Niet inpolderen van Lauwerszee kern van P.v.d.A.-oppositie Kroesjtsjev in Peking HET WEER De glorie van het vliegercorps SOLEX DELUXE f 375.- Mr. Luns sprak met Herter en Dillon WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 44e JAARGANG NUMMER 277 m morris émmm Gebr. VAN BUGNUM Zn. Weinig verandering Loonverbetering binnenvaart WAARSCHUWING Handelsonderneming C. DE VLIEG Straaljager neergestort; piloot gered Het woord is aan POLITIEK STEEKSPEL IN TWEEDE KAMER M oskou-bij-avond Geef mij maar... Volgend jaar automatisch telefoneren met België en West-Duitsland Communisten verliezen in de Noorse gemeenteraden Wij moeten alles doen zvat in om vermogen ligt een beter internationaal klimaat te scheppen In november besprekingen over KLM-landingsrechten Mevrouw de voorzitster Recordprijs KNVB-toto voor een deelnemer Lockheed Electra stortte neer in Texas, 34 doden In de krant van heden: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. j| i mi ep ran m H ^ÜF TW* "4® Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. E I i|f 1| ÉfsxrJk |j I 1 1 1 II Sll Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Jj^ \lgJy J|, JL JL eIh JL Mm JL JL H& franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Gu-o-rekemng IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. lo29o. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BARÏEIJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIMCONINGSFLEINl AMSTERDAM TEL 223596' SOLEX SERVICE STATION OFF. DEALER Meervlietstraat 69 - Velscn-Zuid - Tel. 5701 Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer. Matige, overdag tijdelijk krachtige wind tussen zuidoost en oost. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Naar men ons van de zijde van de Ne derlandse Bond van Vervoerspersoneel mededeelt is tussen het Nederlands Bin- nenvaart-Bureau en de erkende werkne mers-organisaties overeenstemming be reikt over een verbetering van de loon- en arbeidsvoorwaarden in het binnen-beurt- vaartbedrijf. Deze verbetering houdt in: Een loonsverhoging van zes percent voor het wal- en rijdend personeel; en voor het varend personeel een loonsverhoging van drie percent en verkorting van de arbeids tijd met twee uur. Partijen zullen het College van Rijksbe middelaars verzoeken deze wijzigingen, welke geheel gebaseerd zijn op het rege ringscommuniqué van maart 1956 zo spoe dig mogelijk goed te keuren. Als datum van ingang zal gelden 5 oktober 1959. jaar, waarbij in aanmerking moet wor den genomen dat 35 miljoen wordt be spaard doordat bij afsluiting en inpolde ring verhoging van de oude dijken niet no dig is. Met klem drong de heer Burger aan op een toezegging van de regering alsnog gelden uit te trekken op de begroting voor inpoldering van de Lauwerszee, opdat de P.v.d.A. niet genoodzaakt zal zijn een motie in te dienen. Vandaag zal de regering uiteenzetten waarom zij heeft besloten de Lauwers zee niet in te polderen. De besteding van de tientallen miljoenen (meer dan de heer Burger noemde) wordt economisch niet verantwoord geacht tegenover de winst aan land. De regering meent dat de mil joenen voor de ontwikkeling van de wel vaart in het noorden doeltreffender kun nen worden besteed. De veiligheid in Zee land en elders wordt niet groter geacht dan rond de Lauwerszee. Van minister-president De Quay wordt ook verwacht dat hij iets zal zeggen over het voorgenomen landbouwbeleid, dat bijna algemeen verontrusting heeft ge wekt, over de dreigende splitsing van Europa tussen „de zes" en „de zeven", over de royale uitgaven van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, over