PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER BEVORDERING VAN FUSIES TUSSEN VENNOOTSCHAPPEN Bestaan van K.S.G. heeft veel moeilijkheden voorkomen Wereldnieuws Wolken, maar geen regen OPHEFFING VAN FISCALE BEZWAREN 2 Conv. obligatielening De Vries Ijzerhandel Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Vrouwen Oostenrijkse aansteker door Chinezen nagemaakt Vitrine op de jaarbeurs van Wenen opengebroken Ongewenst commentaar ZEVENDE EDITIE VAN „HET ABC" Griekenland en de EEG DE MENING VAN MALVESTITI Aflossing 3V4 lening 1955 De lonen van het KLM grondpersoneel Zwitserse lening voor Interfrigo Duits plan voor belasting op stookolie Emissie VerbSifa Singkep Tin behaalde de zelfde winst II DINSDAG 15 SEPTEMBER 195 9 (Van onze parlementaire redacteur) Een grotere produktie leidt meestal tot lagere prijzen van de gefabriceerde artikelen. De toeneming van de internationale concurrentie door de vrijere handel op de Euromarkt zal kleine en middelgrote ondernemingen om die reden tenslotte dwingen tot samensmelting. De belastingvoorschriften belemmeren echter tot nu toe zulke fusies. Daarom heeft de regering thans bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend dat de bezwaren wegneemt. De winst van een bedrijf, die wordt uitgekeerd of opgenomen, maar gebruikt wordt als bedrijfskapitaal, wordt door de fiscus niet belast. Zodra echter het bedrijf wordt opgeheven of verkocht en de winst dus voor de dag komt, eist de fiscus de verschuldigde belasting op. Dat weerhoudt bedrijven van samensmelting tot een nieuwe n.v. omdat door de opheffing van de oude n.v. het bedrijfskapitaal een aderlating ondergaat. De voorgestelde tegemoetkoming komt er op neer dat de aanspraken van de be lastingdienst op de niet uitgekeerde winst worden doorgeschoven naar het nieuwe bedrijf. De afrekening van de belasting gebeurt dan pas wanneer het nieuwe be drijf wordt opgeheven of verkocht en al dus de winst voor de dag komt. Het wets ontwerp biedt voor degenen die bij een fusie van de doorschuivingsregeling geen gebruik willen maken of kunnen maken, de mogelijkheid van een onmiddellijke af rekening met de belasting tegen een ge matigd vast tarief van 20 pèrcent. De tegemoetkoming geldt alleen voor familievennootschappen, waarvan de fa milieleden als aandeelhouders dus een aanmerkelijk belang hebben bij het be drijf. De voorgestelde faciliteit geldt ook alleen in die gevallen, waarbij twee of meer bedrijven van vennootschappen op aandelen duurzaam worden gebundeld tot een in financieel en economisch opzicht grotere eenheid. Daarnaast wordt nog als meer formele eis gesteld, dat het gehele Advertentie Warme schotels ƒ2— LUNCHROOM Grote Houtstraat 105 Tel. 18598 Op 21 september zal, blijkens een ver schenen prospectus, by de Amsterdamsche Bank n.v. de inschrijving open staan op de reeds aangekondigde uitgifte van 600.000 5 percent 20-jarige in aandelen A converteerbare obligaties door H. A. de Vries' Ijzerhandel n.v. te Amersfoort. De koers van uitgifte is 100 percent. De in schrijving staat uitsluitend open voor houders van claims van de thans uitstaan de aandelen in de verhouding van twee converteerbare obligaties van 500 op één uitstaand aandeel van 1.000. De claimhandel zal beginnen op 15 septem ber. De stortingsdatum is 7 oktober. Offi ciële notering ter beurze van Amsterdam zal worden aangevraagd. Vervroegde gedeeltelijke of gehele af lossing is eerst toegestaan op 1 maart 1962. Aflossing kan dan van 1 maart 1962 tot en met 31 augustus 1965 geschieden tegen 103 