Nog dit jaar de sportnota Wielerclubs strijden morgen weer om de nationale titel Bobby Fischer na nederlaag tegen Petros jan op de onderste plaats Tal en Gligoric speelden remise NAAIMACHINES 15 KN VB niet ver van half miljoen leden HET KANDIDATEN-SCHAAKTOERNOOI De Europese kampioen schappen bridge Gilbert Desmet won in Meulenbeke De Ronde van Bulgarije Nederlands zevental is geplaatst voor Rome Hongaars zevental won internationaal toernooi Europees golfkampioen- schap dames voor Frankrijk Nederlandse equipe op de derde plaats „Postfabriek" in Rotterdam geopend Kortere straatnamen, minder ongelukken Internationaal congres over het bouwwezen Nieuw wereldrecord voor Yolanda Balas Atletes uit Kennemerland starten in Aaken Portugees-Indisch geschil voor het Haagse Hof Soevereiniteit over enclaves in het geding HAUTE COIFFURE M O L E N D 13 K Nieuwe synagoge te Keulen zondag plechtig ingewijd Audenauer geeft hoop op de Duitse eenheid niet op De minister van O., K., en W. zegt in de memorie van toelichting op zijn begroting te vertrouwen, dat hij de toegezegde nota over de lichamelijke opvoeding en de sport zo niet in haar geheel dan toch voor een belangrijk afgerond deel voor het einde van 1959 aan de Tweede Kamer zal kunnen toe zenden. De sport is een er vormen van vrije tijdsbesteding, die een steeds belangrijker plaats in de Nederlandse samenleving in neemt. Het aantal georganiseerde sport beoefenaren neemt nog regelmatig toe. De minister acht de lichamelijke ontwikkeling en de actieve sportbeoefening van groot belang voor de karaktervorming van de mens alsook voor de ontspanning. Het verheugt hem dan ook, dat hij in staat is het bedrag, dat voor de lichamelijke ont wikkeling en de sport is uitgetrokken niet onaanzienlijk te verhogen. Ook de subsidie voor de academie voor lichamelijke opvoeding stijgt wederom (1958 f 577.000; 1959: f 728.000; 1980: f 840.000) evenals de uitgaven voor de in stituten tot opleiding van sportleid(st)ers: (1958: f 418.000; 1959: f 680.000; 1960: f 753.250). De sterkste stijging vertoont de post subsidies aan organisaties op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport (1958: f 250.000; 1959: f 350.000; 1960: f 600.000). Mede op grond van voorstellen van de adviescommissie voor de subsidiëring van de landelijke sportorganisaties is voor de subsidiëring dezer organisaties, met in begrip van de in 1959 opgerichte ..Neder landse Sport Federatie", een bedrag van f 500.000 gevraagd. Subsidie voor Spelen De geldmiddelen, waarover het Neder lands Olympisch Comité beschikt voor de deelneming van Nederland aan de Olym pische Spelen van 1960 ziin niet toereikend om de daarmede samenhangende kosten te bestrijden. Aangezien de minister deze Ne derlandse vertegenwoordiging bü een zo belangriik sportevenement als de Olym pische Spelen van grote waarde acht. heeft hij een voor uitkering aan het NOC be stemd subsidiebedrag van f 100.000 op de begroting ongevoerd, als biidrage in de kosten verbonden aan de voorbereiding en de uitzending van Nederlandse deel nemers. De aan de Staten-Generaal toegezegde nota over de lichamelijke opvoeding en de sport zal de minister, naar hij vertrouwt, zo niet in haar geheel dan toch voor epn belangriik afgerond deel voor het einde van 1959 aan de Tweede Kamer kunnen toezenden. Op een parcours in de omgeving van Wijk bij Duurstede zullen morgen, woens dag 23 september, 48 wielerverenigingen de stryd aanbinden om het clubkampioen schap van Nederland op de weg 1959. Een tijdrit voor ploegen van zes man. Twee maal achtereen werd dit kampioenschap door de sterke ploeg van „Theo Middel kamp" uit Goes behaald en ook nu weer behoren de Zeeuwen tot- de favorieten. Maar bij voorbaat gewonnen hebben zij nog geenszins want vooral het hoofdste delijke „Olympia" komt ditmaal met een bijzonder sterk peloton naar het Dorestad- je. Bovendien zijn ook „Maastricht", „De Pedaalridders," „Le Champion", ,De Ba taaf" en „Willibrord Wil Vooruit" niet te