Alleen partij tussen Tal en Fischer kwam tot beslissing Nederlands B-team verloor Jo Heyboer na een val Rus zwaaide Amerikaan grote lof toe Nederland A is nog zonder strafpunten Zilverberg en Enthoven worden professional Geldermans in de Grote Prijs der Naties Stolker eerste, Niesten tweede in Waarschoot Wielerploeg naar Brussel De Europese titelstrijd in Palermo Lessen aan het CIOS II in Arnhem begonnen Nieuw wereldrecord op vijf kamp dames „Sugar" Ray Robinson weer in de ring Freddie Gilroy versloeg Mario d'Agata Grote Prijs Nederland op 6 juni in Zandvoort Trainingstijden beslissen wie meedoen in race De Boer vijfde in lie de Bendor Tien spelers voor de centrale training Voorlopig amateurteam in Apeldoorn verslagen A anvalslinie bleef zonder stootkracht School-roeiwedstrijden met 100 ploegen Europees teamkampioen schap voor dames Jeugd gedraagt zich bar slecht in het stadion Nederlandse waterpoloploeg voor Joegoslavië Herfsttocht „Het Spaarne" Straaljager neergestort, piloot ongedeerd Dank der vrijgezellen WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 De Russische grootmeester Tal is dins dag in de zesde ronde van het kandidaten toernooi in Bied, tegen de Amerikaan Bobby Fischer, de enige geweest die de volle winst behaalde. Alle overige partijen werden afgebroken en het heeft er lang naar uitgezien dat ook de partij tussen de Rus en de Amerikaan nog niet beslist zou worden. Na 25 zetten maakte Fischer een foutje, waardoor zijn verdediging niet meer zo hecht was, maar de grootste fout maakte de jonge Amerikaan in de 38ste zet wat hem op het verlies van een stuk kwam te staan. Tal doorbrak in het eind spel met een schitterende combinatie de weerstand van Fischer's verdediging en na 41 zetten was het de Amerikaan die opgaf. Vol lof was Tal over het spel van Fischer. Iïij verklaarde aan een ieder die het maar horen wilde dat vooral de ope ning van Fischer hem in het begin parten speelde. Het combinatievermogen van Fischer was volgens hem enorm en Tal vond het onbegrijpelijk dat hij zich by de 25ste zet niet correct verdedigde. Smyslov, die maandag verrassend ver loor van Gligoric, speelde agresief op winst in zijn partij tegen Olafsson. Maar de IJs lander verdedigde zich zo goed dat de aanval van Smyslov op de koningsvleugel van zijn tegenstander meer op een intimi datiepoging leek en dan ook geen werke lijk gevaar inhield. Toen de aanval dan Schaken ook niet het gewenste resultaat inhield, ging Smyslov over tot een lange rochade waardoor hij zijn koning blootstelde aan een gevaarlijke aanval. Olafsson, die deze kans onmiddellijk aangreep, manoeuvreer de echter teveel met zijn pionnen en Smys lov kreeg de gelegenheid zijn verdediging te consolideren. De IJslander maakte een beslissende fout toen hij in de 33ste zet het pionoffer van Smyslov accepteerde. De partij werd afgebroken, met grote winstkansen voor de Rus. Een hevig positioneel gevecht leverde Gligoric in zijn partij tegen Keres. De Rus had een toren en een loper in een dus danig goede positie, dat de Joegoslaaf, die nerveus speelde, niet kon manoeuvreren om de druk op zijn verdediging te ver lichten. De partij werd afgebroken in het voordeel van Keres, maar sommige ex perts menen, dat, wanneer Gligoric de juiste voortzetting weet te vinden, er zeker goede kansen inzitten tot verdeling van het punt te komen. Het ging ,er direct al hevig toe in de opening tusen Benkö en Petrosjan. Toen de kruitdamp was