KLM zag het levenslicht op een drassige polderweide I PONT LUSTELOOS? Stofzuigers Fa De Vilder Ellende van Afrikaanse Joden noopt Israel tot zelfonderzoek ENGELS Kloosterurouui FRANS DUITS BOEKH. MIDDENST. VEERTIG JAAR IN DE WOLKEN Amsterdamse Beurs Three looses"... 6 Met stok en zakdoek op terreincontrole Geen discriminatiemaar wel gebrek aan initiatief Cairo laat Swinburn vrij Wenen wil Tiroolse kwestie voor de UNO brengen r m Grootse taptoe door IJ muider Harmonie Scheepvaart „HET WITTE KRUIS", afdeling Yelsen Moedercursus de andere elegante schoenen z H u z*'n 9 speciaalzaak alléén Kruisweg 42 MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 Veertig jaar geleden, op 7 oktober 1919, kreeg Nederland zijn K.L.M. De Elta eerste luchtverkeertentoonstelling Amsterdamdie in de zomer van dat eerste naoorlogse jaar een overzicht had gegeven van alle luchtvervoermiddelen van die tijd, was een groot succes geworden. Het publiek bleek grote belang stelling te hebben voor de luchtvaart.. De grote mannen van de Elta, de luite nants-vlieger Albert Plesman en L. J. M. Hofstee, besloten daarom, gebruik makende van het gunstige getij, door te zetten en te trachten het vervoer van personen en vracht door de lucht op commerciële basis te gaan exploiteren. Enkele bankinstellingen en handelsondernemingen waren bereid te helpen. Er kwam een maatschappelijk kapitaal van ruim vijf miljoen gulden beschik baar, waarvan 500.750 gulden terstond werd volgestort. Koningin Wilhelmina stimuleerde de onderneming in niet geringe mate door reecls vier weken voor de feitelijke oprichtingsdatum, namelijk op 12 september 1919, het predicaat „Koninklijke" te verlenen. Onze nationale luchtvaartmaatschappij heet. dus reeds van de eerste dag van haar bestaan af „K.L.M." Wie het niet zelf heeft meegemaakt, kan zich nauwelijks voorstellen hoe primitief dat prille begin is geweest. De „thuishaven" Schiphol, totdantoe een militair vliegkamp, bedoeld als bescherming van de stelling Amster dam, was niet meer dan een drassig stuk polderland. Of er gestart kon worden, dat bepaalde directeur Ples man met twee attributen, die hjj altijd bij de hand had: zijn wandelstok en zijn zakdoek. Enkele prikken met de wandelstok in de grond weze- uit of de bodem voldoende draagkrachtig kon worden geacht, de zakdoek toonde aan uit welke hoek de wind woei. Wapperde de zakdoek te hard, dan stond er te veel wind en moest de start worden uitgesteld. Erna. Al even simpel was het „stationsge bouw" op Schiphol. Het bestond uit een houten keet met vier ramen en een groot wit bord: „Inlichtingen voor luchtreizi gers". Een kartonnen pijl aan een houten paaltje duidde aan in welke richting de vermetele gegadigden voor een vlucht de K.LM.-machine moesten zoeken. Vooral na een regenbui was dat bord niet over bodig, want dan kon het pad wel eens in de algemene modderboel verdwenen zijn. Zoveel „service" verleende de K.L.M. ook toen al wel, dat de adspirant-luchtreizi- ger in een dergelijk geval door een stevi ge stationsknecht op de schouders werd genomen en naar het vliegtuig gedragen. Trouwens, ook het vervoer van en naar het vliegveld was keurig verzorgd. In Amsterdam werden de passagiers reeds gehuld in de leren jassen welke hen in het (open) vliegtuig tegen de kou moesten