A Voetbal in Kennemerland 550.- Vijfentachtig leerlingen krijgen Bemetel-diploma d Havenberichten o, iJmuicler Courant Export-annulatie BROMFIETSEN COR OLY en bondig rijwiel- en bromfiets- Aan meldingsformulier Radio DISC van tier wollen en gestikte dekens Het visserij geschil IJslandse ambassadeur niet naar Londen terug Nederlands jacht hinderde de „Queen Elizabeth" Klaverjassers ontvingen hun prijzen W00N-WIJZER Referendaris J. Blok gehuldigd f. 2.75 Betaling abonnementsgeld per giro Wachtmeester Sijbring gaat met pensioen Typhoon krijgt dames afdeling Grasmachine contra lesauto I Posities sleepboten van bureau Wijsmuller VRIJDAG 2 5 SEPTEMBER 1959 Voor het uitreiken van Bemetel-diploma aan leerlingen van de Bedrijfsdagschool van de Hoogovens aan de Bessemerstraat te Velsen-Noord, bestond donderdagavond, ook van de zijde der ouders grote belangstelling. Het hoofd van het leerlingenstelsel, de heer A. Scherer, gaf als zijn mening dat dit voor de leerlingen wel het moment is waarnaar ze zo lang hebben uitgezien. De heer Scherer was er van overtuigd dat de geslaagden deze avond niet aanvoelden als een bevrijding, doch als een gerust stelling, temeer daar ze nu in het bedrijf van hun kennis gebruik kunnen maken. Zoals gewoonlijk heeft de adjunct- directeur. ir. F. W. E. Spies, de jongelui toegesproken en ze verteld hoe het ging in de staalindustrie veertig jaar ge leden. Honderdendertig man waren toen nodig om één oven te bedienen, die on geveer 125 ton ruw ijzer produceerde. Deze arbeiders werkten dan gemiddeld 84 uur per week. Nu bedient één man de oven en de produktie is 1700 ton. Door het werk van de technici komt de arbeider op een hoger plan te staan, zo stelde de heer Spies, en de hersenen gaan het werk doen van de spieren. Daarom heeft het bedrijf er zoveel belang bij dat de jeugd gaat stu deren, want zonder vakmensen is een mo derne fabriek ondenkbaar. Tot slot meende de heer Spies ook nog iets te moeten zeggen tot die jongens die hun diploma niet behaalden. Hij adviseer de hen door te gaan met leren en zegde Advertentie Wij hebben een fraaie kollektie in alle maten en prijzen. WONINGINRICHTING A. 3. BRASSER KONINGSPLEIN 8 - IJMUIDEN - TEL. 4540 De IJslandse ambassadeur te Londen, dr. K. Gudmundsson, werd enige maanden geleden voor consultaties met zijn rege ring naar IJsland ontboden. Sedertdien is hij niet meer op zijn standplaats te Londen teruggekeerd. Algemeen wordt aangenomen, dat de af wezigheid van dr. Gudmundsson uit Lon den verband houdt met het visserijgeschil tussen IJsland en Engeland, dat vorig jaar ontstond toen Engeland weigerde IJsland se aanspraken te erkennen op een kust strook van twaalf mijl rondom IJsland, waarbinnen niet mag worden gevist. Dr. Gudmundsson, die ook ambassadeur in Den Haag is, heeft drie weken in Neder land vertoefd. Hij heeft over het visse rijgeschil een onderhoud gehad met de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, waarbij hij Neder land heeft gevraagd IJslands standpunt te steunen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat Nederland nog geen definitief standpunt in deze heeft bepaald voor de internationa le zeerechtconferentie, die volgend voor jaar in Genève wordt gehouden. Gehoopt wordt een voor alle partijen aanvaard baar compromis op deze conferentie te be reiken. Dit zal er in de praktijk op neerko men dat men een compromis hoopt te be reiken tussen de driemijlszone, die nog slechts door een minderheid van kuststa ten wordt aangehouden, en de twaalfmijls- zone, die reeds door vele landen wordt voorgestaan en ook toegepast. SOUTHAMPTON (A.F.P.