Bureau Exportconsulenten opgericht PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Wereldnieuws Depressie ontwijkt ons land Luikse staalgroep heeft nu capaciteit van 3 miljoen ton Balletkleding Wat 'n vondst 2 Nieuwe staalfabriek in België Duitse klacht over Nederlandse concurrentie- methoden Status der Nederlandse bedrijven in Indonesië Cultuurmij. Priok MAÏZENA DU RYEA Koninklijke onveranderd interim dividend Chemische industrie AKU- Goodrich geopend Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Federatie voor de Nederlandse export Tarievencommissie IATA in conferentie Conferentie van Gemene best-ministers van Financiën SPORTH UIS SCHOLTE Neratoom wil speurwerk doen Staking bij Volkswagen 98 ct De wereldproduktie van ruw staal Berghuizer verwacht gelijk of hoger dividend Nederlandse vragen over schrootuitvoer Buitenlandse handel van Benelux to VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 (Van onze correspondent in Brussel) Te Seraing, bij Luik, hebben wjj de inbedrijfstelling meegemaakt van een reusachtige staalfabriek met een produktiecapaciteit van anderhalf miljoen ton staal per jaar. Deze enorme produktie wordt bijkans geheel automatisch tot stand gebracht door amper 400 arbeiders, slechts de helft van de arbeidsbezetting van oude staalfabrieken. De voorzitter onthulde dat in Luik wordt geëxperimenteerd met een nieuw Oostenrijks produktieprocédé, voor de verbetering van het gewone Thomas-staal door de bewerking van ruw gietijzer met verpulverde kalk en zuivere zuurstof. De fabriek heeft meer dan een miljard frank (tachtig miljoen gulden) gekost. Hierdoor wordt de capaciteit van de Luikse staalgroep opgevoerd tot circa 3 miljoen ton per jaar, even groot als de grootste Franse en Duitse bedrijven in de Kolen- en Staalgemeenschap. In Luik is men van oordeel dat de scheepsplaten van Thomasstaai thans op enkele percenten na de kwaliteit zullen gaan verkrijgen van de betere, maar ook veel duurdere, Siemens-Martin staalpla ten, welke de Engelse en Nederlandse staalfabrieken produceren. Zij worden voor de scheepsbouw te Rotterdam en Amsterdam gebruikt. Tot nu toe verzetten zich de Lloyds en de andere technische scheepvaartbureaus tegen het gebruik van Thomas staal voor de scheepsbouw. Wan neer de Luikenaren er in slagen inderdaad de Thomas platen van het Oostenrijkse procédé in de scheepsbouw te d oen aan vaarden, zal in deze branche een grote revolutie plaats vinden, aldus zeiden ons waarnemers, die de Poingee pogingen om het Thomasstaai door zuurstof te verbete ren sedert vele jaren oplettend volgen. De nieuwe fabriek, die in het kader van de grote Cockeril fabrieken tot stand kwam, is slechts een deel van het nieuwe investeringsprogramma van 7 miljard frank (540 miljoen gulden). De Duitse christendemocratische Bondsdagafgevaardigde Illerhaus heeft in een brief aan de Europese Commissie van de E.E.G. verklaard, dat de Duitse detailhandel zich in toenemende mate be klaagt over concurrentiemethodes van ondernemingen uit de andere E.E.G.-lan den, die misschien in die landen wel ge oorloofd zijn, maar die volgens de Duitse concurrentiewetten als oneerlijk gebrand merkt worden. Om een einde aan die concurrentie te maken heeft men de laatste tijd in Duits land herhaaldelijk gedaan gekregen, dat Nederlandse firma's door Duitse recht banken werden veroordeeld, waarbij het de Nederlanders verboden werd bepaalde concurrentiemethodes toe te passen, die in strijd zijn met de Duitse concurrentie wetten. Ondanks deze veroordelingen zet ten de Nederlandse firma's hun concur- rentiepraktijken toch voort. Aangezien Duitse vonnissen niet in Nederland uit voerbaar zijn, kan dit niet worden belet. Illerhaus vraagt daarom de E.E.G.- commissie of zij van oordeel is, dat de onmogelijkheid om de vonnissen van de rechtbanken van een der deelnemende lan den in een ander E.E.G.