In de vishal en op zee Echtrop speelde gelijk tegen sterke BMHC-reserves IJmond-agenda Havenberichten STOFZUIGERS 5 HOCKEY IN KENNEMERLAND Betaling abonnementsgeld per giro „Dat zit wel goed" voor K.A.B.-leden Dokter van Amerikaans schip hielp zieke op kustvaarder Twee toeschouwers over leden in Olympisch Stadion LOENDERSLOOT Schakers bespraken hun problemen Nieuwe Nederlandse kolonie in Brazilië Reeds dertig gegadigden Radio DISCO Unieke lichting van een historisch Zweeds schip MAANDAG 21 SEPTEMBER 195 9 De hockeyverenigingen rond het Noord zeekanaal zijn de eerste competitiezondag van de K.N.H.B. niet onbevredigend be gonnen. In de promotieklasse speelde Eechtrop gelijk tegen het naar deze klas se gedegradeerde BMHC II, (een - een). Strawberries won met drie - twee van Gooi II. De technische achterstand van Eech trop ten opzichte van het geroutineerde spel van BMHC II werd gecompenseerd door goed en enthousiast spel op een ove- gevaarlijke aanvallen gehonoreerd. BDHC nam met 1-0 de leiding. Nadat vijfentwintig minuten spelen een van hun BMHC nam met een - nul de leiding. Nad in de tweede helft een tweede doelpunt van BMHC was afgekeurd, omdat de bal het laatst door een BMHC-er was aangeraakt buiten de cirkel, maakte Tjeuke van Noort gelijk door in een moeilijke positie bij een der vele aanvallen de bal in te schieten. Bij Strawberries vielen Korting en Van de Made op door hun uitstekend spel. Met de rust had de thuisclub een voorsprong van drie - nul, verkregen door Hans Rensen uit een korte hoekslag, Aad Hop indirect uit een lange hoekslag en door Wim van Offenbeek na goed werk van Han Korting. Het betere spel van Strawberries ging na de rust iets verloren en de Gooilanders profiteerden daarvan door twee maal te doelpunten. In de tweede klasse spelen dit jaar twee teams van Eechtrop. Het tweede elftal won op eigen terrein met twee - een van Hurley in een aardige gelijk opgaande wedstrijd. Hurley nam weliswaar de leiding, maar enkele ogen blikken later bracht Dick Nieuwenhuijzen de partijen op gelijke voet. Na de rust zorg de Fr. Beermann voor het winnende doel punt voor Eechtrop. Het derde elftal van deze Beverwijkse vereniging speelde een gezellige wedstrijd in de hitte van een Zandvoortse duinpan. Uit een aantal hoekslagen nam het uit de promotieklasse gedegradeerde Zandvoort al binnen tien minuten met twee - nul de leiding op het uit de derde klasse gepro moveerde Eechtrop III. Na de rust, die met dx-ie - nul inging, vielen wegens bles sures bij Zandvoort J. Lodder en bij Eech trop doelverdediger B. Christofferen uit. Kees Heertjes nam de plaats onder de lat in. Halvei'wege deze tweede helft redde Eechtrop's secretaris Klaas Witkamp de eer van zijn team met het maken van een tegenpunt. Kort voor het einde bracht Zandvoort de eindstand door Vermaas op vier - een. In deze afdeling speelden Scheybeeck I en Strawberries II gelijk, een-een. De gas ten namen de leiding door H. Fraterman, daarbij profiterend van een fout in de ver dediging van Scheybeeck. Tien minuten latei', kort voor de rust, maakte Jan Fijen gelijk. Met deze gelijke ruststand van een - een kwam ook het einde van een ontmoe ting, die door de warmte in de tweede helft iets aan snelheid inboette. AMVJ II ontving voor de competitie in de derde klasse E Sti-awbei-ries III, welk team met drie - twee zegevierde. Door A. Wedemeijer (2x) en H. Bruning verwierf Strawberries zich met de rust een voor- ccoocccccc<xccoccoccoocorxcoc<x>cxx:cccocxxccccocicxoo<xx<x 3 U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,65, post- abonnees f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de 8 giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. O^XCCCwOCCCCCCOOCCCCCC03CCCOCCCC<XOCCCCCCOCCOCCCCCOO!X> VELSEN MAANDAG 21 SEPTEMBER Thalia: „Brigade des Doods", 20 uur. Rex: „Zondaars in spijkerbroek", 20 uur. Raadhuis: Van 15 tot 17 uur spreekuur wethouder van Onderwijs. Pieter Vermeulenmuseum, Cultui'eel Ge bouw: Open van 14 