Pavlia Jokie vierde haar gouden bruiloft Albany, eigengereide kolonie werd nette ambtenarenstad E.E.G. HAD INVLOED OP HANDELSVERKEER Matti-raLas Gebruik er KLEENEX voor! Europese verdeeldheid en onzekerheid Regelmaat van de klok! 11 REISDOELEN VAN PRINSES BEATUX Zijn geschiedenis heeft ook zwarte bladzijden Schepelingen stalen uit de lading van hun schip Onbekende had weinig geluk met gestolen cheques Man stak buurman met mes uit misplaatste jaloezie Zes jaar voor 64 inbraken DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 Oorspronkelijk heette Albany thans de hoofdstad van de staat New York Beverwyck. Die naam was zo dwaas nog niet, want de pelshandel was een voor naam ding voor de eerste pioniers aan de Hudson. In de Nederlands hervormde kerk te Albany (waar allang niet meer in het Nederlands wordt gepreekt) staat een met smaak bewerkte eiken preekstoel, die de gemeente in 1656 uit Nederland heeft laten overkomen en waarvoor men 25 be- vervellen heeft betaald. Albany wordt het eindpunt en waar schijnlijk wel het hoogtepunt van de reis van Prinses Beatrix. De burgers van die stad hebben de aardige gedachte gehad om ter ere van Hudson een Hudson-pla netarium op te richten. Op die manier zal een ontdekker uit het verleden, de ont dekkers van de toekomst, die het buiten de aarde gaan zoeken, kunnen steunen. De Nederlandse prinses zal de eerste spa de in de grond steken, op de plaats waar het planetarium zal verrijzen. De predi kant dr. Egbert Emmen, secretaris-gene raal van de Nederlands Hervormde kerk, (die tijdens de oorlog presikant in Haar lem was) zal daar op zaterdag 19 septem ber een gebed uitspreken. Deze predikant, speciaal voor de gelegenheid overgeko men, zal ook op 20 september preken op die oude, met bont betaalde, kansel. In de speeches, die in dit Hudson-jaar gehouden zijn, hebben Nederlanders en Amerikanen elkaar over en weer veel lof toegezwaaid. Beide volken hebben in de loop der eeuwen veel gemeen gekregen: verdraagzaamheid' en zin voor democra tie om slechts twee belangrijke dingen te noemen. Dat men elkaar bij feestelijke gelegenheden eens laat merken hoezeer men elkaar waardeert, is begrijpelijk. Maar laten we toch met beide benen op de grond blijven staan. Die Nederlanders uit de zeventiende eeuw hebben even er ge blunders gemaakt als de andere kolo nialisten, die zich in Amerika hebben ge vestigd. Gouverneur Kieft heeft schanda lig huisgehouden onder de Indianen en zelfs de befaamd geworden Peter Stuyve- sant was zo on-democratisch, dat hij kon verklaren: „Wij ontlenen ons gezag aan God en aan de Westindische Compagnie, niet aan het welbehagen van enige onwe tende onderdanen". Verdraagzaam was deze streng hervormde gouverneur ook al lerminst. Niet alleen had hij ernstig be zwaar tegen Joden, maar ook luthersen konden bij hem geen genade vinden. Wat misschien nog het ergste was voor een be stuurder: hij miste alle tact en slaagde er in vrijwel iedereen tegen zich in het har nas te jagen. Alleen met jabroers kon de ze potentaat opschieten. Maar jabroers waren er slechts heel weinig in Nieuw Nederland. Voortdurend bijvoorbeeld lag Stuyvesant overhoop met Rensselaerswyck (Beverwijk en omge ving, thans Albany en Troy). Van Rense- laer was daar het hoofd van een soort on derkolonie, van een patroonschap, zoals de Nederlanders dat noemden. Die patroons waren vaak zeer eigengereid en trokken zich van die paar soldaten in fort Oranje niets aan. Dat fort stond op de plaats waar thans het centrum is van Albany en iets van die uitgesproken eerlijkheid van die oude tijden kan men daar misschien nog wel terugvinden. Een voorbeeld daarvan: ten noorden van de stad New York wonen veel repu blikeinen. Toen ik door een secretaresse naar de burgemeester van Albany werd gebracht vroeg ik haar of de burgemees ter ook tot de Republikeinse partij be hoorde. „I could kill you for that" (hier om zou ik u kunnen vermoorden), zo luid de haar verontwaardigde reactie. De bur gemeester zelf was al even informeel. Hij had het druk en had zijn jasje uitgetrok ken. De komst