De mam aam de top Beslag gelegd op schilderij van Paulus Potter op de Antiekbeurs Samenwerking tussen het Europa van de zes en de zeven is nodig RADIO Agenda voor Haarlem Beatrix lunchte op Witte Huis en dineerde op „Rotterdam" Professor Doka en Robotto SIEMENS Kort en 11.50 HENSEN NAAIMACHINES OVERALLS 11 Kijkers en luisteraars B.B.C. grote winnaar in Premio Italia De radio geeft woensdag 7elevisiefyr ogramma Gast van president Eisenhower Mary Pos getrouwd B.B.-dienstweigeraars veroordeeld Mr. Blaisse brengt verslag uit Hogere Franse deelneming in kapitaal van het IMF öloor Cameron Hawley Ongeregeldheden bij Durban natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 DINSDAG 15 SEPTEMBER 1959 Op 1 september 1959 bedroeg het aantal geregistreerde televisietoestellen 515.441 te gen 503.207 op 1 augustus 1959 Op 12 sep tember waren er 521.682 ingeschreven het geen betekent dat het aantal geregistreer de toestellen sinds 1 januari (391.036) met een derde is toegenomen. Het aantal in geschreven radio-ontvangtoestellen steeg van 2.563.223 op 1 augustus 1959 tot 2.572.076 op 1 september 1959. Op 1 sep tember 1959 waren er 494.808 aangeslote nen op het draadomroepnet tegen 495.904 op 1 augustus 1959. Engeland is de grote winnaar gewor den bij de toekenning van de „Premio Ita lia", de jaarlijkse internationale prijs voor radio en televisie. De B.B.C legde beslag op twee eerste prijzen van elk 4.000 dollar voor televisieprodukties. Als beste televisiedocumentaire werd be kroond „Een morgen op straat" van Denis Mitchell en Roy Harris, en als beste di recte uitzending „Medico", een reporta ge van Robert Barr over de speciale me dische dienst van de Britse P.T.T. voor schepen zonder dokter aan boord. Canada kreeg de eerste prijs voor de beste radio-uitzending op het gebied van drama voor „Strand van vreemden" ge schreven door John Reeves en uitgezonden door de Canadian Broadcasting Corpora tion. Eenentwintig landen dongen mee om de prijzen. De internationale jury stond on der leiding van de Amerikaan Seymour N. Siegel, vice-voorzitter van de Broadcasting Foundation of America en directeur van de omroep W.N.Y.C. in New York. De B.B.C. kreeg ook de prijs voor het beste hoorspel, namelijk voor de radiobe werking van Samuel Beckett's „Sintels" De muziekprijs ging naar een compositie van de Italiaan Nino Rota op tekst van Riccardo Bacchelli. Een Poolse composi tie, „Meffru" van Zbigniew Wiszniewski, kreeg de prijs van Radio Italiana. De speciale prijs van de Italiaanse ver eniging voor de nieuwsvoorziening werd toegekend aan een Australische radio-docu mentaire „De dood van een wombat (bui deldier)" van Ivan Smith, een reportage over een bosbrand. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.35-9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Ham mondorgel en zang. 13.50 In de wolken, rep. 14.00 Gram. 14.30 Jazzmuz. met comm. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Hammondorgelspel. 17.20 Roemeens orkest. 17.50 Regeringsuitz,Rijksdelen Overzee: Over rivierdammen en nog wat in Suriname, door W. Joseph. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Latijnse klanken. 18.50 Act. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 VARA-Varia en gram. 19.15 We zijn er toch zeil bri, toespr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA. 20.00 Nieuws. 20.05 De miljoenennota, comm. 20.15 Metropole-orkest. 21.00 De droom, hoorspel. 21.45 Gram. 22.15 Strijkork. 22.45 Tusen mens en ne velvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.35 Idem. 23.5024.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV7.00 Nieuws en S.O.S.ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.35 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken, 9.3(i Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. "10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Lichte muz. 12.00 Volksliederen. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor en instr. kwintet. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Lichte muz. 13.50 Louise, opera. 