IJmuider Courani NCB-vrouwen kregen iets te horen over en te zien van Nieuw-Guinea Duivenwedvlucht Mons-Noordholland IJmondhandballers hadden goede dag Havenberichten IJmond-agenda AMBACHT DAVO-haarden Aanmeldingsformulier e„ HOBBY limm GEREEDSCHAP Haarlemse politierechter Weer jonge Duitser voor diefstal veroordeeld Georg Schilling wint Koningswedstrijd Welkom regentje voor land- en tuinbouw Van de groenteveilingen Notaris T. G. A. Bölger begraven LOENDERSLOOT Kopenhagen gaat klachten over Russische vissers onderzoeken Examens PRACHTBIJTS Geen Nederlandse steun voor IJsland in het visserijgeschil Trampersoneel stal uit lading van wagons Fa. DE VILDER „Wij willen Piet" Axelaars vechten voor hun geschorste burgemeester Opperrabbijn geïnstalleerd in Rotterdam Betaling abonnementsgeld per giro DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 ZELDEN hebben de leden vaji de Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Velsen-Noord, een zo grote be langstelling getoond voor de openings bijeenkomst van het seizoen, als maan dagavond in het cultureel wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat. De zaal was bijna te klein om de leden en gasten te kunnen herbergen. Na de gebruikelijke opening en begroe ting deelde de presidente, mevrouw E. Schouten, bijzonderheden mede over het winterprogramma. In oktober komt de in Amsterdam studerende Afrikaanse ds. De Villiers het Zuidafrikaanse negervraag- stuk bespreken en in november wordt een lezing gewijd aan het tuberculose-sana- torium „Zonnegloren". In december wordt natuurlijk het kerstfeest gevierd. De heer Van Andel, hoofdinspecteur van de Haagse politie, spreekt over een politioneel onder werp in januari. De jaarvergadering in februari wordt in maart gevolgd door een boekbespreking. Het seizoen wordt dan in april besloten met een bezoek van ds. Van Duyne uit Wassenaar, die spreekt over „Mens durf te leven". Nieuw-Guinea 9 Vermoedelijk was het bijzonder grote getal aanwezigen maandagavond gestimu leerd door het aangekondigde onderwerp: de zending in Nieuw-Guinea, die door pers, radio en televisie de belangstelling blijft houden. Mevrouw J. H. Knibbe-Kuiper uit Leiden, leidde het onderwerp in. Zij heeft over leefwijzen en gewoonten in het pas ontdekte gebied van de Balin-vallei veel gehoord van haar schoonzoon, doctor Smit, die in dit gebied als zendingsarts werkt. Mevrouw Knibbe vertelde onder klimmende belangstelling, hoe de Balin- vallei eerst in 1938 werd ontdekt om in 1945 door een toevallig overvliegend leger vliegtuig herontdekt te worden. Het was Nicholson, die de zendingsarbeid daar op gang wist te brengen met veel moeite, geld en gebruik van vliegtuigen. De Dani's, de papoea-bevolking van deze streek, die naar schatting 60.000 mensen telt, wisten niet, dat er nog andere volken in de wereld bestonden. Dank zij de taal geleerde dr. Bromley en het werk van zendelingen en hun vrouwen wist men de aanvankelijk wantrouwige papoea's te overtuigen van de goede bedoelingen van de blanken. In de plaats waar dr. Smit en zijn gezin thans met acht Amerikaanse Advertentie Jonge Duitsers zitten de laatste tijd nog al eens in net beklaagdenbankje voor de Haarlemse politierechter. Maandag was het een 18-jarige leerling-fietsenmaker uit Bottrop in West-Duitsland, die voor dief stal van twee portemonnees, inhoudende totaal zes gulden terecht moest staan. De benadeelde was een Zandvoortse pen sionhoudster. Huilend bekende de jongen de diefstal. Hij had het gedaan omdat hij geen geld meer had om de treinreis naar huis te betalen. De officier van Justitie, mr. J. J. Bredius, vorderde een maand hechtenis met onmiddellijke gevangenne ming. Mr. M. D. Proper bepleitte als raads man clementie. Hij bracht onder de aandacht dat verdachte eerst getracht had in Zandvoort werk te zoeken, maar dit was mislukt. In het