be schermen uitgenodigd plaats te nemen op de achterbank van een kolossale Packard. De auto-achterbank was hoog en op de jasruggen stond in grote witte letters „K.L.M.". „Plesman heeft weer twee passagiers" konden de mensen denken als de Packard passeerde. Ook met „public relations" was de K.L.M. er dus al vroeg bij. Weer vijf cent verdiend 's Winters lag het vliegbedrijf natuur lijk stil; minder omdat men niet kon vlie gen, dan wel omdat men er eenvoudig nooit aan had gedacht het te doen. Ons „barre" klimaat zou zich daartoe immers nooit lenen? De koninklijke maatschappij vergenoeg de zich er die eerste winters mee de be zoekers prentbriefkaarten van vliegtuigen te verkopen. Telkens als het kassabelle tje in het „passagekantoor" rinkelde, ke ken de K L.M.-employé's op om te con stateren, dat er weer vijf centen waren verdiend. Toch groeide de luchtvaart ondertussen gestaag. Op 22 juni 1922 was het eerste miljoen kilometers gevlogen. De K.L.M. verbond toen Amsterdam, Rotterdam. Londen, Brussel met elkaar, een luchtnet van 924 kilometer. Het vliegtuigpark be stond uit twee De Havillands en twee Fok kers, de eerste Fokkers die ooit door een luchtvaartmaatschappij besteld werden. Tien jaar later bestond 65 percent van het 3-3 V2°/o Nederl. '47 93'lu 3 °/o Nedl. 1962/64 98l,/i6 Woningbouw 6 °/o 109% Pr. A'dam '56 I.. 81% Pr. A'dam '56 II. 92% Pr. A'dam '56 III 92% Pr. R'dam '52 I Pr. R'dam '52 II. 90 Pr. R'dam '57.... 99 A.K.U 365 Calvé Delft 628% Van Gelder Zonen 243 K. N. Hoogovens. 564 Nederl. Ford 308% N. Kabelfabriek. 396 gew.Philips Gloeil. 629% Pref.PhilipsGloeil. 241% Unilever 637 Wilton Fyenoord. 210% Werf Gusto 159% Dordtsche Petrol. 718% Kon. Petroleum.. 159,10 Billiton 333% A'dam Rubber 97% K.L.M 125,- Holl. Amer. Lijn. I6OV2 K.NS.M 159% N. Scheepv. Unie 141 v. Nievelt Goudr. 137% Phs. v. Ommeren 247 H.V.A 149 DelimaatschaDoij 169,50 Amsterd. Bank.. 316% Nat. Handelsbank 160 Ned. Handel Mij 235 Rotterd. Bank.. 290 Twentsche Bank. 260 Anaconda Copper 61-% Bethlehem Steel 55% U.S. Steel 100'/- General Motors.. 53i5/ib Shell Union 74% Tidewater 23 Slotkoers vrijdag Voorbeurs koersen 356 619 628'/2 157,50 wereldvliegtuigpark uit Fokkers. Totale personeelsterkte van de K.L.M.: twaalf man waaronder de eerste eigen vliegers G. J. Geyssendorffer en R. Hofstra. Roemrijke feiten Is het nog nodig, alle roemrijke feiten uit de veertigjarige geschiedenis van on ze nationale luchtvaartmaatschappij op te sommen? Wij geloven van niet. Zij zijn alle al zo vaak beschreven. Wij dachten dat elke Nederlandse jon gen wel weet van de „Pelikaan", die in 1933 in recordtijd van Amsterdam naar Batavia en terug vloog met Iwan Smirnoff „de Turk" als een rots achter de stuurknuppel; van de „Uiver" waarmee Dirk Parmentier in oktober 1934 de eerste prijs in de Melbournerace veroverde; van de „Snip" die twee maanden later met Hondong en Van Balkom voor het eerst in K.L M.