Kroesjtsjev dreigde naar huis te zullen gaan Mode Heet U Karei? oktober jarig Ulbricht wil bewapeningsstop voor Duitsland instellen Betrapte plezierrijders-in-spe mishandelden voorbijganger Washington bezorgd over debatten met lagere Amerikaanse autoriteiten Sigaret..? ^Praatótoei Sportvlieger bij „stunten" neergestort Reclamevliegtuig verloor zijn sleep Prinses Beatrix in Albany Zendeling zag wezens uit een vliegende schotel en bent u in Bonn sceptisch tegen over Kroesjtsjev's plannen Geen kranten in Amsterdam Griekse regering wil niets meer van Grivas weten VAN NEDERLAND Rumoer op de Dam Aankomst Prinses Beatrix op televisie MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 (Van onze correspondent in de V.S.) Kroesjtsjevs rondreis geeft het State Department in Washington herhaalde lijk reden tot bezorgdheid. De veiligheid van de belangrijke gast leek aanvanke lijk het grootste probleem, doch thans maakt men zich nog meer ongerust over de ongelukken, die kunnen voortkomen uit Kroesjtsjevs woordenwisselingen met lagere Amerikaanse autoriteiten, die een debat met hem aangaan over ideolo gische onderwerpen en de internationale betrekkingen. Hadden de Amerikanen groter kennis van het Russische volks karakter, dan zouden zij weten dat het voor de Russen vrij normaal is van het ene uiterste in het andere om te slaan. Kroesjtsjev heeft zich de laatste dagen in dit opzicht een ware Rus getoond. Hiermede zij echter niet gezegd dat het State Department zich ten onrechte on gerust maakt. Weliswaar blijkt de Rus sische premier de woede van het ene ogenblik in de zonniger sfeer van het volgende vergeten te zijn, maar dat maakt die ogenblikken van woede niet minder gevaarlijk. Wanneer Kroesjtsjev in eigen land zijn gramschap toont, moeten zijn toehoorders wel sidderen: hun carrière, ja hun leven kunnen op het spel staan. In Amerika moet de premier zich vrij machteloos voelen tegenover zijn gehoor dat op zijn boosheid soms ietwat geamuseerd reageert. Juist dat gevoel van machteloosheid zou de Rus tot groter felheid kunnen aan zetten en het State Department heeft zich enige ogenblikken werkelijk ongerust ge maakt over de mogelijkheid dat Kroesj tsjev kwaad naar huis zou gaan. De ver toning die de Russische premier hier ten beste geeft is vrij onbehouwen. Zowel zijn woede als zijn humor zijn vrij grof. Zeker er ligt enige tactiek aan die grofheid ten grondslag, maar tevens ziet men hier de reacties van een man, in wie de oer krachten slechts ten dele zijn getemd en beheerst. Of men zich echter ongerust maakt of amuseert, of men de menselijke kracht in Kroesjtsjev waardeert, dan wel zich ergert aan zijn grofheid, een ding is voor alles van belang: dit is de sterke man in de Sovjet-Unie en indien het Westen op dit tijdstip wil trachten tot betere be trekkingen te komen met het communis tische deel van de wereld dan moet dat via deze man worden geprobeerd. Voor het eerst heeft zondag een menigte in Santa Barbara en San Franscisco vrien delijk gereageerd, toen Kroesjtsjev zich vertoonde. Aanvankelijk was men in Washington zeer voldaan over de koele houding van het Amerikaanse publiek, doch thans, nu men zich ongerust maakte over het verloop van de tocht, kan men er een zekere tevredenheid over bespeuren, dat de spanning, die aan de oostkust is ontstaan, door deze hartelijkheid is ge broken. Kroesjtsjev leek zijn gramschap vergeten en praatte niet meer over naar huisgaan. Voor alles is het van belang, dat de Russische premier met Eisenhower een ernstige conferentie heeft voor het einde dezer week. Terwille daarvan zou men de schermutselingen onderweg liefst zo veel mogelijk beperken. Vakbondsleiders Kroesjtsjev dineerde later met Ameri kaanse vakbondsleiders onder wie Wal- ther Reuthex-, hoofd van de vakbond der arbeiders in de auto-industrie, en James