pension waar de jon gen verbleef was hij voor de verleiding bezweken. Verdachte durfde nu niet meer thuis te komen omdat er dan wat zou „zwaaien". De politierechter mr. N. Smits veroor deelde de Duitser tot drie weken hechte nis met aftrek van voorarrest met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Een 21-jarige radiomonteur uit Haarlem werd conform de eis van de officier ver oordeeld tot vier maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Verdachte had door mooie niet met de werkelijkheid overeenstem mende verhalen twee meisjes bewogen hem driehonderd gulden te geven, waar mee hij een winstgevend „handeltje" in gouden en zilveren sieraden op touw zou zetten. Daarbij had verdachte zich uitge geven voor een vertegenwoordiger van een Amsterdamse zaak in diamanten en een andere keer een employé van een Is raëlische luchtvaartmaatschappij. Mr. B. J. de Boer betoogde als raads man dat niet alles wat zijn cliënt aan de meisjes in kwestie had voorgespiegeld op fantasie berustte. Hij verzocht een cle mente straf als waarschuwing. Mr. Smits legde voorts een 36-jarige be- tonafwerker uit Zwanenburg een boete op van 75, waarvan 50 voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De Zwa nenburger had geruime tijd onenigheid met zijn buurman. Deze buur zou herhaal delijk verdachte's vrouw en kinderen heb ben dwars gezeten. Uit wraak had ver dachte verscheidene keren het maandag ochtendblad uit de brievenbus van zijn buurman gehaald en doen verdwijnen. De politierechter vond het een minne streek. „Vele mensen willen hun krantje geen dag missen. Dat zie je maar weel bij een krantenstaking als vandaag," zei hij. De officier had vijftig gulden boete subs, tien dagen hechtenis gevorderd. zendelingenfamilies woont is nu een klein ziekenhuisje gebouwd. Met aandacht werd de beschrijving van de zeer primitieve leefgewoonten van de Dani's gevolgd. Even vasthouden Wel zeer onder de indruk kwam men toen mevrouw Knibbe allerhande ge bruiksvoorwerpen van de papoea's liet zien en rondgaan: er waren een kalebas-water- fles, een geslepen en gepolijste stenen beitel in hout gevat en met lianen vast gezet, een stenen hakbijl, een kunstig be werkte zouthouder, een echt rieten rokje, een kledingstuk fungerende ongeveer als herenonderbroek (een langgerekte kalebas), meestal de enige lichaamsbedekking, kra lensnoeren, een kunstig van orchideeënblad geweven, oersterk draagnet, feesttooi, pij len en zelfs een zwarte toversteen. Om deze verzameling wordt mevrouw Knibbe door verschillende musea-directies benijd, zo vertelde zij. Na de pauze werd de aandacht ge vangen door een keur van prachtige dia's van het Nieuw-Guinealandschap, dat woest en onherbergzaam is, maar waar moedige blanken er op uit zijn om de mensen, die nog in het stenen tijdperk leven, nader tot de beschaving te brengen. Zondagmorgen hield de hengelsportver eniging Velsen de jaarlijkse Koningswed strijd, die tevens telde als inhaalwedstrijd in de Schillingbekercompetitie. De wed strijd werd weer gehouden in het Noord zeekanaal. De vangst was de slechtste van het jaar. Er werden door 24 deelnemers maar 26 bovenmaatse vissen boven water gehaald. De oorzaak is, volgens ervaren hengelaars, tweeërlei: het vergevorderde seizoen en de nu al weken doorstaande noordenwind. Maar over één ding was iedereen wel verheugd en dat was de pres tatie van de in IJmuiden welbekende en we mogen wel zeggen populaire Georg Schilling, die toch kans zag 5 bovenmaatse vissen te verschalken, waarbij de grootste. Schilling werd aldus koning. De uitslag: 1. G. Schilling 5 vissen; 2. R. Bosma 5 vissen; 3. A. Post 4 vissen. De eindstand der B-klasse is: 1. Ph. Krab 28 vissen 66 pnt; 2. M. Overdorp 19 vissen 48 pnt.; 3. G. Schilling 15 vissen 43 punten. De competitieuitslag na deze laatste wedstrijd is nu geworden: Eindstand A-klasse: 1. A. Post 