-Reuter) het grootste passagiersschip ter wereld, de 83.000 ton metende „Queen Elizabeth", is, naar thans bekend is geworden, onlangs bij het verlaten van de haven van South ampton gehinderd door het Nederlandse jacht „Zeevalk". De havenmeester heeft naar aanleiding van dit geval klachten ingediend bij het Nederlandse consulaat te Southampton de Nederlandse ambassade in Londen en bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Het incident deed zich voor op 6 augus tus, toen de „Queen Elizabeth" uitvoer op weg naar New York. Volgens de havenau toriteiten kregen de „Zeevalk" en twee andere jachten opdracht om uit de buurt van het schip te blijven. Het Nederlandse jacht stoorde zich hier niet aan en wilde voor het reusachtige passagiersschip langs varen. De gezagvoerder van de „Queen Elizabeth" zag zich gedwongen 't bevel vol le kracht achteruit" te geven om een aan varing te voorkomen. Het jacht ontkwam op slechts enkele decimeters aan een aan varing. VOORWEDSTRIJD. Voordat de belangrijke wedstrijd tussen VSV en Alkmaar een aanvang neemt, kunnen de voetballiefhebbers ook nog hun ogen de kost geven bij de competitiewed strijd VSV 2Xerxes 2. Bovendien is er nog een reden om vroegtijdig aanwezig te zijn en wel om van het musiceren van de IJmuider Harmonie tussen de wedstrijden in te genieten. hen volle medewerking van het leraren korps toe. Namens de ouders bracht de heer J. van der Plas directie en leraren dank voor hun nuttig werk. De heer G. A. Zuiderduin sprak namens de collega's van het leer- lingenstelsel en gaf de geslaagden nog een goede les mee op hun verdere levenspad. Aan de volgende leerlingen werd het diploma uitgereikt: Machine-bankwerkers: S. T. Druiven. P. Engel- sma J. v. d. Idsert. G. J. Kleinbekman, G. Liefting, R. v. d. Wal T. v. d. Wetering. Draaien: W. C. Meyne, D. de Ruiter. Constrnctie-bankwcrken: T. G. P. M. Besseling. P. E. Broek, G. Elzinga K. Metzelaar, L. J. H. v. Veen. Bank-plaatwerken: P, A. Burghout, H. T. Dek ker. W. O. Dekker A. Gelaudie B. Maar- schalkerweerd J. C. Ooms, C. J. Orij: B. Tho- len. C. P. Visser. B. .T. Zwart J. T. Wiecherink. Onderhoudsbankwcrken: H. J. Altena, P. H. M. Beentjes, B. Bestenbreur B. A. van Burk, C. G. A. Castricum, P. Feyt B. A. Groot A. Groenewoud, P. Groot., J. van "t Hof, J. P. Hoog- zaad, B. ter Horst, W. H. Komen R. J. IJ. Scherer C. D. Smit, F..J. A. Ursum. V. M. de Weyer, G. Sprenkeling. Bedrijfs-instrumentmakpn: J. Backer. H. van Dijk. H. Fidder. G. Gorter, A. Koning. J. Meul- meester, P. J. Oorthuis, W. J. b. d. Plas, H. A. Poen, P. Romer, A. C. J. van der Ven, J. H. Willems. Elnctricicns: H. Basstra, A. C. C. Bos J. Briis, W. Butter, P. Cappcndijk. J. Koning, R. A. Moojcn P. C. Oostland R. V. Pols P. L. W. Smit. D. C. Soicring, C. H. Stam. L. Vaalburg. H. J. Veldman, E. F. H. v. d Werf, W F. Wijnnobel. Bedipningsvaklieden: F. Rem, J. G. Baltus, C. R. H. de Kruyf, R. A. Morsch. C. T. Bakker B. v. d. Burg J. Derspant, C. M. H. de Graaf. C ,T. Kroeders. M. J. Put. R. de Rooy Timmerlieden: C. P. Sewalt, C. J. van Ginne- ken, H. J. van Dijk is geen theoriediploma). In café „Scheywijck" vond de prijsuit reiking plaats van de gehouden zomer competitie van de Beverwijkse klaverj as- club „Onder Ons". Voorzitter J. Kooy zag op een sportief competitieverloop terug en hoopte dat de leden de komende wedstrij den voor de wintercompetitie met even veel animo zullen kaarten. De wisselprijs was ditmaal voor de heer J. Kooy, die uit handen van de secretaris, de heer J. Ter voort de beker in ontvangst nam. De rest van de prijzen bestond uit huishoudelijke artikelen. De einduitslag werd: 1. J. Kooy 88010 punten en 45 marsen; 2. A. Kooy 86334, 