Rijtoer door een zonovergoten Den Haag anders dan anders Mevrouw mr. Stoffels-VanHaaften vice-presidente der Tweede Kamer Prinses Beatrix zal de eerste bol planten in Amerika's Keukenhof Dr. L. G. Kortenhorst weer president WOENSDAG 16 SEPTEMBER 19 5 9 9 jPRINSJESDAG bekeken vanuit vier standpunten Kort nieuws Het geheim bleef tot het laatste moment bewaard Prins Bernhard naar Istanboel Eerste Kamer Mr. J. A. Jonkman weer voorzitter Prof. De Quay naar Canada Eerst Zuid-Flevoland dan de Markerwaard Duitse uitnodiging voor zangeres Mimi Aarden Onderdeel van interessant woon- en werkcentrum Prinsjesdag bood dinsdag weer de kleur zn luister, die duizenden toeschouwers op de been brengt. Zij zagen de Gouden Koets naar het Binnenhof rijden. Zij zagen hoe KoninginPrins en Prinses Irene zich naar de Ridderzaal begaven, waar de Vorstin de troonrede uitsprak. Voordien was de spanning een lid van de erewacht bij hel paleis Lange Voor hout te machtig geworden. IIij verbrak de gelederen en viel. Snel werd hij over eind geholpen en naar koeler oorden ge bracht. Des middags was de traditionele rijtoer. Prinses Irene tezamen met de prinsessen Margriet en Marijke maakten die in een open caleche mee. De rijtoer door Den Haag van het ko ninklijk paar en de prinsessen Irene, Mar griet en Marijke was anders dan andere jaren. Misschien kwam het door de zon, die werkelijk uitbundig scheen, misschien ook door de route, die nog meer dan anders door de binnenstad liep. Het werd een on gedwongen, feestelijke rit, met een ent housiast wuivende koningin, een breed lachende prins en drie spontane prinses sen, die elkaar aanstootten, wanneer er onderweg nog wat bijzonders te zien viel. Om tien voor vier gingen de witte deu ren van het Huis ten Bosch open en ver schenen de Koningin en de Prins op het bordes. Onmiddellijk daalden zij de trap pen af en namen plaats in de koets. Daar na zette de stoet zich in beweging, om via een speciaal aangelegd pad in het ter ver breding opgebroken weggedeelte voor het Huis ten Bosch, de Bezuidenhoutseweg te bereiken. Langs deze invalsweg ging het naar de binnenstad, waar dichte drommen toeschouwers zich op de trottoirs ver drongen om het koninklijk gezin te zien voorbijrijden. In het Westeinde, waar volop gevlagd werd en waar beide trottoirs geheel bezet waren, werd de Koningin, de Prins en de drie Prinsessen een verrassende ovatie gebracht. Namens het gemeentelijk verzorgings huis bracht de 75-jarige mevrouw J. M. de Bruin de Koningin een bloemenhulde. Op hetzelfde ogenblik daalden papiersnippers neer op de open landauer, waarin de drie prinsessen zaten. Een luid gejuich steeg op onder de patiënten, verpleegsters en doktoren van het ziekenhuis Westeinde, die voor de ingang stonden. Zuster Katja Fransen en zuster Pia Deurvorst boden drie fraaie ruikers aan, een bouquet rode rozen voor prinses Ire ne en een bouquet gerbera's voor prinses Margriet. De kleine Marijke kreeg een Biedermeiertuiltje. Onder luide toejuichingen zette de stoet zich na dit korte oponthoud weer in bewe ging. Het ging in gestrekte draf, maar toch duurde de rit van ruim tien kilometer nog veertig minuten. Om half vijf arriveerde de stoet weer aan het Huis ten Bosch. Zuiger voor Brazilië. Bij J. en K. Smit's scheepswerven n.v, te Kinderdijk is te water gelaten de 40 m lange en 11 50 brede snijkopzuiger „Theus". Deze zuiger maakt deel uit van de vorig jaar door Brazilië aan de industriële handelscombi natie „Holland" verstrekte opdracht voor de bouw van een