Horen en zien Petra Laseur debuteert in „Geleerde Dames" bij de Nederlandse Comedie De man aan de top EN NU 'n Agenda voor Haarlem Professor Doka en Robotto Kort en bondig 7 radio •televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Dubbel op De radio geeft dinsdag T el'evisi e pro gramma Moord aan boord van Nederlands schip Sukarno ontheft procureur- generaal van zijn functie Cor de Groot beperkt concertrepertoire Zeven doden in het verkeer VAN BOOTZ „Geen hoop op regeling van geschil met Nederland" door Cameron Hawley HOENSON MET GERICHTE WARMTE KEML^ MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 v - ij fff -Ji Qi 'r?1: s- l De liefhebbers van vraag-en-antwoord- spelen en van muziek in het populair- klassieke genre zijn het afgelopen week einde dubbel aan hun trekken gekomen. Zaterdagavond presenteerde de VARA de televisie-quiz „Je neemt er wat van mee" en liet zij de kijkers getuige zijn van het laatste Promenadeconcert in dit seizoen van het Symfonie Orkest van de BBC, welk optreden in de Londense Al- bert Hall plaats had. „Teledubbel" en een concert door het Amsterdams Kunstmaand Orkest vormden zondagavond de bijdra ge van de KRO. Het is verleidelijk om tussen deze twee uitzendingen vergelijkin gen te trekken. In zijn geheel gezien von den wij de presentatie van de VARA het meest geslaagd. De quiz „Je neemt er wat van mee" leverde weer verscheidene spannende momenten op, mede omdat Theo Eerdmans anders dan gewoonlijk zijn enthousiasme over het juiste ant woord enkele ogenblikken beteugelde en ook omdat zijn „slachtoffers" over een „poker-face" beschikten waai-op niets af te lezen viel. Een verpleger uit Amster dam met een Beethoven-knobbel kwam heelhuids door de eerste ronde en mag over vier weken een gooi naar de 500 doen. De heer Millecam zag zijn kennis van de burgerluchtvaart beloond met duizend gulden. Ook de trombonist Leide- ritz van het Brabants Orkest door velen „tram-bonist" genoemd vanwege zijn enorme kennis van het Amsterdamse tramwezen, liet zich niet op dood spoor zetten. Met een trombonekist vol guldens verliet hij zegevierend het strijdtoneel. De heer Bok die alles over rozen schijnt te weten mag zich aan dit goede voor beeld spiegelen. Tussen de bedrijven door zorgde Tom Keiling met zijn ensemble voor wat Zuidamerikaanse vertrooiing. Het laatste BBC-promenadeconcert o.l.v. Sir Malcolm Sargent in de Royal Albert Hall gaf naast een uitstekend muzikaal programma een kermisachtig aandoende omlijsting te zien van Engelsen die een avondje uit waren en zich daarbij gul be toonden met ballonnetjes, serpentines en toejuichingen. De zesde tevens laatste af levering van „Teledubbel" kon even wei nig boeien als de voorgaande edities. De heer Beerenbak was als kenner van de scheepvaart niet in vorm. Zelfs de pres taties van biljartmatador René Vinger- hoedt konden geen goed doen, zodat dit paar de eindstreep niet haalde. Het Am sterdams Kunstmaand Orkest onder lei ding van Anton Kersjes bracht de Ouver ture Egmont van Beethoven, en muziek uit Rosamunde van Frans Schubert ten gehore. Solistische medewerking verleen de de fluitist Marius Ruysink in het fluit concert in G van Christoph W. van Gluck. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnast.. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws. 8'.lo Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Orgelspel. 12.20 Landb.rubr.: Het land bijeen. III. De wenszitting en bet plan van toedeling. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 1335 Beursber. 14.00 Inspecteur Vlijmscherp ondervraagt, hoorsp. 14.40 School radio. 15.00 Vioolduo en piano. 15.30 Tussen mythe en werkelijkheid, caus. 15.45 Gram. 16.15 Idem. .6.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Gram. 13.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Promenade-ork. en soliste. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gram 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muz. 21.05 De zonderlinge telefoon, hoorsp. 