FEEST IN KIGONMEDIP IS EINDELOOS DANSEN EN DAN DE ZWIJNEN ETEN Prinses Irene kreeg een ezeltje en andere geschenken uit Spanje De oudste betrekkingen van ons land met Noord-Amerika Geen Westduitse interesse in negenhonderd Moskovitsjes Rijen roodgeverfde gezichten deinen dooreen bij het dreinen der tifa's BRUGGE VREEST CONCURRENTIE VAN TERNEUZEN Interessante vondsten van Amsterdam's archivaris De bezoekers Zwendel in Londense City Egyptische pers valt Kassem aan wegens executies Zoenoffer Biennale van Sao Paulo geopend UNOxominissie voor Laos bestudeert documenten Afghanistan zal nooit zijn onafhankelijkheid verkopen Burgemeester Vandamme slaat alarm in Brussel Nederlandse „culturele delegatie" in Peking Brussel ontkent bericht over verwijdering aan het hof Turken willen Grivas van Cyprus laten verbannen De Russische ambassade blijft er mee'zitten... Indische versterkingen in Sikkim aangekomen DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 (Door dr. L. D. Brongersma) Al twee nachten lang was het feest in Kigonmedip. Van de overkant van het dal drong het gezang en het geluid van de tifa's tot ons door. Het nieuws, dat er een groot leest zou zijn, werd door boodschappers naar andere dorpen gebracht en daarbij werd verzocht om bepaalde dansen achterwege te laten zolang de varkens nog niet waren geslacht. Anders zou het wel eens mis kunnen gaan met het feest en de deelnemers. Van wijd en zijd kwamen de deelnemers toestromen. Zo zagen wij op de eerste feestdag al groepjes mannen en vrouwen langs ons kamp trekken om naar Kigonmedip te gaan. Een groot dansfeest is niet iets, dat je elke dag ziet en zo konden wij ook de verleiding niet weerstaan om de derde dag eens te gaan kijken. Het feest zou deze dag tamelijk vroeg beginnen en daarom togen wij al om half vier op weg. Er waren reeds vrij veel mensen in Kigonmedip, maar er viel nog niets van feestvieren te bespeuren. Kigonmedip bestaat uit verscheidene buurtschappen. De voornaamste is die waar het iwool (het sacrale mannenhuis) staat. Daar werd dan ook het feest gehouden. Iwool, bogaam (mannenhuis) en vijf gezinswoningen staan in een kring om een pleintje. Tussen de huizen is een lage omheining aangebracht van liggende stammetjes. In het gewone leven mogen de vrouwen niet op dit plein komen, maar op dansavonden maakt men een uitzondering. Men was zich al aan het klaar maken voor het bal. De meeste mannen waren al fraai opgeschilderd met een mengsel van rode aarde en varkensvet. Sommige man nen hadden het gehele gezicht en een deel van de romp met deze glimmende licht rode verf besmeerd, andere hadden er al leen het voorhoofd en de wangen mee be dekt en weer anderen hadden een verti cale streep op het voorhoofd en strepen van de ooghoek naar het oor. Een man had binnen een kring van rode verf een laag okerkleurige verf op zijn gezicht aange bracht, hetgeen hem in het half duister een lijkkleur bezorgde. Behalve rood wa ren ook glimmend zwarte strepen in trek. Bosjes van casuaris- of paradijsvogelve ren, rechtopstaand op het voorhoofd, arm banden van varkenstanden met daaraan een snoertje kralen gemaakt van Jobstra- nen (een grassoort), ringen van casuaris- pennen met snaveltjes van loeries eraan om de hals gedragen, een gevlochten zwarte band vele malen om het middel ge wonden, kettingen van varkenstanden om de hals, een koord met hondentanden om de heupen en de onmisbare kalebas vol tooiden het tenue van de mannen. De vrouwen droegen schortjes van riet stengels, een vóór en een achter, opgehan gen aan een koord om de lendenen. Dik wijls waren vele lagen stengels over elkaar aangebracht