baggervloot, van welke combinatie deze werf medevennoot is. De order ging uit van de Banco Nacional do Desenvolvimento Ecónomico te Rio de Janeiro. (Van onze parlementaire redacteur) Met 88 van de 131 uitgebrachte stem men is dr. L. G. Kortenhorst (K.V.P.) gistermiddag weer gekozen als voorzitter van de Tweede Kamer. De leden van de P.v.d.A. hadden niet op hem gestemd blij kens de 42 blanco stemmen. Na drie her stemmingen werd mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften (V.V.D.) uit Haar lem met de kleinst mogelijke meerder heid gekozen als eerste plaatsvervangen de voorzitter. Met 115 van de 129 uitge brachte stemmen werd mr. A. B. Roosjen (A.R.) gekozen als tweede plaatsvervan gende voorzitter. De stemming voor een eerste plaats vervangende voorzitter had een spannend verloop. Bij de eerste stemming kreeg mevrouw Stoffels-Van Haaften 62 stem men en de heer J. Bommer (P.v.d.A.) 46 stemmen. Voorts kregen de heren Roos- jen (A.R.) 16 stemmen, Zegering Had- ders (V.V.D.) 4, Schurer (P.v.d.A.) 1 en Willems (P.v.d.A.) 1. Twee stemmen wa ren blanco. Aangezien geen van hen meer dan de helft van de 132 uitgebrachte stemmen had gekregen, was een nieuwe stemming nodig. Daarbij verwierf mevrouw Stof fels-Van Haaften 60 stemmen, de heer Bommer 47 stemmen en de heer Roos- jen 16 stemmen. Voorts kreeg de heer Zegering Hadders 2 stemmen evenals de heer Schurer. Kennelijk had de K.V.P. niet op de kan didaat van de P.v.d.A. willen stemmen (de heer Bommer) en de leden van de A.R. waren blijven stemmen op de heer Roosjen. Omdat weer niemand meer dan de helft van de uitgebrachte stemmen had verworven, moest volgens artikel 133 van het Reglement van Orde een nieuwe stemming worden gehouden tussen de vier leden, die de meeste stemmen hadden gekregen. Dat waren mevrouw Stoffels- Van Haaften en de heren Bommer en Roosjen. Voor de vierde plaats moest eerst worden gestemd tussen de heren Ze gering Hadders en Schurer, die elk 2 stem men op hun naam hadden verenigd. Bij deze stemming werden 98 stemmen uit gebracht op de heer Zegering Hadders en 16 op de heer Schurer, zodat laatstge noemde afviel. Bij de stemming tussen de vier hoogst ge plaatsten kreeg mevrouw Stoffels-Van Haaften 61 stemmen en de heer Bommer 51, de heer Roosjen 15, de heer Zegering Hadders 4. Blanco 2. Weer had niemand de volstrekte meer derheid der stemmen op zich verenigd. In dat geval schrijft artikel 134 van het Re glement van Orde voor, dat opnieuw moet worden gestemd tussen de twee per sonen die de meeste stemmen hebben verworven. Bij de laatste stemming kreeg me vrouw Stoffels-Van Haaften 64 stemmen, de heer Bommer 63 stemmen, terwijl 5 stemmen blanco werden uitgebracht. In dit geval telden de blanco stemmen niet mee voor de bepaling van het aantal gel dig uitgebrachte stemmen. Dat waren er dus 127. De helft daarvan is 63'L'. Met haar 64 stemmen had mevrouw Stoffels-Van Haaften dus juist een halve stem meer gekregen dan de helft, zodat zij gekozen werd verklaard als eerste plaatsvervangende voorzitster. De voorzitter en zijn plaatsvervangers worden benoemd door de Koningin. Op de voordracht aan de Koningin zullen dus in deze volgorde worden geplaatst: 1. Dr. L. G. Kortenhorst. 2. mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften, 3. mr. A. B. Roos jen. Uit het koffertje Bij de aanbieding in de Tweede Kamer van de rijksbegroting voor 1960 zei minis ter Zijlstra gistermiddag omtrent het al gemene beeld van de begroting, dat het te kort geringer is dan voor 1959 en dat het uitgaventotaal een daling vertoont. Het een en ander is nodig met het oog op de conjuncturele ontwikkeling, aldus de mi nister. Voorkomen moet worden dat door een te groot beroep van de overheid op de nationale besparingen spanningen op de kapitaalmarkt ontstaan. Minister Zijlstra besloot met het uitspreken van de wens, dat het overleg tussen regering en Staten- generaal bij de behandeling van de begro ting moge geschieden in een sfeer van goede samenwerking in het belang van 's lands welzijn. Uit het traditionele koffertje met de gulden letters „Derde dinsdag in Septem ber" diepte de minister daarna de met een oranje lint samengebonden begro tingsstukken op. die de kamerbewaarder deponeerde op de tafel van de voorzitter Prins Bernhard is hedenmorgen om vijf uur per vliegtuig van Soesterberg ver trokken naar Istanboel. Hij zal daar de vier dagen durende Bilderbergconferentie presideren. De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, heeft tijdens de eerste vergadering dank aan de leden gebracht voor hun bereidheid om zijn herbenoe ming onder veranderde politieke omstan digheden zonder hoofdelijke stemming aan te nemen. Hij noemde het voorzitterschap een voorrecht, waaraan twee verplichtin gen verbonden zijn, namelijk het leiden van de werkzaamheden in de kamer en de aanzienlijk verzwaarde vertegenwoor diging van de Staten-Generaal en in het bijzonder van de Eerste Kamer, zowel'in den lande als bij het corps diplomatique. Hij zei, dat ons parlementaire stelsel in toepassing en voor aanpassing aan nieuwe omstandigheden vatbaar is. Beide kamers hebben hun eigen karakter en aanzien. Het belangrijkste verschil vormen de uit gebreide bevoegdheden van de Tweede Kamer, waardoor het lidmaatschap bijna tot een hoofdbetrekking wordt, terwijl het lidmaatschap van de Eerste Kamer steeds een nevenfunctie blijft. Tot de wezenlijke kenmerken van het democratische stelsel rekent mr. Jonkman de twee kamers, die volgens grondwettig voorschrift ons volk in zijn voornaamste geledingen voor ons vertegenwoordigen, de evenwichtigheid van stijl en stelsel, de erdoor gewaarborg de weloverwogen besluitvorming inzake begroting, wetgeving en de betrekkingen tot de andere rijksdelen alsmede de par lementaire controle op het regeringsbe leid, dat sterker en veelzijdiger is, wan neer twee Kamers waakzaam en beschik baar zijn. Mr. Jonkman dankte voor de goede wen sen van de Koningin in haar Troonrede, voor de arbeid in het komende parlemen taire jaar uitgesproken. Voorts zeide mr. Jonkman: Wij zouden Prinses Beatrix bij de opening van de Staten-Generaal hebben gemist indien wij niet hadden geweten, en ons daarin verheugd, dat zij naar Amerika is gegaan om op haar wijze en naar de ei sen van haar tijd mede de roeping van het Huis van Oranje te vervullen, voor het Nederlandse volk te zijn een schatkamer van nationale kracht en een brug naar het internationale leven. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat in 1960 op 12 juli de kandidaatstelling zal geschieden voor de verkiezing van le den voor de Eerste Kamer in Groningen, Drente, Overijsel, Gelderland en in Zuid- Holland, waarna op 3 augustus de verkie zingen volgen. Het vijfhonderdjarige bestaan van de Staten-generaal zal in 1964 worden gevierd. Waarschijnlijk zal de Eerste kamer op 22 september het tweede gedeelte van het Burgerlijk Wetboek en de wijziging van de wet op de Lijkbezorging behandelen Minister-president prof. dr. J. E. de Quay is dinsdagavond van Schiphol naar Canada vertrokken