35 vissen 72 pnt.; 2. H. Bruinenberg 34 vissen 72 pnt.; 3. A. Engelhart 35 vissen 70 punten. Het aanhoudend droge weer begon een nadelige invloed uit te oefenen op de werk zaamheden in land- en tuinbouw in Be verwijk en omgeving. Het waren vooral de bloembollenkwekers die verlangend naar de lucht keken en graag water zouden willen hebben. Want de grond was kurk droog, veel, te droog om bloembollen fe' planten. Doorgaans gaan de narcissen in de maand september in de grond: nu is het nog wel september, maar er zijn nu nog slechts weinig bollen uitgezet. Als het een maal oktober is, dan moet er in twee manden tijds nog heel wat gebeuren; planten en de bollen moeten onder het winterdek gebracht worden. Het is waar, dat tegenwoordig een heel groot deel van de bloembollen met de plantmachine de grond in gaat, maar dan moet die grond er ook geschikt voor zijn. Op het ogenblik is de bodemtemperatuur nog te hoog om de bloembollen aan de schoot der aarde toe te vertrouwen. Dit geldt speciaal ook voor de bloembollen die straks bestemd zijn voor de trekkassen. De regen die in de afgelopen nacht is gevallen was zeer welkom, maar niet vol doende. Het ziet er echter naar uit, dat er nog wel wat water uit de lucht zal komen vallen in de komende dagen. De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren maandag: aardbeien 85150 doosje, andijvie 715, sla 416, bleomkool 1439, bospeen 1228, waspeen 1022, sperziebonen 4563, snijbonen 38100, pronkbenen 1632, tomaten 23 72, komkommer 1130, prei 1228, groene kool 1633, spinazie 1060, postelein 8—25. Castricum De groenteveiling te Castricum bracht op de eerste veilingdag van de week op een enkele uitzondering na geen verras singen. Sperziebonen noteeerden een on gekend lage prijs, maar snijbonen, sla, andijvie en de andere aangevoerde produk- ten bleven prijshoudend. Deze noteringen waren: sjalotten 21; sperziebonen 4858; snijbonen 9194; pronkbonen 1826: sla 39: andijvie 710; bospeen 1820; aardbeien 80135; tomaten 64; soepgroenten en peterselie 40 per kistje. SVIJ PROBEERDE NIEUWE KRACHTEN. In een vriendschappelijke voetbalwed strijd heeft het IJmuidense SVIJ zondag met 91 gewonnen van het tweede elftal van ADO '20 SVIJ probeerde in deze wed strijd enkele nieuwe krachten. Velen waren maandagmiddag naar de begraafplaats Westerveld gekomen om de begrafenis van notaris T. C. A. Bölger uit Beverwijk, die vorige week in de nacht van woensdag op donderdag in Deventer is overleden, bij te wonen. In de aula sprak burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk. Hij gaf een kort overzicht van het leven van de overledene. Hij belichtte de liefde van notaris Bölger voor het ver enigingsleven, zijn levenswijsheid en op timisme. De heer Bölger was voorzitter van de V.V.V. in Beverwijk, penningmees ter van De Spaarbank en bestuurslid van de stichting „Beverwijk 650 jaar stad". Hij was zeer gezien en burgemeester Bruins ma verklaarde zeer geschokt te zijn door het plotselinge overlijden van de heer Bölger. De contacten tussen de overledene en het gemeentebestuur van Beverwijk was altijd zeer prettig geweest. Ir. A. J. Allan voerde namens De Spaar bank het woord. Hij zei dat De Spaarbank een deel was geworden van het leven van de heer Bölger in de tien jaar dat hij notaris is geweest in Beverwijk. De bouw van het nieuwe pand en de verruiming van de openingstijden waren voor een groot deel aan hem te danken. De heer D. Koger, procuratiehouder van het notariskantoor, richtte uit naam van het personeel woorden van troost tot de weduwe. Een broer van de overledene, dr. ir. B. Bölger, sprak namens de familie. GOEDE START VAN D.K.V. Het eerste twaalftal van de christelijke korfbalvereniging D.K.V. is de competitie met een verdiende 31 overwinning op 't Aalsmcerse O.D.I. II begonnen. Door een hoger tempo en beter samenspel hebben de IJmuidenaren practisch de gehele wed strijd een veldmeerderheid gehad. Alleen het afwerken van de aanvallen liet nog al iets te wensen over. De wedstrijd Onder Ons IID.K.V. II werd op verzoek van Onder Ons naar een latere datum verschoven. De op het laatste moment ingelaste wed strijden D.K.V.