Geniet dubbel Coopvaett GIEN HOUDT ZIJN BURGEMEESTER HOOG r Bonn geneigd tot betere verhouding met Moskou ÏEil öp hprlFÖpn Mij) \V an dag tot dag Het hoger personeel Beatrix nam afscheid MR. ZONDERLAND BEPLEIT VERANDERING IN ZETELTOEWIJZING Op de j Vier doden in het verkeer Lichamen van 44 Schotse mijnwerkers gevonden Rustig, onbezorgd in gezelschap van een fijne pijp tabak. Douwe Egberts in handige plastic tabakszak Het hoger personeel in de P.B.O. Dodelijke aanrijding bij Bakkum Prof. dr. A. Goslinga 75 jaar <^Praatdtcsl Ambassadeur Krolt adviseert het ontzvapeningsplan van Kroesjtsjev zorgvuldig te onder zoeken DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 AI jaren wordt er nu gestreden om de vertegenwooi'diging van het hoger perso neel in de lichamen van de P.B.O. en de S.E.R. Dit personeel bezet belangrijke posten in de bedrijven tussen de directies en de lagere arbeid met een meer uit voerend karakter. Ieder die het bedrijfsle ven van dichtbij kent zal beamen, dat ex- voor het dynamisch ondernemen zeer veel van deze groep afhangt, dat zij een po sitie inneemt die van veel gewicht is voor de gehele Nedei-landse welvaart. Maar haar getalssterkte is gering en haar in vloed in een maatschappij waarin de macht ligt bij de grote organisaties is dientengevolge klein. Financieel bijzonder sterk is deze categorie ook niet; er heeft zich zelfs na 1945 een voortdurende rela tieve achteruitgang in de pecuniaire toe stand van de intelligentsia, in vergelijking met die der handarbeiders, vooi-gedaan. Een dergelijke ontwikkeling is hoogst be denkelijk, immers dit personeel is vaak niet meer in staat, het bij zijn status be horende leven te leiden, hetgeen bij voor beeld gevolgen moet hebben voor de op voeding van de kinderen, en dat terwijl de ze groep verhoudingsgewijs de meeste in- telligenten voortbrengt. Natuurlijk kan men het hoger perso neel verwijten, dat het zich zo slecht or ganiseert. Er bestaat in deze kringen van meestal vrij sterk individualistische mensen een zekere avei-sie tegen alles wat met organisatie te maken heeft voor zover men er andex-s dan ambtshalve aan moet deelnemen. Dit individualisme heeft ook voordelen in een maatschappij die ge durig verder vervlakt. Het hoger perso neel vormt voor een belangrijk deel een gi-oep zelfstandig denkende en werkende mensen, voor wie geestelijke autonomie en financiële onafhankelijkheid en arm slag voorwaarden zijn voor de goede uit voering niet alleen van hun taak in het be drijf, maar ook voor hun plaats in de maatschappij. Het woi-dt dan ook hoog tijd, dat men de betekenis van het hoger pei-soneel voor het nationaal welzijn niet alleen lippen dienst bewijst, maar dat men deze ook formeel ei-kent en er een plaats in de „schappen" van de P.B.O. en in de onder nemingsraden voor inruimt. Men zal daar toe moeten breken met de pariteitsgewij- ze opbouw van deze lichamen, die men in de P.B.O. tot dusver aantreft. Het hoger personeel heeft daar krachtens zijn posi tie en functie recht op, want zijn belan gen worden noch door de vakbonden, noch door de werkgeversorganisaties gedekt. Op 25 september zal de S.E.R. in een openbare vergadering zich moeten uit- spreken over de mogelijkheid van toelating der Nederlandse Vereniging van Hoger Personeel en der Katholieke Vereniging van Hoger personeel als bevoegd tot be noeming van leden van de Bedrijfscom- missie voor de zware chemische industrie, die ingesteld werd krachtens de Wet op de Ondernemingsraden. In het voorjaar be schouwde de S.E.R. deze organisaties niet als representatief, maar een beslissing in deze zin werd door het College