Mr. Luns pleit in de UNO voor vrijheid van het luchtverkeer V.S.V.-Alkmaar VAN LOON'S Nederland keurt streven naar beperkingen af SOLEX DE LUXE f 375.- HET WEER Vrachtauto op huisbezoek CBTROEN Automobielbedrijf EEN GOED INITIATIEF" Boter en kaas zijn duurder COIFFURES DE VRIES MORRIS 'ê&fore ijou êiïi/! Gebr. VAN BUGNUM Zn. Iets lagere temperaturen Algerijnse rebellen zullen maandag antwoorden Vergiftigde rode kool verdwenen Terwijl vaders protesteren delven de zoons kolen Twaalfjarig meisje uit trein gevallen V.S.V. 2—XERXES 2 Het woord is aan In de krant van heden Het geheim van Mrs. Roosevelt is nu eenmaal beter ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1959 44e JAARGANG NUMMER 274 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPO ORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur; Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden; J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie; P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft vrijdag in de UNO-Assemblee gezegd dat vrijheid het beginsel is dat ten grondslag ligt aan de politiek van Nederland in de Europese en andere kwesties. Het is niet nodig erop te wijzen dat het beginsel van de vrijheid door langdurige traditie een natuur lijke trek van liet Nederlandse politieke denken is geworden. De vrije beweging van goederen, personen, diensten en kapitaal is in de ogen van Nederland het beste middel ter bevordering van de wereldhandel en tevens een aansporing tot de ontwikkeling van internationaal begrip en goede wil. Nederland hoopt dat het beginsel van de vrijheid zal heersen op het gebied van het inter nationale luchtverkeer. „Het is betreu renswaardig dat het streven naar be perkende maatregelen en regelingen het vrije gebruik van de lucht blijft be lemmeren. Daarom grijp ik deze ge legenheid aan om voor deze grote wereldvergadering te pleiten voor vrij heid in de lucht als het enige gezonde en praktische beginsel dat het stelsel van het moderne internationale verkeer moet beheersen". Nederland heeft ook altijd gepleit voor de vrije zee en is van plan op de komende zeerechtconfe rentie dat te blijven doen, aldus mr. Luns. Over de Europese kwesties zei mr. Luns dat Nederlands deelneming aan de Euro pese Economische Gemeenschap een van de belangrijkste aspecten van de Neder landse politiek is. De E.E.G. is geen op zichzelf staand verschijnsel, maar het verst gevorderde resultaat van het. stre ven van een volle tiental jaren na de oor log naar integratie van de Europese eco nomie. De economische en de douane-unie van de Benelux was de eerste verwezen lijking in die richting, zo verklaarde de minister. De Nederlandse regering zal haar aan deel blijven bijdragen tot versterking van de gemeenschappen, maar zal tevens haar beste krachten geven ter bevordering van een ruimere Europese economische as sociatie tussen de E.E.G.-landen en de voorgestelde vrijhandelszone van zeven andere Europese landen. Nederland ver trouwt erop dat de tweede ronde van ver laging van de douanetarieven binnen de E.E.G. in 1960 ook van toepassing zal zijn op de andere leden van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king, want de Nederlandse regering is van oordeel dat, omdat het om eenheid gaat, een breuk tussen de twee groepen landen dient te worden voorkomen. Volgens de Nederlandse regering kan er niet aan wor den getwijfeld dat de „toorts van West- Europa's opleving" door de vorming van een vrije en sterke economische eenheid, een „weldadig licht op het toneel van de wereldeconomie" zal werpen. Na erop te hebben gewezen dat de gees telijke vrijheid het wezen van het begrip vrijheid is, zei mr. Luns dat ongeacht waai de vrijheid in gevaar is, de vrijheden van ons allen op het spel staan. In dit verband wees de minister op Tibet. Hij zei het te zullen betreuren indien de UNO de gebeur tenissen daar zouden negeren. De minis ter pleitte tevens voor vrije doorvaart door het Suezkanaal zonder discriminatie. Over de voorstellen van president De Gaulle van Frankrijk voor Algerije zei mr. Luns: „Mijn vertegenwoordiging hoopt dat deze verreikende plannen zullen leiden tot vrede en samenwerking in een land waar geweld en onenigheid vooruitgang in de weg staan". De positie van het Konink rijk der Nederlanden in de wereld is, al dus mr. Luns, ook gekenmerkt door het stelsel van volledige gelijkheid tussen de drie