Petrosjan deelt winst met Tal, maar blijft best geklasseerde schaker Nederlandse rijders nog zonder strafpunten in Gottwaldov Nederlandse zeiltitels voor Van Duyl, De Jong, Helder en Amons BONN HEEFT ONMIN MET CAIRO Rechtse zege in San Marino Attractieve partij tussen Olafsson en Fischer Droog, hard en steil parcours in Zesdaagse 13 HET KANDIDATENTOERNOOI Regering-Nasser geeft geen genoegdoening over de opening van Oostduits consulaat-generaal Vernielingen in Amsterdams café berecht Claude Aragonnes na auto-ongeluk overleden Chinezen achtervolgden Tibetanen in Sikkim Voorlopig amateurteam tegen AGOVV-ers Nederlands B-elftal tegen BW Zuidelijke hockeyvelden zijn onbespeelbaar Rudi Prins (HPC) naar Coatbridge Europees kampioenschap voor damesteams De Europese bridge- kampioenschappen Kramer wil zijn „circus" gaan uitbreiden Europese judostrijd in Amsterdam Olympisch aanplakbiljet Veel spanning verwacht in internationale draverij Leen Jansen won op punten van Duitser Walter Darius Dhlomo bleek bokser van klasse Sterk veld renners in Ronde van Sassenheim Togide opent tafeltennis- seizoen op 27 september Amerikaans vliegtuig per ongeluk neergeschoten Kerkelijk nieuws DINSDAG 15 SEPTEMBER 1959 (Van onze correspondent in Bonn) Tussen de Westduitse regering en die van de Verenigde Arabische Republiek te Cairo is het tot een geschil gekomen over de erkenning door de regering-Nasser van het Oostduitse consultaat-generaal in de Arabische hoofdstad. De Westduitse am bassadeur te Cairo zou van de Arabische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Fawzi op dit punt geen genoegdoening hebben gekregen. De vorige week maakte de regering van Oost-Duitsland bekend, dat haar han delsvertegenwoordiging te Cairo formeel veranderd zou worden in een consultaat- generaal. Een partij-functionaris werd of ficieel benoemd tot consul-generaal. Daar mee trad Oost-Duitsland voor het eerst op consulair gebied buiten het communis tische blok. Het heeft alleen in Helsinki een handelsmissie, in communistische landen overigens diverse ambassades. Het is duidelijk dat de regering-Nasser zich niet bijster veel gelegen laat aan het Oostduitse consulaat-generaal, maar het formeel wel erkent. Zij zou er evenwel niet over denken een consulaat in Oost- Berlijn op te richten. Desondanks staat men te Bonn op zijn achterste benen. Men gaat er nog altijd van uit, dat de Hallstein-doctrine een ze kere geldigheid heeft. Volgens deze regel van de Westduitse buitenlandse politiek kan Bonn geen diplomatieke betrekkingen onderhouden met landen, die Oost-Duits land erkennen een uitzondering met het oog op de Duitse hereniging en de Berlijnse kwestie vormt de Sovjet-Unie. Toen Joegoslavië in 1957 diplomatieke banden met Oost-Duitsland aanknoopte brak Bonn met Belgrado. De Hallstein-doctrine zou als consequen- De politierechter te Amsterdam heeft een jeugdige bootwerker veroordeeld tot acht weken gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk wegens het plegen van vernielingen in café „Congostar" aan de Nieuwendijk. De officier van Justitie had een gevangenisstraf van twee maanden geëist. De bootwerker was op de avond van de 25ste juni in zwaar beschonken toe stand met bebloed overhemd de „Congo star" binnengestapt. Hij had juist een vechtpartij achter de rug en was door het dolle heen, zo vertelde de als getuige ge hoorde café-eigenaar. Hij sloeg twee glas platen kapot en rukte op het toilet het zware closet uit de grond. De verdachte bekende zijn daad, maar zei erbij dat hij zich er niet veel meer van kon herinneren. De caféhouder verklaarde dat hij de jon geman nog nooit zo wild had gezien. „Hij is erg rustig, komt altijd alleen en maakt nooit ruzie. Ik heb ook sedertdien nooit meer last van hem gehad", zei hij. Deze zaak. heeft nog een staartje gehad. Vier jeugdige vechtersbazen brachten vo rige week een bezoek aan „Congostar" en verweten de caféhouder dat hij aangif te van de vernielingen bij de politie had gedaan. Het viertal stelde hem voor de keus: 250.