onderschatten in de strijd tegen het hor loge. Na de vele kritieken op het parcours rond Zeist, waar verleden jaar de start en finish van het clubkampioenschap plaats vond, is men nu weer teruggekeerd naar Wijk bij Duurstede. Er is daar een par- Voetbal Het jaarverslag van de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond over het seizoen 19581959 is zeer optimistisch gestemd. Vooral voor wat betreft het aantal leden. Er zijn er thans 483.647 ingeschreven en het lijkt dus een kwestie van tijd of de grootste sportbond in Nederland zal het half miljoen leden hebben bereikt. Het aantal ondersteunende leden dat zijn tegenwoordig dus veelal de mensen die lid zijn van een voetbalclub om in de pool mee te kunnen doen steeg tot 231.210. Het aantal overschrijvingen nam in niet geringe mate toe. Waren er in het seizoen 19541955 6522 aanvragen, in het afgelo pen seizoen bleek dat aantal te zijn opge lopen tot 8053. Het aantal strafzaken bleef vrijwel gelijk (1275). Ook financieel had de Bond een gunstig jaar. De balans per 30 juni 1959 sloot met een voordelig saldo groot f 452.047,65. Hiervan gaat 150.000 naar het KNVB- sportcentrum en 200.000 naar de alge mene reserve. Het aantal gespeelde wedstrijden in de KNVB steeg van 144.033 in het seizoen 1957-1958 tot 159.740 in het afgelopen sei zoen. Ook het aantal verenigingen nam toe: 3865 in 1958 tegen 4071 in 1959 (per 30 juni). Het aantal elftallen bedroeg respec tievelijk 17.575 en 19.220. Er zijn op' het ogenblik 10.187 officials (scheidsrechters, consuls, commissieleden enz.). Bobby Fischer heeft, evenals in de eer ste partij, die zij in Bied tegenelkaar speel den, in de Rus Petrosjan zijn meerdere moeten erkennen. Mede doordat twee par tijen werden afgebroken, waarbij Fischers naaste concurrenten waren betrokken, leidde deze nederlaag ertoe, dat de Ame rikaan thans de rij sluit. Een ongewone plaats voor de benjamin van het gezel schap. Van het meeste belang voor de voorlo pige bezetting van de leidersplaats was het treffen tussen Tal en Gligoric. Het ein digde onbeslist want in de 27ste zet werd besloten de wapens te strekken met een puntverdeling stelde ieder zich tevreden. Beiden speelden zeer voorzichtig, zonder enige risico te nemen en bovendien zo, dat de tegenstander geen enkele kans kreeg het initiatief te nemen. Dit was geheel in strijd met Tals tactiek, die er altijd naar streeft om tot een duidelijk beeld te komen. Gligoric ruilde zijn toren af tegen een paard en bracht zijn eigen loper in het centrum. In een tegenaanval stelde Tal de Schaken posities scherper, doch geen van beiden slaagden erin tot enig voordeel te komen. Bij een gelijke stand bood Tal remise aan welk aanbod Gligoric aanvaardde. Petrosjan slaagde erin tegen Fischer in de Nimzo-Indische opening een duidelijk voordeel te verkrijgen. De Amerikaan speelde de opening slap en stond zijn tegen stander toe aanzienlijke tempowinst te boeken. Met zijn pionnen blokkeei'de Pe trosjan de zwarte toren, zodat Fischer met een stuk minder speelde. En er was geen mógelijkheid voor Fischer deze toren te bevrijden. Petrosjan drong met zijn loper door tot de zevende rijd en won twee pion nen. Daarmee was de toestand voor Fis cher hopeloos geworden en in de 32ste zet kapituleerde hij. Volgens veler overtuiging was dit Fischers zwakste partij in dit toer nooi tot heden. Smyslov nam tegen Keres het initiatief in handen en dit scheen hem geen wind eieren te leggen. Hij verloor het voordeel echter in de 32ste zet door een slechte „sprong" van zijn paard. Er ontstond nu een felle strijd. Het was duidelijk, dat Smyslov er alles op zette om tot. de volle winst te komen en om zodoende enkele treden op de ranglijst te stijgen. Hij slaag de echter niet volledig in zijn opzet, zelfs niet na afruil van de koninginnen; bij het afbreken lagen de kansen vrijwel gelijk verdeeld. De meeste strijdlust in de negende ron de viel te bespeuren bij Benkö en Olafs- son. Eerstgenoemde zette al spoedig een aanval op via de koningsvleugel, welke hem enig voordeel bracht. Olafssons aan- valsactie op de tegenovergestelde flank was trager en bovendien minder gevaar lijk. Benkö verspeelde echter veel van zijn goede winstkansen, toen hij zijn ster ke toren afruilde tegen een loper. Niette min ziet het er in de afgebroken stelling nog het meest rooskleurig uit voor Benkö. De uitslagen van de negende ronde wa ren: KeresSmyslov afgebroken, Gligo ricTal remise (na 27 zetten). Petrosjan Fsiche 1-0 (na 32 zetten). BenköOlafs- son afgebroken. De stand na de negende ronde is: 1. Tal met 6 punten. 