deelgenoten: Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Een belangrijk aspect van de UNO-werk zaamheden is aldus mr. Luns zonder twij fel wat de secretaris-generaal het zich uit- Advertentie Hand over hand steeds meer gezien in stad en land SOLEX SERVICE STATION OFF. DEALER Meervlietstraat 69 - Velsen-Zuid - Tel. 5701 Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden en iets lagere middagtemperaturen. Aanvankelijk zwakke tot matige wind tussen west en noord, later veranderlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. breidende gebied van de internationale hulp heeft genoemd. De instelling en de eerste werkzaamheden van het speciale fonds zijn een deel van deze uitbreiding. Het is reeds duidelijk dat het aantal pro jecten die de moeite waard zijn, de huidi ge middelen ver te boven gaat. Het teleur stellende niveau van de bijdragen voor 1959 aan het fonds heeft ertoe geleid dat Nederland, dat er van uit ging dat hon derd miljoen dollar ter beschikking zou worden gesteld voor het speciale fonds en het uitgebreide program voor technische hulp samen, de op een na grootste bijdra ge heeft geleverd. Voorts zei mr. Luns dat de Nederland se regering herhaaldelijk uiting heeft ge geven aan haar oordeel dat de zaak van de economische ontwikkeling van minder ont wikkelde gebieden van evenveel belang is als dat van de handhaving van de vrede. Als het levensniveau verbetert, vertonen binnen- en buitenlandse spanningen de neiging te verminderen. De geschiedenis van Nederland heeft dit aangetoond. Meer dan een eeuw geleden heeft de regering een dienst in het leven geroepen om de nieuwste landbouwmethoden bij de boe ren ingang te doen vinden. De jongste en waarschijnlijk grootste onderneming van Nederland op het gebied van de binnen landse economische ontwikkeling is het Delta-plan, aldus mr. Luns. Vervolgens zei mr. Luns dat indien de ontwikkelde landen zich op het gebied van hulpverlening moeten gedragen krachtens maatstaven van het midden van de twin tigste eeuw, de minder ontwikkelde landen er eveneens naar moeten streven zekere fundamentele gedragsregelen in acht te nemen. „Onwettige inbeslagneming van eigendom van onze landgenoten en an dere discriminerende maatregelen tegen hen hebben gelukkig de economische ont wikkeling in Nederland niet kunnen tegen houden en hebben evenmin onze houding jegens het vraagstuk van de economische ontwikkeling veranderd. Maar ik moet zeggen dat de bereidheid van de ontwik kelde landen die politiek te vólgen, min der op de proef zou worden gesteld indien er geen gevallen zijn van eenzijdige on dermijning van wat wij trachten meerzij dig op te bouwen". Over ontwapening zei mr. Luns ten slot te dat de Nederlandse regering de op richting van de. nieuwe commissie van tien leden toejuicht. De commissie is naar het oordeel van mr. Luns niet volgens de be ginselen van de juiste vertegenwoordiging samengesteld, maar zij is voor Nederland aanvaardbaar omdat zij geen deel uit maakt van de UNO en de samenstelling dus niet als precedent kan gelden en om dat er toch een band tussen haar en de UNO bestaat. De werkelijke betekenis van de ontwapeningsvoorstellen van minister president, Kroesjtsjev, kunnen, naar mr. Luns' oordeel, niet worden vastge steld zonder meer en uitgebreide toelich ting gauw zal komen en dat zij enige wer kelijke vooruitgang mogelijk zal maken, aldus mr. Luns. TUNIS (UPI) De minister van Voor lichting in de „Algerijnse regering in bal lingschap" Mohammed Yazid, heeft te Tu nis verklaard dat de leiders van de Alge rijnse opstand „in constructieve zin" op het plan van president De Gaulle zullen antwoorden. Een andere woordvoerder van de rebellen zei dat het antwoord maandag openbaar zal worden gemaakt. Het zou eerder zijn gekomen, en men vermoedt dat de vertraging verband houdt met de ruggespraak van de minister van verbindingen in de Algerijnse noodrege- ring, Abdelhatif Boessoef, met koning Mo hammed V, hiervoor verantwoordelijk is. Boessoef is naar Rabat gegaan om met koning Mohammed en diens ministers te confereren over het antwoord van de Al gerijnse rebellen op de voorstellen van de Franse president. Het Egyptische blad „Al Sjaab" zegt dat de Verenigde Staten de Tunesische presi dent Bourguiba dertig miljoen dollar heb ben beloofd, zo hij er in slaagt het Natio nale Algerijnse Bevrijdingsfront te bewe gen het plan van De Gaulle voor Alge rije te aanvaarden. Maar, zo vervolgt „Al Sjaab", het