opgetrokken zag men twee stellingen van gelijk gehalte en het Wielrennen Enthoven. De nationale kampioen op de weg, Dick Enthoven, en de winnaar van Olympia's Tour door Nederland, Huub Zilverberg, worden per 1 januari 1960 professional. Zij zullen waarschijnlijk gecontracteerd worden door een bandenfabriek uit Maas tricht. Ab Geldermans zal zondag als enige Nederlander starten in de Grote Prijs dei- Naties, een tijdrit over 100 km met als startplaats Versailles. De organisatoren hebben 25 renners geselecteerd, van wie als eerste om kwart voor één start de Fransman Amy en als laatste Gerard Saint. Onder de deelnemers treft men aan Roger Rivière, Anglade, de Italiaan Moser, de Belgen Brankart en Oelibrandt en de Engelsman Simpson. De Nederlander Michel Stolker zege vierde dinsdag in Waarschoot (Belg.) in een internationale wielerwedstrijd over 152 km in 3 uur en 45 min. voor Coen Niesten, die met een achterstand van 200 meter als tweede door de finish ging. De Belg Karei Clerckx eindigde op de derde plaats. Jo de Roo werd achtste, Jan van Vliet elfde, Piet Maas dertiende en Piet van Est twintigste. Aan de omloop van de Vlaamse Gewes ten, een wedstrijd over 200 km met start en finish in Brussel, die zaterdag 19 sep tember wordt gehouden, zal de volgende bocomotief-ploeg onder leiding van Jefke Janssen deelnemen: Piet Damen, Martin van den Borgh, Gerrit Voor ting, Coen Niesten, A. van der Sluys, Arie van Wet ten en Schalk Verhoef. was slechts te wijten aan een verkeerde manoeuvre met zijn zwarte loper dat Benkö's stelling aan positioneel voordeel inboette. Petrosjan verkreeg iets meer overwicht wat hij tot uitdrukking wist te brengen door de damevleugel van zijn tegenstander te infiltreren. Evenals in alle voorgaande ronden kwam Benkö in hevige tijdnood te ver keren. Op een bepaald moment had hij slechts zes minuten over voor 12 zetten, verloor onnodig een pion en daardoor een kwaliteit in de 35ste zet, maar wist toch de overige zetten binnen de gestelde limiet te spelen. De partij werd afgebroken in een on overzichtelijke stelling met enig voordeel voor Petrosjan. Of dit genoeg zal zijn voor de overwinning zal een analyse moeten uitmaken. De uitslagen waren: TalFischer 10, SmyslovOlafsson afgebroken, Petrosjan Benkö afgebroken, KeresGligoric af gebroken. De stand luidt thans: 1. Petrosjan 4 pnt. en 1 afgebroken partij; 2. Tal 3!/2 pnt.; 3. Keres 3 pnt. en 1 afgebr. partij; 4/5. Fischer en Benkö ieder 2'/2 pnt. en 1 afgebroken partij; 6/7. Gligoric en Smyslov ieder één pnt. en 1 afgebroken partij; 8. Olafsson 1/2 pnt. en 2 afgebroken partijen. De stofwolken maakten het bijna on draaglijk. de afwisseling van de donkere bossen en het verblindende zonlicht was voor de rijders een verschrikking. Na de tweede dag van deze 34ste internationale Motorzesdaagse staat het al vast: het mag dit jaar iets minder zwaar zijn dan in voorgaande jaren, door de langdurige droogte wordt vooral van de machine het uiterste geëist. Deze tweede dag heeft een ware slach ting aangericht. De grootste verrassing viel in de strijd om de International Trophy, de .hoofdprijs" van deze zes daagse. Na twee dagen is nog slechts één van de acht Trophy-teams zonder straf punten. Het is Rusland dat thans het klassement aanvoert. Zowel het Westduit- se team als de ploegen van Italië en Zweden die na maandag nog ex aequo op de eerste plaats stonden kwamen niet zonder strafpunten uit de strijd. Voor acht Vaas-teams