van Prinses Beatrix ver heugde hem zeer. Met veel genoegen dacht Ambtswoning van gouverneur Nelson Rockefeller, waar de prinses zal logeren. hij terug aan het bezoek van Koningin Wil helmina, die hem in 1942 had opgezocht. Na de oorlóg heeft Albany de Neder landse stad Nijmegen geadopteerd. De Westerdam van de Holland-Amerikalijn (waarlijk geen klein schip) is toen naar Albany gevaren en de bewoners van die stad hebben toen veel kleren en andere nuttige dingen voor de bewoners van Nij megen aan boord gebracht. De burge meester van Nijmegen, is in Albany op bezoek geweest en over hem spreekt men met veel sympathie. Twee jongens uit Albany hebben dit voorjaar de eerste prijzen gewonnen in een opstel-wedstrijd over een historisch onderwerp. Hun beloning was: een reis naar Nederland. De jongste van hen, Ar thur Rand Peabody, vertelde me, dat hij de Hollandse gerookte paling zo lekker ge vonden had. Arthur is 12 jaar en behalve de paling had de noordoostpolder grote in druk op hem gemaakt. Hij had daar een boerenwoning bezocht en bij die gelegen heid had hij zijn pet laten liggen. Dat ver heugde hem alleen maar, want in Albany gelooft men, dat men wanneer men er gens iets vergeet daar ook heen terug zal keren. Arthur zou niets liever doen. Albany's Hudsori-herdenking bereikt haar hoogtepunt, wanneer de Prinses daar zal zijn. Zij zal het laatste deel van de tocht per boot afleggen. De broer van gou verneur Nelson Rockefeller heeft zijn jacht de Dauntless, voor die gelegenheid ter beschikking gesteld. In Albany zal prinses Beatrix bij Nelson Rockefeller lo geren in zijn ambtswoning en burgemees ter Corning zal haar een lunch aanbieden in het mooiste huis van de stad: Schuyler Mansion. Dit huis heeft behoord aan ge neraal Schuyler, die een belangrijke rol gespeeld heeft tijdens de Amerikaanse op stand tegen Engeland. Vrijwel alle grote mannen uit Amerika's begintijd zijn gast geweest in Schuylers huis: Benjamin Franklin, George Washington, Lafayette. Alexander Hamilton werd zelfs lid van de familie, toen hij in 1780 trouwde met Betsy Schuyler. Veel van Albany's roemrijke verleden thans is het een staatshoofdstad vol amb tenaren zal Beatrix kunnen aanschou wen in een historische optocht, die niet minder dan vier uren duren zal. 's Avonds zal zij de eregast zijn op een gx-oot bal. Advertentie De politierechter te Amsterdam heeft tien schepelingen een gevangenisstraf van èèn week en een elfde een straf van drie weken opgelegd wegens diefstal en heling van allerlei goederen uit een der ruimen van het s.s. „Telamon" van de K.N.S.M. tijdens reizen naar West-Indië en de Vei-- enigde Staten in de periode juli 1958 - april 1959. Zeven vex'dachten werden bij verstek veroordeeld. De vier die verschenen waren hadden inmiddels de scheepvaart verlaten en hebben nu een betrekking aan de wal. Alle verdachten (6 matrozen. 3 stokers en 2 tremmers) hadden tegenover de politie de feiten bekend. Zij hadden een geheime doorgang gemaakt van een ruimte achter de machinekamer naar de ruimen. „Als hiertegen niet heel straf wordt op getreden nemen deze diefstallen toe en krijgt de Nedex-landse scheepvaart een slechte naam", zei de officier van Justitie. „De verleiding aan boord is bijzonder groot, doch de bemanning van scheep vaartmaatschappijen moeten weten, dat er streng op gereageerd wordt. Indien dit niet gebeurt dan zou men het risico nemen dat deze zaken hand over hand toenemen". „De gang van zaken in de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) is op vele punten bevredigend geweest, maar er hebben zich ook ontwikkelingen voorgedaan, die tot enige zorg aanleiding geven". Dit verklaart de regering in het verslag over de uitwerking en de toepassing van het E.E.G.