Overheidsingrijpen bij prijsbeleid zal zoveel mogelijk worden beperkt PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER HENSEN Wereldnieuws j Regenfront alweer voorhij Begroting Economische Zaken MONTY-COATS ZEEDUFFEL 2 VOORTDURENDE WAAKZAAMHEID NODIG ƒ35* natuuriijh PAARLAARSTEEG 1 Samenwerking tussen Blijdenstein en Willink DE STAALSTAKING Inzamelingsactie voor stakende arbeiders Marjolin heeft gesprek met Le Monde Pan American wil tarieven economy class uitbreiden Warme schotels Plan voor Europese valuta KPM en HAL werken samen bij vaart op Grote Meren Handelsbesprekingen tussen Japan en de Benelux Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 Minister De Pous schrijft in zijn toelichting op de begroting van Economische Zaken voor 1960: Na de conjunctuurgolf die de Nederlandse economie in de jaren 1953 tot en met 1958 heeft doorgemaakt, verkeert het land thans in een fase waarin ge tracht moet worden het hervonden evenwicht tussen middelen en bestedingen te handhaven. Het is daarby uiteraard zaak te voorkomen, dat een ontwikkeling, zoals deze zich met name in de jaren na 1954 heeft voorgedaan, wordt herhaald. Het snelle herstel van de bedrijvigheid is in belangrijke mate te danken aan de gunstige ontwikkeling van de uitvoer. Over het gehele jaar 1958 nam de goederenexport naar volume gemeten met circa 10 percent toe ten opzichte van het voorafgaande jaar. Deze ontwikkeling zet zich ook thans nog voort blijkens de groei van het exportvolume met 13 percent in de eerste zes maanden van 1959 ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1958. Hoewel deze verbetering zeker spectaculair moet worden genoemd, dient hierbij toch in aanmerking te worden genomen, dat deze verbetering voor een belangrijk deel een inlopen was op een achterstand, die in de jaren van overbe- steding, dus met name 1956 en 1.957, ten opzichte van onze concurrenten was ontstaan. Vergelijkt men de ontwikkeling van het Nederlandse exportvolume over een wat langere periode bijvoorbeeld 1953 tot en met 1958, met de overeenkomstige cijfers van de overige O.E.E.S.-landen, dan blijkt ons land met een toeneming van 49 percent tot de middengroep te behoren. Hoewel dit niet onbevredigend is, zal toch in verband met de relatief sterke aanwas van onze bevolking een speciale in spanning ter bevordering van onze export geboden blijven. Vertoonde de export aldus in 1958 een aanmerkelijke ver groting, de import daalde in dat jaar met ongeveer 4 percent naar volume gemeten. Door een gunstig saldo op de lopende rekening van de betalingsbalans ad 1594 miljoen (transactiebasis) en door een netto kapitaalimport voor een bedrag van 209 miljoen gulden, kon, na aftrek van een betaling aan het internationale monetaire fonds, de deviezenvoorraad in 1958 met ƒ1647 miljoen toenemen. Er is thans een voortdurende waakzaamheid nodig om te voorkomen, dat zich opnieuw een ontwikkeling zou voordoen welk het zo moeizaam herstelde evenwicht tussen middelen en bestedingen zou kunnen verstoren. Deze richtlijn pleit op dit mo ment voor een zekere vooi-zichtigheid ten aanzien van het opvoeren van de nationale bestedingen, zulks niet alleen op grond van de ervaringen dienaangaande opgedaan in het recente verleden, doch vooral ook met het oog op de huidige ontwikkelings richting van onze economie. Hoewel het huidige overschot op de lo pende rekening van de betalingsbalans op het eerste gezicht een aanwijzing lijkt voor het bestaan van een bestedingsruim te dient hierbij in aanmerking te worden genomen de geleidelijke vermindering welke dit overschot in de eerstkomende