werd het voorts eveneens een sombere dag. Helaas behoor de tot dat achttal ook het Nederlandse B-team. Kort voor de rust na het mor gentraject bij Frydlant na 147 km, nam deze zesdaagse voor de Maico-rijder Jo Heyboer een vroegtijdig einde. Hij kreeg een lekke band, zag wel kans om te re pareren, doch toen hij poogde de zo kost- lDare verloren tijd in te halen viel hij. Zijn machine werd dusdanig beschadigd dat verder rijden onmogelijk was. Het uitval len van de jonge rijder uit Moerkapelle kostte het B-team 100 strafpunten waar door de kans op de Zilveren Vaas wel ver keken is. Goed werk daarentegen leverde het kwartet van het Nederlandse A-team. Jan van Dobben, Frits Selling, Jan van dei- Hoek en Dick Muller bleven allen straf- puntloos, zodat het A-team met negen an dere equipes ex aequo op de eerste plaats staat. Voortreffelijk werk leverde ook de debu tant Gerrit Wassink. De altijd even kal me, onverstoorbare BSA-rijder uit Arn hem hield zijn lijsten blanco en nam geen enkele onnodig risico. Van de overige vier individuele rijders slaagde alleen Ton Bakker erin zijn kans op het goud te behouden. Henk Cortie kreeg 14 strafpunten, Jan Markus 4 en Henk Steman 46. De kans bestaat dat zo wel Markus als Cortie, door ingrijpen van de internationale jury, toch nog hun straf punten kwijt zullen raken. Een opstopping kort voor de eerste klim kostte het twee tal enkele minuten en het laatste woord is over deze zaak nog niet gesproken. Jan van der Hoek dreigde uitgeschakeld te worden toen hij bij een valpartij het stuur van zijn Maico in zijn been kreeg. Vijf injecties hebben de Amsterdammer geholpen. Hij zal vandaag fit voor de derde „etappe" starten. Bridge De Europese bridgekampioenschappen te Palermo werden dinsdag voortgezet. De uitslagen luiden: Heren derde ronde: EngelandBelgië 64-32; SpanjeDuitsland 8950; Frank rijk—Ierland 49—38: Noorwegen—Zweden 40-32; OostenrijkFinland 4739; Zwit serlandLibanon 5639; NederlandDe nemarken 6932; ItaliëEgypte 60-59 (onder protest). De uitslagen van de eerste helft van de tweede ronde van het damestoernooi luid den: ZwedenDenemarken 29-24; Noor wegenBelgië 2913; ItaliëFrankrijk 27-24; IerlandZwitserland 17-23. Dinsdagavond werd de eerste helft van de wedstrijden van de vierde ronde (he ren) gespeeld. Na de eerste zitting waren de standen: Denemarken-Zwitserland 44-16, Libanon- Oostenrijk 13-46, Finland-Engeland 12-27, België-Italië 13-26, Egypte-Zweden 16-32, Noorwegen-Frankrijk 23-22, Ierland- Duitsland 15-33, Nederland-Spanje 24-28. De uitslag van de wedstrijd Italië-Egyp- te van de derde ronde werd, na een pro test, gewijzigd in 60-54 in het voordeel van Italië. De wedstrijden van de vierde ronde (heren) gaven de volgende resultaten: DenemarkenZwitserland 28109. Liba nonOostenrijk 2985, FinlandGroot- Brittannië 24—77. België—Italië 18—71, EgypteZweden 4366, Noorwegen Frankrijk 2860, IerlandDuitsland 44 46, NederlandSpanje 2842. In het al gemeen klassement heeft Groot-Briltannië de leiding vóór Italië, Nederland, Frank rijk en Zwitserland. Na de exportdrukte worden in Hille- gom ieder jaar najaarsfeesten gehou den. Het hoogtepunt van deze feesten was weer de nationale kortebaandra- verij op de Van den Endelaan, waar Dat motorsport een sport is voor harde mannen bewees de Rus Edmund Kruze. Maandag brak de jeugdige Russische Vaas-ryder zijn linkerbeen op maar liefst drie plaatsen. Met een van pijn ver trokken gezicht legde hij toen zijn 