Horen en zien W Onderwijsvernieuwer Kees Boeke wordt deze week vijfenzeventig jaar De oiae aan de top gen da voor Haarlem De K.R.O. in het nieuwe seizoen SIEMENS TELEVISIE Professor Doka en Robotto en DINSDAG 22 SEPTEMBER 195 9 4 SS» AANKONDIGINGEN EN N ABF.SGHOUWING EN Prinses Beatrix op Schiphol Conferentie Radio-treffers De radio Zeeft woensdag Televisiehro gram ma Kort geding van schrijver tegen persbureau Vereenvoudiging mogelijk van het FM-zenderplan Kerkelijk Nieuws „Niet angst maar liefde moet de mensen binden Pierre Kemp onderscheiden Afscheidscollege van prof. Hazewinkel-Suringa dl oor _L De Nederlandse Televisiestichting heeft vanmorgen in een nationaal programma 'n uitstekend verzorgde reportage gegeven van de aankomst van Prinses Beatrix op het vliegveld Schiphol. Commentator Siebe van der Zee had de beschikking over een groot aantal camera's, die gezamen lijk een bijzonder goed beeld gaven van het bedrijvigheid voor, tijdens en na de aankomst van de prinses. In de wachtkamer voor de very impor tant persons onderwierp Prinses Beatrix zich charmant aan een reeks vragen, die vertegenwoordiging van de televisie Mies Bouwman en Herman Fikkert, de binnen- en buitenlandse radio en het filmjournaal haar stelde en tenslotte richtte zij zich speciaal tot de kijkers waarbij zij ver klaarde een bijzonder prettige reis te hebben gehad, hoewel zij het ook weer plezierig vond in Nederland terug te zijn. Beeldschermer Ongeveer honderd vooraanstaande tele visie- en radiomensen uit Westeuropese landen zijn maandag te Londen bijeenge komen voor een conferentie van twee we ken over verbetering van de internationa le samenwerking. Aan de conferentie wordt deelgenomen door leden van de technische, de juridische en de program macommissies van de Europese Radio- Unie. In het N.C.R.V.-programma was gister avond in het bescheiden tijdsbestek tussen 19.10 en 19.30 uur het „ritmisch koper ensemble" van Frank Mijts te horen, dat deze benaming draagt om associaties met het begrip dansen zo ver mogelijk uit de buurt te houden. Wij hebben die associa ties niet kunnen vermijden. Frank Mijts had aan de twintig minuten ruimschoots voldoende om zich en zijn orkest als uit stekende musici te doen kennen, die een verrijking zijn van de lichte muziek-sec- tor. Mijts gaf een staalkaart van zijn kun nen met verscheidene stijlen onder andere Stan Kenton Het koperensemble staat instrumentaal op hoog peil. Wij voorspellen het een goede toekomst. In het V.A.R.A.-programma was van 20.3021.00 uur „Mensen in de jazz" te beluisteren, een montage van vraagge sprekken met vooraanstaande jazzmusici als Oscar Peterson, Ray Brown, Stan Getz, Lucky Thompson en Ella Fitzgerald. Gabri de Wagt tekende voor dit program ma, dat uitblonk door menselijke direct heid. knappe compositie en muzikale illustratie. Een perfect afgewerkt staaltje van radiokunst. Golfbreker Advertentie Van Nelle bestellen HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.10 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Hammondorgel en zang. 13.50 In de wolken, rep. 14.00 Gram. 14.30 Jazzmuz. met comm. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Hammondorgelspel. 17.25 Jazzmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubr. Het emigra tiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. R.V.U.: Een nieuwe kijk op de wereldgeschiedenis, door prof. dr. Th. J. G. Lo cher, eerste lezing. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Musette-orkest. en soliste. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-ork. er. sol. 20 55 De man met het koffertje, hoorspel. 21.40 Dansork. en sol. 22.10 Tenor en piano. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.35 Idem. 23.5024.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.13 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Politiekapel. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Blaasorkest. 11.45 Orgel en hobo. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Metropole-orkest. 13.50 Louise, opera (gr.). 15.30 Clavecimbel en viool. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Interscholair jeugdtoernooi Haarlem 1959. 17.40 Beursber. 17.45 Meisjeskoor. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Harmonie-ork. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Heinrich Schützfeest. 21.30 Klankb. 22.00 Gitaarrecital. 22.15 Kamerork. en scliste. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Platennieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.Ij Gram. 14.00 School radio. 14.45 Muziekfestival van Prades: ork.conc. 16.00 Koersen. 16.02 Engelse les. 16.17 Lichte muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Ork.concert. 17.50 Boekbespr. 10.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 en 19.40 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.10 Gram. 21.30 Ork.concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Caus. 22.25 Volksliederen. 22.55 23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30— 17.40 Jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Sportpanorama. 20.50 De toestand in de wereld, caus. 21.00 September song. 21.30—22.10 Reportage. Advertentie Van Nelle bestellen De Amsterdamse schrijver L. Knuvelder begint vrijdag aanstaande om kwart over twee een kort geding tegen het in Den Haag gevestigde Katholiek Nederlands Persbureau, dat volgens hem een ver keerde publikatie de wereld in heeft ge stuurd. De heer Knuvelder schreef een boek over de verschijningen van Maria in Amsterdam, waarvan het persbureau berichtte dat het op de index was ge plaatst. Dit bleek onjuist. Het persbu reau heeft toegegeven, dat het bericht fout was, maar wil geen rectificatie ge ven. De heer Knuvelder wil het bureau door de rechter laten dwingen tot rectifi catie. De K.R.O. is voornemens in de loop van het komende radioseizoen een hoorspelbe werking van Manus van der Kamp AVRO, een stereofonisch luisterspel uit te den. Inmiddels is, zo schrijft de K.R.O. in de toelichting op de programma's in het komende seizoen, in een behoefte aan een repertoire op bevredigende wijze voor zien, mede door opdrachten aan verschil lende Nederlandse auteurs. De K.R.O. zal daarom dit jaar geen nieuwe luisterspelwedstrijd uitschrijven. Wat de hoorspelen betreft is de K.R.O. voorts van plan, in samenwerking met de AVRO, een steriofonisch luisterspel uit te zenden, dat wordt voorbereid door Leon Povel. De K.R.O. heeft een nieuwe serie ont spanningsuitzendingen voor de zaterdag avond voorbereid. Van deze uitzendingen zal het eerste deel een wisselprogramma zijn (met een wat ingetogener, soms zelfs ernstig karakter); in de tweede helft van het programma na „De Knipperbol", volgt dan de show „Tierelantijnen" onder leiding van Tony Schifferstein. Nieuwigheden op radiogebied zullen het komende jaar bij de K.R.O. zijn een cursus Franse taal op zaterdagmiddagen en, in sa menwerking met N.C.R.V. en K.N.A.C., een programma voor automobilisten, waarin mededelingen zullen worden ge daan over weersgesteldheid, toestand van de wegen, verkeers obstakels enzovoorts. De vorig jaar geïntroduceerde rubriek „Ja met mij" heeft niet aan de verwach tingen voldaan. In plaats daarvan komt nu een door Jan de Cler te schrijven en te zingen lied, waarin hij de feiten van de dag op de korrel zal nemen. Op stapel staat verder een serie klankbeelden over de rol van het water in de Europese gemeen schap. Nu de vrijdagavonden in de televisie ge- •A rl Minister Cals deelt in de toelichting op zijn begroting mee dat het ook in dit be grotingsjaar niet uitgesloten is, dat de uit gaven van de radioomroep niet geheel gaven van de radio-omroep niet geheel zullen kunnen worden bestreden uit de te verwachten opbrengst van luisterbijdrage. De minister acht 't aanvaardbaar, dat mo gelijke tekorten welke hoogstwaarschijn lijk van beperkte aard zullen zijn, bij wijze van noodmaatregel uit de algemene reser ve zullen worden gefinancierd. Met