De Italiaanse en Franse tabakspolitiek PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER Wereldnieuws Kans op regen neemt toe halfzwaar- ^Eoclx ió het zo r~ KRAB 2 VRAGEN VAN MR BLAISSE OVER: Alweco ziet mogelijkheid tot voortbestaan Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Fokker Brazilië Fokker zou „dromen" over schadevergoeding Maan heeft geen magnetisch veld of stralingsgordels Laatste trap van Lnnik- raket ook aangekomen De Japanse walvisvaart dié is het toch maar! Ook in Virginia en American Jaarverslagen zuster- tramwegen Indonesische maatregelen t.a.v. genationaliseerde Nederlandse onder nemingen Nieuw schip voor de KNSM „Oranjefontein" op de Schelde in aanvaring Korter werken in Rusland MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 Naar de Stichting Tabakverwerkende Industrie mededeelt ondervinden de Neder landse tabakverwerkende industrieën bij de geleidelijke inwerkingstelling van de Europese gemeenschappelijke markt een aantal moeilijkheden. Reeds herhaaldelijk i9 bij de overheid aangedrongen om maatregelen te treffen die er toe kunnen leiden dat de vaststelling van een invoerrecht op ruwe tabak op het abnormaal hoge niveau van 30 percent, alsnog ongedaan wordt gemaakt. Een dergelijk hoog invoerrecht zou voor de Nederlandse sigaren-, sigaretten- en kerftabakindustrie funeste gevolgen hebben aldus de stichting. Een ander probleem waarmede de tabaksindustrie te kampen heeft, is de houding van Italië en Frankrijk met betrekking tot de in die landen bestaande tabaksmonopolies. Artikel 37 van het verdrag van Rome bepaalt dat de lid-staten hun natuurlijke monopolies van commerciële aard geleidelijk moeten aanpassen en wel zodanig dat aan het einde van de overgangsperiode elke discriminatie tussen de onderdanen van de lid-staten, wat de voorwaarde van de voorziening en afzet betreft, is uitgesloten. Terwijl Frankrijk nog in genen dele aanpassingsmaatregelen heeft genomen is dit in Italië wel het geval. Zij zijn echter van dien aard dat van een invoer van Nederlandse produkten onder vigueur van de door Italië gestelde voorwaarden geen sprake kan zijn. Volgens mr. Blaisse is er namelijk geen sprake van distributie door vrije en zelf standige importeurs, terwijl allerlei andere belemmeringen bij de voorraadhouding en in de reclame de verkoop van buitenlandse produkten praktisch onmogelijk maken. De n.v. Alweco te 's-Hertogenbosch heeft, blqkens het verslag over deze jaren, zowel in 1957 als in 1958 een verlies gele den. Over 1957 werd een produktieverlies geleden van 137.765 tegen een produktie- winst van 105.436 over 1956. Na afschrij vingen en voorzieningen resteert als sal do verlies 298.591 (1956: saldo winst 61.269). Over 1958 beliep de produktie- verkoop 50.175 en bedroegen de liquida tie winsten in totaal 376.960. Na aftrek van bedrijfskosten ad 247.106, liquidatie- verliezen van in totaal 386.979 en een nadelig verschil diverse baten en lasten ad 28.480 resteert een saldo verlies van f 235.430. Het verlies in het vorige jaar stijgt na toevoeging van deze verliezen van 826.975 per uit. 1956 tot 1.360.996 per ul timo 1958 bij een uitstaand aandelenkapi taal van 1.500.000. Aanvankelijk wekte 1957 gunstige ver wachtingen dat de opgaande lijn van 1956 zou worden gecontinueerd. De recessie in de tweede helft trof de vennootschap in versterkte mate, daar enkele grote op drachtgevers, van wie belangrijke orders te verwachten vielen en bij normale ont wikkeling van de conjunctuur