-jun. ARapid-jun. A en Rapid-jun. B—D.K.V.-jun. B werden bei de door de Rapid-junioren met 10 ge wonnen. P. J. VERWAYEN 25 JAAR DIRECTEUR VAN VISSERIJSCHOOL. Zaterdag 26 september viert de heer P. J. Verwayen het feit dat hij vijfentwintig jaar geleden werd benoemd tot directeur van de Gemeentelijke Visserijschool te IJmuiden. Tijdens de receptie die zater dagmorgen 11 uur begint in de visserij- school zal gelegenheid bestaan de heer Verwayen geluk te wensen. p.v. IJmuiden Van de postduivenhoudersvereniging „IJmui den'' te IJmuiden namen in het afgelopen week einde 59 duiven deel aan een wedvlucht van Mons af over een afstand van 228 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8.45 uur. Een duif van A. J. Waal bereikte als eerste het hok om 12.12 uur, de laatste prijsduif om 12.26 uur. De uitslag was als volgt: A. J. Waal 12 4 11; J. Eel- sing 3 5; H. Haver 6 10; K. Inia 7 12; J. v. Op bergen 8; G. Godde 9. Oranje Nassau Van de postduivenhoudersvereniging „Oranje Nasau" te IJmuiden namen in het afgelopen weekeinde 55 duiven deel aan een wedvlucht van Mons af over een afstand van 226 km. Een duif van J. Wanmaker bereikte als eerste het hok om 12.12.54 uur, de laatste prijsduif om 12.30 uur. De uitslag was als volgt: J. Wanmaker 1 2 5; A. de Waard 3 6 8 9 10 11; D. Broek 4 7. De Atoom Van de postduivenhoudersver. „De Atoom" te Velsen-Noord namen in het afgelopen weekeinde 74 duiven deel aan een wedvlucht van Mons ai over een afstand van 229 km. De lossing van de duiven geschiedde tijdens noordoosten wind om 8.45 uur. Een duif van D. v. d. Linde bereikte als eerste het hok om 12.10.47 uur, de laatste prijs duif om 12.24.27 uur. De uitslag was als volgt: D. v. d. Linde 1; A. Kat 2 12; N. G. de Graaff 3 4. A. F. de Roos 5 11; Ph. F. Martinius 6 14; P. Schoone 7; A. de Bot jr. 8 9; L. Veldt 10; P. v d. Wiele 13. De Reisduif Van de postduivenhoudersvereniging „De Reis duif" te Beverwijk namen in het afgelopen week einde 118 duiven deel aan een wedvlucht van Mons af over een afstand van 231 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8.45 uur. Een duif van D. Stiemer bereikte als eerste het hok om 12.08 uur, de laatste prijsduif om 12.22 uur. De uitslag was als volgt: D. Stiemer 1 6 24: J. Pen ning 2 5 18 19; H. Zillig 3: S. v. d. Kolk 4 11; G. Grapendaal 7 22; C. G. J. Dekker 8; A. Six 9; C. Castricum 10 21; S. Teeling 12: G. v. d. Winden 13; H. Beentjes 14; C. Smit 15 17; P. v. Vuuren 16. G. Visser 20; J. Luntz 23. Ons Genoegen Van de postduivenhoudersvereniging „Ons Ge noegen" te Beverwijk namen in het afgelopen weekeinde 56 duiven deel aan een wedvlucht van Mons af over een afstand van 230 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8.45 uur. Een duif van W. v. Wijk bereikte als eerste het hok om 12.13 uur, de laatste prijsduif om 12.27 uur. De uitslag was als volgt: W. v. Wijk 1 2; J. Schelvis 3; J. Kramers 4; A. v. Son 5; H. Gaasenbeek 6 Jeugdige brommerdief De politie te Castricum had er lucht van gekregen dat er in de gemeente een brom fiets huisde die enige tijd geleden te Am sterdam was ontvreemd. Zij toog daarom op onderzoek uit en trof de nog in zeer goede staat zijnde brommer onbeheerd ergens aan. Maar met het stuk van over tuiging alleen was men niet tevreden, er werd verder gespeurd en met succes: een jeugdige inwoner van Castricum nog maar 15 jaar oud, bleek op het dievenpad ge weest te zijn. N. O., het diefje, zou althans tegenover de politie hebben bekend, dat hij de bromfiets had ontvreemd en dat het ook in de bedoeling had gelegen het