Voorzichtige Britse reacties op Kroesjtsjevs voorstellen DEFfc&M „Mars naar zaterdag Bonn" gaat toch door Opnieuw beleefdheid voor Kroesjtsjev verzocht Plannen voor samenwerking van „de zes" en „de zeven" Internationale controle is een nieuw element Kroesjtsjevs voorstel voor UNO-agenda voorgedragen In het belang van het komende beraad met president Eisenhower Het werd 'n blijvertjeïJjjjKtfflp' Internationale conferentie over kernenergie in Wenen Derde bijeenkomst aan de veiligheid gewijd Slechts een zeeweg voor Nederlandse schepen in Indonesië Oost-Europa voorziet in Oostduits artsentekort EUROPESE ASSEMBLEE Heden stemming over het Chinese lidmaatschap Met dertig tremenzevenhonderd bussen en tien schepen komen 50.000 mijnwerkers protesteren Internationaal beraad over kernkoopvaardij Nederlandse bedenkingen werden verworpen In de voetstappen van grootpapa Herter krijgt ambassadeur Bohlen als assistent voor Russische aangelegenheden petroleum DE HAARDOUE Dr. Kreisky over Zuid-Tirol in de UNO-Assemblee Komplot op Cuba verijdeld DINSDAG 22 SKPYüjsibER 1959 (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering heeft Kroesjtsjevs ontwapeningsplan voorzichtig verwelkomt al is ook Londen teleurgesteld over het ontbreken van bijzonderheden waar het juist op aan komt en verheelt men zich evenmin, de oneindige verwikkelingen van het plan. speciaal ten opzichte van Azië en het Nabije Oosten. Premier Macmillan en de Britse minister van Buitenlandse Za ken Selwyn Lloyd hebben in een verkie zingsuitzending voor de Britse televisie verklaard, dat Kroesjtsjevs voorstellen zullen worden onderzocht door de gereor ganiseerde ontwapeningscommissie van de UNO, samen met het Britse plan. Mac millan legde er de nadruk op, dat de kern van het vraagstuk inspectie en controle is. Selwyn Lloyd zei, dat Kroesjtsjev thans blijkt controle te aanvaarden en dat dit nader zal worden onderzocht. Lloyd is van mening, dat er na de con ferentie van Genève inzake de kernproe ven inderdaad een kans bestaat op een nieuwe aanpak, waarbij tegelijkertijd de conventionele wapens ter sprake zouden kunnen komen. Opgemerkt kan hierbij worden, dat Groot-Brittannië dit altijd als de meest ideale werkwijze heeft voorge staan omdat kernwapens en conventione le strijdmiddelen, vooral wegens de voor sprong van de Russen op het laatste ge bied, in een ontwapeningsplan zorgvuldig tegen elkaar dienen te worden afgewogen ter bewaring van het evenwicht. Gaitskell, de leider van de Labouroppo- sitie, die tegelijkertijd voor de Britse ra dio de verkiezingscampagne opende, zei eveneens van oordeel te zijn, dat Kroesjt sjevs voorstel in beginsel dient te worden aanvaard. „Laten wij hem in 's hemels naam aan zijn woord houden. Wij mogen deze kans niet laten voorbijgaan," aldus Gaitskell. In Londen wordt overigens opgemerkt, dat Kroesjtsjevs plan behalve de gestelde tijdslimiet van vier jaar, wat het verstrek kende einddoel ervan betreft, niet verschilt van het Britse plan, dat in zijn laatste fa se vermindering van de nationale strijd krachten bepleit tot het peil, vereist voor de inwendige veiligheid. Ook wil Groot- Brittannië algemene ontwapening laten samenvallen met een omzetting van het controleorgaan in een soort internationa le politiemacht. Bedenkingen Kroesjtsjevs uit vijf punten bestaande tweede plan voor gedeeltelijke Europese ontwapening is weliswaar een herhaling van vroegere Russische voorstellen maar het Westen zal nieuwe besprekingen over het verhinderen van verrassingsaanvallen toejuichen. Londen herinnert er echter aan dat de gedachtenwisseling over dit onder werp vorig jaar snel vastliep door het ge harrewar over de agenda. Advertentie Jadie eerste Monty-coats na de Bevrijding!! Wat een nieuwtje!! En nuwat een onvervangbaar „blijvertje"!! Voor jongens èn voor meisjes de allerbeste bescherming in ons wisselvallig klimaat. Én... NU verkrijgbaar in die warme AaBe-kwaliteit, in blauw en zwart. Wij hebben ook de Hazewind Monty-coats leeft. 