15.30 Kamermuz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Interscholair jeugd- toernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Kinderkoren. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en ver enigingsleven. caus. 18.30 Leger des Heilsmuziek. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Vrouwenkoor. 19.30 Radiokranl. 19.55 Gram. 20.00 Omroeporkest. 20.55 Eigen stijl bij cultuur en ontspanning, causerie. 21.10 Gram. 21.15 Muzikale luisterwedstrijd. 22.00 Rep. 22.15 Kamermuz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Pla- tennieuws. BRUSSEL. 314 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 School radio. 14.45 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.02 En gelse les. 16.17 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamer muz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Leken- moraal en -filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Koorzang. 20.00 Gevar. muz. 21.00 en 21.30 Gram. 22.15 Caus. 22.25 Muziek uit India. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG AVRO: 17.00—17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Documen tair progr. 20.40 Toneelkron. 20.55 Gevar. muziek programma. 21.15 Zangersportret. 21.30 Filmprogr. „DE DRIEVOUDIGE WERELD VAN ALBERT SCHWEITZER" door Robert Payne (vert. M. Mok, Prismaboek). De schrijver verhaalt, dat Schweitzer bij zijn „Geschichte der Leben Jesu-forschung" omgeven werd door torenhoge stapels boe ken, die allemaal het leven van Christus tot onderwerp hadden. Maar ook hij kan bij het schrijven over Schweitzer derge lijke stapels om zich heen gehad hebben: zóveel is er reeds over Schweitzer geschre ven. Hij zou op zijn beurt zelfs stof ge noeg gehad hebben een „Geschichte der Leben Schweitzer-forschung" te schrijven, maar hij heeft toch maar volstaan met. een biografie. Daarmee kon hij niet méér doen dan zijn visie op deze man toevoegen aan de vele andere. Wat hij bijvoorbeeld over diens persoonlijke theologie mede deelt kan niet meer zijn dan datgene wat deze volgens hem kenmerkt, maar daar mee ontkomt hij niet aan het gevaar toch ergens zélf de accenten aan te brengen. En hoewel dit tegen de achtergrond van Schweitzers leven boeiend beschreven wordt is het wellicht toch beter Schweit zers eigen werk hiervoor te raadplegen. Wel toont de schrijver ook de tragedie van de vermanende Schweitzer te bevroeden als hij over de plechtige Nobelprijs-uit reiking schrijft: „Maar in de grote zaal waar de rede werd gehouden, kreeg hij een staande ovatie en het gejuich steeg tot. de nok op. Hij ontving de medaille en werd door de koning gecomplimenteerd. Het noodlot van de moderne Johannes de Doper is, aan het hof te worden toege juicht, en geen Salome durft zijn hoofd op een zilveren dienblad eisen". (Van onze correspondent in de V.S.) Prinses Beatrix heeft maandag een kort bezoek aan Washington gebracht, waar president en mevrouw Eisenhower haar hadden uitgenodigd voor de lunch. Daar de Prinses 's avonds weer in New York terug moest zijn voor een galadiner aan boord van de „Rotterdam", kon zij slechts een vluchtige indruk krijgen van de Amerikaanse hoofdstad. Voor de lunch heeft zij echter nog een korte autorit dooi de stad gemaakt voornamelijk om de mo numenten te zien, die er zijn opgericht voor Washington, Jefferson en Lincoln. Een grote groep Nederlanders, voorna melijk leden van de ambassade, was 's ochtends tegen tien uur naar het vlieg veld gekomen om de Prinses te begroeten. Oranjestrikjes zijn in Washington niet te koop, maar velen hadden oraniebloemen uit de tuin opgestoken. Verscheidene leden van het State Department kwamen even eens hun opwachting maken op het vlieg veld en de voornaamste van hen was Ro bert Murphy, onderminister van Buiten landse Zaken. Bovendien waren ambas sadeur en mevrouw Young reeds vroeg op het landingsterrein verschenen. Young is ambassadeur van de V.S. in Den Haag. Voor de reis heen en terug uit New York had de Canadese Shell maatschappij een eigen vliegtuig ter beschikking gesteld, een Convair 440, die met ruime draaistoe len is ingericht voor luxevluchten. Het vliegtuig landde precies om tien uur. Zo als steeds deze dagen