tot 16.30 uur. Cultureel Centrum: Algemene vergade ring Mij tot Nut van het Algemeen, 19.30 uur. DINSDAG 22 SEPTEMBER Thalia: „Brigade des Doods", 20 uur. Alcoholics Anonymus, zaal Abelenstraat: Van 20 uur af spreekuur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: Open van 14 tot 16.30 uur. Hervormd Jeugdgebouw: Contactavond VPRO, 20 uur. BEVERWIJK MAANDAG 21 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De straat der geverfde lippen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De ge lukkigste vrouw in de wereld". VV.B. Theater, 20 uur: „De vampier en het blonde meisje". De Groentenbeurs. 20.30 uur: Vergade ring kapperspatroons. Wit-Gelc-Kruisgebouw, Romei-kerkweg: 20 uur: Demonstratie R.K.E.H.B.O. DINSDAG 22 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Sergeant Zack". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Razzia in de onderwereld". sprong van drie - nul, die in de tweede helft door de gastheren werd ingelopen. Dameswedstrijden. Tweedeklasser Strawberries vei-sloeg op eigen terrein Leiden met twee - nul. De doelpunten werden gelijk over beide speel- helften verdeeld en gemaakt door de da mes M. Bom en Elly Rooymans, linksbui ten en middenvoox-. Scheybeeck won in Be verwijk met een - nul van Hermes, welk doelpunt werd gemaakt door mej Truus Fijen. In dit elftal van Scheybeeck spelen veel jonge nog onei-varen speelsters, zodat het resultaat niet ontmoedigend kan wor den genoemd. Vooral door een groot en thousiasme kon Scheybeeck tot dit reeds met de rust bereikte resultaat komen. In Amstelveen won Hurley met drie twee van het bezoekende Eechtrop na een overdonderend begin. Mej. G. Duin kon een vierde doelpunt voorkomen door een strafbully te winnen. Na de rust liepen de speelsters uit Beverwijk de achtei-stand in door doelpunten van de dames M. Mijer en A. Padding. Randwijck verloor op eigen terrein in Amsterdam met vier-nul van het bezoe kende Strawberries II de eerste wedstrijd voor de competitie in de derde klasse E. In gebouw „Concordia" te Velsen-Noord heeft de plaatselijke kring van de Katho lieke Arbeiders Beweging zaterdagavond haar activiteiten voor het komende win terseizoen ingeluid met een gezellige bij eenkomst voor de leden; met als attractie een optreden van het Haarlems radio- en televisiegezelschap onder leiding van Har ry Meijer. Na een kort openingswoord van afdelingsvoorzitter P. Lubbers, die on der meer even herinnerde aan het binnen kort te vieren gouden jubileum van de K.A.B., kon direct een aanvang worden gemaakt met het programma „Dat zit wel goed". Het zat in zoverre goed dat het pu bliek zich kennelijk bijzonder heeft ge amuseerd, hetgeen de enige bedoeling v deze avond is geweest. Harry Meyer heeft routine voldoende om de lachers op zijn hand te krijgen. Hij doet dit op de traditionele manier met een liedje en een praatje, dat nu niet bepaald tot de meest orginele en sprankelende conferences behoort, ofschoon het toch voldoende elementen bevat voor het op wekken van de gulle lach. Verder laat hij zich door enige medewerkenden, waar onder Trudy Schulpzand, assisteren in een tweetal schetsjes, evenmin spiritueel van dialoog en opzet, zodat het behaalde suc ces voornamelijk aan het improvisatieta lent der optredenden te danken is ge weest. Een ander lid van dit gezelschap was de door de conferencier als „knettergek" aangekondigde Jan Stavast die een genre bleek te beoefenen, waaronder men enige tientallen jaren geleden de zogenaamde „karakter-humoristen" zou hebben ge rangschikt. Allerdwaast aangeklede man netjes dus, die hun voordracht wilden op luisteren met valse neuzen en clowneske maskers, om aldus met bijzondere goed kope middelen op de lachlust van het pu bliek te speculei-en. Jan Stavast hield de herinnering aan dergelijke creaties onder meer levend met het typeren van een „Tiroler", compleet met een oranje para sol en andere hoogst onwaarschijnlijke attributen: humoxdoze grappigheid. De gewenste variatie in