Prinses Beatrix onderweg naar Nederland De Gaulle's Algerijnse plannen van twee kanten bedreigd HET WEER Ultra's in nieuwe partij en Tunis blijft zwijgen VANDAAG GEEN KRANTEN IN DE HOOFDSTAD Dinsdag koopjesdag Groenendaal's Persconferentie aan het slot van haar uitstekend geslaagde Amerikaanse reis Typografen staken ook nog elders 'êeforeijou êuij! Plaatselijk regen Het woord is aan Pr o pel lor in de cabine Superslagerij Mr. A. A. M. Struycken lid Raad van State In de krant van heden: 2 Nieuwe Hamol-crèmes! LL MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 44e JAARGANG NUMMER 269 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afcL Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT,, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Prinses Beatrix stak in de hoofdstad van de Amerikaanse staat New York, Albany, de eerste spade in de grond voor de bouw van het Henry Hudson planetarium. Van links naar rechts op de achtergrond: De burgemeester van Albany Erastus Corning, de waar nemend commissaris van onderwijs in de staat New York dr. Edwin van Kleeck en gouverneur Rockefeller. SCHENECTADY (Reutcr-AN!*) Prin ses Beatrix vertrekt vandaag uit Schenec tady in de Amerikaanse staat New York naar de stad New York vanwaar zij met de K.L.M. naar Nederland zal terugkeren. Zij heeft een reis van tien dagen door Noordoost Amerika gemaakt. De Prinses logeert in het landhuis van de heer en me vrouw Young te Hornesville nabij Sche nectady. Philip Young, de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, heeft de Prin ses vergezeld op haar vierdaagse tocht door het dal van de Hudson. Volgens de tot het gevolg behorende persfunctionaris sen is de reis een bron van opwinding en instructie geweest voor de Prinses. Zij heeft zich bereid verklaard voor haar ver trek naar Nederland enkele vragen van verslaggevers te beantwoorden. Zondagochtend heeft zij een kerkdienst bijgewoond in de „eerste kerk" van Alba ny, een van de oudste hervormde kerken in de Verenigde Staten, waarvan de grond vesten uit 1642 dateren. Ds. Emmen van de Hervormde kerk van Nederland hield een preek en bracht een groet over van de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde kerk. In Schenectady een stad die in 1661 door Nederlanders werd gesticht werd de prinses door een menigte met Hello Trix begroet. Het gezelschap bracht een kort bezoek aan het oudste deel van de stad waar huizen in Holland se stijl bewaard zijn gebleven. Men hield stil bij een gedenkplaat waarop herinnerd wordt aan het feit dat op 8 februari 1690 ongeveer negentig kolonisten, voorname lijk Hollanders, door indianen werden ge dood. Prinses Beatrix' is zaterdagavond in de hoofdstad van de staat New York, de ere gast geweest op een bal dat als het gezel ligste van het seizoen werd beschouwd. Voor de tweede maal gedurende haar be zoek droeg de Prinses de koninklijke ju welen een met diamanten bezette dia deem, een diamanten armband, een dia- Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN! AMSTERDAM TEL 223596 CAMEL MONTY COATS Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en west. Minder koude nacht. Morgen echter iets lagere mid- dagtemperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. manten broche en een halsketting van pa rels en diamanten. De eerste maal had de kroonprinses dit bij een officieel diner aan boord van de Rotterdam gedragen. De bewoners van Albany stonden zater dag in rijen van vier dik aan de kant om Prinses Beatrix toe te juichen terwijl zij voorbijreed in een open auto tijdens een kleurige parade, die drie uur geduurd heeft. De parade was een van de groot ste uit de geschiedenis van Albany en was het hoogtepunt van de viering van de 350- ste verjaardag der ontdekking van de ri vier de Hudson door Henry Hudson, een Brit, die onder Nederlandse vlag voer. (Vervolg op pag. 3) La Bruyère: De jeugd is gevoelig voor de romantiek van het uiterlijke; de volwassene weet echter, dat echte romantiek een schoon heidsaspect van innerlijk leven is. (Van onze correspondent in Parijs) De plannen, die president De Gaulle woensdag ontvouwde om na vijf jaar eindelijk een punt achter de Algerijnse oorlog te kunnen zetten, zijn nog