antwoord van de voorlopige regering van de Algerijnse republiek zal een „klap om de oren van de Amerikanen zijn." In het Noordbrabantse dorpje Halste ren, enkele kilometers ten noorden van Bergen op Zoom zijn in de nacht van don derdag op vrijdag enkele rode kolen door onbekenden uit een tuinderij gestolen. De burgemeester van Halsteren heeft nu een alarmoproep door pers en radio laten ver spreiden omdat de ontvreemde kool don derdag bespoten was met parathion, een zwaar landbouwvergif. Het eten van deze kool, aldus de alarmmelding, is levensge vaarlijk en zelfs het met de blote hand aanraken kan al gevaar opleveren voor vergiftiging. Aan degenen, die van de ko len gegeten hebben of ermee in aanraking zijn geweest, wordt in hun eigen belang aangeraden, zich onverwijld in verbinding te stellen met hun huisarts. De Landbouwvoorlichtingsdienst deelt ons desgevraagd mede, dat rode kool nor maliter niet met zulke zware landbouwver giften als parathion bespoten wordt. Dal dit thans toch gebeurt, is een noodzakelijk gevolg van het gevaar voor luis, dat bij langdurige droogte zoals wij thans meema ken, bijzonder groot is. De wet schrijft voor, dat parathion-bespuitingen niet la ter mogen plaatsvinden dan drie weken voor het oogsten van het gewas in kwestie: een veiligheidstermijn binnen welke het vergif onder invloed van de lucht e.d. ge heel in niet-gevaarlijke verbindingen wordt omgezet. De „late" rode kool, zoals die in Halsteren, wordt gewoonlijk pas eind oktober gesneden, zodat een bespui ting met parathion op dit tijdstip nog alles zins toelaatbaar was. (red.) In de loop van deze week is de prijs van de roomboter met twintig cent per kilo gram gestegen. In de kring van de handel wordt verwacht, dat de volgende week de boterprijs nog verder zal aantrekken. Ook voor kaas heeft zich een prijsstijging ge realiseerd. Gisteren liep op de markt te Leeuwarden de notering met zeventien cent per kilogram op. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Door de lage waterstand in de Rijn bij Honnef kunnen de kinderen uit deze stad duizenden briketten ophalen uit de vaargeul. Terwijl hun vaders demonstreren tegen de kolenpolitiek van de Duitse regering boren de kin deren een nieuwe kolenmijn aan. Met verwondingen aan hoofd en benen is in het academisch ziekenhuus te Gro ningen een 12-jarig meisje Tecia Kerdijk uit Hoogezand-Sappemeer, opgenomen. Zij werd donderdagavond bewusteloos langs de spoorbaan GroningenWinschoten ge vonden nabij de halte Kropswolde. Nie mand heeft iets gemerkt van dit ongeluk, dat 's middags om vier uur reeds moest zijn gebeurd. Toen het meisje niet op de normale tijd thuiskwam werd de moeder niet ongerust, omdat ze dacht dat het kind in Groningen was gebleven om er een cir cus te bezoeken. Maar toen zij 's avonds van een vriendinnetje hoorde dat haar dochter wel in de trein was gestapt, werd een onderzoek ingesteld, waax-bij het kind langs de spoorbaan gevonden werd. Ver ondersteld wordt dat het meisje te vroeg het portier van de rijdende trein heeft ge opend. Advertentie Aanvang 14-30 uur. Voorwedstrijd: Aanvang 12.00 uur. Vrijdagmiddag is een grote vracht auto met aanhanger, beladen met zak ken meel en veevoeder, een huis aan de Bergstraat te Amersfoort binnen gereden. De zivare wagen dook met een enorme klap tot voorbij de cabine in het huis, terwijl de lading door de schok her en der verspreid werd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De oorzaak moei gezocht worden in het weigeren van de rem men, toen de wagen de hellende straat afreed. Advertentie Hoofdagent voor Haarlem en omgeving Korte Kleverlaan 30-40 - Bloemendaal (tel. K.2500 - 51301) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 tEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Waarom leren wij vreemde talen? In de eerste plaats om ons in andere landen verstaanbaar te kunnen maken en met anderen te kunnen spreken, in de twee de plaats om in de eigen taal met de cid- tiiur van andere landen kennis te kunnen maken. Ik heb dïkivijls de indruk, dat de eerst genoemde reden meestal onderschat wordt vooral in de kringen van intellectuelen waar'men begrijpelijkerwijs grote nadruk legt op de culturele belangrijkheid van de talenkennis. De eerste functie echter van de taal, van onze mogelijkheid om te spreken is het contact met de medemens. En dat wordt in onze wereld met zijn steeds sneller wor dende verbindingen, steeds