Groen Co In München wordt het spit weer door de os gestoken Churchill hield nog eens een politieke redevoering NAVO zou Noorwegen ais stiefkind behandelen Bonn wijst verdeling van de Volkswagenfabrieken af Liberale leider Maier gaat de politiek van Bonn verlaten Adenauer laat zich de macht in de CDU niet ontnemen A NAAIMACHINES Hij waarschuwt tegen de verleiding een tijdelijke vrede te kopen tegen het offer van levensbelangen Congres voor wereldregering Vierdaags bezoek van Zweedse prins bijeen in Bern Hannover wil bedrijf in stichting onderbrengen Coördinatie in VS. Ruimtetransport komt geheel aan luchtmacht Russisch reisbureau in Amsterdam Hij kan er de lucht niet langer verdragen Jasper-schandaal Vele kleine spaarders getroffen Centrale Verwarming Oliestook-installaties Hij probeert die integendeel nog te vergroten Kerkelijk Nieuws often kleuren Liters bier worden vergoten op de Theresiënwiese Ministers van financiën van het Gemenebest bijeen VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 (Van onze correspondent in Londen) De onverwoestbare 84-jarige Sir Win ston Churchill hield woensdag een van zijn zeldzaam geworden politieke rede voeringen. Hij sprak in zijn kiesdistrict Woodford in Essex ten noordoosten van Londen ter gelegenheid van de officiële aanvaarding van z'n Lagerhuiskandidatuur voor de komende verkiezingen. Het is de negende maal dat Churchill voor dit dis trict uitkomt. Churchill en Woodford zijn reeds 35 jaar lang met elkaar verbonden. Sir Winston verwelkomde Kroesjtsjev's opvallende ontwapeningsvoorstel maar hij zei dat het nodig is meer bijzonderhe den te weten, speciaal over de kwestie van controle, waarop in het verleden zoveel discussies zijn vastgelopen. Churchill waarschuwde tegen de verleiding een tij delijke vrede te kopen tegen de opoffering van levensbelangen. Hij zei dat de Britse kiezers moeten beslissen, wie hen moet vertegenwoordigen in de onderhandelin gen, welke ongetwijfeld in de komende maanden tussen het Westen en Rusland zullen worden gehouden. Churchill is van mening dat ontmoetingen tussen de we reldleiders heilzaam zijn voor de kansen op vrede. Reeds het feit op zichzelf dat er een nieuwe conferentie in het vooruitzicht is met een nieuwe mogelijkheid om over eenstemming te bereiken betekent dat er van beide kanten minder risico bestaat om in de tussentijd tot het uiterste te gaan. Het is volgens Churchill van het grootste belang dat men meer te weten komt over de stemming en de bedoelingen van de Russische leider. Sir Winston zei dat het Westen voor een periode staat van lang gerekte en ingewikkelde onderhandelin- Advertentie De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak Volgens het Oslose ochtendblad „Mor- genbladet" treedt de Noordatlantische Ver- drags Organisatie discriminerend op te gen Noorwegen, omdat dit land een nega tieve houding heeft aangenomen in de kwestie van kernwapens en raketbases, waardoor volgens NAVO zegslieden van de noordelijke flank de noodzakelijke ver sterking niet mogelijk is. De negatieve instelling van de Noorse regering aldus „Morgenbladet", heeft een negatieve houding van de_ NAVO tot gevolg. Over de noodzakelijke' modernise ring van de luchtmacht wordt reeds twee jaar onderhandeld. Desondanks heeft Noorwegen zijn Sabre-straaljagers nog niet mogen of kunnen vervangen door mo derner vliegtuigen zoals de Starfighter. Ook het leger wordt daardoor geremd in het uitvoeren van zijn moderniserings plannen, aldus het blad. Het komt tot de slotsom dat Noorwegen geen steun van de NAVO zal mogen verwachten zolang hel de ogen niet opent voor de eisen van de moderne defensie en de plichten welke voortvloeien uit zijn lidmaatschap van de NAVO. gen. Vastberadenheid wat het doel betreft dient samen te gaan met soepelheid van methode, zei