22.00 Hawaiian-muz. 22.15 Act. 22.30 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.17 New York calling. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lil. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinde ren. 10.15 Lichtbaken, causerie. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Dansmuziek. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de plattelandsvrou wen. 14.45 Gram. 15.40 Pianotrio. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee: Het eiland St. Euslatius, door Henk Dennert. 18.00 Lichte muz. 18.20 Regeringsuitz.: Nationale reclasseringsdag 1959. Misdaad en de toekomst van de delinquent, door drs. J. Hk. Hoornweg, directeur van het nationaal bureau reclassering. 18.30 Voer de jeugd. 18.45 Vrouwenkoor. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Brabants halfuur. 21.05 Omr.ork. en soliste. 21.55 Berechting, psychiater en reclassering, ge sprek. 22.20 Orgelspel. 22.45 Avondgebed en lit. kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Nouveauté's. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.34 Pianorecital. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Duitse les. 16.17 Kamermuz. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.15 Pianorecital. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Festival van heden daagse muz. 22.35 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroyerzicht. KRO: 20.20 Filmbeschouwing. 20.45 Speelfilm. NTS: 22.30— 23.15 Eurovisie: Gevar. programma te Londen. BOSTON (UPI) De politie van Boston (V.S.) heeft verzocht in New York een onderzoek in te stellen aan boord van het Nederlandse schip „Utrecht" van de Rot terdamse Lloyd, dat vrijdag uit Boston is vertrokken en zondag in New York is aan gekomen. Men heeft in de haven van Boston het ontzielde lichaam aangetroffen van een 23-jarige Amerikaanse gescheiden vrouw, die blijkens een voorlopig politie onderzoek aan boord van de „Utrecht" be wusteloos geslagen en overboord geworpen is, waarne zij in de haven verdronk. De „Utrecht" heeft een hoofdzakelijk Maleise bemanning. Het lichaam is geïdentificeerd als dat van Lynn Kaufmann uit Clayton in de staat Missouri. Zondag werd haar lijk op Spectacle- island h de haven van Boston gevonden door d? kapitein van een passerende sleepboot. De lijkschouwing wees uit dat zij slagvonden had aan gelaat, armen en bovenbenen. De dood was ingetreden na de val in het water. MEN KAN ZICH de voorkeur van de artistieke leiding van de Nederlandse Comedie voor „Geleerde dames" van Molière, waarvan in de nieuwe (en zo op het eerste gehoor spitsvondig accurate) vertaling van de dichter L. Th. Lehmann zaterdagavond in Amsterdam (3e première werd gegeven, gemakkelijk indenken. Dit blijspel immers bood een aantrekkelijke gelegenheid om de deze zomer afgestudeerde Petra Laseur in een bescheiden hoofdrol te laten debuteren naast haar moeder, Mary Dresselhuys, in een toonaangevende partij. Die opzet heeft tot een plezierig resultaat geleid, maar de voorstelling als geheel was desondanks geen onverdeeld genoegen. Men moest tenminste twee vraagtekens zetten achter namen van toch heus wel competente, maar voor dit doel ongeschikte krachten. Van een dergelijke nonchalance ten aanzien van een der hoofdwerken uit het standaardrepertoire, ter verdediging waarvan men alleen zakelijke argumenten kan aanvoeren, dient ons eerste gezelschap een ernstig verwijt te worden gemaakt. Dit moge hieronder worden toegelicht. „LES FEMMES SAVANTES" zoals de oorspronkelijke titel luidt van dit in 1672 voor het eerst gespeelde stuk is een vrijwel volmaakt toonbeeld van wat men noemt een klassieke komedie. Toch heeft het nadien nooit de populariteit genoten van een minder gaaf geconstrueerd werk als „Tartuffe" (waarmee het een opval lende verwantschap vertoont). Dat is een kwestie van vitaliteit, die ten nauwste met het gekozen thema samenhangt. De ten tonele gevoerde familie in de hekeling dei- schijnvroomheid is met beurtelings harte lijk en hatelijk gevoel voor humor naar het leven