De man aan de top (€sso) EXTRA MOTOR Agenda voor Haarlem Als kat en hond" van Hans Keuls beneden de maat Professor Doka en Robotto Kort en bondig 11 A dualiteiten Nationale reclassering De radio geeft donderdag T elevisieprogramma „Caravelle" gaat op Amsterdam vliegen Première door toneelgroep „Puck" A&uidimqiie, De gereformeerden en de Wereldraad Synodaal debat gaat voort Getuigen gevraagd Vrachtauto reed door na ernstige aanrijding Predikanten van Urk beledigd door O.M.? Vragen van Kamerlid Brand teisterde Soester brandweercentrale Nieuwe gouverneur- generaal van Canada Montgomery komt niet naar Nederland Kerkelijk Nieuws Koning Boudewijn wordt in Spanje goed beschermd Twee doden in het verkeer Marinevliegtuigen krijgen geleide projectielen Sidewind er"-rak et gekozen Cameron Hawley Rozenkweker veroordeeld tot twee keer 300 W OENSDAG 16 SEPTEMBER 195 9 De actualiteiten namen wel een heel be langrijke plaats in het televisie-program- ma van dinsdagavond in. Prinsjesdag be heerste het beeld. De telerecording van de opening der Staten Generaal deed één ge mis goed gevoelen: de kleur. Er versche nen voor de camera evenwel vele beziens waardige aspecten. Ook de hoofdfilm van gisteravond was het aanzien waard. Het Manderson-mysterie in een goed gemaak te, wat men noemt droge thriller, ondanks de whisky welke er rijkelijk in vloeit. Beeldschermer In tal van radio-uitzendingen zal komende dagen aandacht worden gewijd aan het werk van de reclassering. Op dinsdag 22 september zal in een uitzen ding van de R.V.D. over Hilversum 2 van 18.20—18.30 uur drs. J. Hoornweg, direc teur van het Nationaal Bureau voor Reclassering, spreken over „Misdaad en de toekomst van de delinquent" en zal de zelfde avond voor de K.R.O.-microfoon van 21.50 tot 22.20 uur onder leiding van prof. mr. D. van Eek te Nijmegen, dooi de heren J. H. M. Berden, zenuwarts te Heerlen, en mr. W. H. Overbeek, officier van Justitie te Utrecht, een gesprek wor den gevoerd over „Berechting, psychiater en reclassering". Op vrijdag 25 september zal in het V.P.R.O.-programa na het nieuws van 20.00 uur mr. A. C. W. Beer man. minister van Justitie, een toespraak houden. Voorts wordt in verscheidene kerkdiensten en hoorspelen het thema van de reclassering aangeroerd. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Radio-hilharm.ork. en solist. 12.00 Zang en piano. 12.25 Marinierskapel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-orkest en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Cello en piano. 14.30 Gram. 15.00 Logboek Bevrijding 1945. 15.40 Gram. 16.00 Gevar. progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportpraat- je. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Jazzmuziek. 19.15 Gram. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Salzburger Festival 1959: Koor, ork. en sol. 21.35 Gevangene in vrijheid, klankb. 22.00 Gram. 22.10 Act. 22.25 Lichte muz. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber: van New York. 23.25 24.00 Disco- taria. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Ge wijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuin- bouwmeded. 12.38 Gram. 12.59 Act. en Hudson- herdenking in Amerika, rep. 13.00 Nieuws. .13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Dansmuz. en zang. NCRV: 14.00 Ork.conc. 14.30 Filharm.ork. en solist. 15.30 Trompet en orgel. 16.00 Bijbel overdenking. 16.30 Koorzang. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursberichten. 17.45 Gram. 17.55 Kinderkoren. 18.15 Sportrubr. 18.30 Muz. v. blaas instrumenten. 18.50 Sociaal perspectief, causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 C.H.U., pol. causerie. 20.00 Muz. caus. 20.15 Voorportaal der bevrijding, do cumentair klankb. 21.30 Lichte muz. 22.00 Perio diekenparade. 22.10 Orgelconc. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Franse les. 16.17 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Davidfondsliederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 en 19.40 Gram. 20.00 Bciaardconc. 