percent, van 1 september 1965 tot en met 31 augustus 1966 tegen IO2V2 percent, van 1 september 1966 tot en met 31 augus tus 1967 tegen 102 percent, van 1 sep tember 1967 tot en met 31 augustus 1968 tegen ÏOI1/» percent, van 1 september 1968 tot en met 31 augustus 1969 tegen 101 per cent, van 1 september 1969 tot en met 31 augustus 1970 tegen IOOV2 percent en daarna a apri. Tot 1 september 1965 heb ben houders het recht deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal van de debi- trice en wel telkens voor één aandeel A van 1.000 door inlevering van drie obli gaties van 500 en betaling van 100. Over het boekjaar 1957-1958 behaalde de vennootschap een bruto winst van 225.847 en een netto winst van 164.175, waaruit 9 percent dividend werd betaald. Volgens de voorlopige verlies- en winst rekening per 30 juni beliep de bruto winst over 1958-1959 252.863 en het saldo winst 185.884, waaruit een onveranderd divi dend van 9 percent zal worden voorge steld. De opbrengst van de obligaties zal dienen ter aflossing van de thans uit staande 5 percent obligatielening, die per 30 juli pro resto 160.000 groot was, zo mede ter versterking der bedrijfsmiddelen, die door de directie wenselijk wordt ge acht met het oog op de steeds toenemende omzetten. De uitvoer van Amerikaanse overschotten Het Amerikaanse Congres heeft een wetsontwerp goedgekeurd waarbij de vijf jaar geleden aangenomen wet op het ver kopen van Amerikaanse voedseloverschot- ten aan het buitenland met twee jaar wordt verlengd. Het ontwerp is nu naar president Eisenhower doorgezonden. De regering had het Congres verzocht een ver lenging met een jaar goed te keuren; in dat jaar zou dan voor maximaal 1,5 miljard dollar aan overschotten mogen worden verkocht. Het Congres heeft niet slechts de termijn van verlenging verdubbeld doch tevens een limiet vastgesteld van 4,1 mil jard dollar. Oceaanreizen op afbetaling De Franse scheepvaartmaatschappij French Line, die passagiersdiensten over de Atlantische Oceaan exploiteert, heeft besloten passagiers die dat wensen op afbetaling over de oceaan te ver boeren. Men kan de passageprijs desgewenst in 24 maandelijkse termijnen voldoen, waarbij dan een rente van zes percent per jaar wordt berekend. De handel met Nigeria en Ghana Het eerste halfjaar van 1959 vertoont een zeer sterke stijging van de Nederlandse uitvoer naar Nigeria en Ghana. De waarde van de Nederland se export naar Ghana steeg met ruim 6.5 miljoen gulden tot 35.598.000. De uitvoer naar Nigeria hep op met 4.5 miljoen gulden tot 38.084.000. Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk ver lichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrij- ver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. of vrijwel het gehele aandelenkapitaal van de vennootschap (en eventuele winst bewijzen) in handen komt van een andere vennootschap. Als contra-prestatie voor de door hem afgestane aandelen moet de aanmerkelijk-belang-houder aandelen krij gen in de vennootschap die zijn aandelen heeft overgenomen. De overweging bij de indiening van het wetsontwerp is geweest dat het hoge tem po van mechanisatie en automatisering van het produktieapparaat vele kleine en middelgrote ondernemingen tot duurzame hergroepering in grote ondernemingseen heden zal dwingen. Deze ontwikkelings gang wordt eveneens wenselijk geacht in verband met de gemeenschappelijke Euro pese markt, waar onze produkten zich met de produkten van de andere aange sloten landen zullen moeten meten. (Van onze correspondent in Wenen) De sensatie