periode zal ondergaan, zulks in verband met het voortgaande herstel van de econo mische bedrijvigheid. Zo zal de verwach te vergroting van de industriële investe ringen en met name van de voorraadvor- ming de import doen stijgen, welke ten dentie wordt versterkt door de stijging van de particuliere consumptie tengevolge van de afnemende werkloosheid en van de te verwachten loonsverhogingen. Ge noemde ontwikkeling manifesteert zich- reeds in een sterk toenemend invoervolu- me in de laatste maanden. Ten slotte zal ook het verwachte aantrekken van de grondstoffenprijzen bijdragen tot een ver groting van de invoerwaarde. Volgens de thans beschikbare ramingen zou aldus in de loop van 1960 het saldo op de lopende rekening van de betalingsbalans wellicht zelfs enigszins kunnen dalen tot beneden het niveau van circa 500 a 600 miljoen, Advertentie 100% wol water afstotend winddicht kleurecht Leeftijd 7 jaar in donkerblauw en in de nieuwe Multy Color Grijs en Camel Voor Sportkleding m Het bestuur van Blydenstein en Co. n.v. te Enschede deelt mede, dat tot een inten sieve samenwerking is besloten met H. Willink en Co. n.v.; Winterswijk een ge lijk gerichte vennootschap, die reeds meer dan 100 jaar bestaat. Door deze samenwer king zal een belangrijke rationalisatie in de bedrijfvoering van beide vennoot schappen verkregen kunnen worden, ter wijl daarnevens de winsten en verliezen worden „gepoold". Het bestuur van Blydestein en co. is er van overtuigd dat deze overeenkomst het belang van de aandeelhouders van beide vennootschappen dient. Ingevolge de over eengekomen „resultatenpooling" zullen de resultaten van beide vennootschappen van 1 januari 1959 af voor gemeenschap pelijke rekening zijn en in een bepaalde verhouding aan ieder der vennootschap pen ten goede komen. In de resultatenrekening van Blyde stein per 31 december 1959 zal de volle dige uitwerking van deze „resultatenpoo- lingovereenkomst" worden verwerkt. Spoedig zullen buitengewone vergaderin gen van aandeelhouders der beide vennoot schappen worden gehouden, waarin zal worden voorgesteld, het College van Com missarissen van Blydestein en Co. uit te breiden en de directies van beide vennoot schappen over en weer aan te vullen op zodanige wijze, dat deze directies bij bei de vennootschappen uit dezelfde perso nen zullen bestaan. Houders van certifi caten van aandelen „Blydestein en co. n.v.", zullen op de gebruikelijke wijze tot deze buitengewone vergadering van aan deelhouders van deze vennootschap toe gang hebben. welk bedrag gemiddeld genomen jaarlijks nodig is om het structurele tekort op de kapitaalbalans te dekken en om de ge wenste verhouding tussen invoerwaarde en deviezenvoorraad te handhaven. De verwachte ontwikkeling op de kapitaal markt zowel als op de arbeidsmarkt wijst in dezelfde richting als de ramingen met betrekking tot de betalingsbalans. Teneinde de gewenste groei van de in vesteringen te kunnen realiseren zonder het overschot op de betalingsbalans in ge vaar te brengen en tevens zonder span ningen op de kapitaalmarkt te veroor zaken, is het noodzakelijk dat de bespa ringen zich op een hoog niveau blijven bewegen. Wat dit betreft stemt de ontwik keling der besparingen in de afgelopen ja ren tot voldoening. Nadat in de periode 1953-1954 gemiddeld ruim 171 /s °/o van het nationale inkomen werd bespaard, be droeg dit percentage in 1957-1958 onge veer 191 Het beleid zal er mede op ge richt zijn door het handhaven van een sta biel prijspeil bij te dragen tot een gunstig klimaat voor de verdere vergroting van de besparingen. Prijsontwikkeling