20.30 Gram, met comm. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Duitse volksmuz. 22.30 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Filmprogramma. 20.5022.50 TV-spel. De directie, van „Air France" over weegt met ingang van de zomerdienstre geling 1960 met de „Caravelle" op Schip hol te gaan vliegen. Op het ogenblik be schikt „Air France" over zeven toestel len van het type „Caravelle". De vloot van deze tweemotorige straalvliegtuigen, die voornamelijk voor de routes in Euro pa en op de verbindingen in het Nabije Oosten worden gebruikt, zal op 1 april volgend jaar tot 12 toestellen zijn uitge breid. De bedoeling is, dat uit economi sche overwegingen deze straalvliegtuigen zo weinig mogelijk aan de grond staan. Dat zou de reden zijn, dat de directie van „Air France" in het schema voor de zo mer 1960 ook twee retourvluchten met de „Caravelle" tussen Amsterdam en Parijs wil opnemen. De vliegtijd zou slechts 45 minuten bedragen tussen Le Bourget en Schiphol. Na „Zwerver in Parijs" en „Zwerver in Marseille" heeft HENRI VAN LEEUWEN zich gewaagd aan het op schrift stellen van zijn avonturen als clochard in Tanger en Casablanca: „ZWERVER IN MAROK KO", (uitgeverij Contact, Amsterdam). Als zanger in cabaret en op straat trok hij geruime tijd door dit deel van Noord- Afrika en zijn belevenissen zijn zeker het lezen waard. Het verdient overigens wel aanbeveling enkele verhalen met een fiks korreltje zout te nemen. Dit neemt echter niet weg, dat er nog genoeg overblijft, dat zonder enig voorbehoud is te aanvaarden. Vooral zijn ervaringen in de kroegjes in de havensteden zijn bijzonder belangwek kend en geven een fascinerend beeld van datgene wat men in de min of meer offi ciële reisgidsen tevergeefs zoekt. Het is overigens het laatste boek vol zwervers- verhalen, dat Henri van Leeuwen geschre ven heeft. Hij heeft genoeg van dat onge regeld leven, zegt hij. Hoe lang hij zijn normaal burgermansbestaan zal volhou den weten wij niet. Maar waarschijnlijk komt er nog wel eens een vierde „Zwer ver". Dat de tien jaar geleden opgerichte to neelgroep „Puck" haar jubileumseizoen heeft willen inzetten met de première van een Nederlands stuk, laat zich waarde ren. Men koos hiervoor echter een balda dig lapwerk, dat geen enkel kenmerk van landaard of persoonlijkheid draagt. „Als kat en hond" van Hans Keuls, waarvan dinsdagavond een vriendschappelijk ge zind publiek in het nieuwe de la Marthea- ter in Amsterdam heeft proberen te genie ten, werd aangekondigd als een „kluchti ge komedie". Dit genre staat te boek als pretentieloos amusement. Men zou het eigenlijk moeten overlaten aan mensen, die zich niet aanmatigen iets met kunst uitstaande te hebben. Maar zelfs afgezien van het volslagen gebrek aan welke ver wantschap met welke artistieke hoedanig heid dan ook blijft het onbegrijpelijk, dat men de moeite heeft volgehouden deze flauwe aardigheid in scène te zetten. Er wordt veel drukte gemaakt, maar die le vert niets op. De toeschouwer kan alleen proberen zich nog eens vrolijk te maken bij een paar opmerkingen, waarom hij waarschijnlijk wel eens eerder gelachen heeft. Van de schrijver van „Plantage Tamarinde" en althans van vakkundig heid getuigende thrillers had men iets be ters verwacht. Wat men spraakgebruikelijk „de intri ge" noemt wordt op gang gebracht door de lugubere activiteit van een welvaren de dame, die zich door middel van meelij wekkende advertenties verzekert van de nalatenschappen van ten dode opgeschre ven huwelijkspartners. Hoe dit bedrog van wederzijdse bijstand nu precies in elkaar zit, zal ik hier niet verraden, want er zijn misschien lezers die het verlangen koes teren zich bij verrassing te laten beetne men. Wel moet ik opmerken, dat het ge brek aan fijnzinnigheid in de voedingsbo dem der verwikkelingen alles wat wilde geuren naar parodie deed verstikken tus sen overdadig tierend onkruid. Overeen komstig de ouderwetse opvatting, dat hu mor uit damp van lichaamsvocht bestaat, worden er ettelijke