2 Keres 5V2 en een afgebroken. 3. Petrosjan 5Vz 4. Gligoric 5. 5 Smyslov 3, plus een afgebroken par tij. 6 Benkö 3 (plus 1). 7 Olafsson 3 (plus 1). 8. Bobby Fischer 3 punten. Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL Gr H^utstr 181. Tel 14444 Bridge De strijd om het Europees bridgekam- pioenschap is voortgezet met de wedstrij den uit de negende ronde (heren). Neder land verloor met 5541 tegen Groot-Brit- tannië. De uitslagen luidden verder: Noorwegen speelt gelijk tegen Egypte met 45 tegen 42 matchpunten. België versloeg Ierland met 4841. Finland versloeg Spanje met 6549. Duitsland versloeg Libanon met 7352. Denemarken versloeg Frankrijk 5951. Zweden versloeg Zwit serland 6244. Italië versloeg Oostenrijk 52—42. De stand na de negende ronde is: 1. Italië 18 pnt.; 2. Groot-Brittannië 17 pnt.; 3. Frankrijk 16 pnt.; 4. Nederland 12 pnt.; 5. en 6. Zweden en Zwitserland 11 pnt.; 7. en 8. Noorwegen en Egypte 8 punten. De uitslagen van de wedstrijden uit de vijfde ronde (dames) luidden: Ierland speelt gelijk tegen Italië 4441. Groot- Brittannië versloeg Noorwegen 8732, Zwitserland versloeg Zweden 4736. Frankrijk versloeg Denemarken 7339. De stand na de vijfde ronde is: 1. Groot- Brittannië 9 pnt.; 2. en 3. België en Frank rijk 8 pnt.; 4. Zwitserland 6 pnt.; 5. en 6. Denemarken en Zweden 5 punten. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de tiende ronde luiden: Finland Libanon 5643, DenemarkenBelgië 6246, EgypteZwitserland 8432. Noor wegenOostenrijk 6332, Groot-Brittan niëIerland 3421, ItaliëSpanje 7555, ZwedenDuitsland 6248, Frankrijk Nederland 6935. De standen na de eerste helft van de elfde ronde waren: Italië Groot-Brittannië 2922, ZwedenOosten rijk 3518, Frankrijk Zwitserland 4839, DenemarkenDuitsland 4219, Spanje Libanon 2722 FinlandIerland 324, BelgiëNoorwegen 3318, EgypteNe derland 2019. Voorts werd het toernooi om het Euro pees kampioenschap dames voortgezet met de wedstrijd van de 6de ronde. Hiervan waren de uitslagen: BelgiëFrankrijk 4944. DenemarkenZwitserland 4928, Groot-BrittanniëZweden 6633, Noor wegenIerland 5235. cours van zestig kilometer uitgestippeld, dat tweemaal moet worden gereden zo dat de totaal af te leggen afstand 120 ki lometer bedraagt. Vorig jaar bedroeg dit 160 kilometer. Vooral voor de uit amateurs samengestelde ploegen, is deze afstands verkorting een belangrijk voordeel. Elke vereniging komt met zes renners Wielrennen aan de start en daarbij is de tijd van de derde aankomende man beslissend voor de eindrangschikking. De eerste ploeg, die van de R. en T.C. „Amersfoort", vertrekt om twaalf uur en daarna zal er met tus senpozen van anderhalve minuut weer een ploeg van start gaan. „De Kampioen" uit Haarlem sluit de rij. Wat de Haarlemse ploeg in deze titel strijd zal presteren? Het is heel moeilijk te voorspellen. In voorgaande jaren heeft „De Kampioen" altijd hoog gegrepen. Driemaal achtereen ('52, '53 en '54) kam pioen of steeds heel dicht in de buurt van het winnende team. Eerverleden jaar kwam er evenwel een domper op de pret. Grotendeels door pech komt „De Kam pioen" in de uitslag van 1957 niet eens voor. Vorig jaar brachten Piet Steenvoor den, Cees Piers en Aad Straver het in een alles vergende strijd tot de negende plaats. Morgen hopen deze drie renners het er met de steun van Tonny Peters, Henk Buis en Toon Rutte nog wat beter af te brengen. De verstandhouding onder dit