Kroesjtsjev ontmoette de pers in Washington Haat en hoop in reacties op Kroesjtsjevs bezoek Meningen van Labourdelegatie over de Russische politiek Londen is onder de indruk van de diplomatieke revolutie Maan behoort als satelliet van aarde de hele mensheid toe KERKELIJK LEVEN DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 13 Provocatievevragen niet beantwoord Commissie voor Laos wacht op documenten Voor Kroesjtsjev gaat praktijk boven theorie Verkiezingskas van Labour heeft versterking nodig Patiënt nam zelf stuur van ziekenauto Het bedenkt dat de nieuwe fase in de Amerikaans- Russische relaties ook gevaren kan inhouden BETOOG IN LE MONDE: Neem de vergelijkende scheerproef óók met duurdere apparaten. Watergebrek in Duitsland UNO kan politiemacht niet meer financieren (Van onze correspondent in de V.S.) Een vastberaden kerel, die weet wat hij wil, die het heel welsprekend vermag te zeggen, maar die tot dusver vrijwel niets nieuws te zeggen had. Ziehier in één zin de indruk die premier Kroesjtsjev heeft achtergelaten op hen; die hem tijdens een lunch in de persclub te Washington hoorden spreken en vragen beant woorden. Gedurende dé ruim anderhalf uur, dat de Russische leider daar stond in het felle licht van de schijnwerpers, is hij ernstig geweest, boertig, woedend of zachtzinnig, doch onder al deze wisselende stemmingen raakte hij geen ogenblik van zijn stuk. Hij was zo zeker van zichzelf, dat hij hartelijk kon lachen om enkele verprekingen, die inderdaad nogal vermakelijk waren. Op een gegeven moment sprak hij het gezelschap aan als „kameraden", doch voor de zekerheid maakte hij er maar „heren" van. Even later sprak hij over de arbeiders en boeren van Amerika, die tot de revolutie waren overgegaan, maar het was duidelijk dat hij China bedoelde. Lachend corrigeerde Kroesjtsjev zichzelf, zeggende „meen niet dat ik iets speciaals in de zin heb". Om met het beste te beginnen: Kroesj tsjev herbaalde op deze bijeenkomst een stelling, die hij reeds enkele jaren gele den heeft geponeerd: „oorlog is niet on vermijdelijk". Deze uitspraak is Krocsj- tsjevs belangrijkste bijdrage tot de com munistische theorie. Tot dusverre hadden de orthodoxe communisten moeten gelo ven, dat de communisten volgens Lenin pas na een dramatische militaire botsing de overwinning op het kapitalisme zouden behalen. Kroesjtsjev gelooft ook in die overwinning, doch acht haar bereikbaar langs vreedzame weg. Hij geeft toe, dat er gevaarlijke spanningen bestaan maar verklaart ook die spanningen te willen ver minderen en de koude oorlog te doen ein digen. Hij zegt het Westen halverwege te gemoet te willen komen, doch hij toont op geen enkel punt enige inschikkelijkheid. In dit opzicht was de rede niet bemoedi gend, al mag men niet vergeten dat Kroesjtsjev pas aan het begin staat. Het zou in deze fase wat vroeg zijn reeds nu concessies te noemen. Voordat Kroesjtsjev aan 't woord kwam werdei. de voornaamste leden van de Rus sische groep aan de journalisten voorge steld. Hoewel mevrouw Kroesjtsjev aller minst voldoet aan het Amerikaanse schoonheidsideaal, heeft men in Washing ton veel sympathie voor haar. Zij heeft een vol en vriendelijk gezicht en de Amerika nen weten haar warme menselijkheid te waarderen. Zij en de schrijver Sjolokov kre gen verreweg het meeste applaus toen hun namen werden genoemd. Vermanend Het eigenlijke nieuws van deze dag was Kroesjtsjevs aankondiging, dat hij vrijdag in de UNO-Assemblee 'n voorstel zal doen inzake de ontwapening. Kroesjtsjev heeft zijn gehoor er van overtuigd, dat hij een krachtige persoonlijkheid is, maar toch sloeg de spreker, wiens rede in de Sovjet- Unie wellicht zeer zou zijn ingeslagen, hier de plank soms lelijk mis. De Amerikaanse pers. die zich zeer bewust is van haar eigen capaciteit, moet de brave vermaning om de woorden