Verkeer op de verkeerde weg Minister acht spoedige beslissing over het IJmond-probleem nodig Bruiloftsfeest eindigde in familieveldslag Twee hoogleraren planten eerste bloembollen voor Floriade Strenge straffen voor tien vechtlustigen C. J. van Mastrigt nieuwe voorzitter van het C.N.V. DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 9 BEGROTING BINNENLANDSE ZAKEN Nog geen licht in de moord op de „Utrecht" Gezagvoerder gelooft aan een ongeluk Meubelfabriek afgebrand Polygoon komt met „schooljournaals" „Belgische weck" in Amsterdam START VAN „TULPENRALLY' Hoge onderscheiding voor prof. dr. 0. Bottema Honderd man op wachtgeld bij Artillerie Inrichtingen Persstemmen over de typografenstaking Op de Duivendrechtsekade vloog een wesp door het open portierraampje een auto binnen. De automobilist schrok daarvan zo, dat hij de macht over het stuur verloor. De auto „ontwortelde" een lantaarnpaal en sloeg om, maar de bestuurder liep slechts een paar schrammetjes op. Op een met knipperlichten beveiligde overweg bij Nieuw-Leusen tussen Zwolle en Meppel ramde een elektrische locomotief een vrachtauto met oplegger, waarop een graafmachine werd vervoerd. De onderkant van de oplegger raakte vast op de over weg. De chauffeur en een bijrijder sprongen uit de cabine, net bijtijds om te zien hoe de oplegger met de dragline honderden meters door de trein werd meegesleurd. Er bleef niet veel van over. Dat was ook het geval met een lesvliegtuigje, waarmee een sportvlieger boven het vliegveld Hilversum enige „stunts" vertoonde, die eindigden in een val van geringe hoogte. Het toestel werd vernield en de vlieger liep vrij ernstige kwetsuren op. In de toelichting op de begroting van Binnenlandse Zaken zegt minister Toxo- peus o.a. dat zijn beleid, evenals dat van zijn ambtsvoorgangers erop gericht zal zijn, tegen aantasting van de provinciale en gemeentelijke zelfstandigheid te waken en de doorwerking van de decentralisa tiegedachte te bevorderen. Overtuigd van de noodzaak, dat met be trekking tot het IJmond-probleem op kor te termijn een beslissing wordt genomen heeft de minister deze zaak onmiddellijk na zijn optreden ter hand genomen. Uit voerig nader mondeling beraad met Ge deputeerde Staten van Noordholland heeft hem tot een voorlopige conclusie geleid, waaromtrent hij thans overleg pleegt met zijn ambtgenoot van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Zijn streven is erop ge richt, het definitieve standpunt van de re gering zeer spoedig kenbaar te maken. Indien de voorbereiding door de provin ciale- en gemeentebesturen tijdig zal zijn voltooid, kunnen in de loop van het zittingsjaar voorstellen worden verwacht voor een gemeentelijke herindeling van de Noordwest-Veluwe, van Walcheren, van de ingedijkte Braakman en van het gebied tussen Gouda, Oudewater, Woerden en Boskoop en voor een wijziging van de grens tussen de gemeenten Oostburg en Schoondijke, Hoogeveen en Ruinen, Made en Oosterhout, Amersfoort en Leusden en Hulst en randgemeenten. Financiële verhouding Wat het wetsontwerp betreffende een nieuwe regeling van de financiële verhou ding tussen het rijk en de gemeenten be treft zegt .de minister dat de aanpassing van de voorgestelde aan de bestaande uit keringsregelingen geruime tijd in beslag zal nemen. Bij invoering van de nieuwe uitkeringen van 1 januari 1959 af zal deze aanpassing, welke uiteraard pas na het totstandkomen van de wet ter hand geno men kan worden, gemakkelijker kunnen verlopen en in verband daarmede min der tijd vergen dan bij invoering op een tijdstip na de totstandkoming van de wet. Er kan een, zij het betrekkelijk