6 jaar f 1850 kleine stijging per maat. VERTROUWENSNAAM ANEGANG HOEK L.VEERSTRAAT (Van onze correspondent in Wenen) Voor de derde maal opent de geheel ge restaureerde Hofburg zijn poorten voor de Internationale Organisatie voor kernener gie (I.O.A.E.) van de UNO, die te Wenen is gevestigd en die tot doel heeft het vreedzame gebruik van kernenergie te re gelen. Aan de besprekingen nemen 350 af gevaardigden uit zeventig staten deel. Aan het hoofd staat de raad van gouverneurs, waartoe ook de Nederlandse ambassadeur H. F. Eschauzier behoort, dan volgen de eigenlijke gedelegeerden, die worden be geleid door specialisten. Veertien dagen lang zal er voorname lijk over twee punten worden beraad slaagd. Ten eerste over de veiligheids- en controle-maatregelen bij het verbruik, het verpakken, verzenden en opslaan van ra dio-actief materiaal; daar deze stoffen handelsobject zijn geworden, waarvoor het secretariaat van deze organisatie als ma kelaar optreedt, moet er internationaal aanvaarde normen worden opgesteld voor de veiligheid. Ten tweede over het om streden lidmaatschap van enkele staten, die vooralsnog zijn uitgesloten. Daartoe behoren communistisch China en Oost- Duitsland. Men verwacht weer de gebruikelijke de batten over dit punt dat al drie jaar op de agenda staat. De stemming zal wel weer negatief uitvallen ondanks de welspre kendheid van de communistische rede naars. Het zakelijke thema luidt: „De toe komst van de kernenergie". Rapporteurs zijn dr. Bhabha, voorzitter van de Indi sche commissie voor kernenergie, de Britse Nobelprijswinnaar Sir John Cock- croft en de Franse kerngeleerde Ber- trand Goldschmid. Deze discussies staan onder leiding van de Deense Nobelprijs winnaar Niels Bohr. In alle commentaren wordt Kroesjtsjevs denkbeeld gunstig ontvangen, zij het met de nodige reserves. Het plan zal alleen in etappes kunnen worden uitgevoerd met ge lijktijdige inspectie, welke in beginstadia misschien tot enkele landen kan worden beperkt, indien de Russen nog een slag om de arm houden. Opgemerkt wordt, dat ook het Westen zal moeten tonen, dat het op recht ontwapening wil. Vastgesteld wordt dat de aanvaarding van het beginsel van internationale controle, welke alles zal moeten omvatten wat daarvoor in aanmer king komt, iets nieuws is in de Russische politiek. Indien er inderdaad sprake is van een werkelijke ommekeer dan zal deze kans onmiddellijk dienen te worden aan gegrepen, zelfs zonder te wachten op een topgesprek. Ontstemming In Londen heerst overigens ontstemming over de vaak tactloze aanvallen in de Verenigde Staten op Kroesjtsjev. De Times merkt op, dal Kroesjtsjev toen hij Selwyn Lloyd naar Amerika ging er waarschijnlijk op voorbereid was, dat hij voor hete vuren zou komen te staan. Indien dat zo is kan men zich afvj agen of de uitbarstingen wel ke hij zo af en toe doet berekend zijn of spontaan. Maar het blad kan ook niet ont kennen, dat het Amerikaanse optreden soms aan grofheid grenst. Kroesjtsjev heeft als iemand, die niet gewend is in het openbaar te worden tegengesproken, over het algemeen een opmerkelijke be heersing getoond, zo vervolgt de Times, maar hij maakt de indruk, dat hij gefaald heeft de diepe morele gevoelens te be grijpen. welke ten grondslag liggen aan de Amerikaanse houding tegenover kwesties als Hongarije. Het is echter onwaarschijn lijk, dat Kroesjtsjev door dergelijke inci denten het hoogtepunt van zijn bezoek in gevaar zal laten komen. Er staat daarvoor te veel op het spel. Het is opmerkelijk dat de Russische pers en radio tot nu