zestal blijkt heel goed te zijn en juist dat is voor een ploegentijdrit een eerste vereiste. Ook het Beverwijkse „Kennemerland", dat het vorig jaar zonder de steun van Ab Geldermans, Cees Lute en Jan Groot moest stellen en zodoende niet verder reik te dan de 31ste plaats kan ditmaal weer een belangrijk woordje meespreken bij de verdeling der ereplaatsen. Het „rood blauwe" team, waarvan Geldermans, Lu- te en Groot de kern vormen, wordt ge completeerd door Cok Dullemans, Bert de Reus en Wim Zonneveld. Het is alleen jammer voor de „Kennemerlanders" dat Coen Niesten lid van „Aicmaria Victrix" is. Met hem erbij had men een serieuze greep naar de titel kunnen doen. De ploeg van „De Bataaf" uit Halfweg bestaat louter uit amateurs. Nochtans wordt morgen met de „oranje-zwarten", die vorige week zondag op ditzelfde par cours de „Zilveren Dom" wonnen, terde ge rekening gehouden. De Halfwegse ploeg wordt gevormd door landskampioen Dick Enthoven Mik Snijder, Ab Sluis, Gerard Wesseling, Geb Cuvelier en Piet Zant- man. Algemeen favoriet voor de titel zijn „Theo Middelkamp", waarvan o.a. Jo de R:o( Emiel Verstraete en Piet Rentmees ter deel uitmaken; „Olympia" met de pro fessionals Joop Captein, Peter Post, Daan de Groot, Jan Derksen, Harry Moolen- ijzer en de sterke amateur Frans Balvert; „Maastricht", dat in Mart. v. d. Borgh, Jan Hugens, Jef Lahaye en Fons Steuten een stel goede gangmakers bezit; „Williebrord Wil Vooruit" met de Van Esten; „De Pe daalridders" met aanvoerder Piet de Jqngh en „Le Champion" dat aangevoerd wordt door Jan Hijzelendoorn. De hoofd stedelijken beschikken nu niet direct over een sterrenploeg, doch in pelotonwedstrij den komen zij altijd tot heel goede pres taties. Dat kan doorgaans niet gezegd wor den van „Het Zuiden". De Eindhovense club beschikt altijd over goede renners Piet Damen, Jos Hinsen, Jan Plantaz, Tonny Bergmans maar blijft in het clubkampioenschap meestal onder de ver wachtingen. Maar misschien is dat mor gen anders en komt ook „Het Zuiden" op de na-oorlogse erelijst, welke er nu nog als volgt uitziet: 1947: DTS; 1948: 1949 en 1950: „Maastricht"; 1951: „Willibrord Wil Vooruit"; 1952, 1953 en 1954 „De Kam pioen"; 1955 en 1956: „Willibrord Wil Voor uit: 1957 en 1958: „Theo Middelkamp." Het clubkampioenschap wordt vooraf gegaan door een nationale nieuwelingen wedstrijd over zestig kilometer, waarvan de start om tien uur is. Onder de deelne mers bevindt zich de Haarlemmers Wil Blommaert. De Belg Gilbert Desmet heeft maandag in Meulenbeke een uit twee delen be staande wielerwedstrijd over totaal 175 km voor professionals gewonnen. Desmet eindigde als tweede in het eerste deel, dat ging over 100 km en werd gewonnen door zijn landgenoot Kerckhove. De Nederlan der Jo de Roo bezette de zesde plaats, Sluys finishte als 20ste, Westdorp als 21ste en Van de Zande werd ex aequo 25ste ge plaatst. Gilbert Desmet bracht het tweede deel, over 75 km, op zijn naam. De Craeye (België) passeerde met een achterstand van 35 sec. als tweede de finish. Nu was Westdorp de best geklasseerde Nederlan der, hij werd negende. De Roo werd ex aequo als 13de geplaatst. Het totaalklassement over de twee on derdelen luidt: 1. G. Desmet (Be Igië); 2. Kerckhove (België); 3. De Roo (Neder land). De Bulgaar Iliev heeft de vijfde etappe van de Ronde van Bulgarije, die leidde van Burgas naar Varna over een afstand van 138 km, gewonnen in 3 uur 45 min. 30 sec. (met bonificatie 3.44.30). Tweede was, met een halve minuut achterstand, zijn landgenoot Necychev en als derde finishte de Pool Fornalczyk in 3.47.05. Onze land genoot Van Kreuningen werd tiende ex aequo geplaatst met een achterstand van vijf minuten op de etappewinnaar. De plaatsingen van de overige Nederlanders waren: 28. Hermans 3-53.50, 32. Jansen 3.53.53. 