hij. Daarna liet Churchill zijn waarschuwing horen om geen levensbe langen op te offeren. Tot dusver weten we weinig over Kroesjtsjevs ontwapeningsplan, behalve zijn korte doch belangrijke zinspeling erop in een rede, welke ook over andere dingen handelde. Maar, zo zei Churchill, er moet doelmatige internationale controle zijn. Ons eenzijdig van wapens en in het bijzon der van kernwapens te beroven zou zelf moord betekenen. Churchill zei dat zijn tienjarige ervaring in dit opzicht hem ge leerd had, dat er meer kans bestaat dat naar iemands standpunt geluisterd wordt, indien men een aanzienlijke factor vormt in het internationale machtsevenwicht. Sir Winston legde er de nadruk op dat hij in geen enkel opzicht de belangrijkheid en de omvang van Kroesjtsjev's voorstel wil de kleineren. Het doel dat Kroesjtsjev voor ogen staat, is een waarnaar alle landen en hun leiders moeten verlangen. Tenslotte gaf Churchill als zijn mening te kennen dat, indien de conservatieven herkozen worden, hij de Britse vertegenwoordiging op een topconferentie met sober vertrou wen en grote hoop tegemoet ziet. Prins Bertil van Zweden zal van 4 ok tober tot en met 7 oktober een onofficieel bezoek brengen aan Nederland. Zijn be zoek houdt verband met de Zweedse ten toonstellingen die in ons land gehouden zullen worden. Ook zullen besprekingen worden gevoerd tussen de Zweedse en Ne derlandse metaalindustrieën. Prins Bertil zal logeren in Hotel des Indes in Den Haag. Hij komt op zondag 4 oktober uur met een vliegtuig van de SAS op Schiphol aan. Maandag, 5 oktober zal hij de tentoon stelling „Zweedse vormgeving" in het Stedelijk Museum te Amsterdam openen, 's Avonds neemt hij deel aan een diner in het Werkspoormuseum te Amsterdam, waarbij als gastheren optreden de Ver eniging van metaalindustrieën en de n.v. Werkspoor. Dit diner zal voorts worden bijgewoond door delegaties van de Zweed se vereniging van metaalindustrieën en de Zweedse werkgeversbond, die deelnemen aan een confex-entie te Vlaardingen be treffende de Europese integratie. Dinsdag bezoekt de prins in Eindhoven n.v. Van Doorne's autofabrieken en Phi lips. Dinsdagavond zal hij in Rotterdam de opening verrichten van de tentoonstel ling „Idee en resultaat" in het maritiem museum „Prins Hendrik". Per K.L.M.-vliegtuig vliegt prins Bertil woensdag 7 oktober terug naar zijn land. Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel 14444 BERN (UPI) Donderdag is in Bern het achtste congres van de vereniging voor een wereldparlement begonnen, waarvan de Britse socialistische oud-premier Sir Clement Attlee erevoorzitter en de voor malige leider van de Britse liberalen Cle ment Davies voorzitter is. Ongeveer 250 parlementsleden uit dertig landen zullen het congres bijwonen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd heeft een boodschap gezonden. De drie be langrijkste agendapunten zijn: „De rol van de niet bij de grote machtsblokken aange sloten landen bij het bewerkstelligen van een duurzame vrede", „De rol van de we tenschap in de eeuw van de kernenei-gie" en „De herziening van het UNO Hand vest". Tot de sprekers behoren Lord Silkin, de leider van de oppositie in het Britse Ho gerhuis, de Franse oud-premier Edgar Faure en de Zwitserse minister van Bui tenlandse Zaken Max Petitpierre. De vereniging voor een wereldparlement staat op het standpunt, dat vrede noch gebracht kan worden door pacifisme noch door een bewapeningswedloop, maar slechts door heerschappij van het recht over de gehele wereld. De vereniging streeft daarom naar de instelling van een wereldparlement, een wereldregering, een crisis, steun aan werkloze mijnwerkers en wereldgei'echtshof en een wereldpolitie macht. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft een voor stel van de regering van de deelstaat Nedersaksen om de- florerende Volks wagenfabrieken tussen Bonn en Hannover (de zetel van de Nedersaksische regering) te verdelen, verworpen. Men wil te Bonn wel een vergelijk, maar niet op de door Hannover voorgestelde basis. Reeds jaren wordt er een fel gevecht geleverd om het bezit van de Volkswagenfabrieken, waar van de oorspronkelijke waarde drie honderd miljoen mark was, maar waar van de hudiige waarde in de buurt van de tweeëneenhalf miljard mark, zo niet hoger ligt. Nedersaksen eist zijn aandeel op grond van geallieerde wetten en verordeningen van vlak na de oorlog. De fabriek ligt te Wolfsburg in deze deelstaat. Bonn acht de fabriek geheel staatsbezit, daarnaast zijn er nog voormalige Volkswagenspaar ders, kleine luiden die door de nazi's indertijd zijn gepaaid om voor een Volks wagen wat opzij te leggen. De Volks wagenfabriek bouwde, toen het er op aan kwam. in de oorlog, evenwel geen auto's maar tanks. Op 5 oktober zullen voor de rechtbank te Celle in Nedersaksen de tij dens de Hitlertijd werkzaam zijnde hoofd functionarissen van het Volkswagenbe- drij f verhoord worden. Voor het Volkswagenproces opgerakeld wordt, is de Nedersaksische minister van Financiën Ahrens met het plan op de proppen gekomen om de onderneming, die thans drieduizend wagens per dag ver vaardigd, te verdelen. Ahrens stelt voor af te zien van een verdere gerechtelijke procedure en de eigendom van de onder neming te delen tussen de Westduitse staat en de deelstaat Nedersaksen. Via een staatsverdrag zou deze zaak geregeld moe ten worden en vastgelegd in een stichting. De winsten uit het bedrijf zouden ten goede moeten komen van wetenschap en speurwerk, niet slechts in Nedersaksen maar ook in de andere Westduitse deel staten. Daarmee hoopt Ahrens steun voor zijn voorstel bij deze andere deelstaten te krijgen. Te zelfder tijd zou Hannover een vinger in de Volkswagenpap houden en zou voorkomen worden, dat het plan van de Westduitse minister van bondseigen- dommen Lindrath om het bedrijf via Volksaandelen te „reprivatiseren" ver wezenlijkt wordt. Rechterlijke beslissing? Ahrens zou met zijn voorstel in de beide regeringspartijen enig succes hebben ge boekt: zowel de C.D.U. als de kleine Deut sche Partei zou wel iets voelen voor een WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft de luchtmacht aangewezen als de tak van de strijdkrachten die verantwoordelijk is voor „transport door de ruimte" en hier mee verband houdende activiteit. Leger en marine kunnen speciale satellieten ont wikkelen voor het onderhouden van ver bindingen en navigatiedoeleinden, doch het lanceren zal uitsluitend door de lucht macht geschieden. De directeur van de afdeling research en ontwikkeling van het departement, dr. Herbert York, verklaarde, dat een aan tal projecten van het Bureau voor Ruim tevaartprojecten aan de luchtmacht zal worden overgedragen. Het genoemde bureau zal nog onderzoe kingen blijven verrichten op het gebied van de ontwikkeling van vaste raket brandstoffen en de vervaardiging van ma terialen, die bestand zijn tegen hoge tem peraturen. De overdracht zal vermoede lijk binnen een jaar plaatshebben. Amerikaanse geleerden zullen begin volgende maand een poging doen een ruimtecapsule van 375 pounds in een baan om de maan te brengen, met be hulp van radiogeleiding vanaf de aarde, zo wordt van ingelichte zijde vernomen. Voor zover bekend zal dan voor de eer ste maal in de geschiedenis van de ruim tevaart algehele geleiding worden toege past. Alle andere ruimtevehikels, met in begrip van de Russische maanraket be schikten uitsluitend over „aanvankelijke geleiding" om hun bestemming te berei ken. verdeling op basis van 50-50 en voor onderbrenging in een stichting. Men is te Bonn ietwat huiverig voor een experi ment met Volksaandelen, zoals bij het staatsbedrijf