getekend. De onderhavige sati re uit de jaren van gerijpt meesterschap heeft een theoretisch onderwerp, is eigen lijk een soort discussie met praktische ge volgen, waarbij tegenovergestelde stand punten worden ingenomen, die zich ont daan van dramatische overdrijving nog heel goed laten verdedigen. Uiteraard was het Molière juist om het belachelijk ma ken van die excessen te doen. Hij heeft geducht de spot gedreven met de vrouwe lijke drang naar wetenschap, die ziekelijk uitliep tot een manie voor de „bel esprit". De dweepzucht ging zelfs zover het hart redenen voor te schrijven, die het gezond verstand niet zou willen kennen, indien ik een gedachte van Pascal aldus mag pa rafraseren. Ten slotte komt de zege na tuurlijk toch aan de echte liefde niet die van het gezinshoofd, die blijkens zijn beeldspraak voornamelijk in de maag streek wordt gekoesterd, maar van de ruimdenkende minnaar, die tegen een ont wikkelde echtgenote geen enkel bezwaar zou hebben. HET BLIJSPEL houdt zich vanouds be zig met de verbreking en het herstel van een evenwichtstoestand. Zelden of nooit heeft Molière zozeer als in „Geleerde da mes" de hiervoor geldende wetten in acht genomen. Er heerst voortdurend, ook bij alle schommelingen, een klassieke sym metrie. Precies even talrijk als de coterie der pedanten in uiteenlopende graden van verdwazing en onuitstaanbaarheid is de groep der zich normaal gedragenden (dat wil zeggen: overeenkomstig de gangbare regels van het maatschappelijk verkeer en met daarbij passende emoties). En zoals in het begin raken ook ten slotte de uiter sten elkaar: eerst in tegengestelde rich ting vaneengegroeid, maar gaandeweg tot toenadering verbogen. Zo vormt zich een nieuwe kring. De valsspelers worden ont maskerd en eruitgegooid. Voor Molière was, als deelhebber aan de geest van zijn aristocratische tijd, maathouden primair. Men luistere slechts hoe hij de vurigste hartstochten en sensaties wist te dwingen binnen de welgemanierde organisatie van zijn rijmend vers. Daarom is de ware zin van deze vermakelijke geschiedenis ook niet verouderd. De latere ontwikkeling is trouwens in beginsel duidelijk aangege ven. De ondanks al haar aanstellerij als het er op aankomt heel gezond reageren de Philaminte is de hoofdpersoon, een do minerende vrouw met ongecontroleerde ambities. Haar man, Chrysale, een geze ten burger van de oude stempel en con ventionele principes, gunt de echtgenote haar grillen, zolang zij de huiselijke orde maar niet ongeneselijk verstoort. Haar oudste dochter overtreft haar in dwepen de verheerlijking van het gekunstelde, waar de jongste niets van weten wil. En juist deze zuiver reagerende Henriëtte rijgt als verloofde een ruimdenkende geest, de verlichte Clitandre, die men om zijn stralende verschijning alom begerens waardig acht. Deze huldigt de voltairiaan- se opvatting, dat kunst en wetenschap middelen zijn om de natuur te verbeteren, vooral de menselijke en dus ook de vrou welijke. De emancipatie, zich als alle ver nieuwingen aankondigend met buitenspo righeden, kan voortgang vinden. Zo spi raalvormig ontwikkelt zich de cultuur. ALDUS ANALYSEREND bemerkt men pas goed hoe ingenieus en vol speelse iro nie deze kennelijk weloverwogen demon stratie van het ridicule in elkaar zit. Het is niet de „intellectuele" Armande, maai de „intelligente" Henriëtte die met recht en reden het geluk krijgt toebedeeld niet de voor haar uitgezochte charlatan, doch een echte man. De jeugdige Petra Laseur heeft deze lieve ingénue, een eigenlijk heel gewoon en gewillig schepseltje, met veel talent de nodige pikante aantrekkelijkheid meegegeven. Dit eerste optreden was een overtuigend succes. Het was jammer, dat men voor haar zich platonisch voor doende zuster, in wie men een jongere Ar- sinoë uit „De Misanthroop" had moeten zien, de allerminst Liervoor in aanmer king komende Femke Boersma heeft uit gekozen. Ernstiger is het dat zo'n voor naam gezelschap als de Nederlandse Co medie blijkbaar niet over een „eerste jon ge rol" beschikt. Stukken