-dienst de Atlantische Oceaan overstak, van de „Engelse episode" van de K.L.M., toen met ijzeren volharding en bewonderenswaardige regelmaat van augustus 1940 tot december 1945 dwars door alle oorlogsgevaren heen voor de B.O.A.C. een charterdienst tussen Bristol en Lissabon werd onderhouden, van de in 1953 wederom in de handicapsectie gewon nen LondenChristchurch-race per „Dr. ir. M. H. Damme" met gezagvoerder H. A. A. Kooper; van de per 1 november 1958 begonnen luchtlijn AmsterdamAncho rageTokio via de Noordpool waardoor het mogelijk werd in een „gouden cir kel" per K.L.M. rond de wereld te reizen Elke Nederlandse jongen moet dat weten, opdat hij beseft, dat ons kleine land in de luchtvaart waarlijk groot is. Op één na de grootste De K.L.M. is thans, gerekend naar het luchtnet, de op een na de grootste lucht vaartmaatschappij ter wereld; gerekend naar de vervoersresultaten op twee na de grootste. In 1958 werden 69.500.000 kilometers ge vlogen; er werden bijna een miljoen pas sagiers vervoerd en 26 miljoen kilo vracht; circa drie miljoen kilo post daarbij niet inbegrepen. De bedrijfsinkomsten nader den de vijfhonderd miljoen gulden en er werd een nettowinst van 13.098.000 mil joen gulden gemaakt. Vooral deze winst (Van onze correspondente in Jeruzalem Ruim een maand geleden ging er een schok door geheel Israel: in de woon wijk der armen, in de benedenstad van Israels belangrijke en welvarende haven stad Haifa braken onlusten uit, die veel weg hadden van een opstand, een aan klacht der „haveloze zwarten" tegen de „witte regeringsklasse". De gevaarlijke vuurtongen van haat en onmacht reik ten verder dan Haifa en wanordelijk heden kwamen voor in verscheidene ge deelten van het larid. Na de schrik om het feit, dat sociale wantoestanden en gewraakte discriminatie, opstandjes ver oorzaakten, die nog nimmer waren voor gekomen, gingen cle Israëliërs met zich zelf te rade. Dat ruim een derde van het officierencorps der bekogelde politie uit immigranten uit Afrika bestaat en het feit, dat de sociale hulp en het aantal beurzen voor middelbare scholen veel groter is voor de uit Afrika en Azië af komstige bevolkingsgroepen, dit alles kon hun geweten niet sussen. Waar had den regering en bevolking tezamen ge faald en hun plichten verzaakt? Het staat vast, dat een zéér klein ge deelte van de voor ruim 54 percent uit Azië en Afrika afkomstige bevolking ach ter de wanordelijkheden staat. In de ar menwijken van Haifa bestaat 23 percent van de bevolking uit Marokkanen. De Ira kezen, Roemenen of Jemenieten waren niet vertegenwoordigd bij de relletjes. Is discriminatie werkelijk de oorzaak van de door de Israëliërs even gevaarlijke als be schamende en ongewenste uitingen van misnoegen? In de afgelopen periode van zelfonderzoek hebben velen zich door een berg van statistieken heen geworsteld, die door regeringsinstanties via de pers wer den gepubliceerd. Het bleek bij voorbeeld, dat meer dan de helft der zesduizend, in het noorden van het land, in de hutten van armelijke „Ma'abaroth" (opvangcentra) levende families uit Oost-Europa emi greerde. Waar lag dan de werkelijke oor zaak van al dat zeer waarmede men op zo harde wijze geconfronteerd werd en dat men in Israel niet minder gevaarlijk acht dan de bedreigingen van buiten af? Er bestaat géén toverformule samenge vat in één antwoord voor de gevoelens van sociale discriminatie of om de sociale ver schillen aan te wijzen, die bestaan tussen de uit Europa of Amerika afkomstige Is raëliërs en de uit Azië en voornamelijk Afrika geëmigreerden. De bestaande ver schillen zijn niet in één a twee generaties verdwenen. Fouten en tekortkomingen zij vaak