Carey, voorzitter van de bond van arbei ders in de elektriciteitsindustrie. Reuther heeft de pers meegedeeld, dat Kroesjt sjev de wederzijdse standpunten onver enigbaar acht. De Russische leider en de leiders van het vakverbond AFL-CIO heb ben drieëneenhalf uur gesproken over de voordelen van het Amerikaanse en het Russische stelsel. Kroesjtsjev had ook gezegd, dat de vakbondsleiders de lijn van Dulles volgen. „En toen begon hij te gen ons uit te varen. Ik zei tegen hem dat een boos antwoord nog niet. een be vredigend antwoord is", aldus Reuther. Hij deelde voorts mee, dat de vakver bondsleiders verscheidene punten niet aan de orde hadden gesteld, zoals zij van plan waren geweest, omdat er zo'n geprikkel- (Shows, snufjes en alles wal verder in het domein dei vrouw dagelijks aan de orde komt) De Van Baerlestraat in Amsterdam staat bekend om haar exclusieve dames-mode zaken en zelfs twee van onze bekende couturiers kunnen we hier vinden. Sinds zaterdag is er een derde bijgekomen met name Hans van der Ree en omdat we ver onderstellen, dat we in de toekomst meer van hem zullen horen, vinden we de offi ciële opening van zijn zaak de moeite van het vermelden waard. Daarbij komt nog, dat hij uit Haarlem afkomstig is en vele jaren lang ontwerper is geweest bij een vooraanstaand mode-huis. De ontwerpen, die we daar in de loop der jaren van hem mochten zien, getuigden vaak van goed vakmanschap en talent. Daarom zien we met grote belangstelling naar de eerste collectie van Van der Ree uit, om dan te kunnen constateren of ons vermoeden in derdaad juist is geweest. De modellen, die we nu te zien kregen, waren deels confectie in een eenvoudige maar stijlvolle lijn en van modieuze ma terialen vervaardigd. En voor het overige enkele eigen ontwerpen, nog niet gebon den aan een eigen stijl, maar opvallend door de evenwichtigheid en eenvoud. Voor al enkele rokken, in het ontwerpen waar van Van der Ree zich de afgelopen jaren bekwaamde, waren origineel en knap ver werkt. Een definitieve indruk van de ca paciteiten van deze jonge ontwerper kun nen we pas het; volgend seizoen geven, wanneer hij met zijn eerste echte voor jaarscollectie komt. Katy de sfeer heerste. Hoewel hij soms zijn zelfbeheersing verloor en op de tafel sloeg, was Kroesjtsjev niet boos toen de bijeenkomst werd gesloten. In de laatste minuten deden wij het kalm aan, omdat wij de bijeenkomst niet ontijdig wilden laten eindigen, aldus Reuther. Echte Amerikanen Voor zijn aankomst in San Francisco in een speciale trein die hem van Los Ange les bracht, was Kroesjtsjev in verschei dene plaatsen uitgestapt. In twee plaatsen mengde hij zich tussen een geestdriftige menigte, hetgeen hem kennelijk veel ge noegen deed. Goed geluimd zei hij latei- in de trein: „Ik heb eindelijk enige echte Amerikanen gezien en het lijkt me toe dat zij even goed en vriendelijk zijn als ons Sovjet-volk". In San Luis Obispo waren de veilig heidsagenten en de politie niet in staat de mensen op een afstand te houden en op een gegeven ogenblik stond Cabot Lodge, de Amerikaanse UNO-afgevaardigde die de premier vergezelt, arm in arm met de veiligheidsagenten om de menigte te we ren, hetgeen een luid gelach van Kroesjt sjev uitlokte. De Russische leider, die in het gewoel een huilend jongetje bemerk te, tilde dit op en liefkoosde en kuste het. (Volgens James Reston, de Washington- se correspondent van de New York Times, heeft het departement van Buiten landse Zaken Cabot Lodge instructie ge geven er bij alle sprekers op aan te drin gen provocerende opmerkingen zoveel mogelijk te vermijden). Mevrouw Kroesjtsjev leek zich intussen van alle tumult rustig te houden. Zij liet verslaggevers foto's van de kleinkinderen van de premier zien. Toen Kroesjtsjev uit Los Angeles naar San Francisco vertrok, legde hij op het station geen verklaring