van Molière kunnen niet anders als volgens de ouder wetse emplooien worden bezet. Nu stond de toch zeer bekwame acteur Allard van der Scheer voor de onmogelijke taak een op het eerste gezicht aanbiddelijke ver overaar waar te maken. Het zojuist ge schetste karakteristieke van deze zeden- komedie bleef daardoor voor het oog ver borgen. Ook overigens werden de tegen strijdige posities niet duidelijk genoeg in genomen en ongetwijfeld heeft de vaak slechte verstaanbaarheid nota bene daar alles mee te maken. Als de naar his torische modellen door de dichter gety peerde paskwillen waren Han Bentz van den Berg en Paul Meyer in hun akade- mische twist overigens bijzonder leuk. De eerste deed mij bij zijn opkomst even aan wijlen Cor Hermus denken. MARY DRESSELHUYS was, hoewel matter dan gewoonlijk, de ziel van deze voorstelling. Haar Philaminte had mis schien iets te weinig van het overheersen de kolonelachtige deze rol is voor een travestieacteur geschreven en te veel respectabele geest, niettemin wist zij met glans in de bestaanbaarheid te doen gelo ven. Kostelijk gedroeg zich Johan Fiolet als haar levenspartner, een brullend schaap, meer goed dan moedig. Het be hoeft geen betoog, dat Mien Duymaer van Twist en Paul Huf als de zich in illusies gelukkig wanende blauwkous en traditio nele raisonneur zo voortreffelijk als wen selijk waren. Een leuke verrassing was de boerse dienstbode van Heieen van Meurs (met Drentse tongval). Regisseur Fons Rademakers heeft kennelijk ge streefd naar wat men noemt een stijlvolle vertoning. Over het algemeen bewoog men zich goed en met voorname beheersing, beter dan gewoonlijk op de Nederlandse planken de etiquette van de periode in acht nemend, waarbij opgemerkt zou kun nen worden dat de bewijzen van verliefde aanhankelijkheid net iets te plastisch wer den geleverd. Doordat de voordracht te modern gedempt werd gehouden, ont kwam het geheel niet aan de dreiging van saaiheid. Er was te weinig aanleiding om royaal te lachen. De kostuums van Friso Wiegersma zijn schitterend uitgevallen. Tegen het fraaie decor heb ik het bezwaar dat ik mij voortdurend opgenomen voel de in de sfeer van een openbare leeszaal met meer boeken in moderne banden dan er in de eerste zeventien eeuwen van onze beschaving bij elkaar zijn geschre ven. De illusie van een verstoord huishou den kreeg men in ieder geval niet. David Koning Professor Doka wreef opgewonden van blijdschap en trots in zijn handen. Het was dan ook wel iets om trots op te zijnzijn uitvinding, een werkelijk wonder, was gelukt! Nu zou de wereld ontdekken, welk een buitengewoon knap geleerde en uitvinder hij was. Nog nooit was het iemand gelukt, een robot te maken, die werkelijk kon han delen als een levend wezen Maar hij, professor Doka, had het bereikt! „Robotto!", sprak hij „Geef me mijn hoed en paraplu, ik ga uit!" En of je het gelooft of nietde pop liep naar de gang en kwam terug met de hoge hoed en de paraplu van de professor2223 DJAKARTA (Reuter/AFP) President Sukarno heeft besloten de door de leger- autoriteiten gearresteerde procureur-gene- rael Gatot Tarunamihardja, eervol van zijn functie te ontheffen. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat de manier van optreden van de procureur-generaal niet tactvol was en aanleiding heeft ge geven tot moeilijkheden in de boezem dei- strijdkrachten. Mr. Gatot zou „pogingen hebben gedaan om afbreuk te doen aan de goede naam en het gezag van de leger leiding en de integriteit van het leger in gevaar hebben gebracht". De namen van de betrokken officieren werden niet bekend gemaakt. Zij zouden zich hebben schuldig gemaakt aan deel neming in een onwettige ruilhandel in goederen. In het communiqué wordt ge zegd, dat een aantal hoofdofficieren van het leger zal worden overgeplaatst. Mr. Gatot was door de legerleiding ge arresteerd nadat hij had aangekondigd het onderzoek te zullen heropenen in een schandaal, waarbij een aantal hoofdoffi cieren, onder wie luitenant-kolonel Su- kendro, hoofd van de