toe hun uiterste best hebben gedaan om Kroesjtsjevs reis als' een doorslaggevend succes te beschouwen. Ook andere Britse bladen dringen er op aan, dat de Ameri kanen zich volwassen moeten tonen. Ove rigens wordt opgemerkt, dat de Ameri kaanse democratie waarin men geen blad voor de mond pleegt te nemen een geheel nieuwe ervaring is voor Kroesjtsjev. De Amerikanen mogen echter nief vergeten dat Kroesjtsjev geen tweederangs politicus is, maar het hoofd van een machtige staat. Gekwetste trots. De liberale „Guardian" (Manchester) heeft evenwel meer kritiek op Kroesjtsjev dan op zijn gastheren. Het blad zegt dat „er in de gehele Verenigde Staten kenne lijk maar een enkele „die-hard" niet overtuigd is van de macht en de grootheid van de Sovjet-Unie: de heer Kroesjtsjev zelf. Er was opnieuw een uitbarsting van gekwetste trots, een nieuwe ontkenning dat de Sovjet-Unie iets of iemand vreest, een nieuwe toespeling op raketten die aan de lopende band gemaakt worden. Als een kleine jongen pocht hij, tamelijk onzeker, voor de gehele wereld: „Mijn vader is gro ter dan jouw vader". Het is een lichtelijk pathetisch gezicht de absolute heerser over tweehonderrniljoen mensen de man wiens raketten zojuist de maan hebben getroffen, te zien rondrei zen met een huid zo dik als rijstpapier, die hoog opgeeft van zijn verworvenheden, zo als een huisvrouw in een buitenwijk die er niet in slaagt haar buren de loef af te ste ken. Het is overigens een adembenemende en ontwapenende ervaring om de paus van het communisme zo kennelijk sprakeloos te zien. Tegelijkertijd mag men niet ver geten wat er op het spel staat. Het zou een ramp betekenen als mr. Kroesjtsjev naar huis zou teruggaan met een gekwetst min derwaardigheidsgevoel. Het zou daarom van het grootste belang zijn indien zijn ont wapeningsvoorstellen ernstig zouden wor den genomen,, aldus de Guardian. Bijbels. TEL AVIV(AFP) Premier Ben-Goe- rion van Israel heeft in een interview ge zegd, dat het ontwapeningsvoorstel van de Sovjet-Unie eigenlijk neerkomt op het plan van de profeet Jesaja om de zwaarden tot ploegscharen om te smeden en geen wa penhandel meer te leren. Kroesjtsjevs voorstel dient volgens Ben Goerion te worden aanvaard, mits er een doeltreffende controle kan worden georga niseerd. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche marineleiding heeft maandag te Djakarta medegedeeld dat Nederlandse schepen in het vervolg in de Indonesische wateren slechts de zeeweg Belawan Deli (de haven van Medan, Sumatra) Dja kartaSoerabaja (Java) en Makassar (Celebes) zullen mogen volgen. Voor het volgen van andere routes in de Indonesische territoriale wateren moet eerst vergunning van de marine worden gevraagd, aldus meldt het Indonesische persbureau Antara. In de bekendmaking van de Indonesi sche marine wordt niets gezegd over de reden voor het afkondigen van deze be paling voor de Nederlandse scheepvaart. BERLIJN (UPI) Communistische zegslieden hebben heden bekendgemaakt, dat landen van het oostelijk blok artsen naar Oost-Duitsland zullen sturen om het grote tekoi't op te vangen, dat is veroor zaakt doordat veel artsen naar het Wes ten zijn gevlucht. Er werd aan toege voegd, dat Oostduitse artsen in andere sa tellietstaten zullen worden opgeleid. Dit werd bekendgemaakt door de Oostduitse minister voor Gezondheid Max Sefrin in het Oostberlijnse blad „Neue Zeit". Sefrin zei, dat de massavlucht van art sen naar het Westen het grootste pro bleem op gezondheidsgebied van de Rus sische zone is. Hij beschuldigde de West- duitse regering ervan, dat deze de artsen stelselmatig oproept om te vluchten ten einde het leven in Oost-Duitsland te ver storen. In het Westen wist men reeds lang, dat er in de Oostzone een ernstig tekort aan artsen bestond, maar de com