het oog op het feit. dat de nieuwe mast van de televisiezender in Lopik ho ger zal worden dan oorspronkelijk was ge dacht. wordt de mogelijkheid bestudeerd om de uitvoering van de derde en laatste fase van het FM-zenderplan aanmerke lijk te vereenvoudigen. Door de hogere te- levisiemast te benutten voor FM-uit- zendingen zal het namelijk mogelijk zijn FM-radio-omroep voor het gehele wes ten en het centrum van het land te ver zorgen. Als tot de bouw van bedoelde FM-zenderapparatuur. waarmee betrek kelijk geringe kosten zouden zijn gepaard, zou worden besloten, is het te verwachten, dat deze zenders in de loop van 1961 prak tisch het gehele westen en het centrum van Nederland zullen bestrijken. Aan de hand van de ontvangstresultaten zou in een later stadium kunnen worden bezien of er nog behoefte zou bestaan aan de in de derde fase van het FM-zenderplan geprojecteerde zenders in de drie grote steden, in Zeeland en Noordholland. Ver wacht wordt dat de televisiezender te Smilde in de eerste helft van 1960 gereed zal komen. Poëzieprijzen. De Grand Prix de Ca pri, een prijs die jaarlijks wordt toegekend voor een gedicht in de Franse taal, wordt dit jaar gedeeld door Pierre Emmanuel en Francois Ponge. De „Sirena d'Oro"-prijs voor een gedicht over Capri ging naar de Fransman Claude Vigée. vuld zullen worden met studioprogram ma's in plaats van met telerecordings, heeft de K.R.O. vier series documentaire programma's voor de vrijdagavond voor bereid. Deze zullen betrekking hebben op kerkelijke kunst, medische wetenschap, de politie en de natuur. Als eerste in deze serie komt op 2 oktober een documentai re over radio-activiteit op het scherm. Voor de verruimde zendtijd na 1 januari heeft de K.R.O. de volgende televisiepro gramma's voorbereid. Voor de maandag avond „Televitrine", een programma voor de vrouw en onder meer een nieuwe ru briek ,Doe het zelf". Op zaterdagavond zou de K.R.O. een nieuw amusementspro gramma willen brengen, gesitueerd in en gewijd aan een bepaalde plaats in Neder land. Ten slotte zijn er plannen voor een gecombineerde radio- en televisieuitzen ding, maar daarover kunnen nu nog geen nadere mededelingen worden gedaan, om dat men nog niet weet hoe en wanneer die zou kunnen worden opgediend. Advertentie Van Nelle bestellen Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoogeveen J. I-I. J. Hoffman te Koudekerke (Z.) te Houten K. van de Pol te Veenendaal door de Provinciale Kerkvergadering als predikant voor bui tengewone werkzaamheden (geestelijk ver zorger diaconessenhuis Utrecht) K. Koop- mans te Austerlitz. Bedankt voor Breskens F. J. Veldman te Colijnsplaat. Gcref. Kerken Beroepen te SchiebroekHillegersberg- Centrum A. L. Janse de Jonge te Oost- voorne. Beroepen te Eindhoven (6e pred.pl.) G. H. Harms te Blokzijl. - te Huizen (N.H.) G. van Wilgenburg te Uithoorn. - te Den Bommel en te Goeree-Overflakkee J. Bak ker, kand. te 's-Gravenhage. - te Vorden J. N. Nammensma te Roordeschool. Doopsgez. Broederschap Mevr. E. FrankenLiefrinck, Hobbema- laan 85 te Bilthoven, voorheen pred. te Oude- en Nieuwe-Niedorp, stelt zich op nieuw beroepbaar. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Barendrecht M. Baan te Dordrecht en N. de Jong te Katwijk a. Zee. Professor Doka glimlachte tevreden, toen hij uit de handen van Robotto zijn hoed en de paraplu aannam. Toen kreeg hij een grappig idee. „Weet je wat", zei hij. Kom maar mee!" Zo stapten de prof. en zijn kunstige robot samen naar het koffiehuis. Daar namen ze samen plaats aan een tafeltje. Maar jongens wat keek de bediende daar raar van op! Hij staarde naar het vreemde, metalen wezen, dat daar naast de professor zal en zich bewoog als een mens „Wat heeft de professor nou weer uitgekuurd", mompelde hij beduusd. 