Kunstsubsidiebeleid van minister CaSs weerspiegelt hogere welvaart Prinses Beatrix terug van haar Amerikaanse reis HET WEER Actie had een rustig verloop Wisselende stemmingen Kroesjtsjev heeft mij bijna op de voet gevolgd Belo ngrijke stijgitig der uitgaven KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Het woord is aan TYPOGRAFENSTAKING TENT EINDE Zonnige perioden Centraal laboratorium voor kunstonderzoek In de krant van heden: Levende barricade Met auto naar de auto's DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 44e JAARGANG NUMMER 270 Kantoor: Lange Nieuwsfraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 1292S8. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Na haar aankomst op Schiphol hield Prinses Beatrix een persconferentie. Men ziet hierboven een drietal reacties van de Prinses op de haar gestelde vragen. IN DE TOELICHTING op zijn begroting schrijft minister Cals dat ook op het gebied van de kunsten het gevaar dreigt van een overspannen perfectionisme, waar door de waarde van de amateuristische kunstbeoefening teveel wordt bepaald naar het resultaat in vergelijking met het artistieke peil van de professionele kunst beoefenaars. De minister legt er de nadruk op dat de betekenis van de amateuristische kunstbeoefening niet in de laatste plaats is gelegen in de waarde, die deze als zinvolle vrijetijdsbesteding voor haar beoefenaars heeft. Het stemt de minister tot voldoening, dat hij, nadat de noodzaak tot beperking der bestedingen hem in de jaren 1958 en 1959 noopte de subsidies hier en daar vrij aanzienlijk te verlagen, thans in staat is een bedrag uit te trekken, dat de te subsidiëren organisaties en instellingen in staat stelt haar werkzaamheden op meer intensieve wijze te verrichten. De minister zou in een periode van drie jaar willen geraken tot volledige reali sering van de in het rapport van de commissie-Witteman voorgestelde bezetting van de orkesten. Mede rekening houdende met een aantal herzieningen van tech nische aard en de huidige salarisregeling voor de orkestleden, alsmede met het normale accres, is 235.000 meer uitgetrokken ten bate van de subsidiëring van de symfonie-orkesten. Een rijkssubsidie van 160.000 is nood zakelijk voor een verantwoorde exploita tie van het Nederlands Kamerorkest. Een bedrag van 40.000 is uitgetrokken voor het Kunstmaand-orkest te Amster dam. Opdat een verantwoorde salarisre geling kan worden getroffen voor de leden van het Nederlands Kamerkoor, die hun arbeid uit hoofde van hun beroep vervul len, is een subsidie van 120.000 voor dit ensemble uitgetrokken. De vocale kunst, beoefend door ama teurs, wordt van rijkswege bevorderd door het verlenen van een subsidie aan de Fe deratie van Nederlandse Zangersbonden. Het streven van de minister is erop ge richt het percentage van de rijksbijdrage in de tekorten op de uitvoeringen uiteinde lijk te stellen op maximaal 50 percent. Dit percentage is echter nog lang niet be reikt (in 1957 bedroeg het slechts 34 per cent). Opdat de bijdrage van het rijk in be doelde tekorten enigermate kan worden opgevoerd en de federatie voorts een be scheiden begin kan maken met de verbe tering van het concourswezen, wordt voor gesteld de post te brengen op 100.000 Teneinde de vier landelijke organisa ties op het gebied van harmonie en fanfare in staat te stellen uitbreiding te geven aan de door hen georganiseerde opleidin gen van jonge muzikanten is 10.000 meer uitgetrokken. Een bedrag van 5.000 is uitgetrokken om een proef te kunnen nemen met het verstrekken van stipendia aan componis ten, die zich daardoor gedurende een be paalde periode geheel of zoveel mogelijk financieel vrij kunnen maken om zich on gestoord aan het componeren te kunnen wijden. Teneinde het Nederlands impresariaat in staat te stellen te beantwoorden aan zijn doelstelling, namelijk het bereiken van een zo uitgebreid mogelijk optreden van Nederlandse (voornamelijk jonge re) kunstenaars in binnen- en buitenland en het verlenen van hulp bij het opbou wen van hun carrière, is 65.000 uitge trokken. Een bijdrage zal worden gegeven in de kosten van een scholingsplan voor de