munisten hadden het tot nog toe nooit toe gegeven. Sefrin zei ook dat, nu de Oost duitse universiteiten niet genoeg artsen kunnen afleveren, Oostduitsers in andere communistische landen medicijnen zullen gaan studeren. Het tekort aan artsen wordt het best ge demonstreerd als men een vergelijking maakt met West-Duitsland. In West- Duitsland is er één arts op elke 700 inwo ners, in Oost-Duitsland een op elke 1700. In de laatste vijf jaar vluchtten 2763 dok ters naar het Westen. Alleen al in 1958 waren het er 1242. Dit jaar zijn er tot nu toe 583 uitgeweken. De artsen wijken uit ondanks de commu nistische maatregelen om hen te vriend te houden. De partij verordineerde vorig jaar, dat het artsen zou worden toege staan privéreizen naar het Westen te ma ken. Hun kinderen mochten op hogescho len en universiteiten studeren, ze zouden hun praktijk mogen aanhouden en vrij zijn van politieke druk. Ondanks deze be lofte hield de politieke druk aan, zo mel den gevluchte artsen. Sefrin kondigde een nieuwe campagne aan om te trachten de dokters vast te hou den. HTj zei, dat plaatselijke communisti sche leiders bijeenkomsten met artsen zouden houden, waarin zij hun op de voor delen van het leven in een socialistische staat zouden wijzen. Overigens maken de artsen maar een klein deel uit van de Oost-Duitsers, die naar het Westen vluch ten. In de afgelopen maand weken 13000 Oost-Duitsers naar het Westen uit en sinds het einde van de oorlog zijn meer dan 3.000.000 landgenoten hun voorgegaan. De vlucht van artsen en chirurgen uit Oost-Duitsland naar het Westen blijft maar aanhouden. De eerste acht maanden van dit jaar weken 428 chirurgen, 125 landartsen en 30 veeartsen uit naar West- Duitsland. Volgens het instituut van de Westduitse industrie zijn er van 1954 tot eind augustus van dit jaar meer dan 3300 medische specialisten uit Oost-Duitsland gevlucht. Vandaag wordt in Straatsburg de vergadering van de Europese Assemblee geopend. Een der belangrijkste agendapunten is de samenwerking tussen de E.E.G. en de overige zeven landen van de O.E.E.S. In een rapport van mr. P. A. Blaisse worden rechtstreekse besprekingen tussen „de zes" en „de zeven" aanbevolen. De agenda omvat voorts de keuze van een „Europese hoofdstad" een zetel voor de diverse Europese instellingen de kolenkwestie, herziening van het statuut van de E.K.S.G., de ontwikkeling van de gemeenschappelijke markt en sociale problemen in de gemeenschappen. De zitting duurt vier dagen. President is dc Fransman Robert Schuman. De Europese Commissie van de E.E.G. heeft voorstellen uitgewerkt voor hervat ting van de onderhandelingen over een Vrijhandelszone door middel van een contactcommissie, bestaande uit afge vaardigden van de E.E.G., de zeven landen van de Kleine Vrijhandelszone en de Ver enigde Staten en Canada. Deze laatste twee zouden als waarnemers bij het over leg moeten worden betrokken, aldus ver luidt in Europese kringen in Straatsburg. Prof. Hallstein, voorzitter van de E.E.G.- commissie zal waarschijnlijk deze week de plannen ontvouwen in een bijeenkomst van het Europese Parlement, die dinsdag in Straatsburg begint. De voorstellen voor een Vrijhandelszone zouden omvatten: 1. Geleidelijke opheffing van de contingenten voor industriële pro- dukten, ook in het buiten Europese han delsverkeer, uiteraard op basis van we derkerigheid. Wat de Gemeenschap be treft, zou de commissie er op wijzen, dat het volgens het E.E.G.-verdrag mogelijk is de overgangsperiode, gedurende welke de contingenten binnen de gemeenschap moeten verdwijnen, te bekorten. Die peri ode bedraagt voor het ogenblik twaalf tot vijftien jaar 2. Wat de tarieven betreft zou de nor male, in het verdrag vastgestelde tarief verlaging van tien percent per 1 juli 1960 ook kunnen gelden voor het handelsverkeer met niet-E.E.G.