Preussag omdat dan de con trole op de Volkswagenfabriek teloor zou gaan. Minister Lindrath voelt echter niets voor het Nedersaksische voorstel. Hij ver klaart zich wel bereid tot een vergelijk, maar niet op de basis van het voorstel uit Hannover. Hij wil Nedersaksen te gemoetkomen voor de wijze, waarop deze deelstaat in de loop der jaren het bedrijf tot bloei heeft gebracht. Het ziet er dan ook naar uit, dat men een rechterlijke beslissing over het eigendom van de Volks wagenfabriek niet zal kunnen omzeilen. De Russische toeristische organisatie „Intourist" overweegt op korte termijn te Amsterdam een reisbureau te openen, dat in Nederland propaganda zal maken voor het toerisme naar Rusland. Het toeristi sche bezoek aan Rusland -is de laatste ja ren, sinds het verkrijgen van faciliteiten is „vergemakkelijkt, belangrijk toegeno men, met name van de Scandinavische landen uit, vanwaar de reiskosten uiter aard vrij laag zijn. Een vliegretour Am sterdam-Moskou kost echter ongeveer dui zend gulden. De invoering van straalver- keersvliegtuigen, die Moskou „dichtbij" brengen, heeft „Intourist" doen besluiten uit te kijken naar een mogelijkheid in Amsterdam, dat als knooppunt van inter nationale verbindingen voor het toeristi sche verkeer van grot,e betekenis is, een reisbureau te openen. (Van onze correspondent in Bonn) Een van de markantste politieke figu ren in het naoorlogse West-Duitsland, de leider van de liberale F.D.P., dr. Rein- hold Maier, zal tegen het einde van deze maand afscheid nemen van de „grote" politiek. Dat wil zeggen van Bonn. Hij legt dan zijn Bondsdagmandaat neer om zich meer aan de provinciale politiek te kunnen wijden. Reinhold Maier wordt in oktober zeven tig jaar. In januari zal hij zijn voorzit terschap van de F.D.P. neerleggen, om dat hij meent dat verjonging noodzake lijk is en dat de president van de West duitse liberale partij in Bonn moet wonen. In werkelijkheid, zo neemt men algemeen aan, wil de jonge garde in de F.D.P. af scheid nemen van MaierDeze West- Het gebouw van de „State Building So ciety" in Mayfair is woensdag bestormd door spaarders en houders van aandelen. Zij wensten hun stortingen op te nemen, of nauwkeurige inlichtingen te krijgen over de financiële toestand van de bouw maatschappij. Zij kregen geen van beide. De „State Building Society" heeft ver klaard dat de „Jasper Group", waar een schandaal rond is ontstaan, bij haar voor 39 miljoen gulden in het krijt staat. Het orgaan dat toezicht uitoefent op bouw maatschappijen in Engeland heeft de te goeden van de State Building Society, die een fraai kantoorgebouw in Mayfair heeft, bevroren. Op aanklachten, die door verontruste inleggers zijn ingediend, is de afdeling fraude van Scotland Yard een onderzoek begonnen. De Jasper-groep voert het be heer over een aantal maatschappijen die totaal op een kapitaal van 160 miljoen gul den worden geraamd. De vorige week heeft de groep op de Londense beurs op zijn aandelen een waardeverlies van 30 miljoen gulden ondergaan. De notering is stopgezet. Het Jasper-schandaal zal volgens beurs- kringen het grootste van de na-oorlogse beurs worden. Intussen kunnen de mensen die hun geld bij de State Building Society hadden ondergebracht, hun tegoeden niet opnemen. De lokettisten moesten mee delen dat de directie afwezig was. Een van hen vertelde een groep inleggers dat de maatschappij een verlies heeft geleden van 32,5 miljoen gulden. De uitbetalingen zullen daarom beperkt worden. Maar een ander zei: „Uw geld is hier veilig". Veel jonggehuwden, die hun spaarpot bij de maatschappij hadden ondergebracht, en bejaarden die hun pensioengeld in gevaar zagen, zouden daar graag zekerheid van hebben. Voorlopig is die er niet. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 (Van onze correspondent in Bonn) In de grote Westduitse regeringspartij, de C.D.U., is een felle strijd aan de gang over een structuurwijziging. De voorzit ters van de C.D.U.-afdelingen in de deel staten hebben de afgelopen zomer, na het openbaar worden van de tegenstelling AdenauerErhard. enkele voorstellen in gediend die ten doel hadden de macht van partijvoorzitter Adenauer zo niet te breken, dan toch te beknotten. Dezer da gen is gebleken dat de bondskanselier- partijpresident niet van plan is dit te ne men. De C.D.U.-leiders in de deelstaten vallen vooral over de macht van Aden auer, waar hij alleen het recht heeft C.D.U.-bestuursvergaderingen bijeen te roepen. Zulks gebeurt namelijk hoogst zelden. De „rebellen" eisen, dat er twee in plaats van vier vice-presidenten zullen zijn, van wie er één soortgelijke rechten als de president heeft, dat wil zeggen qua macht naast Adenauer zal staan. Het is de afgelopen weken evenwel duidelijk ge worden, dat de huidige vice-presidenten de twee rooms-kaholieken Blank en Krone en de twee protestanten Gersten- maier en von Hassel het onderling niet eens zijn over de vraag wie van hen vie ren moet aftreden. Zij willen allen in aan merking komen voor de twee vice-presi- dentplaatsen. In deze kwestie behoeft Adenauer, zo begint het erop te lijken, weinig strijd te voeren.... Een tweede aanval van de opposanten ligt in een ander vlak: zij willen een lei- dersgroep samenstellen van tien tot vijf tien man, die in de plaats zou moeten treden van het huidige partijbestuur van 65 leden, dat door een man als Adenauer gemakkelijk te beheersen is. Vooraan staande partijleiders zoals Meyers, Kie- singer en Schroder voelen echter niets vor een dergelijke concentratie. De opposanten tegen Adenauers macht moeten nu beleven, dat de in het nauw gedreven partijvoorzitter tegen hen in de aanval is gegaan, teneinde zijn toch al zo grote macht in de partij nog uit te brei den. De 83-jarige Adenauer, zo zegt men te Bonn, lijkt frisser dan ooit en voor niets te staan. Adenauer wil namelijk de verregaande zelfstandigheid van de par- tijgroepen in de deelstaten verminderen en van de C.D.U. een echte landelijke partij maken, die bestuurd wordt van cén centrale uit. Thans is de C.D.U. in feite een federale partij. Krijgt Adenauer zijn zin dan wordt de partij een bondspartij, geleid door een secretaris-generaal, die niet met zijn be nen in de dagelijkse politiek staat, dus gemakkelijk te beïnvloeden zal zijn door de voorzitter, met wie hij samen het ge heel zal moeten leiden. Belangrijker nog dan dit aspect zou bij de omvorming van de C.D.U. tot een bondspartij zijn, dat het Adenauer aanwijzen van de kandidaten voor de Bondsdag de parlementsleden van de C.D.U. dus niet meer provinciaal maar centraal zal geschieden. Dat wil zeggen: de Bondsdagfractie zou bij het aanwijzen van die kandidaten een woordje gaan mee spreken. En dat houdt weer in dat par tijvoorzitter Adenauer de doorslag zou ge ven bij de opstelling van de lijst van C.D.U.-kandidaten voor de Bondsdag. Dit wijst erop, dat Adenauer niets heeft ingeboet van zijn politieke kracht, te minder nu een recent opinie-onderzoek heeft uitgewezen, dat de bondskanselier nog altijd geldt voor de hoogst gewaar deerde politicus van de Bondsrepubliek; 27 percent van de ondervraagden ant woordde op de vraag wie zij het meest waardeerden, met het noemen van de de naam Adenauer. Na de bondskanselier kwamen eerst Heuss en Erhard, daarna de S.P.D.'ers Carlo Schmid en Brandt. De S.P.D.-leider Ollenhauer staat op de zesde plaats. duitse liberaal heeft in de bondsrepubliek een vooraanstaande rol gespeeld. Was hij vóór 1933 reeds minister van Economi sche Zaken in Württemberg, na de oorlog bracht hij het in de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg tot minister-presi dent en was hij in 1952 en 1953 president van de Bondsraad, de vertegenwoordi ging van de deelstaten. Van 1953 tot 1956 en na 1957 was Maier lid van de Bonds dag, waarbij hij algemeen beschouwd werd als een fervent tegenstander van bondskanselier Adenauer, hetgeen in be langrijke mate de F.D.P.