niet veel clichter bij hun verwezenlijking ge komen. Die plannen lijken vooral van twee kanten te worden bedreigd. De voorlopige Algerijnse rebellenregering, die al bijna een week in Tunis ver gadert, heeft nog altijd geen beslissing Kunnen nemen en de pogingen van het Tunesische staatshoofd Habib Bour- guiba ten gunste van het Franse voor stel stuiten af op het verzet van de acti vistische elementen in het Arabische kamp. Gezegd moet echter ook worden, dat Böurguiba evenmin de steun lijkt te ontvangen van de Marokkaanse ko ning, op wie hij aanvankelijk eveneens gerekend had. De conferentie van de landen van de Magreb Tunesië, Ma rokko en Algerije waaraan naast koning Mohammed V en president Böurguiba ook de voornaamste F.L.N.- leiders zouden hebben deelgenomen, is voor het ogenblik weer van de baan. De zwaarste tegenwind bij zijn bemidde- lingsstreven moet president Böurguiba echter nog wel vanuit Cairo ondervin den. Om begrijpelijke redenen gevoelt kolonel Nasser niets voor een einde van de Algerijnse oorlog zolang voortzetting van de strijd het Franse en het weste lijke potentieel alleen maar verder ver zwakken kan. Intussen beginnen de reacties tegen De Gaulle's liberale voornemens zich ook in de Franse binnenlandse politiek duide lijker af te tekenen. Zaterdag is het aan tal politieke initialen weer met een nieuwe letterkoppeling verrijkt. Geboren werd die dag het R.A.F., Rassemblement pour l'Algérie FranQaise ofwel concen tratie voor Frans-Algerije, waarin zich een aantal rechtse extremisten, of duidelijker gezegd fascisten, verenigd hebben. Oud premier Georges Bidault vormt, met de uiterst conservatieve secretaris-generaal van de partij der onafhankelijken Roger Duchet, de fascistische Parijse advocaat Biaggi en enkele gangmakers van de putsch in Algerije van 13 mei 1958, onder wie Henri Thomazo, het voorlopige direc torium, van de nieuwe formatie, waarbij zich ook verschillende Algerijnse afge vaardigden hebben aangesloten. Ministers uit het huidige kabinet behoren officieel niet tot de nieuwe partij, maar men heeft sterke reden te veronderstellen, dat vice- premier Jacques Soustelle achter de scher men ook hier weer de touwtjes in handen houdt. De nieuwe organisatie heeft haar domicilie dan ook gevestigd in de bureaus van Soustelle's voormalige Unie voor het heil en de hernieuwing van Frans-Alge- rije, die de omwenteling van 13 mei vorig jaar had voorbereid. Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond De Nederlandse Christelijke Grafische Bedrijfsbond zal op 23 en 24 oktober op „Woudschoten" te Zeist zijn algemene ver gadering houden. In de beschrijvingsbrief staat aangekondigd, dat de heer C. J. van Mastrigt, voorzitter van het C.N.V. zal spreken over „de gewijzigde situaties". Staking in rustige sfeer begonnen De nachtploegen van vier Amsterdamse krantenbedrijven, die zondag om midder nacht hadden moeten beginnen zijn, op en kele typografen na, de bedrijven niet bin nen gegaan. Daarmede is de proteststaking van de Amsterdamse dagbladtypografen begonnen. Vanochtend om één uur stond het vast, dat de twee ochtendbladen, De Telegraaf en de Volkskrant, niet zullen verschijnen. Evenmin de 14 buitenedities en het och tendblad voor de stad van Het Vrije Volk, alsmede de ochtendeditie van Trouw (deze wordt gedrukt bij het Handelsblad). De proteststaking is zeer rustig begon nen. Zondagavond laat stonden de typogra fen in groepjes voor de verschillende kran tenbedrijven op de N.Z. Voorburgwal te praten en te discussiëren. Af en toe ble ven voorbijgangers staan om te informeren wat er aan de hand was. Staking zal hedenavond eindigen Een woordvoerder van de personeels commissies der Amsterdamse dagbladen heeft maandagochtend meegedeeld dat het zoals reeds zaterdag werd aangekon digd de bedoeling is dat deze protest staking hedenavond zal eindigen. Dit zal dan inhouden, aldus deze zegsman, dat de eerste ploegen 's avonds om acht uur weer aan het werk zullen gaan voor de ochtend bladen van dinsdag. De typografenstaking te Amsterdam Vanochtend was nog geen duidelijk over zicht te krijgen van de staking der typo- frafen. Zeker is dat alle in Amsterdam ge drukte dagbladen niet zullen verschijnen. Inmiddels