flessen met sterke drank tot de bodem leeggeschonken om het naar huis gaan nog wat uit te stellen. Van de vijf medespelenden laat de auteur er aan het slot drie doodvallen van de rotsen, die volgens'de toelichting in het programma „stijl" zijn (waarschijnlijk nonfiguratief, want er was ook verder niets da4 werkelijk iets voorstelde). Ellen de Thouars wist in de scènes van gespeel de hulpbehoevendheid niets beters te doen dan Rika Hopper te imiteren. Van de weeromstuit begon Marianne van Wave- ren die af en toe van echt komisch ta lent blijk gaf de spraakgewoonten van Sara Heyblom te laten meeklinken. Jan Grefe en Walter Kous maakten als tegen strijdige handlangers de vele onwaar- Advertentie Dag en nacht heerlijk warml Veilig, reukloos en uiterst zuinig - 24 uur achtereen, zó brandt alleen een échte "Aladdin". Een kwaliteits product van de bovenste plank! Gemaakt om U jaren lang van diensc te zijn, zonder storing. PETROLEUM CONVECTOR Vraagt prospectus aan bij: 1. G. DE ZEEUW N.V. Postbus 84, Dordrecht schijnlijkheden nog veel onwaarschijnlij ker, Wim van den Brink deed ons terug verlangen naar de jaren van Cor Ruys, toen men wie weet? om dergelijke overdrijvingen van ondermiddelmatigheid kon lachen bij de gratie van onvergetelij ke details. Eric van Ingen moest als re gisseur proberen ervan te maken wat er met geen mogelijkheid van te maken was. Door het met grove luidruchtigheid te proberen maakte hij het nog erger. David Koning De generale synode der Gereformeerde Kerken heeft zich in haar vandaag te Utrecht gehouden zitting vrijwel de gehe le dag beziggehouden met de behandeling van het rapport inzake de voorgenomen integratie van de Internationale Zendings raad en de Wereldraad van Kerken. Dr. W. G. Harrenstein en dr. J. C. Gilhuis, beiden uit Amsterdam als zendingsdepu- tanten en de rapporteur van de commissie, ds. A. Mout uit Kollum, hebben de in de zitting van vrijdag gemaakte opmerkingen beantwoord. Daarbij kwam wederom uitvoerig ter sprake de positie van de We reldraad van Kerken en zijn verhou ding tot de Internationale Zendingsraad. Dr. Gilhuis zei dat de voortgaande inter nationalisatie van het zendingswerk de ge reformeerde Kerken voor bijzondere pro blemen stelt. Zij kunnen onder meer de geestelijke krachten, die uit de Internatio nale Zendingsraad komen, niet missen. De rapporteur wees erop, dat de com missie haar eigen voorstel in de waag schaal stelt door duidelijk te zeggen, dat de synode het niet moet aannemen als zij niet overtuigd is dat het zo moet. De syno de van Zwolle 1946 stelde wel restricties vast, maar gaf toch toestemming tot aan sluiting. Voor de replieken gaven zich 16 sprekers op. Daaronder was ook prof. dr. K. Dijk, die opnieuw een fel requisitoir hield tegen de Wereldraad, waarmee hij niets wil. te maken hebben en die hij een gevaar noem de voor het christelijk leven. Prof. dr. D. Nauta zette in een uitvoerig betoog uiteen, waarom het moet zoals de commissie het voorstelt. De hoogleraar gaf nader aan, wat onder het begrip inte gratie moet worden verstaan en achtte het een winstpunt dat de kerken in de Wereld raad begrip hebben gekregen voor het feit, dat de zending van de kerk moet uit gaan. het integreren van de zending acht te hij een goede gedachte. Prof. dr. H. Bergema, zendingshoogle raar te Baarn, was van mening dat men wel administratief-organisatorisch dich ter bij de Wereldraad komt, maar princi- piëel niet. Spreker ontried de synode uit stel van beslissing. De synode besloot, na dat deputaten en commissie zich hadden beraden, dat het moderamen een com missie ad hoe zal benoemen, die opdracht krijgt in een der eerstvolgende zittingen met een nader voorstel ter zake te komen. Omstreeks halftwaalf in de nacht van maandag op dinsdag heeft op de rijksweg Zwolle-Meppel onder de gemeente Nieuw- leusen een aanrijding plaatsgehad tussen een personenauto en een bestelauto of kleine vrachtauto. De bestuurder van de personenauto werd zeer ernstig gewond. De chauffeur van de andere