iill IJ mond-agenda UNCO G. VERHOEF Opleidingsmogelijkheden bij N.V. Kon. Papierfabrieken te Velsen m L0ENDERSL00T Havenberichten Opperwachtmeester L. G. Sijbring is met pensioen gegaan VELPO super convector f 420.- Oudheidkundige schatten Pijpersgilde versterkt uit Kennemer bodem Persoonlijke smaak DUO HALF-ZWARE SHAG Winst voor twaalftallen van DKV is mogelijk VJC organiseert ontmoetingsavond Motie van afkeuring tegen Bergen's burgemeester K.W.F.-lucifers Van de CHU Om de goede naam IS BLOND FAVORIET IN IJMUIDEN? Velsen'sgrond INSTUIF Hondenparade Woninginrichting A.J. Brasser Concert in Beverwijk 1)>J is iJERDAG 1 OKTOBER 1959 De heer J. Smidt van Gelder, bedrijfs directeur van de Koninklijke Papierfabrie ken Van Gelder Zonen N.V. te Velsen, heeft woensdagavond voor de ouders van jeugdige werknemers die bij het bedrijf in opleiding zijn, een uiteenzetting gege ven van de opleidingsmogelijkheden. Aan wezig waren voorts een aantal onderwij zers aan lagere technische scholen en ver tegenwoordigers van arbeidsbureaus uit de omgeving. Papiervakschool Het bedrijf betrekt zijn leerlingen van de Vakschool voor de Papierindustrie, een op. het fabrieksterrein gelegen openbare nijverheidsschool, waar jongens van 12 jaar af een driejarige opleiding ontvan gen. Na het verlaten van de Papiervakschool vindt geen verdere gerichte theoretische opleiding plaats. De praktische opleiding is evenmin „planmatig" zulks in tegenstel ling tot de opleidingen onder auspiciën van een leerlingstelsel. De oorzaak hier voor moet worden gezocht in de omstan digheid, dat de papierfabricage een zeer specifiek beroep is waardoor nog geen al gemeen en duidelijk inzicht is verkregen in de eisen, waaraan een verdere, gerichte en planmatige bedrijfsopleiding voor deze functies zal moeten voldoen. Technische sector In de technische sector ligt het anders. De technische dienst omvat mechanische en elektrische werkplaatsen en de bouw- afdeling. Reparatie- en onderhoudswerkzaam heden zijn voor het bedrijf van groot be lang. De produktie is sterk afhankelijk van de staat der ingewikkelde en zeer kostba re installaties. Elke minuut produktiever- lies geeft ernstige financiële consequen ties. Daarom wordt aan de opleiding van jeugdige technici veel zorg en aandacht besteed en daarom kunnen zij hun vak manschap in het bedrijf ook tot volle ont plooiing brengen. Bij de indiensttreding moeten de leer lingen in het bezit zijn van een diploma Lagere Technische School. De verdere be drijfsopleiding wordt gesplitst in een prak tisch en een theoretisch deel. De verplichte theoretische opleiding ge schiedt overdag. De jongelui worden van het werk vrijgemaakt en bezoeken voor een deel de bedrijfsdagschool van de Hoog ovens en voor een ander deel (timmerlie den) de cursus van de Centrale Technische School voor de Zaanstreek te Zaandam Krommenie. Tijdens dit dagonderwijs wordt het loon doorbetaald. Na het behalen van het diploma van een leerlingstelsel bij (mechanische, elektri sche of bouwafdeling) mag worden aan genomen, dat een goede basis aanwezig is voor de verdere ontwikkeling tot een goed vakmanschap. Personeelspolitiek Wat de personeelspolitiek betreft, zei spreker, dat de directie van het bedrijf tot het inzicht is gekomen, dat het onmo gelijk is alleen door materiële middelen te komen tot een volkomen verantwoorde personeelspolitiek; veel belangrijker niet- materiële beleidsvragen eisen de volle aandacht. Gedurende de laatste tientallen jaren heeft zich een stormachtige technische ont wikkeling voorgedaan en men heeft ge meend, de daaruit voortvloeiende proble men slechts te kunnen overwinnen door het aantrekken van hogere leidinggeven de en