zelfs begrijpelijk omdat zij in een volkomen menselijk vlak gelegen zijn. Te kortkomingen of fouten in het grote en gedurfde sociale experiment, dat Israel nu eenmaal is, zijn welhaast onvermijde lijk. Daartegenover staan dagelijks ont roerende bewijzen van saamhorigheidsge voel, nationale offervaardigheid en we derzijds begrip. Tekenend voor de publieke opinie in Is rael is het feit, dat niemand hardop de nuchtere vraag durft te stellen: is een vrije, dus niet selectieve immigratie in Is rael verantwoord? Het vinden en toelaten van immigranten is voor Israel een even grote levensnoodzaak als het zoeken naar water in de woestijn. Een door voortduren de immigratie zich versterkend Israel is in de economische en fysieke wedloop met de Arabische buurstaten een levensvereis- te. Premier Ben Goerion heeft in het ver leden hiervan geen geheim gemaakt. Se lectie was een onaanvaardbaar iets voor de burgers van de nieuwe Joodse staat. In Israel zou geen Jood tevergeefs voor de poorten mogen staan. Vanaf het jaar 1952 stroomden de immigranten uit Afrika bin nen. Ze behoorden tot de meest arme be volking van Marokko. De beter gesitueer den bleven achter. Zij echter kwamen in grote families, meestal als sociale geval len zonder bezittingen, zonder vakoplei ding en zonder nationale leiders voor het eerst in Israel met een democratisch staatsbestel in aanraking. In tegenstelling met andere uit Arabische landen afkom stige Joodse bevolkingsgroepen zoals bij voorbeeld de Jemenieten, bezaten zij geen eeuwenoude culturele Joodse tradities. De vervolgde en verpauperde Jemenieten be zaten tevens een volstrekte beheersing dei- Hebreeuwse taal, de taal van hun heilige boeken. Hierdoor werd voor de Jemenieten de vlucht door eeuwen vaak binnen één ge neratie mogelijk. Relletjes en opstandjes van de zijde der Jemenieten zijn onmo gelijk. Vele Marokkaanse Joden hebben zich bevredigend aangepast aan de dy namiek van het nieuwe vaderland. Voor enkele duizenden van hen is de overgang te groot geweest en de kloof tussen hen en de rest van de Israëlische bevolking groei de met de dag. Het is daarom ook niet te verwonderen, dat juist onder hen onver antwoordelijke elementen en zelfs oude bekenden uit de onderwereld, zichzelf tot leiders konden proclameren. De verschillen tussen de „Arabische Jo den" en de uit het Westen stammende Is raëliërs bleven echter groot. Dit is niet alleen maar toe te schrijven aan het feit, dat een Europees-Israelisch gezin gemid deld twee a drie kinderen telt en een ge zinshoofd uit Afrika of Azië voor onge veer acht kinderen de kost moet verdie nen. De bestaande verschillen in school opleiding, traditie en levensgewoonten hebben gevoelens van inferioriteit ge schapen. Van een minderwaardigheidsge voel naar een heimelijke of openlijke aan klacht van discriminatie, is maar een klein stapje. „Ik ben in Israel geboren uit een Weens gezin. Mijn man, een onderwijzer, is in Irak geboren. We wonen in één groot huis met immigranten uit Afrika, die hetzelf de inkomen als wij hebben. We hebben maandenlang tegen het besluit opgezien om uit onze buurt te trekken terwille van onze kinderen", vertrouwde een Israëli sche moeder ons toe. „Maar, hebt u een praktische oplossing voor de opvoeding van onze kinderen. Ik kan ze toch niet eeuwig uitleggen, dat zij niet met blote voeten, als het warm is, op straat mogen is waard met ere te worden genoemd, om dat het vrijwel geen luchtvaartmaatschap pij ter wereld gelukt, zonder verlies te werken. Het K.L.M.