de nood bij het middelbaar onderwijs door de grote toevloed van leerlingen, over het ontslag van minister Van den Bergh en de gezindheid van de nieuwe minister van Defensie, ir. Visser. (Men zie ook pdg. 3) Advertentie Langs deze weg willen wij onze klanten er nadrukkelijk op wijzen dat wij alleen garantie geven op uurwerk persoonlijk door ons verkocht. COVERT FLINCKSTRAAT 161 AMSTERDAM - TEL. 020-722654 De bekende horlogekraam vóór Café Kraak. Een Hunter MK-4 jachtvliegtuig van de vliegbasis Woensdrecht is vanmorgen om 11.28 uur op vier mijl ten zuidwesten van het eiland Grient bij Terschelling neer gestort. De vlieger, de 22-jarige sergeant L. H. Cramer, wist zich met zijn schiet stoel in veiligheid te brengen. Hij werd door een helikopter opgepikt en naar de vliegbasis Leeuwarden gebracht. Het toe stel was op een oefenvlucht naar het schietterrein Vliehors. Mme. Stael: Persoonlijkheid is van alle leeftijden. Doch slechts de levenservaring kan haar tot gelding brengen. (Van onze parlementaire redacteur) Toen premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie gisteravond uit de Rus sische hoofdstad vertrok naar het vliegveld Vnoekovo voor zijn reis naar Peking, moet hij uit de lucht dit beeld van Moskou hebben gezien. Deze foto van Moskou-bij-avond werd gemaakt op het dak van het Oekraine-hotel. Op de achtergrond ziet men de Moskouse universiteit op de Lenin-heuvel. Advertentie VI U I H ft $10.1 i CIGARETTES Dinsdag zijn de automatische telefoon centrales Steenbergen en Dinterloord in gebruik gesteld. Daarmee is de totale lan delijke automatisering voor 98Vs percent bereikt. Getracht zal worden de automati sering van het overige percentage nog voor 1962 tot stand te brengen. Medio 1960 zullen belangrijke gebieden in Ne derland zelf een automatische telefoon verbinding krijgen met België en West- Duitsland. OSLO (Reuter) In Noorwegen zijn maandag gemeenteraadsverkiezingen ge houden die, volgens de nog onvolledige uitslagen voor alle partijen winst hebben opgeleverd uitgezonderd de communisten. In Oslo hebben de socialisten ondanks een winst van drie zetels nog geen meer derheid behaald, zodat de positie van de conservatieve burgemeester, Rolf Stran ger, vermoedelijk niet in gevaar komt. De communisten zakten in de Oslose ge meenteraad van vijf tot drie zetels. Advertentie Hand over hand steeds meer gezien in stad en land LONDEN (Reuter-AFP-UPI) Pre mier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie is in Peking aangekomen ter bijwoning van de feestelijkheden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de volksrepu bliek. In een toespraak op het vliegveld van Peking verklaarde Kroesjtsjev dat zijn bezoek aan de Verenigde Staten waar devol is geweest en dat het had bijgedra gen tot verbetering der betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en de Verenigde Sta ten. Kroesjtsjev zei voorts: „Wij moeten alles doen, wat in ons vermogen ligt een beter internationaal klimaat te scheppen en het mogelijk te maken dat er vriend schap onder de volken heerst. De toe stand moet zodanig worden, dat de we reldvrede is verzekerd. Hij verklaarde met president Eisenhower en andere Amerikaanse- leiders op de meest open hartige wijze van gedachten te hebben ge wisseld over alle vraagstukken, die moe ten worden opgelost, om tot internationale samenwerking en een vreedzaam naast elkander leven der staten te kunnen ko men. Kroesjtsjev wordt onder anderen ver gezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, en de vliegtuigbouwer Toepolef, terwijl de