-landen. Na de G.A.T.T.- conferentie van 1960 - 1961 zou men over de gehele linie een tariefverlaging van twintig percent kunnen toepassen. 3. De E.E.G. zou een verklaring kunnen afleggen, waarin de Gemeenschap belooft in het handelsverkeer in de gehele wereld een liberale politiek te voeren. Een tweede verklaring zou de verantwoordelijkheid van de gemeenschap ten aanzien van on derontwikkelde gebieden vastleggen. Het Franse standpunt Het grootste struikelblok op de weg naar een vrijhandelszone blijft het Franse stand punt. Generaal De Gaulle wil weliswaar volledig trouw blijven aan het verdrag van Rome inzake de E.E.G., doch voor een vrijhandelszone stelt hij als eis een harmo nisatie van de handelspolitiek en het eco nomische en sociale beleid van de deelne mers, waarvoor met name Engeland niets voelt. Dit Franse standpunt is vorige week in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg nogmaals uiteengezet door de Franse afgevaardigde Pisani, in een kennelijk gëinspireerde ver klaring namens alle Franse afgevaardig den in de Raadgevende Vergadering. Het debat van de vorige week in de Raad gevende Vergadering leverde een resolu tie op, waarin eveneens werd gepleit voor contact tussen de speciale commissie van de E.E.G. en de commissie van hoge amb tenaren, die nu in Stockholm bezig is de Conventie van de Kleine Vrijhandelszone op te stellen. NEW YORK (UPI) De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Gromyko heeft als leider van de Russische UNO-de- legatie de UNO-assemblee een debat ver zocht over premier Kroestsjevs voorstellen inzake algemene en volledige ontwapening. De agenda-commissie, welke betreffende de opneming van agendapunten moet ad viseren, zal het Russische verzoek van middag behandelen. Inmiddels heeft de Russische delegatie een „verklaring van de Russische rege ring over algemene en complete herbewa pening" laten circuleren. Volgens de toe lichting van Gromyko bevat dit document de argumentatie van de Russische rege ring inzake het plan dat Kroesjtsjev vrij dag in de UNO-Assemblee ontvouwd heeft. In de Assemblee is gisteren fel gedebat teerd over het voorstel van India om na tionalistisch China te vervangen door communistisch China. Het Indische voor stel werd vorige week door de agendacom missie met twaalf tegen zeven stemmen verworpen. Toen de afgevaardigde van nationalis tisch China, dr. Tsiang, het woord voerde verlieten de afgevaardigden der commu nistische landen de zaal. Vandaag wordt de stemming verwacht. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse mijnwerkersvakbond heeft besloten „De mars naar Bonn" van vijftigduizend mijnwerkers zaterdag toch te laten doorgaan. Men had de laatste dagen in de Westduitse hoofdstad de hoop gekoesterd dat deze protestdemonstratie zou worden afgelast omdat op verschei dene punten tegemoet was gekomen aan de eisen van de bond. Gisteren maakte de organisatie der mijnwerkers bekend dat Bonn met dertig extra-treinen, zevenhonderd bussen en tien binnenvaartschepen „bestormd" zal worden. De demonstratie, zo beloofde men overigens, zal een alleszins kalm ver loop hebben en het hoogtepunt moeten vormen van de reeks rustige optochten, die de mijnwerkers de laatste weken in verscheidene grote steden in het Ruhrge- bied hebben gehouden. Desondanks waar schuwde de vakbond voor pogingen tot opruiing van communistische zijde. Te Bonn schudt men het hoofd. Immers, het Westduitse ministerie van Sociale Za ken heeft dezer dagen, in samenwerking met de minister van Economische Zaken, Erhard, een reeks maatregelen bekend gemaakt, die alle tegemoet komen aan de hoge eisen der mijnwerkers. Deze maat regelen beloven de mijnwerkers, die ten gevolge van de kolencrisis in moeilijkhe