en de schortjes hadden dan iets van stevige boenders. Om de hals kettingen van mosselschelpen, of gevloch ten gele banden, gemaakt van de bast van een orchidee, een voorhoofdsversiering van gele paradijsvogelveren voltooiden de kleding van de vrouwen. Een enkele maal droegen de vrouwen kettingen van varkenstanden, maar die waardevolle dingen zag men vaker bij de mannen. Ook de vrouwen hadden zich beschilderd. Zij gebruikten geen varkensvet en daarom was de kleur bij hen dof en donker. Ook hier allerlei variaties in het patroon van de beschildering en naast rood ook dik wijls een zwarte kring als begrenzing van het gelaat. De vrouwen, die mee gingen dansen hadden als staart een dikke bundel rietstengels boven het achterschortje. Terwijl wij nog eens in het dorp rondke ken, weerklonk van ver weg een luid ge zang. Het waren de mensen van de kam pong Ebonatera, die naar het feest kwa men. Iedereen stroomde naar de rand van het dorp om deze intocht gade te slaan. Op een heuvel aan de overkant van het dal zagen wij de optocht aankomen. Van tijd tot tijd hield de gehele groep stil en hief een luid gezang aan, waarbij al even werd gedanst. Langzaam kwam de stoet door het dal, zo nu en dan met een luid gebrul van „oewah, oewah" snel herhaald, de roep, die men overal hoort als een groep een dorp nadert, als er een boom omgehakt wordt, of waar ook maar LONDEN (AFP) In Londen is een mysterieuze affaire aan het licht geko men waarvan naar men verwacht door Labour, dat zich altijd tegen bepaalde beursspeculaties heeft gekant, partij zal worden getrokken bij de verkiezingscam pagne. De zaak heeft geleid tot opschor ting van de beursoperaties betreffende veertien ondernemingen die geleid wor den door zekere Henry Jasper en Fried- rich Grundwald. Laatstgenoemde zou naar Israel vertrokken zijn. Begin vorige week zakten de aandelen van twee maat schappijen, de „Lintang" en de „Ely", die door Jasper waren aangekocht, aanzien lijk. Jasper zou die transacties niet heb ben kunnen honoreren. Achteraf verklaar de Jasper dat de transacties voor Grun- walds persoonlijke rekening waren en dat hij zelf slechts als agent was opgetreden. De niet voldane schuld zou ongeveer ze ventien miljoen gulden belopen. CAIRO, (Reuter) De terechtstelling van dertien Iraakse legerofficieren op zon dag heeft aanleiding gegeven tot verbit terde aanvallen in de Egyptische pers op het bewind van premier Kassem. Het re geringsgezinde blad „Al Achbar" eist de arretatie van „De slachter die over Irak heerst". De heersers van Irak zijn geen Arabieren, „maar werktuigen van vreem delingen, die Irak van het nationalisme •villen zuiveren". Volgens Egyptische en Syrische pers- en •ad'oberichten zijn in Bagdad massale protestbetogingen gehouden. Kassem heeft zondag een onderhoud ge had met d: Russische en de Chinese am bassadeur in Bagdad. De Russische am bassadeur is een week geleden terugge keerd na een verblijf van bijna twee maan den in Moskou. enige emotie bij te pas komt. Onderaan de helling bij Kigonmedip hield de groep weer stil en wij konden nu beter zien wat zich afspeelde. Vooraan dansten vier of vijf vrouwen, daarachter kwamen de man nen. De vrouwen veerden zacht in de knieën op en neer en daarbij zwiepte de dikke bundel rietstengels op en neer en maakte een ruisend geluid. Zes mannen sloegen met de vlakke hand op de zand- lopervormige tifa's. De rest van de man nen dromde bij elkaar. Er was een voor zanger en de rest viel in met een lang aan gehouden galm. Zo nu en dan zagen wij de mannen op en neer springen en bewe gingen maken of zij pijlen afschoten. Naar mate de stoet nader