adviserende kaderleden. Het gevolg is echter geweest, dat het uitvoerende per soneel en het lagere kader langzamerhand hun taken zagen uitgehold en een belang rijk deel van hun verantwoordelijkheden zagen overgaan naar deze nieuwe hogere functionarissen. Deze ontwikkeling is fnuikend geweest voor de ontwikkeling van het verantwoor delijkheidsgevoel en de arbeidsvreugde van het personeel. De oplossing hiervoor zal hierin moeten worden gezocht, dat het uitvoerende per soneel en het lagere kader worden opge leid voor het dragen van deze nieuwe ver antwoordelijkheden en daarbij alle mo gelijke steun zal moeten kunnen krijgen van de hogere leiding en van de advise rende functionarissen, waardoor deze groepen van werknemers dus wel degelijk het genoegen kunnen smaken hun taak zo volledig mogelijk te blijven volvoeren met behoud van een zo groot mogelijke en zo volledig mogelijke eigen verantwoorde lijkheid. Het bedrijf is in de laatste jaren zeer intensief bezig met na te gaan, wat de maximale mogelijkheden zijn voor iede re man op welke plaats en welk niveau dan ook om zijn capaciteiten ten volle tot ontplooiing te brengen met behulp van al le daarvoor noodzakelijke steun. Herstel van verantwoordelijkheid Dit houdt met name ten aanzien van het lagere kader in, dat met kracht wordt gestreefd naar een herstel van hun inte grale (volledige) verantwoordelijkheid, dat wil zeggen niet alleen voor de hoeveel heid af te leveren produkten, doch ook voor het daarbij aan hun zorgen toevertrouw de personeel en de daarbij te gebruiken installaties, alsmede voor de daarbij ge moeid zijnde kosten. Vervolgens ging de heer Smidt Van Gel der over tot de uitreiking van het Beme- tel diploma machinebankwerken aan de heren B. S. Borst F. F. van de Wateren, A. Deen, A. A. D. Metzelaar en A. Mathij- zen; het diploma bouwbedrijf-timmeren was voor de heer Th. J. Sintemie; de he ren B. S. Borst, F. F. van de Wateren, A. Deen en A. A. D. Metzelaar kregen eveneens het schooldiploma van de be drijfsdagschool van de Hoogovens uitge reikt. De aanwezigen kregen daarna gelegen heid het bedrijf te bezichtigen. Advertentie ;en zulv Duo als 1 «H* van draad, wat u lékker vindt: VELSEN DONDERDAG 1 OKTOBER Thalia: „De roman van een vrouwen arts", 20 uur, speciale voorstelling. Rex: „De slag om Arnhem", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Gebouw: open van 14 tot 16.30 uur. Alcoholics Anonymous, zaal Abelenstraat: Van 20 uur af spreekuur. VRIJDAG 2 OKTOBER Thalia: „Warlock, waar iedere man wapens draagt!", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw: Open van 14 tot 16.30 uur. Raadhuis: Van 11 tot 12 uur spreekuur wethouder van Financiën. BEVERWIJK DONDERDAG 1 OKTOBER Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Storm loop tegen de Saracenen". Kennemer Theater, 20 uur: Toneeluit voering Katholieke Culturele Com missie. Het Centrum, 20 uur: Vergadering Partij van de Arbeid. Het Centrum, 14 uur: Huizenveiling ten overstaan van notaris R. van Stuiven berg. Gebouw Meidoornstraat, 14 uur: Ope ning winkelgalerij Plantage. De Opgang: Bazar. VRIJDAG 2 OKTOBER Kcnnemer Theater, 19 en 21.15 uur: ..De kat".. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Her cules en de Koningin van Lybië". W.B. Theater, 20 uur: „Het schot uit het venster". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holies Anonymous". Advertentie voor zeer grote vertrekken. Zeer zuinig. modern breed gezellig vuur. Meer dan 50 laar ervaring. Lange Nieuwstraat 433 435 Betaling is te regelen IJmuiden Advertentie TE DARMSTADT (Did.) tijdens een internationale kappersbij eenkomst. georganiseerd door 's werelds prominente fabrikanten maakten wij de vorige week persoonlijk kennis met de toepassing van de modernste preparaten voor permanenten, blon deren .spoelingen enz. De resultaten waren verbluffend. Het is ons een genoegen deze prepa raten thans reeds in onze salons te kunnen introduceren. Nat. en internationaal dameskapper KENNEMERLAAN 184 - TEL. 4825 Het eerste twaalftal van de christelijke korfbalvereniging DKV gaat. zaterdag in Haarlem op bezoek bij Rapid. De Haar lemmers, die al jaren gevreesde tegen standers in de tweede klasse zijn, hebben dit seizoen nog geen enkel winstpunt kun nen behalen en een nieuwe nederlaag zal hen nog vaster op de onderste plaats druk ken. Hoewel het dus in de lijn der ver wachting ligt, dat de IJmuidenaren deze wedstrijd in een overwinning zullen om zetten, moeten zij toch op geduchte tegen stand rekenen. Het tweede twaalftal moet, nu het in Velsen-Noord tegen Rooswijk uitkomt, in staat geacht worden op beide punten be slag te kunnen leggen. Bij DKV 3—SDO 2 komen gelijkwaar dige tegenstanders in het veld, waardoor het moeilijk te zeggen is hoe deze ontmoe ting zal eindigen. Afgaande op de reeds behaalde resultaten van beide teams kan het een kleine overwinning voor de IJmui denaren worden. In Nieuw-Vennep zal het junioren A-team tegen KlOS-junioren A waarschijnlijk voor een te zware op gave worden geplaatst. DKV verschijnt als volgt: dames: M. Zorgdrager, B. v. Voorst, J. Zwaan, M. Stoker, J. Streefland en J. v. Kampen; heren: H. de Boer, H. Bax, H. Pul, T. Bax, A. Haasnoot en G. v. Wonderen. In navolging van andere steden gaat de Velser Jeugd Centrale van tijd tot tijd ontmoetingsavonden organiseren. Dit om in kringen van besturen en leiding van het jeugdwerk meer bekendheid te geven aan de overkoepelende werkzaamheden van de V.J.C. Op de ontmoetingsavonden zal niet alleen worden gepraat. Men zal ook trachten een goed cultureel program ma te bi'engen. Voor de eerste samen komst heeft men beslag weten te leggen op de mooie en toepasselijke film „Boy's town", een frisse, charmante rolprent met grote psotieve waarde. Woensdag 14 oktober zal de eerste avond worden be legd in de benedenzaal van de Petrakerk te IJmuiden en begint om acht uur. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Olin van Hampton Roads; Artura, Kotka; Hersilia, Rotter dam; Afiena, Karlstad, hout voor Zaandam; Te- lamon, Antwerpen; World Traveller, Hampton Roads: Dido, La Pallice; Frema, Stoka; Zaanland, Hamburg; St. Jean, Le l-lavre; Henriette B, Glas gow; Norman Queen, Fowey; Angolakust, Ham burg: Wurtzburg, Köping; Berend N, Londen; Bierum, Rotterdam; sleepboten Argus en Atlas, Maassluis; Henja. Colchester, laden Hoogovens: Draco, Rotterdam. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Oscar Matthies, Leningrad; Vivi, Alexandrië; Ares, Rot terdam; Aeneas, Rotterdam; Brage, Pepel; Ciudad de Nieva. Antwerpen; Nora. Antwerpen; Swift, Londen; Johan v. Oldenbarnevelt, Southampton. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Roelf jan naar Rotterdam; Hink, Delfzijl, ledig van Hoog ovens; Peregrine, Harlingen; Geziena Hendrika, Gothenburg, walsmateriaal van Hoogovens; Chios, Norfolk; Rose, Rotterdam, erts gelost Hoogovens; Agne Essberger, Hamburg; Burgundia, Rotter dam, ledig van Velsen; Olhorn, Antwerpen; Blis- worth, Rotterdam: Lizard, Londen; Minos, Rot terdam; Havsborg. St. Kitts; Amigo, Plymouth, kunstmest van Hoogovens; Margaretha Reck- mann, Raders: Artura, Rotterdam: Martha Ahrens. Hamburg; Looiersgracht, Antwerpen; Nero, Rot terdam: Flevo, Rotterdam; Joost, Delfzijl, ledig van Zaandam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: IJstroom naar Plymouth; Boreas, Sevilla; Capella, Helsinki: Werner Vinnen, Antwerpen; Ammon, Curapao; Montania, Rotterdam, ledig Hoogovens. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Met algemene stemmen heeft de ge meenteraad van Bergen (Nh.) een motie aangenomen, waarin de raad zijn afkeu ring uitspreekt over het beleid van de bur gemeester als voorzitter van het stich tingsbestuur der schooltandverzorging Hij zou geld van de gemeente hebben aan gewend voor financiering van de stlichting zonder toestemming van de raad en voorts bij voortduring aan de gemeenteraad de juiste gegevens over de gang van zaken in de stichting onthouden. De raad besloot de motie, die ingediend was door de V.V.D. en die mede ondertekend was door de voorzitters van alle fracties, ter kennis te brengen van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. Uit het liquidatieoverzicht van de stich ting bleek dat er een verlies is van ƒ24.600, dat gedekt zal moeten worden door een bijdrage van 25 cent per inwoner van de deelnemende gemeenten, die hiertoe ech ter volgens de stichtingsacte juridisch niet verplicht zijn. De gemeente Bergen heeft van de stichting nog 41.600.- te vorde ren en verschillende particulieren nog een bedrag van 25.500.-. Een P.v.d.A.-raads- lid citeerde een rapport van de verifica tiecommissie van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, waarin de admini strateur van de stichting volstrekt onbe kwaam werd genoemd. Hij sprak van wan beleid van de voorzitter, wie voorts ver weten werd dat deze de raad jarenlang verkeerd had voorgelicht en dat hij on rechtmatig gemeentegelden voor de finan ciering van de stichting had aangewend. Zonder enig verweer bracht de burge meester de motie in stemming. Hij wilde daarop nog de vertrouwenskwestie stellen doch de raad wees een stemming hier over van de hand. TITAN BRENGT KUSTVAARDER IN VEILIGE HAVEN De zeesleepboot „Titan" van bureau Wijs muller te IJmuiden is er woensdag in ge slaagd tegen eind van de middag de Belgi sche kustvaarder „Emergo 3" de haven van Lowestoft binnen te slepen. De kustvaarder was in de nacht van dinsdag op woensdag in moeilijkheden geraakt voor de Engelse kust. De „Titan" maakte woensdagmiddag vroeg vast en bracht het schip in veilige haven. VEEL LIEFDE EN ZORG VOOR POTPLANTEN De leerlingen van de openbare lagere Theo Thijssenschool in IJmuiden hebben blijkbaar de hun door „Floralia" toever trouwde potplanten met grote zorg en lief de opgekweekt. Bij de onlangs gehouden keuring van 129 planten werden niet min der dan 23 eerste prijzen toegekend. Zesen dertig jongens en meisjes kregen een twee de prijs. Advertentie HJm en plak alles met van Ceta-Bever Een lucifer voor een liefdadig doel is niets nieuws. In Zweden is de helft van de in de handel zijnde lucifers weldadig heidslucifers. De bron van inkomsten uit dit bescheiden artikel moet dan ook niet worden onderschat. Ook in Nederland is dat mogelijk. In 1952 veroverde de Ko ningin Wilhelmina Fonds-lucifer een deel van de markt, maar verloor dit weer even snel doordat het fonds het liet ver vangen door een ander merk. Dat gebeur de bij de stormramp, die ons land in 1953 trof. De winst van de lucifers stond het K.W.F. toen af aan het stormrampcomi té, maar verspeelde door deze handelwij ze meteen een groot deel van haar good will. Sindsdien voerde de K.W.F.-lucifer een sluimerend bestaan. Hij is echter nog steeds in de handel. Het Koningin Wilhel mina Fonds hoopt op aller medewerking bij de bestrijding van de kanker en roept daarom een ieder op te helpen dat de K.W.F.