van Beroep voor het Bedrijfsleven vernietigd, omdat de Raad zijn beslissing onvoldoende zorg vuldig had voorbereid. Het is te hopen dat de S.E.R. thans tot een ander ooi-deel zal komen, hetgeen weer een stapje zal zijn in de richting van volledige erkenning van de speciale positie, die het hoger personeel inneemt. Het zou tevens in de lijn van de regering in haar tegenwoordige samen stelling liggen eens een initiatief in deze richting te nemen. In de afgelopen nacht is nabij Hulst in Zeeuws-Vlaanderen een auto, bestuurd door de 20-jarige R. de Bruin uit Hulst, vermoedelijk door het springen van een band, van de weg geraakt, over een sloot gevlogen en met de wielen omhoog in een weiland terechtgekomen. Daar vloog de wagen in brand. De bestuurder kwam in de vlammen om. Een dergelijk ongeluk, maar met min der ernstige gevolgen, gebeurde op de rijksweg bij Vianen. Een auto, waarin het echtpaar H. van der Weijden uit Helmond zat, botste door het springen van 'n band tegen een vrachtauto, kantelde en vloog in brand. De chauffeur van dc vrachtauto wist de beide inzittenden uit de branden de wagen te trekken. Beiden hadden vrij ernstige brandwonden opgelopen. Zij zijn naar een ziekenhuis in Utrecht overge bracht. Op de onbewaakte overweg te Hatte- merbroek is de 65-jarige wielrijdster J. FrankenTen Brinke uit Hattem door 'n trein aangereden. Zij was op slag dood. In Echt (L.) wilde de 10-jarige Annie Wolters op de fiets met een jonger broei-- tje achterop een langzaam rijdende auto passeren. Zij schrok van een tegemoet komende vrachtauto, begon te slingeren en viel, waardoor zij door de vrachtauto werd overreden. Het: meisje was terstond dood. Het broertje kwam met de schrik vrij. GLASGOW (Reuter/UPI) Reddings ploegen hebben vanochtend vroeg de lij ken van 44 van de 46 mijnwerkers in de Auchengeich mijn nabij Glasgow, waar vrijdag brand uitbrak, gevonden. Twee stoffelijke overschotten waren al eerder ge borgen. Tweehonderd familieleden waren naar de schachtingang gekomen, alsmede pi-o- testante en roomskatholieke geestelijken. (Vervolg van pag. 1) (Reuter-ANP-U.P.I.) Prinses Beatrix zag er bij het afscheid op het Newyorkse vliegveld Idlewild ietwat vermoeid uit. Een functionai'is van de regerings1voor lichtingsdienst vertelde de journalisten dat zij de Prinses slechts één vraag konden stellen, een verzoek dat bevreemding wek te vooral omdat er geen uitleg bij gegeven werd. Men besloot de Prinses naar haar indrukken te vragen. Prinses Beatrix ant woordde: „Men is bijzonder vriendelijk voor me geweest, in het bijzonder de pers. Wat New York betreft: het is voor mij heel moeilijk te zeggen dat ik de mensen ken, na zulk een kort bezoek. Maar het zijn fijne mensen, en New York is een prach tige staat". Een vertegenwoordiger van de stad New York bood de Prinses de sleutels van de stad aan en het boek „Face of New York", waarin bux-gemeester Wagner de volgende opdi-acht heeft geschreven: „Dit boek is ter herinnering aan Uw bezoek aan New York en tevens een blijk van de hoogach ting en bewondering die alle Néwyorkers U en het Nedeidandse volk toedi-agen. Mo ge het uwe Koninklijke Hoogheid door de jaren heen er aan herinneren dat U steeds welkom bent in New York De Baltimore Sun schrijft naar aan leiding van de reis van Prinses Beatrix: De bescheiden kandidate van Leiden vormt wel een sterk contrast met de snoevende Russische minister-pi-esident. Daardoor kan zij ons des te beter herinneren aan de gemeenschappelijke vrijheid die de vriendschap tussen het volk van Neder land en dat van de Verenigde Staten stex-k en echt maakt". De New York Herald