op de huidige jaarbeurs van Wenen is niet een of andere nieuwe technische uitvinding, maar het feit dat het communistische China sigaren en sigarettenaanstekers aanbiedt, die een vol maakt plagiaat zouden zijn van een Oos tenrijks merk. Het zijn de bekende, goed kope en altijd goed functionerende aanste kers, waarvan Oostenrijk er tot nu toe vijftig miljoen heeft, uitgevoerd. Het. pa tent wordt, door andere landen geëerbie digd, echter niet zo zegt men dooi de Chinezen. Duizenden jaarbeursbezoekers stromen naar het Chinese paviljoen, dat is onder gebracht in de grote hal van de Sovjet-Unie Iedereen wil de vitrine zien, die door de politie werd opengebroken, nadat de Chi nezen geweigerd hadden deze te openen. Enkele dagen geleden ontdekte een ver tegenwoordiger van de Oostenrijkse fa briek in het Chinese paviljoen een aanste ker die als twee druppels water op het Oostenrijkse merk geleek. Zelfs in de ver siering was er geen verschil, alleen op de achterkant stond niet de Oostenrijkse naam met het patentnummer, maar een aantal Chinese schrifttekens. De Weens.e firma deed aangifte bij de politie, die daar op contact zocht met de verantwoordelijke leider. De Chinezen verklaarden echter, dat niemand van hen „bevoegd" was. Daarop liet de politie de vitrine openbre ken. Het bleek dat het Chinese produkt 'n plagiaat is en dat dit merk in frote hoe veelheden en tegen dumpingnriizen ach ter het ijzeren gordijn wordt verkocht. Een internationale commissie zal moe ten uitmaken of hier sprake is van inbreuk op het patentrecht. Een lezer te Wenen schrijft ons: Op een tafeltje bij de uitgang van de Chi nese afdeling op de najaarsbeurs lag een groot boek, een pen en inkt en een bordje met het vriendelijke verzoek om commentaren over de inrichting en de kwaliteit van het tentoongestelde in het „gastenboek" te schrijven. Buiten verwachting van de organisa toren waarschijnlijk, bleek dit idee geen succes te zijn. Bij het door bladeren van de diverse volgeschreven pagina's kan men minder commentaar op de inrichting van het paviljoen lezen, maar des te meer „vrije ge- dachtenwisselingen" over zaken als Tibet, Laos en de jongste agressie in IndiaDe toezichthoudende per sonen hadden na korte tijd echter de reden van het gedrang om het kleine tafeltje wel dóór, en enkele uren later kon men nog uitsluitend goede wensen aan de Chinese arbeiders als strijders voor de Vrede lezen. De andere pa gina's waren op onnaspeurlijke wijze verdwenen Van de uitgeverij ABC voor Handel en Industrie N.V. te Haarlem ontvingen wij de twee omvangrijke delen, die tezamen het „Nederlands ABC voor Handel en In dustrie" uitmaken. Met de zevende editie van dit „Handelsinformatieboek voor het Bedrijfsleven" heeft de uitgeefster de zakenman en de industrieel weer veel na- speurarbeid uit handen genomen. Deze moderne en goedverzorgde uitgave bevat naast de adressen van producenten, importeurs en importeurs/groothandelaren, agenten en commissionairs ook een in het redactiedeel verzamelde schat van ge gevens over het fabricageprogramma, het aandelenkapitaal, de personeelssterkte, de bankrelaties en dergelijke van een bedrijf. Doordat deze data branchegewijs zijn ge groepeerd is het de zoekende zakenman bijzonder gemakkelijk gemaakt; hij kan namelijk op vlotte wijze en met een grote mate van precisie een eventuele relatie vinden die hem aan het benodigde produkt kan helpen. Ook voor direct-mail-cam- pagnes biedt het geselecteerd adressen- materiaal een welkome aanleiding. Een groot voordeel is tevens dat men zich