In een terugblik op de prijsontwikkeling gedurende de afgelopen jaren wordt ge constateerd dat de prijzen van industriële eindprodukten en diensten over het geheel genomen een opmerkelijke stabiliteit heb ben vertoond. Dit is mede te danken aan het gevoerde prijsstabilisatiebeleid, dat er in de jongste periode van conjucturele overspanning op gericht was een verster king van de inflatoire ontwikkeling te voor komen. Bij het prijsbeleid, zoals de minis ter voornemens is dit in de naaste toekomst te voeren, zal het overheids ingrijpen tot het noodzakelijke wor den beperkt. Uitgangspunt vormt hier bij' de overweging dbt In' eèrr-edono- mie, die vrij is van overspanningsver schijnselen en waarop geen storende internationale factoren inwerken, de verantwoordelijkheid voor de loon- en prijsvorming in beginsel bij het bedrijfsleven zelf behoort te liggen. Alleen wanneer aan deze voorwaar den niet is voldaan, of wanneer duide lijk een onvoldoende werking van de concurrentie tot uiting komt, is cor rectief ingrijpen van de overheid op zijn plaats. De minister koestert het vertrou wen dat de invoering van de vrijere loonvorming geen aanleiding zal ge ven tot prijsstijgingen. Teneinde een juiste naleving van de spelregels te verzekeren moet het wenselijk worden geacht, dat prijs verhogingen, die worden toegepast onder opgaaf van redenen onverwijld aan het departement van Economi sche Zaken worden gemeld. De minister overweegt ook ernstig een passende maatregel tegen het systeem van collectieve verticale prijsbinding te nemen. De minister heeft eveneens het voorne men de spoedige conformering van de be trokken kartelovereenkomsten aan zijn opvattingen omtrent een gezond toela tingsbeleid met kracht te bevorderen. Aan de commissie economische mede dinging is advies gevraagd over de wen selijkheid bepalingen in mededingingsre gelingen terzake van de disciplinaire rechtspraak generiek onverbindend te verklaren. Daarnaast wordt een advies aanvrage voorbereid met betrekking tot een generieke onverbindend verklaring van een drietal typen toelatingseisen die in kartelverband worden gesteld. Ten slotte wordt een adviesaanvrage voorbereid inzake de generieke onver- bindendverklaring van bepalingen in kar telovereenkomsten, welke de strekking hebben bepaalde ondernemings- of be drijfsvormen te weren. Regionaal industrialisatiebeleid Zowel de noodzaak tot spreiding van de industrie ais de situatie in de probleem gebieden vereisen >naar de mening van de minister, dat het regionale industrialisa tiebeleid met kracht en voortvarendheid wordt uitgevoerd. Wil dit beleid met suc ces worden bekroond, dan zal reeds bin nen een betrekkelijk gering aantal jaren in deze gebieden een tegenwicht moeten worden gevormd tegen de zuigkracht, die gebieden elders in het land op industriële bedrijven uitoefenen. De minister staat op het standpunt, dat een krachtig beleid in dezen vereist, dat de stimulerende maatregelen geconcentreerd worden op een beperkt aantal plaatsen, waar gun stige voorwaarden voor een industriële expansie aanwezig zijn. Teneinde de verschillende aspecten tot hun recht te doen komen en ter verkrij ging van de noodzakelijke coördinatie tus sen de verschillende instanties heeft de minister een commissie van deskundigen ingesteld onder voorzitterschap van de directeur-generaal voor de industrialisatie en energievoorziening. De commissie zal met de grootst mogelijke spoed een werkprogramma voor i960 moeten sa menstellen. waarin een aantal projecten met de grootste prioriteit kan worden op genomen. Daarnaast zal de commissie zich moeten