-verdrag, dat aan de Staten-Generaal is overgelegd. De wyze waarop de eerste maatregelen ter vermindering van de onderlinge handelsbelemmeringen zijn uitgevoerd, acht de regering bevredigend; en ook de wijze waarop het bedrijfsleven in het algemeen heeft gereageerd, wordt bemoedigend genoemd. Daar tegenover staat, dat de ontwikkeling van de verhouding tussen de E.E.G. en de buitenwereld niet zo bevredigend is geweest, als de regering had gehoopt en verwacht. De regering heeft met de opstelling van het rapport aan de Staten-Generaal vol daan aan de, in het verdrag vastgestelde verplichting om jaarlijks verslag uit te brengen aan de Staten-Generaal omtrent de vorderingen van de economische inte gratie. Om de afmetingen van het verslag binnen redelijke grenzen te houden, heeft de regering niet naar volledigheid gestreefd, maar zich beperkt tot een globaal overzicht van de gebeurtenissen, die zich in de verslagperiode 1 januari 1958 tot 1 augustus 1959 hebben voorgedaan. De regering wijst in het, 26 bladzijden tellende, verslag op het feit dat de onderlinge handel van de EEG-landen in het eerste halfjaar van 1959 niet alleen is gestegen ten opzichte van het eerste halfjaar van 1958, maar in die periode zelfs meer is gestegen dan de handel met de rest van de wereld. Hoewel men deze relatief sterkere stijging niet geheel aan de totstandkoming van de EEG mag toeschrijven, bestaat er toch een zeker verband. Ook de in het algemeen gunstige conjuncturele en monetaire situatie in de zes landen heeft echter een rol gespeeld. DE ONDERHANDELINGEN over een economische associatie met de overige Europese landen hebben nog geen wezen lijke vorderingen gemaakt, zo consta- teert de regering met teleurstelling. Ook betreurt zij het, dat er in sommige E.E.G.-landen de neiging bestaat om dc rol, die het supranationale element moet spelen, in bepaalde opzichten te verklei nen. Voor een voorspoedige ontwikkeling is het noodzakelijk, dat de Europese com missie alle kans krijgt om het Europese beleidselement reële inhoud te geven. Niet alleen de ontwikkeling en de ver sterking van de E.E.G., ook de verster- üiandoeeia van nenry Hudson te i ..nses tiealrix zal hiervoor op 18 september een krans leggen. king van de algemene Europese eenheid en de totstandkoming van een bredere economische integratie, vormt een hoek steen van het regeringsbeleid. Zolang de toetreding van de overige Europese lan den tot de „zes" niet mogelijk is, mag niets worden nagelaten om een nauwe en bevredigende associatie op multilaterale basis te verwezenlijken. De regering erkent, dat het hier om een doelstelling gaat, die zeer gecompli ceerde problemen oproept, maar zij meent, dat het slagen of falen van een economische associatie vergaande poli tieke gevolgen zal hebben - voor alle lan den. Dat met de ondei'handelingen over deze associatie tot dusver nog geen posi tieve resultaten zijn bereikt behoeft aller minst reden te zijn om aan het uiteinde lijk slagen ervan te wanhopen. Ofschoon het gevaar, dat Europa in twee economi sche groeperingen wordt gesplitst, niet denkbeeldig is, meent de regering, dat er geen aanleiding bestaat voor pessimisme. De i-egering is in ieder geval van plan alles te doen wat in haar vermogen ligt om het overleg weer op gang te helpen. Tussenfase De regering hoopt dan ook, dat de nieu we vrijhandelsassociatie van de zeven O.E.E.S.-landen, die geen lid zijn van de E.E.G., niet meer dan een tussenfase zal zijn. Het plan van de „zeven" is echter, volgens het verslag, niet in alle opzichten bevredigend. Zo behouden de „zeven" met betrekking tot de buitentarieven vol ledige vrijheid van handelen. Ook de re geling, die voor de landbouw is getroffen, is niet in overeenstemming met het mi nimum, dat van E.E.G.-zijde steeds nood zakelijk is geacht. Twee onzekerheden Wat de internationale ontwikkeling van de E.E.G. betreft, wijst de regering op twee belangrijke onzekerheden. In de eer ste plaats het feit, dat nog steeds geen overeenstemming is bereikt over de zetel van de Europese gemeenschappen. In de tweede plaats het niet minder belangrijke feit, dat er nog steeds geen pex-soneels- statuut en dus ook geen definitieve sala- risregeling voor de bijna 1200 pex-soneels- leden van de Europese Commissie is vast gesteld. De „zes" hebben besloten om de kwes tie van de zetel voor drie jaar te laten x-usten. zodat dit probleem eerst