waar hij vandaag nog een onderhoud heeft met premier Diefen- baker in Ottawa, met wie hij o.m. het emigratievraagstuk bespreken zal. Aan de verslaggevers verklaarde prof. De Quay op Schiphol: „Dit probleem heeft altijd mijn grote belangstelling gehad. De emi gratie van Nederlanders naar Canada is de laatste jaren relatief gezien teruggelo pen. Ik weet, dat de Nederlander in het al gemeen terugschrikt voor de seizoenwerk loosheid in dat land, iets wat voor de Canadees een normaal verschijnsel is. Ik wil gaarne van premier Diefenbaker ver nemen, hoe hij over dit vraagstuk denkt". Prof. De Quay, die vergezeld wordt door zijn echtgenote, zal ook zijn twee kinderen bezoeken, die enige jaren geleden naar Canada zijn geëmigreerd. Voorts woont hij in Toronto twee bijeenkomsten bij van immigranten uit Nederland en zal hij en kele gezinnen van Nederlanders bezoeken. Op 24 september keert de minister-pre sident via Toronto en New York naar Ne derland terug. De regering geeft er de voorkeur aan de inpol lering van Zuid-Flevoland te laten voorgaan bij die van de Markerwaard. Dat deelt de minister van Verkeer en Water staat bij zijn begroting voor 1960 mede. Wanneer straks de Staten-Generaal aan deze volgorde voor de twee Zuiderzeepol ders hun fiat hebben gegeven, mag men verwachten, dat binnen enkele jaren dit werk voor de Gooise kust op gang zal ko men. Over acht of negen jaar zou de nieu we polder „dicht" kunnen zijn, een jaar later ook „droog". In het begin van de ze ventiger jaren zullen er boerderijen ver rijzen, wegen worden aangelegd, dorpen worden gebouwd. De drooglegging van de Markerwaard (60.000 ha.) zal naar schatting een miljard gulden eisen, die van Zuidelijk Flevoland (43.000 ha.) f 650 miljoen. Planologen heb ben intussen ook uitgemaakt, dat de droog legging van Zuidelijk Flevoland dient te prevaleren boven die van de Markerwaard, omdat het opvangen van de overbevolking van het Gooi (door Zuidelijk Flevoland) voorrang dient te hebben op de expansie van de „kop van Noordholland", waaraan de drooglegging van de Markerwaard dien stig zou kunnen worden gemaakt. Bij een miljoenenwerk als dit is het van het groot ste belang, dat het geld dat men investeert, in korte tijd begint terug te keren. Dat doet het pas als de nieuwe polder in cul tuur wordt gebracht en het nieuwe land dus verpacht kan worden. Overigens hebben bij de beslissing van de regering ook nog enige andere facetten meegespeeld dan financiële, met name die van verkeerstechnische aard. Voor het gro te verkeer is de verbinding van Amster dam naar het noorden en oosten door Zuid- Flevoland van veel groter belang dan de oost-westverbinding Alkmaar-Lelystad- Zwolle, die door de Markerwaard zou moe ten lopen. De zangeres Mimi Aarden uit Heemste le, die tijdens de Bayreuther Festspiele en uitnodiging ontving van Wieland Wag ner tot een auditie, heeft naar aanleiding van deze auditie een uitnodiging ontvan gen haar medewerking te verlenen aan een reeks voorstellingen van de opera ..Tristan und Isolde", waarvan in januari de première wordt gegeven door de Staats- opera te Hamburg onder regie van Wie- land Wagner. (Van onze correspondent in de V.S.) Amerika krijgt zijn Keukenhof: een ge heel nieuwe bloementuin, die aangelegd wordt ongeveer zestig kilometer ten noor den van de stad New York. Prinses Bea trix zal daar morgen de eerste bol in de grond stoppen en onmiddellijk daarna begint men met het planten van anderhalf miljoen Nederlandse bollen. Voor dat werk zijn negen Nederlanders