beraden over een program ma voor een langere periode. Gedacht wordt aan het samenstellen van een vijf- jarenprogramma. De minister berekent dat op de begro tingen van de ministeries van Verkeer en Waterstaat, van Economische Zaken, So ciale Zaken en Volksgezondheid en van Maatschappelijk Werk voor het dienstjaar 1960 ten behoeve van de probleemgebie den een totaal bedrag van circa 66 mil joen is aangevraagd. Militaire produktie In 1959 plaatsten de militaire aanschaf- ■fingsdiensten orders tot een- bedrag van circa 620 miljoen, hetgeen ten opzichte van het voorafgaande jaar een verminde ring betekent van ruim 100 miljoen. Naar schatting kwam van het totale bedrag aan orders ongeveer 84 percent rechtstreeks aan de Nederlandse industrie ten goede. Toerisme De economische betekenis van het toe risme voor ons land is de laatste jaren sterk toegenomen. Volgens een voorzichti ge schatting kan het bedrag dat in 1958 door toeristen in Nederland werd uitgege ven, worden gesteld op circa 800 mil joen. Dit bedrag komt voor ongeveer de helft voor rekening van buitenlandse toe risten. Verwacht mag worden dat de uit gaven voor toeristische doeleinden in de komende jaren verder zullen toenemen. Benelux Verwacht mag worden dat het verdrag tot instelling van de Benelux Economi sche Unie in het komende begrotingsjaar in werking zal kunnen treden, nu een be gin is gemaakt met de parlementaire goed keuringsprocedure. Te betreuren valt, dat ten aanzien van het landbouwhoofdstuk ernstige moeilijkheden zijn blijven be staan. De regering zal met name aan dit onderwerp in het komende jaar de grootst mogelijke aandacht schenken. Voorstellen zijn in studie voor de gelei delijke afschaffing van kwantitatieve be perkingen op het wegvervoer tussen de grensgebieden der Beneluxpartners als mede op het ongeregeld wegvervoer van personen tussen de Benelux en andere landen. De regeringen zijn voornemens de paspoortcontrole aan de binnengrenzen van de Benelux in 1960 op te heffen door verplaatsing van de vreemdelingencon trole naar de buitengrenzen. Van de volgende wetsontwerpen zal de Voorzitter George Meany van het Ame rikaanse vakverbond AFLCIO heeft te San Fransisco in een hoofdbestuursverga dering een inzamelactie onder de 12.641.000 bij het verbond aangesloten ar beiders voorgesteld, ten behoeve van de stakers in de staalindustrie. Men wil de inzamelactie organiseren op basis van vrijwillige bijdragen, en meent dat op deze wijze een bedrag van omstreeks 120 mil joen gulden per maand kan worden bijeen gebracht. Meany legde zijn plan aan het hoofdbe stuur voor tijdens de nationale conventie van het AFL—CIO. Hij verklaarde dat de Amerikaanse vakbeweging een crisis door maakt. Talrijke hoofdbestuursleden be schuldigden de regering van Eisenhower, en de grote industrie van samenspannen tegen de vakbeweging. De staalstaking is een terdege voorbereide, gezamelijke ac tie van de grote industrieën tegen de ge organiseerde arbeiders, verklaarde enkele hoofdbestuursleden. Het hoofdbestuur heeft Meany's voorstel voor de inzamel actie overgenomen, en het zal ongewij zigd aan de conventie worden voorgelegd. De vice-voorzitter van de Europese Commissie van de E.E.G., Marjolin, heeft in een persgesprek met de onafhankelijke Le Monde verklaard dat de dringendste taak van de gemeenschappelijke markt is het „in samenklank brengen en eenmaken" van de economische en financiële politiek van de leden-staten in een gemeenschap pelijke economie, welke de zes Europese leden-staten zou omvatten in nauwe asso ciatie met de reeds in contact met de ge meenschappelijke