Stratenmaker reed met weggenomen auto op politieman in dra Ion Twee jaar gevangenisstraf geëist in Deense schilderijen-affaire Tegen Beverwijker jaar cel geëist voor diefstal van vrachtauto halfzwaar - Huwelijkszwendelaar maakte anderhalve ton buit Eis: twee jaar jeugdgevangenis Vijf jaar gevangenisstraf geëist VRIJDAG 25 S E P T E \I B E R 1959 17 HAARLEMSE RECHTBANK Haarlemse rechtbank Lasser verhandelde ruim twintig bromfietsen Muziekschool in Geleen Minister slaat eerste paal voor 3000 systeemwoningen Washington weigert visum aan Russische professor Hume voor de rechtbank dié is het toch maar! Ook in Virginia en American Kinderen stichtten brand op zolder; kleuter omgekomen Antwoord van minister over koelhuisboter Gasfitter stond terecht wegens dood door schuld Ontslagen KLM-employé beledigde directie Oud-KNIL-militairen procederen tegen de staat Dr. Banki uit Roermond ligt in Oost-Berlijns ziekenhuis Twee jaar jeugdgevangenis heeft de of ficier van Justitie bij de Haarlemse recht bank, mr. H. Lagerwaard, donderdag ge- eist tegen een 21-jarige Haarlemse hulp- stratenmaker. Drie feiten waren hem ten laste gelegd: diefstal van een fiets en een auto, samen met een 23-jarige Haarlem se opperman, verder het rijden onder in vloed van sterkedrank in deze auto en het niet voldoen aan het stopteken van twee Haarlemse hoofdagenten van poli tie. Een der politiemannen kon slechts door ijlings opzij te springen aan dood of verwonding ontsnappen. Het gebeurde allemaal in de avond van 4 juli en de nacht daarop. Om halftwaalf verliet het tweetal het Haarlemse café, waar het bier en jenever had gedronken, de hulpstratenmaker naar zijn zeggen 12 a 13 glazen bier en twee of drie borrels en de opperman tien glazen bier, naar hij zei. In de Spiegelstraat in Haarlem nam de opperman een fiets weg. De stra tenmaker stuurde en de opperman ging achterop zitten. Op het Prinsen Bolwerk gekomen gooide de opperman de fiets in het water. Daarna zag de stratenmaker een auto staan. Het portier bleek niet af gesloten te zijn. Met een schroevendraaier werd contact gemaakt en het tweetal ging op weg naar Amsterdam. Op de Harmen- jansweg stond een politieman, op het trottoir onder een brandende lantaarn. Volgens zijn verklaring tegenover de politie en de rechtercommissaris zag de stratenmaker de man al op verre afstand staan. De politieman stapte op de rijweg en gaf een stopteken. De stratenmaker schrok, naar hij verklaarde, begon te slin geren en reed het stopteken negerend en meer gas gevend recht op de agent af. Toen de auto nog tot op twee drie meter van de agent verwijderd was, sprong de ze ijlings opzij. „Als die agent dat niet gedaan had had ik hem doodgereden," had verdachte tegenover de politie ver klaard. Thans kwam hij hierop terug. Dat had hij in zijn zenuwachtigheid gezegd, verweerde hij zich. De president, mr. H. J. Ferwerda, antwoordde, dat hij zich hield aan verdachte's oorspronkelijke ver klaring. Om twee uur in de nacht arriveerden de Haarlemmers in de hoofdstad. Zij reden wat rond en keerden terug naar Haarlem. Op de Schipholweg vroeg de opperman zijn vriend een stukje te mogen lijden. Hij had nog nooit een auto bestuurd. De stra tenmaker deed het voor. De opperman reed ongeveer vijf kilometer. „Laat mij maar weer rijden, vóór er ongelukken ge beuren," zei de stratenmaker. Op de Raamsingel zag een collega van de genoemde hoofdagent om half vijf in de morgen de wagen met hoge snelheid naderen. De bestuurder voldeed niet aan zijn stopteken, gaf daarentegen nog meer gas en nam de bocht naar de Wilhelmi- nastraat zo ruim dat hij de daar liggende vluchtheuvel links moest passeren. De po litieman verklaarde nu dat hij