- betalen voor een advocaat of je café gaat eraan". Later kwamen zij te rug om hun bedreiging uit te voeren. Zij vernielden een gedeelte van het interieur van „Congostar". De eigenaar deed ook van deze vernieling aangifte bij de politie. Enkele dagen later konden twee van de vechtersbazen worden aangehouden. De .Franse schrijfster Claude Aragonnes, pseudoniem van Marguérite Teilhard, is zondagnacht op de leeftijd van 79 jaar in een ziekenhuis te St. Flour (Auvergne) overleden. Een week geleden werd zij bij een aanrijding gewond. tie hebben, dat Bonn met Cairo zou bre ken. Men gelooft echter niet, dat het zo ver zal komen. Cairo zal de Westduitse regering wel meedelen, zo zegt men, dat een erkenning van het consulaat-generaal niet gelijk staat met het officiële aankno pen van diplomatieke betrekkingen en met een volledige erkenning van Oost- Duitsland. Voorts wijst men erop, dat Joegoslavië, waarmee Bonn formeel in on min verkeert nog altijd een consulaat-ge- nereaal te Hamburg heeft, dat West-Duits- land een handelsmissie te Helsinki heeft, hoewel er geen diplomatieke banden met Finland bestaan, dat Israël te Keulen een missie met consulaire bevoegdheden heeft, hoewel Bonn en Israël geen diplo matieke betrekkingen onderhouden. Men gelooft daarom, dat Adenauer en de zijnen langzaam maar zeker zullen af stappen van de Hallstein-doctrine, te meer daar de banden met Polen, dat Oost-Duits land ook erkent, wel zullen worden aan gehaald hetgeen ook in tegenspraak is met de doctrine Ten slotte is men ervan overtuigd dat juist het afbreken van de betrekkingen met de Verenigde Arabische Republiek zou passen in het communistische straatje. Oost-Duitsland zou juist daardoor gele genheid krijgen West-Duitsland op poli tiek en economisch terrein uit het Nabije Oosten te werken. NEW DELHI (Reuter) Het blad „Evening News" te New Delhi heeft maandag gemeld, dat Chinese troepen zes weken geleden bij de achtervolging van Tibetaanse opstandelingen gebied van het Indische protectoraat Sikkim hebben ge schonden. Volgens een Sikkimse leider hadden de Chinese troepen de opstandelingen tot 16 km. binnen de grens van Sikkim achter volgd. Zij namen 100 buffels van de Ti betanen mee terug. Een officiële Indische woordvoerder heeft maandag in New Delhi gezegd, dat er niet de geringste grond is voor beschul digingen in het nationale volkscongres te Peking, dat Indische troepen het Chinese gebied Woe Dje hebben bezet. Dit gebied, dat in India bekend is als Bara Hoti, is bergweideland op de grens van Uttar Pra- desj en Tibet. Het wordt door zowel door China als India als eigen gebied be schouwd. LONDEN (UPI) De Indische minis ter van defensie, Krisjna Menon, heeft maandag te Londen verklaard te geloven dat de grenskwesties tussen zijn land en communistisch China op vreedzame wij ze kunnen worden opgelost. Maar, zo ver klaarde hij, India kan de unilaterale, aan spraken van China op Indisch grondge bied niet tolereren. Hij verklaarde tot dusver geen aanwijzin gen te hebben gehad van de wijze, waarop de Sovjet-Unie denkt te interveniëren. Menon is uit Londen naar New York ver trokken, waar hij de bijeenkomsten van de Algemene Vergadering van de UNO gaat