den zullen komen, alle mogelijke steun van omscholing voor een ander beroep tot financiële hulp in geval van ontslag, ver- OPATIJA (Reuter) Op een bijeen komst te Opatija (Joegoslavië) van rechts kundigen uit een aantal landen, die be raadslagen over de problemen die zullen voortvloeien uit het in de vaart komen van door kernenergie voortgestuwde koop vaarders, is een Nederlands voorstel ver worpen om voorlopig nog geen conclusie te nemen. De Nederlandse afvaardiging meende dat een bespreking voorbarig was, omdat haars inziens nog te weinig bekend was over dergelijke koopvaardijschepen. Daarom achtte zij het beter eerst op een later tijdstip, wanneer meer gegevens be schikbaar zouden zijn, te beraadslagen over het opstellen van een ontwerpover eenkomst betreffende de verantwoorde lijkheid van rederijen van kernenergie koopvaarders voor eventuele kwade ge volgen van deze nieuwe wijze van voort stuwing. De vertegenwoordigers van twintig an dere landen, waaronder de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Joego slavië en België, waren het hier echter niet mee eens. Besloten werd een commis sie op te dragen dit onderwerp te bestu deren. Het is de bedoeling dat er een ont werp voor een overeenkomst wordt gereed gemaakt, dat op een diplomatieke confe rentie te Brussel zal worden besproken. lies van pensioenrechten en dergelijke De laatste besprekingen tussen de vroe gere vakbondsman, minister Blank en de mijnwerkersleiders werden gevoerd in een bijzonder vriendelijke sfeer, „bijna onder vrienden", zoals men zegt. De vak bondsleiders gingen zelfs tevreden naar huis, te meer daar de Westduitse rege ring volgende week met de Hoge Autori teit der Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal te Luxemburg besprekingen zal beginnen over maatregelen ter be scherming der sociale positie der West duitse mijnwerkers. De regering-Aden- auer heeft ten slotte reeds toestemming verleend om voor al deze maatregelen een voor-financiering te geven. Weinig weerklank Maar de vakbond kon de demonstratie waarschijnlijk niet meer afgelasten: de treinen, de bussen en de boten waren al besteld en de contracten daarvoor konden niet meer ongedaan worden gemaakt. Daarom, z< verluidt te Bonn gaat de zwij gende mars naar Bonn door.... een af stel van deze optocht zou grote financiële offers voor de bond betekenen. In Bonn zelf kan de demonstratie weinig weer klank vinden: juist zaterdag is het de beurt van alle ambtenaren der ministe ries om een vrije morgen te nemen. En overmorgen vertrekt de in vakbondsogen grootste zondaar in de regering, minister Erhard, naar Amerika voor de bijwoning van een vergadering van het Internatio nale Monetaire Fonds. En ondanks de ver zekering van mijnwerkersleiders dat er geen ramen zullen worden ingegooid, blijft het gebied rond het Bondsdaggebouw ver boden terrein voor demonstranten. Twee Britse jongens van acht en twaalf jaar, Timothy en Patrick Fearon. hebben maandag de Wetterhorn in Zwitserland beklommen ter herinnering aan de eerste beklimming van deze ruim 3600 meter hoge berg door hun overgrootvader, hon derd jaar geleden. Zij bereikten de top na een klim van zes uur in gezelschap van hun vader, een Londense advokaat, en twee gidsen. De jongens hadden nog nooit eerder een berg beklommen. WASHINGTON (AFP/UPI) Charles Bohlen, Amerikaans ambassadeur in de Philippijnen, is benoemd tot speciaal as sistent van minister van Buitenlandse Za ken Herter voor Russische aangelegenhe den, aldus meldt het State Department. Gehoopt wordt dat Bohlen voor eind ok tober zijn nieuwe functie zal kunnen aan vaarden. Men weigerde in gezaghebbende kringen te zeggen of Bohlen die van 1953 tot 1957 ambassadeur in Moskou is ge weest president Eisenhower op zijn reis naar de