-lucifers weer hun oude plaats zul len heroveren. Als program van actie voor het seizoen 1959/60 heeft de kiesvereniging Velsen van de C.H.V. de volgende vergaderingen vastgesteld: eind oktober spreker mr J. W. van Gelder over „actuele zaken voor Velsen" half december, een gevarieerde avond met vertoning van films; vervol gens in januari de voorgeschi-even jaar vergadering. Omstreeks eind februari volgt dan een vergadering met als spreekster freule mr Wttewaal van Stoetwegen, over „reisbele venissen" verder spreekt dan eind maart de heer F. H. van de Wetering over „Po litieke vraagstukken", en wordt omstreeks begin mei het seizoen besloten met een in samenwerking met de C.H.J.G. te beleg gen ontspanningsavond. Juiste tijd en plaats der vergaderingen moeten nog nader worden vastgesteld. WEDSTRIJDPROGRAMMA WATERLOO Zondag: VVZWaterloo 12 uur. Zater dag VSV aWaterloo a aspiranten 2.30 Waterloo bVVB c 3.00, Waterloo c VSV e 2.00. Waterloo komt tegen VVZ uit met: W Kok, H. Maas en L. J. v. d. Kuyl. J. J Stengs, J.. van Sikkelerus en L. Koops. P v. d. Klooster, P. Kramer, G. Post, H. Gra- vemaker en H. v. d. Meulen. In het archeologisch nieuws van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek staat veel te lezen over nieuwe vond sten in ons gebied. Zo is in Beverwijk het onderzoek naar de overblijf selen van het Huis Ooster wij k afgesloten. Tijdens het detailonderzoek is gebleken, dat de binnen de ommuring staande toren van een uit gebouwd privaat was voor zien. In verband hiermee kon worden vastgesteld dat deze toren uit een vroegere periode stamt dan de om muring met de zware hoek toren. De eerste bewoningspe- riode van Oosterwij k gaf waarschijnlijk slechts een woontoren op een omgracht terrein te zien. De tweede bouwperiode bracht een buitenmuur met een weer gang op bogen, een zware hoektoren en enige woon ruimte tot stand. De platte grond vertoont nog al wat lacunes doordat de ruimte sinds de Spaanse tijd als steengroeve is gebruikt. Te Velsen is in een tuin, die is gelegen juist op de rand van de heuvel waarop zich de oude dorpskerk be vindt, op ongeveer een meter diepte een onregel matige, donkere, op onge roerd zand gelegen laag aangetroffen. Hierin bevon den zich vele fragmenten van tientallen soorten kogel- potten, rood en grijs, stuk ken van een maalsteen van basaltlava en. aan de boven zijde, talrijke Pingsdorf- scherven (eenvoudige rand- profielen, beschildering in hoofdzaak rood op lichtgele of vuilwitte ondergrond). Tot deze laatstgenoemde kera miek behoren ook twee platte oren, waarvan een zeer forse. De randprofielen van de kogelpotten zijn van een vrij vroeg type. zonder deksel gleuf. Naar schatting zijn deze afkomstig uit de negen de tot elfde eeuw. Behalve houtskool en brokjes tufsteen werden veel beenderen van huisdieren aangetroffen en resten van Het badseizoen is nauwe lijks ten einde, of de VVV's treffen alweer voorberei dingen voor het nieuwe. Wie dit jaar niet op de lijst van logiesmogelijkheden heeft gestaan van IJmuidens Bloei, doch in 1960 een deel van zijn woning of zijn ge hele woning op de een of andere wijze beschikbaar wil stellen voor badgasten, die dient zich nu reeds aan te melden bij IJmuidens Bloei. Op de gedrukte lijst vap logiesmogelijkheden staan vermeld 110 tweeper soons- en 308 eenpersoons bedden. De ontvangstcapa citeit van IJmuiden is ech ter veel groter. IJmuidens Bloei wil zich zoveel mo gelijk zekerheid verschaffen, dat de adressen die zij op haar lijst van logiesmoge lijkheden plaatst, een be hoorlijke accommodatie bie den. Daarom zullen deze adressen in de loop van ok tober worden gecontroleerd. Het bestuur van IJmuidens Bloei vertrouwt op alle mo gelijke medewerking. Het gaat om de goede naam van IJmuiden als badplaats. een menselijke schedel. Ver melding verdient nog een stuk van een dubbelzijdige benen kam, met ijzeren stift voor oplegplaatje