het programma werd aangebracht door Weber en Elze evenwichtsacrobaten, die na de pauze met een jongedame als „The Franelly's" op traden. Verder moest de in het program ma aangekondigde jodelzangeres Mitzi Waller wegens een dubbel engagement te elfder ure worden vervangen door Inge Larsen, een soubrette uit Zaandam, die echter over een vrij zwak repertoire had te beschikken. En ten slotte heette de on vermijdelijke accordeonvituoos ditmaal Wim Bosch, die zijn genre met een plezie rige muzikaliteit vertegenwoordigde en wiens grote succes daarom allerminst zon der reden was. CONTACTAVOND VAN KORFBALLERS De prettige onderlinge band tussen de leden van de korfbalvereniging Water vliet is zaterdagavond in het Statenhuis aan de Velserweg opnieuw duidelijk ge bleken. Het was de eerste contactavond van het seizoen. Er waren heel wat Watervlieters, die de heer S. Hartman, voorzitter kon begroe ten. De heer Hartman greep de gelegenheid tevens aan om de aanwezige korfballers het een en ander over de nieuwe compe titie te vertellen. Hierna liet de heer F. Vos, verwoed amateur-fotograaf en filmer, de aanwezigen genieten van fraaie beelden, die hij tijdens de Zwitserse vakantie reeds had vast gelegd. Het Nederlandse kustvaartuig „Delftdijk" vroeg zondagavond om 18.20 uur telegra fisch om emdische hulp voor een van de opvarenden, die een hevige maagbloeding had. De positie van de „Delfwijk" was toen enige mijlen ten noorden van Ameland. Er kwam spoedig bericht van het Ame rikaanse troepenschip „Geiger" (17.600 ton), dat men binnen een halfuur een arts op „Delftdijk" zou overzetten. De arts is, na de zieke zeeman behan deld te hebben, naar zijn schip terugge keerd Kort daarop heeft de motorredding boot „Insulinde" die met een arts aan boord van Terschelling was vertrokken, de zee man van de „Delftdijk" overgenomen en hem naar Oostmahorn vervoerd, vanwaar hij naar een ziekenhuis in Dokkum is overgebracht. Tijdens de spannende tweede helft van de eredivisiewedstrijd DWS/AAjax in het Olympisch Stadion in Amsterdam, die door bijna 50.000 toeschouwers werd bij gewoond, zijn twee bezoekers op de tribu nes onwel geworden en overleden. Het zijn de 60-jarige petroleumbezorger J. H. C. B. en de 62-jarige gepensioneerde brigadier van politie H. D„ beiden uit Amsterdam. De betrekkelijk hoge „pool"-prijs is de reden, dat de meeste grote loggers en trawlers maar op haring blijven vissen, die voor de handel slechts van weinig be lang is. Ook van de aangevoerde kantjes gaat het leeuwedeel naar de vismeelfa- briek. Dat de aanvoer van verse rondvis daardoor in het gedrang komt ligt voor de hand, met als verschiet verlies van de ene of andere markt. Zo kwam ook deze week tegen het weekeinde opnieuw de rondvis in het nauw, met belangrijk hogere prijzen dan in het begin van de week. Een kist braad op vrijdag voor f 35 tot 45 ligt de „juf frouw" nu eenmaal niet. Met belangstel ling ziet de handel dan ook nog steeds uit naar een meer geregelde aanvoer. Makreel werd genoeg aangevoerd om aan alle aanvragen te kunnen voldoen, met voldoend overschot voor de con- servenfabrieken. De conservenindustrie heeft bepaald niet te klagen over te wei nig aanvoer van haring die geschikt voor het inblikken is. België was kalm de afgelopen week. Er werd een zeer behooxdijke prijs betaald voor de kisten kabeljauw, en de regels niet te vergeten; van topprijzen kon ech ter niet gesproken worden. Ook de grove schelvis was wel gevraagd, echter niet buitensporig duur. Engeland was weer de trouwe afnemer van de grofste soorten schol. Het prijsbeeld vertoont nog steed9 weinig verandering, waaraan het voortdurend rustige weer zeker niet vreemd is; nog steeds kan men „met een klomp naar zee gaan". Duitsland toonde weer enige interesse voor schol II, die zaterdag van de 35 tot 42 opbracht. Schol III was goedkoop, van de 14 tot f 22. De aanvoer van tong toonde een kleine stijging, vergeleken met de voorgaande week. Alleen zaterdag was er ruim 40.000 kilogram. De prijzen bleven goed. Slips 2, tong I 2,75, halfpondjes 3, groot middel tong 3,40, terwijl de lappen een 4,50 per kg opbrachten. De laatste soort,, de lappen, worden in belangrijk grotere hoeveelheden in Oostende aangevoerd. Niet te verwonderen was het, dat er deze week vele duizenden kilo's werden ge- impoi-teerd. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Hunter van Great. Yarmouth, laden Hoogovens; Congo, Rot terdam; Maas Antwerpen; Zaanborg. Colchester, zout laden IJmuiden; Maasborg, Londen, zout la den IJmuiden; Rhenania, Kirkeness; Yapeyu, Hamburg; Kennemerland, Las Palmas; Wayfarer, Rotetrdam; Rio de Ares. Rotterdam; Adriana, Felixtowe; Abel Tasman, Swansea; Ares, Noord zee, terug van proefvaart; Magas, Lissabon; Hol- mialand, Bremen; Erich Blumenfeld. Port Cam- pha: Lauwersborg, Tynemouth; Artemis, Rotter dam. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Fjorden van Vaja: Gardiense, Par: Vliestroom, Fowey: Rio, Felixtowe: Arzamas, Klaipeda; Sabine, Vaasa; Herroe, Kotka; Hondsbosch, Norsbron: Rijn stroom, Londen: Grootekerk, Bremerhaven; Hat- hor, Bremen: Draka, Londen, ledig IJmuiden; Otto. Mantyluoto; Gerd, Londen; Spaarnestroom, Portsmouth; Manto, Aarhus; Amstelstroom. Huil; Amstelland, Hamburg; Stad Delft, Vittoria, erts Hoogovens Bullfinch. Londen; Frieda Blokzijl, Londen; Aralizz, Gefle, erts voor Hoogovens So lent, Londen: Cotes du Nord. Le Havre; Rijnborg, Noordzee zout laden IJmuiden: Alca. Bremen; Stortemelk, Par, bijlegger IJmuiden; Mary Nub- bel, Cartagena; Rigel, Kotka. cellulose voor Vel- sen; Sielwall. Kristinehamn, hout voor Zaandam; Attis. Paramaribo; Ouwerkerk. Antwerpen; Bolt, halden. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Atlas van Kopenhagen Heriot, Leith; Johannes, Skutskaer; Balduin, Porsgrunn: Gisele Essberger, Hamburg, parafine voor Haarlem: Netherlands Coast, Lon den; Seestern. Kiel. schroot voor Hoogovens. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Ute Parch- mann naar Gothenburg;, walsmateriaal van Koogovens Burgundia, Halmstad, ruw ijzer van Hoogovens: Daphnis, Paramaribo; Ares, Noord zee, proefvaren; Rubi, Portsmouth, kunstmest van Hoogovens; Stylehurst, Casablanca; Jonet, Dagenham, walsmateriaal van Hoogovens; Escaut, Stockholm: Otto, Hamburg; Darlington, Goole; Elbing 2. Zaandam; Karimata, Bremen: Ammon, Londen; Jans, Londen; Andros Navigator, Liver pool: Flevo, Odense; Reggeborg, Colchester, kunstmest van Hoogovens; Koho Maru, Port Said; DeLfinus. Flekkefjord: Grepa, Ceuta; Loke, Mal- mö: Hinde, Londen; Berend N, Shoreham; Jaar- stroom, Liverpool; Tor. Malmö: Boreas, Kopen hagen; Hontestroom, Huil: Admiralengracht, Rot terdam; Hille Oldendorff, Oslo; Vega. Rotterdam. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Anna, Elisa beth. walsmateriaal van Hoogovens: Lingestroom, Londen; Sarpedon. Curasao; Swallow, Londen, walsmateriaal van Hoogovens: Delft. La Guayra: Silvan Arrow. Londen: Darmstad. Hamburg; Dietmarchen, Hamburg: Eemstroom, Grange mouth: Sturmfels, Funchal: Angolakust, Ant werpen; Octavia, Curasao; Rhenania. Narvik. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Prijzen fietstoer uitgereikt In het Beverwijkse veilinggebouw Het Centrum heeft bux-gemeester J. G. S. Bruinsma zatex-dagavond de prijzen uit gereikt aan de deelnemers van de tweede fietstocht, die georganiseerd was door de Beverwijkse jeugdraad. Er hadden 56 jon gens en meisjes aan deze toertocht van 18 kilometer in de PWN-duinen deelge nomen. Burgemeester Bi'uinsma vond deze wijze van vrijetijdsbesteding uitstekend, maar de vakanties zijn nu voorbij en het schoolwerk laat niet veel vrije tijd meer. Winnaars werden (het koppel) P. Holaar en H. Jimmink, 2. J. Haak en E. de Leeuw, 3. W. Aardenburg en C. Berendse, 4. Gem ma en Ambro Lauwe. Aanvoer van zaterdag In IJmuiden werden zaterdag aange voerd 6880 kisten vis, waarvan 985 tong en tarbot, 1 heilbot, 1160 schol, 34 schar, 10 bot, 3490 haring, 565 makreel, 135 schelvis, 