kwam, werd ons be duid, dat wij beter naar het dorp terug konden gaan om daar de intocht op het plein te zien. Wie niet meedanste zat voor de huizen of op de omheining te kijken. Eerst kwamen de danseuses van Ebonate ra op het plein en daarna de mannen. Zij kwamen niet door dezelfde ingang, want dat hoort niet. De danseressen van Kigon medip stonden inmiddels ook opgesteld. Zij vormden dwarsrijen, de rechterarm werd voor de borst gekruist en de rechter hand omvatte de rechter elleboog van de buurvrouw. De linkerarm werd voor de borst van de andere buurvrouw gehouden en de linkerhand ondersteunde haar lin ker elleboog. De hele dans bestond voor namelijk in een zacht op en neer wippen, waarbij zij zacht in de knieën veerden en de rietstaarten wuifden. De danseressen van de gasten stonden opgesteld rechts en links van het iwool en daar bleven zij blijkbaar het gehele feest op en neer wip pen. De mannen kwamen in een lange rij binnen, in de linkerhand de boog met een bundel pijlen en in de rechterhand rechtop een pijl met een paar kleine veertjes bij de punt. Achteraan of naast de rij van mannen de zes mannen met de tifa's. Zij voerden een danspas uit en gaven het rit me aan. Langs de rand van het plein gin gen de mannen tot voor het iwool en daar dromden zij te zamen met mannen van Kigonmedip op een kluitje bij elkaar. De vrouwen dansten tot bij dit groepje en bleven daar weer in de knieën staan ve ren. Toen hief een man weer het gezang aan en alle anderen vielen in. Langs de rand van het plein, dat door de plassen die erop stonden, langzamerhand in een smeuige modderbij was herschapen, ging de groep naar de overkant, tegenover het iwool en daar herhaalde zich hetzelfde ge zang. Zo gaat het zonder enige variatie heen en weer. De mannen keken strak voor zich uit en slechts een enkele, die wel eens bij ons in het kamp kwam, gaf een flauwe glimlach van herkenning. In het schemerdonker stonden wij zo nog drie kwartier naar de dans te kijken en toen werd het ons te eentonig. Het ging allemaal volgens hetzelfde patroon en dat uren lang tot in de vroege morgen. Er vie len wel eens dansers af en er gingen an dere meedoen, maar het bleef steeds ge lijk van bewegingen en gelijk van zang. Wij maakten gebruik van het beetje dag licht dat er nog was om de terugtocht te aanvaarden. Het hoogtepunt van het feest was het maal van varkensvlees, dat volgt na de laatste nacht van dansen. Kigonmedip zorgde zelf voor een stuk of vier varkens en de gasten brachten ook nog wat mee. Het varken werd met een poot aan een paal gebonden en daarna met een pijl doodgeschoten. De varkens werden ge slacht, een groot vuur werd aangelegd en in de hete as werd het varkensvlees ge roosterd. Bij ons is het gebruikelijk, dat wij na een redelijke portie vlees verzadigd zijn, maar dat geldt niet voor de Sibillers, die blijven doorzwelgen totdat alles op is. Een deputatie, waarbij één van de man nen, die hier uit onze opslagplaats had ge stolen, kwam als zoenoffer twee varkens poten aanbieden. Het was een loffelijk ge baar, maar feitelijk kwamen zij er goed koop mee af, want wat er nog aan bijlen zoek is, was genoeg om vier grote varkens te betalen. Het ezeltje Platero. dat met drie soort genoten cn begeleid door vijf Spaanse stu denten, de lange reis van Spanje naar Ne derland achter de rug heeft, is gisteren in de tuin var paleis Soestdijk aafi Prinses Irene aangeboden. Vergezeld door de Spaanse ambassadeur in ons land, de her tog van Baena, en de vijf Spaanse studen ten stapte de zwaar bepakte Platero het hek van het paleis binnen. In de achter tuin ontving Prinses Irene het gezelschap. De