en aan de top even ingesneden tanden. Te Driehuis werden in rioleringsgleuven bij de Van Lenneplaan op drie plaatsen bewoningssporen aangetrof fen. Hierover hebt u in ons blad al kunnen lezen. Er werden hier vele belangwek kende voorwerpen opge haald: fragmenten van hooghalzige potten met ge knikte buik en afgeronde bodem, een fraai topfrag- ment van een vuurstenen sikkel, en scherven van zachter gebakken aarde werk, waarvan één versierd was met twee evenwijdige lijnen op de schouderknik, waartussen scheefstaande nagelindrukken. De datering luidt: vierde tot vijfde eeuw. Dezer dagen werden in het Cultureel Centrum te IJmuiden enige leerlingen van de Volksmuziekschool Velsen geïnstalleerd als „leerling" van het Neder lands Pijpersgilde. Onder leiding van hun leraar, de- heer H. Odijk, hadden de kinderen gezaagd en gevijld en tenslotte was hun bamboefluit gereed ge komen. Daarna was de fluit versierd en ondertussen hadden zij hun eigenge maakte instrument leren bespelen. Het resultaat van deze arbeid werd nu door mejuf frouw Mies Muller uit Am sterdam gekeurd. Zij heeft als „meester" het werk van „gezel" Odijk nauwkeurig bekeken en beluisterd. Alle fluiten werden door haar bespeeld en op zuiverheid gecontroleerd. De voorzitter van de Volksmuziekschool, ds. J. van de Berg, en de penning meester, de heer A. van Loon, en enige ouders waren daarbij aanwezig. Nadat alle leerlingen hun muzikaal kunnen hadden getoond met het spelen van verscheidene stukjes kregen zij het Getuigschrift van het Nederlands Pijpersgilde aan geboden, en werden zij als „leerling" van dit gilde in geschreven. De Volksmuziekschool Velsen telt thans na de derde installatie 34 leer lingen van het Nederlands Pij persgilde. De directeur, de heer Joop Huizinga, sprak op deze bij eenkomst de wens uit dat vele kinderen en ook oude ren dit voorbeeld van zelf werkzaamheid en geven van muzikaal genot zouden na volgen. In januari 1960 kunnen de leerlingen van de Volks muziekschool Velsen zich voor een nieuwe bamboe fluitcursus laten inschrijven. Het is maandagmiddag. De dameskapsalons in IJmuiden zijn verlaten. Netjes staan de droogkap- pen naast de stoelen in het gelid. Geen zachte vrouwen hand beroert de flesjes par fum in de wandkasten, geen vrouwenblik glijdt keurend over het gelaat in de spie gel. In één van de salons is een nieuwe, glimmende staalkaart aan de wand ge prikt. Een staalkaart van haarkleuren, die variëren van zwart tot platina, van cognac- tot grafietkleurig, van grijs tot cyclaam. De kaart komt uit Duitsland waar een kleine veertig Nederlandse dameskappers een vierdaagse leergang hebben gevolgd. Vier dagen lang heeft men moeten knippen, spoelen, perma nenten en verven. Men heeft theorieles gehad van des kundigen en men heeft een kijkje genomen in labora toria waar men de uitwer king van de nieuwste che mische haarverven en spoe lingen op muizen, konijnen en hamsters onderzoekt. Kapper Verhoef uit IJmui den, die tot de excursisten behoorde, meent dat blond nog steeds favoriet is bij de dames in IJmuiden. Rood is ook erg gewild en noors blond met grijs erdoor komt steeds meer in trek. Een dameskapper moet echter voor alles rekening houden met de kleur van de ogen, de gezichtsuitdruk king, de huidskleur en het profiel hij he* schennen van een coiffure. Het gaat erom de persoonlijkheid te accen tueren. Dat vereist van de kapper een artistieke inslag en een grote „feeling". Tot vijfentwintig jaar doet het er niet veel toe welke kleur haar men kiest. Daarna is het echter oppassen. De make-up dient nauw keurig bij het kansel aange past te zijn. Disharmonie kan licht op de lachspieren werken, op die van de toe schouwer althans. Die