bijwonen. SAN MARINO (UPI) De verkiezingen die in het Italiaanse republiekje San Ma rino werden gehouden zijn een overwin ning voor de christen-democraten ge worden. Het waren de eerste verkiezingen sinds de coup van twee jaar geleden, die een einde maakte aan de communistische regering. De christen-democraten krijgen 27 van de 60 zetels in de regerende raad, de sociaal-democraten negen, de commu nisten zestien en de socialisten acht. Bijna de helft der stemmen kwam van Sanmarinezen in het buitenland, voor namelijk Italië, maar ook Frankrijk en de Verenigde Staten. De „buitenlanders" stemden overwegend christen-democra tisch. Enkele honderden Sanmarinezen reisden speciaal voor de verkiezingen naar hun geboorteland, de grote meerderheid stemde per brief. Volgend jaar wordt het vrouwenkiesrecht ingevoerd. Gezien het feit dat het overgrote deel der vrouwelijke bevolking van San Marino rooms-katho- liek is lijkt de kans dat de communisten nog ooit een meerderheid zullen behalen uiterst klein. In Bied is het kandidatenschaaktoernooi voortgezet met het spelen van de partijen van de vijfde ronde. De uitslagen luiden: Gligoric—Smyslov 1-0; Petrosjan—Tal re mise; Olafsson—Fischer afgebr.; Benkö— Keres 0-1. De stand luidt thans: 1. Petrosjan 4 pnt.; 2. Keres 3 pnt.; 3. Fischer 2'A pnt 1 af gebr. partij; 4/5. Benkö en Tal beiden 2V2 pnt.; 6/7. Smyslov en Gligoric beiden 2 pnt.; 8. Olafsson '/s pnt. 1 afgebr. partij. De partij tussen Petrosjan en Tal heeft slechts één uur geduurd. Zij pasten de Tar- rasch-verdediging toe. Door een afruil van de pionnen in het centrum werden de stel lingen vereenvoudigd. Bij de 11de zet volg de een afruil van de koninginnen en twee zetten later besloten beide spelers tot re mise. De andere partijen van deze ronde gaven fellere strijd te zien. Tegen de verwachtin gen in is de ontmoeting Olafsson, die de laatste plaats van het klassement bezet, en Fischer de attractiefste partij geweest. Na de zestiende zet, toen Fischer gedwongen werd tot afruil, steeg de spanning. Of schoon Fischer nog over voldoende mate riaal beschikte, kreeg Olafsson een prach tige kans om op de koningsvleugel een aan val te lanceren. Fischer moest al zijn stuk ken mobiliseren om de schaakmatpogingen van zijn tegenstander te verijdelen. Toen de zaken er voor Fischer hopeloos uitzagen, vond hij plotseling de juiste verdediging. Een afruil van de koninginnen werd echter noodzakelijk. Bij het afbreken van de par tij had Olafsson een toren en drie pionnen, terwijl Fischer een loper en drie pionnen had overgehouden. Fischer gaf zijn 45ste zet in couvert af. De stellingen op het bord waren als volgt: Olafsson (wit) k h2, t e3, pionnen g3, h3, d5. Fischer (zwart) k g5, 1 d3, pionnen f7, h4, c4. Fischer staat er volgens deskundigen slecht voor, terwijl Olafsson bij de voort zetting winstkansen heeft. Voetbal Het voorlopig Nederlands amateurelftal, dat dinsdagavond 15 september om half acht op het terrein van Robur et Velocitas in Apeldoorn tegen AGOVV speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Lagarde (Emma); achter: Blom (WW) en Kruitbosch (Gouda); midden: Mul (NAC), Van Ierland (Willem II) en Libregts (Excelsior); voor: Uytermerk (Blauw Wit), Pelk (Volendam), Steenbak kers (Esca), De Weert (UD) en De Kleer- maeker (Vitesse). Het Nederlands B-elftal, dat woensdag 16 september in Den Bosch een wedstrijd speelt tegen de eerste divisie-club BW, is als volgt samengesteld: Doel: Van Dijk (Sparta); achter: Brüll (Rapid) en Veldhoen (Feijenoord); midden: Engelander (Blauw Wit), Schilder (Sparta) en De Koning (Sparta); voor: Seelen (Ajax), Groot (Ajax), Tol (Volendam), Kerkhoffs (Enschede) en Luiten (DOS). Spil Schilder zal in de tweede helft van de wedstrijd vervangen worden door Kraay (DOS). Reserves: Hoogerman (Ajax), Müller (Aajx), Bergholtz (MVV) en Kerkum (Feijenoord). Hockey De Koninklijke Nederlandse Hockey- bond heeft besloten alle in het rayon Zuid-Nederland vastgestelde wedstrijden voor zondag 20 september uit te stellen. Dit besluit is genomen naar aanleiding van de zeer slechte gesteldheid van de velden, die door de droogte zeer veel te lijden hebben gehad. Op vele terreinen is het gras als het ware verschroeid. De wed strijden zullen op een nader te bepalen datum worden ingehaald. Zwemmen Theo Hoogveld (wegens ziekte) en Bert Sitters (wegens school) zijn verhinderd deel te nemen aan de interlandwedstrijd tegen Groot-Brittannië, die op 25 en 26 september in Coatbridge wordt gehouden. Hoogveld wordt op de 100 yards vrije slag vervangen door Rudi Prins van HPC en Sitters op de 200 m. vlinderslag door Harry Vega van DJK. Golf De Nederlandse ploeg, die van 15-20 sep tember in Keulen aan het Europese ama teur golf teamkampioenschap voor dames deel zal nemen, bestaat uit de volgende speelsters: mevr. J. P. Eschauzier, captain, mej. Y. E. van Hoey Smith, mevr. L. P. Nyenbandring-De Boer en jvr. A. H. E. M. van Riemsdijk. Reserves: mevr. C. O. A. Driehuizen en mevr. C. Spitzen. In dit kampioenschap zijn Frankrijk, België, Ditsland, Italië, Portugal, Zweden en Nederland met ploegen vertegenwoor digd. Volkomen onverwacht boekte de Joego slaaf Gligoric tegen Smyslov een overwin ning. In het begin van het duel ging de strijd gelijk op, doch daarna werd deze steeds heviger. Smyslov had zijn konigin- nenvleugel sterk ontwikkeld, terwijl de Joegoslaaf een aanval op de koningsvleugel voorbereidde. Men vroeg zich af of Smyslov een goede verdediging tegen het dreigende gevaar Schaken zou vinden. Beide spelers kwamen echter in tijdnood. Gligoric moest 11 zetten in vijf minuten doen, en zijn tegenstander had zoveel tijd nodig gehad voor de 29ste zet, dat ook hij in tijdnood geraakte. Ana lyses wezen uit dat Smyslov juist bij die 29ste zet een verkeerde voortzetting had gekozen. In de periode van tijdnood maakte Smyslov nog twee fouten, hetgeen hem op tempoverlies kwam te staan. Hij moest de strijd staken. Zoals in enkele voorafgaande partijen had Benkö weer moeilijkheden met de klok. Ditmaal in het duel met Keres. Voor Benkö heeft het er aanvankelijk roos kleurig uitgezien totdat hij 12 zetten in slechts drie minuten moest doen. Dit werd hem noodlottig. Hij verloor. De zesde ronde zal vandaag worden ge speeld. Bridge In Palermo zijn de Europese bridge- kampioenschappen begonnen met de eerste ronde van de dameslanclenwedstrijden. De uitslagen waren: Frankrijk wint van Ier land 55-42, België wint van Italië 79-43, Denemarken wint van Noorwegen 56-34, Groot-Brittannië wint van Zwitserland 71- 25. Negen landen nemen aan dit 'dames- toernooi deel. Heren, eerste helft (20 handen) van de eerste ronde: Spanje-Frankrijk 38-27, Li- banon-Denemarken 25-17, Finland-Zwit- serland 30-19, België-Oostenrijk 45-9, Groot-Brittannië-Egypte 31-10, Italië- Noorwegen 39-5, Zweden-Ierland 30-18, Nederland-Duitsland 37-9. Tweede ronde: Frankrijk-Duitsland 75- 28, Zweden-Spanje 50-45, Groot-Brittan- nië-Noorwegen 70-27, Egypte-Oostenrijk 64-43, Zwitserland-België 68-55, Finland- Denemarken 90-49, Nederland-Libanon 50-44. De ontmoeting Italië-Ierland is nog niet geëindigd. Na 20 handen leidde Italië rnet 30-9. De wedstrijden werden voortgezet met de partijen uit de tweede ronde van het