niet op de rijweg was gaan staan, omdat hij al wist wat zijn collega op de Harmenjansweg overkomen was. Een half uur later kon de politie het tweetal aanhouden. De officier van Justitie zei in zijn re quisitoir tegen de stratenmaker dat deze geestelijk niet hoog ontwikkeld is. Hij acht te een heropvoeding noodzakelijk en hij eiste twee jaar jeugdgevangenis. De raadsman, mr. J. W. Crefeld, wees er op dat de stratenmaker uit een goed milieu komt en een blanco strafblad heeft. Hij moet in een reflex, in een ogenblik van schrik en angst op de agent zijn ingere den. De raadsman bepleitte een kortere on voorwaardelijke straf dan was geëist en „Dit is een van de verdrietigste zaken die ik in mijn jarenlange praktijk heb meegemaakt", zei mr. F. A. Bijvoet, de raadsman van de 33-jarige Haarlemse lasser die donderdag terecht stond voor de Haarlemse rechtbank, omdat hij 21 of 23 gestolen bromfietsen zou hebben ver handeld. Vijf gevallen, in april, mei en ju ni van dit jaar, waren hem ten laste ge legd. De officier van Justitie, mr. H. La gerwaard, eiste 12 maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaardelijk, met aftrek, een proeftijd van drie jaar en toe zicht van de protestants-christelijke re classering. Huilend en met het hoofd haast op de knieën zat de lasser in de verdachtenbank. Als jongen van tien jaar al kwam hij met de kinderrechter in aanraking, na drie jaar nogmaals. Hij werd ter beschikking van de regering gesteld, in een inrichting geplaatst en voorwaardelijk vrijgelaten. Van 1947 af ging het beter met verdachte. Hij kreeg vast werk. Via een advertentie leerde hij een vrouw kennen. De man wil het zijn vrouw zo goed mogelijk geven. Hij draagt al zijn verdiensten aan haar af. Maar hij knutselt graag en het geld dat hiervoor nodig is wil hij niet van het huis houdgeld afnemen. Een Amsterdammer weet de lasser zo ver te krijgen dat deze een bromfiets van hem koopt. En nog één en nog één. Eerst wist de lasser niet dat de bromfietsen gestolen zijn. Later wel; hij kon het zien aan de gebroken sloten. De bromfietsen verkocht hij weer aan handelaars. Waren het er 21 of 23? Hij weet het niet precies meer. Tegenover de politie verklaart hij er 2000 wijzer van geworden te zijn. Als hij eens goed gaat narekenen komt hij niet verder dan on geveer 950. Dat is het verhaal dat de raadsman over zijn cliënt vertelt. En dan is er ook nog dat ongeluk, drie jaar geleden. Hij kreeg een balk op het hoofd en liep een zware hersenschudding op. Later gleed hij uit en opnieuw kreeg hij een hersenschudding. Hij leed schier ondragelijke hoofdpijnen. Nu en dan bleef hij van zijn werk weg, maar hij probeerde weer aan het werk te blijven. De officier van Justitie wees op het re- lasseringsrapport, dat verdachte tekent als een slappe figuur, bij wie het berouw niet diep gaat. De raadsman drong aan op een korter onvoorwaardelijk deel van de straf dan was geëist. Uitspraak donderdag 3 oktober om half tien. toezicht van het maatschappelijk consulta tiebureau voor alcoholisme. Een herop voeding achtte hij niet noodzakelijk, om dat zijn cliënt goed is opgevoed. Tegen de opperman eiste mr. Lager waard 12 maanden gevangenisstraf, waar van zes voorwaardelijk, drie jaar proef tijd en toezicht van het consultatiebureau. De officier vond deze verdachte zo moge lijk geestelijk nog minder begaafd dan zijn vriend. De raadsman, mr. L. Ali Cohen, achtte de diefstal van de fiets wel bewezen, maar die van de auto niet. Dat heeft de straten maker gedaan. De opperman ging alleen maar mee. Hij bepleitte een straf, waar van het onvoorwaardelijke deel gelijk is aan het voorarrest. De raadsman was het met de officier eens dat de opperman on der leiding moet staan. Uitspraak op donderdag 3 oktober om half tien. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Schol ten, heeft in Geleen de muziekschool ge opend. De staatssecretaris zei, de oprich ting en instandhouding van dit soort mu ziekscholen in eerste instantie te zien als een taak van de plaatselijke overheid, eventueel in combinatie met omliggende gemeenten. Toch is er een uitermate be scheiden rijkssubsidie. De staatssecreta ris verklaarde, dat deze subsidieregeling destijds tot stand is gebracht omdat er ve le muziekscholen waren die de toets van de kritiek beslist niet konden doorstaan. Door de subsidieregeling te creëren kon door de voorwaarden, aan het subsidie te vei'binden, aan de goede scholen een ze kere vorm van rijkserkenning worden ge geven. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, heeft in Rotterdam-Zuid de eerste paal gesla gen van een complex woningen, dat ge bouwd wordt volgens het systeem Dura- Coignet. Totaal worden 3.000 van deze hui zen gebouwd, verdeeld over de gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Ridderkerk en Spijkenisse. Op een normale fundering verrijzen huizen, waarvan wanden, trappen e.d. gevormd worden door betonelementen, die gemaakt worden in een fabriek te Rotterdam. De directeur van de bouwonderneming, de heer J. Dura zette uiteen, dat 200 ar beiders geen bouwlieden per jaar 1.000 woningen kunnen vervaardigen. Vol gens de traditionele bouw zouden hiervoor 1.000 bouwvakarbeiders nodig zijn. Minister Van Aartsen geloofde, dat de systeembouw belangrijke resultaten kan bereiken. De systeembouw is kostenbespa rend op de bouwplaats. De systeemwonin gen doen kwalitatief niet onder voor de traditioneel gebouwde. Hij hoopte, dat de systeembouw tot verlaging vap de kost prijs zal leiden. MOSKOU, (Reuter) Professor Sko- beltsyn, een Russische deskundige op het gebied van de kosmische straling, heeft geen inreisvisum voor de Verenigde Sta ten. Volgens het Russische persbureau Tass dat dit meldt, heeft het State De partment geen reden voor weigering op gegeven. Skobeltsyn, die lid is van de Russische academie voor Wetenschappen, zou de Leninprijs „voor het bevorderen van de vrede tussen de volken" uitreiken aan de Amerikaanse sociale werker, de neger predikant William Dubois. Schattige kinderkleding! Ideale stoffen! Advertentie Lichter, zachter, warmer en daarbij oersterk! En o zo gemakkelijk in onderhoud Dank zij Bayer's textiel vezel 'Draion', dank zij Zaalberg. Let bij slof per meter cn kinderkleding op het Zaalberg-Dralon etiket! De officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. H. G. van Everdingen heeft tegen de 49-jarige Amsterdamse koopman E. P. terzake van oplichting en poging tot oplichting van Deense kooplie den door verkoop van waardeloze schilder stukken twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest (sinds 28 mei j.I.) ge- eist. In zijn requisitoir bracht de officier van Justitie, mr. Ti. G. van Everdingen allereerst in herinnering dat men in De nemarken deze P. als hoofddader be schouwt en hem gaarne zelf had willen be rechten. Om formele redenen geschiedt deze in Nederland. Vervolgens merkte de officier op dat de zelfmoord van de fabri kant S. W. tijdens de berechting van P.'s medeplichtige A. Kiinster de zaak ernsti ger heeft gemaakt. Ten aanzien van de ten laste gelegde op lichting van de genoemde S. W. (voor 290.000 Deense kronen! achtte de officier het oogmerk van wederrechtelijke bevoor deling bewezen. Immers, de werkelijke handelswaarde van de verkochte schilde rijen verschilt aanzienlijk van hetgeen ver dachte er voor vroeg. Deze verdachte ge bruikte tevoren in Duitsland soortgelijke