on aangename situatie kan worden voorkomen door tijdig raad in te winnen bij een terzake kundig persoon. Liever niet zelf gaan knoeien. Blonderen is kleur ont trekken, verven is kleur toevoegen. Spoelingen zijn voor kleurnuanceringen en houden niet lang. Bleken kan men op velerlei ma nieren doen. Goedkoop is ook hier weer duurkoop en dikwijls niet ongevaarlijk. Kappers die bij willen blijven kijken verder dan de grens van hun eigen landje: ze stellen zich op de hoogte van alle nieuwigheden in Parijs. Wenen of Keulen. En als het goed is werken zij daar een poos onder leiding van een specialist. Het korte kapsel, dat tegenwoordig in de mode is, heeft een belangrijk voordeel boven het lange haar: het maakt jeugdig. En wat is voor een vrouw be langrijker? Het kapsel mag ook niet zo ingewikkeld zijn, dat de vrouw iedere ochtend naar de kapper Zij moet het onderhouden. „Uitgeleerd ben je nooit. De beste haardracht is altijd nog die welke de cliënt (klanten vindt men in een groentewinkel, niet in een dameskapsalon, red.) het beste staat. Daar gaat het om. Lang haar of kort haar is niet punt één. De uiter lijke aantrekkelijkheid van de vrouw wordt vooral be paald door het hoofd (met bijpassend kapsel)", aldus onze zegsman. Dat hadden wij ook zo gedacht en daar om hebben we deze wenken in ons blad opgenomen. moet, rennen, zelf kunnen Ook deze winter zal, evenals vorig jaar, de Her vormde Jeugdraad van IJmuiden-Oost weer een wekelijkse Instuifavond or ganiseren. Wat gebeurt er nu op zo'n avond zult u zich afvragen? Welnu, dat zal ook dit jaar weer een gevarieerd pro gramma worden. Diverse spellen zijn voor de jongelui beschikbaar om te beginnen en als het eenmaal weer goed loopt en er is een vaste kern van jongelui gevormd, dan zullen de „instuivers" weer de prettige sfeer onder vinden die daar op zo'n zondagavond heerst. Van 4 oktober af zijn de jongens en meisjes van 16 jaar en ouder weer van harte welkom. Het grondgebied van de gemeente Velsen beslaat 4.981 hectare. Het was op 31 de cember 1958 als volgt in ge bruik: cultuurgrond 1.262 hectare, bos 423 hectare, moeste grond 1.092,5 hectare, wegen 85,5 hectare, spoor wegen 100 hectare, wateren 500 hectare, overige opper vlakten 1.518 hectaren. In 1958 werd in gebruik genomen voor woningen, scholen en kerken enzovoorts 11,7 hectare, voor industrie en handel 0,3 hectare, voor sport- en ontspanningsterrei nen, plantsoenen enzovoorts 2,5 hectare, voor straten en wegen (onder andere tunnel bouw) 5 hectare, terwijl het gebruik van cultuurgrond verminderde met 9,5 hectare. In 1958 bedroeg de gemid delde opbrengst per hectare van de beteelde oppervlakte der gemeente voor granen 4.050 kilo, voor peulvruchten 3.300 kilo, voor handelsge wassen 1,250 kilo, voor knol- en bolgewassen 30.500 kilo, voor hooi 4.300 kilo. Een somber geluid is, dat ook in 1958 weer schade aan de bodem werd toegebracht door toenemende verzilting. Vier oktober is het dieren dag. Der traditie getrouw zal door de dierenbescherming in IJmuiden weer een honden parade worden georgani seerd. Niet op dierendag zelf maar de zaterdag er na, op 10 oktober. De garage van Van Oosten's expeditiebe drijf in de Vechtstraat zal dan weergalmen van het ge blaf, daar wordt de parade namelijk gehouden. Bazen en bazinnen van deelnemende honden kunnen hun dieren opgeven bij de volgende adressen: voor IJmuiden bij sigarenmagazijn R. Laan, Wilhelminakade 77; sigaren magazijn C. Ooms, Ceder straat 30; manufacturenhan- del wed. G. Stuut, Jacob van Heemskerkstraat 16; café J. A. Kraak, Marktplein 36; mevrouw Velzel, Orionweg 60; voor Velsen-Zuid bij café Van Loon, Meervlietstr. 