heren toernooi: De resultaten waren: Fin- land-Zwitserland 50-37, Nederland-Duits land 66-18, Italië-Noorwegen 78-35, Zwe den-Ierland 48-22, Denemarken-Libanon 47-39, Frankrijk-Spanje 70-35, Engeland- Egypte 66-35. T ennis De Amerikaanse tennispromotor Jack Kramer heeft in Parijs verklaard, dat hij zijn „circus" met zeven spelers zou wil len uitbreiden en deze zijn: Neale Fraser (Austr.), Al Olmedo (Peru), Earl Buch- holz (V.S.), Andres Gimeno (Sapnje), Ni- cola Pietrangeli (Italië), Luis Ayala (Chi li) en Ramanathan Krishnan (India). Deze zeven spelers zijn veelbelovende amateurs en zij zijn nog jong genoeg om het peil van het proftennis te kunnen be reiken. Het „circus" zal door deze uitbrei ding bovendien attractiever worden, al dus Kramer. Of hij al deze spelers voor zijn „circus" zal kunnen winnen, blijft een vraag. Jtido Jioe Jitsoe De Europese judokampioenschappen 1960 zullen op 14 en 15 mei van het vol gende jaar in Amsterdam worden ge organiseerd. Nog nader wordt beslist in welke zaal de wedstrijden zullen plaats hebben. De commissie van voorbereiding, be staande uit de heren ir. A. M. Pingen, voor zitter van de NJJB, W. de Leeuw, secreta ris-penningmeester van de bond, en A. Nauwelaerts d'Agé, directeur sportif van de Europese Judo Unie, zal binnenkort met de werkzaamheden beginnen. Op het IJselmeer zijn zaterdag en zon dag de zeilwedstrijden om de nationale titels in de Draken-, Finnjollen- en de Flying Dutchmanklasse voortgezet. Er werd zaterdag gevaren bij een draaierige wind, hetgeen voor de deelnemers nogal wat moeilijkheden opleverde. In de Dra- kcnklasse viel de beslissing voor het kam pioenschap. De Trintel II, bemand door W. P. van Duyl, W. R. van der Berg en A. E. Dudok van Heel jr., behaalde voor de vierde achtereenvolgende maal een eer ste plaats hetgeen ruimschoots voldoende was voor de titel. De vijfde en zesde wed strijden zullen niet worden gevaren. De strijd bij de Finnjollen werd zondag in de vijfde race reeds afgesloten doordat Koos de Jong in het eerste kruisrak de lei ding nam en deze behield tot aan de finish. 1-Iet was de tiende keer dat onze Europese kampioen de Nederlandse titel in de een- manszwaardboten veroverde. Bij de FD's werd hard gevochten. In de vijfde race had Jan Schooneveldt met zijn Dit is het eerste aanplakbiljet voor de komende Olympische spelen, volgend jaar in Rome. Het ontwerp is van de Romeinse kunstenaar Armando Testa die een moderne versie van Etruski- sche decoratie-stijl aanhield. De zogen de wolf, bovenop de „beker" is het symbool van de stad Rom,e. Koersen op Duindigt Met twintig ingeschreven paarden be looft de internationale draverij woensdag middag op Duindigt een bijzonder specta culair en spannend schouwspel te worden. Voor de met 40 meter gehandicapte paar den wordt het zeer zwaar de kopgroep in te lopen, te meer daar hierin een aantal zeer snelle paarden van start gaat. De snelle kortebaner Sunny Williams zal het meest van de korte afstand kunnen profi teren en dan ook waarschijnlijk wel stand houden tegen Sam Spencer, Sammy Mars en de mogelijke outsider Gao B. In de 2500 m lange autostart-draverij is Vlieger D opnieuw favoriet, doch indien hij wint zal het een zeer krappe zege zijn op de sterke Unworthy. Outsiders zijn Terraise en Troubadour. In het overeenkomstige nummer over een kortere afstand heeft Victor Hollandia de beste papieren, gevolgd door Wybo K en The Lady Bond. De lang op rust geweest zijnde Unita Zora zou kunnen verrassen. Geersen behoeft het niet bij deze ene overwinning te laten, want ook in het ope ningsnummer heeft hij met zijn keus uit