Amerika hoopt dat Kroesjtsjev enige soepelheid zal tonen HET WEER DEKKERS Nieuw plan voor ondergrondse spoorlijn Amsterdam-Schiphol ^'MORRIS before ijou êuy! In de vuurlinie bij een bankoverval Boterspecuiaas Gerard van Praag naar patisserie Hij erkent dat de VS kunnen ontwapenen zonder economisch in moeilijkheden te geraken en dat volk en regering één van w\\ zijn wsE Zonnige perioden Kroesjtsjev keurt mais Boeren helpen gedupeerde veehouders H aarlemmer meer adopteert Gelderse noodgebied NIEUW OVERLEG OVER LOONSPELREGELS Karei Doorman" overvaart Belgische vissersboot In de krant van heden: Het woord is aan Voor echte roomboterspeculaas V R IJ D A G_2 5- S E P-IEM B E RU.9 5 9 44e JAARGANG NUMMER 275 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afcL Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in de V.S.) De bevolking van Washington heeft Kroesjtsjev na zijn rondreis door Amerika welwillender en vriendelijker ontvangen dan bij zijn aankomst negen dagen geleden. De ontvangst was niet uitbundig, maar langs de straten stonden vrij veel mensen, van wie verscheidene zwaaiden en applaudisseerden. Deze houding van het publiek komt overeen met de gevoelens in politieke en journalistieke kringen: men gevoelt wat meer sympathie voor Kroesjtsjev persoonlijk en hoewel de algemene houding nog afwachtend blijft is toch de hoop gestegen dat de Russische leider enige soepelheid zal tonen, wanneer hij vrijdagavond, zaterdag en zondagochtend met president Eisenhower zal confereren in^ Camp David, ongeveer'negentig kilometer ten noorden van Washington. Vóór zondag ver wacht men geen nieuws meer te horen. Naarmate de bijeenkomst in Camp David naderde, bleken de gedachten van Kroesjtsjev zich daar meer op te concentreren. Donderdag aan de lunch te Pittsburgh, sprekende over de komende discussie met Eisenhower, zei hij zelfs „Moge God ons kracht geven oplossingen te vinden, niet door geweld doch door rede". De aanwezigen, onder wie de gouver neur van Pennsylvanië en de burgemees ter van Pittsburgh, applaudisseerden har telijk na deze uitspraak. De gouverneur, die Democraat is had betoogd dat hij niettemin het volste vertrouwen heeft in Eisenhowers beleid bij de komende dis cussie. Kroesjtsjev borduurde hierop han dig door met de opmerking, dat Eisen hower dus kon confereren zonder de vrees door een deel van zijn volk in de steek te worden gelaten en hetzelfde gold ook voor hem omdat er in de Sovjet-Unie slechts een partij bestaat. Ook nu kon hij niet nalaten hulde te brengen aan zijn eigen land. Onze ene partij, aldus Kroesjt sjev, is beter dan jullie twee partijen. De toon van zijn lunchtoespraak gaf ech ter wel enige reden tot bemoediging. Kroesjtsjev redeneerde aldus: wanneer beide volken tot hun leiders zeggen „houdt het been strak", dan zouden we niet veel verder komen. Doch dat verwachten onze volken en de andere volken in de wereld niet van ons. Naar deze woorden te oordelen zou Kroesjtsjev in Camp Da vid een sfeer van geven en nemen wensen. Dit was Kroesjtsjevs laatste openbare rede voor de conferentie en men kan slechts hopen dat zijn stemming niet zal Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den. In de nacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. omslaan. Het is een goed teken dat hij door dergelijke uitspraken niet slechts hoop wekt in Amerika doch tevens bij zijn eigen volk. Zijn populariteit in de Sovjet- Unie zal stijgen, indien hij succes heeft, doch kan een knauw krijgen, indien hij faalt. Zeer hartelijk Hoewel in Pittsburgh vele Amerikanen wonen, die van Slavische afkomst zijn en begaan zijn met het lot van de onderdruk te volken, toch is de ontvangst in die stad zeer hartelijk geweest, wellicht warmer dan ergens anders. Kroesjtsjev, die de laatste dagen