286 ki lometers af Bij de finishcontrole zakte hij in elkaar en werd dus reglementair als uitgevallen beschouwd. Dinsdag morgen besloot de internationale jury Kruze, die het traject van de eerste dag op 50 cm na uitreed, zijn 100 strafpunten kwijt te schelden. Dat was overigens de enige troost die zijn teamgenoten hem in het ziekenhuis konden bieden, want met Motorsport weer geheel over de moeilijkheden heen- de 100 strafpunten die Kruze dinsdag kreeg voor het feit dat hij niet was gestart, is het Russische B-team kansloos geworden voor de Zilveren Vaas. De officieuze klassementen zien er thans als volgt uit: International Trophy: 1. Rusland 0 strafpnt., 2. ex aequo: Tsje- choslowakije, Italië en Zweden 1 strafpnt.; 5. Oost-Duitsland 4 strafpnt., 6. ex aequo: West-Duitsland en Groot-Brittannië 200 strafpnt., 8. Polen 400 strafpnt. Zilveren Vaas: 1. ex aequo: Bulgarije B, Tsjechoslowakije A Tsjechoslowakije B, Finland, Nederland A, West-Duitsland A, West-Duitsland B, Oost-Duitsland B, Roe menië A en Roemenië B 9 strafpnt., 11. ex aequo: Bulgarije A, Italië A, Italië B, Oost-Duitsland A en Polen B 1 strafpnt., 16. België 3 strafpnt., 17. Rusland A 23 strafpnt, 18. ex aequo: Polen A, Rusland B Nederland B 100 strafpnt. In huize „Angerenstein" in Arnhem zijn gisteren de lessen begonnen van de twee jarige cursus voor de opleiding van sport- leidsters (CIOS II). Dit geschiedde met een toespraak tot de directeur, docenten, het huishoudelijk personeel en de 27 leerlin gen, van de heer dr. J. Miedema, chef van de afdeling lichamelijke opvoeding en sport van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Atletiek De Russische atlete Irina Press heeft tijdens wedstrijden in Krasnodar een nieuw wereldrecord vijfkamp dames ge vestigd met een totaal aantal punten van 4880. Het oude wereldrecord stond sinds 2 november 1958 op naam van haar land genote Galina Bystrova, gevestigd in Tiflis. met 4872 punten. De prestaties van Irina Press waren: kogelstoten 14.20 meter, hoog springen 1.58 meter, vèrspringen 5.82 me ter, 200 meter in 24.8, 80 meter horden in 10.9 sec. Boksen Ray „Sugar" Robinson, de wereldkam pioen in het middengewicht, heeft het voornemen op 13 november in Madison Square Garden in New York weer in de ring te komen met als tegenstander de Canadees Wilfie Greaves. De titel, die Overigens in Amerika nog slechts erkend wordt door de bokscommissie van New York, zal niet op het spel staan. Greaves heeft in februari in Madison Square Gar den een nederlaag geleden tegen Gene Fullmer, de door de National Boxing As sociation erkende wereldkampioen in het middengewicht. Freddie Gilroy, de Britse bantamge- wichtkampioen heeft dinsdagavond in een gevecht over tien ronden gewonnen van de vroegere wereldkampioen, de doofstom me Italiaanse bokser Mario d'Agata. Gilroy, tot dusver ongeslagen in negen tien gevechten, heeft al zijn krachten te gen de tien jaar oudere tegenstander moe ten geven en het was het moeilijkste ge vecht dat hij in zijn gehele carrière le verde. Hij zegevierde met een zeer klein verschil, vooral door zijn grotere snelheid en hardere punch. Volgens de Engelse ex perts is de man uit Belfast een van de kandidaten voor de wereldtitel. bekende dravers aan de start versche nen. Dinsdag heerste hier de gehele middag spanning op en rond de baan. Op de foto drijft een van de jockeys zijn paarden naar de eindstreep. Automobilisme De internationale sportcommissie van de Federation Internationale de l'Automobile heeft in een in Milaan gehouden vergade ring de autosport-kalender voor 1960 vast gesteld. Voor de 12de internationale Tulpenrallye van de R.A.C.