Tribune schrijft: „Prinses Beatrix, die New York gisteren verlaten heeft om haar studies aan de Leidse universiteit te hervatten, was een gracieuze en charmante gast tijdens haar tiendaags verblijf. De warmte welke zij gaf is volledig beantwoord, en wij hopen en vertrouwen dat zij aangename herinne ringen meeneemt aan haar eerste officiële bezoek aan een voormalige Nedex-landse kolonie die de traditie van zijn Nederland se begin nog in ere koestert, en dankbaar is voor haar deelname aan zijn jubileum- viex-ing". Advertentie „Wanneer er de laatste jaren moeilijkheden zijn gerezen over de vertegenwoordi ging van het hoger pei-soneel in de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, dan mag men deze groep niet verwijten, dat zij zich te weinig aan het normale stramien van de vakbeweging stoort, maar dan moet men de fout zoeken in de P.B.O. zelf". Dit zei mr. P. Zonderland, arbeidsrecht-deskundige, dezer dagen in een rede te Arnhem voor de Vereniging van Hoger Personeel in de Rayonindustrie. Publiekrechtelijke representatie van belangengroepen, aldus spreker, is op de keper beschouwd een onoplosbaar probleem en iedere samenstelling van bedrijfschapsbesturen is daarom een hachelijke zaak. Aanvaardt men een organisatie eenmaal als een voldoende constructieve representatie van een bepaalde groep, dan staat voor de bepaling van de onderlinge verhouding vöor de Seteit'o'ewijring wéinig anders ten' diénste dan de macht van het getal, maar juist daardoor blijkt hoe voorzichtig men met de P.B.O. moet zijn. De weieens geponeerde stelling, dat bij aanwezigheid van drie zetels, elke richting in de vakbeweging in ieder geval een zetel zou toekomen, achtte hij onaanvaax-dbaar. Men baseert deze regel op het gewoonte- x-echt, aldus mr. Zonderland, maar pas wanneer de andere richtingen in de vakbe weging zich ten onrechte telkens tegen de macht van het getal in. toch aan deze ver deling zouden onderwérpen, zal inderdaad zulk een gewoonterechtelijke regel ont staan. Wat betreft de positie van het hoger per soneel in de ondernemingsraden, stond spreker op het. standpunt dat deze geen moeilijkheden hoeft op te leveren, omdat de grondslag van de ondernemingsraden veel gezonder is en de uitwerking in de Nederlandse wet voorzichtig is geschied. Vrijwel alles draait hier om het reglement, dat voor het betreffende bedrijf wordt op gesteld en de ervaring leert, dat dit voor alle partijen bevredigend kan zijn, mits men zeer zorgvuldig en niet overhaast te werk gaat. Wat betreft de P.B.O. waarschuwde spreker tegen de vaak gehoorde opvatting, dat het hoger personeel een tussengroep tussen werkgevers en werknemers zou zijn. De ondernemingsraad is een instituut van en voor het bedrijf, waar men als het ware aan een ronde tafel zit. In de P.B.O. daarentegen is de juridische constructie nu eenmaal duidelijk die van de twee-de ling tussen werkgevers en werknemers en het hoger personeel hoort, hoe het maat schappelijk ook gerubriceerd moet wor den, zonder meer thuis aan werknemers zijde, aldus mr. Zondexdand. Op het rijwielpad van de primaire weg in Bakkum is maandagavond de 51-jarige W. A. Oosterbos uit Amsterdam met zijn bromfiets tegen een wielrijder gereden als gevolg waaxwan de bromfietser zo on gelukkig kwam te vallen dat hij ter plaat se is overleden. De fietser, H. L. uit Cas- tricum, fietste naast drie andere wielrij ders uit Castricum. Ook hij liep verwon dingen op, doch kon na in het provinciaal ziekenhuis te zijn behandeld, naar huis terugkeren. Prof. dr. A. Goslinga te Badhoevedoi-p, oudhoöglëraar in de letteren en wijsbe geerte aan de Vrijé