geen uitbarstingen van woe de heeft gehad, was kennelijk in een goede stemming door deze ontvangst. Toen een arbeider in een machinefabriek hem een sigaar van acht dollarcent aanbood, gaf hij als dank zijn horloge dat zeker dertig dollar waard is. Hoewel Kroesjtsjev bijna een uur te laat in Washington aankwam, had het publiek geduldig op zijn komst gewacht. Kroesjt sjev had nauwelijks tijd zich te verkleden voor de receptie op de Russische ambas sade en he. was dan ook niet verwonder lijk, dat hij er daar wel wat moe uitzag. Niettemin drukte hij de hand van bijna vijfhonderd bezoekers en daarna wachtte hem nog een diner met een twintigtal zakenlieden. Op de receptie ontmoette Kroesjtsjev vice-president Nixon, die hij als een verloren gewaande oude vriend begroette. „U hebt te veel energie", zei Nixon, waarop Kroesjtsjev grijnzend ant woordde: „En ik heb nog wat in reserve ook". Voorbereiding Vanochtend stond een bezoek aan het nationaal gezondheidsinstituut op het pro gramma maar Kroesjtsjev heeft doen we ten, dat hij de ochtend vrij wilde houden om zich op de conferentie met Eisen hower voor te bereiden. Als 'n ander soort voorbereiding voor Camp David kan men de lunch beschouwen, die minister Herter vandaag aan Kx-oesjtsjev aanbood. De maaltijd stond oox-spronkelijk niet op het programma, doch thans zullen Herter en zijn medewerkers en Kx-oesjtsjev en diens naaste raadslieden elkaar kunnen spre ken op het tijdstip, waarop aller gedach ten moeten uitgaan naar een confex-entie, die voor de wereldgeschiedenis van gi-ote betekenis kan zijn. Niemand weet, wat ex- te wachten staat, doch de stemming is iet wat optimistischex-. Volgens de New Yox-k Times zijn Ameri kaanse functionarissen van mening dat overeenstemming over samenwex-king bij de vreedzame ontwikkeling der kernener- gie waarschijnlijk een van de belangrijk ste concx-ete resultaten van de besprekin gen in Camp David zal zijn. Veel zal ex- van afhangen, wat Kroesjtsjev in con crete onderhandelingen als passend zal be schouwen. Wat ook het resultaat van Kroesjtsjevs bezoek zal zijn, reeds thans kan men zeg gen dat de Russische leider op twee pun ten is afgeweken van de traditionele com munistische houding. Allereerst heeft hij het thans mogelijk geacht, dat Amerika de wedloop om de bewapening kan sta ken, zonder daardoor in economische moeilijkheden te geraken. Vroeger heet te dit onmogelijk. Voorts heeft Kroesjt sjev thans als zijn overtuiging uitgespro ken, dat de regering en het volk van de Verenigde Staten één van wil zijn. Vroe ger maakte men doorgaans onderscheid tussen de heersende kringen, die op oor log zouden aansturen, en het volk, dat de vrede zou wensen. Al met al een reeks bemoedigende symptomen, doch of hoop gerechtvaardigd is, kan wellicht pas blij ken nadat Eisenhower de Sovjet-Unie zal hebben bezocht. In Washington acht men thans het meest waarschijnlijk dat dit tegenbezoek begin november zal wor den afgelegd. Zondagmiddag geeft Kroesjtsjev, voor zijn vertx-ek naar de Sovjet-Unie nog een persconfex-entie te Washington en boven dien zal hij het Amerikaanse volk via de televisie toespreken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ook Eisenhower die dag een boodschap tot zijn volk zal rich ten. (Reuter) Kroesjtsjev en zijn vrouw hebben donderdag ieder op eigen gelegen heid het gebied van de staalstad Pitts- bui-gh verkend. Kx-oesjtsjev bezocht de Mesta-machinefabriek, het enige grote staalbedrijf dat nog niet, als gevolg van de thans reeds 72 dagen oude staalstaking, heeft moeten sluiten. Mevrouw Kroesjt sjev bracht een bezoek aan een kinder ziekenhuis en aan het consultatiebux-eau van de universiteit van Pittsbux-gh. Kroesjtsjev wuifde naar degenen die hem toejuichten. De toejuichingen weer klonken iets luider