hebben ook de typografen van enige grote drukkerijen in en buiten de hoofdstad voor een dag het werk neerge legd. Bij de federatie van werkgeversorga nisaties in het boedrukkersbedrijf te Am sterdam heeft men echter nog geen volledig beeld. In Amsterdam zijn niet minder dan 300 boekdrukkerijen. Woordvoerders van de personeelscom missies van de grote dagbladen en van verschillende boekdrukkerijen te Amster dam verklaarden vanochtend om kwart voor elf, dat volgens hun schatting in de krantenbedrijven en drukkerijen in de hoofdstad totaal 4 a 5.000 typografen aan de proteststaking deelnemen. Ook te Rotterdam Naar aanleiding van het feit, dat in Am sterdam bij sommige kranten de typogra fen het werk hebben neergelegd, bleek ons bij informatie te Rotterdam, dat ook bij het Vrije Volk aldaar door de typografen niet zal worden gewerkt. Het Rotterdams Onmiddellijke politieke gevolgen van de stichting van de R.A.F. hoeft men, en generaal De Gaulle in het bijzondei', nog niet te verwachten of te vrezen. Directe invloed op De Gaulle's politiek ten aan zien van Algerije heeft geen enkele partij en de hem vijandige houding van de R.A.F., die .de integratie van Algerije in Frankrijk in haar vanen heeft geschreven, zou de generaal dUs voor het ogenblik nog maar weinig kunnen deren. Niettemin is door de oprichting van de R.A.F. de scheu ring in de parlementaire meerderheid van de regering nu wel een feit geworden. De wens van de generaal een boven-partijdige politiek te kunnen voeren tekent zich nu steeds duidelijker af als een illusie. Naar mate De Gaulle zijn ware inzichten en plannen openlijker prijs gaf, moesten ook de traditionele tegenstellingen tussen links en rechts wel weer onbewimpeld aan het licht treden. Op den duur zal de presi dent met die omstandigheden zeker wel rekening moeten houden. Kwantitatief en ook kwalitatief houdt De Gaulle zeker nog sterke kaarten en troeven in het spel. Men neemt aan dat ten hoogste eenderde deel van de gaul listische U.N.R. de Unie voor de nieuwe republiek zich wanneer puntje bij het paaltje mocht komen zou aansluiten bij de R.A.F. en dus bereid is de persoonlijke trouw aan de generaal in te lossen legen politieke denkbeelden, in casu de inte gratie, waarvan De Gaulle zich nu we] onmiskenbaar heeft gedistancieerd. Bij dc conservatieven zou de verhouding voor de generaal vermoedelijk nog wat gunstiger zijn. In dit licht en deze verhoudingen be schouwd zou De Gaulle, indien hij zijn liberale inzichten verder volgen wil, in toenemende mate moeten en ook wel kun nen rekenen op de steun van linkse par tijen, groepen en figuren, die totdusver de gaullistische kat eerst nog liever wat uit de boom hebben willen zien. Op het linkse front heeft zich trouwens ook weer een kleine verschuiving d^-cb hier in de richting van een concentratie voorgedaan, nu het Democratische actie centrum, waarin oud-premier Mendès- France zijn laatste getrouwen had ver enigd, dit weekeinde besloten heeft een fusie aan te gaan met de onafhankelijke socialisten, die zich vorig jaar van Mollet's S.F.I.O. haddén losgemaakte Men ver wacht dat ook andere dwergpartijen en -groepen zich volgende dagen of weken nog wel bij deze linkse niet-commuriis- tische concentratie zouden aansluiten. Ofschoon deze verschillende politieke repercussies in Frankrijk op de voorstellen van De Gaulle zeker niet van ieder belang ontbloot zijn, ligt het zwaartepunt van de de verdere ontwikkeling in Algerije toch nog wel in Tunis bij de Algerijnse rebel lenregering. In zekere zin wordt door de toenemende activiteit der Franse extre misten de positie der liberale stromingen, onder de Noordafrikaanse politici zelfs versterkt. Uit die reacties blijkt nu immers wel onweerlegbaar dat De Gaulle uit eindelijk niet het spel van de fascisten of de ultra's speel l of tenminste spelen wil. Het is echter nog allerminst zeker of ook die versterking zal opwegen tegen de druk die de laatste dagen in verhoogde mate vanuit Cairo en misschien ook wel uit Moskou op de Algerijnse premier Fer- hat Abbas, die evenals president Böur guiba persoonlijk wel met De Gaulle in zee zou willen "gaan, wordt uitgeoefend. Na een gehouden vergadering van de