35; 3. H. Meyer 85472, 41; 4. K. Groot 84746, 35; 5. B. van den Berg 84478, 34; 6. J. van der Does 82900, 26; 7. M. Lentvert 82746, 27; 8. R. Pirovano 82517, 27. Voorts werd nog medegedeeld dat zater dag 31 oktober een jubileumdrive wordt gehouden, dit in verband met het feit dat dit evenement voor de vijftigste keer plaatsvindt in de 8 jaar dat de vereniging bestaat. Tot slot, van deze bijeenkomst gingen de heren kaarten en de dames vlot bruggen. Advertentie VRAAGT ONZE NIEUWE 34 pagina's nieuws over onze enorme C ?0-mpubelcollectie Marktplein Donderdag aangekomen in IJmuiden: Strabo van Oporto; Earlsfield, Swansea: Scheldestroom. Fowey; Barken, Londen, zout laden IJmuiden; Taurus, Londen, papier voor Wormervecr; Lifa- r.a, Rotterdam; Eemland. Hamburg; Swift. Lon den; Rane, Hernösand: Mechanik Bondik, Moer- mansk; Kaladan, Rotterdam; Berend N, Shore- ham; Twee Gebroeders, Tanger; Jans, Londen: Hontestroom, Huil; Togokust, Rotterdam; Hannes Fexfeldt, Delfzijl; Clothilda M, Maassluis, laden Hoogovens Cabinda, Le Havre; Flardinga, Rot terdam, laden Hoogovens; Darlington, Goole; Edith Borthen, Isle of Grain; Denso, Rotterdam, laden Hoogovens; Freshfield, Swansea; Egret, Rotetrdam; Lyra. Rotterdam, laden Zaandam; llammershus, Rouen: Wiedstein, Antwerpen. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Lingestroom van Londen; Neckarstein, Antwerpen; Delftdijk, IJsselmonde; Ocean Siegneur, Montreal: Eem- stroom, Londen; Antares, Ithea; Bhamo, Las Pal- mas; Swallow, Felixtovve; Werna, Antwerpen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: David naar Basse Indre. walsmateriaal van Hoogovens; Reggeborg, Boston, kunstmest van Hoogovens; Norse Lion, Rotterdam; Honduras, Hamburg; Prins der Nederlanden, Portsmouth; Macheon, Antwerpen; Barken, Karlstad, zout van IJmui den; Geestdam, Boston, kunstmest van IJmuiden: Stad Amsterdam. Pepel, ledig Hoogovens Kragu- jevac, Reyeka; Rigel, Helsinki; Pavo, Delfzijl, ledig van Zaandam; Hector, Rotterdam; Manga- ïella. Hamburg; Levante, Hamburg; Grebbe- stroom. Manchester: Zaanstroom. Londen; Swift, Harlingen; Ouwerkerk, Las Palmas. Harlingen: Ouwerkerk, Las Palmas; Billetal, Le Havre: Truus. Kopenhagen, kunstm. v. IJmuiden. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Grootekerk naar Rotterdam; Jonan, Gothenburg, walsmate riaal van Hoogovens. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie Ondergetekende: Naam: Straat; Plaats; - enst zich met ingang van 65 oei kwartaal of 0.59 oer week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: v. en a. vering 2 versnellingen model 1959 van 650.voor Dames- en Herensportrijwielen 2-kleurig 120. Kinderrijwielen grote sortering reeds vanaf 59.— Breestraat 108 Beverwijk De heer J Blok, chef van de eerste af deling ter gemeentesecretarie Beverwijk, is donderdag in Terpsichore hartelijk ge huldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. De heer P. van der Esch wees op de sterk gegroeide afdeling, waarin men goed op elkaar is ingesteld. „We zijn allen dank baar, dat u dit mag herdenken", zei hij. Namens het personeel bood hij een dia apparaat aan. Burgemeester J. G. S. Bruinsma noemde de heer Blok een bijzonder goede en pret tige adviseur van het college. „In uw werk, eerst in een ondergeschikte positie, later als chef algemene zaken afdeling I, hebt u altijd een grote spontaniteit ge toond, U wist altijd met humor en grote scherpzinnigheid tot de kern van de zaak te komen". De burgemeester zei, dat de jubilerende referendaris alle rangen heeft doorlopen. Hij toonde verder veel belangstelling voor het verenigingsleven. Ook zijn vrouw werd in allerlei acties