2425 KEES BOEKE, leraar van drie der prinsessen, stichter van de Werkplaats-kinder gemeenschap in Bilthoven, geestelijk vader van nog steeds zeer revolutionaire ideeën op onderwijsgebied en strijder voor een beter begrip tussen de mensen onderling, wordt vrijdag aanstaande, 25 september, 75 jaar. In zijn klein maar gerieflijk ingericht woonhuis in de nieuwbouw van Abcoude, waar het raam uitzicht geeft op het voorbij razende snelverkeer Amsterdam-Utrecht, ontmoetten wij hem. Ingenieur, Quaker-zendeling in Libanon, anti-militarist te Londen in de jaren 1914- 1918, leider van een geheel nieuwe onderwijsrichting in ons land daarna, dat zijn enkele kwalificaties van de lange, schrale man, die nog steeds vol vuur over zijn idealen vertelt. Maar niet over zichzelf, want het was met moeite dat hij in een inter view toestemde. Van zijn ideeën kwam hij evenwel als vanzelf op zijn belevenissen en toen ontvouwde er zich een leven, dat steeds tegen de stroom der gangbare meningen is ingegaan en in het teken stond van pioniersarbeid en menslievendheid. „Ik heb altijd getracht mijzelf allereerst mens te voelen en pas in de tweede plaats lid van een bepaalde staat", zo kan deze vitale man nu nog enthousiast verklaren. Want al voelt ir. Boeke zich teleurgesteld geen gemeenschap te hebben kunnen vormen waarin zijn ideeën ten volle gerealiseerd zijn, hij weet dat veel van wat hij heeft nagestreefd in de wereld van vandaag toch tot zijn recht begint te komen. Zoon van de directeur van de h.b.s. in Alkmaar, begiftigd met een opvallende aanleg voor wiskunde, stond voor hem en zijn omgeving al vroeg vast dat de inge nieursstudie in Delft zijn voorland zou zijn. 'phans noemt hij dit een vergissing en het is dan ook opvallend dat hij na het behalen van zijn graad de techniek vrij spoedig de rug heeft toegekeerd. Onder de indruk van het wanbegrip en de verdeeld heid tussen de mensen begaf hij zich met zijn Engelse vrouw, dochter van een ge fortuneerd chocolade-fabrikant, als Qua ker-zendeling naar Libanon. De afkeer van het gebruik van geweld had hij met de Quakers gemeen en ook hun voorliefde voor een maatschappelijke orde, die is ge grondvest op onderling begrip en vertrou wen, zodat beslissingen slechts kunnen worden genomen met algemeen goedvin den. De jaren van de eerste wereldoorlog bracht hij door in Engeland, waar hij zich in het openbaar fel kantte tegen de oorlog en de haat, die deze met zich brengt. Dit ging goed tot hij zijn gehoor ervan trachtte te overtuigen, dat ook de Duitsers broeders zijn en God de mensen niet heeft geschapen om elkaar uit te roeien. Deze uitspraken deden hem in de gevangenis belanden, waarna uitwijzing naar Nederland volgde. In ons land hoorde hij de volgende jaren om dezelfde reden eveneens diverse malen een celdeur ach ter zich in het slot vallen. Geheel in de stijl van pionier Kees Boe ke ontwikkelde zich na zijn terugkeer een initiatief, waarvan thans de florerende en erkende Werkgemeenschap in Bilthoven met kleuter- en lagere school, h.b.s. en gymnasium, het resultaat is. Als uitvloei sel van zijn idealen had Boeke namelijk Advertentie Van Nelle bestellen het kapitaal in het algemeen, maar ook dat van zichzelf, afgezworen, zodat hij genoodzaakt was onder andere als tim merman zijn brood te verdienen. Toen men hem voorstelde zijn kinderen op de mede door hem gestichte Montessori school kosteloos onderwijs te geven, wilde hij dit aanbod niet accepteren en besloot het onderricht zelf op zich te nemen. Maar al spoedig brachten velen hun kroost op wat zo langzamerhand de eigen school van de pas later ten volle erkende onderwijsvernieuwer werd. Zijn didacti sche methode was wars van iedere disci pline en de kinderen noemden hem zon dermeer Kees. Zoals ook thans nog in Bilt hoven regel is, was het zijn bedoeling het kind in volle vrijheid, zij het onder wijze en ervaren leiding, te doen ontplooien. Toen drie prinsessen aan zijn hoede werden toe vertrouwd moet de heer Boeke dit wel als blijk van hoge waardering en erkenning hebben ondervonden. Desondanks heeft hij niet bereikt wat hij wenste, waardoor een teleurstelling is overgebleven. Maar op het moment dat hij ons daarover