door dit werk aan de activiteiten van collega's kan spiegelen. Wij bevelen deze nieuwe uitgave van „het ABC" warm aan bij alle geïnteresseerden. De Europese Economische Gemeenschap is van plan „efficiënte hulp" te bieden aan de Griekse economie om een bevre digend evenwicht te bereiken in de asso ciatie met de Euromarkt, waarom de Griekse regering heeft verzocht. Dit is de Griekse vertegenwoordigers medegedeeld op de besprekingen, die de afgelopen dagen tussen vertegenwoordigers van de Europese commissie van de EEG en van de Griekse regering in Brussel zyn ge voerd. Griekenland heeft een verzoek inge diend als geassocieerd lid tot de Gemeen schap te mogen toetreden. In juli van dit jaar keurden de zes ministers van de EEG dit verzoek in beginsel goed en droegen de technische regeling op aan de com missie. Het gesprek van de afgelopen dagen had voornamelijk tot onderwerp 't goederenverkeer tussen de EEG en Grie kenland, het vrije verkeer van personen, en het vestigingsrecht. De nieuwe voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, P. Malvestiti, heeft in een vraaggesprek, dat hy voor zyn officiële benoeming heeft toegestaan aan het Italiaanse blad Successo, als zijn mening te kennen gegeven, dat er vergissingen zyn begaan, voornamelijk doordat men niet het betrekkelijk ondergeschikte belang van kolen als energiebron heeft ingezien. Mal vestiti sprak over de lcolencrisis en de moeilijkheden, die de E.G.K.S. heeft onder vonden. Een vergissing of het uitblijven van succes zijn echter nog geen mislukking, zo voegde hij hieraan toe. Over het geheel genomen, zo zeide Malvestiti, is het werk van de Gemeenschap voor Kolen en Staal positief geweest en indien de Gemeenschap er niet was geweest, zou de kolencrisis ernstiger en haar oplossing moeilijker zyn geweest. Malvestiti zeide overigens zonder aarzelen te willen bekennen, dat hij in beginsel geen groot voorstander is van verticale sectorsgewijze economische organi saties. Hij zeide te geloven in integrale, horizontale organisaties, zoals de Europese Economische Gemeenschap er een is. Wat de Euromarkt betreft onderstreepte Malvestiti, die sedert januari 1958 vice- voorzitter van de Commissie-Hallstein is, dat de Commissie stipt de hand heeft ge houden aan de termijnen, voorzien voor de uitvoering van het verdrag van Home. Dit is bereikt, doordat men voorzichtig en realistisch te werk is gegaan. Malvestiti bevestigde zijn volkomen vertrouwen in de uiteindelijke ontwikkeling van deze grote onderneming tot de verwezenlijking van het einddoel binnen de vastgestelde termijn. Er moet volgens Malvestiti echter aan twee voorwaarden worden voldaan, wil men dit doel bereiken. In de eerste plaats moeten de regeringen de geleide lijke verwezenlijking van de gemeen schappelijke markt vergezeld doen gaan van een streven naar voortschrijdende coördinatie van de economische politiek der deelnemende landen teneinde te ko men tot een uniforme economische poli tiek, althans in de belangrijkste sectoren, zoals die van het krediet, het geldwezen, de belastingen en de sociale hulp en voor zorg. De tweede voorwaarde, die Mal vestiti noemde, is, dat de huidige fase van economische expansie voortgaat. Produk- tiecrises verwekken namelijk funeste nei gingen tot autarkie en protectie, waar tegen de regeringen zich dikwijls niet kunnen verzetten. Malvestiti verklaarde voorts, dat hij de C Indexcijfers! 