af. De hoogste functionaris van het stadsbestuur die de Russische leider uitgeleide deed, was de hoofdcommissaris van politie. Burge meester Poulson, van wie een vraag de dag tevox-en Kroesjtsjev het dreigement ontlokt had dat hij naar huis zou gaan, had verstek laten gaan. Hollywood Kroesjtsjev en zijn i-eisgezelschap heb ben zatex-dag na aankomst te Los Angeles uit New York, een bezoek gebracht aan de filmstad Hollywood waar hij getuige is geweest van het maken van opnamen voor de film „Can-Can". Aan een lunch die hem door de filmkolonie was aangeboden beklaagde Ki-oesjtsjev er zich bitter over dat hij niet naar Disneyland mocht. Ca bot Lodge zei dat Kx-oesjtsjev pas in het vliegtuig op weg naar Los Angeles had gezegd dat hij naar Disneyland wilde. Toen konden geen afdoende veiligheids maatregelen meer genomen worden. Kx-oesjtsjev toonde zich na zijn toespi-aak over „het samen in vrede leven" weer goed gemutst. Hij zei tot de filmmensen dat zij hem maar moesten vergeven als hij dingen had gezegd die voor de Amex-i- kanen niet prettig waren. Een sportvliegtuig van de Nationale Luchtvaartschool is zondagavond om streeks zes uur in een weiland te Nieuw Loosdrecht neex-gestort. Het toestel werd geheel vernield. De piloot, de heer G. R. uit Utrecht werd ernstig gewond. Deze sportvlieger, die met het Tiger Moth-vliegtuig van het vliegveld Hilver sum was opgestegen, voerde boven Nieuw- Loosdrecht een aantal manoeuvx-es uit. Een vrille op te geringe hoogte is hem noodlottig geworden. Op het vliegveld zag men het ongeluk gebeuren. De ambulance van het marine opleidingskamp Hilversum was zeer spoe dig ter plaatse. De heer R., die talrijke kwetsuren en breuken had opgelopen, werd uit de wrakstukken bevrijd en naar een ziekenhuis in Hilversum vervoerd. Een sportvliegtuigje, dat zondagmiddag met een reclametekst achter zich boven Amsterdam vloog, verloor daarbij door onbekende oorzaak plotseling zijn circa 20 kg wegende sleep, die met. een klap op de daken van een drietal woningen aan de Da Costakade in West belandde. Drie tele visie-antennes en wat dakpannen werden beschadigd. De reclamesleep is in beslag genomen voor ondei-zoek door de lucht vaartinspectie. Het vliegtuigje vloog voor een luchtreclamebedrijf in Hilversum. (Vervolg van pag. 1) Eerder op de dag had de prinses een plechtigheid bijgewoond waarbij zij de eex-ste spade in de grond stak voor de bouw van een Henry Hudson planetarium. Dr. Edwin van Kleeck de waarnemende commissaris van onderwijs van New York riep de Prinses een welkom en Oranje bo ven toe, hetgeen aan de Nederlanders on der de toeschouwers vreugdekreten ont lokte. De Prinses ging bij het horen van de uitroep ox-anje boven lang leven het Oranjehuis naar de Nedei-landsspi-ekende mensen toe. Zij drukte verscheidene han den. Een ambtenaar van het protocol ver telde aan de pers dat de Prinses opgeto gen was over het: feit dat de mensen daar nog Nederlands kenden. Langs de route van enkele kilometers stonden meer dan 150.000 mensen. In de parade liepen 13.900 mensen en 53 muziek korpsen. Volgens een zegsman in het ge volg van de Prinses was het enthousias me van de menigte zelfs groter dan bij de ticker tape parade in New York. De praalwagens stelden gebeurtenissen voor uit de geschiedenis van de staat New York. De Anglicaanse missionaris William Gill heeft in Sydney (Australië) aan journalis ten vex-teld dat hij bij Bojanai op Austra lisch Nieuw-Guinea menselijke wezens uit een vliegende schotel heeft zien komen. Op de avond van de 27ste juni had hij met een tiental andere getuigen vier wezens uit een groot toestel zien klimmen, die zonder twijfel mensen waren. „Twee van hen waren op de top van de gelande schotel bezig en een ander leek naar ons te kijken. Ik wuifde naar hem en tot onze verrassing wuifde hij terug. Ik knippei'de