auto is na de aanrijding weggereden in de richting Zwolle. Als vaag signalement van bedoel de bestel/vrachtauto wordt opgegeven: waarschijnlijk blauwgroene kleur. Kente kenplaat en achterste gedeelte van de linkerzijkant van de auto zijn beschadigd. De bestuurder van deze vrachtauto en eventuele getuigen wordt verzocht zich te melden bij de Rijkspolitie te Dalfsen (telefoon netnummer 05204, abonneenum mer 300 of 303) of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. Het T*weede Kamerlid dr. J. Meulink heeft aan de minister van Justitie schrifte lijke vragen gesteld naar aanleiding van een uitlating, gebezigd door de officier van Justitie te Zwolle in diens requisitoir tegen een aantal jonge Urkers. De officier zou in zijn requisitoir met name de „gees telijkheid", in casu dus de predikanten en misschien tevens de kerkeraden van Urk, mede-verantwoordelijk hebben gesteld voor het wangedrag van deze Urkers, om dat deze predikanten „niets zouden doen om tot een verantwoorde vrijetijdsbeste ding te komen". De heer Meulink vraagt of de minister niet van mening is, dat dergelijke uitla tingen van het O.M. op openbare rechts zittingen onjuist zijn, het openbaar minis terie niet heeft te oordelen over de taak der predikanten, wier positie hierdoor on dermijnd wordt, terwijl tevens met een algemene aanduiding een blaam wordt ge legd op een kleine categorie van de Urker bevolking Al maar door werkte professor Doka voort aan zijn uitvinding. Het werd steeds duidelijker, wat het worden moest; hoofd, romp, armen en henen kwamen stuk voor stuk klaar, en toen leek het al erg veel op een mens. Het was een heel karwei, omdat de prof. er helemaal alleen en in het geheim aan moest werken. Maar hij kreeg het gedaan, al was hij er maanden en maanden achter elkaar druk mee. Nu en dan stond professor Doka, na een dag drukke arbeid, de metalen pop te be kijken. Het beviel hem, want hij glimlachte trots en wreef voldaan in zijn handen... 14—15 Kostbare blusapparatuur vernield Vannacht heeft een felle brand de brand weer-centrale van de vrijwillige brand weer te Soest gedeeltelijk vernield. Een van de twee kostbare nevelspuiten, die drie jaar geleden werden aangeschaft, ging daarbij verloren, evenals een aantal pers lucht-toestellen, de uniformen van de brandweerlieden en vele meters brand slang. De brand, die waarschijnlijk door kortsluiting is ontstaan, werd door een chauffeur die naast de garage woont, ont dek. De vlammen sloegen toen naar bui ten. Met drie stralen van een nevelspuit en twee stralen op de waterleiding werd de vlammenzee bedwongen. De schade wordt geraamd op een kwart miljoen gul den. Men is tegen brandschade verzekerd. Vannacht omstreeks half drie is een wo ning aan de Uilevlucht in Drachten (Fr.) volkomen uitgebrand, waarbij de inboedel van de bewoners, het gezin J. van der Tuin, geheel verloren ging. De familie, die vandaag naar een andere woning zou ver huizen, was tot laat in de avond bezig ge weest met inpakken. Toen men zich ter ruste had begeven, werd de familie door het vuur verrast. Man, vrouw en vier kin deren moesten in nachtgewaad de vlucht nemen. De inboedel was slechts laag ver zekerd. De brandweer kon de belendende per celen redden. OTTAWA (Reuter) Generaal-majoor George P. Vanier, een 71-jarige advocaat, diplomaat en militair, is dinsdag geïnstal leerd als Canada's negentiende gouver neur-generaal. Hij is de eerste Fransspre kende roqms-rkatholieke persoonlijke ver tegenwoordiger van de Britse koningin. Hij is de opvolger van de 72-jarige Vincent Massey, die de functie zeven en een half jaar heeft bekleed. Veldmaarschalk Montgomery heeft kou gevat en zal een paar dagen binnenshuis blijven. Hij kan daardoor niet naar Neder land komen ter bijwoning van de herden kingsplechtigheden in Arnhem, Nijmegen, Eindhoven en Veghel ter gelegenheid van de vijftiende verjaring van de slag om Arnhem en de bevrijding van het zuiden des lands. Ned. Herv. Kerk Beroepen ,te Winkel (N.H.) (toez.) en te Oudkerk-Roodkerk (toez.) C. Nieboer, kand. te Hoogezand. Beroepbaarstelling. Ds. D. J. Baars, voorheen zendingspredikant, Bronkhorst- straat 3, Velp (Geld.) is beroepbaar. Oud-Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Kampen J. van der Poel te Ede. BARCELONA (UPI) Koning Boudewijn bevindt zich incognito aan Costa Brava In Barcelona zeggen Spaanse koninklijke kringen dat de Koning naar Spanje is ge komen om Prinses Maria Theresa van Bourbon Parma te ontmoeten. Sedert de Koning in Spanje is aangeko men, hebben de Spaanse autoriteiten hem geholpen buiten de publieke belangstelling te blijven. Zijn naam werd uit de krant en de radio gehouden en gewapende Spaanse agenten in burger verwijderen journalis ten en fotografen die te dicht in zijn buurt komen. Nabij Zundert op de rijksweg naar Bel gië is een autoongeluk gebeurd, dat aan de heer P. Nuyten uit Breda het leven heeft gekost. De door hem bestuurde auto reed in een bocht van de weg tegen een cara van, die gekoppeld was achter een perso nenwagen welke uit de tegenovergestelde richting naderde. In deze laatste auto waren gezeten twee artsen uit 's-Graven hage en vier dames, laboranten, die via België terugkeerden van een medisch con gres te Genève. Bij de botsing werd de caravan volkomen versplinterd. De heer Nuyten werd zo ernstig gewond, dat hij enkele ogenblikken na het ongeval ter plaatse overleed. In Nijmegen is de 75-jarige heer J Teeuwsen door onbekende oorzaak met zijn fiets tegen een boom gereden. Hij liep inwendige kneuzingen op en is, nadat hij naar zijn woning was overgebracht, over leden. Zoals destijds is medegedeeld zullen ook de vliegtuigen van de marineluchtvaart dienst met geleide wapens worden uitge rust. Hiervoor komen in de eerste plaats de Seahawk-straaljagers in aanmerking welke met „Sidewinders" zullen worden uitgerust. De „Sidewinder" is een geleid projectiel dat gelanceerd wordt door vliegtuigen tegen vijandelijke vliegtuigen. Het is een zogenaamde „doelzoekende" raket, die reageert op de warmtestraling van de vij andelijke vliegtuigen. Het projectiel zal wanneer het wordt afgevuurd, op een af stand van 13 kilometer van het doel door middel van beweegbare vinnen, zich zelf naar het doel sturen. De trefzekerheid van de „Sidewinder is bijzonder groot, aangezien het zeer moeilijk voor het vijandelijke vliegtuig zal zijn dit geleide projectiel, dat met een snelheid van twee-en-een-half maal de geluidssnelheid vliegt, te ontwijken, aldus de toelichting van de marine. Het projec tiel weegt 70 kilogram en heeft niet meer elektrische onderdelen dan een gewone radio-ontvanger. Volgens de Marine Voor lichtingsdienst is het een van de meest betrouwbaarste, eenvoudigste en goed koopste geleide projectielen, die momen teel in produktie zijn. 108. Dus moet, wat de topleiding betreft, de maatschap pij heden ten dage geleid worden op een zo danige wijze, dat zij aan haar doel tegenover haar eigenaren beantwoordt een financiële instelling, waarin zij hun geld kunnen beleggen en waaruit zij een veilige bron van inkomsten hebben, met de nadruk op veiligheid. In feite is het zo en u weet dat evengoed als ik, Mr. Caswell dat niet één op de tien aandeel houders zelfs maar de steden weet te noemen, waar wij onze belangrijkste fabrieken hebben." „U hebt volkomen gelijk," zei George Caswell en de kracht van de steun, die hij Shaw verleende maak te dat Mary Walling zich wanhopig ging voelen. „Er is geen twijfel aan, dat de nadruk in het beleid van een grote maatschappij geheel aan de financiële kant is komen te liggen. Ik ben ervan overtuigd, dat dat de reden is, waarom het de laatste jaren gebruikelijk is geworden, dat mensen uit investerings- en bankkrin- gen overstappen naar de leiding van industriële onder nemingen." Loren Shaw aarzelde, alsof zijn argwaan was gewekt, maar ging toen vlug verder. „Ja, er zijn gevallen als die geweest waarin een onderneming zo ongelukkig was niet te beschikken over een hogere functionaris, die ervaring had in financieel beheer en moderne be