Xiphon en Xantina Hollandia de sterkste troef in handen. Xanover en Xessidor zijn de overige kanspaarden. Voor de sterk verbeterde Wilfield ligt in de Kitty K-prijs de mogelijkheid voor een overwinning, zij het onder sterke bedrei ging van W H Hollandia en Wilster S, waarbij Uferzwaluw de outsidersrol ver vult. Met een goede leerling zal Unique Spen cer geen moeite hebben zich opnieuw als eerste te doen gelden. De trouwe Ulrica B en de snelle, maar minder vaste Visuil S zullen hem vermoedelijk niet kunnen be reiken. Bij de rennen is er opnieuw 'een zeer goede bezette koers voor 2-jarigen waar onder een viertal debutanten. Verras singen zijn derhalve niet uitgesloten, maar volgens de laatste verrichtingen is Macarins Minstrel het aangewezen paard, vóór Patachou en Mystic Boy. In de Alpha-prijs mag een zege tegemoet gezien worden van Leone, die het echter niet gemakkelijk zal hebben tegen Staatsgeheim en The Serpent of Iran. In Gottwaldov in Tsjechoslowakije is maandag de 34ste internationale motor- zesdaagse begonnen. Na de eerste dag zijn van de 21 teams van vier rijders die om de Zilveren Vaas strijden, nog zonder strafpunten: België, Boelgarije A en B, Tsjechoslowakije A en B, Finland, Neder land A en B, Italië A en B, West-Duits land A en B, Oost-Duitsland B, Polen A en B, Roemenië A en B, en Rusland A. Oost-Duitsland A kreeg één strafpunt, Rusland B en Zwitserland elk honderd. Van de acht teams van zes rijders, die om de „Trophy" rijden, hebben Italië, West- Duitsland, Rusland en Zweden nog geen strafpunten, Tsjechoslowakije heeft er één, Oost-Duitsland vier, Engeland 100 en Polen 200. „Zeer droog, hard, veel stenen en vaak erg steil", zo luidde het oordeel van de Duysz ter Ghast de leiding genomen en on danks herhaalde aanvallen bleef hij voor Jaap Helder. Bij de zesde en laatste wed strijd kon pas beslist worden wie de titel zou krijgen. Ed Frech, Ben Verhagen, Jaap Helder en Jan Schooneveldt gingen op een gegeven moment kruisend aan de kop. Over een andere boeg liepen de laatste twee Zeilen toen van hun tegenstanders weg. Tenslotte won Jaap Helder het onderlinge duel en daarmee het Nederlands kampioenschap in de Flying Dutchmanklasse. Op de derde dag van de nationale kam pioenszeilwedstrijden op de Westeinder Plas heeft T. Amons in zijn „Noreg" de kampioenstitel in de Sternklasse behaald, omdat hij in de vierde wedstrijd evenals in de eerste drie, die het vorige weekeinde gehouden zijn, opnieuw won. Boksen Promotor Huizenaar opende maandag avond in de Rivièrahal in Rotterdam het nieuwe wedstrijdseizoen met wedstrijden voor professionals en amateurs. De hoofd partij bestond uit een gevecht over tien ronden tussen de Nederlandse midden- gewichtkampioen Leen Jansen en de Duitser Erich Walter. Onze landgenoot won op punten. Zijn zege was volkomen verdiend, maar het was geen overwinning om trots op te zijn. Het boksen van de Nederlander leek in niets op het optreden van een kampioen en opnieuw wist de Rotterdammer niet hoe hij een rechts voor staande en in hoofdzaak afwachtende tegenstander aan moest pakken. De attractie van de avond was het eer ste optreden van de negerbokser Darius Dhlomo uit Zuid-Afrika, een knaap met talenten in vele uiteenlopende richtingen. De laatste tijd kreeg hij in ons land be kendheid als profvoetballer bij Heracles. Dhlomo heeft de Zuidafrikaanse midden- en halfzwaargewichttitel kennelijk niet toevallig gekregen. Hij liet zich in de Rot terdamse ring zien als een all round bok ser, ondanks het feit dat hij slechts weinig trainingsgelegenheid heeft. Tegen de Duitser Gerhard Moll maakte hij de