ook ver kregen zouden kunnen worden, deze orders niet gaven. De liquiditeitspositie werd daardoor dermate moeilijk, dat krediteu- ren niet binnen de normale termijnen be taald konden worden. Daar niet direct tot ontslag van perso neel kon worden overgegaan en later ver kregen toestemming tot ontslag de onder neming noodzaakten nog geruime tijd lo nen en salarissen uit te betalen aan werk nemers, die in feite geen produktief werk meer verrichtten, werd de positie spoedig welhaast onhoudbaar. Aan de raadsman der n.v. werd opdracht gegeven tot regelin gen met krediteuren te komen, zodat een faillissement c.q. een gedwongen overhaaste verkoop of executie van bezittingen kon worden voorkomen en inmiddels enerzijds een verkoop van activa op lange termijn kon worden ter hand genomen, anderzijds de mogelijkheid kon worden open gehou den om een bescheiden produktie te hand haven en deze eventueel te vergroten. Alle werkzaamheden aan het Bambino-project werden in verband met de anders nog nodige investeringen geheel stopgezet.. Om streeks april 1958 bleek dat zelfs een be scheiden produktie niet rendabel kon wor den gehandhaafd, terwijl de vooruitzichten op een belangrijke stijging van de order portefeuille eveneens zeer ongunstig ble ven. De gevolgde gedragslijn heeft uitein delijk tot gevolg gehad dat einde 1958 ze kerheid bestond dat alle krediteuren vol ledig betaald konden worden en een ver dere bestaansmogelijkheid voor de n.v. aanwezig was. Na ontruiming der fabrieks gebouwen te Veghel heeft de maatschappij de beschikking kunnen krijgen over show room en kantoorruimte te 's-Hertogen- bosch. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De Amerikaanse staalstaking De leiders van het Amerikaanse vakverbond AF.L.-C.I.O., die zaterdag te San Francisco in buitengewone zitting bijeen zijn geweest, hebben besloten maandelijks dertig miljoen dollar be schikbaar te stellen voor hulp aan de stakende arbeiders in de staalindustrie. De leden van het vakverbond zullen het geld bijeenbrengen. Daar toe zullen zij maandelijks één uur arbeidsloon moeten afstaan. Reeds twee maanden lang zijn een half miljoen arbeiders in de staalindustrie in staking. Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden munten: tientjes 27.6028.60 27.70 28.70); ponden 32.50-/ 37.50 33.00-38.00). Napoleons 27.25—29.25 27.50- 29.50), vre- neli 27.25—29.25 27.50—29.50); 20 Belg. frs. 27.0029.00 (onv.). De goud- en zilvernoterin gen bleven onveranderd. Disconto in Denemarken verhoogd Met ingang van morgen wordt het bankdiscon- to in Denemarken met V2 percent verhoogd tot 5 percent. Dit besluit is heden genomen door de Nationale Bank. Tezelfder tijd werd de leenvoet van 5Vj op 6 percent gebracht. De meest recente wijziging van het disconto geschiedde op 15 augustus van het vorig jaar, Toen het disconto met een té percent besnoeid werd tot 4M> percent. Indonesische bankbiljetten uit circulatie De Indonesische regering heeft besloten de ge devalueerde bankbiljetten van duizend rupiahs uit de circulatie te nemen om „manipulaties en onregelmatigheden van profiteurs"t e voorkomen. Deze bankbiljetten zullen met ingang van januari 1960 niet meer geldig zijn. Olie in West-Nigeria Voor het eerst is een met onaanzienlijke hoe veelheid olie aangeboord in het westelijk deel van Nigeria. Deze olie is door de Shell B P Pe troleum development Company of Nigeria Limi ted aangeboord te Ughelli in de deltaprovincie van Nigeria. Indonesische rubberleveringen