militaire inlichtin gendienst en luitenant-kolonel Ibnu Su- towo, directeur van de olievelden in Noord-Sumatra, zouden zijn betrokken. Indispositie van de rechterhand Wegens een indispositie van zijn rech terhand ziet de concertpianist Cor de Groot zich genoodzaakt zijn repertoire bij zijn jubileumconcerten in het komend seizoen te beperken tot werken voor de linkerhand alleen. De heer De Groot zou op 18 december met het N.Ph.O. te Haar lem zijn eigen pianoconcert uitvoeren. rli-n*' "vtrip Op de Dongenseweg in Tilburg is zon dagavond de 30-jarige motorrijder Ch. J. A. M. van Gorp uit Tilburg in bot sing gekomen met een 13-jarige jongen op een fiets, die vlak voor de naderende motor onverwacht linksaf sloeg. De motorrijder sloeg met het hoofd tegen een boom en overleed tijdens het vervoer naar een zie kenhuis. Zijn echtgenote, die achter op de motor zat, kreeg geen letsel. Het echtpaar was tien maanden gehuwd. Op de Rijksweg Gouda-Rotterdam in de gemeente Capelle aan de IJssel is de 83- jarige J. Schilt uit Rotterdam door een auto aangereden. Hij was op slag dood. De bejaarde man stak plotseling met zijn bromfiets de weg over, toen de auto nader de. In Amsterdam is de 86-jarige voetganger W. S. toen hij onvoorzichtig de Middenweg overstak, door een motorfiets aangereden. Hij werd ernstig gewond naar een zieken huis overgebracht waar hij later is over leden. De 65-jarige garagehouder J. Huiting uit Dalen (Drente), die per fiets naar de plek reed, waar zijn zoon een overigens niet ernstig motorongeluk had gehad, stak bij deze plek aangekomen zo onvoorzich tig de weg over, dat hij door een juist pas serende auto werd aangereden. Enkele uren later is hij in het ziekenhuis te Coe- vorden overleden. In Baarn is zaterdagavond de 49-jarige motorrijder D. E. H. uit Amersfoort ver ongelukt. Hij botste tegen een auto, die bestuurd werd door een Amerikaanse mi litair en die op de linkerweghelft een voor hem rijdende auto wilde voorbijrijden. De motorrijder overleed ter plaatse. De mili tair werd met een kaakfractuur opgeno men in het militaire hospitaal in Utrecht. De 19-jarige dienstplichtig soldaat H. A. Tijink uit Tubbergen is op het terrein van de Oranjekazerne te Schaarsbergen aan gereden door een aanhangwagen van een militaire vrachtauto, welke door een bur gervrachtwagen werd aangereden. De mi litair liep een schedelbasisfractuur op en is in een ziekenhuis te Nijmegen overle den. Op een onbewaakte overweg te Hattu- merbroek is hedenmorgen een wielrijdster door een uit de richting Zwolle komende trein aangereden. Zij was op slag dood. Het stoffelijk overschot kon kon niet wor den geïdentificeerd. Het treinverkeer on dervond 40 minuten vertraging. Minister Subandrio per hele fles f6.15 De Nederlandse zaakgelastigde in Indo nesië. de heer Hnsselman, heeft een af scheidsbezoek gebracht aan de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio. Zij hebben gesDroken over de betrekkingen tussen Nederland en Indo nesië. Na het onderhoud zei Subandrio tot journalisten: „Voor Indonesië bestaat er geen hoop on een regeling van de han gende geschillen tussen beide landen, die op wederzijds begrip steunt, zolang de Nederlanders in gebreke blijven, in Indo nesië een gelijkwaardige gesprekspartner te zien". 112. Nina stond in de deuropening. „Er is telefoon voor meneer Walling. Die meneer zegt, dat het heel dringend is." Dwight Prince kwam naar voren. „Er is een aanslui ting achter in de gang. Kom maar mee en ik zal het je wijzen." Mary zag, dat Julia op het punt stond iets tegen haar te gaan zeggen, maar George Caswell kwam haar on derbreken. „Ik vrees, dat ik weg moet. Het vliegtuig wacht op me en ik wel, ik moet tijdig in New York terug zijn voor een bruiloft om zes uur. Natuurlijk kom ik maandag." „En dan blijft u zeker over tot de vergadering van de Raad op dinsdag," zei Julia. „Wat mij betreft, is het nu geregeld," zei George Cas well. „Maar u hebt gelijk wij hebben de formele verkie zing van de Raad nodig." Mary bemerkte, dat op een niet