van de spreker correct weer te geven niet bijzonder hebben gewaar deerd. In dit gezelschap van journalisten kan men zich de vrijheid veroorloven cri- tischer te reageren op Kroesjtsjevs betoog dan men dat in de Sovjet-Unie zou doen. De persvertegenwoordigers kunnen moei lijk inzien, waarom het schot naar de maan alsmede het kerngebruik voor vreedzame doeleinden, „bewijzen" zouden zijn voor de vreedzame bedoelingen van de Sovjet-Unie. Twee onderwerpen lijken Kroesjtsjev bijzonder hoog te zitten, namelijk Ber lijn en de handelsuitbi-eiding. Hij gaf de indruk dat de standpunten over Berlijn el kaar niet zo ver ontlopen, doch toonde met geen enkel woord aan, dat de Russen hun wensen omtrent Berlijn hebben gewijzigd. Deze kwestie moet beslist 'geregeld wor den, aldus Kroesjtsjev, en het was duide lijk dat hij hierover uitvoerig met-de pre sident wil spreken. Hij verklaarde zich bereid ieder westers voorstel te willen on derzoeken en zei dat men elkaar halver wege tegemoet behoort te komen. Aan de ze uitspraak zal Eisenhower hem nog wel eens herinneren. Woedend Het levendigst werd Kroesjtsjev, toen hij improviserend moest reageren op vragen, die hem werden gesteld. Geen vraag maakte hem woedender dan de eerste: was het waar, dat hij tijdens de verga dering, waarin hij zijn rede tegen Stalins regime had gehouden, de anonieme vraag had ontvangen, luidende „Wat deed gij ge durende dat regime?" Volgens het ver haal zou Kroesjtsjev prompt gevraagd hebben van wie deze vraag afkomstig was en toen niemand het durfde opbiech ten, zou hij lachend hebben gezegd: „Dit is meteen een antwoord op de vraag over mijn gedrag". Het was Kroesjtsjev toen deze vraag werd gesteld reeds aan te zien, dat het onder werp hem allerminst beviel. Iemand, die dergelijke fabels vertelt, aldus de Russi sche premier, probeert mij in moeilijkhe den te brengen. Hij zei dit een provocatie ve vraag te vinden en verklaarde uitdruk kelijk, dat het verhaal gelogen was. Daarmede leek de stemming danig ver stoord, doch bij zijn antwoord op de twee de vraag over het maanschot bleek Kroesj tsjev alle gramschap weer te zijn vei'ge- ten. Of men door dit schot bezit van de VIENTIANE (UPI) De commissie van onderzoek van de UNO zal pas over enkele dagen beginnen met haar onder zoek naar mogelijke inmenging van Noord- Vietnam, aldus heeft een officiële woord voerder medegedeeld. Dan zal de regering van Laos namelijk documenten overleg gen, die betrekking hebben op de beweer de Noordvietnamese interventie De leden van de commissie hebben woensdag Prins Sivang Vattahana een beleefdheidsbezoek gebracht. Inmiddels hebben regeringstroepen een belang rijke stad in het zuidoosten van de provincie Sam Neua heroverd, aldus heeft de minister van defensie kolonel Phoumi Nosavan medegedeeld. Hij noemde de naam van de stad niet. Zaterdag werd de stad na een mortier- bombardement ingenomen door 600 a 800 man communistische opstandelingen. De volgende dag heroverden de regeringstroe pen de stad. De strijd zou nog voortduren. maan had genomen? Neen, hij is geen voorstander van particulier eigendom. Wanneer hij spreekt van „onze" victorie, bedoelt hij de zege voor de gehele mens heid. Grimmig Vlak daarop zag men hem echter weer grimmig. Hij had verklaard tegen inter ventie te zijn. Hoe kon hij dan het gedrag van de Russen in Hongarije verklaren? Kroesjtsjev verklaarde niets, maar ant woordde dat hij even onaangename tegen vragen kon stellen. In Hongarije zelf had hij zijn positie vorig jaar tot weder zijds genoegen kunnen uiteenzetten (weer iets wat de Amerikaanse pers niet voor zoete koek aanneemt) en hij wil thans niet terug komen op oude moeilijkheden. Hij wenst het einde van de koude oorlog en met deze opmerking trachtte hij weer olie op de golven te gooien. Van dat ogenblik af ging alles voor hem van een