aan Rusland Volgens een bericht van Antara heeft Indone sië op zich genomen de hoeveelheid rubber, die het dit jaar aan Rusland zal leveren (14.000 ton), te verhogen met 1000 k 1500 ton. Mr. Blaisse vraagt tenslotte welke stap pen de commissie denkt te ondernemen om de voorwaarden van verkoop in Italië van buitenlandse tabaksprodukten, af komstig uit de landen van de gemeen schap, nu werkelijk in overeenstemming te brengen met het bepaalde in artikel 37, lid 1 van het verdrag tot oprichting van de Europese Economische Gemeenschap? Heeft de Commissie enigerlei garantie, dat de maatregelen, welke de Franse re gering voorbereidt ter geleidelijke aanpas sing van het aldaar bestaande tabaks monopolie een reële opening van de Fran se markt voor buitenlandse tabaksproduk ten uit de landen van de gemeenschap te weeg zullen brengen? Kan de commissie mededelen of deze maatregelen op korte termijn kunnen worden tegemoetgezien? De procureur-generaal van Brazilië. Di- onisio Silveira, heeft in het verweer dat hij namens de regering voert tegen de door Fokker ingestelde eis tot schadelloosstel- ling, verklaard dat deze onderneming niet het recht heeft annulering te eisen van het contract dat met het ministerie van lucht vaart gesloten is ter regeling van het ves tigen ener Fokkerfabriek in Brazilië. De eis dat tevens een schadeloosstelling ten bedrage van 130.134.0000 cruzeiros wordt uitbetaald wees hij van de hand en het ge vraagde bedrag noemde hij astronomisch. De eis van Fokker is volkomen onge grond, aldus Silveira. De Nederlandse fir ma tracht slechts een droom te verwezen lijken. Het contract van 4 september 1953, dat de oprichting van een Fokkerfabriek en de bijdrage daarvoor door het ministe rie van luchtvaart regelde beschreef Sil veira als een duidelijke en edelmoedige geste van de Braziliaanse regering. (UPI) MOSKOU (Reuter-AFP-UPI) Gege vens, verstrekt door de Russische maan- raket, tonen aan dat de maan, in tegen stelling tot de aarde, geen magnetisch veld en stralingsgordels bezit, zo meldt Tass. In de verklaring van het Russische persbureau wordt voorts onthuld dat niet slechts de houder met instrumenten, doch ook het laatste raketgedeelte van de Loe- nik II de maan heeft getroffen. Verder wordt gezegd dat de concentratie van ge- ioniseerde deeltjes op een afstand van on geveer tienduizend kilometer van de maan toeneemt. Dergelijke deeltjes wor den voortdurend gevormd in de ionosfeer, een zich boven de aarde bevindend lucht gebied. Volgens Tass kan de concentratie van deze deeltjes in de omgeving van de maan hetzij worden toegeschreven aan een soort deken van geïoniseerde gassen, waardoor de maan zou zijn omgeven, het zij worden verklaard uit de aanwezigheid van een luchtgebied rondom de maan waarin zich een sterkere concentratie van deeltjes bevindt, die elk met een energie ter sterkte van tientallen volt zijn geladen. In de verklaring wordt ook gezegd dat men de raket met een speciaal geleidings systeem had uitgerust om ervoor te zor gen dat de baan, na de periode van ver scheidene minuten waarin zij werd voort gestuwd, zo zuiver mogelijk was. Op de verdere vlucht van anderhalve dag werd de raket niet geleid. Zij ging toen verder onder de werking van de zwaartekracht velden van de aarde, maan en andere he mellichamen. Stofwolk Twee foto's van de maan die enkele mi nuten na het treffen van Lunik II (onder een hoek van zestig graden) met de maan zijn genomen, tonen een donkere vlek. Volgens de