was het prachtig weer en Prinses Beatrix zag er opnieuw heel charmant uit in een lichtbeige com plet, waarbij zij een oudrose hoedje droeg. Nederlanders zijn bij dergelijke gelegen heden niet uitbundig, maar toen een vrij moedig meisje van de ambassade heel luid hoera riep, stemde ieder daarmee in en begon men enthousiast te wuiven. Na aan de belangrijkste Amerikanen en Ne derlanders te zijn voorgesteld, vertrok de autostoet snel in de richting van de stad. Op het Witte Huis arriveerde de Prinses enige tijd voor de andere gasten. Ook na afloop van de lunch bleef zij wat langer. Op die manier had zij gelegenheid rustig met de president en diens echtgenote te praten. Dezen hebben haar een alleraar digst ontvangst bereid. Voor de lunch had den zij zestig gasten genodigd, onder wie minister Luns, de Nederlandse ambassa deur en mevrouw Van Roijen, de Ameri kaanse minister Herter en diens echtgeno te, maar tevens verscheidene jongeren, zodat de Prinses ook tal van leeftijdgeno ten kon ontmoeten. Lavendelkleurige chrysanten sierden de grote hoefijzervor mige tafel en de stemming was heel ge animeerd. DEN HAAG (A.N.P.) Ter gelegenheid van de Hudson-herdenking heeft het tijd schrift „Delta", dat een overzicht van le- De schrijfster en wereldreizigster Mary Pos is te Rijswijk in het huwelijk getreden met prof. dr. E. Malcolm Carroll uit Wash ington, tot voor kort hoogleraar in de ge schiedenis aan de Duke-universiteit in North-Carolina (V.S.). De getuigen waren dr. P. E. Geldenhuys, ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, J. de Sousa Leao, ambassadeur van Bra zilië, R. E. Wilson, consul-generaal van de Verenigde Staten in Rotterdam, en de heer P. Marchesini, ambassade-secretaris van Italië. Het huwelijk zal in de English Church in Rome kerkelijk bevestigd worden en daar na zal het paar een huwelijksreis maken naar Sicilië. Mary Pos heeft prof. Carroll vorig jaar voor het eerst in Nice ontmoet. Hij maakte reeds vele reizen voor wetenschappelijke onderzoekingen in Europa. Hij heeft een groot aantal boeken geschreven op histo risch gebied, onder andere over Duits- lands en Frankrijks politieke geschiedenis Prof. Carroll was een der geleerden uit Amerika, Frankrijk en Engeland, aan wie de Duitse oorlogsarchieven na de laatste wereldoorlog werden toevertrouwd ter verwerking. Hij vertoeft ook nu weer voor wetenschappelijk werk in Europa, zodat de heer en mevrouw Carroll tussen hun reizen door in Nederland kunnen wonen. Als plaats van vestiging is Bussum geko zen. ven en denken in Nederland geeft, een ex tra Hudson-nummer uitgegeven waarvan een vijfduizendtai exemplaren in de Ver enigde Staten worden verspreid. Een in perkament gebonden exemplaar in sierdoos is maandag, ter gelegenheid van het bezoek van Prinses Beatrix, met een begeleidend schrijven van minister mr. J. M. A. H. Luns, aan president Eisen hower aangeboden. Een dergelijk exem plaar is ook aangeboden aan Prins Bern- hard, die zelf een bijdrage voor het num mer leverde. In bijdragen van de hand van bekende publicisten, verlucht met foto's van Cas Oorthuys en tekeningen van Jo Spier, geeft het Hudson-nummer een* Ameri kaans-Nederlandse uitwisseling van me ningen en ondervindingen over en weer. NEW YORK (Reuter-A.N.P.) Prin ses Beatrix was maandagavond te New York eregaste van de Holland-Amerika- lijn aan een diner op het nieuwe vlagge- schip Rotterdam. Meer dan zeshonderd gasten, voor het overgrote deel New Yor kers, waren aanwezig. De president-directeur van de Holland- Amerikalijn voor de V. S. en Canada, F. Wiersma, was ceremoniemeester. Hij gaf het eerst het woord aan de voorzitter van het Hudson-comité, William Zecken- dorf. Deze bood de Prinses als „nietig te ken" van New Yorks achting en toegene genheid een album aan. Hij noemde de Prinses een zeer gracieuze ambassadrice van het Nederlandse volk. „De mensen, die haar hebben gezien en gehoord, zullen zich lang de jeugdige charme en vriend schap, die zij ons gebracht heeft herinne ren". De beide Haagse jongelieden tegen wie de officier van Justitie veertien dagen ge leden een gevangenisstraf van twee maan den