kleine, verbetering worden geconstateerd in de vlottende-schuld-positie, welke verbete ring echter in de laatste maanden, waar in de mogelijkheden voor de gemeenten op de kapitaalsmarkt gering waren, vrij wel tot stilstand kwam. De bruto vlotten de schuld van de gemeenten tezamen be droeg eind juni 1959 nog rond f 1150 mil joen en de verplichtingen wegens in uit voering zijnde werken rond 1800 miljoen, waartegenover op die datum een bedrag van rond f 760 miljoen stond wegens ge contracteerde doch nog te ontvangen lang lopende leningen. De situatie is nog zoda nig, dat de medio 1957 ten aanzien van de voorziening in de kapitaalbehoeften van de gemeenten genomen maatregelen ge handhaafd moeten blijven. Verplaatsing bevolking Het is wenseliik gebleken"dë ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap-, pen, van Sociale Zaken en Volksgezond heid en van Maatschappelijk Werk, die op het terrein van de verplaatsing van de bevolking een eigen taak hebben te' ver vullen, bii de uitvoering van de Wet Ver plaatsing Bevolking te betrekken. De maatregelen, die op het gebied van de organisatie Bescherming Bevolking in het komende zittingsjaar in het bijzonder de aandacht zullen vragen, zijn van tweeër lei aard. In de eerste plaats zijn er die maatregelen, welke samenhangen met een aanpassing van de opzet van de zelfbe schermingsorganisatie in het A-gebied aan nieuwere inzichten. De aanpassing zal om vatten een accentverlegging wat de ta ken van de blok- en de wijkorganisatie betreft en een terugbrenging van de forma tiesterkte van de zeKbeschermingsorgani- satie. gepaard gaande met; een opzet wel ke toevoeging van vrijwilige mankracht aan de wijkorganisatie in de tijd van pa raatheid mogelijk maakt. Naast deze or ganisatorische maatregelen staan ook nu weer op de voorgrond die maatregelen welke verband houden met de gevaren BOSTON (UPIReuter) Recher cheurs van de Bostonse politie hebben in New York bemanningsleden en passa giers van het Nederlandse s.s. Utrecht ver hoord in verband met de gisteren gemel de moord op de 23-jarige mevrouw Lynn Kaufmann, dochter van een rijke in dustrieel uit Chicago. De 'politie verklaart dat mevrouw Lynn Kaufmann op het hoofd geslagen werd voordat zij van de „Utrecht" in zee geworpen en verdronken zou zijn. Gedurende drie uur werd mevrouw Stan ley-Spector ondervraagd. Zij is de echt genote van prof. dr. Stanley Spector, hoog leraar aan de Washington Universiteit in St. Louis, die mevrouw Kaufmann als se cretaresse in dienst had. Mevrouw Stan ley is voorzover bekend de laatste die me vrouw Kaufmann in leven heeft gezien. Mevrouw Kaufmann heeft bij de familie Stanley Spector en hun drie kinderen in St. Louis gewoond sinds zij in 1956 voor de hoogleraar ging werken. De twee vrou wen en de drie kinderen waren nu op de terugweg van Singapore waar prof. Stan ley Spector een jaar heeft gewerkt. Hij zelf was vooruit gevlogen. In het onderzoek naar de moord heeft de politie de theorie ontwikkeld dat me vrouw Kaufmann vermoord is omdat zij lucht had gekregen van een complot om opium de V.S. binnen te smokkelen. Ongeluk? Kapitein A. J. de Bruijn van de Utrecht heeft thans aan zijn reders, de Rotter damse Lloyd geseind, dat inderdaad op het traject BostonNew York mevrouw Kauf mann werd vermist. Men nam aan, dat zij over boord was gevallen en verdron ken. Kapitein De Bruijn acht geen enke le reden aanwezig om aan misdrijf te den ken, maar de politie van Boston acht een onderzoek gewenst op grond van bepaal de vermoedens. De resultaten van dit on derzoek moeten nog worden afgewacht, al dus de gezagvoerder. De politierechter