betrokken. „Het mag wel eens worden gezegd, dat u beiden, die kin derloos bent. u altijd ingezet hebt voor andermans kinderen. Dat kunnen we niet genoeg waarderen", zei de burgemeester, die daarna de dank van de collega's, chefs van afdelingen en het college van B. en W. overbracht. Hij roemde manier waar op de heer Blok altijd sfeer weet te schep pen. ..Men komt graag bij u en dat is een goed teken". De burgemeester bood daarna na de onlangs al uitgereikte gratificatie een doos sigaren aan. De heer Blok zei dankbaar te zijn, deze dag te mogen beleven. Hij roemde de vlotte samenwerking van collega's, secretaris, B. en W. en raadsleden en met in de laatste plaats het publiek. „Wij komen als ambtenaar veel met de burgerij in contact, en ook wel eens in conflict. Maar ik heb gelukkig nog nooit ernstige persoonlijke twisten meegemaakt. Ook in de tijd. dat ik met de onteigenings zaken was belast, heeft dit nooit de per soonlijke verhouding tot de betrokkenen geschaad". De heer Blok zei blij te zijn. dat er in de loon dei- Wen zoveel banden van vriend schap ziin gegroeid. ..Dankbaar ben ik vooral jegens de allerhoogste, die me deze dag schenkt". EERSTE BIJEENKOMST VAN P.v.d.A.-VROUWEN. De afdeling Beverwijk van de Vrou wengroep van de Partij van de Arbeid houdt op maandag 5 oktober in ,,'t Cen trum" de eerste bijeenkomst in 't nieuwe seizoen. Nadat het winterprogramma is bespro ken zal de avond besloten worden met 'n uitstapje naar Spanje, door middel van dia's. Op donderdagmiddag 8 oktober organi seert men een excursie naar de pas ge opende melkinrichting te Velsen. Advertentie INCONÉ DEZE WEEK.... OP COUPON NO. 4 jjan het INCOME verlovingsboekje LEUKE SCHORTJES bandschortje f. 2.V5 coctail schortje f. 2.95 serveer schortje f. 2.25 en/a denk aan het MARKTPLEIN 29 verlovingsboekje Het programma voor de komende zon dag vermeldt een aantal wedstrijden, dat wel zeer in de belangstelling zal staan. Wat de tweede klasse betreft, denken we o.m. aan KennemersHRC en VVBVi tesse. In de derde klas komt de vraag aan de orde of CSV en DSS voor de derde maal op de volle buit beslag zullen leggen, ter- oocoooot*xxxx v 11 or t X X> XX XJOOOOCX* XXXAA U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no 129288 ten name van De IJmuider Courant V bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur Het te gireren bedrag is f 7.65 post- abonnees f 8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de m.aand. voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden Indien u voor een ander gireert, ivilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen DE ADMINISTRATIE 'ii die zich met ingang van 1 oktober 1959 per kwartaal abn»n ontvangen fe immers tot en met 30 september 1959 gratis Dit eeldt alleen v< kwartaal ib 'nné's. dus niet voor omzettine van week- in kwartaalabonnementen cv>a Advertentie Wij hebben voorradig de wol soorten van het beroemde Franse merk „PINGOUIN En natuurlijk weer de mooiste kleuren. MARKTPLEIN 7 TEL. 7029 Heemskerk De heer L. Sijbring, opperwachtmeester der rijkspolitie te Heemskerk zal op 1 ok tober wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd de dienst ver laten. Geboren op 6 augustus 1899 te Hoge- zand koos hij na zijn schooltijd aanvanke lijk het beroep van smid. Na zijn militaire dienstplicht te hebben vervuld trad hij echter toe tot het korps koninklijke mare chaussee. Na hier de vastgestelde jaren te hebben uitgediend kwam hij in dienst van de gemeentepolitie te Amsterdam. Van hieruit werd de heer Sijbring gedetacheerd bij de Prijsbeheersing. Toen dit ambtelijk lichaam het personeel ging inkrimpen werd de heer Sijbring naar