255 wijting, 85 kabeljauw en gul, 5 leng, 120 poon, 10 koolvis, 25 diversen. Prijzen van zaterdag Per kilo: heilbot 3.20, grote tong 4.60—4, grootmiddel tong 3.60—3.10, kleinmiddel tong 2.90—2.70, kleine tong I 2.80—2.50, kleine tong II 2.20—2, tarbot I 3.20—2.20, zalm 7. Per 50 kilo: tarbot IV 62, grote schol 57, grootmiddel schol 50, kleinmiddelschol 56 41, kleine schol I 4841, kleine schol II 4013.50, schar 2415, bot 1210, verse haring 18—11, makreel 23.20—15, grote schelvis 35, grootmiddel schelvis 36, klein middel schelvis 34, kleine schelvis I 3429, kleine schelvis II 29—27, wijting 23—10.50, grote gul 45—36, middel gul 37—32, kleine gul 2317, poontjes 108, kleine koolvis zwart 32—25. Besommingen van zaterdag KW 121 19.800, KW 101 19.600, KW 38 5750, KW 166 2050, KW 125 2450, VL 131 14.800, IJM 283 2050, IJM 11 2630, IJM 59 3250, IJM 29 2840, IJM 38 2150, IJM 60 f 2900, IJM 52 2350, IJM 45 f 2400, IJM 63 3380, KW 35 410, KW 31 310, KW 56 550, KW 53 f 1570, KW 21 f 2100, KW 68 2010, KW 60 450, KW 92 220, KW 58 2850, KW 77 2750, KW 61 2400, WR 67 2120, RO 29 240. Aanvoer van maandag Er was een grote aanvoer op de IJmuider visafslag. De tatale aanvoer bedroeg 11000 kisten. Er moest in twee beurten worden gelost. Voor de eerste beurt kwamen in aanmerking 4 trawlers, 10 loggers, die zorgden voor 1063 schelvis, 143 wijting, 94 gul en kabeljauw, 85 koolvis, 5560 haring. 960 makreel, 73 schol, 180 varia, 110 stijve kabeljauwen, 1250 kilo tong, 11 tarbot. Voor de tweede losbeurt kwamen 53 loggers en kotters, die zorgden voor 34 wijting, 4 gul en kabeljauw, 1258 schol, 253 varia, 35.000 kilo tong en 64 tarbot. IJM 34 Allan Water (12 september) 1850 haring (erg klein) en 100 makreel. IJM 57 Medan (10 september) 5 wijting, 80 schelvis, 110 gul en kabeljauw, 75 kool vis, 800 haring, 400 makreel en 10 diversen. IJM 10 Maria van Kattem (10 september) 40 wijting, 90 schelvis, 40 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 500 haring, 450 makreel, 10 va ria, 70 stuks stijve kabeljauwen. IJM 211 Wiron 2 (7 september) 620 ha ring, 5 makreel, 5 varia. IJM 210 Wiron 3 (12 september) 20 schol, 50 wijting, 240 schelvis. KW 162 De Vier Gezusters (14 septem ber) 170 schelvis, 20 gul en kabeljauw, en 50 varia. IJM 66 Paul (14 september) 5 schelvis, 2 tarbot, 15 diversen, 90 schelvis, 5 makreel, 15 varia. WR 32 Petra (14 september) 5 schelvis, 2 tarbot, 15 wijting, 115 schelvis, 15 gul en kabeljauw. KW 114 Avontuur (14 september) 115 schelvis, 15 wijting, 15 gul en kabeljauw. WR 58 Sijtje (14 september) 170 schelvis, 15 varia. Kustvaart: 55 schepen. VL 121 Willem (14 september) 1450 ha ring, 50 divei-sen. Prijzen van maandag Export: grote regels kabeljauw 104132, kleine regels kabeljauw 6268, kisten gro te kabeljauw 152166, kisten kleine kabel jauw 142144, grote schelvis 5056, groot middel schelvis 4854, eerste schol (van 2 schepen), grote, middel, zet- en schol I 43—52. Binnenland: grote gul 4357, middel gul 3847, toi-ren 22—29, zwarte koolvis 78— 92, koolvis I 3036, koolvis II 2528, witte koolvis 84100, lengen 7377, klei&middel schelvis 3846, pennen 3344, braad grof 2836, kleine braad 1924, schol II 3343, schol III 19—31, eerste grootmiddel tong Advertentie Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (Inruil). LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 CENTRUM GALERIJ - IJMUIDEN Groenteveiling Castricum Het veilingbeeld van de laatste veiling dag van de vorige week in Castricum liet geen al te grote prijsverschillen zien: Aardbeien zakten iets in prijs en ook de snijbonen gaven een iets lagere notering te zien, maar sperziebonen, sla en kom kommers evenals de andere aangevoerde groenten gaven ongeveer dezelfde note ringen te zien als in het begin en midden der week. De noteringen wax-en pronkbonen f 0.21 f 0.27; sperzïèbonen f 0.45f 0.59; sla f 0.03 f 0.09; snijbonen f 0.60f 0.86; komkom mers f 0.08f 0.19; tomaten f 0.56f 0.64; aardbeien f 0.86f 1.26 per doosje. 