dan de kx-eten van af keuring. De Russische leider merkte op: „Ik ben naar uw land gekomen om te zien hoe de slaven van het kapitalisme nu eigenlijk leven. Ik heb bevonden dat ze niet slecht leven. Wel, wij zullen u evenax-en". (Van onze Amsterdamse redacteur) De aan- en afvoex-wegen van Schiphol zullen op den duur niet voldoende zijn om de snelle ontwikkeling van de luchthaven te kunnen bijhouden. Op sommige dagen om vat de passagiersbeweging op de luchtha ven reeds een vijfduizend mensen. Dit aantal zal binnen afzienbare tijd verdub beld zijn. Omdat het probleem, de passa giers snel naar de hoofdstad te vex-voeren steeds meer zal gaan knellen, blijft Am sterdam dokteren aan het oude plan van een ondex-grondse spoorlijn tussen stad en luchthaven, dat jax-en geleden in samenwer king met de Nederlandsche Spoox-wegen is opgesteld. Het plan is diverse malen gewijzigd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, het beginstation te bouwen aan het Leidse- Woensdag was Kroesjtsjev de gast op de boerderij van Roswell Garst te Coon Rapids in de Amerikaanse staat Iowa, die hem dit voorjaar in Moskou bezocht. Volgens Garst is Kroesjtsjev er in geïnteresseerd te weten hoe het komt, dat in Amerika twaalf percent van de bevolking de gehele bevolking van voedsel kan voorzien, terwijl daar in Rusland vijftig percent voor nodig is, terwijl het voedsel dan nog minder vlees en proteïne bevat. Kroesjtsjev toont zijn gezelschap een paar mais- kolven van het land van Amerika's beste maisverbouwer Garst (rechts). Boex-en in de Noox-doostpolder hebben zich bex-eid verklaard, voer beschikbaar te stellen voor het vee in die streken van Overijsel die het zwaax-st door de gi-ote droogte zijn getroffen. Verwacht wordt dat nog deze week het eerste veevoer naar Overijsel kan worden vervoerd. Door de droogte is de melkopbrengst aldaar in sommige gevallen met dertig px-ocent te ruggelopen en er komen vrij veel ziekte gevallen onder het vee voor. Het is de bedoeling dat de Noox-doostpol der zich bij de hulpvei'lening zal concen- trex-en op Overijsel, de Wieringermeer op Dx-ente, de Haax-lemmex-meer op Gelder land en dat de Zuid-Hollandse eilanden zich richten op de getroffen gebieden in Brabant. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid zal morgen weer een bespre king hebben met de minister van Econo mische Zaken, J. W. de Pous, en de staats secretaris van Sociale Zaken, B. Roolvink, over de vrijere loonpolitiek. De intex-pre- tatie van de door de regering vastgestel de spelregels voor de gediffex-entieerde loonvorming neex-gelegd in de op 1 augustus aan het College van Rijksbemid delaars verstrekte aanwijzingen levex-t namelijk nog steeds moeilijkheden op. Dat blijkt thans opnieuw bij de moeilijkheden rondom de grafische C.A.O., waaraan Rijksbemiddelaars hun goedkeuring tot- dusver hebben onthouden. Het Centx-aal Bureau voor de Grafische Bedrijven heeft inmiddels nieuwe bereke ningen voorgelegd aan de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. Op gx-ond daarvan is door deze commissie een aan vullend advies aan rijksbemiddelaars ge zonden. Het is nog niet bekend wanneer het College van Rijksbemiddelaars een definitieve beslissing zal nemen ten aan zien van de gx-afische C.A.O. plein, tex-wijl het tracee was gedacht on der de Laix-essestraat. De jongste wijzi ging van het plan houdt in. dat het station wordt geplaatst op het Museumplein ach ter het Rijksmuseum, waarbij de spoox-- lijn onder de Boerenwetering is geprojec teerd. Het Leidseplein, eex-tijds zetel van het hoofdstedelijk K.L.M.-kantoor, heeft men voor de vestiging van een station laten val len, omdat de ruimte er zeer bepex-kt is. Het Museumplein biedt grotere mogelijk heden, vodral ten aanzien van het parke- ren van auto's. Een spoorwegstation im mers tx-ekt onvex-mijdelijk veel verkeer aan. Het K.L.M.