in de loop van 1961 opnieuw aan de orde zal worden gesteld. De beide commissies en de minis- tei-raden hebben inmiddels echter besloten om Brussel als de plaats van hun werk zaamheden te kiezen: de regering zou het toejuichen, indien ook het Europese Par lement zou besluiten om regelmatig in Brussel bijeen te komen. Toen Pavlija Jokic zeventien jaar was, heette haar land Servië. Dat was in 1899 en ge kunt dus gemakkelijk uitx-eke- nen, dat ze nu zevenenzeventig is en de eerste bloei van de jeugd achter de rug heeft. Toch is ze nog een knappe vrouw en wanneer ze op hoog tijdagen in de kleurige dracht van haar streek is gestoken, danst ze de ingewikkeldste kolo mee. En iedereen kijkt haar bewonderend na, hoewel die bewondering een andere grond heeft dan aan het einde van de vorige eeuw. Kort geleden stond haar ge- boortedox-p Manastirci, een marktplaatsje bij Petrovac, in rep en roer. Alle bewoners van het dorp en dat waren er toch nog wel een paar hon derd, hadden een uitnodiging ontvangen het feest van Pav- lija's zestigjarige bruiloft xrxee te maken. De keurig gedrukte invitaties droegen als afzend ster mejuffrouw Pavlija Jokic. En er is feest gevierd, een dag en een nacht lang. Toen de bruiloftsgasten, lichtelijk be neveld door de koppige wijn, de raki en de slivovitch, naar huis wankelden, was het oor deel eenparig: zoiets groots en royaals hadden zij nog nooit beleefd. Dat moest ook wel: alle spaai'duitjes van mejuf frouw Jokic waren eraan ge gaan, zo'n vijftienhonderd gul den in onze munt. En dat is in het huidige Joegoslavië een i'espectabel bedrag. Slechts één man in het dorp was niet op de uitnodiging in gegaan en dat was de bruide gom, de tachtigjarige Petar Er wordt wel eens beweerd, dat bewoners van Joegoslavië nooit een belediging vergeten. Dat is onlangs gebleken in het kleine marktplaatsje Manastirci, waar een oude vrouw op originele wijze wraak nam wegens een haar zestig jaar ge leden aangedaan onrecht. Radomic. Terwijl van de over kant van de straat flarden mu ziek en vrolijk gezang door de gesloten luiken naar binnen drongen, zat de oude heer zich temidden van zijn kinderen en kleinkindex-en te verbijten. Ruzie in het gezin? Ik moet u even terugvoeren naar 1899 om deze vreemde situatie te kunnen begrijpen. Pavlija was in die tijd het mooiste meisje van het dorp. Haar oxiders waren kort na elkaar gestorven en hadden haar het huisje en een klein sommetjes in een oude kous nagelaten. Ze kon echter in haar eigen onderhoud voox-- zien, want jaren tevoren, na het verlaten van de school, was ze in de leer gegaan bij de dorpsnaaister, die er een specialiteit van maakte de prachtige streekcostuums te vervaardigen. Daar had ze ge leerd de donkere plooirokken en fijn geborduurde blouses te maken en het spreekt vanzelf, dat ze er zelf voor zorgde al tijd in de mooist bewerkte tra ditionele dracht rond te lopen. Met haar gitzwarte haren en ogen vol beloften was Pavlija een aantrekkelijke verschij ning en de jongens van het dorp wedijverden met elkaar bij haar in de gunst te komen. De twintigjarige Petar Rado mic maakte het meeste werk van haar en er werd al ge heimzinnig gefluisterd, dat het wel niet zo lang zou duren of de verloving zou officieel wor den. De zogenaamde huwelijks markt zou de beslissing bren gen. Eenmaal per jaar verza melden zich de jonge lieden van het dorp op het markt plein en dan werd er een dans met een bijzondere betekenis uitgevoerd. Op die dag in 1899 zag het toneel er uit als alle andere jax-en. De jonge man nen, gekleed in lange witte hemden en met de kunstigst gevlochten opanken aan de voeten, vormden een kring door elkaar de hand te geven en begonnen te dansen. Een voor een waagden de meisjes zich in de kring. Alle huwbare dochteren van Manastirci droegen om hun hals een koord, waaraan een linnen zakje met hun bruidsschat hing. Een praktische maat regel: bij alle romantiek koopt een Joegoslaaf niet graag een kat in een zak. Eindelijk trad de knappe Pavlija in de kring. Zij hoefde de voorgeschreven tien ronden niet te dansen reeds