de rijkspolitie overgeplaatst. In april 1950 werd hij in de rang van opperwachtmeester, postcom- mandant in Heemskerk. Opperwachtmeester Sijbring heeft zich doen kennen als een trouw politieman, die zijn taak vooral in dienst van de gemeen schap stelde. Hij was altijd bereid te helpen waar dit nodig was. Hij trad ook in het verenigingsleven op de voorgrond, onder andere als penningmeester van de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid. INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en wethouders van Heems kerk maken bekend dat op dinsdag 29 sep tember tussen twee uur en half drie 's mid dags in het Wit-Gcle-Kruisgebouw gele genheid wordt gegeven tot kosteloze inen ting en herinenting tegen pokken. De Beverwijkse volleybalvereniging „Typhoon" heeft op de gehouden jaarver gadering het besluit genomen naast de herenafdeling ook een damesafdeling op te richten. Voordien had men geprobeerd een fusie aan te gaan met de dames vol leybalvereniging „Kennemers". Deze ver eniging verkoos echter zelfstandig te blij ven. Met belangstelling luisterden de leden naar de verschillende jaarverslagen, die getuigden van goede resultaten en een prima clubgeest. De voorzitter, de heer H. Schaap, bracht naar voren, dat men ook dit seizoen weer rekent op de volle mede werking van de leden want men heeft de beschikking over een goede trainer. Nieuwe leden zijn nog van harte welkom in het oefenlokaal aan de Plantage op maandagavond om 810 uur. HOGE PRIJZEN VOOR B-PEEN België, Duitsland en Engeland waren donderdag grote afnemers op de speciale exportveiling van peen die door de coöp. veilingvereniging Ons Belang te Castricum werd gehouden. Hoewel de peen voor het binnenland na melijk slechts tot 13,30 per 100 kg op bracht werd voor de exportkwaliteit tot 26,20 betaald, een prijs die tot heden nog niet was voorgekomen. Deze prijs werd overigens alleen geno teerd voor de B-kwaliteit want de C- zo wel als de D-kwaliteit gaven een veel lagere notering te zien, ondanks het feit dat ook hiervan een groot gedeelte be stemd was voor de export. De noteringen van de 54 ton die werd aangevoerd waren: peen B 21.5026.20, peen C 14,9015,40, peen D 13,50 14,30; peen O 9,5013,30, peen A 6,00—/ 8,00. wijl we, wat de vierdeklassers aangaat, nieuwsgierig zijn naar het al of niet be slag leggen op het eerste winstpunt door Terrasvogels en Waterloo. Het gaat goed met de Kennemers. Nog geen enkel verliespunt behoefden de rood zwarten te boeken, zodat hun start nog be ter is dan het vorige seizoen, toen de eerste twee wedstrijden „slechts" drie punten opleverde. Zondag komt het sterke HRC op bezoek. Was voetbal een „reken sommetje", dan zouden we onvoorwaar delijk een Beverwijkse zege voorspellen, want HRC bracht het tegen West-Frisia maar tot een gelijk spel, terwijl de Kenne mers de Enkhuizers met vier-één klopte. Maar deze redenering gaat nu eenmaal bij voetbal niet op en daarom geen Ken- nemers-zege, maar wel een gelijk spel. Nieuwsgierig zijn we naar de uitslag van VVB—Vitesse. De Vitessenaren klop ten zondag j.l. DEH met vier-nul, maar de VVB-ers lieten ook zien. dat ze wat in de mars hebben, door Zandvoortmeeuwen op eigen terrein met nul-drie te kloppen. Ook in deze ontmoeting zien we een puntenver deling tegemoet. Met DEH vlot het nog niet erg. Het. komt ons voor dat de blauwwit ten de tol, die ze aan het semi-prof voetbal hebben be taald nog niet te boven zijn. Zondag krijgt men Hollandia op bezoek. De twee-één ne derlaag, die de Hoornse voetballers tegen HBC leden, zou doen vermoeden, dat ze niet veel sterker dan het vorige seizoen waren, maar de zes-één zege op Schoten