verhalen, aldus de officier. Deze hangen aaneen van aperte leugens. Zo heeft hij te genover de eerder genoemde Deense fa brikant onder erewoord verklaard de doe ken te hebben verkocht aan Braziliaanse relaties. Hoewel S. W. stellig ook iets in de speculatie dier doorverkoop heeft ge zien moet wat zich daar heeft afgespeeld als een voltooide oplichting worden be schouwd. P. heeft zich daarmee weder rechtelijk bevoordeeld met zeker een ton in Nederlands geld, aldus de officier. De officier concludeerde dat de aan P. ten laste gelegde feiten ook in Nederland strafbaar zijn. Het bewijs dat deze inder- In Wintert hur (Zwitserland) is gisteren het proces begonnen tegen de Britse bankrover Donald Brian Hume, die beschuldigd wordt van moord op een taxichauffeur en de poging tot. moord op een kassier van een bank in Zurich. Nadat de aanklacht was voorgelezen, begon het verhoor van Hume over zijn levenswandel. Hume gedroeg zich zelf verzekerd en zijn opmerkingen en ont worden op vragen die door de presi dent van de rechtbank gesteld werden, waren onbeschoft. Een rapport van Scotland Yard over zijn verleden, werd door Hume afgedaan met de opmerking „een stapel leugens". Hume werd geboeid onder zwaar bewapend geleide de rechtszaal binnengeleid. daad zijn gepleegd achtte hij uit de ge tuigenverklaringen geleverd. Ook diens antecedenten liet de officier meespreken: hij is meermalen veroordeeld, onder an dere in Duitsland en België, hoewel ook verscheiden malen vrijgesproken, en even zo zijn enige zaken, die tegen hem aan hangig waren gemaakt, geseponeerd. De raadsman mr. dr. L. P. van der Does zei in zijn pleidooi, dat de fabrikant en bankdirecteur S. W. erop had gerekend in korte tijd een grote slag te slaan met de doorverkoop der schilderijen die hij van P. had gekocht aan de Brazilia nen. „S. W. is bepaald niet door een sa menweefsel van verdichtsels en listige kunstgrepen van verdachte tot afgifte van het geld bewogen." Mr. Van der Does wees erop dat zich in het dossier niet de processen-verbaal bevinden van het ver hoor van S.W. in de zaak Künster door de Deense rechtbank. Künster is toen als medeplichtige veroordeeld. De raadsman ging uitvoerig in op de zijns inziens niet geheel betrouwbare ex pertise. De raadsman concludeerde dat er geen sprake van is dat verdachte door een samenweefsel van verdichtsels en listige kunstgrepen de tapijtfabrikant S. W. heeft bewogen tot afgifte van het geld. De listige kunstgrepen ten aanzien van het optreden van de Duitser Künster in deze zaken acht te hij niet bewezen op grond van diens ver klaringen. Pleiter kwam tot de slotsom dat de tenlaste gelegde feiten niet waren bewezen en concludeerde tot vrijspraak. Zijn verzoek tot invrijheidstelling van P. wees de rechtbank na in raadkamer te zijn geweest, af. De rechtbank doet op 8 oktober uit spraak. Advertentie „Als deze man drinkt krijgt hij blijk baar een onbedwingbare lust om in een auto te rijden. Tot elke prijs ziet hij die dan te bemachtigen. Het is een wonder dat er nog geen doden of zwaar gewonden zijn gevallen. Verdachte heeft steeds juist zijn slachtoffers misgereden", aldus zei de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, donderdagmiddag in zijn requi sitoir tegen een 25-jarige Beverwijkse los arbeider en hij eiste wegens diefstal onder bijzonder verzwarende omstandigheden een jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte was ten laste gelegd dat hij op 7 juni in Beverwijk uit een pakhuis een vrachtauto heeft gestolen. Hij forceerde de deur van het pakhuis met een koevoet. Eerst had hij zijn oog laten vallen op een geparkeerde personenauto, maar hij kreeg deze niet op gang. In de