maakte Petar zich van de anderen los en nam haar mee. Heel Ma nastirci wist daardoor, dat deze twee spoedig een paar zouden worden. De dag van het huwelijk werd vastgesteld, het varken was al geslacht, de muziek besteld, de uitnodiging aan de talrijke gasten verzonden. Een verre verwante van Pavlija uit een naburig dorp zou drie dagen overkomen om de zorg voor de kokerij op zich te ne men. Er werden grote hoeveel heden drank ingeslagen, ho ningkoeken gebakken en vruchten gekocht. En eerst toen bezon Petar zich. Hij had intussen, buiten ieders mede weten, kennis gemaakt met een meisje, dat meer geld ten huwelijk bracht dan Pavlija en hij l:et haar zitten. De verontwaardiging van het hele dorp richtte zich op de ontrouwe minnaar. Mis schien zou het wel zo ver zijn gekomen, dat men hem met vereende krachten had ge dwongen Pavlija te trouwen, maar dat weigerde ze fier. Ik trouw nooit, zei ze, laat hem maar begaan. Maar ze was diep gekwetst en het duurde lang, voordat er weer een lied klonk uit het witgekalkte huisje. Was ze on gelukkig? Wie zal het zeggen? Meer gegriefd vei-moedelijk, want Pavlija is allerminst een zure vrouw geworden, integen deel, humor is altijd haar meest kenmerkende eigen schap geweest. Een kostelijk uitvloeisel van deze humor heeft zich nu dus afgespeeld. Zoals al gezegd is de viering van dit zeldzame diamanten jubileum een feest geworden, waarover men in Manastirci nog jax-en zal pra ten. De muzikanten speelden de hele middag en nacht door. Pavlija zelf voerde met haar zeveenzeventigjai'ige benen elke kolo aan en was onver moeibaar. Elke op haar uitge brachte toast beantwoordde ze door a l'improviste gi-appige versjes te citeren. En telkens weer zongen de feestvierende dorpsgenoten het speciaal voor die gelegenheid geschreven bruiloftslied, waarvan één strofe sprak van „do rode wijn, die de moed gaf het ver hitte bloed te laten spx-eken door Pavlija's lippen te kus sen." Hel was een late triomf voor een vrouw, die gedxirende zestig jaar geen woord met haar overbuurman had ge wisseld, zonder dat dit ex- echter toe had geleid, dat ze van de dorpsgemeenschap was vervx-eemd. Dat kan eerder van Petar Radomis worden gezegd. De oudere generatie heeft hem zijn verraad nooit vergeven. Het was al volop dag, toen de gasten luidruchtig uit el kaar gingen. „Wat een feest",, zuchtte Nica Draganovic. „Ik geloof niet, dat ik er ooit zo een heb meegemaakt." Dat betekende wel iets, want Nica is dit jaar negenentachtig geworden en kan zich de oud ste inwoner van Manastix-ci noemen. Ook hij had die nacht zijn partij nog behoorlijk meegeblazen en iedereen, die naar hem wilde luisteren, moest horen: „Toen het gebeurde was ik dertig en al getrouwd, anders had ik beslist mijn kans ge waagd. Ze kan me nog krijgen, als ze wil." Een onbekende buitenlander, die En gels spreekt en zich in het bezit heeft we ten te stellen van enkele gestolen cheque boekjes van Amerikaanse banken, heeft weinig geluk gehad met zijn pogingen daarmee in Amsterdam bij juweliers kost bare artikelen te kopen. Langzamerhand wijzer geworden door vroegere oplichtin gen, vroegen zij hem steeds zich met een paspoort te legitimeren, hetgeen hij zei niet te kunnen. Niemand gaf hem iets mee. Eén juwelier accepteerde een che que, maar zei dat hij het gekochte sie raad gereed zou maken. De koper moest dan later op de dag maar terugkomen. Maar hij kwam niet meer... De recherche zoekt met Interpol al sinds mei naar de man: een 1.85 meter lange, slanke jongeman met blond krullend haar die zich met wat de winkeliers noemen bijna vrouwelijke nauwgezetheid uiterst modieus kleedt en die een bijzonder ex clusief wit-gouden armbandhorloge draagt dat door de juweliers op duizenden gul dens waarde wordt geschat. De man, die naar schatting ongeveer 25 jaar oud moet zijn en een uiterst be schaafde indruk maakt, noemt zich de ene keer Norman W. Ginsberg, want op die naam staan de cheques in het gestolen boekje van de First National Bank in Nashville, Tennessee (V.S.). De cheques worden niet gehonoreex-d, want de echte Ginsberg