partij theoreticus Soe- slov reeds was vooruitgegaan aan het hoofd van de Russische delegatie. Deze week wordt in Peking een communistische topconferentie gehouden zoals de afgelo pen jaren zelden is belegd. Vrijwel alle partij- en staatsleiders van de communis tische wereld zijn aanwezig. In westelijke kringen is men niet zo stellig overtuigd van Chinees-Russische samengaan. Vorig jaar torpedeerde Peking de voorgenomen topconferentie in New Yoi-k en begon met het bombarderen van de nationalistische kusteilandjes. Naar verluidt is het Krem lin niet ingenomen met de ontwikkeling en het ontstaan van het Chinees-Indische grensgeschil en de situatie in Laos. Ken nelijk is de Russische regering zeer be vreesd voor Chinese interventie in Laos. Zij geeft zich moeite om optreden van de westelijke mogendheden dat Chinese in terventie zou kunnen uitlokken te voor komen. Niettemin wordt met klem ge waarschuwd tegen „speculaties" aan een mogelijke breuk tussen de Sovjet-Unie en China. Wat de geschillen ook mogen zijn, geen van beide landen kan zich een breuk met zijn machtige partner veroorloven. In diplomatieke kringen te Londen heeft men erop gewezen dat Kroesjtsjevs reis naar Peking onder de huidige omstandig heden van buitengewoon belang is en dat de resultaten ervan van grote invloed kun nen zijn op de internationale toestand. Het bezoek van Kroesjtsjev aan Peking kan, zo meent men te Londen, even moeilijk zijn als dat aan de Verenigde Staten. De Chinese communisten zullen namelijk el ke toenadering tussen Moskou en Was hington met achterdocht gadeslaan als bij die toenadering geen rekening wordt ge houden met de Chinese eisen in het Verre Oosten. Communistisch China is, zo zegt men in de diplomatieke kringen te Lon den, thans waarschijnlijk in hetzelfde sta dium als de Sovjet-Unie onder Stalin: het heeft internationale spanning nodig om of fers van het volk te kunnen eisen. Achterdocht Chinese bladen hebben geschreven dat Kroesjtsjevs besprekingen met Eisenho wer zullen bijdragen tot vermindering van de spanning in de wereld. De oprechtheid van de Amerikanen, die zeggen dat zij de vrede wensen, wordt pas bewezen als hun daden in de toekomst in overeenstem ming zijn met hun woorden, aldus de bla den. Het partij-orgaan „Volksdagblad" schrijft dat het bezoek ongetwijfeld „ver reikende en positieve gevolgen in de rich ting van een vermindering van de inter- nationele spanning" zal hebben. Het blad herinnert aan Kroesjtsjevs verklaring op zijn laatste persconferentie in de Verenig de Staten dat er nog invloedrijke mach ten zijn die de verbetering van de betrek kingen met de Sovjet-Ui^ie tegenwerken. „Het Nederlandse volk" De heer G. Pothoven, lid van het partij bestuur van de C.P.N., heeft in Peking ver klaard dat het Nederlandse volk diep on der de indruk was van het bezoek van Kroesjtsjev aan Amerika, diens pleidooi voor vreedzame coëxistentie en diens voor stellen voor algehele ontwapening, zo meldt radio-Peking. Volgens het persbu reau Nieuw-China zei Pothoven dat het Nederlandse volk dankbaar is voor de vredespolitiek die bij voortduring door de socialistische staten, onder aanvoering van de Sovjet-Unie wordt gevoerd. Even dankbaar zijn de Nederlanders voor de fe nomenale vooruitgang van het socialisti sche kamp in zijn geheel. De lichtende toekomst welke een land kan bereiken als zijn volk verenigd is on der de leiding van zijn communistische partij, is opnieuw bewezen door de arbeid en prestaties van China, aldus Pothoven. Diplomalick incident De zaakgelastigde van de Verenigde Arabische Republiek te