3.303.40, kleinmiddel tong 2.002.70, tong I 2.502.70, slips 2.002.20, wijting 2226, kleine haring 1118, grove haring 1924, makreel 1523, bonken 2431. Besommingen van maandag Een trawler f 31.800, KW 162 5750, KW 114 4490, IJM 210 6790, IJM 66 4190, KW 57 3340, WR 32 4300, WR 58 4750, KW 211 10900. Op zee Het was zaterdag overal goed weer. De vangsten waren goed om de noord: 200 tot 300 manden haring, makreel en koolvis per etmaal. De Job Gouda ving in twee trekken 150 manden haring en makreel, de Toi-onto deed een trek van 40 manden makreel en haring, de Haarlem een trek van 100 manden haring. De haringvisserij was goed bij 't Zandt. Er werden 80 tot 300 kantjes gevangen. De Claesje deed een trek van twee pak jes, de Beatrice een trek van drie pakjes. De Jacoba Geziena is zaterdag weer naar zee vertrokken. Ook zondag was het goed weer, maar de vangsten waren wat minder dan zaterdag, namelijk 150 tot 200 manden haring, ma kreel en schelvis per etmaal. De Emma deed een trek van twee pakjes. De Job Gouda een trek van een pakje, de Elie Chénévière een trek van twee pakjes. De haringvisserij op en om het Zandt en de Doggersbank was slecht. Er werden 25 tot 70 kantjes per dag gevangen. De Dirkje deed een trek van drie pak jes, de Alberta Henderika een dagvangst van 70 kantjes. Haringvangsten KW 5—30, KW 6—8, KW 23—1. KW 138 —4. KW 47—0, KW 140—6, KW 168—0, KW 170—0, KW 20—4, KW 110—28. KW 2—3, KW 45—0, KW 127—3, KW 175—5, KW 18—0, KW 67—0, KW 130—0, KW 151 0. Trekkers: KW 99150. Gemiddeld: 5 kantjes. Voor dinsdag Er staan veel schepen op de lijst. Zoveel dat er wat voor woensdag zullen blijven liggen. KW 82 Stadt Enckhuysen: 1060 kisten, waarvan 100 schelvis, 400 haring. 465 ma kreel, 30 wijting, 50 gul en kabeljauw, 15 diversen, 50 stuks stijve kabeljauw. KW 153 Francina 1000 haring en 150 kantjes. KW 74 Hette Margaretha 800 ha ring. KW 171 Jan Maria 1080 kisten. KW 122 Arie Ouwehand 1260 kisten, waarvan 80 schelvis, 350 haring, 900 makreel, 10 wijting, 20 gul en kabeljauw. IJM 28 Am sterdam 35 schelvis, 1530 haring, 70 ma kreel, 5 wijting, 50 gul, kabeljauw en kool vis, 10 diversen, 250 stijve kabeljauwen. IJM 20 Johannes Polderman 150 schel vis, 450 haring, 225 makreel, 20 wijting, 50 gul en kabeljauw, 10 diversen, 10 stijve kabeljauwen, 100 kleine kisten haring. Denemarken Denemarken exporteerde in het eerste halfjaar van 1959 121.447 ton vis en vis- produkten met een waarde van 198,9 mil joen Deense kronen. Dit betekent een stij ging van 33 miljoen kilo of 40 miljoen kronen ten opzichte van het eerste half jaar van 1958. Het exportpakket bestond voor 131 miljoen kronen uit verse vis en visfilet tegen 101 miljoen kronen over de zelfde periode in 1958. Aan verwerkte vis werd in het eerste halfjaar van 1959 on geveer 68 miljoen kronen geëxporteerd tegen 50 miljoen in 1958. Aan haring werd voor 19 miljoen kronen geëxporteerd tegen 14 miljoen in 1958. Dit toneel krijgt men te zien vanaf de bovenbouw van het modernste Britse vliegtuigmoederschip „Victorious" tij dens het starten van de vliegtuigen. Links wordt juist een „Sea Venom"- jager door de katapult weggeschoten, terwijl rechts een ander toestel reeds klaar staat. Het schip, dat kort geleden van een Amerikaanse reis terugkeer de, is uitgerust met 3 D" radar. In hotel Brandjes in Uitgeest heeft de Noordhollandse Schaakbond zaterdag de algemene najaars-ledenvergadering ge houden. De vergadering, die door de yvoor- zitter van de bond de heer J. Lankamp werd geleid, kreeg een levendig discussie onderwerp bij het agendapunt dat de in deling der bondscompetitie aangaf. Door terugtrekking van Kijk Uit 4 en VHS 5 in de derde klasse werden twee afdelingen voor de komende competitie met een tien tal minder ingedeeld daar de wedstrijd- leidei-, de heer J. Muyen het onverant woord achtte een team uit de vierde klas se, waar in feite enkele tientallen te veel spelen, bij keuze te laten promoveren. Dit als gevolg van het geringe krachtsver schil van de