ve hikel te verkopen. De knaap is naar Am sterdam overgebracht om voor de officier van Justitie te worden geleid. Voor de handbalvereniging IJmond is de tweede competitiedag bijzonder succesvol geweest, want van alie gespeelde wedstrij den hebben de tegenstanders slechts één winstpunt op de Velsenaren kunnen ver overen. Een uitzonderlijke prestatie bereikte het eerste IJmondherenelftal in Aalsmeer in de strijd tegen de Aalsmeerreserves. De Aalsmeerders, die vorige week als' debu tanten in de eerste klasse de kampioen van vorig jaar Sport Vereent uit Utrecht ver sloegen, vonden thans een vastbesloten IJmond tegenover zich. Binnen tien minu ten hadden de Velsenaren een 31 voor sprong bereikt. De uiterst snelle Aalsmeer- voorhoede presteeerde het echter, mede wegens enige zwakke momenten van IJmond-doelman Böhm, om de achterstand in een 53 voorsprong om te zetten! De gasten lieten echter niet af. Toch kwam de rust met een 65 voorsprong voor de thuisclub. Vrijwel dii'ect na de hervatting scoorde G. Noomen de gelijkmaker (66), waarop een gelijkopgaande strijd volgde; er zat heel veel spanning in. Aalsmeer nam na twee doelpunten weer de leiding (86), maar de IJmonders G. Kramer en K. Kles- ser zorgden voor de gelijkmakende stand (88). De strijd werd enerverend toen Aalsmeer opnieuw scoorde (98). Door Noomen werd het weer gelijk (99). Toen nog zeven minuten te spelen waren wist Noomen opnieuw de uitstekende Aalsmeer- doel man te passeren (910). Dank zij prima reddingen van doelman Böhm, die de aanvallen van de Aalsmeerder met succes afweerde, behaalden de IJmonders hun tweede benauwde overwinning. De IJmond 4-heren hebben hun debuut legen THB in Aerdenhout buitengewoon goed ingezet. Met 114 werd THB ver slagen. De IJmond 1-dames hebben op Water vliet met de Concordia 2-dames uit Haar lem niet veel moeite gehad. De ruststand was 30 voor de Velsense dames. De gas ten hadden ook na de hervatting weinig in te brengen, waardoor de thuisclub met 60 kon winnen. Advertentie ALLE MODELLEN CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 433 - 435 Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op a 7.65 per kwartaal of f 0.59 per week "i Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Z\i die zich met ingang van 1 oktober 1959 per kwartaal abonneren, ontvangen ''r nummers tot en met 30 september 1959 gratis Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaal ibonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Tegen IEV heeft het tweede IJmond- damesteam het, dank zij uitstekend werk van doelverdedigster R. Wagenaar, tot de rust met 10 achterstand moeten stellen. Daarna was IJmond duidelijk de sterkste, om de strijd met een 31 overwinning te besluiten. In Zandvoort wisten de IJmond 3-dames, Zandvoorlmeeuwen een 44 gelijk spel af te dwingen. De overige uitslagen waren: Meisjesjunioren: De Blinkert aIJ mond a 35; Full Speed aIJmond b 50; Jongensjunioren: IJmond aTHB a 512; Meisjesaspiranten: De Blinkert b-IJmond a 05; De Blinkert cIJmond c 5Rapi- ditas IJmond f 40; Jongensaspiranten: IJmond aTHB a 272; IJmond cIJ mond d 414. KOPENHAGEN (UPI) Het Deense fregat „Thetis" is uitgevaren naar het zee gebied ten noorden van de Faroer-eilanden, waarvan de vissers, na de moeilijkheden met de Britse collega's, nu klagen over onvriendelijk optreden van Russische vis sers. De oorzaak van de spanning is in de regel, dat trawlers hun tuig door gebieden trekken, waar anderen hun lijnen hebben uitgegooid. De „Thetis" heeft tot taak rap porten op te maken over dergelijke inci denten. Direct optreden is hier niet toege staan, aangezien de incidenten plaatsheb ben in internationaal water. Aan de rijkskweekschool te Haarlem hebben de volgende leerlingen met goed gevolg het eindexamen derde Leerkring afgelegd: de heren R. Bakker te Haar lem, P. E. Jolly te Haarlem en Hugo