-ambities, om deel te nemen aan de Bondsregering, in latere jaren in de weg heeft gestaan. Burgerlijke democraat Maier, die voor 1933 behoorde tot de rechtse Deutsche Demokratische Partei, was in de F.D.P. de vertegenwoordiger der linkse liberalen. Deze Zwabische po liticus had voortreffelijke betrekkingen met de Westduitse sociaal-democratie en hij gold als de leider van de linker vleu gel, die zeer democratisch dacht, oude banden had met de Weimar-politici en in de oude liberale centra Hamburg, Bre men en Lübeck en in Zuid-Duitsland de voornaams.e steun vond. Maier en de zij nen vertegenwoordigden de burgerlijk- democratische krachten in de Bondsrepu bliek. In de F.D.P. kwam deze zeer ge matigde vleugel in botsing met de fel- anti-marxistische groep, die in Noord- Duitsland en Hessen veel aanhang had en heeft. Het ging hier onder meer om ex- nazi's, om ex-leden van de Hitlerjeugd- beweging meestal jonge mensen uit Hessen, Nedersaksen en Noordrijnwest- falen die „actie" wensten, die alles wat rechts van de C.D.U. stond, wilden bunde len. Mannen als Middelhauve, Achenbach en anderen staan in feite lijnrecht tegen over Maier en de zijnen. Te Stuttgart gaf Maier dezer dagen aan dat hij aan de sfeer in Bonn een hekel heeft. „Wanneer de Bondsdag in Berlijn was gezeteld, zou ik nooit van mijn man daat hebben afgezien", zei Maier. „Ik ben nooit in het reine gekomen met deze bondshoofdstad. Het is moelijk zich in Bonn thuis te voelen. Ik heb in Bonn nog geen burger buiten het parlement leren kennenMaier was een van de eer sten die na 1945 in botsing met Adenauer kwam om diens voorkeur voor Bonn, waarvan Maier altijd al een afkeer zou hebben gehad. Geref. Kerken Tweetal te Zwolle (5de pred.pl.) J. H. van Dalen te Nieuw-Loosdrecht en H. J. van der Wal te Erica. Beroepen te Genderen J. H. van Bogge- len, kand. te De Bilt. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Rotterdam (wijkgem. Prinsekerk) dr. G. Huls te Gouda. I Advertentie l® 1 eii^e so Nu heeft Uw handelaar nog alle soorten hyacinten, tulpen en narcissen voorradig. Bestel meteen (Van onze correspondent in Bonn) Voor de 126ste maal viert München in deze dagen het oktoberfeest: iedere dag en dat zestien dagen achtereen, wordt er aan een vier meter lang spit een os gebraden. Op de 25 ha. grote Theresiënwiese kan men tot 4 oktober uit grote stenen liters kruiken het bruine Beierse bier van der- Amerikaans plan voor hulp aan achtergebleven gebieden aanvaard De conferentie van ministers van Finan ciën va-i het Gemenebest, welke te Londen is begonnen, zal naar van wel ingelichte zijde wordt gemeld geen enkele beslissing nemen over de belangrijke vraagstukken welke op de agenda staan. Bevestigd wordt dat de besprekingen vooral zullen gaan over de volgende twee punten: 1. De handelsbetrekkingen van het ge menebest met de Europese Economische Gemeenschap en de Kleine Vrijhandels zone en 2. Het Amerikaanse plan tot steunver lening aan de economisch onvoldoende o-itwikkelde landen. Voor to wordt vernomen dat de Britse delegatie zal trachten tot een gezamenlijk standpunt te komen van alle landen van het Gemenebest tegenover het Ameri kaanse steunplan. Dit laatste schijnt te meer noodzakelijk, daar in verband met de komende algemene verkiezingen in Engeland, de Britse minister van Finan ciën niet in Washington zal zijn wanneer aldaar dit plan aan de bijeenkomst van Wereldbank en Internationaal Monetair Fonds zal worden voorgelegd, welke bij eenkomst van 28 september tot 2 oktober zal worden