-land te doen er kennen of uitvoeren, een omstandigheid vormt, die de oprichting of het functione ren van de gemeenschappelijke markt be lemmert en zo ja, of zij reeds pogingen heeft gedaan om aan deze misstand een einde te maken. De Duitse afgevaardigde zou willen vernemen, of de E.E.G.-Com- missie de kwestie van erkenning en ten uitvoerlegging van gerechtelijke vonnis sen heeft opgenomen in aanbevelingen aan de Ministerraad van de Gemeenschap, of dat zij de kwestie wil overlaten aan on derlinge onderhandelingen tussen de lan den van de Gemeenschap. In een decreet heeft de Indonesische premier Djuanda woensdag bevestigd, dat Nederlandse ondernemingen in Indonesië van welke alle bezittingen of een gedeelte daarvan op of na 3 december 1957 zijn overgenomen, als Nederlandse onderne mingen blijven omschreven. Zij zijn ge steld onder toezicht van de regering. De verdere regeling van het toezicht op de Nederlandse bedrijven, aldus het decreet, zal geschieden door afzonderlijke beschik kingen van de raad voor de nationalisatie van Nederlandse ondernemingen (Banas). Verklaard wordt, dat Nederlandse on dernemingen, van welke alle of een ge deelte van de bezittingen op of na 3 de cember 1957 werden overgenomen, doch die vielen onder de „voorbereidende" maat regelen van vóór die datum, en voor welke nog geen regeling was getroffen zodat de overname eerst na dat tijdstip geregeld kan worden, zich voor de verdere rege ling van hun status kunnen wenden tot de Banas. In een toelichtende nota, gevoegd aan het decreet, wordt gezegd dat sedert de overname van de Nederlandse bedrijven Nederlanders en anderen talrijke pogin gen hebben ondernomen om het regerings- toezicht te ontduiken. Deze regering, al dus de nota, acht het noodzakelijk de orde op dit gebied te handhaven teneinde te vermijden dat degenen, die zich willen hou den aan de bestaande reglementen, bena deeld worden. Het verlies over 1958 van de Cultuur maatschappij Priok n.v. te Amsterdam heeft, blijkens het jaarverslag, 22.799 19.261) bedragen. Hierdoor wordt het totale verlies 64.065, welk bedrag naar nieuwe rekening wordt overgebracht. De onkosten Nederland beliepen 8.245 8.771) en de algemene onkosten 21.830 14.892). De onkosten in Nederland zullen in 1959 een zodanige vermindering onder gaan, dat mag worden aangenomen, dat zij door de inkomsten zullen worden ge dekt. In het verslagjaar is nog een belang rijk bedrag gemoeid geweest met de kos ten van repatriëring en afvloeiing van de Nederlandse staf van de onderneming. De hiermede verbonden verplichtingen zijn alle nog in 1958 afgewikkeld, aldus de di rectie, die aanleiding heeft om aan te ne men dat de exploitatie van de onderneming na het vertrek van de Nederlandse staf leden wordt voortgezet. Binnenkort zullen een nieuwe fabriek voor magnetische platen en een nieuwe hoogoven in bedrijf worden genomen. In de gemeenschappelijke markt voor kolen en staal wil Luik klaarblijkelijk een grote inspanning doen om zijn reeds sterke posi tie nog te verstevigen. Advertentie maakt Üw groenten zo lekker. De Raad van Commissarissen en de di recteuren van de n.v. Koninklijke Neder- landsche Petroleum Maatschappij hebben besloten tot uitkering van een interimdi vidend over het boekjaar 1959 van 1,50 per aandeel, (onveranderd). In tegenwoordigheid van tal van buiten landse gasten en autoriteiten heeft heden morgen drs. J. W. de Pous, minister van Economische Zaken, de inbedrijfstelling verricht van een nieuwe fabriek van syn thetische rubber aan de Kleefse Waard te Arnhem van de n.v. Chemische In dustrie A.K.U.