Peking heeft zich teruggetrokken van de officiële viering van het tienjarig bestaan van de Volks- ï-epubliek omdat de Syrische communisti sche leider Chaled Bakdays in Peking de V.A.R. een marionet van Amerika heeft genoemd. Bakdasj verklaarde dat de Egyptische bourgeoisie heerst over de Syriërs, in sa menwerking met het Anglo-Amerikaanse nationalisme. Hij viel eenheid en nationa lisme der Arabieren aan en beweerde dat alle Arabische landen onder het commu nisme zullen komen. Verontwaardigd had mr. Burger (P.v.d.A.) in het begin van het debat be toogd dat de regering door het niet indij ken van de Lauwerszee de veiligheid van de bewoners in het noorden van het land wil opofferen aan financieel-economische overwegingen. In het verleden echter, zei hij, heeft de regering zich ten aanzien van de inpoldering van de Lauwerszee met allerlei uitspraken zo vastgelegd, dat het haar nauwelijks vrijstaat erop terug te komen. Nu de bestedingsbeperking voorbij is moet de regering de inpolde ring tot uitvoering brengen uit een oog punt van het scheppen van werkgelegen heid en omdat het verbeteren van de vei ligheid moet worden afgewogen tegen een uitgave van 84 miljoen gulden in vijf WASHINGTON (Reuter) Naar te Washington verluidt is de kwestie Nieuw- Guinea dinsdag onderwerp van bespre king geweest tussen de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Herter, en zijn Nederlandse ambtgenoot Luns. Dit menen waarnemers te mogen opmaken uit de aanwezigheid van Gordon Mean, di recteur van de Amerikaanse dienst voor zaken in het zuidwestelijk deel van de grote oceaan, bij dit onderhoud. Een aan wezigheid overigens, waar minister Luns, die weigerde concrete mededelingen over het overleg te doen, zelf de aandacht op vestigde. Ook ambassadeur Van Roijen woonde de bespreking met Herter bij (AFP) Naar aanleiding van het on derhoud van Dillon zei mr. Luns, dat de Nederlandse en de Amerikaanse regering in november onderhandelingen zullen voe ren 0Vv.r uitbreiding van de landingsrech ten van de K.L.M. aan de Amerikaanse Westkust. Minister Luns wees erop. dat hij en Dil lon niet onderhandeld hebben, maar dat het slechts zijn doel geweest was de on derminister in kennis te stellen van het Nederlandse standpunt in de kwestie van de K.L.M. en van de belangrijkste Neder landse argumenten. De minister gaf uiting aan zijn vertrou wen, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken thans op de hoogte is van het Nederlandse standpunt .Hij sprak de hoop uit dat de onderhandelingen in november, waarvoor nog geen datum is vastgestektot een gunstig resultaat zul len leiden. De Party van de Arbeid heeft gisteren in de Tweede Kamer, by de jaarlijkse algemene politieke beschouwingen, bij monde van mr. Burger haar oppositie voor namelijk gericht op het niet inpolderen van de Lauwerszee. Hij dreigde met een motie. Als kern van de oppositie in een debat over het algemene politieke beleid vond prof. Romme (K.V.P.) dat zwak en een demonstratie van gematigdheid. Dr. Bruins Slot (A.R.) bepleitte afsluiting van de Lauwerszee omdat er voor de veilig heid iets moet gebeuren, waarna altijd nog inpoldering mogelijk is. Dr. Tilanus (C.H.U.) herinnerde er aan dat hy in mei al bijzondere aandacht had gevraagd voor de Lauwerszee. Naar de mening van de heer Van der Veen (P.S.P.) wordt de inpol dering van de Lauwerszee opgeofferd aan de uitgaven voor het militaire apparaat. Prof. Oud (V.V.D.) zei niets over de Lauwerszee. Hij vond van algemeen politiek standpunt het belangrijkste dat met het optreden van het kabinet-De Quay een richting is