vertelde, kregen zijn oude ogen een nieuwe gloed en sprak er het ver langen ui nog eens opnieuw te kunnen be ginnen. „Een paar jaar geleden heb ik het plan gehad weer naar Libanon te gaan en daar een internationale schoolgemeen schap te stichten. De Arabische talen heb ik bij mijn vroeger verblijf daar al eigen gemaakt". Grote groepen kinderen, van alle volken, rassen en geloofsovertuigin gen, zouden in staat moeten worden ge steld gedurende een aantal jaren gezame- lijk onderwijs te genieten, elkaar zodoende te leren kennen en begrijpen. Dat was het ideaal wat de toen reeds bejaarde Boeke in het Nabije Oosten wilde gaan verwezen lijken. Ziekte van zijn vrouw heeft dit ver hinderd, maar nog ziet deze man, die in zijn leven zoveel heeft moeten en willen strijden tegen verstarring en overlevering, tegen wantrouwen en onbegrip, tegen on vrijheid en haat, een visioen van een sa- Kees Boeke menleving, waarin niet een door de water stofbom veroorzaakte angstpsychose maar werkelijke liefde en goedheid de mensen tot elkaar brengen. Te Maastricht is de elfde bur gerdag gehouden, waaraan enkele honder den jonge mannen en vrouwen, die de leef tijd van 23 jaar hebben bereikt, deelna men. Tijdens de feestelijke samenkomst van alle deelnemers op het stadhuis heeft de burgemeester van Maastricht, mr. W. baron MichielS van Kessenich, in zijn be groetingswoord meegedeeld, dat bij be sluit van B. en W. dit jaar de eremedaille in zilver van de stad Maastricht is toe gekend aan de thans 73-jarige dichter Pierre Kemp. Voorts geschiedde de uitreiking van de Edmond Jaspar-prijs voor dialect-littera tuur aar de heer Lambert Wijsen te Meer sen. Met het uitspreken van een rede geti teld „De gevaren van overspannen wets- integratie" heeft mevrouw prof. dr. D. Hazewinkel-Suringa afscheid genomen van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. In 1932, op 43-jarige leef tijd, aanvaardde mevrouw Hazewinkel het hoogleraarsambt in strafrecht en strafvor dering aan deze universiteit, waar zij reeds van 1922 af als docente in Romeins recht en sedert 1926 tevens in burgerlijk en pro cesrecht optrad. 113. Een glimlach begon zich te vormen op George Cas well's gezicht aarzelend en onzeker, twijfelend tus sen plezier en medelijden. Hij was, als altijd, geneigd te glimlachen over die heel ernstige jonge mensen als Loren Shaw, die het leven al te serieus nemen, maar toch moest je onwillekeurig ook een beetje medelij den met ze hebben. Er waren zoveel dingen, die zij niet begrepen., waarom Don zo anders was., anders om iets, dat je toch niet beredeneren kon.iets dat bo ven elke verklaring met woorden uitging.zoals een symfonie van Beethoven niet kon worden verklaard met de regels van de harmonie, of een schilderij van Cézanne met een uiteenzetting van compositie-theorie. Het was natuurlijk ontmoedigend, als je jong was en ambitieus, om genoodzaakt te zijn te erkennen, dat je niet een van de uitverkorenen was., maar wanneer je ouder en verstandiger was, was het een grote troost te weten, dat er nog steeds zulke mannen werden ge boren, dat de cultus van de middelmatigheid de schoot van de aarde nog niet steriel gemaakt had., dat dat nooit zou gebeuren., dat er altijd mannen zouden zijn als Avery Bullard en Don Walling en al die anderen, die bouwers waren van grote ondernemingen en grote instellingen en grote naties. Nee, niet alle mannen, die in de top van alle torens zaten waren van dat kaliber. er waren er nu eenmaal niet genoeg., er waren dus ook de fakirs en de charlatans., de uitzuigers, de jak halzen en de gieren., de Bruce Pilchers. George Caswell's glimlach verstarde met een grim mige voldoening toen hij eraan dacht hoe geschokt Shaw geweest was, toen hij hem had verteld wat Pilcher had gedaan. Het was goed geweest, dat hij het hem ver teld had., ja, dat was een deel van de opvoeding van Shaw, leren, dat er zulke mensen bestonden, de geld wolven en hebzuchtigen niet zoveel als het grote pu bliek dacht