markt gebrachte landen van Afrika. Juan T. Trippe, president-directeur van Pan American World Airways heeft aan gekondigd, dat zijn maatschappij op de internationale tarievenbijeenkomst van de I.A.T.A., welke de volgende week in Honoloeloe begint voorstellen zal indienen om de zeer goedkope klasse (zogenaamde economyclass) ook in te voeren op de in tercontinentale routes van de Pacific en de diensten om de wereld. De tarieven voor de economyclass zijn tot nu toe slechts geldig op de lijnen der luchtvaart maatschappijen voor de Noordatlantische diensten. De voorstellen van Pan Ameri can willen het daarheen leiden, dat de verlaagde tarieven reeds op 1 april 1960 van kracht worden. HERZIENE CIJFERS BUITENLANDSE HANDEL De reeds op 11 september gepubliceer de eerste voorlopige cijfers betreffende de buitenlandse handel in augustus van het Centraal Bureau voor de Statistiek, ver eisen naar het ministerie van Economische Zaken meldt herziening. De gerectificeerde cijfers volgen hieronder: De waarde van de invoer in augustus 1959 bedroeg f 1.110 miljoen (vorige maand f 1.300 miljoen), terwijl voor een waarde van f 1.004 miljoen (vorige maand f 1.058 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkings percentage bedroeg 90 (81). Het dekkingspercentage ligt in augustus 1959 t.o.v. de overeenkomende maand van het voorafgaande jaar 1 punt hoger, door- dat de uitvoer sterker is gestegen dan de invoer namelijk 6% tegen 4%. Het dek kingspercentage van het maandgemiddelde over januari-augustus was in 1959 even eens 1 punt hoger dan dat van 1958 name lijk 88%. Het invoersaldo nam in augustus 1959 toe met f 106 miljoen en bedraagt sedert het begin van het jaar f 1.135 miljoen (januari-augustus 1958 f 1.110 miljoen). Advertentie ƒ2. LUNCHROOM Grote Houtstraat Tel. 18598 105 indiening bij de Staten-Generaal op korte termijn worden bevorderd: ontwerp-kern- energiewet; ontwerp van een wet tot wij ziging van het besluit regeling in- en uit voer 1944 (verlenging van de werkings duur tot 1 januari 1961); ontwerp van een wet tot hernieuwde inwerkingstelling van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 (bekrachtiging van het koninklijk besluit van 11 augustus 1959); ontwerp in- en uit voerwet; ontwerp van een wet tot wijzi ging van de octrooiwet met betrekking tot de octooiverleningsprocedure; ontwerp van een wet inzake het agentschap der Westeuropese Unie. 62. Smithy maakte zich niet lang zorgen over het driftige verdwijnen van de hertog. „Ik begrijp het al, broekje", sprak hij tot Panda. Die ouwe heer is een beetje op gewonden van onze muziek. Het is hem in de benen geslagen". „Hm", antwoordde Panda twijfelend. „Maar hij riep toch iets van te wapen en zo en over barbaren Smithy knikte instemmend. „Allicht, we hadden juist een beste marsmuziek op staan! Wou je dan dat hij over madeliefjes ging zingen? Nee, zeuntje. Die opa is diep onder de indruk en nu is hij naar boven om de anderen te halen voor een dansje!" Verdere uitleg was overbodig, want daar was de hertog zelf alweer terug. Maar uit de gebaren, die hij maakte en de kreten van zijn volgelingen kon moeilijk opge maakt wordendat zij zin hadden in een dansje„O, m-meneer Smithy stamelde Panda, terwijl hij zich achter de platenspeler terugtrok. „D-daar zijn de rovers weer! De hertog m-moet ze hebben losgelaten„Zo is het!", schalde de stem van de edelman, die gevaarlijke be wegingen met zijn zwaard maakte. „Het is uit met uw hels getrommel en geschal! Komaan, mijne dapperen, ontneem hen hun duivelse contrapties De Europese Economische Gemeenschap zal waarschijnlijk