leien dakje. Een vraag over de positie van de Joden in de Sovjet-Unie gaf hem kans uit te weiden over de gelijkheid van alle geloof en rassen in zijn land en de vraag of hij, sprekend over de kapitalis ten, gezegd had „wij zullen jullie begra ven" gaf hem een schone gelegenheid tot 'n oratie over de toekomstige overwinning van het communisme in de wereld. Dat be graven had hij nooit letterlijk bedoeld, doch hij had slechts willen zeggen dat gelijk het kapitalisme gevolgd was op het feo dalisme, zou het communisme de volgen de fase na het kapitalisme zijn. Kroesjtsjev had nog een ander probleem tijdens dit bezoek aan de persclub. Hij dronk scotch and soda. Mer. vroeg hem hoe hij het vond. Hij antwoordde: „Be dorven water". Tweede vraag: „Moet er soms meer soda bij? „Antwoord: „Ik weet het niet, meer soda of meer scotch". (Van onze correspondent in Londen Nu Kroesjtsjev zijn gesprekken met Eisenhower is begonnen, is het van be lang kennis te nemen van de opvattingen van het Britse Lagerhuis-lid Dennis Hea- ley, een der scherpzinnigste waarnemers op het gebied van de buitenlandse poli tiek, die de Labourleiders Gaitskell en Bevan heeft vergezeld op hun reis naar Moskou. Zij waren de laatste westelijke politici, die Kroesjtsjev voor zijn vertrek naar Amerika hebben gesproken. Zonder dat hij het privé-karakter van de bespre kingen onthult, geeft Healey in het week blad Observer aan, waar de schoen bij de Russen wringt. Hun hoofddoel is de bewapeningswed loop, speciaal die tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, tot staan te bren gen, maar zij trachten daarbij zoveel mo gelijk de eigen geheimhouding te hand haven, waarin voor een belangrijk deel de kracht van de Russische strategie is gelegen. Het is mogelijk, dat Kroesjtsjev met onverwachte en verstrekkende voor stellen komt, maar hij zal een zeer hoge prijs vragen voor een controlesysteem. Het is echter onwaarschijnlijk, dat hij luchtinspectie op Russisch grondgebied zal toestaan zolang de Verenigde Staten luchtbases in West-Europa bezitten. Een vergelijk over kernproeven is mogelijk. Hier ligt een kans op een demonstratieve overeenkomst tijdens het bezoek. Tot nu toe lijkt de Sovjet-Unie evenmin als Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten veel aandacht te hebben geschonken aan de uitbreiding van het waterstofbom- bezit tot andere landen. Vandaar dat La bours voorstel tot een club van waterstof bomlozen in Moskou veel belangstelling wekte. Het is echter onwaarschijnlijk dat de Russen zich openlijk voor het denkbeeld zullen uitspreken, uit vrees China voor het hoofd te stoten, zoals ook de Amerikanen op het ogenblik de Fransen ontzien. Er is echter een groeiend besef in Mos kou, dat een verstandhouding tussen Ame rika en Rusland door een catastrofe elders in gevaar kan worden gebracht. De Rus sische vrees concentreert zich op het voor uitzicht van Westduitse kernbewapening. I-Ict Rapacki-plan was oorspronkelijk be doeld dit te voorkomen. De Russen hebben dit voorstel om onbekende redenen naai de achtergrond geschoven, maar Healey acht het waarschijnlijk, dat zij er thans opnieuw met klem op zullen aandringen. Indien het Westen opnieuw weigert erop in te gaan en de Bondsrepubliek van kernwapens voorziet, zijn drastische Rus sische tegenmaatregelen te verwachten. Waardeloos Diplomatieke overeenkomsten met de Sovjet-Unie zijn waardeloos, tenzij zij be palingen bevatten om de naleving ervan fysiek te kunnen afdwingen en gegrond op gemeenschappelijke belangen, welke duidelijk begrepen en omschreven dienen te worden. Gelukkig erkennen beide kan ten, dat thans hun gemeenschappelijk be lang is oorlog te voorkomen. Het valt ech ter te betwijfelen of men aan beide zijden reeds beseft hoe intiem hun samenwerking dient te worden, wil hun zelfbehoud wor den verzekerd. Beiden