-west, die wederom meetelt voor het Europese rally-kampioenschap van de FIA, werd de periode tussen 2 en 7 mei gereserveerd. De Grote Prijs van Nederland, meetellend voor het wereld kampioenschap der coureurs, zal 6 juni in Zandvoort worden gehouden. De belangrijkste evenementen zijn ver der: om het wereldkampioenschap der coureurs (formule 1-wagens) 31 januari: Grote Prijs van Argentinië; 29 mei: Grote Prijs van Monte Carlo, 30 mei: Grote Prijs van Indianapolis; 6 juni: Grote Prijs van Nederland; 19 juni: Grote Prijs van België; 3 juli: Grote Prijs van Frankrijk; 16 juli: Grote Prijs van Engeland; 31 juli: Grote Prijs van Duitsland; 14 aug.: Grote Prijs van Portugal; 4 sept.: Grote Prijs van Ita lië; 23 okt.: Grote Prijs van Marokko; 10 dec.: Grotè Prijs van Amerika. De beste zeven races zijn bepalend voor de eindklassering van de coureurs. Om het wereldkampioenschap merken (sportwagens) o.a.: 8 mei: Targa Forio, 22 mei: 1000 km. race van de Nürburgring; 11/12 juni: 24 uursrace van Le Mans; 20 aug.: Engelse Tourist Trophy. De beste vier races tellen voor het eind klassement. De kalender luidt verder: Om het Europese rally kampioenschap: 16-24 jan.: Rally Monte Carlo; 21-24 febr.: Rally van Estrières; 7-9 april: Rally van Genève; 2-7 mei: Tulpenrally; 12- 15 mei: Oostenrijkse Alpenrally; 26-29 mei: Rally van de Acropolis; 13-18 juni: Rally van de Middernachtzon; 26 juni: Coupe des Alpes (start); 20-24 juli: Rally van de Adriatische Zee; 19-21 aug.: 1000-meren rally (Finl.); 31 aug.-4 sept.: Luik-Rome- Luik (de Marathon van de Weg); 9-12 sept.: Viking Rally; 28 sept.-3 okt,: Duitsland rally; 10-13 nov.: Rally van Portugal; 21- 26 nov.: Rally van de Royal Automobile Club. Sportcommissie FIA De internationale sportcommissie van de F.I.A. (internationale Autosportfedera tie) heeft tijdens een in Milaan gehouden vergadering onder meer besloten de for mule voor het wereldkampioenschap sportwagens (merken) te verlengen tot het einde van 1961. Ten aanzien van de races voor het we reldkampioenschap der coureurs werd bepaald, dat wanneer er meer inschrij vers zijn dan tot een race kunnen worden toegelaten, aan de hand van de trainings tijden zal worden bepaald welke coureurs aan de race mogen deelnemen. Het is dan dus niet meer mogelijk een plaatselijke coureur te verkiezen boven een derde of vierde wagen van een bepaald merk. Bij de puntentelling voor het kampioen schap vervalt het ene punt dat een cou reur behaalde voor de snelste ronde, wel zal de zesde plaats voortaan weer één punt opleveren. Een groot aantal veiligheidsmaatregelen werd nog genomen. De meeste zijn beper kende bepalingen ten aanzien van het deelnemen aan meer dan één wedstrijd op korter termijn. Wanneer bij voorbeeld een rijder heeft deelgenomen aan een autosportevenement dus ook aan een rally dat langer dan 500 km of 3 uur duurt, moet de rustperiode tenminste 24 uur bedragen. Zeilen Dinsdag werd te lie de Bendor de eer ste van de zeven races gezeild, die mee tellen voor het „internationale criterium van Frankrijk der Finnjollen". 