hertog van Baena stelde zijn jonge landgenoten en Platero aan de Prinses voor. De twee zakken die teweerszijden van Platero's rug hingen en die getooid waren met de vlaggen van Nederland en Spanje, werden geopend en daaruit kwam een aantal geschenken voor de Prinses te voorschijn: twee gitaren, een aantal grammofoonplaten met Spaanse volks muziek, een pop in klederdracht van de streek van Valencia, als symbolische dank voor de hulp die Nederland destijds heeft geboden bij de watersnood in Valen cia, en een stel castagnetten. De Prinses was zeer dankbaar en vol bewondering voor het gebodene. „Gracias, muchas gra- cias, fantastico, formidabile" zei zij. Het ezeltje was inmiddels rustig op het gazon gaan grazen. Op het terras zongen de stu denten Spaanse liederen voor de Prinses. Zij begeleidden zich met de gitaren, die zij de Prinses hadden aangeboden. Hun eigen instrumenten hadden zij namelijk niet bij zich. Zij zongen onder meer een speciaal voor deze gelegenheid gecompo neerd liedie „Irene" De studenten waren opgetogen over het feit, dat de Prinses Spaans met hen sprak. Zij dankte hen har telijk voor het ezeltje en voor de andere geschenken en zei. dat do studenten zich voortaan „Los Caballeros de la Princesa Irene" mogen noemen. Platero bij zijn nieuwe meesteres in de tuin van paleis Soestdijk. President Kubitschek van Brazilië heeft maandag in aanwezigheid van vijfduizend gasten te Sao Paolo de jaarlijkse Biennale geopend, waaraan deze keer twaalfhon derd kunstenaars uit zevenenveertig lan den hun medewerking hebben verleend. Hoogtepunt van de expositie is een spe ciale Van Gogh-tentoonstelling. Het is de eerste keer dat in Zuid-Amerika een aan tal werken van Vincent van Gogh bijeen gebracht wordt in een expositie. De Braziliaanse president gaf als zijn mening dat de volkeren van de wereld zonder aan hun nationale kenmerken voor bij te zien, toch met één taal, die van de kunst, tot elkaar kunnen spreken. Bij de opening zei hij: „Van dit ogenblik af tot aan de sluiting van de tentoonstelling, is Sao Paolo de wereldhoofdstad van de kunst". Op de Biennale heeft Tsjechoslowa- kije zondagavond de gouden medaille ge wonnen voor de beste toneelvoorstelling. De medaille voor de beste tekenaar ging eveneens naar Tsjechoslowakije en werd gewonnen door Frantisek Troster. De Santa Rosa-medaille voor de beste cultu rele tentoonstelling kwam in handen van de Verenigde Staten met de inzending die de Yale-universiteit had verzorgd. VIENTIANE (Reuter) De UNO-com- missie voor Laos heeft maandag verga derd met leden van het Laotische kabi net nadat zij gereed was gekomen met het bestuderen van een Laotisch docu ment waarin communistisch Noord-Viet- nam wordt beschuldigd van agressie. De UNO-commissie wil zich desgewenst ook met vertegenwoordigers van de commu nistische beweging Pathet Lao in verbin ding stellen. Maandag was het rustig in Laos. De waarnemende minister van Buiten landse Zaken van Laos, Sisouk Champas- sak, heeft verklaard dat zijn regering niet kan instemmen met het Russische voor stel om de toestand in Laos te bespreken tijdens een internationale conferentie. Hij deelde mee dat de militaire situatie ,kalm" is. Premier Sar dar Mohammed Daud: KABOEL (Reuter) Afghanistan zal nooit zijn onafhankelijkheid „verkopen voor materiële steun van de Sovjet-Unie of van andere zijde", aldus heeft de Af ghaanse premier, Sardar Mohammed Daud verklaard. Hij gaf in een onder houd met de pers toe dat de aanvaarding van militaire hulp op grote schaal van de Sovjet-Unie een vraagstuk zou worden in geval van een wijziging in de betrekkingen, maar elk land