drijfsorganisatie. Meestentijds is zo iemand juist in de organisatie wel beschikbaar." Het was een direct bod, een uitdaging, een werpen van de handschoen, en Mary Walling zakte het hart in de schoenen, toen zij zag dat haar man niet van plan was te antwoorden. Zij leunde ver naar voren om te proberen de uitdrukking van zijn gelaat te zien en opkijkend keek zij in de ogen van Julia Tredway Prince. „O, Mrs. Walling, U zit daar niet gemakkelijk, is het niet?" zei Mrs. Prince haastig. „Wilt U niet hier komen zitten?" Het was een uitnodiging die niet kon worden afge slagen en toen Mary Walling naar voren kwam, stond Julia Tredway Prince op van haar stoel achter het bu reau en ging naast haar zitten op de sofa voor het raam. „Ik weel niet of ik je helemaal vatten kan, Loren", zei Walt Dudley brommerig. „Ik begrijp wel, dat wij de aandeelhouders tevreden moeten houden er moet winst worden gemaakt maar ik zie niet in, dat ver koop, of fabricage, niet belangrijk zijn." „Natuurlijk zijn die dingen wel belangrijk," zei Shaw, met in zijn stem "een beetje de klank van een geduldige onderwijzer tegenover een niet al te intelligente leer ling. „Maar zie je dan niet, dat zij geen einddoelen op zichzelf zijn, maar alleen middelen tot een einddoel? Zoals ik daareven zei, zodra je het niveau van de di recteur bereikt, moet de nadruk voornamelijk op het financiële liggen. Neem bijvoorbeeld de vennootschaps belasting. In veel sterkere mate dan de meeste men sen zich realiseren, is de vennootschapsbelasting een elementaire, leidende factor geworden in het beheer van een onderneming. In ons eigen geval wel, in het afgelopen jaar heb ik een aanzienlijk deqj van mijn tijd gegeven aan de ontwikkeling van een nieuwe ver houding tussen de moedermaatschappij en enkele van onze geheel eigen dochterondernemingen, alleen maar om ons enige belastingvoordelen te bezorgen. Hier is dus de kern: dat één stuk werk van zuiver financiële aard meer bijdraagt tot onze netto winst dan de totale winst die wij maken van een van onze kleinere fabrie ken. Neem een ander voorbeeld één dat ongetwijfeld Mr. Walling zal interesseren. Don en zijn medewer kers hebben een prachtig stuk werk geleverd om de kosten van onze afwerkerij in Water Street te vermin deren dat heeft enkele heel aardige besparingen opgeleverd, maar, helaas, het maakt vrijwel niets uit op onze netto winst, minder dan een vierde van wat wij verdienen met een nieuwe manier van afschrijven, die ik gelukkig de regering heb kunnen doen aan vaarden in verband met de vermindering in waarde van bezittingen van onze hout-maatschappij. Zie je wat ik bedoel, Walt, dat de hoogste leiding tegenwoordig grotendeels financieel is?" Dudley zei nog iets en Shaw ging door met praten, maar Mary Walling hoorde niets meer nu zij zich rea liseerde dat de kansen van Don totaal verloren waren. Wat Shaw zei was waar. De wereld veranderde. De Bullards waren verslagen en de Shaws erfden de aarde. De accountants en de calculators waren aan de macht gekomen. De rekenliniaal was de scepter geworden. De wereld werd overstroomd met de zich steeds wijder verspreidende zwerm van cijfer-goochelaars, die de aarde bespikkelden met hun decimaal-punten, die steeds maar weer bewezen, dat niets belangrijk was behalve wat kon worden bewezen door een klerk met een rekenmachine. Julia Tredway Prince schraapte haar keel. „Wit U dus zeggen, Mr. Shaw, dat er geen plaats meer is voor ondernemingsdirecteuren van het soort van Mr. Bullard?" Het was de eerste maal, dat de naam van Avery Bullard werd genoemd en het kwam als een donder slag bij heldere hemel. Aller ogen waren gevestigd op Loren Shaw. Zelfs Don Walling keek hem scherp aan, zoals Mary dankbaar opmerkte. Shaw maakte een prop van zijn zakdoek in de palm van zijn rechterhand, maar zijn stem verried, toen hij na een ogenblik van aarzeling weer sprak, geen 'spoor van de nerveuze spanning die zijn vingers toonden. „Ik sprak in het algemeen natuurlijk niet in het bijzon der over de Tredway