ongemerkt moment Julia's hand de har» had gevonden en dat de wereld een onduidelijk waas was geworden vol voorbijgaande ge zichten en vage stemgeluiden Shaw.Dudley.. Erica Martin., die allemaal hetzelfde onuitgesproken ding op een verschillende manier zeiden., en toen kwam zij langzaam tot het bewustzijn, dat een andere stem iets anders tegen haar zei, en die stem scheen te komen van de warme, stevige greep die haar hand vasthield. Zij was alleen met Julia Tredway Prince. „Je bent zeker erg trots, hè Mary?" „Ja, maar ook een beetje bang." „Omdat je hem niet begrijpt?" Zij voelde haar hand stilstaan van verbazing. Hoe kon Julia Tredway Prince weten., hoe kon iemand het we ten? Maak je maar niet bezorgd kind," zei Julia. „Je zult hem nooit helemaal begrijpen. Probeer het maar niet. Je zult gelukkiger zijn als je het niet doet. Hij zal dan ook gelukkiger zijn. Het niet begrijpen zal je soms erg eenzaam maken, Mary als hij je buitensluit ach ter een gesloten deur als je denkt, dat hij je vergeten heeft maar dan zal de deur opengaan en hij zal terug komen en dan zul je weten hoe gelukkig je was zijn vrouw te zijn." „Ik weet het, ik weet het," mompelde zij en maakte geen beweging om de tranen in haar ogen weg te ve gen, omdat zij zag, dat er ook niet weggeveegde tranen stonden in de ogen van Julia Tredway Prince. Eerst nadat in haar herinnering de echo van Julia's woorden had weerklonken, drong het tot haar door, dat haar laatste woorden in de verleden tijd waren gesproken. Was het mogelijk dat Julia zinspeelde op wat zij zelf gemist. Er was de onderbreking van een geluid als van verre op de wind voortgedragen klokgelui. Nina stond voor hen, onzeker, met een blad vol gla zen en een geopende fles champagne. „Mr. Prince zei, dat ik acht glazen moest brengen, maar „Dank je, Nina." Julia nam het blad van haar aan en zette het zacht op het bureau. Toen haar hand het haar aangeboden glas aanraakte, begreep Mary Walling voor een snel vervliedend ogen blik het wonder van het verstand van haar man. Nu was het haar dan ook overkomen! Zij wist zonder te we ten, hoe zij het wist.en als in een droom hief ze haar glas op en zei: „Op Avery Bullard." Er was een lang ogenblik dat niet kon worden ge vuld met oude tranen of oude wijn, maar alleen met de stilte van twee vrouwen, die een geheim deelden, dat het einde van één wereld verbond met het begin van een andere. „Dank je", zei Julia. Toen Don Walling terugkwam in de kamer, stonden zij bij het raam, dat uitkeek op de Tredway Toren. Een hele tijd was er geen woord tussen hen gesproken. Er waren geen woorden nodig geweest. Zij wendden zich tegelijk om. „Neem me niet kwalijk, dat het zo lang duurde," zei hij. „Er was enige moeilijkheid met de verbinding. Gaan de andere al weg?" Julia knikte. „Komt Dwight nog terug?" „Ik geloof dat hij staat te praten met Walt Dudley. Ik hoorde hun stemmen in de tuin. Loren Shaw brengt George Caswell in zijn auto naar het vliegveld." Even was het stil Toen zei Don Walling: „Het was Fred Al- derson, die opbelde. Hij heeft een kras stukje uitge haald hij reed helemaal naar Maryland om Jesse Grimm op te zoeken. Goed werk helderde een mis verstand op ik kan alleen maar niet begrijpen, dat hij al die moeite voor mij deed." Julia's ogen glinsterden van plezier. „Plet is natuurlijk mogelijk dat hij het niet voor u deed, maar misschien voor de maatschappij." Zijn gelaat verzachtte langzaam tot een jongensach tige grijns en zelfs zonder het te begrijpen klopte Mary Walling's hart van vreugde, toen zij hem hoorde lachen en zeggen: „Ja, ik moet het nog leren. Geef me nog even de tijd." Hij was niet veranderd! Hij zou nooit veranderen., zij moest zich nooit inbeelden, dat hij zou veranderen. Julia had gelijk., probeer niet hem te begrijpen., ja, dat was altijd haar fout geweest. Plet was alleen wan neer zij trachtte hem te begrijpen, dat zij bang was ge weest. Zij zou nooit meer bang zijn.nooit! 