dat militaire hulp ont vangt, bevindt zich in dezelfde positie, zo zei hij. Op vragen deelde hij mede: „Het feit alleen dat wij een groot deel van onze militaire uitrusting van bepaalde zijde krijgen betekent niet dat wij onder in*- vloed van die zijde komen. De Verenig de Staten en bijna ieder land ter wereld helpen ons. Het is niet onze schuld als de balans doorslaat naar de ene kant". Van onze correspondent in Brussel) De plannen voor uitbreiding van Ter- neuzen, die onlangs bekendgemaakt zijn, hebben heel wat beroering gewekt in het havengebied van Zeebrugge en Brugge. Nu Terneuzen de kern zal worden van een nieuw havengebied verwacht West-Vlaan- deren daarvan een felle concurrentie in de toekomst. Brugge dringt er bij de Bel gische regering op aan de eigen havens dusdanig uit te rusten, dat de balans op zijn minst in evenwicht blijft. Het Brug se stadsbestuur ijvert er reeds jaren voor om de haven van Zeebrugge toegankelijk te maken voor schepen van grote tonnen- maat en industriezones aan te leggen, niet alleen in de onmiddellijke omgeving van de haven zelf maar ook langs het Boude- wijnkanaal, dat de havens van Zeebrug ge met Brugge moet verbinden. De plan nen hiervoor zijn reeds uitgewerkt en het eerste deel van de werken zal op 10 step- tember in aanbesteding worden gegeven. Te Brugge vindt men dat het geheel van de voorziene werken in een te traag tem po wordt uitgevoerd, vooral ook met het oog op de verwachte felle concurrentie van Terneuzen. Er wordt op gewezen, dat, nu Terneuzen een ontwikkelingskern voor nijverheid wordt, de gemeente Terneuzen zeer voor delige aanbiedingen kan doen voor het vestigen van nieuwe bedrijven. Men is er hier van overtuigd dat deze voordelige aanbiedingen ook aantrekkelijk zullen zijn voor Belgische bedrijven. De voorde len bestaan onder meer hieruit dat bedrij ven, die in Terneuzen grond kopen voor het bouwen van industriehallen, de helft van de aankoopsom door de Nederlandse staat terugbetaald zullen krijgen. Ook voor nieuwe gebouwen worden belangrijke ver goedingen van de staat in uitzicht gesteld. Voorrang verzocht Het kan derhalve niemand ontgaan, zo schrijft de burgemeester van Brugge, de heer Vandamme, in een brief aan de Bel gische regering, dat het havencomplex Zeebrugge-Brugge bedreigd wordt door Terneuzen. Dat mag niet. Het Belgische volk, aldus de Brugse burgemeester, zal ongetwijfeld niet begrijpen dat de Belgi sche staat Terneuzen zou uitrusten en Zee brugge niet. Maar het Belgische volk zou wel begrijpen, en zal het recht en de plicht hebben te eisen, dat Zeebrugge voorrang geniet. Wij vragen dan ook dat de regering 'n financieel plan voor Brugge- Zeebrugge ontwerpt, waarbij er rekening mee gehouden moet worden, dat de nodi ge kredieten op korte termijn beschikbaar zijn. De spoedige uitbouw van het haven complex is dringend, te meer met het oog op de belangstelling van belangrijke bin nen- en buitenlandse maatschappijen voor de vestiging van nijverheden die aan dui zenden in het Westvlaamse land werk zou den verschaffen. De burgemeester wijst er verder op dat de uitvoering van het programma van de werkgroep-Willems voor de voorhaven van Zeebrugge, ge raamd op 750 miljoen frank, de hier voor ziene investeringen mogelijk maakt. Hetzelfde programma voor de industria lisatie van het grondgebied langs het Bou- dewijnkanaal omvat het bouwen van een zeesluis met grote afmetingen, het graven van een dok ten westen van de achter- haven, waarmee reeds begonnen is, het verbreden en uitdiepen van het Boude- wijn kanaal, de onteigening van 700 hecta re ten oosten van het kanaal en het gra ven