Univex'siteit, zai za terdag zijn 75ste verjaardag vieren. Prof. Goslinga werd 26 september 1884 te Bols- ward geboren. Hij studeerde aan de Leidse universiteit en verbleef in 1910 en 1911 te Londen en Parijs voor een ax-chiefstudie. Op 6 juli 1915 oi-omoveerde hij aan de Leid se universiteit tot doctor in de letteren en wiisbegeerte op een proefschrift geti teld: „De buitenlandse staatkunde van den '•aadsoensionaris Simon van Slingelandt". Na van 1911-1913 leraar te zijn geweest aan het Mai-mx-gymnasium te Rotte^am en van 1915-1918 aan de rijks hbs te Win terswijk. volgde in 1918 ziin benoeminé tot hoogleraar aan de V.U., waar hij 8 juli van dat 'aar inaugureerde met een rede over: „Willem I als verlicht despoot". Prof. Goslinga is medeoprichter van de stichting Reveil-Ax-chief, waarvan hij ook vice-voorzitter is. Poging tot doodslag. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 39-jarige Amster dammer, die in de ochtend van 15 juli 1958 op een kampeerterein bij Hilversum een poging deed zijn vrouw te wurgen, wegens poging tot doodslag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Nieuwe spreekwoorden Ik vind niet dat we, wal onze spreek woorden betreft, erg met onze tijd mee gaan. Spreekwoordelijk leven we nog in de eeuw van de trekschuit en de post koets. Katten laten we nog steeds, om de smeer, de kandeleer likken, terwijl het al jaren zo is, dat poezen dagelijks smullen van hun hooggeconcentreerd kattenvoed- sel en zij dit niet om de smeer doen, maar om de rijkdom aan vitaminen en andere opbouwende stoffen. En neem nu eens de zegswijze: bij het scheiden van de markt leert men de koop lui kennen. Natuurlijk, markten worden nog overal gehouden en kooplui zullen er wel altijd blijven bestaan, maar klinkt het niet veel eigentijdser (om dat afschuwe lijke eigentijdse woord eens te gebruiken om te spreken van: bij het mislukken van de conferentie leert men de politici ken nen? Zo kunnen we doorgaan. Volgens mij is er een voorwerp, dat veel uitzonderlijker tikt dan het klokje thuis pleegt te doen. Ik stel dan ook de volgende variant voor: zoals de Geigerteller in Oak Ridge tikt, tikt hij nergens. En wij verbranden niet meer onze schepen achter ons, maar onze bromfietsen. Wij knijpen de kat niet lan ger in het donker, maar bij het schijnsel van ons televisietoestel. En ook de koks, deze brave lieden, zullen een veer moeten laten, want het zijn niet allen nozems, die lange messen dragen. Ook de uitdrukking „de plaats waar zelfs de koning te voet gaat" riekt ouderwets. Spreken wij liever van „de plaats waar zelfs president De Gaulle te voet gaat." Spreken was zilver, zwijgen goud, maar in deze tijd is spreken uranium en zwij gen kobalt. De goede opmerker is het trou wens opgevallen, dat het al sinds enige ja ren geen pijpestelen meer regent, maar sigarettenfilters, en dat moeilijke zaken niet zozeer haken en ogen hebben als wel kapotte ritssluitingen. Onze jeugd jaagt de kogel niet meer door de kerk, maar door de jukebox, en ivie de stelregel „oog om oog, tand om tand" huldigt, schakele voortaan over op „bril om bril, kunstge bit om kunstgebit." Eind goed, al niet onaanvaardbaar. Remco Cam/pert liet bezoek dat de Westduitse ambas sadeur te Moskou Kroll de afgelopen drie dagen aan de Westduitse hoofdstad heeft gebracht is niet zonder resultaat geble ven. Kroll, die geen blad voor de mond pleegt te nemen, heeft zijn regering ge adviseerd vooral de grootst mogelijke aan dacht en zo mogelijk in positieve zin te besteden aan Kroesjtsjevs ontwapenings voorstellen. Hij pleitte verder voor een versterking van de contacten tussen Bonn