uitwisselingsbezoek van beide staatslieden De onlangs door de gemeenteraad van Amsterdam vastgestelde verhoogde tram tarieven zullen met ingang van 1 oktober worden ingevoei'd. Een kaai't.ie met ovei'stapbevoegdheid wordt tien cent duurder en gaat inplaats van een kwartje nu 35 cent kosten. Een 5-rittenkaart met overstapbevoegdheid van één gulden wordt een 4-rittenkaart van een gulden. De overige prijzen worden met circa 25 pei'cent verhoogd. Verlaagd wordt alleen een zogenaamde netkaart, een maandabonnement de gehele dag geldig op alle lijnen; deze gaat inplaats van 20 nu 12.50 kosten. Dinsdagmiddag zullen de Koningin, Prins Bernard en de Prinsessen Irene, Margriet en Marijke een rijtoer door Den Haag maken. De stoet vertrekt om kwart voor vier van het Huis ten Bosch. De rij toer zal gaan van het Huis ten Bosch langs Bezuidenhoutseweg, Herengracht, Fluwe len Burgwal, Wijnhaven, Kalvermarkt, Grote Marktstraat. Grote Markt, Prinse gracht, Lijnbaan, Westeinde, Riviervis markt, Groenmarkt, Hoogstraat, Noord einde, Zeestraat, Sophialaan, Plein 1813, Alexanderstraat, Javastraat, Wassenaarse- weg, Van Alkemadelaan, Willem Wisten- plein, Laan van Nieuw Oost Indië en Leid- sestraatweg terug naar het Huis ten Bosch. een overweldigende bijval heeft geoogst", aldus het blad. Het ondex-zoek in Moskou werd door radio-Moskou en het Ameri kaanse Gallupinstituut gehouden. De Guardian deelt mee dat van alle westerse landen Nederland en West-Duits- land het meest met de bezoeken zijn inge nomen, meer dan Groot-Bx-ittannië en de Verenigde Staten. In Nederland sprak 89 percent van de ondervraagden zich voor de bezoeken uit, West-Duitsland 84 per cent. In Groot-Brittannië 70 pex-cent, ter wijl in de Verenigde Staten 70 percent het bezoek van Eisenhower aan Rusland goed keurde maar 64 percent het bezoek van Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten. Verder werd in alle landen, behalve in Rusland, gevraagd wat men dacht van de Amerikaanse motieven. „Bent u van mening, dat de Amex'ikaanse houding ten opzichte van het communisme in gunstige zin is verandex-d of is het vooi-namelijk een poging de spanning te vei-minderen?", zo luidde de vraag. De Guardian legt er de nadruk op dat, behalve in India waar 60 percent van de ondervraagden zei dat ze het niet wisten, een overweldigende meer derheid gelooft dat de Verenigde Staten een poging doen de spanning te verminde ren. Slechts in Italië is 20 percent van oordeel dat de houding van de Verenigde Staten in gunstige zin is veranderd. „De algemene bijval voor de bezoekenuitwis seling, tezamen met de bescheiden ver wachtingen van het resultaat, zorgen voor een geruststellende achtergrond voor de bezoeken, zo meent de Guardian. De Amerikaanse filmacteur Paul Dou glas is vrijdag op 51-jarige leeftyd in zijn woning te Hollywood aan een hartaanval overleden. In de jaren dertig was Douglas in New York bij het toneel gekomen, nadat hij als sportverslaggever bij de radio had gewerkt. Hij heeft o.a. een hoofdrol gespeeld in de films „Letter to three wives", „Twelve o'clock high", „Panic in the streets", „Four teen houx-s", „Solid gold cadillac" en „The Maggie". Een van zijn laatste films was „The mating game". procent voor narcissen voldoende. De heer J. G. A. Orbaan heeft een verandex-de be rekening opgesteld voor de teelt en ex port. Hij heeft evenals het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel het voort schrijdende gemiddelde als basis genomen. Aan de hand hiervan berekent hij, dat er in 1960 1.020 miljoen tulpebollen