voelen er weinig voo- erder te gaan dan passief naast el- k;> o leven op een manier, welke hun tr;' 'io.iele stolsels onaangetast laat. De Russen zijn echter nog steeds uit op overeenkomsten met het Westen, welke de ontbinding van de Noordatlantische Vedragsorgamsatie met zich zouden moe ten brengen. Zij moeten nog altijd leren, dat zij geen overeenstemming zullen be reiken, tenzij het Atlantisch bondgenoot schap ais een eenheid blijft gehandhaafd. Healey gelooft, dat de Russische leiders er van kunnen worden overtuigd, dat nu de produktie van kernwapens ook binnen het bereik komt van de kleinere industriële landen, een stabiele vrede in de eerste plaats afhankelijk is van overeenstem ming tussen de twee bestaande machts blokken en dat de opheffing daarvan pas kan volgen na de schepping van een we reldveiligheidssysteem met een grotere afstand van soevereiniteit dan de Russen thans willen overwegen. Healey wanhoopt er niet aan dat een drastische verandering van de Russische politiek over dit vraagstuk mogelijk is. Kroesjtsjev is volgens hem iemand, die een theorie bouwt op de praktijk en niet de praktijk op de theorie. Healey waarschuwt evenwel, dat geen van de gunstige ont wikkelingen in Rusland zich zo stevig heb ben doorgezet, dat het Westen erop kan bouwen. Indien Kroesjtsjevs poging om een minnelijke schikking met het Westen te vinden op een botte weigering stoot, kan het zijn dat hij om zich persoonlijk te hand haven zelf zijn politiek volledig moet om keren. Vandaar dat president Eisenho wer er welhaast hetzelfde belang bij heeft als Kroesjtsjev om van het bezoek een succes te maken. LONDEN (Reuter) Aneurin Bevan heeft vandaag als penningmeester van de Labourpartij alle bij de partij aangeslo ten organisaties aangespoord, een grotere financiële bijdrage te leveren dan ooit te voren, met het oog op de verkiezingen, die 8 oktober worden gehouden. Het „strijdfonds" van de partij beschikt op het ogenblik over 525.000 pond sterling waarvan 276.000 pond door vakverenigin gen is verstrekt. Morgan Phillips, de se cretaris van de Labourpartij, heeft in ja nuari een streefgetal van 725.000 pond vast gesteld. Volgens Bevan zijn de financiële midde len van de conservatieven reusachtig. Als Labour hier niets tegenover kan stellen, zal het overweldigd worden door de con servatieve propaganda, aldus Bevan. FILIPSTAD (Reuter) Op enige kilo meters van Filipstad in Midden-Zweden hield dinsdagavond de ambulance, waar in een patiënt met hoge koorts werd ver voerd, plotseling stil en alle lichten gingen uit. De patiënt, ongerust door het langer dan normaal stilstaan, begon te kloppen maar kreeg geen antwoord. Hij deed daar op de riemen van zijn brancard los en stapte blootvoets en in pyama uit om de oorzaak van het oponthoud op te sporen. Tot zijn schrik bemerkte hij, dat de chauf feur dood over zijn stuurwiel lag. Ondanks zijn hoge koorts ging de zieke achter het stuur zitten en bereikte enige tijd later het ziekenhuis van Filipstad, waar men on middellijk alle mogelijke zorgen aan zijn gezondheid besteedde. President Eisenhower helpt premier Kroesjtsjev in de helikopter bij het Witte Huis, waarmede de Russische staatsman een rondvlucht boven Washington ging maken. Daaronder: mevrouw Eisenhower in gesprek met mevrouw Kroesjtsjev. In tegenstelling tot haar echtgenoot spreekt mevrouw Kroesjtsjev wel Engels. (Telefoto). Tenslotte Kroesjtsjev heeft zijn gast heer een model van de capsule, die de Russen het afgelopen weekeinde naar de maan hebben geschoten, ten ge schenke gegeven. Na de overhandiging werd deze opname gemaakt, waarop ook vice-president Nixon staat (links) (Radiofoto) (Van onze correspondent in Londen) In officiële diplomatieke kringen in Londen neemt men een afwachtende hou ding aan ten opzichte van het bezoek van Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten. Men is niet vergeten, dat wijlen Foster Dulles nog maar een jaar geleden verklaarde, dat een bezoek van Kroesjtsjev aan Amerika de grootste triomf zou betekenen voor de leider van het wereldcommunis me. Het is zeker een persoonlijke triomf, maar of het ook een politieke zal zijn valt nog te bezien. Dulles' bittere uitlating lijkt een eeuw geleden, want er is een onmiskenbare kentering ingetreden in de Amerikaanse openbare mening, welke zich nog in Dulles' laatste levensdagen begon te doen gelden. Londen blijft er trots op. dat Macmillan het gesprek tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie op gang heeft gebracht. Macmillan toonde aan, dat een tot niets verbindende ontmoeting met Kroesjtsjev mogelijk was en dat beter wederzijds be grip aan de top zou moeten beginnen als inleiding tot onderhandelingen. In Londen legt men er de nadruk op, dat een nieuw tijdperk in de Amerikaans- Russische politiek is begonnen, waaraan voordelen maar ook gevaren zijn ver bonden. welke misschien pas over jaren zichtbaar zullen worden. Het is daarom verkeerd, zo wordt betoogd, om te veel aandacht te besteden aan de onmiddel lijke resultaten van het bezoek, maar men zal vooral moeten letten op de gevolgen op langere termijn. Het conservatieve dagblad de Daily Telegraph, dat dit betoog volgt, schrijft dat wat men heden aanschouwt een diplo matieke revolutie is. De vijftiende sep tember 1959 is de dag waarop de Verenig de Staten en de Sovjet-Unie op symbo lische wijze blijk hebben gegeven van hun gemeenschappelijke verantwoordelijkheid voor de toekomst van de wereld. Dat heb ben vroeger ook de Europese mogend heden gedaan zonder dat ze het eens kon den worden over de te volgen methode. Al worden Rusland en Amerika dan ook door de omstandigheden tot elkaar ge bracht, het betekent niet dat zij een gro tere vriendschap jegens elkaar zullen tonen of dat de kansen op een conflict noodzakelijkerwijs zijn verminderd. Het betekent echter wel. dat beide landen el kaar aanvaarden als gelijkwaardige ri valen. Tot nu toe bleven de Amerikanen volhouden, dat de communisten onder- mijners waren, die ten koste van alles op de achtergrond moesten worden gehouden, terwijl de communisten wilden wachten totdat de hele wereld communistisch zou zijn. Nu lijken ze bereid hun plaatsen op het wereldtoneel als deelgenoten in te nemen. Het blad spreekt van het grote nut dat de nieuwe situatie kan afwerpen en van de grote gevaren, welke deze eveneens inhoudt. Het zou daarom fout zijn om al te veel betekenis te hechten aan alles wat Kroesjtsjev in de komende dagen doet of zegt of het oor te lenen aan elk gerucht over zijn veronderstelde bedoelingen. Door middel van de televisie is het Britse volk ook op de hoogte gesteld van de ervaringen die Gaitskell en de andere Labourleiders de afgelopen week in Mos kou hebben opgedaan. Maandagavond werd daarover een film uitgezonden met mondeling commentaar van Gaitskell en Aneurin Bevan. Gaitskell wordt ook van conservatieve zijde geprezen wegens de verantwoordelijke manier waarop hij zijn Russische missie heeft volbracht, met name voor zijn radio- en lelevisiesamen- spraak met Bevan in Moskou, waarin hij de zijde van de Britse regering koos door het Russische volk duidelijk te maken, dat de Britse politiek miljoenen koloniale onderdanen heeft vrijgemaakt of bezig is dat te doen en dat het sprookje van het Britse imperialisme voorgoed tot het ver leden behoort. Evenmin als Macmillan heeft ook Gaits kell iets van het Britse standpunt prijs gegeven. Gaitskell beschreef Kroesjtsjev als een buitengewoon intelligent man, die zeer goed is ingelicht over de buitenlandse poli tiek. Hij is echter emotioneel en windt zich soms erg op. Dat is echter niet iets, waarover men zich bezorgd moet maken. „Je kunt hem met