van twee zijtakken voor industriële doeleinden. De uitgaven van dit gehele programma, zo schrijft de heer Vandam me verder, worden op een miljard twee honderd miljoen frank geraamd. De uit voering van het volledige programma be loopt een miljard negenhonderdvijftig miljoen frank. In een tweede brief herinnert burgemees ter Vandamme andermaal aan de plannen voor Terneuzen en de geweldige mogelijk heden voor deze gemeente om tal van nieuwe nijverheden op haar grondgebied aan te lokken. Gelet op het feit, aldus de heer Vandamme, dat Terneuzen een ge vaarlijke concurrent wordt voor het ha vencomplex Zeebrugge-Brugge. dank zij de plannen, die grotendeels op kosten van de Belgische staat worden uitgevoerd, wordt een beroep gedaan op de Belgische regering opdat Brugge als ontwikkelings kern voor industrie zeer zal worden uitge breid. TOKIO (UPI) Het persbureau Nieuw China meldt uit Peking, dat aldaar maan dag „een Nederlandse culturele delega tie" is aangekomen die „onder leiding staat van ir. H. J. Schoemaker uit Delft en die op uitnodiging van de Communis tische Chinese Vereniging voor culturele betrekkingen met het buitenland de her denking van de revolutie op 1 oktober zal bijwonen." Van bevoegde zijde te Delft is ons des gevraagd meegedeeld, dat het hier niet gaat om enige officiële Nederlandse dele gatie maar om een particulier initiatief, dat uitgegaan is van de Amsterdamse hoogleraar W. F. Wertheim (Gemeente Universiteit). Ir. H. Schoemaker, adjunct directeur van het Hydraulisch laborato rium der Delftse T.H., maakt de reis naar Peking dan ook als privé-persoon, even als zijn twee metgezellen, de Amsterdam se schrijfster E. de Jong-Keesing en het P.v.d.A.-Eerste Kamerlid mr. G. J. P. Cammelbeeck. Het drietal Nederlanders zal zich op de hoogte stellen van diverse facet'm van cultuur en wetenschap in communistisch China. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische pers schrijft niets over een „verwijdering" tussen koning Leopold en prinses Liliane, geboren Baels. De prin ses brengt enkele dagen vakantie door in Oostenrijk, waar de Belgische koninklijke familie een landgoed heeft te Hinteriss in Tirol. De prinses jaagt daar en is er reeds verscheidene malen alleen geweest. Het verhaal over de verwijdering tus sen koning Leopold en prinses Liliane werd verzonnen door een verslaggever van het Londense rchandaalblad Daily Mirror. De persattaché van koning Bou- dewijn verklaarde dat het gerucht volle dig uit de lucht is gegrepen. Koning Bou- dewijn is gisteravond laat van vakantie teruggekeerd. ATHENE (AFP) „Voor niets ter we reld zullen wij Grivas (de voormalige lei der van de EOKA) toestaan voet aan wal te zetten op Cyprus na de uitroeping van de republiek", aldus heeft dr. Fazil Kut- chuk, de leider van de Turkse gemeen schap op Cyprus, aan het Atheense blad „Het Volk" verklaard. Grivas heeft er her haaldelijk blijk van gegeven de Turken te haten en hen te willen verderven, aldus Kutchuk. De Turkse leider verklaarde zich ook tegen Russische hulpverlening aan Cyprus. Om meer gegevens te krijgen over de oudste Nederlandse betrekkingen met Noord-Amerika heeft dr. S. Hart van Am sterdams gemeente archief ter gelegen heid van de Hudsonherdenking onderzoe kingen verricht. Het resultaat daarvan is een publikatie „The prehistory of the New Netherland Company". De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, die de Hudsonherdenking in Amerika bijwoont, heeft de eerste exemplaren van deze studie aangeboden aan verscheidene autoriteiten en instituten in de Verenigde Staten. In de Amsterdamse notariële archieven heeft dr. Hart enige