-kantoor, dat thans even eens op het Museumplein is gevestigd, zou dan eventueel in het stationsgebouw voor de ondergx-ondse worden opgenomen. Over het tijdstip van de bouw is nog niet beslist. Men kan aannemen, dat dit nog in een ver verschiet ligt. Het blijft echter in de bedoeling liggen, de „ondei'grondse" boven de grond door te tx-ekken naar Den Haag, zodat ook deze stad een zeer snelle verbinding met Schiphol krijgt. Het plan van de ondex-grondse houdt nauw verband met het uitbreidingsplan voor Schiphol. Over enige tijd zullen drie startbanen van dit uitbreidingsplan zijn verwezenlijkt. Op den duur zal het cen trum van stationsgebouwen verrijzen in het hart van het web van startbanen. Op deze plaats zal dan tevens het station van de ondergrondse worden gebouwd. HAMBURG (UPI) In de monding van de Weser heeft het Nederlandse vliegdekschip „Karei Doorman", dat na afloop van NATO-manoeuvres met Duit se marine-eenheden onderweg was naar Hamburg, vannacht een 71 ton metend Belgische vissersvaartuig overvaren. Om ongeveer halftwee meldde de com mandant van het vliegdekschip aan het Westduitse kuststation „Norddeich Ra dio" dat een onbekend klein schip was overvaren. Geruime tijd later werden wrakstukken opgevist, die erop duidden dat het slachtoffer de 0-246 „Frans Elza" uit Ostende was. Men heeft geen sporen gevonden van overlevenden, hoewel verschillende oor logsschepen geruime tijd gezocht heb ben. Ook de Westduitse zeereddingsboot „Hermann Apelt" is uitgevaren doch zy moest onverrichterzake terugkeren. De „Karei Doorman" zou een officieel bezoek van enkele dagen aan Hamburg brengen. Direkt na de aanvaring is het schip voor anker gegaan. Naar het ANP uit Ostende verneemt, bevonden zich aan booi'd van het over- vax-en Belgische vissei-sscheepje vijf per sonen. Het schip was eigendom van de Belgische rederij Frans Legein. 0 Pag. Kroesjtsjev bij Eisenhower1 Weerrapporten 1, 2 Ecnomisch niéuws 2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Nieuwe verkeersbepalingen 3 Uit stad. en omgeving5, 7, 21 Agenda 7 Verkiezingsrede Churchill .9 Volkswagenfabrieken 9 Uitgaan in Haarlem 13 Kunst 13 De Theo Mann-Bouwmeester-ring 13 Feuilleton 15 Radio en Televisie 15 Rechtzaken 17 Sport 19 Beurs 21 DIT NUMMER BESTAAT UIT 'U-vtlvG PAGINA'S. Mme. S t a e 1 Een charmant uiterlijk heeft een char mante geest nodig om een charmant mens te maken. Zonder enig officieel vertoon is don derdag de eerste paal geslagen voor de bouw van de nieuwe pier in Scheve- ningen. Er was veel belangstelling van het publiek. Advertentie WIJ BAKKEN WEER VOOR U Speculaas gevuld met zuivere amandelspijs. Eigen fabrikaat chocolade-artikelen. Jrucafé, Slagroomtruffels, Chocolade met noot. Roomborstplaat. Heerlijk zijn onze bananensoezen. Hazenbergjes, een gebakje met aparte vulling. Hazenberg's 1e klas banketbakkerij CENTRUM GALERIJ Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN! AMSTERDAM TEL. 223596 EXCLUSIEVE WINTERMANTELS Advertentie Advertentie Het personeel van een bank in Cleveland (V.S.) beleefde bange uren toen er een vuurgevecht ontstond tussen de politie en een bankrover, die het gebouw was binnengedrongen. Na een felle vuurwisseling delfde de rover eindelijk het. onderspit: Men vond zijn stoffelijke overschot in de kelder van het gebouw. Op de foto zien we hoe twee vrouwelijke bankbedienden zich in veilig heid brengen, terwijl de politie dekking zoekend achter een auto de bank onder vuur houdt. Kénnemerlaan 100-10.6 Tel. 5501 Enorme sortering MONTY-COATS voor alle leeftijden Advertentie met amandelen a 1.20 per 250 gram zonder amandelen a 0.90 per 250 gram CENTRUM GALERIJ TELEFOON 4302

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1