en Moskou en vond ditmaal bij Adenauer een willig oor. Kroll voerde gisteren te Bonn bespre kingen met zijn chef, de minister van Bui tenlandse Zaken Von Brentano, en voorts met bondskanselier Adenauer en bonds president Lübke. Hij bracht naar voren dat de brief van de bondskanselier aan Kroesjtsjev van 30 augustus in Moskou is gewaardeerd. Sedert die brief zijn de pi'O- paganda-aanvallen op West-Duitsland sterk veiTninderd. Elke morgen om twee mi nuten voor negen wordt dok ter Dezai-naulds naar het ge meentehuis van Gien ge dragen. Twee potige knapen van Openbare Werken hebben zich een paar minuten eerder aan zijn woonhuis gemeld, waar de dokter al op zijn stoel klaarzit. Zij schuiven twee stevige latten onder de zitting aan de binnenkant van de poten, waardoor een primi tieve draagstoel ontstaat. Het is de eenvoudigste en gemak kelijkste manier om de oude heer naar zijn werk te bren gen. Dokter Pierre Dezar- naulds, burgemeester van Gien, is namelijk gedeeltelijk vei'lamd. Hij is bovendien, sinds 1949, totaal blind. En wanneer ik u tenslotte uit de doeken doe, dat hij juist tach tig jaar is geworden, hebt u een. zij het nog onvolledig, beeld van deze bijzondere figuur. Sinds hij zijn praktijk aan de kant heeft gedaan, brengt hij zijn dag geheel in het be lang van Gien door. Van negen tot twaalf en van half drie tot zes wijdt hij zich zon der ophouden aan de lopende zaken van de gemeente: dic- teex-t brieven, voex't bespre kingen, telefoneert en brengt het personeel voortdurend in verbazing door zijn fabel achtig geheugen. Hij kent alle begrotingscijfers uit zijn hoofd en weet precies wat er in het Loirestadje omgaat. Dank zij hem is Gien volledig hersteld van de verschrikkelijke oor logsverwoestingen. Hevige achterhoedegevechten in 1940 en twee zware bombardemen ten door de Duits-Italiaanse luchtmacht tegen het einde van de strijd hadden de stad Aan de zuidelijke oever van de Loire, vierenzestig kilometer ten zuidoosten van Orleans, ligt als hoofdstad van het arron dissement Loiret het stadje Gien. De sneltreinen op de lijn ParijsLyonMarseille rijden er in razende vaart voorbij, maar het boemeltje en andere vervoermiddelen brengen er jaarlijks toch duizenden toeristen. in één troosteloze ruïne ver anderd. Het karakteristieke silhouet van Gien met de rijen middeleeuwse huizen, "edekt door rode pannen, scheen voorgoed van de oppei-- vlakte der aarde te zijn weg gevaagd. Een groot deel van de achtduizend inwoners had elders onderdak gezocht, en men wanhoopte eraan of Gien ooit in zijn oude glorie zou herrijzen. „Ik tart u hier momenteel één beschadigd huis te ont dekken". zegt de burgemeester trots. „We hebben alles her bouwd in de geest en de stijl van vroeger en dezelfde rode baksteen in verschillende tin ten gebruikt, waaraan de stad voor de oorlog het typisch- eigene ontleende. En de men sen zijn niet alleen terugge komen, maar door de vesti ging van een paar bescheiden industrieën konden we zelfs de trek naar Parijs ombuigen, zodat we op het ogenblik boven de negenduizend in woners zijn gekomen". Dokter Dezarnaulds, Parxjze- naar van geboorte, is in de loop van de tijd volop „Gien- nois" geworden. Al lang voor de eerste wereldoorlog oefen- de hij er praktijk uit en van het begin af rekende hij voo>' een visite de allengs befaamd geworden „cent sous" hon derd Stuivers. De enkele oude man of vrouw, die er op ge steld is nog heden van zijn diensten als arts gebruik te maken, weet precies hoe hoog de rekening zal zijn. Beleefd heidshalve zal men misschien vragen wat men schuldig is en dan zal onveranderlijk het antwoord zijn: „Ce