directeur van het Russische observatorium dat de foto's nam, is deze vlek vermoedelijk een grote stofwolk die veroorzaakt werd door de botsing van de houder van de maanraket, ten oosten van de „Zee der Stilte", dicht bij de kraters Archimedes, Aristylus en Autolycus," on geveer achthonderd kilometer uit het cen trum van dat deel van de maan dat op aar de zichtbaar is. De directeur van de afdeling walvis vaart van de Japanse Taijo-visserijmaat- schappij, Takeda, heeft te Sjimonoseki gezegd dat omstreeks 5 november drie walvisvloten van de maatschappij naar het Zuidpoolgebied zullen gaan. Het doel van deze drie vloten is 2.245 blauwe-wal- viseenheden te vangen aldus is zondag uit Tokio gemeld. Verder zei Takedat dat de zes vloten van de drie Japanse maat schappijen, behalve de Taijo-visserijmaat- schappij de Nippon-en de Kiokoejo-maat- schappij, zullen trachten 5.037 blauwe wal viseenheden te vangen. Naar verluidt, is van de zijde van de Japanse Vereniging voor de Walvisvaart vernomen dat met Noorwegen en Groot-Brittannië is over eengekomen dat in het komende seizoen Japan niet meer dan 5.037 blauwe-walvis eenheden zal mogen vangen. Van een bij, die er op gedresseerd is iedere dag op een bepaald tijdstip te ver schijnen, kan zonder hooglopende ruzie worden beweerd, dat het dier over tijdszin beschikt. Waarbij we uitdrukkelijk aan tekenen, dat niet bekend is op welke wijze dit vermogen bij het dier werkt. Bij de vioolkrab ligt de zaak wellicht wat anders. Reeds lang was opgemerkt, dat de schaal van dit dier overdag donker is, gedurende de late middag uren lichter wordt en vervol gens weer donker begint te worden tegen het aanbreken van de dag. Deze donkere kleur werd beschouwd als een viaar- devolle bescherming tegen vijanden en tegen het zonlicht. Ook over de oorzaken van dit donker worden brak men zich het hoofd niet al te veel. Zoals onze huid gebruind wordt door het zonlicht, zo kon ook de schaal van een krab door de lichtstralen een donkere tint aannemen, meende men. Tot een onderzoeker de krab in volledige duisternis plaatste en tot zijn verbazing bemerkte, dat de schaal van het dier don kerder werd op dezelfde tijd als dit bij zijn makkers in de vrije natuur gebeurde. De krab beschikt dus over een organisme, dat op bepaalde tijden kleurveranderingen in de schaal bewerkstelligt. En een tweede merkwaardig feit kwam aan het licht: het moment waarop de schaal de donkerste tint had aangenomen viel iedere dag 50 minuten later en regelde zich dus volgens de dagelijkse getijden, die óók 50 minuten verschillen met die van de vorige dag. Behalve het tijdsmechanisme dat we hier boven noemden en dat de kleurverande ringen regelt, is er in het dier dus nog een tweede regelingsmechanisme aanwezig, dat op de getijdenbeweging is afgestemd. Hóe, dat weten we ook in dit geval niet, want ook wanneer de krab in een donker aqua rium werd gebracht, ver van de kust ver wijderd, zodat het dier eb en vloed van het zeewater niet kon waarnemen, reageer de hij als bevond hij zich midden in zijn natuurlijke element. Laten we nu dit tweede regelingsorga- nisme even buiten beschou wing en bepalen we ons tot het eerste tijdmechanisme, dat dus de kleurverande ringen op gezette tijden be werkstelligt, dan doet zich de vraag voor, of we in dit op- J zicht de krab op eenzelfde lijn mogen plaatsen als de bij en of we dit schaaldier dus ook tijdszin mogen toekennen. Het komt ons voor, dat we dan de vermogens van de bij gaan de graderen