le den van de koren aangeslotenbij de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst. Voorts stelt de minister zich voor een subsidie te verlenen aan het Contactor gaan van directeuren en administrateurs van Nederlandse symfonie-orkesten ten einde uitvoering van een plan tot stage- ring van dirigenten bij de symfonieorkes ten mogelijk te maken. Opera Bij de raming van het subsidie voor de Nederlandsche opera is rekening gehou den met het normale accres, de invoe ring van een pensioenregeling en een .ver hoging van de uitgaven in verband met de medewerking van het nieuw in Amster dam opgerichte ballet aan voorstellingen van de Nederlandsche Opera. Nu het operagezelschap forum enige ja ren gewerkt heeft, is duidelijk geworden, dat voor een verantwoorde maar niette min nog bescheiden exploitatie aanmer kelijk hogere subsidies te beschikking ge steld zullen moeten worden dan tot dusver het geval is geweest. De minister ver wacht, dat de gezamelijke overheidssub sidies daartoe opgevoerd zullen dienen te worden tot een bedrag van ongeveer 800.000. Hij stelt zich voor, dat het rijk hiervan de helft voor zijn rekening zal moeten nemen. Hij zou het gestelde doel in twee jaar willen bereiken. In verband hiermede is in de begroting voor 1960 met een bedrag van 330.000 rekening gehou den. De ontwikkeling van de Zuid-Neder- landsche Opera geeft aanleiding een be drag van 100.000 uit te trekken. Rekening is gehouden met de subsidië ring van een in oprichting zijnde stichting, die beoogt door het uitoefenen van een particuliere en door de aangesloten insti tuten voor onderwijs in de danskunst vrij willig aanvaarde inspectie, sanerend te werken op de wantoestanden en de beun hazerij die op dit gebied in ons land be staan, dikwijls tot gevaar ook voor de li chamelijke gesteldheid van de leerlin gen Teneinde het Nederlands ballet en ook het nieuw in Amsterdam opgerichte bal let op verantwoorde wijze te kunnen ex ploiteren, is door het rijk en de drie gro te gemeenten in het westen van het land een subsidiëringsplan ontworpen. Hierbij is mede rekening gehouden met de drin gende wenselijkheid de balletvoorstelling in toenemende mate met orkesbegeleiding te geven. Het aandeel van het rijk in de in totaal benodigde overheidssubsidies voor het jaar 1960 is gesteld op 260.000. De mogelijkheid wordt geopend ook op het gebied van de danskunst opdrachten en prijzen te verlenen aan scheppende kunstenaars. (Voor vervolg zie pag. 11) Tijdens de overdracht van het rectoraat van de gemeentelijke universiteit te Am sterdam heeft dr. J. I-I. Wesselings, secre taris-generaal van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mede gedeeld, dat de aftredende rector magnifi cus, prof. dr. M. W. Woerdeman, is be noemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. M i 1 a v e s p a Wie een ander doet lijden, al is het slechts in kleinigheden en al lijkt het nog zo onvermijdelijk, doet in een of ander opzicht iets verkeerds. De vergadering van het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven van gister middag heeft zo deelt dit mede er toe geleid dat op zo kort mogelijke termijn een nieuwe bespreking met het College van Rijksbemiddelaars zal worden belegd. De besturen van de werkgevers- en de werknemersorganisaties dringen er bij de werknemers met de meeste klem op aan de werkzaamheden normaal voort te zetten dan wel te hervatten. Van de zijde der personeelscommissies werd desgevraagd omtrent dat laatste meegedeeld: „Dat gebeurt natuurlijk". Inderdaad zijn alle typografen weer aan het werk gegaan en alle dagbladen zullen dus normaal ver schijnen. De lezers kregen de ochtendbladen hedenmorgen weer normaal thuis. Brief aan Centraal Bureau De personeelscommissies der Amster damse dagblad- en boekdrukkerijen heb ben een brief van de volgende inhoud aan het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven, dat gisteren in bespreking te Amsterdam bijeen was. gezonden. „De personeelscommissies der Amster damse dagblad- en boekdrukkerijen, in ver gadering bijeen op maandag 21 septem ber 1959 spreken hun dank en waardering uit voor de i-esultaten. die