maatschappij." „Toch zou ik het interessant vinden uw antwoord te horen," zei Julia Tredway Prince vriendelijk. „En ik ben er zeker van de anderen ook." De zakdoek was een harde bal geworden, stijf ge klemd in de hand van Shaw, maar zijn stem klonk nog steeds ongedwongen. „Niemand kan ontkennen dat mensen van het type van Mr. Bullard een belangrijke rol speelden in ons in dustrieel verleden. Zij behoorden bij een gewichtige fa se van onze commerciële geschiedenis. Ik zal de eer ste zijn om te erkennen hoeveel wij Mr. Bullard ver schuldigd zijn voor zijn leiding in de oorspronkelijke opzet en eerste ontwikkeling van de Tredway maat schappij." De manier waarop Shaw Avery Bullard naar het ver re verleden had verwezen was zó opzettelijk, dat Mary Walling er zeker van was, dat het Don niet was ont gaan. Zij gluurde naar hem en ving een verglijdend glimlachje op, dat een herinnering bij haar wakker riep maar niettegenstaande zij haar geheugen koortsachtig snel doorzocht, kon zij zich niet herinneren, wanneer zij het eerder had gezien, en ook niet welke speciale betekenis het had in het woordenboek van hun intimi teit. (Wordt vervolgd) Nieuwe telefoonnummers. Met ingang van 3 oktober worden in Amsterdam de telefoonnummers, die met een 4 beginnen, veranderd in numers met zes cijfers door vóór het oude nummer een 2 te plaatsen. Door spuigat gevallen. Dinsdagmid dag is te Amsterdam de 42-jarige arbeider G. J. van Otterloo, die werkzaam was aan de Keersluis in het Amsterdam-Rijn kanaal, door een in de sluideur aan gebracht spuigat in het kanaal gevallen en verdronken. Zijn stoffelijk overschot is geborgen. Economische politierechter De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. D. Vink, heeft vanmorgen een 54-jarige bloembollenkweker uit Aalsmeer, die op 10 september terecht stond, omdat hy viruszieke rozen zou hebben gekweekt, veroordeeld tot twee boeten van 300. De rechter achtte namelijk bewezen dat de kweker niet voor de daartoe door de plantenziektekundige dienst gestelde da tum een kas met viruszieke rozen heeft gerooid. Bovendien weigerde de kweker de opsporingsambtenaren van de dienst, toen deze later voor hercontrole terugkwa men, de toegang tot de besmette kas. De kweker werd vrijgesproken van wat hem verder ten laste is gelegd. De politierechter hield bij zijn vonnis rekening met de ernstige schade die de kweker heeft geleden, omdat hij ruim vier honderd.rozenstruiken heeft moeten ver wijderen'. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, had wegens overtreding van het besluit tot bestrijding van schadelijke organismen te velde 1000 boete en twee voorwaarde lijke hechtenis geëist. Advertentie Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Nederlands Danstheater. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Het meisje in de tijgerkooi", 14 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Sterren stralen overal", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 19 en 21.15 uur: „De clown van Circus Krone", alle leeftijden. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14 en 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag tot en met vrijdag 14 en 20 uur (behalve donderdag): .Overval in de Pacific", 14 jaar. Donder dag 14 en 20 uur: „De twaalf gezworenen", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur en donderdag 20.15 uur: „Jour de fête", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14 en 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en donderdag: ,Het teken van de heiden", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14 en 19.30 uur: „Giant", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 20 uur: „De blauwe Tirana", 14 jaar. Donderdag 20 uur: „De bruid is niet bleu", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 oktober dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie tekeningen en etsen van Rein Dool. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 11 sep tember).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11