34. Rademakers z.t. Het algemeen klassement wordt na de vijfde etappe aangevoerd door de Bulgaar Christov met een totaaltijd van 19.52.55 met op de tweede plaats de Pool Kornal- czyk en op de derde de Bulgaar Kotzev. Met een totaaltijd van 19.55.40 is de Neder lander Van Kreuningen van de eerste naar de vijfde plaats geduikeld. Hermans is 25ste met 20.07.33, Rademakers 27ste met 20.08.06 en Jansen 30ste met 20.11.50. In het ploegenklassement leidt Bulgarije met 59.45.33. terwijl Nederland de vijfde plaats bezet met 60.08.47. BRAZILIë VERSLOEG CHILI. De in terland voetbalwedstrijd tussen de ploe gen van Brazilië en Chili die in Sao Paulo is gespeeld, eindigde in een 1-0 zege voor de Brazilianen. Waterpolo Negen landen, waaronder Nederland, zyn direct geplaatst voor het Olympisch waterpolotoernooi in Rome, waaraan to taal zestien landenploegen zullen deelne men. De overige landen zullen in een kwa lificatietoernooi, dat verschillende poules telt, uitmaken, wie de overige zeven be schikbare plaatsen zullen innemen. De door de FINA geplaatste landen zijn: Hongarije (Olympisch kampioen 1956); Rusland; Amerika; Duitsland; Italië; Ja pan; Nederland Zuid-Afrika en Joego slavië. Uit de Europese zone zullen vier ploegen overgaan naar het finale-toernooi, t.w. de winnaars van de volgende poules: poule A: Bulgarije; Griekenland en Egypte; Poule B: Oostenrijk, Polen en Roemenië; Poule C: België, Groot-Brittannië en Zweden; Poule D: Frankrijk, Marokko en Spanje. Uit de Zuidamerikaanse zone gaan twee ploegen over naar het eindtoenooi, terwijl als zestiende land in Rome vertegenwoor digd zal zijn Australië of Nieuw-Zeeland, die tegen elkaar een kwalificatiewedstrijd zullen spelen. Het Hongaarse waterpolozevental heeft dank zij een 21 overwinning op Rusland tijdens de laatste dag va<n het internatio nale toernooi beslag gelegd op de eerste plaats. Hongarije behaalde 5 punten, Rusland 4 pnt. Roemenië speelde zondag met 44 gelyk tegen Italië en bezette daardoor met twee punten de derde plaats in het eind klassement. Italië sluit de rij met 1 punt. Het Russische b-zevental dat buiten mededinging deelna'm, versloeg Hongarije met 32 en speelde gelijk tegen Italië en Roemenië. Golf De Franse dames hebben het Europees damesgolfkampioenschap voor teams ge wonnen. Zondag versloegen zij in de laat ste wedstrijd van de eindronde van dit toernooi dat in Keulen gehouden werd, België met 5!/2'/z- Dit was hun derde achtereenvolgende zege en daardoor wer den zij ongeslagen kampioen. Italië dat met 60 van Nederland won kwam op de tweede plaats, België werd derde en de Nederlandse vertegenwoordig sters eindigden als vierde en laatste. De uitslagen van zaterdag waren: Ne derland—België 1—5; Frankrijk—Italië 4—2. De eindstand van het toernooi luidt: 1. en Europees kampioen Frankrijk 3 wed strijden 6 pnt.; 2. Italië 3 wedstr. 4 pnt.; 3. Bejgië 3 wedstr. 2 pnt.; 4. Nederland 3 wedstr. 0 pnt. Paardesport Op de dex-de dag van het internationaal concours hippique in Istanboel werd een equipewedstrijd gehouden. De Fransen zegeviex-den door Jonquèx-es d'Oriola met „Jaguar", Du Breuil met „Champion" en Moizard met „Distoi-ien". Turkije eindigde op de tweede plaats en de Nederlandse equipe, bestaande uit ritmeester Gruppe- laar met „Donnerhal" en P. E. Huizinga met „Incompris" en „Baron" bezette de derde plaats. Prins Bernhax-d, die dit con cours bijwoonde, reikte na afloop de prij zen uit. Sport in het kort VOETBAL. Johny Haynes, de links binnen van Fulham en van het Engels elftal, staat voor de keus, of zijn voetbal carrière op te geven, of zich terug te trek ken als deelgenoot uit een firma, die zich bezig houdt met het afsluiten van wed denschappen. De Football Association acht deze twee activiteiten met elkaar onvei"- enigbaax-, Haynes, die meer dan dertig in terlandwedstrijden voor Engeland op zijn naam heeft staan, heeft zeven dagen be denktijd gekx-egen. VOETBAL. De uitslagen van de maandag voor de Engelse league gespeel de wedsti'ijden luiden: eerste divisie: Blackburn RoversEvei'ton 31; tweede divisie: Bristol RoversCharlton Athletic 2—2. ATLETIEK. De tweedaagse atletiekwed- strijd tussen Duitsland en Polen die in Keulen