eiste, omdat zij principieel hadden ge weigerd hun dienstplicht voor de Bescher ming Bevolking te vervullen, zijn door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken. Een derde Hagenaar, die tijdens een oefenavond geweigerd zou hebben zijn uniform aan te trekken, doch die ter zit ting aanvoerde, dat hij het niet had kun nen aantrekken, omadt hij het niet bij zich had gehad, werd door de rechtbank vrij gesproken van dienstweigering. Tegen hem had de officier drie maanden gevangenis straf geëist, waarvan twee maanden voor waardelijk. De beide principiële dienstweigeraars worden, indien zij in hun weigering vol harden, zoals zij hebben toegezegd te zul len doen. Zij kunnen dan opnieuw worden veroordeeld, waarbij de voorwaardelijke opgelegde straf van nu ook nog ten uit voer gelegd zal kunnen worden. Tja... wat was professor Doka eigenlijk aan het uitkuren? Daar ben je natuurlijk nogal nieuwsgierig naar. Nou, het ivas iets heel bijzonders, hoor. Kijk maar eens, wat de prof. hier in zijn handen houdt: een metalen hoofd. Ja, en dat is een deel van het geheimzinnige werk, waarmee professor Doka bezig was. Hij maakte een ijzeren man, een robot! En dat werd niet zomaar een stuk speelgoed, maar deze kunstman moest helemaal zelf alles doen; het zou een echt wonder worden! En of dit zou lukken, zullen we afwachten 1213 Op de Antiekbeurs te Delft heeft een deurwaarder, in opdracht van een Am sterdamse advocaat, een beslag tot terug vordering gelegd op een schilderij van Paulus Potter, dat het eigendom is van de hoofdstedelijke kunsthandel P. de Boer die het werk op de Antiekbeurs ex poseert. De advocaat heeft dit beslag doen leggen op verzoek van een dochter van wijlen de Berlijnse kunstverzamelaar Wal ter Heilgendorf. In de vergadering van het Europese Parlement van deze maand in Straatsburg zal onder meer het tweede rapport over de Europese Economische Associatie aan de orde komen. Mr. P. A. Blaisse zal namens de commissie voor de handelspolitiek en voor de economische samenwerking met derde landen verslag uitbrengen. De com missie geeft in haar verslag twee redenen om de E.E.A. in de zitting van het Europese Parlement in september aan de orde te stellen namelijk: dat de besprekingen in de oude stijl mislukt zijn, en dat de gevaren voor een splitsing in Europa in twee handelsgebieden, na het akkoord van Stockholm is afgesloten, toegenomen zijn. Ditmaal gaat de commissie niet diep in op de technische problemen van een E.E.A. Zij legt het accent op de noodzaak dat nu een duidelijke politieke uitspraak wordt gedaan, gericht op de werkelijke verwezenlijking van een Europese Economische Associatie. Een vein de stellingen van de commissie voor de handelspolitiek is opnieuw de er kenning en de handhaving van de Euro pese Economische Gemeenschap. De doel stelling en de juiste uitvoering „van de Europese verdragen mogen niet in gevaar worden gebracht. De succesvolle samen werking van de zes landen en een ver dieping van de integratie mogen niet door de E.E.A. worden benadeeld. De commissie stelt allereerst met be trekking tot de voorwaarden van een E.E.A. dat deze laatste in overeenstem ming dient te zijn met de bepalingen van de algemene overeenkomst inzake tarieven Advertentie jA' '.v - en handel (G.A.T.T.). In het rapport wordt gesteld, zo deelde mr. Blaisse mede dat de bereidheid tot het aangaan van een E.E.A. niet betekent dat onder alle om standigheden een volledige of onmiddel lijke vrijmaking van het verkeer volgens het voorziene schema voor alle landen 'van de E.E.A. wordt gerealiseerd. Af wijkingen moeten mogelijk zijn zoals dit ook is geregeld in het E.E.G.