en aan het begrip tijdszin een volslageii verkeerde waarde gaan toeken nen. Immers, de bij beschikt over laten we zeggen een in hemzelf werkzaam signaal, dat het insect waarschuwt op een bepaald tijdstip, zodat het op die tijd een bepaalde willekeurige handeling kan ver richten. Bij de krab treedt echter op een bepaald tijdstip een lichamelijke verande ring op, die geheel buiten het dier omgaat, d.w.z. de krab kan er niets aan verande ren. Deze tijdmechanismen bij planten en die ren zijn uiteraard van geweldig grote biolo gische betekenis. Daarover een volgende keer. H. Pétillon Advertentie De verslagen over 1958 van de vier zo genaamde zustertramwegen vermelden dat ook in het afgelopen jaar geen vruchtbaar overleg met de Indonesische regering heeft plaatsgevonden inzake eigendomsover dracht van de particuliere spoor- en tram- wegbedrijven op Java en Madoera. Even min is het gelukt de Indonesische regering te bewegen aan de door haar toegezegde verhoging van de vergoeding gevolg te geven. Daarentegen werd de uitbetaling van de huurvergoeding op last van de Indonesische regering na de laatstelijk be taalde huur over het tweede kwartaal 1958 opgeschort. Op de ten laste der maat schappijen uitstaande obligaties kon geen rente worden betaald, daar geen transfer vergunningen meer werden verleend. In juli werd bericht ontvangen dat de bedrij ven zijn aangewezen voor nationalisatie. Een desbetreffende regeringsverordening was echter nog niet afgekondigd. Op de uitgaven in Nederland is zoveel mogelijk bezuinigd, terwijl de getroffen maatrege len nog tot aanmerkelijke besparingen voor 1959 en 1960 zullen leiden. De jaarstukken bieden geen grondslag voor de beoordeling van de toestand der maatschappijen in het algemeen. De Serajoedal Stoomtrammaatschappij n.v. heeft over 1958 een verlies geleden van 153.032, waardoor het totale verlies is gestegen tot 3.611.476. De vergoeding wegens ingebruikneming van het bedrijf over 1958 bedraagt rp 184.500. Hiervan werd slechts ontvangen die over het eer ste halfjaar ad rp 92.250. De Semarang-Cheribon Stoomtrammaat schappij n.v. ontving eveneens slechts de helft namelijk rp 531.900. Een verlies werd geleden van 968.335. Totale verlies thans 22.808.455. De Oost-Java Stoomtrammaatschappij n.v. ontving als helft rp 141.500. Zij leed een verlies van 42.181, totale verlies thans 6.821.726. De Semarang-Joana Stoomtrammaat schappij n.v. ontving als helft rp 214.550. De Indonesische minister van Financiën, ir. Djuanda, heeft een verordening uitge vaardigd, volgens welke alle Nederlandse ondernemingen, die in Indonesië zijn gena tionaliseerd of die onder regeringstoezicht sta*an, worden verplicht, hun deposito's of bankrekeningen te deponeren bij staats banken of banken, die onder staatstoezicht staan, aldus bericht „Antara". In de ver ordening wordt gezegd, dat deze maatre gel is genomen ter vergemakkelijking van het regeringstoezicht op deze Nederlandse ondernemingen. Dergelijke ondernemingen, die creditre- keningen hadden lopen bij andere dan staatsbanken of bij banken, die niet onder kredieten hebben voldaan. Daarna mogen hun zaken met deze banken voortzetten totdat zij aan hun verplichting tot terugbe taling van door deze banken verstrekte credieten hebben voldaan. Daarna mogen de ondernemingen geen nieuwe kredieten opnemen, of lopende kredieten verlengen. Een ander voorschrift van Djuanda be helst, dat de genationaliseerde of onder re geringscontrole staande Nederlandse on