la lange en moeizame onderhandelingen voor de ver nieuwing van de C.A.O. tussen werkge vers en werknemers zijn bereikt; geven uiting aan hun teleurstelling en verontwaardiging over de afwijzende be slissing van het College van Rijksbemid delaars, welke teleurstelling en veront waardiging zich heeft geuit in een spon- 99 (Van onze Amsterdamse redacteur) „Of ik iets van het bezoek van Kroesjtsjev heb gemerkt? Nou, hij heeft me bijna op de voet gevolgd. Gezien heb ik hem echter niet!" Dat zei Prinses Beatrix vanmorgen op Schiphol, waar zij na haar terugkeer uit Amerika voor het eerst in haar leven Nederlandse journalisten te woord stond. Zij rea geerde spontaan en ad rem op de talrijke vragen. Zij prees zich gelukkig een kijkje in Amerika te hebben kunnen nemen, ook omdat er gelegenheid was met zeer veel interessante mensen te spreken. „Ik geloof, dat ik het land een beetje heb leren kennen. Ik heb door de fagade heen kunnen kijken en kunnen zien hoe het leven er draait". Met belangstelling heeft Prinses Bea trix kennis genomen van het Amerikaan se studentenleven. „Ik geloof, dat de uni versiteit het negativisme onder de jeugd kan tegengaan. Amerika heeft ook zijn no zems. Alleen zijn er meer dan hier en ze zijn er erger. Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer. Koudere nacht met hier en daar mist. Morgen overdag zon nige perioden en dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Volledige'weerrapporten op pagina twee. Vlot en uitermate vriendelijk, soms struikelend over haar woorden „ik ben er gewoon van in de war" praatte de Prinses met de journalisten, die zelden op zo'n charmante wijze hun inlichtingen ver kregen. Na twintig minuten was het tijd om naar Soestdijk door te reizen. „Mag ik eerst even mijn koffie opdrinken?" zei de Prin ses en de door belangstellenden omzoom de hofauto's bij de ingang van restaurant „De Wijde Wereld" moesten nog even wachten. Honderden mensen, stonden vanmorgen omstreeks kwart voor negen op het terras boven de intercontinentale aankomsthal om de aankomst van de Prinses gade te slaan. Tegen half tien verscheen de Koningin op het platform, waar enige kennissen van de Prinses reeds stonden te wachten. De vorstin werd welkom geheten dooi de heer I. A. Aler, president-directeur van de K.L.M., en door de heer U. F. M. Del- laert, directeur van de luchthaven Schip hol. Even over half tien landde de vier motorige DC-7C „Arabische Zee". Ver geefs speurde de Koningin naar de raamp jes van het naderbij taxiënde toestel in de hoop haar dochter te ontwaren. Even later verscheen prinses Beatrix in de deur van het vliegtuig. Onder aan de trap begroetten moeder en dochter el kaar hartelijk. „Het was opwindend en enig" riep de Prinses, toen zij handen schudde van vrien den en kennissen. De Schiphol-politie hield met moeite het door fotografen, t.v.- en filmmensen belegerde plekje van het plat form vrij, waar de begroeting plaats had. In de speciale wachtkamer voor zeer be langrijke personen werd de begroeting on der een kopje koffie voortgezet. Daarna ging de Prinses naar een vertrek, waai de camera's van film en t.v. stonden opge steld. Op een t.v.-toestel in de wachtkamer volgde koningin Juliana het interview dat haar dochter aan televisie-medewerkster Mies Bouwman verleende. Inmiddels werd de bagage van de Prin ses van het vliegtuig naar de auto's over- lÊÈÈm :"™S: WwWMmmÊm gebracht. Wat er allemaal in die koffers zat? „Heel veel cadeautjes voor vrienden en kennissen, onder andere grammofoon platen, die ik in spaarzame vrije ogen blikken heb kunnen kopen", zei de Prin ses. Prinses Beatrix maakte de vliegreis met Hartelijke begroeting van moeder en dochter. Prinses Beatrix is weer thuis. het normale K.L.M.