200 190 180 KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD FRANKRIJK 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 PELTI59904I In Frankrijk was de stijging van de kosten van levensonderhoud'hoger dan in de andere Westeuropese landen. De stijging in Nederland was na 1948 be slist hóóg in" vergelijking met Italië, West-Duitsland en België. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de 3 1/4 percent lening 1955 ten laste vaniNederland op 15 oktober 1959 aflosbaar zal worden gesteld 3/90ste deel van het op die datum uitstaande bedrag van deze lening. De uitloting van schuld bewijzen zal in het openbaar plaats vin den op vrijdag 25 september 1959 in het gebouw van het ministerie van Financiën te 's-Gravenhage. Dezer dagen is, naar wij van de zijde van de besturen van de Algemene Bond van Luchtvaartpersoneel, van de Neder landse Katholieke Bond van Vervoersper- soneel Sint Raphaël, de Bedrijfsgroep Bur gerluchtvaart en van de Christelijke Be- bedrijfsgroepen Centrale en de Bedrijfs groep Burgerluchtvaart vernemen, een voortgezette bespreking gehouden tussen de vertegenwoordigers van de directie van de KLM en van de vakbonden over de loonpolitieke situatie met betrekking tot het grondpersoneel. De voorstellen die hierbij van de zijde van de directie van de KLM werden gedaan zijn nog niet van een zodanig niveau, aldus do vakbonden, dat de vakbonden het verantwoord kun nen vinden deze zonder meer aan hun leden ter beoordeling voor te leggen. De besturen van de vakbonden hebben een en ander in nader beraad genomen. Daar na zal opnieuw met de directie van de KLM worden gesproken. Een groep Zwitserse banken heeft be kendgemaakt een 4V2 percent lening van tien miljoen Zwitserse frank te hebben overgenomen van de Internationale Maat schappij voor Koelwagons Interfrigo te Brussel. Deze lening, waarvoor de inschrij ving van 15 tot 18 september op de Zwit serse kapitaalmarkt zal worden openge steld, zal van 1967 tot 1974 in jaarlijkse termijnen worden afgelost. De betaling van rente en hoofdsom wordt gegarandeerd door de Belgische, Franse, Italiaanse, Ne derlandse, Zwitserse, Engelse en Westduit- se spoorwegen. Elk dezer maatschappijen is verantwoordelijk voor een zevende deel van de lening, doch er wordt geen geza menlijke garantie verstrekt. De Westduitse minister van Economische Zaken, prof. dr. L. Erhard, heeft bekend gemaakt, dat zijn departement een plan heeft opgesteld om te voorzien in de „over- produktiecrisis" in de kolenindustrie. De minister deelde dit mede in een bijeen komst van de parlementaire groep van de Christen-Democratische partij. Het plan, dat woensdag aan de Bondsdag zal worden voorgelegd, behelst onder andere de hef fing van een belasting van 30 DM per ton op stookoliën. Het doel hiervan is het tem po van de verdringing van kolen door olie te vertragen. geschillen, die met betrekking tot de vrij handelszone zijn gerezen, overdreven om niet te zeggen kunstmatig achtte. Het is absurd te menen, dat een gemeenschappe lijk buitentarief, berekend naar het reken kundige gemiddelde van de vier van kracht zijnde tariefstelsels, de economie van de zes E.E.G.