behaald, wijst in een andere richting. Met een puntenverdeling mag DEH o.i. tevre den zijn. De derde klassers In 3 A zijn alleen DTS en CSV nog geen enkel punt kwijt en de kans lijkt ons groot, dat we dit na de komende zondag nog kunnen zeggen, want CSV maakt naar onze mening tegen Egmondia een goede kans op de overwinning en DTS lijkt ons sterker dan Meervogels. Bij Velsen—Beverwijk zal het zonder twijfel spannend worden. Het vorige sei zoen wonnen de Beverwijkers aan de Kwe kerslaan met één-twee. maar het zou ons niet verwonderen, als ze ditmaal de pun ten aan de Santpoorters zouden moeten la ten. Op 1 februari van dit jaar verloor Wijk aan Zee in Alkmaar met niet minder dan zes-één van Alcmaria Victrix. Zondag a.s. krijgen de badmensen gelegenheid zich in de kaasstad te rehabiliteren. Dat ze vol ledig revanche zullen nemen, geloven we echter niet: we houden het op een gelijk spel. Na twee wedstrijden konden de ADOers nog geen enkel winstpunt boeken en of ze het zondag a.s. zover zullen brengen, is voor ons nog geenszins zeker, want ze gaan bij de Alkmaarse Boys op bezoek en die lijken ons juist sterk genoeg, om ADO er onder te houden. De vierdeklassers Bij de vierdeklassers zijn Terrasvogels en Waterloo nog steeds zonder winstpun ten. Nu krijgen de vogels o.i. zondag de ge legenheid in deze minder fraaie situatie wijziging te brengen, want ze krijgen het niet zo heel sterke Bloemendaal op be zoek, maar de Waterloërs voorspellen we in Zaandam tegen RCZ weinig succes. Ook Kinheim gaat tegen GVO geen gemakkelij ke wedstrijd tegemoet, maar toch houden de Velsenaren er allicht een gelijk spel aan over. Castricum Op de hoek BreedwegOosterbuurtweg te Castricum is donderdagmiddag de pas door de gemeente aangekochte gras machine doordat de bestuurder geen voor rang verleende, in botsing gekomen met een leswagen. De bestuurder meende, van rechts ko mend, voorrang te hebben, wat echter niet opging omdat hij langzaam verkeer was. Het gevolg was dat de auto aan de rechter- voorzijde zwaar werd beschadigd. Daaren tegen mankeerde aan de stevige trekker niets. Ook deden zijn geen persoonlijke ongelukken voor. De lesauto was wel ver zekerd, de gemeente echter niet. voor aan rijdingen. VITESSE NAAR VELSEN. Vitesse gaat zondag naar Velsen om te trachten VVB de punten afhandig te maken. De opstelling voor deze ontmoe ting is als volgt: doel: N. Stuifbergen; achter: N. Lute, H. Jonker en N. Beentjes; midden: A. Groot en F. Res; voor: J. de Zeeuw, Th. Groot, G. Jonker, H. Zonne veld en N. Jonker. Uit de voorraad. In Rotterdam is 'n 22-jarige kruidensorteerder aangehouden, die in twee maanden 110 flessen jenever en 10 flessen cognac gestolen had uit het pakhuis van een drankslijter. Hij kwam binnen door een paar planken uit de zij wand van het pakhuis te verwijderen, die hij steeds weer netjes op hun plaats bracht. De slijter had dan ook niets van de diefstallen gemerkt. Het publiek zal er niet alleen kennis kunnen nemen van de beste produkten doch ook van de vorderingen die met de teelt van groenten en fruit de afgelopen jaren zijn gemaakt. De Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde zal op deze tentoonstelling een speciale keuring van chrysanten en andere herfstbloemen houden. De samen werkende bloemenveilingen verzorgen de bloemen en planten. Suriname komt uit met inzendingen citrusfruit. Eénmans-vredesmissie. Op het minis terie van Onderwijs is de 36-jarige Indiër Mishrse Lal Jaiswal ontvangen. De heer Jaiswal maakt per fiets een wereldreis. Op 4 april 1952 is hij uit India vertrokken en na een tocht van meer dan 100.000 km, waarbij hij vrijwel alle landen (85 totaal) in