ingeslagen van meer vrijheid voor de maatschappelijke krachten. Hy was niet zonder hoop dat de P.v.d.A. daar ook nog eens oog voor krijgt. Ds. Zandt (S.G.P.) verklaarde bijna spijtig, de regering te moeten blijven bestrijden. Maar dat zou nu meer principieel gebeuren. SUÉDE DAMESJASJES in kleuren In de Tweede Kamer heeft voor het eerst in de parlementaire geschiedenis een vrouw, mevrouw mr. J. M. StoffelsVan Haaften (V.V.D.) uit Haarlem, de voor zittershamer gehanteerd. Prof Oud was de eerste die haar met „mevrouw de voor zitster" toesprak. Hij waarschuwde echter dat hij zich uit gewoonte nog wel eens zou verspreken en „meneer de voorzitter" zou zeggen. Dat deed hij dan ook inderdaad herhaaldelijk, omdat hij al meer dan veer tig jaar gewend is „meneer de voorzitter" te zeggen. „Mevrouw de presidente" was de aanspreektitel die dr. Bruins Slot bezigde. Hij hoopte zich niet te zullen ver gissen. Dat deed hij inderdaad niet, maar hij las zijn rede voor van papier. Voor de zetel van „mevrouw de voorzitster" prijkte een orchidee, een attentie van Kamervoor zitter dr. Kortenhorst. Vandaag zal de regering haar ziens wijze geven over al deze kwesties. Advertentie De grootste prys tot nu toe in de KNVB- tot 117.010,is terecht gekomen in Am sterdam. De stopperspil van de vereniging SDC, S. de Boer, heeft dit bedrag gewon nen met de kolom, waarvan hy 14 uitslagen' juist invulde. Dertien deelnemers zullen het getal 13 wel niet meer als ongeluksgetal beschou wen. 7.ij wonnen namelijk met 13 punten de tweede prijs van 50.150, WACO, Texas (Reuter en AFP) Een Amerikaans lijnvliegtuig van het type Lockheed „Electra", dat uit Houston, in Texas, naar New York was vertrokken, is maandagavond in de omgeving van Waco, in dezelfde staat, neergestort. Men vreest, dat de 34 inzittenden, 27 passagiers en 7 bemanningsleden, om het leven zijn ge komen. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de KLM is op Schiphol een reünie gehouden van oud-vliegers en boord werktuigkundigen, waaronder zich ook verscheidene deelnemers aan beroemd geworden vooroorlogse vluchten bevonden. Op deze foto ziet men van links naar rechts: B. Prins, boordwerktuigkundige van de DC-2 „Uiver", welke in oktober 1934 de eerste prijs won in de handicapsectie van de Melbourne-race, J.J. Hondong, commandant, van de Fokker F-18 „Snip", die in december 1934 de eerste transatlantische vlucht naar Paramaribo maakte, J. H. M. Grosfeld, boordwerktuigkundige van de Fokker F-18 „Pelikaan", die in december 1933 een recordvlucht naar het toenmalige Batavia maakte. J. J. van Balkom, tweede bestuurder van de „Snip", en J. J. Moll, eerste officier van de „Uiver". De KLM-stewardessen hebben gisteren negen tien collega's van Europese luchtvaartmaa tschappijen ontvang en in het Amstelhotel, waarbij onder anderen mevrouw S. Ples- man-Van Eyk aanwezig was. Tevoren hadden de buitenlandse stewardessen een autobustocht door de Noordhollandse polders gemaakt. In het polderhuis te Schermerhorn werd een kegelwedstrijd gehouden met... een vrijgezel als hoofdprijs. Wie win nares is geworden werd echter strikt geheim gehouden. Na de ontvangst in het Amstelhotel in de hoofdstad ging het gezel schap met de boot „Dr. Albert Plesman" naar Beverwijk, waar de buitenlandse stewardessen met leden van de KLM-directie aan een diner aanzaten. Tweede Kamer1, 3 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2 Op de Praatstoel3 N.V.V.-congres 3 Feuilleton 5 Radio en Televisie 5 Beurs 11 Uit stad en omgeving 9, 10, 11 Agenda 10 Sport 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1