-landen binnen een on toegankelijk fort sluit. Volgens Malvestiti is juist het tegengestelde het geval. Hij zei, dat de Euromarkt een open karakter heeft en bevestigde, dat hij, die van de voordelen van de Euromarkt wil profi teren zonder de lasten, die zij meebrengt, te willen dragen, klaarblijkelijk een on gerechtvaardigde eis stelt, daar deze zon der juridische grond en „ik zou haast zeggen zonder morele grond" is. Met algemene stemmen heeft de gehou den buitengewone vergadering van aan deelhouders in de N.V. de Vereenigde Blikfabrieken te Amsterdam een bestuurs voorstel aangenomen om over te gaan tot de reeds aangekondigde emissie van 2500 certificaten van aandelen ad nominaal 1000 a pari. Het geplaatste k£*pitaal wordt hiermede van 7,5 op 10 miljoen gebracht. Zover de informaties strekken, verwacht het bestuur dat thans de toestem, ming voor deze uitgifte van de Vereeniging voor den Effectenhandel af zal komen. Het ligt dan in de bedoeling om op 16 sep tember advertenties in de bladen te plaat sen. op 18 september de claimhandel te laten beginnen en de inschrijvings- en stortingsdata vast te stellen op resp. 28 september en 16 oktober. Zoals gemeld zal de inschrijving uitslui tend worden opengesteld voor houders van de thans uitstaande gewone aandelen en certificaten van aandelen in de verhouding van 1 nieuw certificaat op elke drie oude gewone aandelen en/of certificaten van aan delen. De nieuw uit te geven certificaten zullen voor een vierde delen in de winst over het lopende boekjaar en ten volle over de volgende boekjaren. Vooruitlopende op de gegevens in het binnenkort te verschijnen prospectus deel de het bestuur desgevraagd nog mede dat de resultaten over de eerste zes maanden van 1959 zeer tevredenstellend zijn ge weest. Het resultaat beliep ruim 1 mil joen na afschrijvingen van ongeveer het zelfde bedrag en na reservering van be lastingen. Dit cijfer heeft uitsluitend be trekking op de uitkomsten van de Ver eenigde Blikfabrieken. Hierin zijn niet be grepen de uitkomsten van de Electro-Blik- fabriek te Leeuwaren, maar ook in dat bedrijf is zo werd nader verklaard de gang van zaken zeer bevredigend ge weest. Blijkens het jaarverslag van de n.v. Singkep Tin Maatschappij over het per 30 juni 1959 geëindigde boekjaar, heeft de winst over de verslagperiode ƒ131.878 (vorig jaar 131.332) bedragen. De balans- waarde van het bezit aan aandelen in de n.v. Billiton Maatschappij is gehandhaafd gebleven op 1.564.000. Met het door de directie van laatstgenoemde maatschappij voorgestelde slotdividend over 1958 van 10 percent, is bij het bepalen van de winst reeds rekening gehouden. Onder voorbe houd dat het slotdividend van de n.v. Bil liton Maatschappij inderdaad op 10 per cent wordt bepaald, stelt het bestuur van de n.v. Singkep een dividenduitkering van 8 percent op de gewone aandelen voor. Na aftrek van het gedeclareerde interim dividend van 3 percent, resteert dan een slotdividend van 5 percent. Voor de hou ders van winstbewijzen wordt een uitke ring van 4 per bewijs mogelijk geacht. Het aan de houders van preferente en prioriteitsaandelen toekomende dividend ad 4 percent, werd reeds in de vorm van een interimdividend betaalbaar gesteld. Storm. Een storm die op 11 september in de Chinese provincies Foekien en Kwangton heeft gewoed, heeft 47 men sen het leven gekost. Er zijn 205 ge wonden en 74 vermisten. Honderden huizen en bruggen zijn verwoest, dui zenden hectare bouwland staat blank. Rouw. Twee onbekenden met rouwbanden om de arm hebben de plaquette van de onafhankelijkheidsverklaring in Bos ton (V.S.) met een zwarte doek bedekt uit protest tegen het bezoek van de Rus sische premier aan de Verenigde Sta ten. Zij legden voorts een Russische krant over de plaquette. Vasthoudend. De lunch die de stad New York donderdag aan Kroesjt: ev aan biedt, zal niet in de grote balzaal van het Waldorf Astoria hotel worden ge houden, maar in die van het nabij ge legen hotel Commodore. De vereniging van Amerikaanse tandartsen viert die dag haar honderdjarig bestaan