-Goodrich. In zijn openings toespraak wees de minister erop dat de inbedrijfstelling van deze fabriek de re gering met grote voldoening beziet omdat zij mag worden gezien als het resultaat van een gestadige voortgaande industrië le ontwikkeling van ons land te meer daar hier produkten worden gemaakt die voor Nederland nieuw zijn. De stichting van de n.v., resultaat van coöperatie op basis van gelijke rechten tussen twee gro te concerns, getuigt van moed en onder nemingszin. De minister wees er verder op, dat de ontwikkeling, welke de n.v. voorstaat, met vreugde wordt begroet om dat slechts een nieuwe produktie nodig is voor het scheppen van het sterkst moge lijke industriële potentieel, aldus de mi nister. Italiaanse scheepsbouw Volgens een woordvoerder van het Italiaanse ministerie voor de Koopvaardij zal dit ministerie binnenkort bij een tweetal Italiaanse scheeps werven in Triëst orders plaatsen voor de bouw van drie passagiersschepen, die op de transatlan tische dienst zullen worden ingezet. Een dezer schepen zal een waterverplaatsing hebben van 35.000 bruto ton en de beide andere van 20.000 ton. De staking in Argentinië De tweedaagse staking, die door communisti sche en Peronistische vakbonden in Argentinië geproclameerd was voor bijna vier miljoen werk nemers, is reeds op de eerste dag verlopen. In de industriesteden hebben de arbeiders vrijwel geen gehoor gegeven aan de stakingsoproep en in Buenos Aires begonnen de stakers laat in de echtend het werk weer te hervatten. Gesprek ErhardCantor Een zegsman van het ministerie van Economi sche Zaken van West-Duitsland heeft woensdag verklaard dat een ontmoeting tussen de Ameri kaanse hotelier H. B. Cantor en minister Erhard op het ogenblik geen enkele zin zou hebben. De Federatie voor de Nederlandse Export (Fenedex), waarbij thans een 165-tal bedrijven en organisaties zijn aangesloten, heeft in besloten kring haar algemene jaarvergadering gehouden. Mr. A. C. Jas, directeur van het bureau van de Fenedex, bracht verslag uit vap de activiteiten van het afgelopen verenigingsjaar. Hij memoreerde onder andere de toenemende belangstelling voor de Fenedex, zich uitend in een sterke ledenaanwas. Als nieuwe activiteiten van de Fenedex noemde hy onder meer de oprichting van het „Bureau Exportconsulenten" en de aanstelling van permanente vertegenwoordigers in het buitenland. Over het bureau export consulenten werd medegedeeld dat dit bureau zich ten doel stelt de Nederlandse ondernemer speciaal de middelgrote en kleine bedrijven commercieel-technische adviezen voor de export te geven. Hiertoe hebben exportspecialisten met een jarenlange ervaring op het gebied van de Nederlandse export zich bereid ver klaard voor het bureau als consulenten in de bedrijven op te treden. Van deze ad viezen kan iedere Nederlandse onder nemer gebruik maken. De taak van deze consulenten zal onder andere bestaan uit: a) De opzet der in terne exportorganisatie in de bedrijven; b) Opleiding van het personeel van de exportafdeling; c) „Supervising" van de interne exportorganisatie; d) Het zoeken naar exportmarkten voor het artikel van de onderneming; e) het leggen van zake lijke contacten; f) Individuele export- reizen. De bijeenkomst van de tarievencommis sie van de I.A.T.A., is geopend door de heer W. Gordon Wood, president-directeur van Trans Canada Airlines, die de plenaire zittingen zal leiden. Een gedelegeerde, die zijn naam niet gepubliceerd wenste te te zien, verklaarde dat volgens hem de economyclass op deze conferentie zal wor den uitgebreid tot alle intercontinentale routes en niet alleen beperkt zal blijven tot de Noord-Atlantische diensten zoals tot nu toe het geval is geweest. Naar be kend zijn Pan American en BOAC voor standers van een verdere uitbreiding van de economyclass waarbij men vooral het oog heeft op de Pacific en de routes op het Verre Oosten. De K.L.M. wordt op de ze bijeenkomst vertegenwoordigd door de heer V. H. L. Dubourcq, directeur coördi natie vestigingenbeheer en de heer J. W. Croes, hoofd bureau tarieven. In de middagbijeenkomst sprak mr. B. J. Geveke, directeur van de Econo mische Voorlichtingsdienst, óver „Export bevordering nu en in de toekomst". In de conferentie van de ministers van Financiën van het Gemenebest schijnen er over de kwestie van de Euromarkt, waarover uitvoerig werd gedebatteerd, ten aanzien van bepaalde punten menings verschillen te zijn gerezen tussen de En gelse delegatie