werd gehouden is door de Duit sers die na de eerste dag reeds met 5848 punten leidden met 111-101 pun ten gewonnen. AUTOMOBILISME. De Noorse Volvo- equipe Ingier-Berntsen heeft de negende Viking-rally, die meetelt voor het Euro pese kampioenschap groot-toerisme van de F.I.A., gewonnen. De winnaars liepen in de 1600 km lange tocht naar Oslo 70.5 strafpunten op. De tweede plaats was voor de Zweden Cax-lsson en Pavoni met een SAAB. Zij kregen 73.9 strafpunten. BOKSEN. Begin oktober zullen drie Ne- dei'landse boksers in Duitsland uitkomen. Op 2 oktober bokst de zwaargewicht Ci'amp in Hamburg een partij tegen de Duitser Walozek. Een week later, op 9 oktober, komt Jan de Vos in Duisburg in de ring tegen de Duitse weltergewicht Ger Muller. In hetzelfde programma staat de middengewicht Sno tegen de Duitser Sowa. WIELRENNEN. Piet Haan is maan dag tweede geworden in een wegwedstrijd voor pi-ofessionals in Ekeren (België). Winnaar werd de Belg Van Loovei-en, die de 154 km aflegde in 4 uur 9 minuten. Haan finishte in dezelfde tijd, evenals Coen Niesten die derde werd. Jos Hinsen bezette de 8ste plaats op 1 min. Verhoef werd 9de op 1 min. 19 en Van der Pluym 11de in dezelfde tijd als Verhoef. Televisie controleert er de doorstroming van poststukken Vanmiddag heeft de afdeling post van de P.T.T. op symbolische wijze met mu ziek het hoofdpostkantoor aan de Coolsin- gel verlaten, om bezit te gaan nemen van het nieuwe districtspostkantoor, dat hoog oprijst naast het centraal station. De rijks telefoon vroeg met zijn moderne appara tuur tezamen met de rijkstelegraaf zoveel lokaliteiten, dat deze afdelingen als het ware stonden te dringen om „de post" er uit te hebben. Deze behoudt er nu alleen de gx-ote hall met de loketten voor het pu bliek. De postbussen gaan echter over naar het nieuwe districtskantoor, dat zo genoemd is omdat het de directie van het district Rotterdam bedrijfshuisvesting verleent. Het nieuwe gebouw wordt door de direc tie zelf reeds aangeduid als „postfabriek" omdat alles er zo gemechaniseerd is, dat men zich in een grote fabriek met ontzag wekkende machinerieën waant. Philips heeft het gebouw, dat ruim 104 m. lang is bij een breedte van 36 m. en een hoogte van 57,50 m„ voorzien van een installatie voor bedrijfstelevisie, de grootste ooit door dit concern geleverd. Met behulp hiervan kan de doorstroming van de poststukken langs de gemechaniseerde transportban den van een centraal punt uit stap voor stap worden gecontroleerd en gedirigeerd. Het hoofdgebouw "bestaat uit een par terre en zes verdiepingen, de vleugels hebben veertien etages. Er zijn directe vex'bindingen met alle perrons op het sta tion en men beschikt zelfs over een eigen zijperron, waar speciale wagons ter los sing of lading kunnen worden neex-gezet. Het gebouw is een ontwerp van het ar chitectenbureau Kx-aayvanger te Rotter dam. Het Nedex-lands Normalisatie-Instituut heeft een aantal normen gepubliceerd die ten doel hebben meer eenheid te brengen in, en de duidelijkheid te vergroten van sti-aatnaam- en huisnummerbordjes. Onder andere wordt aanbevolen straat naamborden aan te brengen op alle hoeken van de straten ten gerieve van het steeds intensiever wordende wegverkeer. Boven dien wordt geadresseerd, ze zo te plaatsen dat de aanwezige straatverlichting de straatnaamborden verlicht. Indien dit niet mogelijk is verdient het aanbeveling, de borden afzonderlijk te verlichten. Voorts is het gewenst, de straatnaam zo kort mogelijk te houden en niet-noodzake- lijke toevoegingen zoals generaal, profes sor, schout-bij-nacht en dergelijke achter wege te laten. Alle onnodige vermeldingen op straatnaamborden kunnen aanleiding geven tot stagnatie van het verkeer en daardoor tot verkeersongevallen. Straat namen die verwarring kunnen stichten dient men te vermijden. In de normen voor huisnummerbordjes is een aanbeveling opgenomen voor het nummeren van portieken en galerijwo ningen en van zogenaamde verdiepinge woningen. Rekening