naar Amerika overgekomen. Twee bekende Ne derlandse tuinarchitecten Willem van der Lee en Karei van Empelcn, hebben het ontwerp gemaakt voor deze Sterling Forest Gardens en daar Van der Lee tevens de schepper is van Lisse's Keukenhof, heeft men in Amerika grote verwachtingen van dit project. Dit bloemenpark, waar men in 1960 reeds een miljoen bezoekers ver wacht, is een onderdeel van een bijzonder interessant werk- en woonproject, dat in Orange County Graarschap Oranje wordt aangelegd. In een ongerept gebied van bos en meren worden laboratoria en woningen gebouw.d voor wetenschappelijke werkers, die in een rustige sfeer hun on derzoekingen willen verrichten. Helemaal ongerept is het gebied toch niet. In het zuiden ziet men nog steeds de ijzersmelterij, waar men in 1778 de kolos sale ketting heeft vervaardigd om de rivier de Hudson voor de Engelsen af te sluiten. Op die manier hebben de Amerikanen met succes de steden Kingston en Newburgh weten te beveiligen. Maar die ijzerwinning werd te kostbaar en het terrein kwam in het bezit van de familie van oud-gouverneur Harriman. De Harrimans deden niets met dit gebied en pas toen het, in 1956. verkocht was aan de City Investing Company, begon Sterling Forests tweede jeugd. Dowling en Walker, de directeur en de onder-directeur van deze maatschappij, hebben grootse plannen, die voor een klein gedeelte reeds zijn ver wezenlijkt. Zij willen hier research centra vestigen voor diverse industrieën (beslist geen fabrieken dus) en zij wensen op de beboste heuvels en langs de meren passende woningen te bouwen voor de wetenschappelijke onderzoekers, die als zij hun woonplaats goed kiezen zelfs van huis naar laboratorium kunnen.... lopen. Dit is uniek voor Amerika. Verder is het heel bijzonder, dat men op de meren geen motorboten zal toelaten, dat men rond de huizen de bomen zal laten staan en dat men woningen en onderzoekcentra zal trachten aan te passen aan het landschap. Men is nog maar heel in het begin met de uitvoering van die plannen, maar wat er reeds voltooid is wekt goede verwach tingen. Voor wetenschappelijke onderzoe kers heeft men bijvoorbeeld een mooi con ferentiecentrum gebouwd en de aangeslo ten reeks van kleine researchcentra ge tuigt eveneens van goede smaak. Union Carbide, het grote chemische concern, heeft op dit terrein reeds een groot eigen laboratorium gebouwd en binnenkort gaat deze maatschappij hier in een bergwand ook een kernreactor installeren. Het gehele gebied is groter dan Manhat tan, New Yorks centrum en er is hier zonder dat de rust verstoord zal worden nog plaats voor veel huizen en zeker ook nog voor meer onderzoekcentra. Ongetwij feld zal het bloemenpark ertoe bijdragen om dit nieuwe vestigingsgebied bekend te maken. De Nederlandse bollenkwekers hebben onmiddellijk begrepen, dat zij hier een kans kregen voor een enorme publiciteit. Die anderhalf miljoen bollen, die zij bij dragen, zullen een prachtige propaganda voeren voor een van Nederlands mooiste exportprodukten. Dit wordt een grootse Keukenhof: bebos te heuvels omringen een vlak terrein, waar langs de oevers van sierlijk gevormde vijvers duizenden tulpen geplant kun nen worden. Tussen de bomen, op zachte glooiingen, is er ruimte in overvloed voor narcissen en de Nederlandse kwekers zul len er wel voor zorgen, dat ook hun andere bloemen goed tot hun recht zullen komen. Het interieur van „Onchiota" lodge, een conferentiecentrum voor weten schappelijke werkers.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9