enerzijds en de vertegen woordigers der Aziatische Gemenebestlan- den en Australië anderzijds. Laatstgenoemde landen zouden uiting hebben gegeven aan hun bezorgdheid over de Euromarkt, terwijl de Engelse delega tie zou hebben aangekondigd, dat Enge land van plan is voort te gaan met zijn pogingen voor de vrijhandelszone. Naar verluidt bestond er voornamelijk verschil van mening over de gevolgen, die de Euro markt en de vrijhandelszone zullen kun nen hebben voor het handelsverkeer tus sen de landen van het Gemenebest. Na uiteenzettingen van de Engelse delegatie hebben de overige deelnemers aan de con ferentie zich er evenwel mee vergenoegd uiting te geven aan de hoop, dat alles in het werk zal worden gesteld om te voor komen, dat de handelsbetrekkingen der Gemenebestlanden met de Europese lan den te lijden zouden hebben van de vor ming van economische eenheden in Euro pa. Na afloop van de laatste zitting van de conferentie is van de zijde der Engelse regering medegedeeld, dat de conferentie als geslaagd kan worden beschouwd, daar de afgevaardigden het over verscheidene vraagstukken eens zijn geworden. Advertentie SPITZEN en OEFENSCHOENEN FREETS, ANNELO, REPETTO GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 De n.v. Neratoom heeft bij Euratoom te Brussel een uitgebreid voorstel inge diend, waarin zij vraagt om opdrachten voor uitvoerig speurwerk op het gebied van de vervaardiging van dikwandige drukvaten voor kernenergiereactoren. De n.v. Neratoom is in mei van dit jaar op gericht door zes Nederlandse bedrijven, namelijk de machinefabriek Breda, Philips' gloeilampenfabrieken, de Rot terdamse Droogdokmij, de Kon. Mij. „De Schelde" de Kon. Machinefabriek Gebr. Stork en Co. en Werkspoor. Deze onder nemingen hebben jarenlange ervaring in de constructie en produktie van appara ten, installaties en instrumenten, die nauwe verwantschap tonen aan die welke voor reactoren nodig zijn. „Neratoom" is opgericht om het speurwerk en het ont- wikkelings- en produktiepotentieel der zes ondernemingen op het gebied van de re- actorbouw te coördineren. In Neratoom-verband zal ook industrië le hulp worden geboden voor de toekom stige ontwikkeling van het suspensie-re actorproject, dat onder leiding van prof. dr. J. J. Went bij de Kema te Arnhem wordt bestudeerd. Bovendien zal Nera toom in samenwerking met de stich ting laboratorium voor chemische werk tuigen bij de Technische Hogeschool te Delft een belangrijk onderdeel voor kern- energie-installaties beproeven. Het desbe treffende onderdeel zal in de Neratoom- bedrijven worden vervaardigd. In de Volkswagenfabriek te Hannover is het tot ongeregeldheden gekomen bij een onofficiële 24-uurstaking, waardoor twee mannen werden gewond en een aantal machines werd beschadigd. De strijd ging tussen stakers en werkwilligen. De staking onder de 10.000 man personeel ontstond, toen bekend werd dat de onderhandelin gen over een loonsverhoging waren vast gelopen. Aanvankelijk zou het overleg op 8 oktober worden voortgezet, maar op voorstel van de bedrijfsleiding zal dit op 1 oktober al geschieden. In de hoofdfa briek te Wolfsburg en in de kleinere fa brieken te Kassei en Brunswijk was het rustig. Advertentie Met éénVanNelle's groot formaat- theebuiltje zet u 'n héle pot krach tige „Afternoon" thee voor nog geen vijf cent! In 'n paar minuten bent u er klaar mee. Zó gemakkelijk, zo modèrn proper. Geurige, krachtige „Afternoon" thee van Van Nelle, die overal in Nederland zo „in trek" is! VAN NELLE's Afternoon theebuiltjes (groot formaat) doos van 20 stuks 65. Met een zucht van verlichting stuurde Smithy zijn wagen over de grens, die het achtergebleven gebied afsloot. „Blij, dat ik weer in de beschaafde wereld ben, zeun tje'.", riep hij. „Het was niks gedaan bij die bedompte achterblijvers, wat jij?" Panda wierp een blik achterom, waar de rovers tierend achterbleven bij de rand van hun gebied. „Ze hielden nu eenmaal niet van auto's en televisie antwoord de