vrachtauto, die was geladen met 179 kratten, reed hij naar Haarlem. Op het Verwulft zwenkte hij rechtsaf, tegen het verkeer in, de Grote Houtstraat in. Hij reed achteruit en be landde op het trottoir. Onlangs is de Be verwijker reeds wegens het rijden onder invloed met de vrachtauto veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Daarbij werd vhem voor tien jaar de rijbevoegd heid ontzegd, terwijl hij reeds gedurende zeseneenhalf jaar niet mocht rijden. Een rijbewijs heeft verdachte niet. In totaal moet hij nog ongeveer anderhalf jaar uit zitten, afgezien van de straf die hij krijgt voor het feit, waarvoor hij nu terecht stond. Toen de president, mr. H. J. Ferwerda, verdachte op het grote aantal veroorde lingen wees en hem vroeg of dit nu zo maar moet doorgaan zei de Beverwijker dat hij zich nu aan een anti-alcoholkuur wil onderwerpen. De raadsman mr. B. J. Lambers, meen de dat een opeenhoping van straffen nut teloos is. Een uitsluitend voorwaardelijke straf vond hij op dit moment het beste. In de gevangenis kan zijn cliënt een re- fusalkuur ondergaan onder toezicht van het consultatiebureau voor alcoholisme. Tegen een 47-jarige directeur uit Sas- senheim, die op 16 juli op de Velsertun- nelweg onder invloed zijn auto zou hebben bestuurd, eiste de officier van Justitie een maand gevangenisstraf en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. „Erkent u onder zodanige invloed te zijn geweest dat u niet kon rijden?", vroeg de president verdachte. „Daar kan ik zelf niet over oordelen. Ik heb er niets van gemerkt," antwoordde de directeur. „Kunt u er geen antwoord op geven", vroeg mr. Ferwerda verder. „Ik heb uw vraag zo goed als ik kan beantwoord", zei verdachte. Op de bewuste avond was de politie bij de Velser tunnel bezig met een verkeerscon trole. Een agent zwaaide met een rode lamp. Als hij niet opzij was gesprongen zou de directeur hem hebben aangereden, verklaarde de politieman als getuige. Ver dachte zei de agent niet te hebben gezien. Hij stopte verderop en daar hij naar drank rook en zeer onvast ter been was, vorder de de agent het contactsleuteltje'en het rij bewijs in. De directeur weigerde deze te geven en een collega van de politieman moest het hem toen afnemen. ,Ik geef je 25 als je me naar Hillegom rijdt" zou de directeur de politiemannen hebben aangeboden. Even later verhoog de verdachte het aanbod tot 100 als de politiemannen hem en ook een man die Vijf jaar met aftrek van voorarrest heeft de officier bij de Amsterdamse recht bank geëist tegen een 57-jarige man, zon der beroep en zonder vaste woon- of ver blijfplaats, wegens oplichting van een aantal vrouwen, met wie deze rijzige, grij zende verdachte via huwelijksadvertenties in contact was gekomen. Hij zou op deze wijze in enkele jaren tijds totaal 144.000 in handen gekregen hebben. „Een huwelijkszwendelaar, die een bij zonder groot gevaar is voor de maat schappij en met name voor bepaalde da mes", aldus de officier van Justitie. In 1952 was de man voor eenzelfde delict ver oordeeld tot. 2Vj jaar gevangenisstraf. Een strenge straf achtte de officier daarom geboden. De verdachte voerde aan. dat de vrou wen in kwestie het hem wel heel gemak kelijk maakten. Hij gaf de drie hem ten laste gelegde gevallen volmondig toe. In huwelijksadver tenties prees hij zichzelf aan als een „heer, allround zakenman, bereisd, gescheiden, gezond en vitaal", die kennismaking wens te met „beslist niet onbemiddelde vrouw, representatieve verschijning, buiten wo nend". Een der reflectanten was een dame uit Hilversum, die een brief van de „heer" kreeg onder een valse naam en een af spraak met hem maakte. Hij vertelde haar later openlijk dat hij een