met, mijn zaklantaarn naar het toestel en ook daarop antwoordde de figuur door ver snelde armbewegingen", aldus de zende ling. Advertentie Dan zouden wij u graag feliciteren en u een leuke ver- jaax-sattentie aanbieden. Omdat de bekende Amerikaanse sigaret die wij maken (I-Iunter) van jaar tot jaar en van dag tot dag méér wordt gevraagd. Daarom zijn wij altijd in een goede stemming en willen we zo nu en dan een aantal mensen een plezier doen. Dit keer zijn dat de „Kareis" die in oktober 18 jaar of ouder worden. Hoort u daar bij Stuur dan voor 26 sep tember een briefkaart aan de Crescent Cigarette Com pany, Postbox 210, Eindhoven. Op die briefkaart vermeldt u links bovenaan uw ge boortedatum (in cijfers). Verder moet u in blokletters opgeven: uw naam: uw adres; de plaats waar u in het bevolkingsregister bent ingeschreven. Dan ontvangt u op uw ver jaardag een doos met 50 Hunter sigaretten. alstublieft... van harte gefeliciteerd! (Van onze correspondent in Bonn) De secretaris van de Oostduitse commu nistische partij, de werkelijke leider van Oost-Duitsland, Ulbricht, heeft een bewa- peningsstop voor geheel Duitsland voorge steld als bijdrage tot ontspanning in de wereld. Tegelijk kwam men te Bonn de eerste officiële reacties los op Kroesjtsjev ontwapeningsplannen: men acht die plan nen niet serieus Ulbricht ontvouwde een programma van vijf punten, waarover regeringen en par- lementen van beide Duitslanden het eens zouden moeten wox'den. Het gaat hier om het staken van alle kernproeven met de op wekking erbij dat ook West-Duitsland zou moeten ophouden Fx-ankrijk te steunen bij zijn kern-experimenten. Van Westduitse kant is ontkend, dat steun is vei'leend aan de Fransen ten deze. Ulbricht wenst ook een kernwapenvrije zone in Midden-Euro pa, onderhandelingen over de ontwapening van de militaire strijdkrachten in Oost- en West-Duitsland, opheffing van de militaire strijdkrachten in Oost- en West-Duitsland, opheffing van de militaix'e steunpunten in steunpunten in beide landen en de vor ming van een Oost-Westduitse com missie voor de voorbereiding van een vredesverdrag. Al deze voox-stellen acht men te Bonn onaanvaardbaar: het feit dat deze oude Oostduitse plannen precies passen in het geheel van de voor stellen van Kroesjtsjev acht men zelfs ont moedigend. Even onserieus vindt men in de West duitse hoofdstad de plannen, vexwat in de i-ede va Kx-oesjtsjev voor de UNO-Assem- blee. Het gaat hiei\ zo zegt men, om een hoogtepunt van de Russische px'opaganda- golf van dit ogenblik. Desondanks is het strikt noodzakelijk, aldus regeringskrin gen, om die plannen zorgvuldig te onder zoeken. Principieel is men hier steeds be reid zijn best te doen voor een ernstig ont wapeningsvoorstel, maar men ziet het nog als een open vraag in hoevei-re Kx-oesjt- sjevs -voorstel ernstig bedoeld is. Teleur- gesteld is men over Kroesjtsjevs voox-stel- ien nopeps Duitsland. Men zegt hier dat de Russische premier geen duim xs afgeweken van zijn vroeger houding tegenover Duits land. S.P.D. reageert positief Opvallend is het. dat van sociaal-demo cratische zijde wel degelijk een zekere positieve reactie gegeven is. Kroesjtsjev, aldus de S.P.D., heeft juist die vragen ter tafel gelegd, die de gewone man veront rusten. Hij heeft met zijn voorstel om de conventionele strijdkrachten in aantal te doen afnemen aangeknoopt bij het punt, waar de ontwapeningscommissie van de Der traditie getrouw werden zaterdag middag de deuren van de Amsterdamse koopmansbeurs geopend om de jeugd gelegenheid te geven zoveel lawaai te georganiseerd te maken als zij maar wilde. Er was zelfs een „echte" tamboer-majoor versche nen om hel getrommel op blikken trommels en koekblikken enigszins doen geschieden. UNO een zekere eensgezindheid had ont wikkeld. Het Westen, aldus de S.P.D., zou een fout begaan om de