Jak te IJmuiden. FOTOKRING „HEEMSKERK". De onlangs opgerichte fotokring „Heems kerk" is gereedgekomen met het winter programma. Het ledental is inmiddels ge stegen tot zesentwintig. De bijeenkomsten worden gehouden in het Wit-Gele-Kruis- gebouw en de eerste vindt plaats op woensdag 23 september. D.J.V. HAD GOEDE VANGST. De Beverwij kse hengelsportvereniging „De IJmond-Vissers" heeft zondagmorgen in de Fortgaten de laatste onderlinge wed strijd gehouden. In totaal werden 69 bo venmaatse vissen gevangen. G. Kuiper wist de grootste vis te verschalken. De uitslagen waren: 1. J. v. Zutphen 15 st.; 2. M. v. Veen 11 st.; 3. H. Oosterwold 10 st. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Dotterel van Liverpool; Gefle, Stockholm, bijlegger IJ muiden; Grebbestroom. Liverpool; Patricia, Fo- wey, bijlegger IJmuiden; Wexford, Boston, naar Koog a, d. Zaan: Sydhav, Liverpool; Roelf Jan. Norrsundet; Aeneas, Rotterdam: Wiebolt Böhmer, Rotterdam. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Jushny Bug van Archangel; Haarlem, Rotterdam: Ree, Trito, Dublin; Libra, Delfzijl; Amerigo Vespucci, Itali aans .opleidingsschip van Noordzee; Leonidas Kopenhagen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Derwent Water naar Goole, kunstmest van Hoogovens. Maasborg, Sarpsborg, zout van IJmuiden; Storte- melk. Halden, bijlegger IJmuiden; Otto. Antwer pen; Gefle, Rouen, bijlegger IJmuiden: Balduin, Antwerpen; Aralizz. Nordenham, ledig Hoog ovens; Solent. Londen; Arzamas, Klaipeda; La Paloma, Rochester, kunstmest van Hoogovens; Patricia, Sarpsborg, bijlegger IJmuiden: Draka, Ulu, zout van IJmuiden; Herroe. Rotterdam; Te- lamon, Bremen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Helena naai Esbjerg; Gardience, Rotterdam; Bullfinch, Har- lingen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van ol naar Amsterda m is gegaan 11; F. Blommaerls 7; J. Scheffers 8 9; H. Lange- dijk 10. TilburgCastricum Van de postduivenhoudersver. „De Luchtpost' te Castricum namen in het afgelopen weekeinde 92 duiven deel aan een wedvlucht van Tilburg af over een afstand van 116 km. De lossing van de duiven geschiedde om 8 uur. Een duif van P. Kappers bereikte als eerste het hok om 9.39.06 uur, de laatste prijsduif om 10.26.11 uur. Deze vijlde navlucht was een kalme vlucht die van wege het gunstige weer de deelnemende duiven niet voor een al te grote opgave stelde. Tegen half elf waren alle duiven dan ook al weer op hun hokken terug. De uitslag was als volgt: 1. P Kappers 9.39.06; 2. B. Heistek/J. Lust 9.38.10; 3 A Metselaar 9.39.07; 4. G. Klaasse 9.40.33; 5. J Zentveld 9.41.59; 6. H. Jaspers 9.43.11; 7. J. Been- t.cs 9.42.09; 8. G. Tromp 9.47.07; 9. H. Sanders 9.49.13; 10. S. Kos 10.00.09; 11. K. Gort 10.26.11. MaastrichtIJmuiden Van de postduivenhoudersvereniging „De IJ- monden (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen in het algelopen weekeinde 65 duiven deel aan een wedvlucht van Maastricht af over een af stand van 195 km. De lossing van de duiven ge schiedde om 12.00 uur. Een duif van Van der Scheer bereikte als eerste het hok om 15.01 uur. de laatste prijsduif om 15.20 uur. Deze laatste vlucht van het jaar had een vlot verloop. De spannende strijd om het generaal-kampioenschap tussen Suurmond en Borgart werd door laatst genoemde gewonnen. Kampioen navluchten: Harms; 2. Borgart en 3. Vermet. Kampioen-gene raal 1. Borgart; 2. Suurmond; 3. Harms; 4. Van der Scheer en 5. mevr. De Boer. De uitslag was als volgt: Van der Scheer 1 12; Vermet 2 9 10 11 13; Borgart 3 5 6 7; Harms 4; Verduin 8. Advertentie Beits zelf uw meubelen van Ceta-Bever De Nederlandse regering heeft haar standpunt ten aanzien van het visserijge schil tussen IJsland en Engeland piet hierzien. Zij blijft vooralsnog voorstand ster van de driemijlszone. Dit is geble ken uit een onderhoud, dat de IJslandse