valse naam had opgegeven, dat hij gescheiden was doch „een nieuw leven" wilde beginnen. Hij zei schulden te hebben aan zijn gewe zen vrouw. Ondanks deze verhalen maak te de man een dermate beschaafde en be trouwbare indruk op de vrouw, dat zij hem na een aanvankelijke weigering, bij een tweede bezoek vijftien briefjes van duizend ter hand stelde, omdat zei de president „zij meende een lot uit de lo terij te hebben getrokken met deze man". Later gaf zij hem nog meer geld tot een totaal van 28.000. ook toen bleek dat zijn verhalen over eigen zaken gelogen waren. De Hilverrumse had vrijwel al haar spaar geld aan de man ter hand gesteld. Ook een vrouw uit Roermond en een uit Loosdui nen zijn op deze wijze de dupe geworden van de zwendelaar. Niets geleerd Uit de stukken bleek, dat de verdachte reeds tweemaal was gescheiden en thans samenleeft met een zeer verkwistende vrouw, waarvan hij .zegt, oprecht te heb ben gehouden. Hij 'had de laatste jaren geen enkel beroep uitgeoefend. Een dei- slachtoffers heeft thans nog contact met de man. Zij schreef hem brieven toen hij in de gevangenis zat en verklaarde zich bereid, hem na het uitzitten van zijn straf alsnog in huis te nemen. „Enkele vrouwen zijn door dit optreden van de verdachte volkomen aan de grond geraakt en moesten op rijpere leeftijd nog gaan werken om in haar onderhoud te voorzien", deelde de officier nog mede. De raadsvrouwe sprak haar verwonde ring uit over het feit, dat er zoveel vrou wen zijn die op zulke losse gronden gelden afgeven. „Je kunt het de man niet kwalijk nemen dat hij het zo grif aangeboden geld aannam", zo meende ze. „Maar we moeten het hem kwalijk nemen", repliceerde de president. Uitspraak op 7 oktober. bij hem in de auto had gezeten naar Hil legom zouden rijden. De agenten lieten verdachte op de weg over een witte lijn lopen. Daarbij maakte hij een „uitslag" van wel drie meter, al dus de agenten. De directeur verklaarde enige glazen sherry en bier te hebben ge dronken. De bloedproef had hij geweigerd. Op het politiebureau was hij ter ontnuch tering ingesloten. De officier van Justitie vond dit een in zijn soort zwaar geval. Na de eis zei ver dachte al tien weken helemaal niet meer te hebben gedronken. De raadsman, mr. F. J. D. Theijse jr., bepleitte een voorwaardelijke straf en toe zicht. Uitspraken op donderdag 8 oktober om half tien. Bij een brand in de woning van de familie Scholte in de IJsselmondestraat te Schiedam is vanmorgen het driejarig zoontje Wim om het leven gekomen. De drie kinderen van het gezin sliepen op zolder. Vermoedelijk hebben zij vanmor gen met lucifers gespeeld, waardoor brand ontstaan is. Een der kinderen, de zesjarige Tom, kwam om acht uur naar beneden en riep dat er brand was. De rookontwikkeling was toen al zo hevig, dat de ouders de zoldertrap niet meer op konden. Aanvankelijk meende men dat zich nog twee kinderen op de zolder be vonden, maar spoedig zag men Tom en een broertje buiten lopen. De driejarige Wim werd echter nog vermist. De inmid dels gealarmeerde brandweer stelde alles in het werk om de kleine te vinden. Aan gezien de rookontwikkeling te groot was om via de trap tot de zolder door te drin gen, werd een gat in het dak geslagen. Brandweerlieden die rookmaskers droe gen, ontdekten de kleuter in een kleren kast, waarin hij blijkbaar uit angst was weggekropen. De kleine bleek reeds in de rook gestikt te zijn. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Borst (C.P.N.) over de verkoop van koelhuisboter heeft de minister van Landbouw en Visserij het volgende geant woord; 1. Het is de minister niet bekend, dat aan de kleinhandel boter, die langer dan acht weken in een koelhuis is opgeslagen, als verse boter ten verkoop wordt aange boden. Het is ook niet mogelijk, dat dit verschijnsel zich op enigszins belangrijke schaal zou voordoen, gezien het feit, dat de botervoorraden momenteel uiterst ge ring zijn. De minister is bereid er zijn medewer king aan te verlenen, dat de consumen ten, zowel wat kwaliteit als wat prijs be treft, niet worden gedupeerd. Op grond van dit motief geldt trouwens met betrek king tot boter, die in groot-verpakking in het koelhuis is opgeslagen, reeds sinds en.ige. ïaren het voorschrift, dat zij. indien zij bij 't verlaten van het koelhuis ouder is dan acht weken, moet worden omgepakt in wikkels, voorzien van de opdruk „koel huisboter". De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden heeft opnieuw twee maan den gevangenisstraf geëist tegen een 24- jarige gasfitter wegens dood door schuld. Op 30 december van het vorige jaar zou de man een muntgasmeter in het perceel Javastraat 22 te Leeuwarden in onvol doende gecontroleerde toestand hebben achtergelaten, waardoor gas wegstroom de. Op 1 januari werd de bewoner van dit perceel, de 78-jarige alleenwonende heer C. van Asperen, dood in zijn woning aan getroffen. Bij een nauwkeurig onderzoek bleek een zogenaamde wartelmoer scheef op de aansluiting te zitten. Tijdens een zitting op 25 maart had de officier twee maanden gevangenisstraf ge- eist, doch de rechtbank had het bij nader inzien wenselijk geacht een deskundigen rapport over de zaak te vragen. Hieruit bleek dat het met enige moeite wel mo gelijk zou zijn geweest een manometer te gebruiken bij het opsporen van het lek. Dat de aansluiting door het zware verkeer zou zijn losgetrild achtte men niet aanne melijk. In het rapport werd voorts gesteld dat het wel mogelijk was dat een lek, dat 600 liter gas per uur doorlaat, pas 60 uur later de dood van een mens tengevolge heeft. De deskundige van de verdediger be streed, dat in het onderhavige geval een manometer gebruikt had kunnen worden. Zijns inziens zou het lek zeer goed hebben kunnen ontstaan doordat de heer Van As- peren per ongeluk tegen de meter zou heb ben geschopt. De officier verklaarde dat het rapport hem had versterkt in de mening dat de verdachte haastig- en zorgeloos te werk was gegaan. Rekening houdend met het feit dat de man nog maar kort in dienst was van het gemeentelijk energiebedrijf, vorderde hij opnieuw twee maanden ge vangenisstraf. Uitspraak over veertien da gen. Een vroegere employé van de KLM, ge reedschapmaker en 48 jaar oud, is bij ver stek door de Amsterdamse politierechter veroordeeld tot 25 boete en een voor waardelijke gevangenisstraf van 14 dagen ter zake van belediging van de directie van de KLM. De officier van justitie had 100.— boete en 14 dagen voorwaardelijk geëist. De enige die, als ooggetuige, enige toe lichting kon geven was de portier van het KLM-passagebureau op het Amsterdamse Leidseplein, die vorig jaar briefjes van de verdachte in de vestibule van het gebouw en op straat had gevonden met beledigende opmerkingen aan het adres van de KLM en haar directie. Uit een schriftelijke verklaring van de president-directeur der KLM, de heer Aler, bleek dat de man al jarenlang be ledigende brieven aan zijn privé adres richt. De gereedschapmaker, wiens liefde voor zijn werk na een onenigheid in het bedrijf was omgeslagen in haat tegen de KLM, schreef bijvoorbeeld dat de KLM „een levensgevaarlijk luchtnet exploi teert", „winsten behaalt die voor een groot deel afkomstig zijn uit diefstal" en boven al dat „de directie hem na 17 dienstjaren geestesziek had verklaard, om haar eigen misdaden te verbergen". Dit laatste verge leek de verdachte in zijn epistels met de behandeling