sera cent sous", „Dat. is dan honderd stuivers" ook al rekent men in Frankrijk al lang niet meer met sous. In 1947 deden zich de eerste verschijnselen voor van de naderende blindheid en twee jaar later was zijn gezichts vermogen verdwenen. Zijn handicap is nog steeds een teer punt voor de vitale grijs aard met zijn volle witte baard en merkwaardig schit terende bruine ogen, die schij nen te leven. In een dispuut kan hij bijvoorbeeld zeggen: „Ja. ja, ik zie het wel!" en hij eindigt een gesprek steeds met „tot ziens". Hij bezoekt regel matig belangrijke bouw werken en laat zich dan de topografie van het terrein omstandig uitleggen, tot hij in zijn geest ook ziet wat er aan de hand is. „Hoe hoog wordt die muur?", kan hij dan vra gen en hij staat erop het ant woord „door handoplegging" te conti'oleren. Voordat zijn benen hem zijn dienst weigerden, was het zijn gewoonte elke zondagmiddag een wandeling door zijn ge meente te maken. Stevig aan de arm van zijn vlerenzeven- tigjarige vrouw slenterde hij in het centruin rond, onop houdelijk naar links en i-echts groetend door met een zwaai zijn hoed af te nemen. Het ge heim van dit mysterieuze „zien" is langzamerhand gc- meeixgoed geworden: een lich te druk op zijn arm gaf hem het sein. waarna hij zijn vrouw fluisterend vroeg: „Wie was dat?" We mogen deze man zijn kleine ijdelheidjes gunnen. Een trucje, waarover buiten staanders zich altijd verbazen, is zijn vermogen bijna op de minuut af te zeggen hoe laat het is. Ook hiei'bij behoort een foefje: hij hoort de klok slaan laten we aannemen, dat hij met iemand in gesprek is en haalt even later zijn ouder wetse horloge te voorschijn, brengt het heel dicht bij zijn blinde ogen en roept ver schrikt: „Bijna vijf over vijf! Zou ik bijna vergeten wet houder Lejeune te bellen!" De zondag is voor het groot ste deel gewijd aan lezen, dat wil zeggen, madame Dezar naulds installeert zich in een gemakkelijke stoel en leest hem voor. Hij is zijn belang stelling voor zijn oude métier nog geenszins verloren en wil van de medische tijdschriften, waarop hij is geabonneerd, geen regel missen. En al die kennis wordt feilloos in zijn brein geregistreerd, evenals bijzonderheden over bouw kosten, materialen en lonen van de onder handen zijnde werken. Daarom zit hij in een vergadering van burgemeester en wethouders nooit met de mond vol tanden, integendeel, hij intimideert zijn medewer kers keer op keer door zonder napiex-en voor zich om van tc spieken de zaken beter te weten dan zij. Hij mag li chamelijke gebreken hebben. geestelijk is hij nog zo fris als een jonge kerel. De Giennois kunnen zich niet heugen, dat hun burge meester ooit vakantie heeft genomen. Dientengevolge heeft hij een gruwelijke hekel aan de zomer, wanneer zijn perso neel hem een voor een voor een tijdje in de steek laat. Hij blijft dicteren, telefoneren en onderhandelen. De komst van het seizoen, waarin de bla deren beginnen te vallen, be- groet hij dan ook als de lente: er kan weer worden gewerkt. Na de laatste verkiezingen gaf hij in het openbaar een verbluffend staaltje van zijn kunnen weg. Zoals dat in Frankrijk gebruikelijk is, waren voor de eerste ronde ettelijke kandidaten gesteld. De resultaten van de diverse gemeenten in het arrondisse ment werden telefonisch naar het gemeentehuis van Gien doox-gegeven en kort na mid dernacht warén alle cijfers bekend. De gemeentesecreta ris zonderde zich daarna vijf minuten met zijn chef af en las hem de namen van de kandidaten en de op hen uit gebrachte stemmen voor. Ver volgens repeteerden zij de lijst. Een volle zaal met belang stellenden begroette de