in Arnhem heeft een vechtpartij berecht, die in de nacht van 11 op 12 september de bevolking van een hele Nijmeegse stadswijk in rep en roer bracht. Het ging hierbij om een vete tus sen twee families, S. en Van H. aan de Anjelierenweg. De gelegenheid om het uit te vechten werd aangegrepen toen een zoon van de familie S. met een 17-jarige dochter van de familie Van H. in het huwelijk trad en er 's avonds ten huize van de Van H.'s bruiloft werd gevierd. Met alles werd er toen gegooid en gesla gen en de politie slaagde er pas na uren in, de rust te herstellen. In de omgeving van het huis van de familie Van H. zag het er toen uit alsof er een wervelwind ge woed had. Verscheidene mensen hadden verwondingen opgelopen, zo ook een der aanwezige agenten die met een steen op het hoofd werd geslagen. Tien arrestanten, onder wie een 37-jarige moeder van acht kinderen, werden meegenomen naar het politiebureau waar ook het bruidspaar terwille van de eigen veiligheid de rest van de nacht doorbracht Van de verhitting der gemoederen was ter rechtszitting geen spoor meer te bekennen. De verdachten stonden gedwee op een rijtje voor de po- litirechter, maar ontkenden goeddeels schuld. Vannacht is brand uitgebroken in een fabriek voor betimmering en meubelen te Schiedam. De fabriek, die ondergebracht was in houten loodsen, brandde tot de grond toe af. Een nabijgelegen oude molen bleef be houden. In zijn requisitoir voerde de officier aan, dat hier sprake was van een tevoren beraamd plan. „Wij hebben al zo veel met jeugdige nozems te stellen, dat ik er echt voor bedank er nog volwassen nozems bij te krijgen", aldus de officier. Hij eiste tegen de tien verdachten, van wie de oudste 62 jaar was en de jongste 17, gevangenisstraf fen variërend van één week tot drie maan den. De politierechter vonniste grotendeels conform. Eén verdachte werd vrijgespro ken wegens gebrek aan bewijs. De zwaar ste straf, drie maanden gevangenisstraf, kreeg een 35-jarige magazijnbediende die een der agenten tijdens het tumult met een steen op het hoofd had geslagen en die reeds eerder wegens mishandeling ver oordeeld was. De filmonderneming Polygoon, die zich reeds van 1952 af bezig houdt met de ver vaardiging van didactisch verantwoorde filmstrips ten behoeve van het onderwijs, gaat nu een schooljournaal (16 mm-film met een vertoningsduur van twaalf mi nuten) uitbrengen. In tegenstelling tot het traditionele bio scoopjournaal wordt niet. het accent ge legd op de actualiteit, doch op de docu mentaire onderwerpen. De bedoeling is de kinderen te confronteren met de leerzame en zinvolle gebeurtenissen en verschijn selen uit het dagelijks leven in ons land en daarbuiten. Deze schooljournaals kun nen daarom ook steeds opnieuw worden gebruikt omdat zij niet spoedig veroude ren. De scholen zullen dit journaal, dat bij besloten proef voorstellingen door de peda gogische centra gunstig is ontvangen, kun nen huren. De bedoeling is, elke maand een nieuwe aflevering te laten verschijnen. Om peda- gogisch-didactische redenen worden de films zonder geluid gemaakt. welke dreigen door het mogelijke gebruik van nucleaire aanvalsmiddelen. Personeelsbeleid De minister houdt in overeenstemming met het voornemen van het kabinet bij zijn adviezen ten volle rekening meTde wens de personeelsbezetting waar mogelijk tot bescheidener proporties terug te brengen. Aangezien de door zijn ambts voorgangers opgedane ervaring heeft ge leerd, dat zonder critische beoordeling van buitenaf de formaties niet steeds in de optimale verhouding staan tot de te ver richten taken, terwijl een juiste waarde ring slechts