-luchtnet is thans 270.000 ki lometer lang. Het verbindt 105 plaatsen in 74 landen. Van de rond 17.000 K.L.M.- ers zijn er 350 langer dan 25 jaar bij de maatschappij in dienst. Het vliegend per soneel bestaat uit 740 vliegtuigbestuur ders, 400 boordwerktuigkundigen, 260 ra diotelegrafisten, 400 pursers en hofmees ters en 260 stewardessen. De vloot bestaat op het ogenblik uit 91 vliegtuigen. Samen zouden deze vliegtuigen zesduizend passa giers binnen het uur van Amsterdam naar Parijs kunnen brengen met een gemid delde snelheid van 485 kilometer. De mo dernste onder hen zijn de DC-7's van Dou glas, de Super-Constellations van Lockheed en de Viscounts met turbinemotoren van de Engelse Vickersfabrieken. In dit opzicht begint de K.L.M. echter bij veertig een nieuw leven. Nog dit na jaar zal de eerste van de twaalf Lock heed „Electra's" worden afgeleverd. In het volgend jaar komen daar onder meer twaalf luchtkastelen van het type DC-8 bij. Deze vliegtuigen hebben alle straal motoren, zodat gezegd kan worden dat de K.L.M. kort na het voltooien van het veer tigste levensjaar volledig het straaltijd- perk is binnengetreden. De voortvarende geest van Albert Ples man is over onze nationale luchtvaart maatschappij vaardig gebleven. CAIRO (AFP-Reuter) De 53-jarige Brit James Swinburn, die in 1957 in Egypte tot vijf jaar is veroordeeld op be schuldiging van spionage, is op vrije voe ten gesteld op grond van een onlangs af gekondigde amnestie. Hij heeft meer dan drie jaar gevangen gezeten. In 1956 werd hij aangehouden. Swinburn was commer cieel directeur van het Arabische nieuws bureau. De amnestie die op 3 september is af gekondigd, geldt voor gevangenen die meer dan de helft van hun straf hebben uitgezeten. Een andere Brit, James Zarb geheten, blijft gevangen. Hij is tegelijk met Swinburn tot tien jaar veroordeeld. INNSBRUCK (UPI-AFP) Oostenrijk zal de kwestie-Zuid-Tirol ter sprake bren gen in de UNO-Assemblee, aldus heeft de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Bruno Kreisky medegedeeld. Hij zei te hopen beter begrip te verkrijgen voor het Oostenrijkse standpunt in deze kwestie. De Italiaanse minister van Buitenland se Zaken Pella heeft naar aanleiding van het bericht dat Oostenrijk de kwestie Alto Adige (Zuid-Triol) in de UNO ter sprake zal brengen, verklaard dat Italië „duidelijk zal antwoorden". De Italiaanse regering beschouwt het geschil over de rechten van de Duitsspre kende minderheid in Alto Adige als een zuiver binnenlandse aangelegenheid. In diplomatieke kringen te Rome verwacht men dat Italië krachtig tegen een behan deling in de UNO-Assemblee zal proteste ren. spelen en de andere kindertjes wél. Creeër ik niet zelf bij hen een gevoel van supe rioriteit, wanneer ze als enigen steeds met een schoon blousje naar school gaan? Moet ik, terwijl mijn kinderen nog te jong zijn om de gecompliceerde problemen in onze staat te begrijpen, hen voor dage lijks wederkerende vragen stellen?" Deze zelfde moeder trekt er regelmatig met een groepje schoolkinderen op uit naar de grensnederzettingen. Ze