zullen worden geëxporteerd. Indien het areaal zou wox-den volgeplant zal men na aftrek van de binnenlandse behoefte en een re serve bij een uitbreiding van drie procent komen tot een voor export beschikbare hoeveelheid van minimaal 940 miljoen stuks en maximaal 990 miljoen. Bij een uitbx-eiding van vijf procent zijn de cijfers minimaal 960 miljoen, maximaal 1.010 mil joen en bij zeven percent 980 miljoen mi nimaal en 1.030 miljoen maximaal. Desondanks stelt de commissie van by- stand toch maar een uitbreiding van vyf procent voor, wel wetend dat daarvoor misschien niet eens voldoende plantgoed is. De cyfers voor hyacinten en narcissen zijn navenant. En dan te weten, dat de kwekers nu al bang zijn voor het verklis teren van de bollen, doordat het zo warm geweest is.. Een verklisterde bol geeft wel veel kleine maar geen exporteerbare bol len De heer Orbaan geeft echter wel toe, dat de cijfers discutabel zijn. Eigenaardig is wel dat de econoom van het Bedx'ijfschap voor de Bloembollenhandel tot dezelfde conclusies kwam. POLEN. De Poolse posterijen hebben een serie van twee postzegels het licht doen zien naar aanleiding van de in Warschau gehouden conferentie van de Interparlementaire Unie. Op een 60 gr. (groen, zwart en rood) en een 2.50 zl. (violet, zwart en rood) is een deel van het Poolse parlementsgebouw te War schau afgebeeld. NED. NIEUW-GUINEA. Ten bate van de sociale zorg zal op 15 november a.s. een serie postzegels van vier waar- den worden uitgegeven met afbeel dingen van inheemse bloemen. De ze gels zijn uitgevoerd in drie kleuren koperdiepdruk. Ze zijn ontworpen door Piet Wetselaar uit Haarlem. De waar den zijn: 5 5 c., 10 5 c., 25 -I- 10 c. en 30 10 c. Aan de filatelistenloket ten in Nederland zal de serie verkrijg baar worden gesteld tegen de prijs van J 1. COMMUNISTISCH CHINA. Een tafeltennisspeler in actie komt voor op twee postzegels, 4 fen (zwart en blauw) en 8 fen (zwart en rood), die zijn uitgegeven voor de wereldkam pioenschappen tafeltennis, gehouden in Dortmund (West-Duitsland). Op deze wedstrijden won China de eerste prijs in de ronden heren-enkelspel. TSJECHOSLOWAKIJE. De Slowaak se nationale opstand in 1944, vijftien jaar geleden en de instelling van de radenrepubliek in Slowakije in 1919, veertig jaar geleden, waren aanleiding tot uitgifte van een serie van drie waarden. Het zijn een 30 h. (zwart en karmijn), die een revolutionair met rode vlag, een 60 h. (steenrood), die een soldaat voorstelt en een 1.60 kr. (blauw en geel), die de welvaart van het hui dige Sloivakije symboliseert: linden- bladeren en een fabriek, waarboven een stralende zon. SOVJET-UNIE. Voor de tweede Spartakiade van de volken van de U.S.S.R. is een serie van vier waarden verkrijgbaar gesteld. Op een 15 kop. ziet men een brugturner, op een 25 kop. een hardloopster, op een 30 kop. twee atleten met het embleem van de Spar takiade en op een 60 kop. twee water- polospelers. DOMINICAANSE REPUBLIEK. Ook hier is een postzegel in omloop gebracht ter gelegenheid van de Panamerikaan- se Spelen te Chicago. Het is een zegel van 9 c. (donkergroen en grijszwart), waarop het Trujillo-stadion is afge beeld. KLEIN EUROPA. De Europapost zegels die op 19 september in de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zullen verschijnen worden in Luxemburg in de waarden 2.50 fr. grijsgroenen 5 fr. (staal blauw) en in West-Duitsland in de waarden 10 pf. (donker- en lichtgroen) en 40 pf. (donker- en lichtblauio) uit gegeven.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7