dernemingen in Indonesië, bij het afsluiten van haar balansen, 1 percent moeten af zonderen van het bruto-inkomen sedert 1959, voor vergoeding („for compensa tion"). kj~> yuy y.'j 61. Na verschillende pogingen gelukte het Smithy de hertog onder de bank uit te krijgen. Zwaar ademend en met pijnlijk vertrokken gelaat liet de edelman nog maals de klanken uit de beschaafde wereld tot zich doordringen. Toen richtte hij een sidderende vinger op Smithy's radio- en televisie-apparaten. „Is dat de bescha ving?", vroeg hij met onvaste stem. Deze verwarde klanken, is dat alles wat gij ons te bieden hebt?" „Welnee, beste kerel!", riep Smithy geruststellend. „Het kan nog veel harder door!" En bereidwillig draai de hij een aantal knoppen op volle ge luidssterkte. Nu sidderden de muren van de burcht, alsof zij met een stormram wer den bewerkt. Brokken kalk maakten zich los van het plafond. „Te wapen!", brulde de hertog opspringend. „De vijand naakt! Hoort het grauwelijk geraas der barbaren! Beschermt de zwakken, weduwen en wezen! Op mijne dapperen, op!" Onder het uitstoten van dergelijke kreten rende hij, drie treden tegelijk nemend, de trap op, Smithy en Panda verbaasd en onrustig achterlatend. De directeur van de Amsterdamse Droog dok Maatschappij heeft zaterdag tijdens een proeftocht het op deze werf gebouw de motorschip „Ares" overgedragen aan de directie van de Koninklijke Neder landse Stoomboot Maatschappij. De „Ares" komt ondanks de slechte situatie op de vrachtenmarkt reeds morgen in de vaart. De „Ares" is 128.65 meter lang, 17.53 meter breed en heeft een holte van 17.53 meter breed en heeft een hole van 9.53 meter. De voortstuwing geschiedt door een dieselmotor, die het schip een snelheid van 16 1/4 mijl geeft. Er is accommodatie voor 12 passagiers. De K.N.S.M. heeft thans bij verschillen de werven nog 17 schepen met een totaal draagvermogen van 77.900 ton in aan bouw of bestelling. Inclusief de „Ares" omvat de vloot van deze maatschappij thans 80 zeeschepen, 40 Rijnmotorsche pen en 10 Rijnsleepboten. Het Nederlandse m.s. „Oranjefontein" is vanmorgen op de Schelde in aanva ring gekomen met het Noorse schip jHavtroll". De „Oranjefontein" liep schade op boven de waterlijn. Om acht uur is het schip de haven van Antwerpen binnengelopen. De „Havtroll" had eveneens schade boven de waterlijn opgelopen, midscheeps aan stuurboord. Dit schip is op de plaats van de aanvaring voor anker gegaan. De „Oranjefontein", die het eigendom is van de Verenigde Nederlandse Scheepvaart maatschappij te 's-Gravenhage, kwam van Zuid-Afrika en was op weg naar Ant werpen. Het schip zou daarna Amster dam en Hamburg aandoen. Tanker lekgestoten De Shell-tanker ,Khasiella" (12,119 ton) die zondagochtend Den Helder pas seerde op weg naar Rotterdam, meldde dat het op een wrak was gevaren en zware bodemschade had opgelopen. Daardoor verloor het een deel van de lading gasoli ne. De scheepvaart werd gewaarschuwd niet dichtbij te passeren. In Hoek van Holland is het lek in de bodem voorlopig gedicht. Het schip kreeg toestemming naar de tweede petroleum haven te Rotterdam te varen. MOSKOU (Tass-UPI) —Alle fabrieks arbeiders en kantoorbeambten in Rus land zullen met ingang van 1 oktober van dit jaar een kortere werkdag (van zeven uur) krijgen. Overwogen wordt mijnwer kers en andere arbeiders die onder de grond werken, zes uur per dag te laten wer ken. Een nieuwe loonschaal wordt van kracht die is aangepast aan de gewijzigde werktijden. Vorig jaar was de