partij. In de zes ronden was Dhlomo de temperamentvolle aanvaller, die vooral in de eerste drie ronden zijn kunnen be wees met harde goedgeplaatste hoeken. Moll verdedigde zich goed, maar liep toch een flinke achterstand op. In de twee vol gende ronden deed de Zuid-Afrikaan het wat kalmer aan, maar in de zesde en laat ste bracht hij Moll met goede directen nog in gevaar. Dhlomo, die met ruim verschil won, kon de ring niet verlaten voor hij het publiek ook had laten genieten van zijn talenten als jazz-zanger. Begeleid door een accor deon bracht hij twee nummers. Nico Schoenmaker won op punten van de Dutise halfzwaargewicht Gunter Hu- ber in een gevecht van zes ronden. Na een afwezigheid van drie jaar maakte de Haagse bokser als halfzwaargewicht zijn rentree in de ring. Schoenmaker beheerste deze strijd volkomen en veel van zijn vroeger zo bewonderde stijl bleek bewaard te zijn gebleven. Wielrennen Als onderdeel van de najaarsfeesten houdt de wielervereniging „Sassenheim en omstreken" woensdagmiddag 16 septem ber in de Oranjebuurt in Sassenheim een wielerronde voor aspiranten, amateurs en onafhankelijken. Tal van bekende ren ners, waaronder de in Haarlem logeren de Deen Knut Enemark, die onlangs acht ste werd in het wereldkampioenschap in Zandvoort, de plaatselijke favoriet en nat. achtervolgingskampioen Piet v. d. Lans, de Badhoevedorpers Ab Sluis en Eef Balk, de Haarlemmers Aad Straver, Tonny Pe ters, Cees Piers en Rein Otte; Jack Mesters uit Den Haag; Henk Buis uit Vijf huizen, Jan Timmer uit Velsen-Noord; Geb Cuvelier uit Nieuw Vennep, de Lisse- naar Jan van Dijk en de sprinters Rinus Paul (Den Haag) en Dick Verdoorn (Rot terdam), beiden van de sprintschool „Arie van Vliet", zullen in deze ronde van start gaan. De start is om drie uur en de af te leg gen afstand bedraagt honderd kilometer. Nederlandse rijders in Gottwaldov na de eerste dag van de Internationale Motor- zesdaagse, een dag die voor onze landge noten bijzonder goed is verlopen, want ondanks verschillende kleinere en grotere moeilijkheden bleven alle 13 rijders zon der strafpunten. Jan Markus was in deze eerste rit de grote pechvogel. Hij slipte, kwam met zijn Maico 250 ten val en blesseerde daarbij zijn heup nogal vrij pijnlijk. Zijn benzine tank kreeg een flinke deuk. Vandaag zal Motorsport de Amsterdammer in ieder geval starten. Een ander individuele rijder, Henk Cortie, raakte zijn motor kwijt. Hij ging zo hard over een steen dat de Maico op hol sloeg, van hem weg schoot en in de takken van een boom belandde. Het duurde nog wel even voor de Amsterdammer hem daaruit losgemaakt had, maar hij kon het tijdver lies in de rest van het parkoers weer goed maken. Later verloor hij ook nog eens 'n moer van zijn voorwiel. De Vaas-rijders hadden geen moeilijk heden. Alleen hebben Jan van Dobben en Aris Plevier last van olieverlies. De nieu weling in dit gezelschap Jo Heyboer uit Moerkapelle doet het uitstekend. Het parkoers op deze eerste dag was 159,6 km lang en moest tweemaal gereden worden. Na de eerste ronde was er een rustpauze van drie kwartier. De eerste rijder vertrok 's morgens al om zes uur. De aankomst was tussen half drie en half vier 's middags. Drie van de 21 Vaasteams liepen straf punten op. Oost-Duitsland één. Rusland en Zwitserland die elk een rijder verloren 100. De Russische B-teamrijder Edmund Kurze rak een been. Van de 237 renners, die in Gottwaldov startten, bereikten er 228 de finish. En in het Tsjechische stadje hoopt men nu maar dat het gaat regenen. SPORT. De Russen gaan een nieuw sportcentrum bouwen in het kuuroord Leselidze aan de Zwarte Zee, dat