tot nu toe onbekende acten gevonden, die verhalen welke moei lijkheden twee Amsterdamse compag nieën elkaar in 1614 op de Hudson berok kenden. Schipper Adriaen Block was de eerste, die Hudson's spoor terugvond. In 1613 slaagde ook de Westindiëvaarder (Van onze correspondent in Bonn) De Russische ambassade in West-Duits- land, gevestigd in de romantische Rijn omgeving van Rolandseck, weet nog altijd geen raad met negenhonderd auto's van het merk Moskovitsj, waarvoor geen Westduitse kopers zijn te vinden. Volgens het Westduits-Russische handelsverdrag van 1958 mogen de Russen die auto's wel verkopen, maar er is geen enkele belang stelling voor deze 1,3 liter wagens die vijf duizend mark moeten kosten. Tengevolge van deze Russische mis stap hangt de handelsattaché van de am bassade, Medvedkov, een enkele reis naar Moskou boven het hoofd. Deze attaché heeft tijdens de handelsbesprekingen doorgedreven dat de negenhonderd auto's op de lijst van aan te bieden goederen wer den geplaatst. De Russen maakten er een prestigekwestie van. Zij meenden te kun nen profiteren van de steeds groter wor dende welvaax-t in de Bondsrepubliek en propaganda te kunnen maken voor hun produkt. Maar de Moskovitsj 407, waar voor in de handelsovereenkomst een be drag van tien miljoen mark is opgenomen, kan onmogelijk concurreren tegen de vele kleine en middengrote wagens, waarmee de Westduitse autoliefhebber wordt ver wend. Allereerst is Medvedkov er niet in ge slaagd een bedrijf te vinden, dat zijn auto's wil verkopen. De Russen zochten een ondernemer met een net van vijftig service-stations. Per handelaar zouden twintig auto's van vijfduizend mark per stuk mogen worden afgezet. Geen auto handelaar die daarvoor te vinden is De ambassade blijft dus met haar auto's zitten. Zij zal misschien pogen de Duitse regering de schuld te geven, maar die kan haar handen in onschuld wassen. Ten slot te is er een vrije markt: wie geen kopers voor een produkt vindt, moet maar thuis blijven Krim-champagne Ook anderzijds is het Russisch-West- duitse handelsverdrag van 1958, dat in ok tober vernieuwd moet worden, geen dave rend succes. Wel waren er een paar Duit sers, die winst zagen in de verkoop van meer dan honderdduizend flessen Krim- champagne en gingen andere posten van het aanbod aan goederen (de Westduits- Russische handel omvat naar beide kan ten een bedrag van 850 miljoen mark) van de hand, maar wat moet men in West- Duitsland doen bij voorbeeld met een half miljoen ton kolen, een post die dan ook gekortwiekt werd tot dertigduizend ton, omdat West-Duitsland kolen in overvloed heeft. Daarentegen waren er kopers vol doende voor tarwe, katoen en hout, maar landbouwmachines uit Rusland worden niet gevraagd. Daaregenover staat dan, dat de Russen hun scheepsbouwopdrachten inkrompen met het oog op de weinig aan lokkelijke handel met de Bondsrepubliek, waarmee met gesloten beurzen zaken wordt gedaan: geen afzet van Russische produkten, dan ook geen koop van West duitse goederen Ondertussen staan op de Russische han delsafdeling te Bad Honnef, bij Könings- winter aan de Rijn, auto's van het type Moskovitsj te wachten op handelaars en kopersDeze prestigeslag hebben de Russen in West-Duitsland dan ook zeker verloren. NIEUW DELHI (UPI) Ter verster king van de vrij karige grensbewaking zijn in de Indische grensstaat Sikkim, die aan communistisch China grenst, de tachementen van het Indische leger aan gekomen. Het gouvernement van Sikkim heeft India, dat bij verdrag verplicht is de staat te beschermen, om deze militai re hulp gevraagd Het is rustig aan de grens tussen Tibet en Sikkim, het