bux-ge meester met een vriendelijk applaus. Dokter Dezarnaulds ging achter de tafel zitten, zette zijn bril af en keek even ernstig naar links en rechts over de hoofden van zijn ge- me'entenai-en. Toen sprak hü plechtig, terwijl hij zijn bril weer opzette en een blad pa pier voor zijn ogen bracht: „Dames en heren, ik ga u thans de volledige verkie zingsuitslagen voorlezen Om Adenauer's brief is nogal wat te doen geweest. De bondskanselier schi-eef er ondermeer in, dat het zin had om de draad van de ontwapeningsonderhandelin gen in de ondercommissie van de UNO, die in 1957 te Londen werd losgelaten, weer op te nemen. Verder zweeg Adenauer dis creet over de kwsitees Berlijn en Duitse eenheid. Hij schreef voorts over het feit dat hij het socialisme niet haatte en dat hij geen revanchist is. Adenauer noemde Kroesjtsjev in zijn brief een staatsman met een hoge mate van werkelijkheidszin. Uitgaande van deze brief heeft Kroll te Bonn aandacht gevraagd voor Kroesj tsjevs ontwapeningsplan. Dat plan, aldus Kroll. moet men niet zondermeer opzij leggen, maar zeer zorgvuldig onderzoe ken. Evenzeer vroeg Ki-oll aandacht voor delsbetrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Kroesjtsjevs opmerking, dat de han- de Bondsrepubliek er nog niet zo slecht voor staan. Ook hierin steekt volgens de Westduitse diplomaat iets positiefs, dat men niet mag laten glippen. Kroll is een diplomaat zoals Bonn er weinig heeft: hij staat bekend is bijna berucht, als een zeer zelfstandig denkend en optredend persoon. Als ambassadeur te Tokio gaf hij hiexwan blijk. Zijn kennis van het Russisch stelt hem in staat zonder moeite gesprekken te voeren met de lei- dex-s uit het Kremlin. Men gelooft hier dat zijn mening bij Adenauer niet altijd een positieve waardering heeft gekregen. Des ondanks acht men het thans opmerkelijk, dat Kroll's mening van diplomatieke en regeringszijde onofficieel aan de pers is verstrekt. Daarmee geeft men te kennen, waarde te hechten aan de berichten dat Bonn zich heel wat gelegen laat aan zijn aandeel om de spanning in de wex-eld te doen afnemen. Er zou ook uit blijken, dat Kroll naar Bonn is gekoirien na diepgaand overleg te Moskou met Russische diplo maten, onder wie de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Zorin. Men gelooft ten slótte, en dat is het meest opvallende, dat Adenauer er ditmaal op uit is een eigen initiatief te ontwikkelen ten aanzien van de verbetering der West duits-Russische betrekkingen. Uit de Oprechte Donderdagse Haerlemse Courant van 20 September 1759 ALKMAAR den 17 September. Onder de Zeldzaaiuheden welke zom- tyds onder de Gewassen als verwonderenswaax-dig zig opdoen, is met geen minder Oog van verwon dering als Zeldzaam aan te merken hetwelk alhier in eenen Tuyn, buyten deeze Stads Geester Poort aan de Cingel gelegen en aan Monsr. Jan Spaan kruyde- nier alhier toebehorende, is gevonden. Wanneer iemand van zijn Huysgezin eenige Appelen bezig was van de Grond op te raapen en dus door het bukken het oog vallende aan de zyde van een Aal bessenboom welke naast een laagstaxride Appelboom staat, het hem toescheen dat dien Appel welke aldaar zig in gezegde Aalbessen Boom bevond, mede eene af gevallene v/as en daarom dezelve meende daaruyt van de tak af te neemen maar, dezelve aangx-ypende ontdekte dat hy met eene Steel aan de Tak vastzat: Deze Ap pel heeft de grootte van een ordinaire Vuyst, is fris van Couleur en zit aan een der takken van de Aalbessenboom vast- gegroeyd, welke Tak zowel als de andere Takken van dien Boom met Bessen voor zien is.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3