zevenurige werkdag reeds ingevoerd voor arbeiders in de staalindustrie en de mijnwerkers. Sommige ondergrondse arbeiders werken reeds zes uur. De lonen zullen in de loop van 1960 wor den erhoogd. Bovendien zal een mini mumloon worden vastgesteld van 400 tot 450 roebel per maand. Slavenhandel. Het Britse Hogerhuislid Lord Maugham heeft onthuld dat hij een twintigjarige slaaf van handelaars van de Touaregstam voor vierhonderd gul den heeft gekocht (en daarna vrijgela ten) tijdens een reis door de Sahara. Met dit bewijs in handen wil hij de slaven handel in het Hogerhuis aan de orde stellen. Binnenkort zal hij een rapport publiceren over zijn onderzoekingen. Ernstig. Het staatshoofd van Malaya, Toenkoe Sir Abdoel Rahman, is ernstig ziek. Hij lijdt aan een borstkwaal en is in een ziekenhuis opgenomen. De 64-ja- rige vorst werd twee jaar geleden als staatshoofd^ geïnstalleerd, nadat Mala ya onafhankelijk was geworden. Terechtstellingen. In Bagdad zijn zondag dertien officieren gefusilleerd, die zou den hebben deelgenomen aan de opstan- in Mosoel tegen het bewind van Kassem. Voorts werden vier burgers, onder wie Said Kazzaz, een minister onder het bewind van Noeri Es Said, opgehangen. Volgens radio-Caïro heeft het Iraakse leger in Bagdad „duizenden" demon stranten uiteen moeten jagen die luid ruchtig hun verontwaardiging over de executies te kennen gaven. Overblijfselen. Onder de vloer van een moskee in de Jordaanse sector van Je ruzalem zijn overblijfselen van metsel werk aangetroffen dat naar men meent van de tempel van koning Salomo is ge weest, die in 586 voor Christus door de Babyloniërs werd verwoest. Zakelijk. Indianen hebben gedreigd alle verkeer over een internationale brug te zullen blokkeren als zij geen pacht over drie jaar krijgen ten bedrage van 150.000 dollars voor een weg die van Indianen is en waarover het verkeer naar de brug gaat. Het is de brug van Cornwall naar Massena die Canada met de Ver enigde Staten verbindt. „Wij zijn za kelijk," aldus het opperhoofd. „Het is onze weg en wij kunnen daarmee doen wat we willen." Vuurgevecht. Bij een vuurgevecht tussen Bedoeïenen en een Israëlische patrouille zijn zaterdag in het westen van de Ne- gebwoestijn drie Bedoeïnen gesneuveld zo is van Israëlische zijde vernomen. De patrouille stelde een onderzoek in naar de moord op een officier van het Israë lische leger, die tien dagen geleden in hetzelfde gebied werd beschoten. Paniek. Vijfenzeventig mensen zijn ge dood, en meer dan honderd liepen ver wondingen op, toen in het Indische dorp je Rajkot een paniek uitbrak onder een menigte van enkele duizenden mensen. Zij waren naar Rajkot gekomen om een meisje te zien, dat de reïncarnatie zou zijn van de godin Bhawani. Juist toen het meisje „op het punt stond wonderen te gaan verrichten" ontstond een paniek, waarbij talloze volwassenen en kinde ren onder de voet werden gelopen. Demonstratie. Op Trafalgar Square in Londen is zondag een demonstratieve bijeenkomst gehouden voor een alge heel verbod van kernwapens. Na afloop demonstreerden de deelnemers in de binnenstad. De stoet was drie en een halve kilometer lang. Tot de sprekers op de bijeenkomst behoorde Lord Bert- rand Russell. Tijdens de demonstratie kwam het tot incidenten met aanhan gers van de rechtsgeoriënteerde League of Empire Loyalists" die spreekkoren vormden. Vooruit. De doktoren van Sir Anthony Eden hebben bekend gemaakt dat de toestand van de Britse ex-premier ge staag vooruit gaat. Sir Anthony