dat er bestonden, maar toch nog genoeg dal men moest leren op zijn hoede te zijn., niet, dat Shaw dat soort lessen nodig had, maar het was toch altijd een les die niemand kwaad deed wanneer hij ze tei harte nam. Ja. Shaw was een goede man maar een beetje naïe) ook. die zich bezorgd maakte, dat Walling een ver keerde indruk van hem had gekregen omdat hij zo sterk de nadruk had gelegd op de erkenning van het belang van een financieel bestuur. Hij hoefde zich niet bezorgd te maken., een directeur verwachtte van zijn onderdirecteuren, dat zij hun eigen specialiteiten naar voren zouden brengen.en Shaw had gelijk gehad.de financiële kant van het bedrijf was belangrijk., eiste een massa aandacht. Zij zouden die ideeën van Wal ling nooit uit de winst alleen kunnen financieren. Er zouden een hoop aandelen moeten worden uitgegeven een obligatielening dit najaar., misschien nog een het volgend jaar., gewone aandelen, zodra de markt er rijp voor was. Onbewust greep George Caswell uit gewoonte naar zijn zakboekje en nam het gouden potloodje, dat in de rug ervan verborgen zat eruit. Hij sloeg een bladzij op en het witte papier noodde tot een aantekening. Hij schreef het op een aantekening om met Kitty te over leggen om de Wallings eens voor een week-end uit te nodigen., binnenkort., maar niet dit of het volgende weekend., wachten tot na de Walvisvaardersbeker wedstrijden. 3 u. 32 n.m. Heimelijk, als een inbreker in zijn eigen huis, liep J. Walter Dudley op zijn tenen door de eetkamer en opende de keukendeur, en opende die eerst slechts zo ver dat hij zich ervan kon verzekeren, dat hij alleen thuis was. Toen, gerustgesteld, bleef hij staan en keek de kil glimmende ruimte in, wachtend tot de weer kaatste blankheid de zwarte schaduwen uit zijn geest zou branden. Zijn hart klopte langzamer. Hij kon weer ademhalen Resoluut liep hij naar de verste muur en opende de kleine wit-geëmailleerde deur. Zijn hand gleed naar binnen, hij opende zijn vingers en een propje geel pa pier viel het zwarte Kanaal in. Bijna onmiddellijk wa* er het heldere opflikkeren van een verwijderde vlam, toen de verasser het telegram opbrandde. Met de flikkering van de vlam kwam een flikkering van spijt, dat hij het nog niet eens had gelezen. Maai dat was ook niet nodig. Hij kende het uit zijn hoofd. Hij zou het zich altijd herinneren. Hij kon het altijd lezen, zo vaak hij wilde. Het zou altijd in zijn hart gegrift staan. MR. J. WALTER DUDLEY TREDWAY CORPORATION MILLBURGH PA. MIJN DIEPSTE DEELNEMING MET VERLIES DAT GEHELE INDUSTRIE HEEFT GELEDEN DOOR DE DOOD VAN EEN GROOT MAN. EVA HARDING Millburgh, Pennsylvania 3 u. 43 n.m. Erica Martin's hand begroef zich in de lade, terwijl haar ringloze handen glad door de soepelheid van crêpe en satijn en de wollige warmte van kashmier gleden, tot tenslotte haar vingertoppen de harde koelte van glas raakten en de meegevende soepelheid van de le ren omlijsting. Voorzichtig haalde zij het te voorschijn. Avery Bul lard had nooit geweten, dat zij dit portret had be waard. Het was een afdruk, die hij afgekeurd had uit een aantal die een New Yorkse fotograaf had gemaakt. 1-Iij had deze het langst bekeken, maar ten slotte had hij hem over de tafel gegooid en gezegd: „Beter deze weggooien, Miss Martin. Zie ik veel te humaan op uit. Ik houd er niet van de mensen een verkeerde indruk te geven." Toen had hij gelachen en zij had gelachen en het was zo zelden voorgekomen, dat zij samen ge lachen hadden, dat zij al die keren zich herinnerde, maar deze keer meer dan de andere., zij herinnerde zich het zelfs te vaak en te levendig, toen het portret op de schoorsteenmandei stond. Daarom had zij het maanden geleden weggeborgen. Zij hief het portret op en inwendig zei zij, duidelij ker dan haar lippen het hadden kunnen zeggen: „Wees niet boos op mij, Avery, dat ik raadde, dat ik raadde, wat je van plan was ik weet niet waarom je dat zo wilde, maar het was nu eenmaal zo maar deze keer moest ik toegeven, dat