ambassadeur in ons land, dr. Kristinn Gudmundsson, heeft toegestaan aan een aantal vertegenwoordigers van de Neder landse pers. De ambassadeur, die tevens zijn land in Engeland vertegenwoordigt en doorgaans in Londen verblijft, brengt deze maand een bezoek aan ons land. Hij heeft de opening van de Staten-Generaal bijge woond en met vertegenwoordigers van het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken, onder wie staatssecretaris dr. H. R. van Houten, besprekingen ge voerd over het visserijgeschil, dat vorig jaar ontstond toen Engeland weigerde de IJslandse aanspraak op een territoriale visserijzone van twaalf mijl te erkennen. De ambassadeur zei dat hij de Neder landse regering om steun had verzocht, doch dat men er in Nederland vooralsnog de voorkeur aan geeft om de internationa le driemijlszone als enige juiste te blij ven erkennen. „Anarchie" Dr. Gudmundsson verklaarde verder te hopen, dat-de voortgezette internationale conferentie over maritieme aangelegen heden, het volgend voorjaar te houden in Genève, een einde zou maken aan wat hij noemde de „internationale anarchie op dit gebied". Op een vraag, of zijn rege ring voornemens was, het geschil voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie in Den Haag, antwoordde de ambassadeur dat dit niet waarschijnlijk was zolang de aangelegenheid nog een punt van bespreking zou uitmaken op de eerstkomende maritieme conferentie on der auspiciën van de UNO. Hij was niette min van mening, dat „geen enkele wet ter wereld ons kan verbieden, ons eigen territoriale visserijgebied af te bakenen". De ambassadeur heeft een uitgebreide uiteenzetting gegeven over het IJslandse standpunt in het geschil. Hij meende dat momenteel nog slechts een kleine minder heid van aan zee grenzende staten vast houdt aan de driemijlszone. terwijl meer dan 25 staten zich reeds hebben uitge sproken voor uitbreiding hiervan tot twaalf mijl of meer. De ambassadeur verklaarde, dat IJsland voor een groot deel van haar industrie op de visvangst was aangewezen, mede omdat haar ex- portproduklen nagenoeg geheel uit vis bestaan. Hij hield staande, dat de „Britse agressie in IJslands wateren" (dit is te vens de titel van een recente uitgave van het IJslandse ministerie van Buitenlandse Zaken, die op de persbijeenkomst werd uitgereikt) in strijd was met de sfeer en de bepalingen van de UNO, de NAVO en de O.E.E.S., waarvan beide landen deel uitmaken. Desgevraagd verklaarde dr. Gudmundsson, dat ongeveer 60 procent van de bekendste soorten vis, gevangen door IJslands vissersvloot van 1450 traw lers en 300 loggers, naar landen achter het IJzeren Gordijn wordt geëxporteerd. Niet minder dan tien voormalige perso neelsleden van d- Westlandse stoomtram maatschappij hadden zich voor de Haag se politierechter te verantwoorden wegens een bijna eindeloze reeks van diefstal len uit de ladingen der goederenwagons Begin vorig jaar roofden de verdachten, allen x.erkzaam als machinist, rangeerder of ladingmeester, vele tientallen pakketten met textiel en sigaretten. De voornaamste verdachte, een 26-jari- ge rangeerder-ladingmeester, die het ini tiatief voor de diefstallen had genomen, werd veroordeeld tot een voorwaardelij ke gevangenisstraf van 4 maanden met 3 jaar reclasseringstoezicht, en een boete van 250. „Ik verdiende te weinig", was verdach te's antwoord op de vraag waarom hij de verduisteringen had gepleegd. „Ik was pas getrouwd en had veel op afbetaling gekocht". „U hoort ook niet te trouwen op afbeta ling. U hoort te sparen voordat u trouwt. Maar dat kent men tegenwoordig niet meer", zei de politierechter. Voorts stond een 32-jarige machinist uit Wateringen te recht. Na zijn ontslag is hij op rijkskosten een opleiding voor timmerman gaan vol gen. „Dus omdat u gestolen hebt moeten de belastingbetalers een opleiding tot tim merman voor u