dezelfde munt betalen door eveneens uitvallen te doen. Dat neemt hij. Daarna kan men terugkeren naar het zakelijke argument". Gaitskell gelooft niet dat Kroesjtsjevs uitbundig heid een masker is. Gaitskell is van oor deel. dat de Amerikanen Kroesjtsjev graag zullen mogen. Hij is er zeker van, dat de Russische leider alles zal doen om een goede indruk te maken en dat hij daarin waarschijnlijk zal slagen. (Van onze correspondent in Parijs) Na de eerste emoties over het sensa tionele bericht, dat de Russen met een raket de maan bereikten, overleefd te hebben, houden de Fransen zich nu inten sief bezig met de rechtskundige aspecten van deze zoveelste verovering der Russi sche wetenschap en techniek. In een uit voerig artikel in Le Monde onderzocht maandag de jurist Raymond de Geouffre de la Pradelle de volkenrechtelijke gevol gen van het feit, dat de Russen nu kans hebben gezien een eerste nationale vlag op de maan te planten. De auteur stelt, Advertentie Wie eenmaal een BRAUN goed geprobeerd heeft, wil zich nooit meer anders scheren. Dankzij het gepatenteerde, elastische scheer- blad en de halfronde kop: mesglad en snel ler scheren en comfortabeler door de preclsfe-tondeuse (ook voor dames). Type Combi met tondeuse In luxe piastic etui f 59.75 Type Special in kartonnen doos f 44.75 Nlouw Type Standard in kanonnen doos f 37.50 Scheerproef en folder 1491 bl| Uw handelaar. Imp. N.V Hapé, A'dam-C., tel. 63957 (4 lijnen). Over de wijze, waarop men het bezoek van Kroesjtsjev moet beoordelen lopen de meningen onder de leidende Amerikaanse persoonlijkheden, zowel van de protes tantse als van de rooms-katholieke kerk zeer uiteen. Het sterkste verzet kwam tot dusver van de aartsbisschop van Boston, die Kroesjtsjev als „slager van Boedapest" aanduidde en diens bezoek aan de Ver enigde Staten als een gebeurtenis waarmee de Amerikaanse regering het communisme haar bijval begint te betuigen. Het Jezuïetenblad „America" wil een oproep tot het Amerikaanse bedrijfsleven richten, die een waarschuwing voor het opnemen van contacten met de Russische gast zou moeten bevatten en tevens het verzoek „steeds in gedachten te houden, wat voor man hij is". In het r.k.-blad The Michigan Catholic stond te lezen: „Het bezoek van de Rus sische president zal haat verwekken in de harten van velen en hoop in de harten van sommigen". Dit blad raadde de ka tholieke Amerikanen overigens aan het bezoek te „accepteren". De hoofdredacteur van The New World, het officiële orgaan van het r.-k. aarts- diocees van Chicago mgr. John M. Kelly, schrijft echter dat Kroesjtsjev „onwaar dig is om dit land te bezoeken". „Als hij dan toch komt", zo meent mgr. Kelly, „dan zouden wij misschien het beste onze staatsvijanden uit de gevangenis kunnen ontslaan om hem te begroeten in plaats van onze hoogste autoriteiten". Ds. Kenneth Carroll, president van de afdeling Iowa van de American Council of Christian Churches heeft Kroesjtsjev „een bloedige slager" genoemd en er bij de gouverneur van de stad op aangedron gen te blijven protesteren tegen het Rus sische bezoek. Hij voegde eraan toe: „Wij kunnen niet voorkomend zijn tegen de cohorten van de duivel, zelfs als die de gasten van president Eisenhower zijn". Een aantal protestantse voorgangers onder wie de bekende evangelist Billy Graham, maakt propaganda voor de in terkerkelijke gebedsdag, die op de dag van Kroesjtsjevs aankomst zou moeten worden gehouden. Verder vraagt men aan alle predikanten in steden, waar de Rus sische president een bezoek zal brengen om speciale kerkdiensten tijdens dat be zoek te organiseren. Het officiële weekblad van de Verenig de Lutherse kerk heeft de critici gecriti- seerd. Met het opwekken van verzet tegen Kroesjtsjevs bezoek spelen zij in de kaart van de communisten, aldus dit weekblad. „Zolang de partijen in de koude