12 boten gingen van start. Er stond een gunstige wind en de onderlinge posities wisselden nogal eens. De eerste vier gingen met een verschil van slechts enkele seconden door de finish. Onze landgenoot De Boer uit Rotterdam werd met de Douwe Aukes vijde. De uitslag luidt: 1 Pinaud (Frank rijk), 2 Verneuil (Frankrijk), 3 Laffose (Frankrijk), 4 Poullain (Frankrijk), 5 J. A. de Boer (Ned.), 6 Bistuer (Frankrijk), 7 Roullet (Frankrijk), 8 Della-Vecchia (Italië). De tweede zeilwedstrijd van het „inter nationale criterium van Frankrijk" ein digde in een overwinning voor de Frans man Poullain. Tweede werd zijn land genoot Pinaud. De Nederlander De Boer bezette de zevende plaats. Na twee races heeft Verneuil de leiding in het algemeen klassement met 2V2 pnt. Voetbal Voor het Nederlands A-team is een cen trale training vastgesteld op donderdag 17 september in het stadion „De Vliert" in Den Bosch. De volgende spelers zijn hier voor uitgenodigd: Pieters Graafland (Feijenoord), Kuys (NAC), Van der Hart en Notermans (bei den Fortuna), Klaassens, C. van der Gijp, Moulijn en Rijvers (allen van Feijenoord), Van der Linden (DOS) en Wilkes (Fortuna). Het voorlopig Nederlandse amateurelf tal heeft dinsdagavond in een lichtwed- strijd op het Robur et Velocitasterrein in Apeldoorn een 2-1 nederlaag geleden te gen AGOVV. Die nederlaag kwam tot stand in een van beide zijden matige wed strijd, waarin duidelijk bleek dat de spe lers last hadden van het licht en van het droge, effectvolle terrein. De amateurploeg beschikte over een hechte verdediging, waarin linksback Kruitbos van Gouda excelleerde. De aan- valslinie had echter weinig stootkracht. De uiterst snelle vleugelspelers, De Kleer- maeker van Vitesse en Uytermark van Blauw-Wit, hadden te weinig steun van het binnentrio, dat voor de rust werd ge vormd door De Weerd (UD), Steenbak kers (Esca) en Colle (Feijenoorc) en na de thee door De Weerd, Slijkhuis (Vitesse) en Van Dongen (DFC). Zowel voor als na de rust lieten de voorwaartsen van ama teurs goede scoringskansen liggen. Daar naast was het gedegen spel van Kruit- bosch, de stopper van AGOVV, die de bes te man van het veld was, er oorzaak van dat de amateurs in de eerste helft niet tot scoren konden komen. AGOVV had voor de rust een licht over wicht en de Apeldoornse aanval drukte dat in de 12de minuut in een doelpunt van middenvoor De Vries uit. Na de her vatting waren de amateurs iets in de meer derheid. In de 25ste minuut bracht De Kleermaeker, na een solo waarin hij drie tegenstanders passeerde, de balans in evenwicht. AGOVV verhoogde toen het tempo en in de 40ste minuut viel daardoor de beslissende tweede treffer. Dat tweede doelpunt van AGOVV kwam van De Vries, die juist voordat keeper Van der Merwe (NAC) de bal kon grijpen met een kopbal scoorde. Roeien Voor het elfde achtereenvolgende jaar houdt de Kon. Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" op 19 en 20 september de jaarlijkse interscholaire roeiwedstrijden. Dit keer schreven 9 Haarlemse middelbare scholen in met een recordaantal van 100 ploegen. In het hoofdnummer, het snelroeien voor jongens in overnaadse vieren over 1000 meter, zullen de ploegen van het Kennemer Lyceum, Jac. P. Thysse Lyceum en het Coornhert Lyceum het tegen elkaar op nemen. Evenals vorig jaar zal ook nu weer het spectaculaire nummer schoolacht worden geroeid. Bij de jongens schreven 4 ploe gen in, bij de meisjes 2. De wedstrijden zullen worden gehouden op het Zuider Buiten Spaarne, waar bij het clubgebouw van „Het Spaarne" de finish is. De voorwedstrijden beginnen op zaterdag om twee uur. Op zondag wordt het programma dan verder afgewerkt onder