spoedig haar eigen va luta, genaamd „Euronit", krijgen, zo werd heden te Brussel vernomen uit een bron, die in nauw contact staat met de Belgische regering. Het doel van deze speciale Euro pese valuta zou volgens deze bron zijn: het prestige van de Euromarkt in het we- reldgeldverkeer te verhogen. De „Euronit" zal gebaseerd zijn op een Euromarkt-fonds, dat opgericht zal worden in samenhang met het bestaande fonds voor investerin gen in de overzeese gebieden. Het Plan hiervoor is afkomstig van de Belgische minister van Buitenlandse Za ken, Piere Wigny. Het zal in de vergade ring van de raad van ministers der E.E.G., die op 15 oktober zal worden gehouden, worden voorgesteld. Het is de bedoeling, dat de waarde van de „Euronit" later door de Raad van ministers wordt vast gesteld. Deze nieuwe geldeenheid zal vol gens dezelfde bron ook diensten kunnnen bewijzen voor het vaststellen van de bij dragen en garanties der lid-staten voor een gemeenschappelijk Europees fonds. Naar wjj vernemen zyn de Koninklijke Paketvaart-Maatschappij welke maat schappij in 1958 het gehele aandelen pakket van de Oranjelyn (Maatschappij Zeetransport) n.v. heeft overgenomen en de Holland-Amerika Lijn te rade ge gaan over de mogelijkheden van samen werking in de vaart op de Grote Meren op grond van de volgende overwegingen. Als gevolg van de opening van de nieuwe St. Lawrence Seaway wenst de Holland- Amerika Lijn haar vaargebied uit te brei den tot dat op de grote meren. Hiermede zou zy een gebied gaan bevaren, dat reeds door een andere Nederlandse rederij de Oranjelyn in samenwerking met de Noorse Fjell Line wordt bediend. Waar anderzijds de combinatie Fjell/ Oranjelijnen een aansluiting zoekt bij een op de oostkust van de Verenigde Staten varende rederij en mede ter voorkoming van ongewenste concurrentie tussen twee Nederlandse lijnrederijen, is gezocht naar een vorm van samenwerking. Het resultaat is geweest dat de besturen van K.P.M. en H.A.L. overeen zijn gekomen samen te werken in de vaart op de Grote Meren door overdracht van het halve aandelen kapitaal van de Oranjelijn aan de Holland- Amerika Lijn. Als uitgangspunt hiervoor heeft gediend de prijs, welke de K.P.M. destijds voor het aandelenpakket Oranje- lijn heeft betaald. Met deze nieuwe vorm van samenwerking blijft de bestaande ver houding van de Oranjelijn tot de Fjell Line gehandhaafd. Een woordvoerder van het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat omstreeks 10 oktober in Tokio besprekingen zullen worden gevoerd over het sluiten van een handelsovereen komst tussen Japan en de drie landen van de Benelux. Deze landen zullen Japan ver zoeken zyn invoer uit de Benelux-landen te verhogen, terwijl Japan zal aandringen op een gelijkwaardige behandeling in handelsaangelegenheden. Vorig jaar exporteerde Japan tot een waarde van 58 miljoen Amerikaanse dol lar naar de Benelux-landen, terwijl het voor een waarde van 27.800.000 dollar uit deze landen invoerde. Ook de overige drie landen van de E.E.G., West-Duitsland, Italië en Frankrijk, voeren op het ogenblik handelsbesprekingen met Japan. Staking in Italië Naar schatting 52.000 mijnwerkers zijn heden in Italië een staking van 48 uur begonnen, om eisen inzake een nieuw arbeidscontract kracht bij te zetten. De staking is uitgeschreven door zowel de communistische als de niet-communis- tische vakbonden, met uitzondering van de klei ne neofascistische Cisnal. Het ziet er naar uit dat op grote schaal aan het stakingsparool gevolg wordt gegevnn Indonesische bank voor buiten landse deviezenhandel De Indonesische Monetaire Raad