zal die nen als trainingscentrum voor de Russi sche sportmensen, die in aanmerking komen voor uitzending naar de Olympi sche Spelen 1960 in Rome. Er komen een groot stadion, drie voetbalvelden, een bas ketbalterrein en zalen voor indoor-sporten, zoals worstelen, boksen en gymnastiek. Op zondag 27 september houdt de ver eniging „Togido" haar jaarlijks openings- toernooi. Op dit toernooi zal ook de mo gelijkheid worden opengesteld in te schrij ven voor de hoofdklasse. Enige topspelers uit de afdeling Kenne- merland zullen worden uitgenodigd in deze klasse mede te spelen. Sport in het kort VOETBAL. Voor de Engelse league zijn maandag de volgende wedstrijden ge speeld: Eerste divisie: BlackpoolLeices- ter City 33; West Ham UnitedTot ten- ham Hotspur 12; Tweede divisie: Aston VillaPortsmouth 52; Hull City Middlesbrough 33. VOETBAL. Nationalistisch China heeft ook de tweede wedstrijd in de voor ronde van het Olympisch voetbaltoernooi (Aziatisch/Australische zone) tegen Thai land gewonnen. De cijfers waren evenals in de eerste wedstrijd 31 in het voordeel van Nat. China. De ploeg komt nu uit in de tweede ronde in deze zone. VOETBAL. Voor groep 1 van de Europese zone in de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi heeft Dene marken in Oslo met 42 (rust 11) van de Noorse amateurs gewonnen. Denemar ken had zich reeds eerder geplaatst voor het eindtoernooi in Italië. In de vier wed strijden, die de Denen tegen Noorwegen en IJsland speelden, werd slechts 1 ver- liespunt (11 tegen IJsland) geboekt. ATLETIEK. Aan internationale alte- tiekwedstrijden, die in Dortmund werden gehouden, werd ook deelgenomen door de Atmodes-atlete Ellen Ort. Op de 100 m. werd zij derde in 12,2 sec., terwijl zij op de 200 m. een fraaie overwinning kon boe ken in 25 sec. voor haar landgenote Ine ter LaakSpeyk, die na 25,2 sec. eindigde. JACKSON (Reuter) Een woordvoer der van de Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat een straaltoestel van de luchtmacht van het type F-102 door een toestel van hetzelfde type per ongeluk met een raket is neergeschoten. Het getroffen vliegtuig spatte uiteen. De piloot sprong op ongeveer 12.500 meter met een val scherm naar beneden. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Opheusden T. Langerak te Vinkeveen. Bedankt voor Wassenaar (vac. dr. H. J. Honders) J. J. F. Franck te Utrecht (nadere beslissing) —voor Ammerstol C. Nieboer, kand. te Hoogezand voor het beroep van de classis Rotterdam-Zuid als geestelijk verzorger voor het Delta-Ziekenhuis W. S. Bakker, directeur centraal cultureel vor mingswerk te Rotterdam voor Houten Jac. van Dijk te Garderen. Aangenomen naar Thalfang-Moorbach (Rheinliche Landeskirche) H. Rietberg te Losdorp. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenmoer A. C. Lan- gedijk, kand. te 's-Gravenhage. Ds. H. A. Munnik, emeritus predikant te Zwolle zal een jaar hulpdiensten verlenen aan de kerk van Kampen nu een van haar predikanten als reserve-leger-predikant onder de wapenen is. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Velp (G.) C. Zijlstra te Fra- neker. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Rotterdam-Centrum F. Mal- lan te Bruinisse. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zwaagwesteinde L. Floor te Almelo en W. Heerma te Veenendaal. Remonstr. Broederschap Benoemd tot predikant-directeur van ger. Diaconessenhuis te Hilversum dr. L. J. van der Lof te Amersfoort, die deze be noeming heeft aangenomen en tegen 1 dec. ontslag heeft gevraagd uit de dienst dei- Broederschap.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13