en had de zaal vier jaar geleden al besproken. Zij is niet bereid het veld te ruimen. Buiten dienst. De spoorlijn van Hetton (Engeland) naar de havenplaats Sun derland, die 137 jaar geleden door de uitvinder van de stoomlokomotief, Geor ge Stephenson, was aangelegd voor het uitvoeren van steenkool, is zondag bui ten dienst gesteld. Men wil een perma nent museum inrichten op de plaats waar Stephensons treinen naar Sunder land vertrokken. Jammer. De Londense Times betuigt zijn teleurstelling over de waarschijnlijk heid dat de oorspronkelijke priester arbeidersbeweging die wijlen kardinaal Suhard in 1943 te Parijs begon, op grond van een instructie van het Vaticaan zal worden opgeheven. Het blad merkt echter op dat de instructie nog enige speling laat omdat het Vaticaan erin rept van een onderzoek naar nieuwe werkwijzen voor evangelisatie onder de arbeidersklasse. De Times stelt dat de oude beweging de sympathie had van mensen van alle gezindten aan beide zij den van Het Kanaal en zou het heen gaan ervan zeer betreuren. Droogdok. Kikvorsmannen hebben voor de Italiaanse kust bij Civitavecchia de overblijfselen van een haven en wat waarschijnlijk een droogdok is geweest, gevonden die stammen uit de vóór-Ro meinse tijd. Oorlogsmisdadiger. Te Hechtingen in de Westduitse staat Württemberg-Baden is de voormalige S.S.-officier Eugen Wirth aangehouden, die als comman dant van de concentratiekampen Bisin gen, Schönberg, Daumtergen en Schrözingen de dood van talrijke ge vangenen zou hebben veroorzaakt. Ongeluk. Mexicaanse gerechtelijke auto riteiten hebben medegedeeld dat de ontploffing, die zich vorige week aan boord van een Mexicaans lijnvliegtuig heeft voorgedaan en die een passagier het leven heeft gekost, door een ongeluk is veroorzaakt. De ontploffing deed zich voor in een handkoffertje van een Rus sische passagier die op weg was naar een jachtpartij met vier kilogram bus kruit. Het buskruit ontplofte, waardoor een vliegtuigdeur werd uitgerukt. Pol- govski, wiens kleren vlam hadden ge vat en die verblind was door rook, heeft dit waarschijnlijk niet gezien en is naar buiten gevallen. Vijftien of vijftig? Volgens de Westduitse politie zijn veertig tot vijftig Britse mi litairen betrokken geweest bij een ge vecht met Westduitse burgers in Harse winkel bij Warendorf. Het incident ont stond toen vijf leden van de Britse lucht macht probeerden een Westduitse vlag omlaag te halen. Voorbijgangers en deelnemers aan een plaatselijke bijeen komst van het verbond van oud-strij ders probeerden hen daarvan te weer houden. Volgens de Britse militaire po litie raakten daarop vijftien Britse mi litairen in uniform en burger in een wild gevecht gewikkeld met Westduitse burgers, dat verscheidene gewonden opleverde. Experiment. Te Battle Creek in de Ame rikaanse staat Michigan is een zestien jarige jongen, die in drie jaar tijd vijf maal wegens inbraak voor de rechter heeft moeten verschijnen, bij wijze van proef veroordeeld tot 45 dagen eenzame opsluiting. Hij krijgt water, brood en melk en mag alleen de bijbel, of ande re godsdienstige lectuur lezen, en alleen bezoek ontvangen van geestelijken of artsen. Adembenemend. Een Tsjechische acro baat heeft zondag in de buurt van Bath (Engeland) het kunststukje volbracht om geblinddoekt over een draad boven een 125 meter diep ravijn te lopen. Hij legde de afstand van 275 meter in 21 minuten af. 56. „Waarom hebt u mij onderweg in de steek gelaten, mijnheer de ridder?", zei Panda boos. „Dat is helemaal niet aardig van u. Weet u, dat ik een