heeft de Bank Umum Negara aangewezen tot bank voor de buitenlandse deviezenhandel. Deze bankinstelling zal worden gemachtigd betrekkingen met ban ken in het buitenland te onderhouden. De beslis sing hiertoe wordt door de Bank van Indonesië genomen. De bank Umum Negara heeft de zaken overgenomen van de voormalige Nederlandse Handelsbank. Olieraffinaderij in Denemarken Tidewater Oil Company heelt medegedeeld, aat zij voornemens is in Kalundborg, een haven ongeveer 100 kilometer ten westen van Kopenha gen, een olieraffinaderij té bouwen met een be- gmcapaciteit van 20.000 barrels ruwe olie per dag of ongeveer 1 miljoen ton per jaar. welke capaci teit nog zal kunnen worden verdubbeld. Spitfire. De enige Spitfire die zondag voor het laatst meevloog in de lucht- parade ter herdenking' van de „Battla of Britain" moest na de „fly past" een noodlanding maken op een cricket- veld even buiten Londen. Het toestel werd vrijwel geheel vernield, de piloot bleef ongedeerd. Geslaagd. De proefvaart van de Russische kernijsbreker „Lenin" is tot op heden goed verlopen, aldus bericht radio Mos kou. Het schip vaart momenteel door de Finse Golf. „Volksproces". Duizenden inwoners van het Portugese Macao zijn zondag sa mengestroomd bij de haven om te zien hoe een communistisch-Chinese volks rechtbank een halve kilometer verder een jonge boer in het openbaar berecht te en ten slotte liet doodschieten. De be rechting die drie uur duurde geschied de op het voor de kust gelegen eilandje Lappa, waar op 9 december 1958 een botsing plaats had tussen boeren en communisten. Ongeluk. Bij een ernstig auto-ongeluk bij Petersburg in de Amerikaanse staat Virginia, waarbij twee vrachtwagens en een personenauto waren betrokken zijn maandag acht mensen gedood. SS-staal. De Westduitse transportbond heeft de beschuldiging uitgesproken dat de meerderheid van de hoge poli- fcie-autoriteiten van NoordrijnWestfalen voormalige SS-functionnarissen zijn. „Deze mensen zullen moeten worden verwijderd. In geen enkel ander „Land" is het aantal voormalige SS- ers zo hoog als in Rijnland-Westfalen", aldus de bond. Bende. De politie van het Westduitse „Land" Sleeswijk-Holstein zoekt naar een bende brandstichters die in de laat ste tien dagen al voor twee miljoen gul den schade aan boerderijen hebben aan gericht. Er zijn zeventien boerderijen, zes dorpswoningen en tonnen hooi ver nield. De politie vermoedt dat de bende gemotoriseerd is. Humanitair. De chauffeurs der zieken auto's in Bulawayo (Zuid-Rhodesië) hebben de kennisgeving ontvangen dat in kwesties van leven en dood de hu manitaire factor enig onderscheid op basis van huidskleur ter zijde stelt. De ze kennisgeving was door het gemeen tebestuur gedaan, nadat een chauffeur die naar het toneel van een schietpar tij was gestuurd aanvankelijk gewei gerd had het slachtoffer naar een zie kenhuis te vervoeren, omdat het een Afrikaan was. Handvol. Het Japanse Rode Kruis heeft 3.655 kantoren geopend waar in Japan wonende Koreanen zich kunnen opge ven voor repatriëring naar Noord-Ko- rea. Op de eerste dag hebben zich on geveer vijftig van de zeshonderdduizend Koreanen in Japan aangemeld. De ope ning van de kantoren is geschied vol gens een akkoord tussen het Japanse en het Noordkoreaanse Rode Kruis. Aanslag. Een zestienjarige jongen, die voor een middelbare school in de Bronx (stad New York) stond te praten, is maandag door acht jongelui doodge schoten. De politie heeft zestig jonge lui gearresteerd en ondervraagd over .de aanslag. Vlieger. Mario Stoppan!, een Italiaanse vlieger die tussen de twee wereldoor logen veertig