daarvoor in aanmei-king ko mende teams. Door de schaakclub Het Oosten werd het idee geopperd de schaakclubs Bergen en Schoorl toch te laten promoveren om de gi-oepen weer compleet te maken en de verre reizen zoveel mogelijk te beperken. Terecht voerde de afgevaardigde van VVV aan, dat haar derde tiental eerst na het spelen van een aantal beslissingswed strijden naar de vierde klasse werd ver wezen en dus ook wel aanspraak op her plaatsing in de dei-de klasse kon maken. Hoewel met name van bestuurszijde aan vankelijk nog al wat oppositie tegen het voorstel van „Het Oosten" werd gevoerd werd uiteindelijk besloten een stemming onder de clubs te doen plaatsvinden over eeen gewijzigd voorstel. Hierin wex-d be paald dat VVV 3 automatisch zou promo- vei-en en Bergen tegen Schoorl een beslis- singswedstrijd te laten spelen voor de res terende plaats. Tien clubs spraken zich tegen het voor stel uit, twee clubs onthielden zich van een uitspraak terwijl negen verenigingen het voorstel steunden. Het voorstel was daarmee niettemin aangenomen met 31- 30 stemmen. Elke vereniging heeft name lijk stemmen naar het ledenaantal. Daar dus de grotere clubs merendeels voor het voorstel stemden kon het gebeuren dat een voorstel dat door de meeste verenigingen werd verworpen toch werd aangenomen! De regeling van de pex-soonlijke Noord- hollandsche Schaakkampioenschappen ondervond ondanks de nieuwe opzet enige critiek. De discussie kreeg een bevredi gende oplossing toen „Het Oosten" aan bood volgend jaar de kampioenschappen tijdens haar toex-nooi te laten verspelen. Het voorstel tot invoering van de zoge naamde bekerwedstrijden vond algehele bijval en werd dan ook met algemene stem men goedgekeurd. Tijdens de rondvraag kwam het voortbestaan van het Bonds- tijdschrift ter sprake. Op aandx-ang van de afgevaardigde van Schaakmat werd be sloten aan het bestuur van de KNSB een motie te zenden waarin duidelijk zal wox-- den weex-gegeven dat men tegen ophef fing is. De vergadering werd bijgewond door de volgende clubs: VVV, Oppositie, Rolland, Santpoort, Weenink, Pux-merend, De Uil, Castricum, Westzaan, Kijk Uit, Saende, Bergen, Lasker, Pat Mat, MSC, Zandvoort, Het Oosten, HWP, Bloemen- daal, Het Oude Slot en Schaakmat. Er zijn in Brazilië enkele Nederlandse landbouwkolonies, waarvan de in 1911 ge stichte nederzetting Carambei en het tus sen 1951 en 1954 gestarte Castrolanda wel de bekendste zijn. Het zijn orthodox pro testants-christelijke nederzettingen waar ongeveer duizend Nederlanders een be staan vinden Men is intussen tot de overtuiging ge komen, dat het wenselijk zou zijn, meer kolonies te stichten en tot dit doel is in Zwolle thans een vergadering gehouden met Nederlandse gegadigden. De Neder landse consul te Curitiba in Brazilië, ds. W. V. Muller en de heer J. de Jager, voor zitter van de coöperatie in dit gebied, heb ben belangwekkende bijzonderheden ver teld over de plannen. Men denkt aan een nieuwe kolonie, waarvoor de grond al is aangekocht, ongeveer honderd kilometer oostelijk van de twee bestaande (er liggen trouwens nog enige andere kolonies in de omgeving, waarvan een met rooms-katho- lieken is bevolkt en de andere met vrijge maakte gereformeerden). Het gaat om een gebied van ongeveer 5.600 hectare en naar schatting zal de emigrant de grond kunnen overnemen voor 130.— per hectare. Hier op kunnen ongeveer zeventig bedrijven worden gevestigd. Door verdere aankoop van gronden wil men dit aantal uitbreiden tot honderd. Enkele van de voorwaarden om in aanmerking te komen zijn: men moet een te goeder naam en faam bekend staande landbouwer of veehouder zijn, van orthodox protestants-christelijke levens opvatting zijn en f 20.000.