hij. „Ze hebben, geloof ik, maar liever rovers en ridders. En zolang die er zijn, zal het wel moeilijk zijn om ze beschaafd te maken, meneer Smithy". Daarin ver giste Panda zich echter. De inwoners van Ur bleken heel goed te hebben geleerd, wat beschaving was. Op het bord, dat de grens van Ur aangaf bracht de rover hoofdman plechtig een verbetering aan. Eerst had er gestaan: UR. Pas op! Einde van de beschaving! Nu viel er te lezen: UR. Let op! Begin van de beschaving! Zo had Smithy de bewoners van Ur toch nog beschaving weten te brengen, al was hij zich daarzelf niet van bewust. „Ze waren het niet waard, die achterblijvers, om, onze mooie zeepklutsers, autoradio's en automatische vliegenmeppers te bezitten", sprak hij, Panda de hand reikend ten af scheid. „Maar in elk geval had onze trip één voordeel, zeuntje. Nu we weer terug zijn uit de UR-tijd, hebben we des te meer lol in al onze fijne toestelletjes, wat jij?!" En met schallende autoradio reed hij heen. Panda bleef alleen achter en snoof met een vies gezicht de benzinedampen op en probeerde het geraas van het verkeer niet te horen. Hij betwijfelde ernstig of Smithy wel gelijk had EINDE Blykens een verslag van de Economische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties, is de wereldproduktie van ruw staal in de periode 1957/58 met 6,5 percent of 19 miljoen ton gedaald. Hierdoor is een ommekeer gekomen in de ontwikkeling van de voorgaande twee jaren. In het jaar 1956/57 was de produktie gestegen met 10 miljoen ton en in 1955/56 met 13 miljoen ton. In het rapport wordt de daling toege schreven aan een lagere produktie in de Verenigde Staten, Engeland, de landen van de E.G.K.S. en Japan. De produktie van ruw staal in de Oosteuropese landen is echter blijven stijgen, terwijl zij in de Sovjet-Unie de omvang van 54,9 miljoen ton bereikte, of 7,6 percent meer verge leken met het voorgaande jaar. De totale wereldhandel in half-afge- werkt staal verminderde in 1957/58 met ongeveer 1,5 miljoen ton. In het rapport wordt dit voornamelijk toegeschreven aan lagere uitvoer uit de Verenigde Staten, Engeland en West-Duitsland. Niettemin werd een toeneming van de export van Europa naar het buitenland opgemerkt. Ondanks de daling der produktie, scheen zich in 1958 op de Europese staalmarkt geen wezenlijke recessie voor te doen, al dus de E.C.E. De bevredigende gang van zaken in het eerste kwartaal van 1959 bij de n.v. Berghuizer Papierfabriek te Wapenveld, waarvan reeds in het jaarverslag melding werd gemaakt, heeft zich verder voort gezet, waarbij de vooruitzichten voor de rest van het jaar op dezelfde wijze kun nen worden gekenschetst, zo deelt de di rectie mee. De produktie bedroeg in het eerste half jaar 18.600 ton tegen 16.800 in de over eenkomstige periode van het vorige jaar en 30.900 in het gehele vorige jaar. Ver wacht wordt dat dit jaar zal sluiten met een produktie van circa 34.000 ton. Het resultaat over het eerste halfjaar laat in vergelijking met de overeenkomstige pe riode van 1958 een toeneming van de bru- to-winst zien als gevolg van de gestegen omzet. Bovendien is door de ruimere orderportefeuille de efficiency van de produktie verbeterd. De resultaten van de dochterondernemingen wijken weinig- af van die over het afgelopen jaar. Bij zondere gefc^gurtenissen voorbehouden verwacht de directie over het lopende jaar tenminste een gelijk dividend als over 1958 te kunnen uitkeren. De liquidi teitspositie is gunstig. De Nederlandse socialistische afgevaar digden in het Europese Parlement, Van der Goes van Naters en Nederhorst, heb ben donderdag aan de Ministerraad van de E.G.K.S. gevraagd of het de Raad be kend is, dat de bepalingen van de E.G.K.S. inzake de export van schroot naar derde landen wordt uitgevoerd onder de dekmantel van „bruikbaar materiaal". Zij vragen zich af of deze klandestiene schrpotuitvo.er mogelijk .is. gemaakt, of ql- thans bevorderd, door een lichtvaardige wijze \yaaxop uitvoervergunningen .voor zogenaamd „bruikbaar" staal worden af gegeven - De heren van der Goes en Nederhorst verwijzen in dit verband naar een recent verslag in een Nederlandse krant (Alge meen Dagblad) waaruit zou blijken dat er in Bonn op het Duitse ministerie van Eco nomische Zaken onvoldoende controle op de uitvoervergunningen van bruikbaar staal wordt uitgeoefend. Volgens mededeling van het secreta riaat-generaal der Benelux Douane Unie bedroeg de waarde van de invoer uit der de landen in juli 1959 1.913 miljoen (juli 1958: 1.735 miljoen), terwijl Benelux voor een waarde van 1.807 miljoen (juli 1958: 1.601 miljoen) naar derde landen uitvoerde: in vergelijking met de overeen komstige periode van 1958 betekent dit derhalve een toeneming van de invoer met 10 percent en van de uitvoer met 13 per cent. De intra-Beneluxhandel gaf in juli 1959 het volgend beeld te zien: invoer in de B.L.E.U. uit Nederland 149 miljoen (juli 1958: 139 miljoen); invoer in Nederland uit de B.L.E.U. 242 miljoen (juli 1958: 199 miljoen). De toeneming van de intra- Beneluxhandel tijdens de maand juli 1959 vergeleken met dezelfde periode in 1958 bedroeg dus van noord naar zuid: 7 per cent; van zuid naar noord 22 percent. Slag. Ongeveer zestig inheemse studenten die zich met stenen, en stokken hadden gewapend, hebben donderdag voor het „Onlange" instituut, in het district Inan- da van Natal, slag geleverd. Toen de po litie tussenbeide kwam moesten vijf stu denten zwaargewond naar 'n ziekenhuis worden gebracht. De aanvallers waren studenten, die volgens de autoriteiten wilden protesteren tegen de aan het in stituut verplicht gestelde avondstudie. Struikrovers. Vijf met machinepistolen en jachtgeweren gewapende rovers hebben donderdag op een landweg op Sardinië een autobus aangehouden. Zij hadden de 31 inzittenden met de handen omhoog tegen de bus aangezet en zouden ze gaan uitschudden, toen een agent op zijn mo tor naderde. Met vol gas en intussen schietend zo hard hij kon, stoof de agent op de rovers in. Even schoten zij terug, toen verdwenen zij als hazen in het struikgewas. Parade. De regering van de Dominicaan se republiek heeft alle reservisten onder 35 jaar opgeroepen voor actieve dienst. In officiële kringen zegt men, dat de mannen slechts moeten deelnemen aan de grootse parade die donderdag gehou den wordt ter ere van 't „financieel on afhankelijk" worden van het land ne gentien jaar geleden en aan de parade die 24 oktober gehouden wordt op de verjaardag van dictator Trujillo, die dan 68 jaar wordt. Teruggekeerd. Paus Joannes XXIII heeft donderdag zijn vakantie in Castelgandol- fo beëindigd en is teruggekeerd naar het Vaticaan. Duizenden dorpsbewoners wuifden hem toe, toen hij geëscorteerd door twaalf Italiaanse politiemannen, zijn zomerresidentie verliet. Wolk. Op het Sternberginstituut voor ster- rekunde te Moskou worden zeventig fo to's bestudeerd, die werden gemaakt van de natriumwolk die de Russische maanraket uitstiet, zo bericht Tass. Ze werden genomen op verschillende plaat sen in de Sovjet-Unie. Spionage. De Franse politie heeft donder dagavond een spionagecomplot opge rold. Drie mannen en een vrouw wer den gearresteerd op beschuldiging dat zij militaire gegevens aan Polen uit leverden. Later werd ook nog een Duits meisje aangehouden. Twee van de man nen zijn Hongaren en broers van elkaar, de andere man en de vrouw bezitten de Franse nationaliteit. De contra-spiona gedienst van het ministerie van binnen landse zaken was het complot zes weken geleden op het spoor gekomen. Geen druiven. Een beer in de dierentuin van Triest heeft donderdag een meisje van zes jaar een arm afgebeten. Het meisje was met haar vader naar de be ren aan het kijken. Toen de vader even niet oplette, stak het kind haar arm door de tralies van de berenkooi om de dieren wat druiven te geven. Voordat de vader zijn dochtertje terug kon trekken, had de beer haar arm al te pakken. Onderkruipers. Het Internationale Ver bond van Vrije