-verdrag. Nieuwe onderhandelingen voor de tot standkoming van een E.E.A. moeten wor den geopend zodra het akkoord van Stock holm op 1 november aanstaande zal zijn getekent. Het initiatief daartoe zou door de zes in een vergadering van de O.E.E.S. moeten worden genomen. Deze vergadering zal zich duidelijk moeten uit spreken, aldus het verslag, voor een spoe dige totstandkoming van een Associatie. De commissie vraagt verder heropening van de besprekingen en wel tussen de zes en de zeven. Namens de zes landen moet worden onderhandeld door de Europese commissie. Het zal nodig zijn dat van de zijde van de zeven landen ook een dele gatie wordt gevormd. Eerst in een latere fase dient formeel een bespreking van alle participanten te worden gehouden. De commissie verwerpt besprekingen in multilateraal verband tussen de zeventien lid-staten van de O.E.E.S. Deze methode heeft in het verleden tot een volledige mislukking geleid. Tenslotte acht de com missie in haar rapport een hervatting van de besprekingen met kans op succes mogelijk. Zowel in de catalogus van de kunsthan del als in die van de Antiekbeurs is een op gave van de herkomst opgenomen. De ad vocaat verkreeg machtiging van de pre sident van de rechtbank te Amsterdam om beslag te doen leggen. Zijn cliënte was namelijk bevreesd, dat het doek, waarop een bordje „verkocht" hing, naar Ameri ka of elders zou gaan. Het werk is echter aan een bekende Nederlandse kunstverza melaar verkocht. De heer Heilgendorf had het schilderij „Drie koeien en een schaap", met ande re kunstvoorwerpen uit zijn collectie tij dens de oorlog op zijn landgoed nabij Ber lijn opgeborgen, om te voorkomen dat de verzameling door de gevolgen van oor logshandelingen verloren zou gaan. Toen hij echter in oktober 1945 naar zijn land goed ging, dat inmiddels achter het IJze ren Gordijn was komen te liggen, bleek het schilderij van Potter, en ook andere kunst werken, te zijn gestolen, aldus het ver haal van zijn dochter. Het merkwaardige is, dat in 1929 de Am sterdamse kunsthandel het schilderij ook in zijn bezit heeft gehad en het toen ver kocht aan de familie Heilgendorf te Ber lijn. Van de zijde van de kunsthandel deel de men mede, dat de firma het schilde rij via een bona fide Amsterdamse han delaar als tussenpersoon heeft gekocht van een kunsthandelaar te Hannover. Deze kreeg het doek ongeveer tien jaar geleden aangeboden door een dame, die medege deeld zou hebben, dat zij een familielid van Heilgendorf was. Eerst had zij het werk te koop aangeboden aan de toenmalige di recteur van het museum te Brunswijk. Omdat het museum indertijd niet over de nodige financiën voor deze aankoop be schikte, verwees de directeur de dame naar de kunsthandelaar te Hannover, die het schilderij kocht. Deze directeur, die tegenwoordig -algemeen, directeur van de Berlijnse musea is, vertoeft in ons land. Hij heeft de Amsterdamse kunsthandel toegezegd dat hij een schriftelijke verkla ring zal afgeven over hetgeen tien jaar geleden met het schilderij is geschied. Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 1444* Bij een heden gepubliceerd besluit van de Franse regering is op de begroting van 1959 een bedrag van 129.597 miljoen frank uitgetrokken. Dit is de tegenwaarde van de verhoging met 50 percent van Frank rijks deelneming in het kapitaal van het Internationale Monetaire Fonds. Hiermede voert Frankrijk het in oktober door de goeverneurs van het I.M.F. genomen be sluit tot. verhoging van het kapitaal van het fonds met 50 percent uit. 107. Te laat merkte zij, dat zij zijn gezicht niet kon zien toen had Erica Martin al de stoel in de andere hoek bezet. maar daar stond tegenover het voordeel, dat zij nu de gehele kamer kon overzien en elke blik van één van de anderen kon zien, die zijn richting uit ging. Van één ding was zij zeker Loren Shaw be schouwde Don niet als zijn concurrent in de strijd om het directeurschap. De manier, waarop Shaws ogen als dolken naar haar man hadden gepriemd, toen Aldersons naam door George Caswell was genoemd, maakte dui delijk, dat Shaw Don alleen maar beschouwde als de se condant van zijn werkelijke tegenstander. „Het spijt mij ook, dat meneer Alderson hier niet aan wezig is", zei Julia Tredway Prince. „U hebt hem niet kunnen opsporen, Mr Walling?" Don schudde zijn hoofd zwijgend en Mary Walling wilde, dat zij zijn ogen kon zien, zich verwonderd af vragend of hij evengoed als zij merkte, dat Julia Tred way Prince's opmerking de eerste erkenning was ge weest zij het dan indirect dat de uitnodiging die hen bijeen gebracht had, een bepaald doel had, en of hij ook de