horen tot de velen die vrijwillig aan volwassenen het alfabet en rekenen bijbrengen. Wanneer men het kleurrijke mozaïek der Israëlische integratie onder de loupe neemt, begrijpt men, dat de rijke afwis selende schakeringen nog geen waarborg voor even hechte schakels zijn. Men heeft in het verleden moed en zelfvertrouwen nodig gehad om de gevaren van een vrije immigratie aan te durven. Generaal Dayan, Israels voormalige militaire staf chef vertolkte wellicht de mening van ve len in Israel toen hij naar aanleiding van de ongeregeldheden in Haifa en elders ver klaarde: „Wij moeten ons zelf de vraag stellen waarom we niet eerder in actie zijn gekomen om de bestaande sociale mis toestanden op te heffen. Beter laat dan nooit, liet hij er op volgen „zelfs indien wij riskeren, dat men ons zal vragen: Waarom komen jullie nu pas?" Immigrant uit Marokko. Zijn kleren Arabisch, zijn enige bezit: de mando line en het lunchpakketje der immi gratie-autoriteiten. Een grote menigte heeft zaterdagavond genoten van een grootse taptoe, gegeven door de IJmuider Harmonie op Plein 1945 in IJmuiden. Een voltallige harmonie trad deze keer aan, ook de tamboers en bazuinblazers. De jassen van de muzikanten glansden bij het uitvoeren van de moeilijke fgiuren rood in het licht van de fraaie illuminatie die de winkeliers van het Plein hadden aange bracht. Heldere trompetklanken schetter den van de kasteeltransen bij „Nightfall in camp". Het was een goede en voor her haling vatbare demonstratie van het kun nen van de IJmuider Harmonie. Aagtekerk 21 te East-London. Albireo 19 v. Santos n. Montevideo. Alca 20 v. Weser n. Amsterdam. Alcor 20 te Antwerpen. Aldabi 20 te Antwerpen. Alioth 19 v. Rotterdam n. Bremen. Alkaid 20 te Antwerpen v. Las Palmas. Almkerk 20 te Genua. Alphacca 20 te Charleston. Ampenan 20 te Rotterdam. Amnion 19 v. Amsterdam n. Hamburg. Amsteldijk 20 te Rotterdam. Amstelland 20 te Amsterdam. Amstelmeer 22 te Madras verwacht v. Singapore. Amstelsluis 20 125 m. w.z.w. Minicoy n. Aden. Angolakust 20 v. Amsterdam n. Antwerpen. Area 21 te Kingston. Arendskerk 20 v. Mozambique n. Beira. Argos 19 v. Rotterdam n. Ceuta. Artemis 19 v. Rotterdam n. Amsterdam. Attis 21 te Amsterdam. Bali 20 v. Genua n. Port Said. Bennekom 20 te Wilelmstad. Bonita 19 v. New Orleans n. Laceiba. Borneo 20 te Tegal. Bosco 20 v. Colombo n. Bombay. Calamares 19 te Los Angeles. Caltex Delft 20 te Port Louis. Caltex Delfzijl 20 v. Rotterdam n. Vlissingen. Calt. Eindhoven 20 100 m. o.n.o. Gibralt. n. Pernis. Caltex 20 te Port Louis v. Bahrein. Calt. The Hague 20 135 m. o. Colombo n. Calcutta. Carrillo 21 te Puerto Armuelles. Casamance 19 te Rotterdam. Castor 20 v. Alcegiras n. Tanger. Charis 19 v. Paramaribo n. Willemstad. Cities Service Valley Forge 20 30 m. n. Muscat naar Philadelphia. Cradle of Liberty 20 175 m. z.w. Ascension naar Philadelphia. Delft 20 v. Amsterdam n. West-Indië. Dinteldijk 21 te Auckland. Dongedijk 20 te Antwerpen. Eemdijk 19 v. Havana n. Houston. Eenhoorn 21 te Alexandrië. Elizabeth B 20 197 m. w. Ouessant n. Rotterdam. Ena 20 Guayaquil n. Punta Cardon. Eos 20 te Hamburg. Esso Nederland pass. 20 Perim ,23 te Suez verw. Esso Rotterd. 