mogelijk is, indien vaststaat, dat een diensteenheid doeltreffend is ge organiseerd, is de minister genoopt uiteraard in nauw overleg met zijn ambt genoten speciale aandacht te schenken aan de organisatorische aspecten der per- soneelsformaties. Het personeelsbeleid zal erop zijn ge richt, de kwaliteit van het personeel te verhogen. Selectie, vorming en opleiding zullen speciale aandacht dienen te genie ten. Daarbij streeft de minister naar een grotere uitwisselbaarheid van het perso neel. De minister is voornemens, tegelijk met een wijziging en verruiming van de ont slagbepalingen de totstandkoming van een nieuwe wachtgeldregeling te bevorderen, die het wachtgeld mede afhankelijk stelt van de leeftijd ten tijde van het ontslag. Het onderscheid tussen kort en lang wacht geld zal dan komen te vervallen. De mi nister zal de herplaatsing van wachtgel ders in andere hun passende functies in de rijksdienst met kracht blijven bevorde ren. De invoering van de systemen van werkclassificatie en prestatiebeloning vindt geleidelijk voortgang. De regering streeft ernaar dat nog aan het einde van dit jaar een wetsontwerp voor een nieuwe pensioenwet zal kunnen worden ingediend. De Belgische minister van verkeerswe zen, de heer P. W. Segers zal op 2' okto ber in de Apollohal te Amsterdam een om vangrijke tentoonstelling openen, een der onderdelen van de Belgische week die van 2 tot en met 10 oktober a.s. in de hoofd stad wordt gehouden. Deze manifestatie, georganiseerd door het Belgische commis sariaat-generaal voor toerisme, heeft niet alleen ten doel het verstevigen van de ban den tussen de beide Beneluxlanden, doch ook het geven van een overzicht der toe ristische. artistieke en economische mo gelijkheden. die België biedt. Film-, to neel- en muziekvoorstellingen. folkloristi sche optochten en beiaardconcerten zullen die week samenvallen met de (voor het publiek gratis toegankelijke) tentoonstel ling", waaraan door Nederlandse en Belgi sche instanties is meegewerkt. Tijdens een in Utrecht gehouden buiten gewone algemene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond is tot voorzitter van het C.N.V. gekozen de heer C. J. van Mastrigt. Hij volgt de heer M. Ruppert op, die tot lid van de Raad van State is benoemd. De heer Van Mastrigt werd op 25 sep tember 1909 in Klundert geboren. Aan vankelijk was hij werkzaam op een druk kerij, doch later werd hij landarbeider. Hij sloot zich aan bij de Nederlandse Christe lijke Landarbeidersbond, waarvan hij in 1931 in het bestuur van de afdeling Ze venbergen kwam. Hij werd tot voorzitter gekozen en nam het initiatief tot het stich ten van een Christelijke Besturenbond in die plaats. C. J. van Mastrigt Na de bevrijding werd de heer Van Mastrigt lid van net dagelijks bestuur van de Ned. Chr. Landarbeidersbond en in 1947 volgde hij de heer M. Ruppert als voorzitter van deze bond op. De heer Van Mastrigt heeft een groot aandeel gehad in de voorbereidende werk zaamheden voor de Stichting van de Land bouw. Later volgde zijn benoeming tot lid van het hoofdbestuur van het C.N.V. In zijn afscheidsrede zei de heer Ruppert onder meer: „Weliswaar ben ik de eerste Staatsraad uit de kring van de werk nemersvakbeweging, doch niet de eerste arbeidersjongen die Staatsraad wordt. Dat was dr. J. Schouten, die evenals ik vroeger bloemistarbeider is geweest". Namens het-'C.N.V werd de heer Rup pert een schrijfbureau aangeboden. De aangesloten bonden verrasten hem met een bureaustoel en een bureaulamp. Na mens het overlegorgaan van de drie vak bonden sprak de voorzitter van het N.V.V., de heer C. van Wingerden, en namens het