had vier dagen geleden een zware koortsaanval. Voorziening. Prins Rainier van Monaco heeft bij decx-eet bepaald, dat prinses Grace het prinsdom zal regeren als re gentes, als hij zou komeh te overlijden vóór kroonprins Albert 21 jaar is. Prins Rainier is nu 38 jaar, de prins anderhalf. Prinses Gx-ace is de eerste Amerikaan se die de mogelijkheid heeft staatshoofd te worden in het buitenland. Gesel. Radio Peking heeft meegedeeld dat tussen 23 augustus en 5 september drie tyfoons in de Zuidchinese kustprovincie Foekien 760 mensen het leven hebben ge kost; 1358 mensen zijn gewond geraakt, 930 worden nog vermist, 27000 huizen geheel vernield en 197.000 andere be schadigd. Ook werden 4.829 boten be schadigd, of tot zinken gebracht. Watersnood. Ten gevolge van overstro mingen in Soerat Nadia en Hyderabad (Zuid-India) zijn meer dan tweehonderd personen om het leven gekomen. Tien duizend woningen zijn vernield of ern stig beschadigd. Het water is thans aan het zakken. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied, dat geruime tijd boven de Noordzee heeft gelegen, ver plaatste zich gedurende het weekeinde in zuidoostelijke richting. Zondag passeer de het ons land, vanmorgen lag het cen trum reeds bij Hongarije. Tegelijkertijd doen zich in een groot gebied x-ond de Noordzee aanhoudende dalingen van de luchtdruk voor, die erop duiden dat aan de hogedruksituatie in West-Europa een einde komt. Dit gaat gepaard met enkele storingen, waarvan de eerste in de afge lopen nacht rond de Ierse Zee plaatselijk meer dan 30 mm regen bracht, terwijl de tweede zich ten westen van Ierland in oostelijke richting beweegt. Beide storin- gen zullen naar de Noordzee trekken en het weer hier te lande gaan beïnvloeden. Bij aanwakkerende zuidelijke tot zuid westelijke wind zal de bewolking toene men. In de loop van morgen wox-dt ook enige regen verwacht, het eerst in het onondex-broken periode met droog weer, die meer dan een maand heeft geduurd, komt hiermede een einde. WEERRAPPORTEN Maximum -temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. s3 ■tv SJ Dinsdag 22 september Zon op 6.24 uur, onder 18.41 uur. Maan op 21.22 uur, onder 11.58 uur. Maanstanden 25 sept. 3.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 21 september Hoog water 6.07 en 18.27 uur. Laag water 1.59 en 14.06 uur. Dinsdag 22 september Hoog water 6.42 en 18.58 uur. Laag water 2.28 en 14.35 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder half bew. zzw 19 0 Ypenburg mist windst. 20 0 Vlissingen onbewolkt z 20 0 Eelde mist windst. 18 0 De Bilt mist z 20 0 Twente mist windst. 21 0 Eindhoven onbewolkt windst. 22 0 Zd Limburg onbewolkt z 22 0 Helsinki geheel bew. zzw 12 0 Stockholm regen wzw 0,1 Oslo zwaar bew. nno 20 0,5 Kopenhagen geheel bew. wzw 18 0 Aberdeen regen zw 16 3 Londen geheel bew. windst. 22 0 Amsterdam licht bew. z 20 0 Brussel onbewolkt windst. 22 0 Luxemburg onbewolkt no 22 0 Parijs onbewolkt windst. 25 0 Bordeaux zwaar bew. ono 25 0 Grenoble zwaar bew. windst. 25 0 Nice geheel bew. nnw 23 0 Berlijn onbewolkt z 17 0 Frankfort onbewolkt ono 24 0 München onbewolkt zzo 21 0 Zürich mist windst. 22 0 Genève zwaar bew. windst. 22 0 Locarno zwaar bew. windst. 22 0 Wenen onbewolkt windst. 21 0 Innsbrück mist windst. 24 0 Athene onbewolkt windst. 24 0 Rome zwaar bew windst. 25 0 Ajaccio zwaar oew. windst. 0 Madrid zwaar bew n 23 0 Mallorca zwaar bew n 27 0 Lissabon onbewolkt no 27 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2