staatje aan India's noord grens dat zijn defensie in handen heeft ge steld van India. Volgens hardnekkige ge ruchten in de hoofdstad Gangtok zijn de Chinezen teruggeslagen. Met hulp van Ti betaanse vluchtelingen wordt nu met alle macht gewerkt aan een nieuwe weg van Noord-India naar Sikkim. Thijs Volckersz Mossel erin, de Hudson terug te vinden. Hij bood de Indianen meer dan het dubbele van Blocks's prijs voor het bont (merendeel bevers). Brandstichters en muiters Eind januari 1614 is Block's schip, de „Tijger", op de Hudson verbrand. In 1916 zijn stukken van dit verbrande schip op gegraven, die zich nu bevinden in het mu seum van de stad New York. Daarna maakte een deel van de bemanning van het verbrande schip zich meester van het schip van Mossel, de „Nachtegael", en ging ermee op zeeroof in de Westindi- sche wateren. Nadat de „Tijger" ver brand was, liet Block ter plaatse een jacht bouwen, dat de toepasselijke naam „On rust" kreeg. De Compagnie van Nieuw- Nederland, die 11 oktober 1614 opgericht werd, had mede tot doel de onderlinge concurrentie te beteugelen. Biografische gegevens zijn voorts ver zameld over de kooplieden, schippers en commiezen, die betrokken waren bij de eerste vaarten naar de Hudson. De Am sterdamse kapitein Adriaan Block heeft het eerst ontdekt, dat Manhattan en Long Island eilanden zijn. Zijn kaart van 1614 geeft nauwkeurig zijn ontdekkingen weer van de kust van de staat Connecticut en de rivieren, die daarop uitkomen. Vis- en bonthandel Reeds voor Henry Hudson's komst was het mondingsgebied van de Hudson ver kend. Hel had echter geen aandacht ge trokken. Hoewel de Engelsen uitvoerig waren ingelicht over Hudson's reis, had den zi.i hiervoor weinig belangstelling. Vanwaar dan die belangstelling der Neder landers? Om dit te weten te komen, moest onderzocht worden, vanneer en waarom de Nederlanders hun ogen op Noord-Ame rika richtten. Zij kwamen hier zeer laat. Franse, Engelse, Portugese en Spaanse schepen waren hen reeds tal van jaren voor geweest. Zij bezochten de rijke vis- banken bij New Foundland. De daar ge vangen kabeljauw, die op New Foundland gedroogd werd (stokvis) werd echter niet in Nederland gebruikt. Onze stokvis kwam uit Bergen in Noorwegen. Maar toen de Nederlanders aan het ein de der zestiende eeuw regelmatig de Mid dellandse Zee gingen bevaren, bleek daar een markt te zijn voor „Terraneufse vis" (New FoundlandTerra Nova). De Ne derlanders kochten deze vis eerst in Enge land, maar zij kwamen reeds korte tijd la ter op New Foundland om een lading vis te kopen, die dan in Cartagena of Valencia verkocht werd. Spoedig daarna versche nen zij ook op Canada (Nova Scotia en No va Francia). Hun belangstelling blijkt dan nog meer uit te gaan naar het Canadese bontwerk. De Fransen, die dit gebied als hun terri toir beschouwden, verboden de Nederlan ders, daar handel te drijven. Op de Am sterdamse stapelmarkt werd een goede prijs gemaakt voor het Noordamerikaan- se bont. Daarom wilden de kooplieden dit niet betrekken via Rouaan (het centrum van de Canadese bonthandel), maar recht streeks uit het produktiegebied. Een Amsterdamse bonthandelaar ging met twee Fransen een contract aan om on der Franse vlag bont uit Canada te halen. Toen hij en enige andere kooplieden hoor den, dat Hudson in 1609 op de door hem ontdekte rivier bont met de Indianen ge ruild had, was dit voor hen een reden, schipper Adriaan Block uit te sturen. Het Hudsongebied, gelegen tussen de territoi- ren van Engeland (Virginia) en Frankrijk (Nova Francia, Maine), was in feite een niemandsland.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7