conven.t van christelijk sociale organisaties, de heer H. de Mooij. De voorzitter van de S.E.R.. prof. dr. G. M. Verrijn Stuart en de voorzitter van de Stichting van de Arbeid, mr. F. de Graaff, voerden eveneens het woord. Aan de achterzijde van het museum Boymans van Beuningen in Rotterdam op het gazon en bij het bordes van de tuinzaal, hebben maandag twee professoren zich diep gebukt om met vaardige hand bloem bollen te planten in twee vierkantjes met teelaarde. Die bollen waren de eerste van de ruim anderhalf miljoen bloembollen, die volgend jaar op de Florida voor een fantastisch kleurenschouwspel zullen zor gen. Op het veertig ha grote terrein van de Floriade in Rotterdam zijn maandag morgen de eerste bloembollen geplant. Nadat professor dr. E. Van Slogteren (geheel rechts) enkele narcissen de grond in had gestopt, plantte de hui dige directeur van het Laboratormm voor Bloembollenonderzoek in Lisse, professor dr. ir. J. P. H. van der Want, de eerste tulpen. Professor dr. E. van Slogteren, de afge treden directeur van het Laboratorium voor bloembollenonderzoek in Lisse plant te de eerste narcissebollen. Zijn opvolger, professor ir. J. P. H. van der Want, maak te onder het goedkeurend oog van vaklie den die deze plantcampagne uitvoeren, een begin met de aanleg van een tulpenborder. Dat alles gebeurde aan de voet van een ho ge mast met de Floriade-vlag, een rode, gestyleerde tulp op een wit veld. Er was een groot gezelschap van Flori- ade-autoriteiten en personen uit het bloem bollenvak aanwezig bij de start van deze „tulpenrally" op de Floriade. De algemeen voorzitter van de tentoonstelling, dr. A. J. Verhage, vertelde dat in 1958 de totaalex port van bloembollen circa tweehonderd miljoen gulden bedroeg. Uit een klein be gin is het bloembollenbedrijf gegroeid en opgebouwd tot een tak van tuinbouw, die ons land over de gehele wereld vermaard maakt. Hiervoor is ook van wetenschappe lijke zijde een belangrijke bijdrage gele verd en zulks verklaarde de actieve aan wezigheid van de beide hoogleraren, „bol led-bozen" zogezeid. Professor Van Slogteren zei. alvorens de eerste narcissen te planten, dat het we tenschappelijk onderzoek veertig jaar ge leden slechts schoorvoetend in het bollen- bedrijf is aanvaard. Thans is dit geheel anders. De bestudering van de gezond heid van de bloembol, het onderzoek van de klimaatsinvloeden, zowel in ons land als in on™ afzetgebieden, hebben belang rijke gegevens opgeleverd. Dank zij de krachtige medewerking van de kwekers is de verbruiksperiode van de bloembollen belangrijk verlengd. Zowel door vervroeging" van de bloei als door remming voor latere bloei konden nieuwe afzetgebieden worden veroverd, zoals door de export naar het zuidelijk halfrond. Professor Van der Want. de opvolger van professor Van Slogteren, verklaarde het als zijn taak te zien, het wetenschappelijk onderzoek van de bollencultuur verder te bevorderen. Hij sprak de hoop uit, dat vol gend voorjaar en zomer de bezoekers van de Floriade in verrukking zullen komen van de kleuren der geëxposeerde bolge wassen. Bij de rectoraatsoverdracht aan de Technische Hogeschool te Delft heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals mee gedeeld, dat de Koningin de aftredende rector magnificus prof. dr. O. Bottema, had benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. De versierselen beho rende bij deze onderscheiding reikte de minister aan prof. Bottema uit aan het einde van een toespraak, waarin hij de scheidende rector magnificus huldigde voor al hetgeen hij in zijn negenjarige ambtsperiode voor het hoger onderwijs in het algemeen