standje van mijnheer de hertog heb gekregen, omdat ik u was kwijtgeraakt?" „Knaapjen", riep de ridder op fiere toon, „terwijl het ge spuis der bossen op de vlucht ging voor mijn leeg harnas, heb ik geheel alleen een boze geest bestreden en verslagen" „Een geest?", riepen de hertog en Panda te gelijkertijd. „Ja ja", knikte de ridder ern stig. „Hebt ge dan de roveren niet horen roepen, dat zij een geest zagen?" „Er was helemaal geen geest", kreet Panda. „Die zogenaamde geest, dat was u zelf!" Met een gil van ontsteltenis dook de ridder in zijn harnas. Dat was niet, omdat hij zo schrok van Panda's bewering, maar omdat plots de jonkvrouw en Smithy de binnen plaats opkwamen. Ja, de ridder wilde na tuurlijk netjes gekleed zijn, als hij de jonkvrouw onder ogen kwam. Het was een vreugdevol weerzien en vooral de blijd schap van de hertog was roerend om te zien. „O mijn dochterken", riep hij, „hoe verblijdend is het, dat ge weder in ons midden zijt! Dat ge uit de handen der briganten zijt gekomenzonder dal ik zelfs een losprijs heb hoeven te be talen Toen gleed er echter een scha duw over zijn nobel gelaat. „Luister eens, o dochter", sprak hij. „Ik heb u iets ern stigs te berichten". Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die gisteren nabij New foundland de oceaan optrok, is belangrijk in diepte toegenomen en in noordwestelij ke richting afgezwenkt. Een hogedrukge- bied, waarvan het centrum tussen IJsland en Schotland ligt, handhaafde zich en be- invloedt het weer in Nederland. Tussen dit hogedrukgebied en een depressie boven het noorden van Scandinavië komt in de hogere luchtlagen een krachtige noord westelijke stroming voor, die aanleiding geeft tot luchtdrukdalingen in de omge ving van Denemarken. Ook in Nederland daalt de barometer wat, waardoor de in vloed van het hogedrukgebied op het weer in ons land afneemt. Een en ander heeft tot gevolg dat wolkenvelden van de Noord zee verder landinwaarts kunnen drijven dan vandaag het geval was. Het droge weer duurt echter voort. Woensdag 16 september Zon op 6.14 uur, onder 18.55 uur. Maan op 18.36 uur, onder 5.28 uur. Maanstanden 17 sept. 1.51 uur volle maan. 25 sept. 3.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 15 september Hoog water 2.21 en 14.48 uur. Laag water 10.25 en 22.46 uur. Woensdag 16 september Hoog water 3.06 en 15.29 uur. Laag water 11.14 en 23.31 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WERKRAPPORTEN Maxlmum-temperaiui en binnen- en buitenland. Neerslag laatste 24 uur. SC Den Helder zwaar bew. z 18 0 Ypenburg onbewolkt no 20 0 Vlissingen onbewolkt no 19 0 Eelde half bew. windst. 19 0 De Bilt onbewolkt no 20 0 Twente licht bew. windst. 21 0 Eindhoven onbewolkt no 21 0 Zd Limburg mist ono 20 0 Helsinki zwaar bew. wnw 13 0,3 Stockholm licht bew. wnw 17 0 Oslo onbewolkt windst. 20 0 Kopenhagen zwaar bew. wzw 19 0 Aberdeen regen nnw 12 0,1 Londen zwaar bew. nno 18 0 Amsterdam mist no 19 0 Brussel onbewolkt ono 19 0 Luxemburg onbewolkt no 21 0 Parijs licht bew. nno 24 0 Bordeaux onbewolkt 0 24 0,1 Nice zwaar bew. nnw 70 Berlijn onbewolkt zzo 20 0 Frankfort onbewolkt ono 23 0 München onbewolkt windst. 22 0 Zürich mist windst. 25 0 Genève zwaar bew. windst. 20 0 Locarno onbewolkt windst. 24 0 Wenen onbewolkt windst. 21 0 Innsbrück mist wzw 26 0 Belgrado licht bew. n 26 0.5 Athene onbewolkt nnw Rome zwaar bew. windst. 24 6 Ajaccio zwaar bew. ono 0 Madrid licht bew. windst. 0 Mallorca licht bew. nno 28 0 Lissabon regen zzw 23

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2