heeft zijn rekening laten blokke- ren. Soms ook geeft de onbekende zich uit voor Robert Flynn, want ook op die naam heeft hij gestolen cheques en wel van de Alabama Bank in Amerika. In mei had hij in Amsterdam meer ge luk. Toen slaagde hij er in in een mode magazijn een aantal goederen te kopen, waarvoor hij een cheque afgaf, die uiter aard nooit is uitbetaald. In juni werd een firma in huishoudelijke artikelen in de hoofdstad de dupe. De onbekende nam in een taxi een hele voorraad porcelein mee, want naar hij zei ging hij regelrecht naar Schiphol om per vliegtuig naar huis terug te keren. In één opzicht had hij ook toen al pech: de winkelier kon hem het verschuldigde wisselgeld niet betalen en zei dat hij dit wel zou storten op de bank. Een maand later, in juli, wist hij nog twee juweliers op te lichten, maar daar na dacht men, dat hij verdwenen was. Want in augustus kwamen er geen aan giften tegen hem binnen. Dinsdag echter is hij echter vergeefs weer zeer ac tief geweest. De recherche van het bureau Singel te Amsterdam houdt zich aanbevolen voor inlichtingen over de man. Na xr pas thans bekend geworden is heeft een 37-jarige landarbeider uit Nieuw- Weerdinge (Dr.) zaterdagavond getracht zijn buurman met een mes te vermoor den. Nadat hij zijn buurman drie messte ken had toegebracht slaagden omwonen den en voorbijgangers er in de mannen te scheiden. Het slachtoffer werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis te Emmen over- gebx-acht. De dader, die gehuwd is en va der van twee kinderen, is uit jalouzie tot deze daad gekomen. Hij v/erkte in de Noordoostpolder en kwam alleen gedu rende de weekeinden thuis. Zijn echtge note, die de laatste tijd overspannen was, moest op advies van de huisarts naar ken nissen te Rotterdam om daar rust te ne men. Daar men de vrouw niet alleen wil de laten reizen werd de buurman verzocht haar en haar twee kinderen naar Rotter dam te brengen. De buurman voldeed aan dit verzoek. Toen de landarbeider dit ver nam kocht hij een mes. Zaterdagavond wachtte hijzijn buurman op en bracht hem drie messteken toe. De dader is aan gehouden en ter beschikking van de Justi tie gesteld. Advertentie Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer» middel. Natu-raLax herstelt de natuurlijke regelmaat...dag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens- huil werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. tde regelmaat van de klok' Een uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60tabl.fi. Interieur van Schuyler Mansion, waar de prinses zal lunchen. Het gerechtshof te 's-Gi-averxhage heeft de zaak behandeld tegen een 29-jarige schilder uit Rotterdam, die door de recht bank was veroordeeld tot een gevange- nisstraf van zes jaar omdat hij te zamen met zijn zwager vorig jaar vierenzestig inbraken had gepleegd in en om Rotter dam. De buit bestond meestal uit geld en juwelen. Maar de juwelen had de schil der nooit gezien. Zijn zwager zei altijd dat hij die dingen niet kwijt kon raken en ze daarom maar in het water had gegooid. Eens las de schilder in de krant dat bij een van zijn inbraken 2500.- was wegge nomen. Hij had er zelf echter maar f 900.- van gekregen. De beide inbrekers begonnen hun stroop tochten op een bromfiets, toen de „zaken" beter gingen, kochten ze een motorfiets en later een auto. In 1955 was de schilder veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf wegens twaalf inbx-aken, ook te zamen met zijn zwager gepleegd. Toen hij werd vrijgela ten toog hij weer op het inbrekerspad. De rechtbank had beiden tot 6 jaar ver oordeeld. De zwager had in zijn vonnis berust, maar de schilder ging in beroep. De procureur-generaal vroeg bevesti ging van het vonnis .van de rechtbank. Het hof zal op 30 september arrest wij zen. Charlotte Kohier. Charlotte Kohier he'eft in studie genomen „Olivia", ge schreven door Olivia en vertaald door A. H. Nijhoff. De première is vastgesteld op dondex-dagavond 24 september in de Kleine Zaal van het Concei'tgebouw te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11