en voor de Technische Ho geschool te Delft in het bijzonder heeft ge daan. De minister noemde prof. Bottema een grootmeester van de taal, die boven dien beschikte over een stuurmanskunst, waarmede hij het schip van de senaat tel kens weer behoedzaam wist te loodsen tus sen de Scylla van overspannen vernieu wingsdrang en Charybdis van vermolmde traditie. De in Rijswijk gevestigde afdeling labo- reerwerkplaatsen van het Staatsbedrijf Artillerie-inrichtingen zal worden opgehe ven daar aan dit fabriekscomplex op kor te termijn een andere bestemming zal wor den gegeven. Op deze afdeling werken circa 100 man personeel dat na het ont slag op wachtgeld gesteld wordt en waar voor een bijzondere regeling wordt ge troffen. Onder het opschrift „Proteststaking" schrijft de Volkskrant van heden: Het dreigt traditie te worden, dat de tot standkoming van een nieuwe cao voor de grafische bedrijven gepaard gaat met een protest-staking bij de Amsterdamse dag bladen. Vandaag op de kop af drie jaar geleden kwamen de kranten één dag niet uit, gisteren ontstond een zelfde situatie. De trouwe lezer, die terecht is gaan ge loven in de leuze, dat je de krant niet mis sen kunt „geen dag", zou bijna gaan den ken, dat zijn lijfblad het best af en toe een etmaal zonder hém schijnt te kunnen stellen. Maar dat is niet waai'. Het gaat alle krantemensen de grafici inbegre pen aan het hart, als ze een dag ver stek moeten laten gaan. De lange duur van de onderhandelingen, de verwachtingen, die in de loop van de tijd zijn ontstaan en ten slotte de bittere teleurstelling, toen het College van Rijks bemiddelaars bezwaar maakte, hebben ertoe geleid, dat de grafici in de hoofd stad tegen het advies van de organisa ties in meenden een zeer duidelijk pro test te moeten laten horen. Anderen, el ders in het land, hebben dit protest over genomen. Dezelfde grafici hebben drie jaar geleden ook geprotesteerd. Toen was het tegen een loonbeslissing, die viel on der het kabinet-Drees, nu gaat het tegen een, die genomen wordt in het kader van de vrijere loonpolitiek onder het kabinet- De Quay. Dat verklaart, waarom Het Vrije Volk zich nu zo ontzettend opwindt en zijn lezers probeert wijs te maken, dat dit dan de vrijere loonpolitiek is. Het is misschien goed er Het Vrije Volk aan te herinneren, dat ook onder het bewind van minister SuuiTioff loonsverhogingen werden ge toetst en dat ook toen afkeuring mogelijk bleek. Binnen het raam van de vrijere loonvorming vindt eveneens toetsing plaats, zij het dat nu meer dan vroeger rekening wordt gehouden met wat per be drijfstak mogelijk is. Er is officieel alleen maar bekend ge maakt. dat het standpunt van het college van Rijksbemiddelaars afwijkt van dat van de werkgevers en werknemers. In hoeverre het afwijkt en wat dit voor ge volgen kan hebben voor de loonvoorstel- len is niet bekend. Het is dus onmogelijk nu reeds de beslissing van het college te beoordelen. In ieder geval weegt voor ons in een stelsel van vrijere loonpolitiek de moeizaam tot stand gekomen overeen stemming tussen werkgevers en werkne mers zwaar, zeker in de grafische sector, steeds een pionier in de verwezenlijking van de overlegsgedachte. De bezwaren van het college moeten dus wel zeer fun damenteel zijn, willen ze gewicht in de schaal leggen. In dat geval heeft het col lege de moeilijke plicht voet bij stuk te houden, omdat fouten bij het begin van de vrijere loonpolitiek tegen de spelregels begaan zich later ernstig zouden wreken. Noch de grafici noch iemand anders zou daar belang bij hebben behalve als er zou worden aangestuurd op een mislukking van de vrijere loonpolitiek. Het