Uitgaan in Haarlem NUTROMA 1 r i co C/J i 'f bij Uw winkelier... Dagboek van een afperser Agenda voor Haarlem Professor Doka en Robotto Winnares harp concours komt binnenkort naar Nederland Phia Berghout uit Israel teruggekeerd 17 Een bruid in de morgen De radio geeft zaterdag I elevisiefrrogramma LEZEN EN LATEN LEZEN Kerkelijk Nieuws Hij proeft hetZij weet het DOOR PIERRE NORD Wim Bary directeur van Tilburgse schouwburg V R IJ DAG 2 OKTOBER 1959 Het toneelstuk „Een bruid in de mor gen" van Hugo Claus is ideaal om voor de televisie te worden opgevoerd; dat wat de structuur van het stuk en de eenvou dige decorbouw betreft. Maar het gevaar bij een televisieuitzending is natuurlijk dat vele kijkers zich zouden kunnen erge ren aan de vraag waarom zulke schokken de toestanden gespeeld moeten worden, een gevaar dat men bij een geregeld het theater bezoekend publiek minder hoeft te vrezen, omdat dat gewend is niet in de eerste plaats morele waardeoordelen in zo'n stuk te proppen. „Een bruid in de morgen" is géén pleidooi voor een onge zonde liefde. In dit stuk stelt Claus een wezenlijk onbesmette liefde, die ten gron de gaat aan haar blindheid, tegenover een door hypocrisie en burenbeduchtheid ver valst echtpaar dat geen leven meer heeft. Als het stuk een boodschap heeft, is die gelegen in de wisselwerking tussen de schrille poëzie der onbedorven kinder- Ina van Faassen als Andrea en Hans Croiset als Thomas in „Een bruid in de morgen". lijkheid en de grijze besmetting van vol wassen leugenachtigheid. Niet de twee situaties als zodanig zijn boodschap, maar hun botsing met elkaar: zowel de incestueuze liefde der kinderen als de zieke mensangst der ouders gaat ten gronde: de botsing tussen wezenlijke, blin de liefde en een onwezenlijk eh dood ve geteren, tussen onbestaanbare poëzie en bestaanbare onmenselijkheid. Het stuk werd grandioos gespeeld door Ton Lutz en Coba Kelling als het echt paar, Ina van Faassen en- Hans Croiset als zuster en broer en Enny .Meunier als de naar een huwelijk snakkende nicht. De televisiebewerking moest beurtelings winst- en verliespunten boeken ten op zichte van de toneeluitvoering. Dramati sche close-ups en detailbelichtingen waren de grote winstpunten. Het duidelijke ver lies was het gemis aan suggestie van de ruimtelijkheid van het huis. Men voelde in de ene kamer niet het leven op de an dere kamer dóórgaan. Men werd zó op het beeld gedrukt dat het omringende onzicht bare leven in de rest van het huis, verloren ging. Kortom: Van Hemert kon geen huis atmosfeer opbouwen. Zijn pogingen om dat toch te bereiken waren het enige sto rende van de hele uitzending. Zijn voor keur namelijk om de camera's achteloos en als door het sleutelgat loerend op te stellen resulteerden in een gewilde onge dwongenheid. De spelers stonden bij voor beeld zo regelmatig met hun rug naar de camera dat dit als effectbejag storend werd. Maar dat dingt weinig af op deze televisievertolking, een der beste die we ooit zagen. De scène tussen Ina van Faassen en Coba Kelling na de vlucht van Thomas (Croiset) was het hoogtepunt. Coba Kel ling kende haar rol helaas niet goed ge noeg meer. Nog één aanmerking: de bij geluiden waren hinderlijk; de schaduwen der microfoons op de spelers getuigen van een technische slordigheid die uit de ove rige regie nergens bleek. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.30 De douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 3.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. (9.35 9.40 Waterstanden). 10.00 Voor de kleuters. 40.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.05 Ork„ ko'or en solist. (12.30—12.33 Land- en tuin- bouwmeded.). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zon newijzer. 13.20 Gram. 13.30 Lichte muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Accordeonmuz. 14.20 Kunstkron. 14.50 Amateursprogr. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Giegoriaanse zang. 16.30 Lichte muz. 16.50 Sport- praatje. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gevar. muz. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang en piano. 19.30 Gram. 20.20 Lichtbaken, cuus. 20.30 Gevar. muz. 21.10 De knipperbol, caus. 21.20 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Jong - oud - eeuwig, gesprekken. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.05 Gym. voor de vrouw.. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Wat brengt de weduwen- en wezenwet?, caus. 10.30 Cabaret. 11.00 Amus.muz. 11.30 Buitenl. weekoverz. 