houdende met de tegenwoordige inzichten betreffende de stedebouw, is tevens in deze normen een aanbeveling opgenomen, de panden van noord naar zuid en van west naar oost te In het nieuwe Rijnhotel te Rotterdam is gisteren een internationaal congres over het bouwwezen geopend. Ongeveer 400 deskundigen, afkomstig uit 35 landen, nemen deel aan dit congres. Het congres dat tot en met 26 september duurt, staat onder voorzittei'schap van ir. J. van Et- tinger, directeur van het Bouwcentrum te Rotterdam. De ruim 400 deelnemers aan het con gres werden door de erevoorzitter, de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, mr. J. van Aartsen, namens de Nederlandse regering welkom geheten. Hij schetste in gx-ote trekken de achter grond waartegen de bouwbedrijvigheid in ons land gezien moet worden en de oor zaken waarom in een land als Nederland bij voortduring een grote insapnning van de bouwnijverheid wordt gevraagd. De minister achtte het van grote betekenip dat het congres in een kring van deskun digen uit vele landen zich zal bezighou den met. een aantal problemen betreffen de ondexv.oek en documentatie. Vooral de nijpende behoefte aan goede en goedko pe woningen aldus de minister, zal voor alle reseax'chax-beiders in alle landen een eerste prikkel zijn voor ernstige en toe gewijde studie. Nadat de loco-burgemeester de heer J U. Schilthuis. de deelnemers aan het con gres had verwelkomd namens de gemeen te Rotterdam en enkele buitenlandse gas ten het woord hadden gevoerd, heeft de voorzitter, ir. J. van Ettinger een inlei ding gehouden over het doel van het con gres en een uiteenzetting gegeven van de diverse te behandelen onderwerpen. Atletiek De Roemeense Yolanda Balas heeft maandag op de Balkanspelen in Boekax-est het wereldrecord hoogspringen dames ver beterd en gebracht op 1.84 m. Het oude stond met een sprong van 1.83 m x-eeds op haar naam. Dit is de zevende keer dat de Roemeense het wereldrecord breekt. De eerste keer deed ze dat ook in Boeka rest op 13 oktober 1957 en sprong toen 1.76 m. In de wedstrijd die de Nederlandse da mes atletiekploeg op 27 september in Aken tegen West-Duitsland hout, zal de atlete Ellen Ort van Atmodes Haarlem uitkomen op de 200 meter en de 4 x 100 meter estafette. Corrie van Wijk van DEM in Bevei'wijk zal ons land vertegenwoordigen op het nummer kogelstoten. Het Internationale Gerechtshof is in het Vredespaleis te Den Haag begonnen met de mondelinge behandeling van de Portu gese klacht over het recht van doortocht op Indisch gebied. Nadat het hof zich bij na twee jaar geleden over bevoegdheids kwestie had uitgesproken, is het nu ein delijk na de gebruikelijke uitwisseling van memories en eontramemories aan de kern van het geschil toegekomen. Het gaat in feite om een geschil met een „kolonialistische" achtergrond. Aan de ene kant het NAVO-lid Portugal, dat wei gert het voorbeeld van Frankrijk te volgen door zijn gebieden op het Indische conti nent prijs te geven, aan de andex-e kant India, dat zijn bevrijding niet als voltooid beschouwt zolang deze gebieden nog on der Portugees beheer staan. Er zijn vijf gebieden, die onder de Por tugese soevereiniteit vallen: Goa, Damao en de enclaves Dadra en Nagar-Aveli. In het rechtsgeschil voor het Internationale Hof gaat het alleen over het lot van Dadra en Naga-Aveli. De Indische bevrijdings beweging is er in juli 1954 in geslaagd het bestuur in deze twee kleine enclaves om ver te werpen waardoor de verbindingen met het kustgebied Damao werden ver broken. Hierdoor werd het voor Portugal onmogelijk om de soevei-einiteit over deze gewesten uit te oefenen. De Portugese regering heeft daarop, na een vruchteloze notawisseling, een eenzij dige dagvaarding bij de griffie van het Hof ingediend. In deze dagvaarding ver zocht Portugal het Hof in de eerste plaats om te verklaren, dat Portugal het recht van doortocht heeft tussen Damao en de meer landinwaarts gelegen gewesten Da- dra en Nagar-Aveli e n tussen Dadra en Nagar-Aveli