Vakverenigingen heeft donderdag de tekst vrijgegeven van een hoofdartikel, dat Jn het oktobernummer van zijn officieel orgaan „Free Labour Woi'ld" zal verschijnen. In dit artikel wordt gezegd, dat iedere vakbondslei der uit de Westelijke landen, die op uit nodiging en kosten van de communisti sche autoriteiten een reis door een com munistisch land maakt, „handelt als een onderkruiper in de strijd voor de vrij heid." De tekst van het artikel werd vrijgegeven om „vooruit te lopen op de eis tot contact tussen Oost en West op vakbondsniveau, die de communisten waarschijnlijk zullen stellen na afloop van Kroesjtsjevs bezoek aan de V.S.". Beschuldiging. In Israëlische regerings kringen is meegedeeld, dat vier Roe meense joden, die op de Israëlische le gatie in Boekarest werkten, gearresteerd zijn. Zij zijn beschuldigd van „zionisti sche propaganda". Golftoernooi. Koning Boudewijn van Bel gië zal eind deze maand naar Schotland vertrekken. De Belgische vorst zal daar deelnemen aan een golftoernooi, dat van 30 september tot 2 oktober in Gleneagles zal worden gehouden. Zelf gedaan. De Amerikaanse staalmag- naat Walter Munford, die, zoals wij be richt hebben, in 'n ziekenhuis te Hyannis in Massachusetts ligt met 'n meswond, heeft bij ongeluk zichzelf deze ver wonding toegebracht. Tot deze conclu sie is de plaatselijke openbare aanklager komen na 'n uitvoerig onderzoek. Vol gens hem was Munford kennelijk geval len, toen hij met keukengerei in de hand van een „moeilijk treetje" in de keuken stapte, waarvan de vloer zeer glad was. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langge rekt hogedrukgebied strekt zich uit van de poolstreken via het zeegebied ten westen van Scandinavië naar midden-Europa. In het zuiden van Zweden kwam daarbij de afgelopen nacht 6 graden vorst voor. Bo ven Spanje bevindt zich in de hogere lucht lagen een storing die vooral in het zuiden van Frankrijk onweersbuien veroorzaak te. Hier en daar viel meer dan 60 mm. regen. Ongeveer 500 kilometer ten westen van Ierland is een actieve oceaandepres sie aangekomen. Na aanvankelijk een oos telijke koers gevolgd te hebben begon de storing vanochtend in noordelijke richting af te buigen zodat ze morgen bij IJsland kan worden verwacht. Zij zal daardoor niet veel invloed op het weer in Nederland kunnen uitoefenen. De kans op regen is de komende 30 uur klein. In de tempera tuur komt maar weinig verandering. De wind kan morgen iets toenemen uit rich tingen tussen zuid en oost. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. c "O'S Zaterdag 26 september Zon op 6.30 uur, onder 18.32 uur. Maan op uur, onder 15.14 uur. Maanstanden 25 sept. 3.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water In IJmuiden Vrijdag 25 september Hoog water 8.48 en 21.14 uur. Laag water 4.05 en 16.21 uur. Zaterdag 26 september Hoog water 9.54 en 22.29 uur. Laag water 4.58 en 17.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder zwaar bew. zzo 19 0 Ypenburg mist ono 18 0 Vlissingen half bew. ono 19 0 Eelde geheel bew. O 19 0 De Bilt half bew. ozo 19 0 Twente zwaar bew. ozo 20 0 Eindhoven half bew. windst. 19 0 Zd Limburg zwaar bew. O 18 0 Helsinki licht bew. wnw 11 0 Stockholm licht bew. w 13 0 Oslo onbewolkt ono 18 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 16 0 Aberdeen half bew. windst. 14 0 Londen half bew. windst. 21 0 Amsterdam zwaar bew. ozo 19 0 Brussel zwaar bew. windst. 19 0 Luxemburg licht bew. no 19 0 Parijs onbewolkt windst. 21 0 Bordeaux regen no 24 9 Grenoble geheel bew. windst. 27 1 Nice geheel bew. n 24 0 Berlijn mist wnw 16 0 Frankfort half bew. no 21 0 München zwaar bew. no 22 0 Zürich mist windst. 25 0 Genève regenbui zzw 25 3 Locarno geheel bew. windst. 26 0 Wenen zwaar bew. nnw 19 0 Innsbruck licht Otw. windst. 24 0 Athene onbewolkt no 27 0 Rome geheel bew windst. 28 0 Ajaccio regen ono 26 0 Mallórca zwaar bew n 0 Lissabon licht bew. windst. 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2