nader overleg zal op korte termijn uitkomst moeten bieden. Voor de grafici hopen we oprecht, dat het college spoken heeft ge zien. Mocht dat niet zo zijn, dan zullen ze van hun kant open moeten staan voor re delijke fundamentele bezwaren. De Telegraaf van heden geeft zijn visie op de typografenstaking in de volgende bewoordingen: De economische positie der grote landelijke bladen is ten gevolge van de laatste wereldoorlog aanzienlijk verzwakt. Hebben de vooroorlogse bladen door de oorlogsgebeurtenissen en hun na sleep hun financiële reserves grotendeels ingeboet, de na de oorlog nieuw versche nen landelijke kranten staan voor de taak, de technische uitrusting, die zij bij hun verschijning misten, nieuw op te bouwen, en daartoe is nodig, reserves te kweken. Daarbij komt, dat de naoorlogse regerin gen de abonnementsprijzen steeds krach tig onder druk hebben geplaatst. Het ge volg is, dat deze abonnementsprijzen aan zienlijk lager liggen dan de buitenlandse. Dit, hoewel nieuwe machines en grond stoffen, zoals papier en inkt, tegen inter nationale prijzen moeten worden inge kocht. De lagere abonnementsprijzen kun nen daarom slechts gehandhaafd worden door druk op de lonen. Betaalden vóór de oorlog de dagblad drukkerijen lonen, die aanzienlijk hoger lagen dan die der particuliere handels drukkerijen, thans zijn die in beginsel ge lijkgetrokken. De drukker of zetter in de dagbladbedrijven neemt, niet meer de be voorrechte plaats in, die hij vóór de oor log bezette. Vandaar de moeilijkheden, die telkens weer in de dagbladbedrijven op treden, zowel bij het aanwerven van per soneel als door spontane uitbarstingen. Dit is de achtergrond van de actie, waar door onze lezers hun maandagochtendblad hebben moeten missen. Bij de touwtrek kers achter de schermen ging het erom, het kabinet-De Quay een hak te zetten. En dat werd vergemakkelijkt door de tactiek van colleges, zoals de Stichting van de Ar beid en het College van Rijksbemidde laars. In deze kringen wist men heel goed wat zich afspeelde tijdens de langgerekte onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers over de thans zo omstreden cao in de grafische industrie. Had men partijen tijdig gewaarschuwd, dat wat in de maak was niet goedgekeurd zou wor den, de nieuwe overeenkomst zou nooit door werknemers en werkgevers gezamen lijk zijn geaccepteerd. Men zal tegenwerpen, dat een dergelijk overleg niet op de weg der genoemde col leges lag. Wie zo spreekt, lokt opzettelijk moeilijkheden uit en ontneemt wei-kgevers en werknemers hun laatste verantwoorde lijkheid. Wat hier ook van zij, de wilde staking van gisteren heeft niet alleen niets opge lost, maar tegelijkertijd een prestigekwes tie geschapen, die moeilijk te verteren valt. Het is duidelijk, welk spel er gespeeld wordt. Enerzijds het bukken van rege ringscolleges voor een kortstondige wilde actie, anderzijds de dreiging van een al gemene typografenstaking. Er zal veel be leid nodig zijn om beide klippen te omzei len. Eén ding is zeker. De bovengenoemde colleges zijn voor de tweede keer men herinnert zich wat zich heeft afgespeeld bij de metaalbedrijven een bron van on rust en moeilijkheden gebleken. De zoge naamde geheime besprekingen, die zij voeren, bleken zo lek als een mandje te zijn. Zij voerden geleidelijk de spanning op tot een kookpunt. Slechts indien de di rectieven aan deze onpraktische lieden ge wijzigd worden, zijn moeilijkheden als thans opnieuw zijn opgetreden, te vermij den. Wellicht ligt in deze richting een weg uit de impasse, waarin wij thans geraakt zijn.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9