Sovjet-Unie zal vergezellen. Boh len wordt beschouwd als de topdeskundi ge voor Sovjet-Zaken in de Amerikaanse buitenlandse dienst. WASHINGTON (Reuter) Het Witte Huis heeft op de Amerikanen een beroep gedaan alle beleefdheid jegens de heer Kroesjtsjev in acht te nemen op zijn reis door de Verenigde Staten. Perssecretaris James Ilagerty zei, dat Eisenhower hoopt dat hij en de heer Kroesjtsjev vol gend weekeinde „constructieve" bespre kingen kunnen houden op het afgelegen verblijf van de president in Kamp David. „Dit oogmerk wordt niet gediend door per soonlijke onbeleefdheid jegens premier Kroesjtsjev tijdens zijn bezoek", aldus Hagerty. Kroesjtsjev heeft gisteravond aan een diner in San Francisco de hoop uitgespro ken, dat de vriendschap tussen de Verenig de Staten en de Sovjet-Unie „zo stralend en onuitblusbaar als de zon van Califor- nië" zal zijn en dat zijn tweede reeks be sprekingen met de Amerikaanse president die vrijdag beginnen, de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie aanzienlijk dichter tot overeenstemming zullen brengen. Kroesjtsjev aanvaardde een hem als ge schenk aangeboden voorzittershamer en zei. gaarne de gelegenheid te zullen be nutten om hem voor het eerst te gebrui ken bij de ondertekening van „een ver drag van vriendschap, non-agressie en eeuwige liefde" tussen de volken van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Oud president Truman zei te New York dat Kroesjtsjev zich moet leren beheersen. „Ik geloof dat deze knaap nog niet aan pers conferenties gewend is", aldus Truman. Haring-onderzeeboot Tijdens een boottocht door de haven van San Francisco zei Kroesjtsjev dat negen tig percent van de dure en overbodige Rus sische kruisers wordt afgeschaft en dat Rusland zich concentreert op onderzee boten, torpedobootjagers en mijnenvegers. De premier die in een opgewekte stem ming was. zei op een gegeven moment: „Op het ogenblik vangen wij haring met onze onderzeeboten". De Russische minister voor culturele uit wisseling zei tot de pers dat Kroesjtsjev geen grapje maakte. Rusland heeft een speciaal uitgeruste haring-onderzeeboot, genaamd „Silveranka". Kroesjtsjev onthulde dat Rusland mo menteel de mankracht van zijn geheime politie, militia en „onderdi-ukkingsorga- nen" zoals hij het uitdrukte, aanzienlijk inperkt. Tijdens de boottocht zei Kroesjtsjev tot Cabot. Lodge: „Dit is een prachtige stad, de mooiste van Amerika. Als ik met pen- sieon ga zou ik hier nog wel eens terug willen komen en een poos blijven". Lodge antwoordde: „U zou zeer welkom zijn. Kom alstublieft terug". Kroesjtsjev droeg :s middags de werk- pet van een havenarbeider uit San Fran cisco. Toen de Russische leider daar in het wervingskantoor door arbeiders om stuwd was, had een van hen Kroesjtsjev uit de grap zijn pet op het hoofd gezet. De Russische leider gaf de Amerikaan zijn grijze vouwhoed in rui] en zei: „Hier, neem de mijne. Dit is een vredesuitwis- seling". Kroesjtsjev zag in de omgeving van de stad duizenden huisjes van het type dat hij op de Moskouse tentoonstelling als niet typische Amerikaans had aange merkt. Bij een bezoek aan een „super market", een reusachtig winkelbedrijf, werd Kroesjtsjev meteen door de winke lende vrouwen opgemerkt en in een oog wenk leek het hele bedrijf in oproer. Tien tallen agenten en lijfwachten trachtten tevergeefs een kordon om de Russiche leider te vormen, die overigens in het minst niet uit het veld geslagen leek door de plotselinge wax'boel om hem heen. Een handenwringende bedrijfsleider smeekte de talrijke fotografen die op de toonban ken, planken en boodschappenkarretjes klommen, zijn bedrijf niet te vernielen, maar er was geen houden aan. Ten slotte gelukte het do politie Kroesjtsjev aan een kant te ontzetten, maar deze ging rustig door met vragen stellen en artikelen be kijken. De bedrijfsleider verklaarde dat Kroesjtsjev niets gekocht had. Men on derzoekt hoe groot de schade is die de fotografen aangericht hebben. „Verdraaid" Terwijl Kroesjtsjev San Francisco be keek, nam het Amerikaanse vakverbond A.F.L.