andere de finales. Golf Dinsdag is in Keulen het Europese team kampioenschap golf voor dames begonnen, dat tot 20 september zal duren. Er werd een kwalificatieronde over 36 holes stroke- play gespeeld, waarvan de beste drie sco res per team meetellen voor het klasse ment. De stand na de eerste dag luidt: 1. Frankrijk 73, 76, 80; 2. België 79, 81, 83; 3. Nederland 79, 82, 83; 4. Italië 80, 84, 82; 5. Duitsland 78, 88, 81; 6. Zweden 84, 87, 88. Sport in het kort ATLETIEK. De Britse politie-agent Stan Eldon heeft tijdens internationale atletiek wedstrijden in Turku een goede 5000 meter gelopen. Hij zegevierde in 13 min. 47.6 sec. en staat hiermede achter Oostduitser Janke (13.42.4) en de Pool Zimny (13.44.4) tezamen met de Hongaar Kovacs op de derde plaats van de ranglijst van dit sei zoen. VOETBAL. De uitslagen van de Engelse league waren: Eerste divisie: Arsenal Bolton Wanderers 2-1; Preston North EndBurnley 1-0. Tweede divisie: Bristol CityCharlton Athletic 1-2. WIELRENNEN. De Nederlandse wiel renners Bas Maliepaard en Huub Zilver berg zijn in een internationaal nacht- kriterium voor amateurs in Leipzig op de derde en vierde plaats geëindigd, nadat zij gedurende de wedstrijd de toon hadden aangegeven door ontsnappingen in de 31ste en 46ste ronde. De Duitser Adler ging als eerste over de eindstreep, de 75 km afleggend in 1 uur 43 min. en 48 sec. HOCKEY. De vroegere linksbinnen speelster van het Nederlands nationaal dameshockeyelftal, die ook meermalen in het dames B-elftal als doelverdedigster heeft gespeeld, mejuffrouw Marjolijn Dekker uit Aerdenhout, zal op zaterdag morgen 3 oktober te Overveen in het huwelijk treden met de heer R. W. de Bruijn Kops. I Directeur Bessem overweegt stop zetten verkoop jongenskaarten Uitvoerig zijn vanmorgen op de aan deelhoudersvergadering van de n.v. het Nederlands sportpark „Olympisch stadion" twee punten besproken, die de laatste tijd vooral de Nederlandse voetbalsport bezig houden: de gedragingen van de jeugd rond de terreinen en de bescherming van de scheidsrechters. Directeur D. J. Bessem zei ten aanzien van de jeugd, dat de vernielingen in het stadion dergelijke afmetingen aannemen, dat hij overweegt uiteraard na overleg met Blauw Wit en DWS desnoods als tijdelijke maatregel geen jongenskaartjes meer te verkopen. De aandeelhouders spraken hun verontrusting uit over de ge dragingen van het publiek tegenover de scheidsrechters. De heer Bessem deelde mede, dat deze kwestie thans in overleg met de KNVB bekeken wordt. In zijn jaarverslag komt de heer Bessem tot de conclusie, dat de resultaten over 1958 over het algemeen een kleine daling tonen. Het aantal bezoekers bij voetbal wedstrijden daalde ten opzichte van 1957 van 699.200 tot 639.300. Hierbij dient ech ter rekening gehouden te worden met het feit, dat in 1958 slechts een interlandwed strijd werd gesoeeld. Door de stijging van de gemiddelde bezoekcijfers bij de compe titiewedstrijden van Blauw Wit (1957- 11.607; 1958-16.193) en DWS/A (1957- 15.182; 1958-18.100) werd de daling van het totaal aantal bezoekers gunstig beïnvloed. Het wielrennen trok in 1958 weer min der toeschouwers dan in het boekjaar 1957: het gemiddelde aantal daalde van 8.600 tot 7.740. In dit verband deelde de heer Bessem mede, dat dank zij de wereld kampioenschappen van dit jaar. die zulk een eclatant succes werden, er over ge dacht kan worden in 1960 de wielrennerij weer meer te stimuleren. De laatste Olympische