noodzakelijker en belangrijker. Nu hebben wij Westerlingen altijd nog de pretentie te menen, dat dus de kennis van onze westerse talen Engels, Frans en Duits dan toch wel heel belangrijk is. Afgezien van de vraag, hoeveel mensen zelfs in Nederland, waar een zeer groot percentage van de bevolking één of meer talen leert, daardoor inderdaad in staat zijn een wat meer omvattende conversa tie in een dezer talen vlot te voeren, zul len met de ontwikkeling van het verkeer en de verbindingen in de wereld, andere talen steeds meer betekenis krijgen. In in ternationale conferenties moet ook Spaans in de vertaling betrokken worden, terwijl bij de V.N. het Russisch niet verwaarloosd- kan worden. Evenwel, tussen de 5 en 6 honderd miljoen mensen spreken Chinees, bijna honderd miljoen Japans, om de hon derden miljoenen in overig Azië en in Afrika maar niet te noemen. Elk jaar razen nu reeds vele miljoenen doende de talen te beheersen en in con tact te komen met de bevolking. Zij blij ven zoveel mogelijk in eigen gezelschap en worden rondgereisd in plaats van zelf te beleven, wat het land hun kan bieden. Al met al is het duidelijk, dat een hidp- t-aal, die bruikbaar zou zijn voor allen, voor het contact tussen de mensen van het grootste belang zou zijn. Is Esperanto daarvoor bruikbaar? Sedert ik congressen heb gezien, waar mensen van tientallen nationaliteiten el kaar met behulp van deze taal volkomen konden begrijpen, geloof ik, dat deze lmlp- taal daarvoor inderdaad geschikt geacht moet worden. Dat betekent niet, dat men alle studie van andere talen nu maar kan staken Na tuurlijk blijft de culturele betekenis van de talen, maar laten lüij ook die niet over drijven. In een internationale conferentie, waar ik het gebruik van Esperanto eens ter sprake bracht, kwam een Fransman daar tegen op met het betoog, dat men de Fran se taal moest beheersen om de Franse litteratuur goed te kunnen genieten en de Franse cultuur te kunnen begrijpen. Mijn vraag aan deze Fransman was, of hij de werken van Dostojewsky gelezen had, waarop een bevestigend antwoord volgde. Maar op mijn daaropvolgende vraag, of hij deze in het Ru,ssisch had gelezen moest hij toch ontkennend antwoorden. Het grote bezwaar van Esperanto is, dat het nog zo weinig praktisch bruikbaar is, omdat zo weinig mensen het kennen. Dat is een vicieuze cirkel, waar wij uit moeten komen. Méér mensen zullen het moeten leren, wil men er wat aan hebben- In verband daarmede is het van belang, dat op verschillende plaatsen in het on derwijs proeven genomen worden ynet de bruikbaarheid. In Arnhem neemt men een proef op de lagere scholen en ook op en kele Haarlemse lagere scholen wordt de proef genomen met Esperanto, onder meer als voorbereiding voor het voortgezet on derwijs in de plaats van het Frans, zoals dat op vele lagere scholen nog zvordt ge geven. Het is van belang af te wachten wat daarvan de resultaten zijn. Maar intussen is het initiatief van dit dagblad om de lezers in de gelegenheid te stellen een cursus in de krant te volgen, zeer toe te juichen. Voorlopig zullen de „cursisten" Espe ranto praktisch voornamelijk kunnen ge bruiken, doordat zij als leden van inter nationale Esperanto-verenigingen overal mensen kunnen vinden, die het ook be heersen; mogelijk komt er een tijd, dat deze hulptaal algemeen gebruikt zal wor den. Maar ook reeds thans geeft het de mogelijkheid in die landen, waar geen van onze drie Westeuropese talen goed wordt gesproken, met leden van de bevolking di rect in contact te komen. De wethouder van onderwijs der gemeente Haarlem, D. J. A. GELUK (Voor nadere bijzonderheden zie pag. 11) Herbert Casson: Bescheidenheid komt voort uit een he laas niet altijd gerechtvaardigd ver trouwen op anderen. pag. Rede minister Luns1 Esperanto-cursus 1,11 Economisch nieuws2 Effecten- en Geldmarkt2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Taal-laria 3 Herstel monarchie in Frankrijk?.3 Camp David3 Feuilleton 4 Radio en Televisie 4 Kerkelijk Leven 4 Kerkdiensten5 Uit stad en omgeving ....5, 6, 8 Film5, 7 Agenda 6 M eikexport 7 Beurs 3 Sport 9 Filatelie 11 Puzzel 11 Haarlemmer Meer 11 Er by 13—19 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN „ERBIJ*; Advertentie Advertentie Bij de nadering van haar 75e verjaardag onthult Eleanor Roosevelt in Libelle het geheim van haar gelukkig leven. Natuurlijk in Libelle, want

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1