-lijntoestel, dat gister avond om 22.29 uur Nederlandse tijd uit New York vertrok. (Voor vervolg zie pag. 3) tane 24-uurs-staking van ongeveer 8000 ty pografen, tegen het advies van hun bonds- besturen in; spreken de wens uit, dat de onderhan delingsdelegaties van werkgevers en werk nemers, bij verdere besprekingen met het College van Rijksbemiddelaars, het tussen beide partijen bereikte resultaat onverkort zullen handhaven; dringen er op aan bij hun vakbondsbe- sturen en bij het College van Rijksbemid delaars de meeste spoed te betrachten". Een afschrift van deze brief zal aan het College van Rijksbemiddelaars worden gestuurd. De demonstratie In de loop van gisteren hebben zich vele honderden stakende typografen voor de krantengebouwen op de N.Z. Voorburgwal verzameld als zoals de politie daar het noemde een rustige en ordelijk verlo pende demonstratie. Enkele typografen wilden in de middag dat men gezamenlijk zou optrekken naar het kantoor van het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven (in de Van Eeghen- straat), waar de betrokken besturen in be spreking bijeen waren. Deze tocht ging niet door. Namens de personeelscommis sies werd via de luidspreker van een po litieauto aan de stakers meegedeeld, dat de demonstratie als geëindigd moest wor den beschouwd en dat de eerste ploegen vanavond om acht uur weer aan het werk zouden gaan. De demonstranten werd daar op verzocht rustig naar huis te gaan, waaraan dezen geredelijk gevolg gaven. In de toelichting op zijn begroting zegt minister Cals dat, in tegenstelling met an dere landen zoals België, Engeland, Frank rijk en Italië, in Nederland nog steeds geen centraal laboratorium bestaat voor onderzoek van kunstvoorwerpen, oudhe den, bodemvondsten, archivalia (char ters), onderdelen van monumenten en dergelijke, in het bijzonder met het oog op conservering en restauratie. De minis ter is van oordeel, dat thans de tijd is ge komen in principe te besluiten tot de op richting van een laboratorium als hierbo ven bedoeld. pag. Prinses Beatrix terug 1, 3 Kunstsubsidiebeleid 1, 11 Weerrapporten 1, 2 Begroting Economische Zaken 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel o Gien houdt zijn burgemeester hoog 3 Feuilleton 4 Radio en Televisie 4 Kees Boeke wordt 75 jaar4 Agenda 5 Uit stad en omgeving 5, 7 Beurs 7 Begroting Binnenland9 Onderwijsbegroting 11 Kunst 11 Kroesjtsjevs reis 13 Sport 15 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. Naar schatting vijftienduizend Vlamin gen hebben zondag in Antwerpen een be toging gehouden voor de afkondiging van een amnestiewet voor hen, die na de oor log wegens politieke handelingen zijn ver-, oordeeld. Na de oorlog zijn in België on geveer negentigduizend veroordelingen wegens politieke vergrijpen uitgesproken. In totaal ondergaan nog een honderdtwin tigtal politieke veroordeelden gevangenis straf. Met borden, waarop leuzen stonden waarin critiek op de regering werd uit geoefend wegens haar houding in deze kwestie, trok de lange stoet door de stad. Op verschillende plaatsen kwam het tot ongeregeldheden met tegenstanders van amnestie, die zelfs „levende barricaden" vormden door op de route van de betogers op straat te gaan liggen, soms heel voor zichtig en aarzelend vanwege de kasseien, zoals op de foto te zien is. Enkele perso nen werden bij het handgemeen, dat hier en daar ontstond en ingrijpen van de poli tie noodzakelijk maakte, gewond. In een memorandum, dat een comité van de betogers naar de regering zond, wordt gezegd, dat België in West-Europa een van de weinige landen is, waar nog geen amnestie is afgekondigd voor hen, die wegens een politiek vergrijp werden ver oordeeld. Voorts legde het comité er de nadruk op, dat geen amnestie wordt ge vraagd voor die veroordeelden, die zich tijdens de oorlog hebben schuldig ge maakt aan andere dan louter politieke overtredingen. Een vliegtuig gehuurd door vroegere leden van het verzet wierp pamfletten uit volgens welke de demonstratie poli tiek opportunisme was, niet ingegeven door menslievende overwegingen. Advertentie BARTEÜORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LElDSESTRAAt ;(BÜ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS Op de grote internationale automobiel- tentoonstelling in Frankfort zijn niet alleen binnen, maar ook buiten, vele auto's te zien. Deze foto werd za terdag gemaakt toen 25.000 per sonenwagens en 240 bussen in de buurt van de tentoonstellingshallen toerden geparkeerd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1