20 65 m. n.n.o. K. Villano n. Sidon. Fravizo 21 te Las Palmas. Friesland KRL 20 v. San Francisco n. L. Angeles. Friesland SSM 21 te Lübeck. Gabonkust 21 te Burutu. Giessenkerk 20 te Antwerpen. Gooiland 21 te Montevideo verwacht. Groote Kerk 20 te Amsterdam. Guineekust 20 v. Capecoast n. Lagos. Haarlem 21 te Rotterdam. Hat hor 20 te Amsterdam. Hector 20 85 m. z. Finisterre n. Amsterdam. Heelsum 20 te New Orleans. Helena 21 te Paramaribo. Hersilia 20 te Emden. Houtman 21 te Penang. Iberia 20 80 m. o. Moermansk n. Archangel. Isis 21 te Ciudad Bolivar. Jacob Verolme 20 v. Newport News n. Coquimbo. Jagersfontein 20 te Durban. Karimata 19 v. Amsterdam n. Bremen. Karsik 20 v. Saigon n. Singapore. Katelysia 20 75 m. n.n.w. St. Vincent n. Mcna. Kellia 20 150 m. z.z.o. Brisbane n. Singapore. Kennemerland 19 te Amsterdam. Kerkedijk 20 te Antwerpen. Khasiella 21 terug te Rotterdam. Kloosterdijk 20 v. Antwerpen n. Havana. Koningswaard 20 v. Pto. Cardon n. Perthamboy. Kopionella 20 v. Abadan n. Landsend. Kreeft 19 te Rotterdam. Leiderkerk 20 v. Aden n. Suez. Lelykerk 20 180 m. n.w. Port Said n. Port Said. Leuvekerk 20 75 m. w. Cadiz n. Antwerpen. Lindekerk 19 v. Rotterdam n. Antwerpen. Lutterkerk 21 te Mena Al Ahmadi. Maas 19 te Amsterdam. Maaskerk 20 v. Kaapstad n. Las Palmas. Maashaven 20 v. Las Palmas n. Antwerpen. Meerkerk 20 te Antwerpen. Mentor 21 te Port of Spain. Merseylloyd 19 v. Rotterdam n. Southampton. Merwelloyd 20 te Hamburg. Mitra 20 v. Rotterdam n. Thameshaven. Munttoren 20 m. 320 z.w. Karachi n. Singapore. Mijdrecht 20 v. Mena Al Ahmadi n. Paulsboro. Mylady 20 71 m. n.n.o. Villano n. Las Palmas. Naess Lion 20 145 m. n.w. Djedda n. Suez. Naess Tiger 20 v. Napels n. Banias. Neder-Eems 20 te Tandjong Priok. Nestor 20 te Houston verwacht. Nlas 21 te Buenaventura verwacht. Noordwijk 20 180 m. w. K. St. Vins. n. IJmuiden. Nijkerk '20 70 m. o. Valencia n. Genua. Olieron 20 te Mackenzie. Oldekerk 20 280 m. o.z.o. Sokotra n. Aden. Oranje 22 te Colombo verwacht. Oranjefontein 21 te Antwerpen. Orion 20 v. Alexandrië n. Beyrouth. Osiris 20 v. Willemstad n. Caripito. Ouwerkerk 21 te Amsterdam. Peperkust 20 v. Freetown n. Le Havre. Philippia 20 te Rotterdam. Pieter S 20 te Rotterdam. Fr. Alexander 20 60 m. w.z.w. Cyprus n. Piraeus. Prins Frederik Hendrik 20 60 m. n.w. Malinhead Prins Willem George Frederik 21 te Montreal. Prins Willem IV 20 te Cleveland. Provenierssingel 19 240 m. w.n.w. Guadeloupe naar New Orleans. Eadja 20 te Cebu. Raki 21 Napels. Riouw 21 te Rotterdam. Rtssum 20 v. Augusta n. Rotterdam. Rotti 20 Los Angeles. Sabang 21 te Bangkok. Sanana 20 v. Singapore n. Saigon. Sarpedon 20 v. Amsterdam n. West-Indië. Scheldelloyd 20 te Napels. Schle 21 te Tripoli. Sinabang 21 te Sandakan- Sloterdijk 20 v. Hamburg n. Bremen. Stad Schiedam 21 te Narvik. Stanvac Lirik 19 v. Bangkok n. Sungeigerong. Stanvac Pendopo 21 te Tandjong Uban. Statensingel 20 te Norfolk verwacht. Straat Cook 21 te Kaapstad. Straat Johore 20 te Sydney. Straat Magelhaen 20 te Recife. Tamara 20 te Ravenna. Ternate 21 te Vancouver verwacht. Tero 19 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Texel 21 te Suez. Tibia 20 v. Madras n. Calcutta. Tjibantjet 20 v. Singapore n. Mombasa. Tjitjalengka 21 te Kobe. Tjipondok 21 te Shanghai. Tomori 21 te Tegal. Van Linschoten 21 te Burutu. Van Spilbergen 20 v. Kaapstad n. Ma'» li. Van Waerwijck 21 te Lyttleton. Vlieland 21 250 m. w.n.w. Colombo n. Singapore. Vlist 20 v. Norfolk n. Rotterdam. Waal 19 v. Rotterdam n. Algiers. Waterman 21 te Rotterdam. Westerdam 19 v. Rotterdam n. New York. Westland 21 te Salvador verwacht. Witmarsum 22 te Bermuda verwacht. Woensdrecht. 