3 u. 20 n.m. Langzaam draaide het vlak van de aarde terug tot een normale horizontale stand en George Caswell ging gemakkelijk in zijn stoel zitten. Het vliegtuig had, rede neerde hij, een lange klimmende bocht gemaakt tegen de zuidwestelijke wind en nu kwamen zij weer over Millburgh in oostelijke richting. Zij waren maar een paar honder voet hoog misschien nu duizend maar de stad had een heel ander aanzien gekregen, was onredelijk klein geworden door de sterk verwijde cirkel van de horizon. De Tredway Toren, die zijn ogen zoch ten als een punt van oriëntatie, was schrikwekkend on belangrijk geworden. In feite was het, zoals hij nu zag, helemaal geen toren. De bruine band van de modderige rivier gleed voor bij het raampje, en de aarde, die oprees naar het hoog land voorbij de rotsrand, hief het vliegveld scherp in zijn gerichtsveld. Het vliegtuig dat hij naast de start baan had opgemerkt voor hun vertrek was nu net een geel insect, dat graasde op de groene aarde., en de zwarte kever, die naar de grijze streep van de hoofd weg kroop was de auto van Loren Shaw. (Wordt vervolgd) Opliekzaak bij ziekenfonds. In het ge bouw van het ziekenfonds voor Enschede en Lonneker is een optiekzaak geopend. De leden van het ziekenfonds kunnen er hun benodigdheden op het gebied van de optiek betrekken, hoewel het hun ook vol komen vrij staal dit te doen bij de in En schede gevestigde opticiens. Overwogen wordt om in de nieuwe n.v. welke speciaal op de exploitatie van deze optiekzaak is gericht ook de gezamenlijke opticiens van Enschede te laten deelnemen. Zonder drinkwater. Ten gevolge van de langdurige droogte heerst op het eiland Tiengemeten een groot gebrek aan water voor mens en dier. Een vijftal runderen is gestorven door het drinken van brak wa ter. Er zal thans water per tankboot wor den aangevoerd door de gemeentelijke drinkwaterleiding van Rotterdam. Advertentie De zuinigste oliehaard van Nederland (proefondervindelijk bewezen) ip.: Cl. 10.500 Keil./u. 593.- ip.: ci. 16.000 Kcil./u. 1630.- Dit model - met kookgelegenheid - groot in capeciteit mur klein van omvang, werd door vele Huiivrouwen uitver koren. vanwege zijn eenvoudige, doch sierlijke vormgeving. Zijlstraat 56 Haarlem - Telefoon 11828 EERSTE VROUWELIJKE PREDIKANT In het geheel gevulde kerkje van Kwa- dijk is zondag mej. I. C. Jansen als eerste vrouw in de Nederlands Hervormde Kerk in het predikambt bevestigd. Zij wordt predikant van de plaatsen Oosthuizen, Kwadijk en Middelie, die behoren tot het pastoraal verband De Zeevang, waar zij tot nu toe als vicaris werkzaam was. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: To neelgroep Theater met „Een staatsman van verdienste". Concertgebouw: Dinsdag 20 uur: Orgel concert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Al Ca- pone, dictator van de onderwereld", 18 jr. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Al Ca- pone, dictator van de onderwereld", 18 jr. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Tiger Bay", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Dorp aan de rivier", 14 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Modern Times". Minerva Theater: Vandaag tot en met donderdag 20 uur, tevens woensdag 14 u.: „De reis om de wereld in 80 dagen", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14 en 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Comanche", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Hoe ver moorden wij oom George?", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met woensdag 20 uur: „Slavinnen van Carthago", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Place Pigalle, plein der zonde", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 oktober dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie tekeningen en etsen van Rein Dool. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 12 oktober op werkdagen van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie van werken van Erika Visser. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 18 sept.).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7