-C.I.O. een resolutie aan waarin „Kroesjtsjevs politieke agressie slechter dan die van Stalin" wordt genoemd. De vergadering ziet in Kroestsjevs Berlijnse voorstellen pogingen om de stad en daar na geheel Duitsland in zijn macht te krij gen. De ontwapeningsvoorstellen raken de eigenlijke ontwapeningskwestie eigen lijk niet, aldus de resolutie. Het Russische persbureau Tass heeft Walther Reuther, vice-pijesident van de A.F.L.-C.I.O., ervan beschuldigd de ver klaringen van Kroesjtsjev tijdens het di ner met vakbondsleiders op zondagavond, te hebben „verdraaid". Hij had de pre mier ook dingen toegeschreven die deze helemaal niet had gezegd. De besprekin gen waren openhartig geweest en hadden soms een scherp karakter gehad. De lei der van de vakbond van zeelieden, Joseph Curran, die aan het diner deelnam, had later een verklaring uitgegeven waarin werd gezegd dat Reuther geen juist beeld van de besprekingen had gegeven, aldus Tass. Advertentie voor oliehaarden met het hoogste rendement zuinig - oeen roet - meer warmte NEW YORK (Reuter) Dr. Bruna Kreis- landse Zaken, heeft tijdens het algemene debat in de UNO-Assemblee de kwestie Zuid-Tirol ter sprake gebracht. Hij herin nerde eraan dat volgens het verdrag van St. Germain in 1919 het zuidelijk gedeelte van Tirol van Oostenrijk werd afgeschei den en bij Italië gevoegd. In 1946 kwamen Italië en Oosten rijk tot een akkoord volgens hetwelk de Zuidtirolers een onbelemmerde culturele en economische ontwikkeling werd toege zegd, maar over deze overeenkomst zijn meningsverschillen tussen beide landen gerezen. Dr. Kreisky zei dat de Zuidtirolers een buitengewoon vitale ethnische groep vor men. maar dat de huidige bestuursprak tijk de basis van hun bestaan op hun ge boortegrond ondermijnt. Er wordt discri minatie toegepast bij tewerkstelling. Slechts zeven percent van de met rege ringssteun in Zuidtirol gebouwde woningen is aan de oorspronkelijke bewoners van het land ter beschikking gesteld. Vele duizenden jonge Zuidtirolers werden daar door gedwongen het land te verlaten. Wanneer tweezijdige onderhandelingen niet een bevredigende oplossing voor een minderheid van 250.000 mensen kunnen op leveren, zou Oostenrijk geen andere keuze hebben dan een beroep op de UNO. De mi nister zei dat zijn regering het volste ver trouwen heeft in het beginsel, dat geschil len langs vreedzame weg kunnen en moe ten worden geregeld. Hij voegde hieraan toe. dat de Oostenrijkse regering niet ge leid wordt door gevoelens van wrok of vij andigheid jegens Italië. Een woordvoerder van het Italiaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard dat de kwestie Alto-Adige (Zuid- Tirol) een binnenlandse aangelegenheid van Italië is, en daarom niet in de UNO kan worden behandeld. De Italiaanse woordvoerder wees er tevens op dat de Italiaanse ambassadeur in Wenen de kwestie met de Oostenrijkse regering be spreekt. Behandeling in de UNO zal deze besprekingen, noch de bterekkingen tussen Oostenrijk en Italië ten goede komen, zo zei hij. HAVANA (UPI) Het Cubaanse leger heeft bekendgemaakt, dat het een revo lutionair komplot om het vliegveld van Baracoa op Oost-Cuba te veroveren ver ijdeld heeft en daarbij veertig personen gearresteerd heeft. Tot de gearresteerden behoren een aantal militairen van ex- dictator Batista. Het komplot maakte deel uit van een landelijke samenzwering tegen de regering-Castro, aldus zei de woord voerder van het leger.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13