wereldrecords vestigde is op 64-jarige leeftijd overleden. Hij ves tigde onder meer een lange-afstandsre- cord van Monfalcone (bij Triëst) naar Zuid-Amerika. Op de terugweg stortte zijn vliegtuig brandend in de Atlanti sche Oceaan. Vier leden van de beman ning werden door haaien verslonden maar Stoppani werd door een oorlogs schip opgepikt. Zestien van zijn records zijn nog ongeslagen. Blauwe parels. In Japan heeft men blau we gecultiveerde parels verkregen na de pprels te hebben blootgesteld aan kernstraling. Volgens deskundigen zal het nog enige tijd duren voordat deze parels in grote hoeveelheid kunnen wor den geproduceerd. Jamboel. Leden van het regionaal weer kundig station Jamboel in Zuid-Ka- zakhstan hebben een driehoekige ha gelsteen van twee kilogram gevonden na een hagelbui bij deze stad. Er la gen veel hagelstenen van om en nabij zeventig gram. Stelling. Meer dan een half miljoen archeo logische voorwerpen zijn uit een onder aards gewelf op Jersey, een van de Britse Kanaaleilanden, voor onderzoek naar de universiteit van Cambridge overgebracht. De belangrijkste ar cheoloog van de universiteit, dr. C. B. McBurney, zei dat de collectie van 60.000 voor Christus „zijn stelling zou kunnen bewijzen, dat de mensen die de ze voorwerpen vervaardigd hadden, af komstig waren uit Zuid-Afrika". Het K.N.M.I. deelt mede: Een storing, die gistermorgen boven Ierland lag, trok in snel tempo over de Noordzee naar Zuid-Zweden. Her erbij behorende front passeerde in de afgelo pen nacht en vroege ochtend met regen ons land. Na het front volgden alweer spoedig op klaringen, aangezien een tweede storing in betekenis afnam en het weer in ons land nauwelijks beïnvloedde. Over de oceaan komt nu snel een hogedrukgebied naderbij. Het kan in de komende nacht ons land bereiken en zal de eerstekomen- de 24 uur het weer beheersen. Een storing die over de oceaan achter het hogedrukgebied aan naar het oosten beweegt zal voor morgenavond nog niet veel invloed op het weer hier te lande uit oefenen. In verband hiermede wordt mor gen droog weer verwacht met vooral aanvankelijk zonnige perioden. WERKRAPPORTEN Ma xlmum - tei n pera turen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur a| s-S s'C O) a3 Woensdag 23 september Zon op 6.26 uur, onder 18.39 uur. Maan op 22.01 uur, onder 12.54 uur. Maanstanden 25 sept. 3.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 22 september Hoog water 6.42 en 18.58 uur. Laag water 2.28 en 14.35 uur. Woensdag 23 september Hoog water 7.17 en 19.33 uur. Laag water 2.57 en 15.05 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder zwaar bew. nw 19 1 Ypenburg zwaar bew. w 21 3 Vlissingen lichte regen nw 22 4 Eelde licht bew. w 18 3 De Bilt regen wnw 20 3 Twente regen w 22 3 Eindhoven motregen zw 23 2 Zd Limburg lichte regen zw 24 1 Helsinki regen windst. 12 0,1 Stockholm regen nno 15 7 Oslo onbewolkt nno 17 6 Kopenhagen zwaar bew. wnw 16 0 Aberdeen onbewolkt w 16 0 Londen regen windst. 22 0,4 Amsterdam zwaar bew. w 20 3 Brussel regen zzw 25 3 Luxemburg zwaar bew. wzw 25 0 Parijs zwaar bew. windst. 28 0 Bordeaux mist zo 26 0 Grenoble half bew. windst. 22 0 Nice onbewolkt n 23 0 Berlijn regen zw 24 0,2 Frankfort zwaar bew. wzw 26 0 München half bew. zzw 25 0 Ztirich mist windst. 23 0 Genève zwaar bew. wzw 21 0 Locarno licht bew. O 19 0 Wenen half bew. windst. 24 0 Innsbruck half bew. wnw 24 0 Athene onbewolkt n 26 0 Rome geheel bew. zo 27 0 Ajaccio onbewolkt ono 28 0 Madrid licht bew. windst. 0 Mallorca licht bew. D 30 0 Lissabon licht bew. no 28 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2