— bezitten. Ds. Muller maakte er geen geheim van dat men in Brazilië geen luilekkerland zal vinden. De meeste kolonisten valt het in het begin tegen, al vergeten ze dat na een iaar of vijf, als de zaak goed begint te lopen, wel weer. Men heeft trouwens kun nen leren van fouten uit het verleden. Zo is destijds naar Castrolanda veel Hollands vee meegenomen, waarvan later bleek, dat het niet tot produktie kon komen omdat het gras niet geschikt was en doordat de dieren bloot stonden aan een infectieziekte waarvoor vee dat geacclimatiseerd is, immuun wordt. Castrolanda en Carambei hebben samen een moderne zuivelfabriek opgericht, op coöperatieve grondslag, waarvan men veel profijt trekt. Econo misch gezien is de stichting van een derde kolonie niet nodig, doch men acht het wenselijk ertoe over te gaaan om op deze wijze een beter gemeenschapsleven te krij gen. Voor de hand lag natuurlijk uitbrei ding van de bestaande kolonies, doch het feit doet zich voor dat de prijzen van de grond rond de bestaande Nederlandse ko lonies zeer snel oplopen.... In de nieuw te stichten kolonie komt de grond overeen met middelzware kleigrond in ons land, doch hij is armer aan fosfor- zuur en kali. Men kan er niet onmiddellijk beginnen met veeweiden. Het gras dat er groeit, is daar niet geschikt voor. Begon nen moet worden met droge rijstbouw, waarin overigens een goede verdienste zit. Daarna kan met melkvee begonnen wor den en hiermee bereikt men over het al gemeen uitstekende resultaten. Verder is de grond geschikt voor maïsbouw, zoete aardappelen, maniok (voor veevoer en zet- meelwinning) en ook voor sinaasappelen en bananen. Proefnemingen leverden tarwe die er prachtig uitziet, maar de op brengsten vielen hard tegen. Men hoopt, dat in het voorjaar van 1960 de eerste tien Nedexdandse gezinnen naar de nieuwe kolonie kunnen vertrekken. Er zijn op het ogenblik ongeveer dex'tig seri euze gegadigden. Advertentie PHILIPS - SPECIAALZAAK De enige in llmuiden PLEIN 1945 No. 4 TELEFOON £561 TELEVISIE en RADIO Serie 1960 (Van onze correspondent in Stockholm Het vlaggeschip van Gustav Adolf, de „Vasa", dat in 1628 na een vaart van slechts enkele honderden meters in de diepte verdween, wordt gelicht. Maar pas over twee jaar zal het zover zijn, dat men van het sctxip iets te zien krijgt. De thans uitgevoerde „lichtingen" zijn namelijk allemaal onder water geschied. Iedere dag is men hiermee slechts enkele metei-s gevorderd. Het schip, dat 350 jaar op de zeebodem heeft gelegen, rustte op een diepte van 32 meter. Om het nu naar boven te krijgen 'werden zeven staaltrossen onder het schip door getrokken, zodat het gevaarte als het ware in een hangmat kwam te liggen. Hier mede is men enkele maanden geleden be gonnen. De grote moeilijkheid was het be rekenen van het gewicht van de „Vasa" en het bevestigen van de staaltrossen aan de met water gevulde pontons, welke daar na langzaam leeg gepompt werden, waar door zij de hoogte in gingen en het circa 700 ton metende schip meetrokken. Het was ovei'igens niet alleen het gewicht van de „Vasa", maar ook de zuigki-acht van de modder, die overwonnen moest worden. Op deze manier werd het schip enkele meters gelicht en heel langzaam naar min der diepe grond gesleept. Daar liet men het dan weer zakken om vervolgens de he le procedure te herhalen: water in de pon tons, de trossen aantrekken, de pontons weer leeg pompen enweer een paar meter slepen. Men heeft nu in vijftien keer een afstand van ruim vijfhonderd meter afgelegd, waarbij een diepteverschil van een meter of twaalf is ovei-wonnen, namelijk van 32 meter diepte tot 20 meter. Pas eind sep tember hoopt men het schip tot op een diepte van 15 meter te hebben gebracht. Hier zal het dan enige tijd blijven liggen om aan het drukverschil te kunnen „wen nen". Bovendien moet het dok, waar het schip zijn uiteindelijke rustplaats zal vin den, nog gebouwd worden. De daartoe ver eiste kredieten zijn echter nog niet door de overheid verstrekt. Door het succes van de laatste weken echter en door het enthousiasme, waarmee de bevolking de lichting van het oude schip heeft gevolgd, is het rijk wel genegen, zo rekent irxen hier, de nodige bedragen be schikbaar te stellen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5