onderling. India zou aan deze feitelijke aantasting van de soevex-einiteit onmiddellijk een einde moeten maken. Aangezien India de bevoegdheid van het Hof in deze kwestie op zes punten be twistte, moesten de rechters zich eerst over hun eigen competentie uitspreken, alvorens het geschil zelf in behandeling te kunnen nemen. Op 26 april 1957 verwierp het Hof vier van de zes „preliminaire ex cepties" en voegde het de overige excep ties bij het „fond" van de zaak, de weg voor de behandeling van de Portugese klacht was daarmee vrijgekomen. Dr. Joao de Barros Ferreira da Fonseca, ambassadeur in Den Haag, treedt op als agent van Portugal. Hij wordt bijgestaan door pi-of. dr. Inocencio Galvao Telles, lid van de Portugese Corpox-atieve Kamer en professor dr. Maurice Bourquin, hoogle raar aan de universiteit van Genève. India heeft zich vex-zekerd van de steun van de Belgische jurist, professor Henri Rolin, die als kampioen pleegt op te tre den voor achtergebleven gebieden. De mondelinge behandeling begon onder grote publieke belangstelling met het eer ste deel van het pleidooi van professor Teles voor de zestien rechters, onder wie de Portugees Fernandes en de Indiër Tsjagla. Volgens professor Teles is Damao al se dert de zestiende eeuw Portugees en de twee enclaves zijn in de jax-en 1783 en 1785 Portugees geworden bij de uitvoering van het derde verdrag van Poenem dat Por tugal en het rijk Mahratta in 1779 hebben aangegaan. Het is niet juist, zoals India heeft aangevoerd, dat deze gebieden later en zonder verdrag Portugees zijn gewor den. Het rijk Mahratta en later Groot-Brit tannië en in het begin ook het onafhan kelijke India hebben de toegang van de Portugezen tot de enclaves niet betwist, geschonden of in gevaar gebracht, aldus Teles' pleidooi. Advertentie Geen luxe prijzen. Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijn 2-3-4-8-11 KEULEN (AFP) In tegenwoordig heid van bondskanselier Adenauer is zon dag in Keulen een nieuwe'synagoge inge wijd, die in de plaats is gekomen van de hoofdsynagoge van de stad, die op 9 no vember 1938 door nationaal-socialistische brandstichters werd verwoest. Vóór deze progrom, waarvan de Joden in vrijwel alle Duitse steden te lijden had den, had Keulen zeven synagoges. Van de ongeveer twintigduizend Joden werden er elfduizend onder het bewind van de na zi's vermoord. Dr. Adenauer gaf de Joodse gemeen schap de verzekering, dat de Bondsrege ring orde en veiligheid voor allen waar borgt. Hij verzocht de Joden, in hun ge beden ook de christelijke slachtoffers van de nationaal-socialisten te gedenken. President Lübke gaf in een telegram van zijn belangstelling blijk. De plechtig heid werd ook bijgewoond door de minis ter van Onderwijs van Rijnland-Westfalen vex-scheidene vertegenwoordigers van het diplomatieke corps .en afgevaax-digden van het gemeentebestuur van Keulen. (Van onze correspondent in Bonn) In een radiorede heeft bondskanselier Adenauer gisteravond ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Westduitse regering de hoop uitgesproken dat in het tweede decennium van de Bondsrepubliek de Duitse eenheid bereikt zal worden. Adenauer wijdde hierbij bijzondere woorden aan de voormalige tegenstan- ders van Duitsland. Hij dankte hen voor de hulp, die zij de Bondsrepubliek hebben gegeven. Deze hulp is groter geweest dan zij ooit tevoren na een verschrikkelijke moedwillig ontketende oorlog door de overwinnaars aan de overwonnen is ver strekt. In het officiële Bulletin van de rege ringsvoorlichtingsdienst te Bonn worden zonder schroom de afgelopen tien jaar be stempeld als „de aera-Adenauer". „Wan neer één staatsman," aldus het Bulletin, „de ontwikkeling van de Bondsrepubliek tot internationaal belangrijke staat en tot een land met innerlijke welvaart moge lijk heeft gemaakt: ja, haar door zijn po litiek geactiveerd en tot steeds groter re sultaten heeft gebracht, dan is het dr. Konx-ad Adenauer."

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 15