62; voor Driehuis bij mevrouw Schonenberg, Jacob Catslaan 20. Alle aanvragen tot deel name moeten zijn ingediend vóór vrijdag 9 oktober 18 uur. Zoals gebruikelijk zijn er fraaie prijzen voor de winnaars. Woensdagmorgen vond in het gemeentehuis te Heemskerk het officiële afscheid plaats van opperwachtmeester L. G. Sijbring, die na veertig dienstjaren van een welverdiend pensioen hoopt te gaan genieten. Burgemeester H. Nielen memoreerde de komst van de opper negen jaar geleden en betreurde dat het wettelijk is vast gesteld dat hij thans de dienst moet verlaten. „Wij verliezen in u een man in de kracht van zijn leven, een man met een grote trouw en een vurig idealisme," betoogde de burgemeester. De sterkste zijde van de scheidende opperwachtmeester noemde de burgemeester diens streven om altijd een dienende en opvoedende taak te ver richten. P. v. d. A. BESPREEKT CONGRES- VOORSTELLEN De Heemskerkse afdeling van de Partij van de Arbeid houdt op woensdag 7 okto ber een ledenvergadering. Hier zulen de voorstellen worden be sproken die aan de orde komen tijdens het binnenkort te houden congres van de partij. Tevens zal het bestuur op deze avond worden aangevuld met twee leden. ,,'T SNOEKJE" TER VISVANGST De leden van de Heemskerkse hengel sportvereniging ,,'t Snoekje" houden zon dag 4 oktober de laatste wedstrijd. Er zal gevist worden in de Neksloot. COLLECTE De in Heemskerk gehouden collecte voor de reclassering heeft het mooie bedrag van 102,55 opgebracht. Mevrouw Sijbring werd in de hulde be trokken door het aanbieden van een bos bloemen. Namens het gemeentebestuur ontving de scheidende opper een belich tingsmeter. Nadat de adjudant Key had gesproken vertelde adjudant Vijn dat opper Sijbring de laatste drie jaar zijn steun en rechter hand is geweest. Als vertegenwoordiger van de Algeme ne Nederlandse Politiebond sprak wacht meester Zorg van de groep Castricum. Hij zei dit afscheid met gemengde gevoe lens bij te wonen. Ook hier waren het si garen en bloemen die zijn woorden onder streepten. JEUGDDIENST IN GROTE KERK In de Grote Kerk te Beverwijk vindt zondagochtend 4 oktober een jeugddienst plaats. Voorgangster is dsa J. de Groot van Leiden. Organist is de heer G. J. Moed. AMATEURFOTOGRAFEN KOMEN BIJEEN De Beverwijkse vereniging van Ama teurfotografen houdt op vrijdag 2 oktober een onderlinge wedstrijd. De ingezonden foto's worden op dezelfde avond beoor deeld en besproken door een jury, die be staat uit de heren Schraa uit Wormer- veer. Kelder uit Zaandam en Bothof uit Velsen. Advertentie Zuiver wollen GOOD NIGHT DEKENS en BABYPLAIDS KONINGSPLEIN 8 - IJMUIDEN - TEL. 4540 Op uitnodiging van de Commissie Cultu reel Beverwyc geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest op woensdag 14 oktober een concert in het Kennemer Theater. Onder leiding van Henri Arends worden uitgevoerd de Oxford-symfonie van Haydn; Due Canzone per orchestra van Ketting en Pianoconcert van Schu mann. Als soliste treedt op de pianiste Eva Barnathova. PLATENCONCERT De Discoclub van de vereniging „De Gie- teling" houdt op 5 oktober een platencon- cert in het Statenhuis te Beverwijk. Op deze avond zullen nieuwe aanwinsten, pla ten met muziek uit de middeleeuwen tot een vertolking van het Modern Jazz Quar tet toe worden gedraaid. Bij elke plaat wordt een korte toelichting gegeven. Ook niet-leden zijn maandagavond van harte welkom. De aanvang van het platenconcert is gesteld op kwart voor acht. MARKT BEVERWIJK 30 september. Aardbeien 84—146. an dijvie 7—10, sla 4—IJ. bloemkool 17—53. spinazie 12—55, postelein 12—25, tomaten 20—65, komkommer 9—29, sperziebonen 5581, pronkbonen 28—52. prei 13—24, bospeen 1227, waspeen 10—22.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7