20 v. Ostermoor n. Cory ton. Wonosari 21 te Port Swettenham. Zor.newijk 20 ten anker Gravesend. Enige en algemene kennisgeving. Heden is na een lang durig lijden van ons heengegaan onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader, de heer JAN RIETDIJK in de leeftijd van 67 jaar. B. F. Rietdijk-Ampt Den Haag: W. A. F. Rietdijk E. T. Rietdijk-Corsini Nairobi (Kenya): J. Rietdijk B. Rietdijk-Dreyer Kopenhagen: Gerrtit Kjaer-Rietdijk Teunis Cornelis Kjaer en kleinkinderen. Den Haag, 19 sept. 1959 Hofwijkplein 29. De crematie zal plaats hebben woensdag 23 sep tember na aankomst van trein 11.02 uur te Drie huis-Westerveld. EXECUTIE-VERKOOP op woensdag 23 sept. a.s. te 2 uur in het garagepand, Groeneweg 69, IJmuiden-O.. van: kantoorinventaris, partij garagegereedschappen, partij div. onderdelen, lastransfor- mator, motorolie, leren jas sen. enz. enz. Te bezichtigen een half uur voor de ver koop. C. G. v. Haaster, deurwaarder. MOEDERCURSUS voor IJmuiden en omgeving. Met ingang van maandag 5 oktober 1959 n.m. 3 uur zal in het gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplant- soen 22 te IJmuiden een worden gegeven. Dames boven de 18 jaar kunnen zich voor deze cursus aanmelden iedere werkdag van 3 tot 5 uur n.m. aan het Witte Kruisgcbouw, Kcnncmer- laan 143 te IJmuiden. In het bijzonder is deze cursus van zeer groot belang voor a.s. moeders. Acht leerzame lessen zullen han delen over de verzorging van de a.s. moeder en baby. Kosten voor deelname bedragen 2.50, welk bedrag bij aanmelding dient te worden betaald. MELDT U ZO SPOEDIG MOGELIJK AAN Kloostervrouw Melissegeest helpt duizenden per jaar! Als het werk u teveel wordt, als u hoofdpijn hebt of last van nerveusiteit, bedenk dan dit: 7 krui den uit 4 werelddelen helpen duizenden mensen per jaar! 125 jaar geleden vond men - met honderden jaren klooster-ervaring achter zich - de unieke samenstelling van 'Kloostervrouw Melissegeest'. Dit krachtige kruidenmiddel is nu ook in Nederland verkrijgbaar! Vraag bij hoofd-, maag- en zenuwpijn naar flacon verpakkingen reeds vonoi I 1 bO Handelscorresp. 25 sep! Spreekv.heid 23 sept Beginners 23 sept. Handelscorresp. 28 sept. Spreekv.heid 29 sept. Handelscorresp. 23 sept. Opl. „Associatie" dipl. Opl. „Associatie" dipl. Aanvang 28 sept. Examen juni 1960. Aanvang 23 sept. Haarlem, Oude Gracht 71 INST. Electrolux, Excelsior, Erres, Holland Electro, Ruton, AEG, enz. Verkoop - Inruil Reparatie Betaling in overleg VELSERDUINWEG 173 Telef. 4402 „Three Roses" zijn elegante schoenen met een sierlijke, middelhoge hak. „Three Roses" maken een beeldige voet en ze zitten heerlijk Het zijn de ideale schoenen voor wie gevoelige voeten heeft, voor wie beroepshalve veel moet staan of lopen. „Three Roses" schoenen zijn ontworpen op een voortreffelijke leest, gemaakt van de mooiste leder soorten. Echt modieuze schoenen, waarin uw voet gezien n wordenelegante schoe nen die u niet voelt CB O O óók Forma Natura

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6