personeelscommissies van de Amsterdamse dagbladen en verscheidene grote boekdrukkeryen is het volgende communiqué uitgegeven: „De personeelscommissies van dc grote dagbladen en verscheidene boek drukkerijen te Amsterdam in vergadering bijeen op zaterdag 19 september, diep teleurgesteld door de houding van het college van ryksbemiddelaars inzake de goed keuring van de na langdurige onderhandelingen tussen werkgevers en -nemers vertegenwoordigers afgesloten grafische C.A.O.'s, besluiten uit protest daartegen een staking uit te roepen als gevolg waarvan heden geen Amsterdamse dagbladen zullen verschijnen". Namens de gezamenlijke werkgevers- en werknemersorganisaties in het grafisch bedryf is zaterdagavond het volgend communiqué bekendgemaakt: „De besturen der grafische werkgevers- en werknemersorganisaties doen een beroep op de werknemers om de arbeid normaal te hervatten, in afwachting van het resul taat der besprekingen in het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven, waarin werkgevers en -nemers samenwerken, van maandagmiddag". Een Super Constellation van de „Air France" is veilig op het vliegveld van Shannon geland met een afgebroken schroef die zich in de romp van het vliegtuig boorde. De twaalf passagiers en negen bemanningsleden liepen geen letsel op. Het ongeluk gebeurde onge veer 640 kilometer voor de Ierse kust. Het vliegtuigdat op weg was van Neiv York naar Frankrijk, verloor hoogte toen het uiteinde van de schroef vlak boven de vleugel de romp doorboorde. Soms scheerde het over de golven en sproeide het water door de kapotte ramen naar binnen. De ge zagvoerder, André Compère, zei: „Het was een vreselijke ervaring. Ik slaagde er echter in voldoende vermogen te krijgen voor een veilige landing". Vlak voordat de propellor zich door de romp boorde, had de stewardess twee meis jes die vlak bij de plaats zaten waar de schroef terechtkwam, gevraagd ergens anders te gaan zitten. Advertentie 1 pd. Riblappen van 2.48 voer 1.93 Zeeweg 229 Met ingang van 1 november 1959 is be noemd tot lid van de Raad van State mr. A. A. M. Struycken, oud-gouverneur van de Nederlandse Antillen, oud-minister van Justitie in het kabinet Drees-Van Schaik en oud-minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O. en oud-vice- premier in het daaropvolgende kabinet- Drees. Nieuwsblad en het Rotterdams Parool, welke laatste krant in Utrecht wordt ge drukt, zullen normaal verschijnen, zo werd ons verteld. Bij de Nieuwe Rotterdamse Courant hebben de typografen vanochtend om tien over half tien het werk voor twin tig minuten er bij neergelegd. De Tijd- Maasbode in Rotterdam zal normaal ver schijnen, zo vernamen wij tenslotte nog. Het typografisch personeel van het dag blad „De Gooi- en Eemlander" te Hilver sum heeft zich vanochtend solidair ver klaard met de collega's in Amsterdam. Zij hebben het werk neergelegd, zodat het blad vandaag niet zal kunnen verschijnen. Ook de typografen van de Twentsche Courant te Hengelo hebben zich vanmor gen aangesloten bij de Amsterdamse sta king en het werk neergelegd. Omstreeks negen uur is het technisch personeel naar huis gegaan. Bij de andere bladen in Twente werd vanmorgen normaal gewerkt. (Men zie verder pag. 3) Zondag om middernacht zijn de typo grafen van d,e Amsterdamse ochtend bladen in staking gegaan. Een aantal typografen, debatterend op straat. pag. Prinses Beatrix 1, 3 Weerrapporten 1, 2 Typografenstaking 1, 3 Economisch nieuws2 Toch is het zo 2 Kroesjtsjev dreigde naar huis te gaan 3 Op de Praatstoel3 Voorstel van Ulbricht3 Mode 3 Feuilleton 7 Radio en Televisie 7 Kunst 7 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Beurs 6 Agenda 5 Sport9, 10, 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. Advertentie Een grote vooruitgang in de huidverzorging Hamol crème Hydratante (voor de dag Vernieuwt het vochtgehalte van het huldweefsel en houdt dlttevensln evenwicht, zodat de huid verrassend jong en soepel wordt. 3.90 Hamol crème Cellulaire (voor de nacht) De actieve, celopbouwende vochtlnbrengende voedings crème. Bestrijdt rimpelvor ming. Draagt bij tot verjon ging van de huid. 3.90 Schoonheid uit Zwitserland

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1