voox-stellen van Kx-oesjtsjev als propaganda te beschou wen. (Vervolg van pagina 1) (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse typografen staken. De Amsterdammer zou er misschien nog vrede mee kunnen hebben, dat hij een dag ver stoken blijft van hef, wereldnieuws, maar dat hij de week zonder sportnieuws moet beginnen, vindt hij al te erg. De kranten- verkopex-s daarentegen mopperen aller minst dat deze eendagsstaking juist op maandag is gevallen. Zij maakten vanmor gen goede zaken met de vex-koop van het buiten Amstex-dam gedrukte weekblad „Sport en Sportwereld", dat in een enorme oplaag naar de hoofdstad is getranspor teerd om de honger naar sportnieuws te bevredigen. „Er is vanmox-gen letterlijk gevochten om ons blad", zo verzekerde ons de directie van „Sport en Sportwereld". „De verkopers werden bestormd en men scheurde de bla den zelfs uit hun handen. Wij hebben uit de persen gehaald wat er in zat maar het bleek niet voldoende om aan de enorme vraag te kunnen beantwoorden." In de Amsterdamse krantenwijk, de Nieuwe Zijdsvoorburgwal, stonden van morgen honderden typografen voor de ge bouwen van het Handelsblad, De Telegraaf en Het "Vrije Volk, in gx-oepjes debatterend over het besluit van de personeelscommis sies van de verschillende Amstex-damse krantenbedrijven om het werk 24 uur neer te leggen. Overigens is ons gebleken dat de typografen over het algemeen geheel ach ter dit besluit staan. Een afvaardiging van de Amsterdamse typografen is vannacht per auto naar Rot terdam en Delft gegaan om te trachten het Algemeen Dagblad en Sport en Sport wereld st.il te leggen. Deze x-eis is evenwel tevergeefs geweest. Ook onrust in Haagse drukkerijen Ook in de Haagse drukkerswereld is hef na de hearing tussen Rijksbemiddelaars en C.A.O.-contractanten van jongstleden vrijdag enigszins onrustig geworden. Bij een der gi-ote boek- en tijdschriftdrukke rijen werd vanmorgen het werk een uur lang stilgelegd. Werknemcx-s trokken de straat op met borden „Wij wensen een C.A.O." en dergelijke. Contact werd opge nomen met werknemers in andere drukke- een tweede grote drukkerij. Deze stagnatie rijen hetgeen resulteerde in stagnatie in liep weldra ten einde na een afspraak tussen personeelsleiding en directie om vanmiddag een gezamenlijke bespreking te beleggen. Verschillende werknemers uitten grie ven tegen hun vakbonden, die hen, naar zij zeiden „al twee jaar aan het lijntje houden". Naar mening van een der boek- drukkerspatroons kunnen de bonden er echter ook niets aan doen, dat de overeen komst tussen werkgevers en werknemers, vastgelegd in de ontworp-C.A.O., door Rijksbemiddelaars niet geheel wordt aan vaard. „Er zijn", aldus deze zegsman, „nogal ernstige verschillen, die op korte termijn in het Centx-aal Bux-eau voor de grafische bedrijven zullen worden bespro ken". Welke de verschillen zijn kon hij niet mededelen. Hij verwacht in de loop van de avond een nadere openbai'e uiteen zetting over deze aangelegenheid. Haarlem In Haarlem en omgeving is het bij de drukkerijen hier en daar rumoei'ig ge weest, maar nex-gens is men in staking ge gaan. Men wilde in het algemeen afwach ten wat de resultaten van de vex-gadering van hedenmiddag zouden zijn. Ook de chemigrafen De chemigrafen hebben zich aangesloten bij de staking van de typografen, zo deelt het A.N.P. mede. <yyyyx<Kaxyxcc(Kxxxxyyy>y52ccccccccec<xccooccccccccayxo WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden b betaald, daar de bezorgers op donder- X dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 8 ATHENE (Reuter/ ANP) De Griekse regering heeft in een verklaring gezegd, dat zij met generaal George Grivas, de voormalige leider van dc Cyprische ver zetsbeweging E.O.K.A., die zij eerst over matig eer bewezen heeft, niets meer te maken wil hebben. Zij stelt ook geen belr'.ig meer in