ik het wist. Ik kon niet anders. Er was geen andere mogelijkheid Begrijp je dat? En ik had gelijk, nietwaar? Hij begreep het. Hij was humaan. Waarom was hij zo bang geweest dat te bekennen? Waarom waren zij beiden zo bang geweest? (Slot volgt) Vlootbezoek. Van 22 tot 25 september zullen de Engelse kustmijnenvegers „Kil- morey" en „Sheraton" een niet-officieel bezoek aan Scheveningen en „St. David" een niet-officieel bezoek brengen aan Dor drecht. Van 22 tot 26 september zullen de „Curzon", de „Montrose", de „Thames", de „Warsash" en de ondiepwatermijnen- veger „Isis" Amsterdam bezoeken. Tevens zal van 22 tot 26 september het Italiaanse marine-zeilopleidingsschip „Americo Ves pucci" (3600 ton) een niet-officieel bezoek brengen aan Amsterdam. 90.000ste. Zaterdag is in Maastricht de 90.000ste inwoner van de Limburgse hoofdstad geboren, een zoon van het echt paar M. G. Slangen-Vossen. Hongaarse opent restaurant. Vele in november 1956 in Nederland opgenomen Hongaarse vluchtelingen zijn er in ge slaagd hier een bestaan te vinden. Een van deze is mevrouw J. von Hollay- Bróday die met haar 11-jarig dochtertje en 4-jarig zoontje hier asiel heeft gevon den en wier echtgenoot later het gezin in Nederland is komen completeren. Mevrouw Von Hollay, die in haar land jarenlang een eigen restaurantbedrijf heeft geleid, heeft thans met hulp van de Nederlandse Fe deratie voor Vluchtelingenhulp een Hongaars restaurant geopend in Am sterdam. Gemeente krijgt stukje vliegveld. Tn het gemeentehuis van Woensdrecht is de overdracht geschied van het rijk aan de gemeente van een stuk grond van 25 ha, tot nu toe behorend tot het vliegveld Woensdrecht. De gemeente krijgt deze grond als compensatie voor een aantal wegen, die, doordat zij binnen de afraste ring van het vliegveld liggen, aan het al gemeen gebruik zijn onttrokken. Het ter rein zal worden bestemd voor industrie vestiging. Burgemeester Kortenhoef. De Com missaris der Koningin in de nrovincie Noordholland heeft aan de heer D. Wilde- boer. burgemeester van Kortenhoef, ver zocht ziin ambt na 1 december, op welke datum de heer Wildeboer wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftiid "ervoi ontslag is verleend, nog een half jaar te willen waarnemen. Dit houdt verband met het feit. dat Kortenhoef waarschijnlijk wordt samengevoegd met Ankeveen en 's-Graveland. De heer Wildeboer zal aan het verzoek van de commissaris voldoen. Advertentie Van Nelle bestellen Stadsschouwburg: Woensdag 20.15 uur: Nederlandse Comedie met „Twaalf Ge zworenen". Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Orgel concert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Al Ca- pone, dictator van de onderwereld", 18 jr. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur „Al Capone, dictator van de onder wereld", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Tiger Bay", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „Dorp aan de rivier", 14 jr. Donderdag 14 en 20 uur: „Modern Times". Minerva Theater: Vandaag tot en met donderdag 20 uur, tevens woensdag 14 u.: ..De reis om de wereld in 80 dagen", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14 en 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Comanche", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Hoe ver moorden wij oom George?", 18 jaar. Theater Monopnle (Zandvoort): Vandaag en woensdag 20 uur: „Slavinnen van Carthago", 18 jaar. Donderdag 20 uur: ..Place Pigalle, plein der zonde", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 oktober dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie tekeningen en etsen van Rein Dool. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 12 oktober op werkdagen van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie van werken van Erika Visser. (Verder raadplege men de rubriek „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag 18 sept.) Advertentie Van Nelle bestellen

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4