betalen", hield de politie rechter hem voor. „Honderdvijftig jaar geleden werd iemand voor iets dergelijks nog opgehangen. Nu krijgt u op rijkskos ten een nieuwe opleiding!" De toekomsti ge timmerman kreeg 2 maanden voor waardelijk met 3 jaar toezicht en 50 boe te. Advertentie WASMACHINES - CENTRIFUGES VERKOOP - INRUIL De grootste keuze en de beste service. Het aloude en bekende adres VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 Koopt bU de vakman! Een groot gedeelte van de Axelse bevol- ging is het helemaal niet eens met het be sluit van de Commissaris der Koningin in Zeeland om hun burgemeester de heer P. van Oeveren „met ziekteverlof" te sturen. De reden hiervan ligt vooral in het vader landslievende en dappere gedrag van de heer van Oeveren tijdens de bezetting en kort na de bevrijding. Hij geldt als de be vrijder van Zeeuws-Vlaanderen. Boven dien, zo zeggen de Axelaars, is er tijdens het bestuur van de heer Van Oeveren veel goeds tot stand gekomen. Graag willen de Axelaars het niet onberispelijk „parti culiere gedrag" van hun burgemees ter voor lief nemen. Er is nu uit de bevol king een comité gevormd, dat de heer Van Oeveren bij de komende procedure zal helpen. Vooral het feit, dat de burgemeester werd geschorst aan de vooravond van de grote bevrijdingsfeesten, tijdens welke hij vele strijdmakkers uit de bevrijdingsda gen zou ontvangen, heeft in het oude stad je kwaad bloed gezet. Met echte Vlaamse gemoedelijkheid worden op het ogenblik 's nachts op de muren allerlei leuzen ge kalkt, zoals bv. „Wij willen Piet", (de voornaam van de burgemeester). Ook zijn er pamfletten gedrukt en verspreid, waarop geadviseerd wordt, in de gemeen te een enquête te houden. De gemeente lieden hebben opdracht, deze getuigen van de Axelse volkswil te verwijderen, maar toch duiken zij telkens weer op. Zelfs de deuren en muren van het stadhuis worden ermee beplakt. In de Joodse Gemeente te Rotterdam heeft de administi'atieve en synagogale installatie van opperrabbijn L. Vorst plaatsgehad. Hierbij waren o.m. tegen woordig de ambassadeur van Israel in ons land, de heer H. A. Cidor, de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, en de burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum met zijn echtgenote. Sinds de deportatie van wijlen opperrab bijn A. B. N. Davids, heeft de Joodse Ge meente te Rotterdam geen eigen opperrab bijn gehad. Het opperrabbinaat werd waar genomen door opperrabbijn J. Tal te Am sterdam, en na diens overlijden door op perrabbijn S. Rodrigues Pereira te Hilver sum. De nieuwe opperrabbijn werd in 1931 tot hoofd van het Joodse onderwijs in Rot terdam benoemd. Na een verblijf in Ber gen Belsen keerde hij er na de oorlog te rug om onder supervisie van opperrabbijn Tal de Joodse Gemeente te leiden. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f7,65, post- abonnees f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. OCCOCO- .OCCCOXXX)CCCOCOC<X>XXOCCCOOCOCCCCOCX«COOOOOCCC< VELSEN DINSDAG 22 SEPTEMBER Thalia: „Brigade des Doods", 20 uur. Alcoholics Anonymous, zaal Abelenstr.: Van 20 uur af spreekuur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum: open van 14 tot 16.30 uur. Herv. Jeugdgebouw: V.P.R.O.-eabaret, 20 uur. WOENSDAG 23 SEPTEMBER Thalia: „Brigade des Doods", 20 uur. Rex: „Stormloop tegen de Saracenen", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum: open van 14 tot 16.30 uur. Raadhuis: van 10 tot 12 uur spreekuur wethouder van sociale zaken; gemeente raadsvergadering 19.30 uur. BEVERWIJK DINSDAG 22 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Sergeant Zack". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Razzia in de onderwereld". Kennemer Theater, 20 uur: „De Keer kring", Marionettentheater. WOENSDAG 23 SEPTEMBER Bioscopen: als dinsdag.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5