oorlog met elkaar kunnen praten en hun tegen stellingen kunnen bespreken, is er hoop. Het enige alternatief is een wanhopig con flict. dat met de modernste wapens de be schaving zou kunnen vernietigen". Joods verzoek De leidende figuren van bijna alle grote Joodse groeperingen hebben bij de am bassade van de Sovjet-Unie in Washing ton een formeel verzoek ingediend om een ontmoeting tussen hen en Kroesjtsjev te bewerkstelligen. Daarbij moet de rechts positie van de Joden in de U.S.S.R. aan de orde komen. Het Amerikaanse departe- van Buitenlandse Zaken heeft zich met 't plan akkoord verklaard. dat volgens het Volkenrecht een nieuw ontdekt grondgebied pas tot eigendom van een volk kan worden verklaard en erkend, wanneer onderdanen er niet alleen voet aan land hebben gezet, maar het geduren de geruime tijd ook nog daadwerkelijk weten te bezetten. Aan geen dier twee voorwaarden hebben de Russen op de maan tot dusver nog voldaan, al voorziet ook deze Franse auteur dat binnen af zienbare tijd de Russen personen op de maan zullen kunnen laten landen of beter laten „manen" zoals de Fransen met een nieuw werkwoord „aluner" dan ook al zeggen. Met dat vooruitzicht voor ogen zo schrijft De la Pradelle verder, is het hoog tijd nu internationale regelingen te tref fen, waarbij de wetenschappelijke voor uitgang echter niet belemmerd zal mogen worden. Maar de garantie dient gescha pen te worden, dat de exploitatie van de bodemrijkdommen van de maan alle mensen ten goede zal kunnen komen, ter wijl we van nu af bovendien moeten wa ken tegen een militaire inschakeling van de maan, die een satelliet is van de aarde en daarom de hele mensheid toebehoort. Een dergelijk statuut, dat door een inter nationale organisatie zou moeten worden uitgewerkt, kan volgens de Franse expert alleen tot stand komen na een vooraf gaand akkoord tussen de beide grote „spa- tiale" mogendheden Rusland en Amerika. Tot zover Le Monde. De vraag over het eigendomsrecht op de maan werd al wel eerder gesteld en onderzocht, in internationale lichamen, waaronder de Assemblee van de UNO, die dit onderwerp dat nu plotseling zo ur gent is geworden, binnenkort weer in stu die moet nemen. Het internationale stu diecentrum voor het recht van de ruimte, dat in Parijs zetelt-, nam, begin van dit jaar op zijn beurt een resolutie aan, waarbij alle hemellichamen buiten de aarde tot het bezit van de ganse mens heid werden verklaard. Een overeenkom stig standpunt werd dezer dagen ook in genomen door de directeur van het insti tuut voor het internationale recht, prof. dr. Herbert Kruger uit Hamburg. FRANKFORT (U.P.I.) Westduitse weer kundigen zien nog geen einde komen aan het zonnige weer, waarin Europa zich deze zomer nagenoeg zonder onderbreking heeft kunnen koesteren. In Noord-Duits- land ontstaat nu echter de mogelijkheid, dat het kwik 's nachts daalt tot beneden nul. De boeren in Duitsland hangt het mooie weer al lang de keel uit. Door de slechte weiden is de melkpro- duktie in Noord-Duitsland op sommige plaatsen met twintig percent gedaald en de herfstvruchten staan er niet le goed voor. In Zuid-Duitsland heerst gebrek aan lei dingwater. In de hoger gelegen plaatsen valt de waterdruk een groot deel van de dag uit, elders is de druk beneden peil. Op de Rijn heeft de scheepvaart last van de lage waterstand. Veel schepen kunnen maar een gedeelte van de lading meene men. NEW YORK (UPI) De secretaris-ge neraal van de UNO, Dag Hammerskjoeld heeft er bij de leden van de wereldorgani satie op aangedrongen hun bijdrage voor de internationale politiemacht te voldoen. Zoals de situatie nu is zal tegen het einde van het jaar op de rekening van de politie macht - 5.334 man langs de grens van de landstrook van Gaza - een tekort van 22 miljoen gulden staan.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13