betekenis van de blik van Shaw doorzag. Indien al de opmerking van Julia Tredway Prince met een zekere bedoeling was gemaakt, werd dat doel evenwel direct weer verlaten. Zij wendde zich tot Geor ge Caswell en stelde opnieuw een vraag die geen enkele bedoeling had behalve om de conversatie aan de gang te houden. „Ik hoorde, dat u bent komen vliegen, Mr Caswell?" „Ja en zeer comfortabel. Een vriend van me was zo welwillend mij voor vandaag het vliegtuig van zijn maatschappij ter beschikking te stellen". „U weet, dat dat er tegenwoordig aardig in komt" barstte Dudley los alsof hij de druk van de stilte zo lang had weerstaan als hem mogelijk was, „al die direc teuren van grote maatschappijen die hun eigen vlieg tuigen hebben. Ik was verleden jaar op een vergaderin; van het N.A.M.-comité in New Orleans en drie van die grote pieten kwamen met hun eigen vliegtuig. Man dat zou nog eens iets moois zijn, je eigen vliegtuig te hebben!" Shaw schraapte zijn keel. „Ik zou denken, dat het een buitensporigheid is. die moeilijk te rechtvaardigen valt tegenover de aandeelhouders". „O, dat weet ik nog zo net niet", zei Caswell, kalm replicerend. „Op een of andere wijze moet men toch de directeur van een maatschappij behoorlijk belonen. Het is nauwelijks mogelijk het te doen met het salaris al leen, gezien de inkomstenbelasting". Julia Tredway Prince keek op naar haar man, die te gen een deurpost geleund stond. „Dwight en ik ontmoe ten in de afgelopen winter op Jamaica een man, die daarheen in zijn eigen vliegtuig was gevlogen. Hij was de directeur van een of andere staalmaatschapij weet je nog, Dwight?" Dwight Prince's lange gezicht dwong zich in een ge forceerde grijns. „Ja, hij had een zweer aan zijn twaalfvingerige darm ingeruild voor een Dakota en ik twijfel eraan of het een goede ruil was. Feitelijk hij aarzelde alsof hij genoot van de aandacht die men hem schonk, kan ik het niet goed begrijpen waarom tegenwoordig iemand zo graag directeur van een grote maatschappij wil zijn. Wat mij betreft vind ik het één van de minst lonende manieren van zelf moord." Mary Walling verbaasde zich er niet over, dat Shaw's hoofd met een ruk opgeheven werd en dat haar man plots rechtop ging zitten, maar zij wist niet wat zij denken moest van George Caswell's fronsende wenk brauwen. „O, zo erg is het nu ook weer niet," zei Caswell, die zijn gelaatsuitdrukking snel hersteld had. „In een be hoorlijk georganiseerd bedrijf met een juiste taakver deling, is er geen enkele reden waarom de juiste man zich te veel zou moeten inspannen." „De juiste man," herhaalde Shaw alsof het een on derwerp was, dat uitgeplozen diende te worden. „En tegenwoordig heb je de juiste man hard nodig een heel ander type man dan vroeger vereist was." Er lag een waarschuwing in de opzettelijke toon van ihaw en Mary Walling keek angstig naar het achter- lootd van haar man. Zijn schouders waren weer ge- hogen en hij scheen nergens interesse voor te hebben tan voor zijn gevouwen handen. „Ik weet niet, of ik U goed begrijp, mr. Shaw," zei Julia Tredway Prince. Shaw scheen verbaasd. „Het is toch precies, wat ik listeravond ook reeds uiteenzette." Er was iets dat leek op een schok in Caswell's snelle blik opzij, maar Shaw keek naar Mrs. Prince en zag het niet. „O ja," zei Mrs. Prince. „Het is een heel interes sante theorie. Ziet U wel, ik stel voor. dat U ze aan de anderen ook uiteenzet, Mr. Shaw Er was de stilte van gespannen verwachting en Mary Walling zag Loren Shaw een schone zakdoek uit zijn zak halen. Het was reeds de tweede keer, dat zij hem dat zag doen in de nauwelijks vijf minuten, dat zij in de kamer waren. „Wel, het is wel een beetje meer dan een theorie," zei Shaw. „Mijn stelling was dat wel, er is natuurlijk een tijd, dat de meeste van onze maatschappij-direc teuren kwamen van de kant van de fabricage. In die tijd was dat een schitterende voorbereiding voor het algemene beleid, omdat de meeste problemen die het bureau van de directeur bereikten, verband hielden met de fabricage. Later, toen de distributieproblemen meer belangrijk werden, zagen wij soms een directeur op komen uit de