zijn politieke plannen. De Griekse regeringsverklaring volgde op een ver klaring van Grivas waarin deze zegt, dat de Griekse regering hem heeft willen ar resteren onder het voorwendsel dat hij een militaire „putsch" in Griekenland voorbe reidde. De regering had olannen gemaakt om mij uit de weg te ruimen, $ldus Grivas. De gxiekse regering antwoox-dt hierop, dat als Gxivas geen leugenaar is, hij klaar blijkelijk aan vervolgingswaanzin lijdt. Zij beschuldigt hem er van een samenzwe ring op touw gezet te hebben en nu te px-o- bei'en zich als slachtoffer van een komplot voor te doen. In plaats van de regering te beledigen zou Grivas er beter aan doen, de beschuldigingen die de Cyprioten tegen hem gericht hebben tegen te spx-eken, als hij dat kan. Deze beschuldigingen, aldus de Griekse regering, zijn gebaseei'd op do cumenten, die Grivas en zijn omgeving hebben samengesteld. De generaal heeft zijn uitnodiging aan aai'tsbisschop Makarios van Cyprus voor een ondex-houd met hem in Griekenland herhaald en gezegd, uit „buitenlandse bron" vernomen te hebben, dat de Griekse regering plannen had gemaakt om hem uit de weg te ruimen. Het libei-ale Griekse blad „Eleftheria" geeft bijzonderheden over het „samenzwe ringsplan" dat, volgens Grivas, de Griek se regering wilde organisex-en om hem te compromittei-en. Volgens dit plan was de regering vooxmemens, aan te stoken tot muiterij in een x-egiment te Athene en één der leden van de voorlopige i-egering van Cyprus te laten vermoorden. Grivas en de zijnen zouden dan de schuld hebben gekre gen. De Britse gouverneur van Cyprus. Six- Hugh Foot, heeft in een verklaring aan de pers gezegd: „Ik ben er zeker van dat wij de pessimisten beschaamd zullen zetten en dat de onafhankelijke x-epubliek Cyprus over vijf maanden zal zijn gevestigd". de Accountancy Rekenen is nooit m'n fort geweest. Leraren in talen waren m'n beste vrinden, maar die van de wis-, natuur- en andere kunden, die konden me wel de klas uit rammen. Er waren bij de laatsten ook wél es enkelen die gevoel voor humor hadden, dan ging het nog, maar verder Ik herinner me een som op de lagere school. „Moet je goed luisteren, Jantje!" zei de onderwijzer. „Je woont in Amster dam. Jouw vader vertrekt om vier uur uit Bussum, dat is een afstand van 19 kilo meter. Nico z'n vader vertrekt om half vier uit Haarlem, dat is 22 kilometer. Ze zijn allebei op de fiets, jouw vader rijdt met een snelheid van 10 kilometer per uur en Nico zijn pa rijdt 15 kilometer per uur. Naar de Dam. Hoe laat en waar ontmoeten ze elkaar dan?" Ik dacht geen moment na. „Zo vast als een huis om vijf uur in de Bodega!" riep ik triomfantelijk. Dit is geen mop. Het is waar gebeurd. Het is nu nóg zo met me. Nu net haal ik uit de bus een verzoek om in te schrijven op een lening van honderd miljoen gulden. Ik vind het natuurlijk leuk dat ze daarbij aan mij gedacht hebben; maar, nou heb ik dat papiertje es ingekeken. Man, ik duizel geiooon. En weet je, wat ik zo merkwaarlig vind, om niet te zeggen „link"? Ik zie daar onder „Activa", waar bij de kosten van een kantoorgebouw ad 1,- 'n totaal bedrag van 4.585.452.058,39. Ik heb daar natuurlijk niks tegen; maar nou onder de passiva: een hele rits onder elkaar geschreven andere getal len en waar komen die op uit? 4.585.452.058,39. Voor mij is dat gooche len, om niet van toveren te spreken. In mijn kast ligt een balans van een onzer grote bedrijven. Een prachtig boek. Gewoon zonde om weg te doen. Maar kijk naar de cijfers. Ook weer ,x miljard y mil joen, zoveel honderdduizend en 740 pond activa En nou de passiva alles dito met een sterretje, hetzelfde bedrag; kloot op een cènt! Ik was ook es een beetje een directeur- tje van iets en iedere avond na de voor stelling vroeg ik de man die zich als ad ministrateur bij me verhuurd had, wat er óver was. „Het