Azië, Afrika en de beide Amerika's heeft bezocht, nadert nu het einde van zijn reis. Van Nederland gaat hij via België naar Londen, waar hij zijn reiservaringen te boek gaat stellen. De heer Jaiswal, die in specteur bij het onderwijs in India is ge weest, ondernam zijn reis om de gedachte van vrede en verdraagzaamheid uit te dra gen. Oudste watermolen. De boenderpas- molen langs de Vlist (Z.H.), de oudste wa termolen van Nederland, wordt gerestau reerd. Hij verees in 1430 met goedkeuring van de toenmalige gravin van Holland, Jacoba van Beieren. Deze oudste water wipmolen is behouden gebleven. De water wipmolens van latere datum zijn in de Krimpenerwaard vrijwel verdwenen. Ook de watermolens van Stolwijk en Ouder kerk, die na de boenderpasmolen de oudste in jaren waren (ze werden eveneens in de vijftiende eeuw gebouwd) zijn reeds lang verdwenen. Mutaties bij O. K. en W. Bij beschik king van de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is de heer M. W. Heslinga, administrateur bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, ontheven van zijn functie van hoofd van de onderafdeling Volksontwikkeling van de afdeling Jeugdvorming en Volks ontwikkeling, alsmede van die van plaats vervangend chef van deze afdeling. Voorts is mr. L. B. van Ommen, administrateur bij het ministerie, ontheven van zijn func tie van hoofd van het bureau Beleidsvoor bereiding en Juridische Zaken van de on derafdeling Algemene Zaken en Vrijetijds besteding van deze afdeling en aangewe zen tot hoofd van de onderafdeling Volks ontwikkeling. Scholenbouw. De Dr. Wiardi Beek man-Stichting, het wetenschappelijk bu reau van de Partij van de Arbeid, houdt op 7 oktober in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht een openbare conferentie, waarop het vraagstuk van de scholenbouw aan de orde zal worden gesteld. De conferentie zal onder leiding staan van prof. dr. W. Banning. De heer C. van den Bosch zal spreken over de pedagogisch-didactische aspecten van het vraagstuk, de heer H. F. Meijer over de bouwtechnische aspecten, de heer R. H. Fledderus over de esthe tische aspecten en de heer D. J. A. Geluk, wethouder van Haarlem, over de admi nistratieve, organisatorische en financiële aspecten. Op publiek ingereden. In Oostburg is een taxichauffeur uit Vlissingen in het po litiebureau opgesloten nadat de man, die beschonken was, herhaalde malen met zijn taxi op wandelaars was ingereden. Boven dien bleek dat zijn rijbewijs een vervalst bewijs voor een motorrijwiel was. Rode Kruis. Tot hoofd van de afde ling perszaken van het hoofdbestuur van het Rode Kruis is aangesteld de heer W. E. Tausent, voorheen hoofd van het kan toor voorlichting en radio-omroep van het gouvernement van Nederlands Nieuw-Gui- nea. Fatale botsing. Tijdens een balspel in het gymnastieklokaal van een school te Bodegraven botsten twee jongens zo hevig met de hoofden tegen elkaar, dat een van hen, de 14-jarige Anton Kramer, bewuste loos neerviel. Hij bleek een hersenbloeding en een zware hersenschudding te hebben opgelopen. In een ziekenhuis is hij later overleden. De andere jongen bleef onge deerd. Advertentie PLATENSPELERS en VERSTERKERS PLEIN 1945 No. 4 - TELEFOON 6561 GRAMMOFOONPLATEN Advertentie 2 Voor alle naar Kennemerlaan 19 Tel. 6317 f De zeesleper „Zeeland" van n.v. Burea Wijsmuller bevindt zich momenteel in Sin gapore. De „Cycloop" is 300 mijl ten noord westen van Casablanca. Het schip is mei drile motordekschuiten op weg naar Lagos, West-Afrika. De „Friesland" is op 23 september ver trokken uit Montevideo. De andere slepei zijn in IJmuiden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7