verkooporganisatie en ook dat was zeer geschikt. Tegenwoordig hebben we een totaal andere situatie. De problemen, waarmede tegenwoordig een directeur zich in hoofdzaak moet bezighouden, zijn van financiële aard. Aangelegenheden die verband houden met fabricage en distributie worden voornamelijk op lager niveau in de organisatie behandeld. De directeur die wij altijd moeten zien als de vertegenwoordiger van de aandeelhouders moet zich tegenwoordig voor het grootste deel bezig houden met de primaire be langen van de aandeelhouders." „En de typische aandeelhouder is in niets anders ge ïnteresseerd dan in dividenden?" vroeg Julia Tred way Prince, meer als suggestie dan als vraag. „Precies," zei Shaw. „Natuurlijk bent U een uitzon dering, Mrs. Prince. U hebt nog steeds wat wij zou den kunnen noemen een gevoel van eigendomsrecht. De gemiddelde aandeelhouder beschouwt zijn aandelen niet als een eigendomsrecht op de maatschappij evenmin als hij zichzelf als mede-eigenaar beschouwt van de bank, waarin hij zijn spaargeld belegt of als mede-eigenaar van de regering omdat .hij een paar Defensie-obligaties heeft. Als hij Tredway-aandelen koopt, belegt hij. Hij doet dat alleen maar om inkom sten te krijgen. (Wordt vervolgd) Franse onderscheiding. Drs. D. J. Wansink, directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, is benoemd tot officier in het Legioen van Eer der Franse Republiek, uit erkenning voor hetgeen de heer Wan sink in de uitoefening van zijn functie heeft bijgedragen to de toenadering tussen Frankrijk en Nederland. De zaak-Fabius. De advocaat-gene raal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van de 71-jarige hoofdredacteur van de „Nieuwsbrief", J. Fabius, die in een artikel over de zaak-majoor K. zich beledigend en smadelijk hebben uitgelten jegens een ambtenaar en het openbaar gezag. De rechtbank te 's-Gravenhage had hem vrij gesproken, maar het hof veroordeelde hem tot 400,boete. DURBAN (Reuter/UPI) Negen politie mannen en twee naturellen zijn zondag te Cato Manor, bij Durban, gewond bij een botsing tussen de politie en Afrikaanse betogers waarbij de politie van haar vuur wapens gebruik maakte. De botsing volg de op een razzia op clandestiene drankge legenheden, waarbij 68 personen werden gearresteerd. Een menigte gewapend met stokken en stenen viel de politie aan, die eerst met knuppels chargeerde. Toen nog meer Afrikanen opdaagden om de politie te lijf te gaan, werd er geschoten. De politie laat geen journalisten en fotografen in Cato Manor toe. Advertentie i Sterke keper en jeans kwaliteiten. Uit EIGEN confectie-bedrijf SANFOR dus: voorgekrompen vanaf Voor al uw Bedrijfskleding Stadsschouwburg: Woensdag 20 uur: Nederlands Danstheater. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en woensdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Het meisje in de tijgerkooi", 14 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Ster ren stralen overal", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De clown van Circus Krone", alle leeftijden. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14 en 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag tot en met vrij dag 14 en 20 uur (behalve donderdag): „Overval in de Pacific", 14 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „De twaalf gezworenen", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „The last time I saw Paris", 18 jaar. Woensdag 14.30 en 20.15 uur, donderdag 20.15 uur: „Jour de fête", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14 en 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag: „Het teken van de heiden", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14 en 19.30 uur: Giant", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag en woensdag 20 uur: „De blauwe Tirana", 14 jaar. Donderdag 20 uur: „De bruid is niet bleu", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 oktober dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie tekeningen en etsen van Rein Dool. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 11 sep tember).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11