is precies nét dn!" zei die man. Ik begreep daar nooit iets van, maar nu verdenk ik hem er toch sterk van, dat hij die balansen waar ik het over had helpt opmaken. Nou heb ik het kasboek van m'n vrouw es nagekeken. En warempel, dat klopte ook al op een hallefie. „Hoe doe je dat?" vraag ik haar. „Nou gewoon", zegt ze en wijst me de verlossende post: „Diver sen 19,04". Gelukkig, denk ik. Nou kan ik tenminste meepraten over „account an c y". En dat kantoorgebouw voor een gulden. Daar ga ik nou toch es naar uitkijken. Jan van Ees Advertentie FORD Een Haarlemmer, die zaterdagavond omstreeks elf uur in de Kleine Houtstraat wandelde, is naar zi.jn zeggen mishandeld door twee mannen die zich waarschijn lijk betrapt voelden bij hun poging met een in de Turfsteeg geparkeerde auto weg te rijden. De Haarlemse politie heeft de beide mannen, een 23-jarige tegelzetter en een 22-jarige opperman, beiden uit Haar lem, gearresteerd en in verzekerde bewa ring gesteld. Op zijn wandeling zag de Haax-lemmer dat een man met een schroevendraaier Het is zondagmiddag weer rumoerig ge weest op de Amsterdamse Dam. Tegen vier uur hadden zich grote gi'oepen jongens en meisjes niet alleen op de tx-eden b:ond het Nationaal Monument maar ook op het monument zelf genesteld. Toen een agent van politie hen sommeex-de, het monument te ontruixrien ging dit slechts schoorvoe tend. Er klonken zelfs enige schoten, -waar schijnlijk uit een alarmpistool. Een col lega van de politieman meende gezien te hebben dat de bij de politie bekende 23- jax-ige J. S. deze-schoten had gelost. De jongeman werd meegenomen naar het bu reau in de Warmoesstraat maar onder weg kwam een van zijn vrienden hem te hulp. Hij besprong de agenten, die met hun gummistokken de twee jongelieden tot kalmte brachten. Op het bureau bleek, dat geen van beiden in het bezit van ene alarmpistool was. Zij zeiden ook niet te weten wie er dan wel had geschoten. Voordat zij echter op vrije voeten werden gesteld moesten er toch weer klappen worden uitgedeeld, want zij wensten zich niet te schikken naar de orders van de kamerwacht. Dit bracht hen tot inkeer. Zij boden hun excuses aan en konden toen huns weegs gaan. aan een auto in de Tux-fsteeg morrelde. In de buurt stonden dx-ie andere mannen. Toen de voorbijganger bleef staan kijken, kwam een der mannen op hem af. „Loop door en bemoei je er niet mee", zei hij. De man pakte vervolgens de voorbijganger bij zijn stx-opdas vast en sloeg hem in het gezicht. De man die in de auto gezeten had dat was de tegelzettex-, die onder in vloed bleek te zijn kwam er ook bij en hij volgde het voorbeeld van zijn vriend, de oppei-man, door de voorbijganger een klap te geven, zo vertelde de laatste. De Haax-lemmer ging naar het politiebux-eau om te vertellen wat hein overkomen was. Onmiddellijk spoedde de Radioauto dienst zich naar de aangegeven plaats en kon de tegelzetter en de opperman aanhou den. Op dezelfde dag kwam een 35-jarige kelner uit Haarlemmei-liede op het poli tiebureau. De man vertelde dat hij 's mid dags om half vier zijn auto op de Oude Groenmarkt had geparkeex-d. Toen hij 's avonds om elf uur bij zijn wagen te rug kwam zaten er twee mannen in, die waarschijnlijk een plezien-it wilde ma ken. De kelner kon een hunner vastgrij pen, maar de ongeveer 25-jax-ige jongeman rukte zich los en ging er, evenals zijn vriend, vandooi". Extra ii it ze n ding Via een extra uitzending zullen de tele visiekijkers morgenochtend om 9.25 uur getuige kunnen zijn van de aankomst van Prinses Beatrix uit. Amerika op Schiphol. Deze uitzending zal ongeveer een half uur dux-en. In deze uitzending, waax-in onder andere de begroeting van de Prinses door haar ouders zal woi-den getoond, zal Mies Bouwman een interview met de terug kerende Px-inses hebben.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3