gehouden. Engeland heeft het Amerikaanse plan reeds goedgekeurd, dat voorziet in de op richting van een Intex-nationale Associatie voor de Economische Ontwikkeling van economisch nog onvoldoende ontwikkelde landen, welke organisatie over 1 miljard dollar zal moeten beschikken en onder lei ding zal staan van de Wereldbank. Enge land is bereid een bedrag van 140 miljoen dollar als bijdrage aan deze organisatie te vei'strekken. Volgers gewoonlijk welingelichte krin gen heeft de conferentie in beginsel het nieuwe Amerikaanse plan tot hulpverle ning aan onderontwikkelde gebieden goed gekeurd. Alle ministers schijnen in te stem men met de grondslag van het plan. De mi- nistex-s hebben echter een voorbehoud ge maakt, en vooral die der Aziatische lan den, wat betreft de omvang van de be oogde hulp en de voorwaarden waarop eventuele leningen zullen wox-den ver- stx-ekt. tien percent tegen de verschrikkelijke prijs van 1,90 mark drinken. München viert in deze dagen het grootste volksfeest van Europa, met vijf miljoen bezoekers, drie miljoen liter gekoeld bier en wat niet al Dit oktoberfeest op de Münchense „Wies'n" wil geen Beier missen. Het werd plechtig geopend door burgemeester Wim- mer, die wachtte tot twaalf schoten uit ouderwetse kanonnen waren afgeschoten toen zijn jasje uittrok zijn'mouwen op stroopte en het eerste vat Wies'n-bier ont deed van een „Mass", zoals men de liter kruiken noemt. Honderdvijftig jaar oud is deze traditie al. Het begon met een eenvoudig feest van boeren, die samen met de deftige burgers van de Beierse koninklijke residentie Mün chen wilden bijeenkomen. Thans is Mün chen uitgegx-oeid tot een miljoenenstad en het Wies'n-feest tot een uitbarsting van vermaak, het „Beierische Miljonengaudi" geheten. Wat in 1810 eenvoudig begon, wordt nu gevierd met uitbundig plezier en Beierse levensvreugde., daar is de ker mis met twee achtbanen en wat er nog meer is om te draaien, te zweven, misse lijk en gezellig te worden. Daar zijn 137 tenten om te drinken en te eten: bier en worst (een miljoen), ossenvlees en bier, bier en haantjes (een kwart miljoen), bier en vis (vijftig ton..). Wie in een der ten ten, die te samen vijftigduizend mensen kunnen bevatten, bier vi-aagt, kijke naar de kelnerinnen de Resi's en de Zenzi's die spelendex-wijs in twee handen twaalf grote stenen kruiken ronddragen. In die tenten is iedereen voor iedereen meteen Herr Nachbar" meneer de buurman en zegt iedereen tegen ieder een gelijk maar ,jij" en „jou". Traditie bleef Het Münchense feest is zaterdag jongst leden plechtig begonnen. Niet slechts door Wimmers bijna geheiligde tapmanifesta- tie, maar ook door de optocht van de door de dikke paarden getrokken bierwagens van de grote Münchense bx-ouwerijen. Iets van het oude barokkarakter van de Beierse hoofdstad, die al zoveel doorstaan heeft, was bij die opening te zien. Dat al les in de loop van deze weken snel verloren gaat, dat er geen draaiorgels, maar mu- ziekboxen zijn, geen petroleumlampen, maar neonlicht, „Sputniks" en dergelijke dat alles kan dit Wies'nfeest niet ontne men dat er een brok traditie in steekt. De ossen worden nog aan het spit gebra den en een „mass" blijft van steen en een liter groot, en duur. Zo begint in München de herfst. Vroe ger kwam men op de Wies'n voor het goe de bier, de mooie paarden en om een grap te vertellen. Thans om datzelfde bier te drinken, maar toch ook voor het lawaai, het Hawaii-dox-p met dansende Hawaii- meisjes en de kei-mis. Eten, drinken en kijken en praten met mensen die men niet kent en toch „Herr Nachbar" noemt. Voor de Beier zit hierin een grote attrac tie, een afscheid ook van de zomer. Aan de voeten van het metalen Bavaria-beeld op de Theresiënwiese vergeet men het ge harrewar in de wereld.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9