die Nagy en Maleter tijdens de Hongaarse opstand ondergingen. De politierechter meende dat er voor de KLM niet veel aanleiding bestaat, zich van deze dwaze brieven iets aan te trekken. Anderzijds-kon hij zich voorstellen dat de directie de jarenlange hardnekkige brie- venschrijverij wel vervelend begon te vin den. Hij legde een lagere geldboete op dan de officier had geëist, omdat hij de gereed schapmaker, die bij de KLM is ontslagen, financieel niet al te zwaar wilde treffen. De civiele kamer van het gerechtshof in Den Haag heeft zich beziggehouden met het proces, dat mr. A. G. Maris namens de hier te lande verblijvende oud-KNIL- militairen voert tegen de staat der Neder landen. De oud-militairen eisen een ver klaring betreffende hun status, waarbij zou moeten worden vastgesteld, dat zij nog steeds als militairen in staatsdienst zijn. Dit wordt door de staat bestreden. De landsadvocaat, mr. E. Droogleever For- tuyn, betoogde voor het hof dat het ont slag van de oud-KNIL-leden volkomen rechtsgeldig is geweest en dat zij dus be schouwd moeten worden als burgers. De kwestie is uiteraard van het groot ste belang voor de betrokkenen, meest Ambonezen. Niet alleen hun eventuele sa lariëring hangt ex-van af, doch tevens, of zij op rijkskosten zullen moeten worden teruggebracht naar Ambon. Daar zou naar hun mening het ontslag pas kunnen in gaan. De zaak werd in eerste instantie aan hangig gemaakt voor het ambtenarenge recht te Den Haag. Dit wees de eis toe, doch tijdens de behandeling in beroep, voor de Centrale Raad van Beroep te Utrecht, werd beslist dat het ambtenaren gerecht om formele redenen niet bevoegd was geweest tot oordelen. De Ambonezen maakten de zaak opnieuw aanhangig, dit maal voor de burgerlijke rechter. De rechtbank in Den Haag wees de eis ech ter af. De betrokkenen gingen tegen deze beslissing in beroep bij het gerechtshof. Het gaat in dit geding om de vraag of een algemene order van 1935 van het Neder lands-Indische gouvernement van toepas sing op de ontslagkwestie is en zo ja, hoe deze order geïnterpreteerd moet worden. Mr. Maris meent, dat deze algemene or der wél van toepassing is en dat het dienst verband tussen de staat en de betrokken KNIL-militairen nog steeds bestaat. Dat de order van toepassing is zou blijken uit de gemeenschappelijke beslissing in 1950 van de ministers van Oorlog en van Unie zaken. Volgens de landsadvocaat is de algeme ne order van toepassing op de KNIL-mili- tairen, behalve wat de ontslagkwestie be treft. Het ontslag is geregeld in de ge meenschappelijke beslissing van 1950, al dus mr. Droogleever Fortuyn, die op grond hiervan wederom concludeerde tot afwijzing van de eis. Het hof zal waar schijnlijk over zes weken arrest wijzen. De zitting werd bijgewoond door een groot aantal Ambonese voormalige KNIL- militairen. Naar de politie te Roermond mededeelt heeft de neuroloog dr. Banki uit Roermond die sinds een dag of tien niets van zich had laten horen, in Oost-Berlijn een onge luk gehad. Hij ligt daar in een ziekenhuis, Dr. Banki heeft dit meegedeeld in een brief aan zijn echtgenote. Dr. Banki is op 13 september, vergezeld van zijn secretaresse, mej. M. Heijnen, naar een congres in Keulen gegaan. Ver moedelijk, aldus de politie, is dr. Banki tijdens het congres in Keulen in contact gekomen met collega's uit Berlijn, met wie hij is meegereisd. Hij is thans opge nomen in een ziekenhuis te Ftirstenwalde bij Oost-Berlijn. In zijn brief schrijft dr. Banki, dat zijn toestand vooruitgaande is. Mej. Heijnen bevindt zich eveneens in Ftirstenwalde in afwachting van haar te rugkeer naar Nederland, aldus de politie.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17