Dag, in 1958 ge houden, trok slechts 12.000 bezoekers. Volgens een reeds eerder genomen besluit zal de samenwerking tussen het Olym pisch stadion en het N.O.C. zich nu be perken tot het organiseren van revanches na afloop van de Olympische Spelen en dergelijke grote evenementen. Binnen en kele maanden zal in samenwerking met het N.O.C. een beslissing worden genomen ten aanzien van de revanches van de Spe len in Rome in 1960. Waarschijnlijk zal het omdat het voetbalseizoen dan reeds weer is begonnen een avondwedstrijd midden in de week worden met grote atletieknummers, wielrennen en eventueel voetbal. Speedway blijft veel bezoekers trekken. Bij twee wedstrijden in 1957 waren totaal 35.400 toeschouwers. Drie wedstrijden in 1958 trokken 51.800 bezoekers. Hoewel de belangstelling in 1958 voor het bloemen corso (28.245 toeschouwers) nog alleszins bevredigend is te noemen, was dit aantal toch 10.000 minder dan in 1957. De verlies- en winstrekening van de n.v. sluit met een winst van 23.501.01, waarvan 1.000 bestemd werd voor het fonds voor bijzondere doeleinden en f 22.501.01 toegevoegd werd aan de statu taire reserve. Aan de gemeentebelastingen werd in 1958 311.606.73 betaald tegen f 390.783.89 in 1957. De aftredende commissarissen, de heren jhr. L. J. Quarles van Ufford, W. A. Hol- dert en A. J. M. van Ogtrop, werden bij acclamatie herkozen. In plaats van de na afloop van de Varsity bij een ongeluk om gekomen dokter Mafrès werd met alge mene stemmen mr. U. J. N. de Graaff tot commissaris gekozen. Waterpolo De Nederlandse waterpoloploeg, die zal deelnemen aan het landentoernooi, dat be gin oktober in Joegoslavië wordt gehou den en waarin verder onder andere zullen uitkomen Joegoslavië, Hongarije en Italië, bestaat uit de volgende spelers, aan welk tiental nog een zal worden toegevoegd: B. Kniest (Neptunus, Arnhem), N. de Mey (Het IJ), H. Vriend (Het IJ), W. v. d. Zwan (DZV), H. Muller (Dolfijn), A. de Boer (De Robben), H. Ran (Zian), F. van Dorp (AZ PC), W. van Spengelen (HZPC) en C. v. d. Toören (GZC). Als leiders zullen de ploeg vergezellen de heren Fr. Kuyper en B. Planjer. De heer W. Goose uit Rotterdam maakt de reis mee als scheidsrechter. De Nederlan ders, die 25 september vertrekken, zullen op 1 en 2 oktober spelen in Split en op 4, 5 en 6 oktober in Dubrovik. Wandelsport Op 19 september houdt de christelijke wandelsportvereniging Het Spaarne haar 5e herfsttocht over 12 en 18 km. De drum band van „De Jonge Garde" uit Rotterdam heeft haar medewerking toegezegd en zal de tocht muzikaal opluisteren. Het start bureau is in de Jeugdkapel van de Sions- kerk in Haarlem-Noord, Marsmanpledn; het is geopend van 14.15 tot 15.15 uur. Dinsdagavond omstreeks tien uur is een straaljager van de vliegbasis Leeuwarden een Hunter Mark 6 bij het grens- plaatsje Bocholt neergestort. Het toestel maakte deel van een formatie van twee vliegtuigen die waren opgestegen voor een nachtelijke oefenvlucht. Het kreeg op 700 meter hoogte motor storing. De vlieger, de sergeant G. W. Ko nijnenburg -uit Leeuwarden, kon zich met zijn schietstoel redden. De organisator van het wereldvrijgezel- lencongres, de heer G. Greijn te Greven- bicht, heeft aan de Koningin een telegram gezonden, waarin hij haar namens alle vrijgezellen van Nederland dank zegt voor de in de Troonrede gedane mededeling ten aanzien van de verlaging van belasting voor ongehuwden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13