11..45 Blaaskwint. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Instr. kwintet. 13.40 Muziek- revue. 14.20 Streekuitz. 14.45 Jazzconcours. 15.10 Boekenwijsheid. 15.30 Kamerorkest en sol. 16.15 Klankt>. gewijd aan Ned. Gesprekscentrum. 16.40 Vers van de pers. 17.05 Hammondorgel en zang. 17.30 Act. 18.00 Niemvs en comm. 18.20 Gram. 19.00 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Wie A zegt, moet B zeggen, caus. 19.40 Het werk van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, caus. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.40 Dansmuziek. 21.1.5 Hoe was het ook weer? 21.45 Soc. comm. 22.00 Sportnieuws. 22.30 Nieuws. 22.40 Instr. sext. 23.10 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gesproken aperitief. 12.42 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Muz.- kunsll-aleidoscoop 14.30 Journ. 15.00 Ork.concert. 16.00 Gram. 16.15 Gevar. muz. 16.45 Operettemuz. 11.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en liturg, kal. 1720 Per Graf vom Luxemburg, operette. 17.45 Engelse les. 18.00 Orgelrecital. 18.30 Voor de soldaten. VOOR ZATERDAG AVRO: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Experi menten op het gebied van psychologische waar neming en gedachtenoverbrenging. 20.50 Tele- vizier. 21.0022.00 Gevar. programma. TONEEL Zaterdag 3 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De Hoofdstad Operette geeft een voorstelling van „Sissi", een operette van Ernst en Hubert Marischka, onder regie van Otto Aurich en met medewer king van onder anderen Fritz Steiner, Iiilde Jaeger, Claire Clairy, Harold Hor sten en Louise Maertens. Zondag 4 oktober, Stadsschouwburg, 14 en 20 uur: Nogmaals geeft de Hoofdstad Operette een voorstelling van „Sissi", waarvan de decors werden ontworpen door Karei Bruckman en de kostuums door mevrouw ReissKromes. Maandag 5 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater geeft een op voering van „Een staatsman van ver dienste" van T. S. Eliot onder regie van Elise Hoomans en in de vertaling van mr. H. W. J. M. Keuls. De hoofdrollen worden vertolkt door Richard Flink, Anne-Marie Heyligers en Hans Tie- meyer. Donderdag 8 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: „Les frères Jacques", André Bellec, Georges Bellec, Paul Tourenne en Fran- gois Soubeyran. De decors en kostuums werden ontworpen door Jean Denis Malclès. Zaterdag 10 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comeaie geeft een voorstelling van „De dag van Talavera" van Eugene Gladstone O'Neill met Bob de Lange, Elisabeth Andersen en Annet Nieuwenhuyzen in de belangrijkste rol len. Wim Vesseur ontwierp het decor. MUZIEK Maandag 5 oktober, Concertgebouw 19.30 uur: Voor leden van de Stichtingsraad geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest een concert onder leiding van Henri Arends. Solist is Jean Louis Stuurop in het vioolconcert van Tsjai- kofsky. Na de pauze wordt de derde symfonie van Beethoven uitgevoerd. Dinsdag 6 oktober. Concertgebouw 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft een galaconcert, waaraan de Hongaarse pianist Geza Anda solis tische medewerking verleent. Het pro gramma vermeldt werken van Verdi, Witold Lutoslaw en Brahms. Woensdag 7 oktober, Concertgebouw 20 uur: De Marinierskapel van de Konink lijke Marine geeft een concert ten bate van het Marine Sanatoriumfonds. Het programma omvat onder meer werken van Ponchielli, Morton Gould en Loewe. Donderdag 8 oktober, Concertgebouw 12.40—13.20 uur: De organist Piet ftee geeft een pauzeconcert. Het programma dat hij ten gehore zal brengen omvat werken van Bach, Couperin, Max Regel en Hendrik Andriessen. Donderdag 8 oktober Concertgebouw 20 uur: Onder leiding van de dirigent Ber- nerd Verboom geeft het Haarlems Chris telijk Mannenkoor zijn najaarsconcert. Het programma vermeldt onder meer werken van Roeske, Kees Kef, H. Schütz en B. Kothe, „Stanchen" van Schubert en Negro's van Felix de Nobel. De altzangeres Aafje Heynes is soliste in dit concert. Berthe Davelaar verzorgt de pianobegeleiding. Dagelijks In 't Goede Uur tot 12 oktober, 2122 uur: klassiek grammofoonplaten- concert van werken van Pergolesi. op aarde" geeft dr. C. J. H. van den Broek zijn eerste voordracht in een serie van drie. Woensdag 7 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Prof. dr. C. W. Mönnich geeft zijn eerste lezing in totaal drie over „Het Christendom in de moderne wes terse cultuur". Vrijdag 9 oktober, Minerva theater, 20 uur: Mevrouw dr. H. E. 's Jacob houdt een voordracht over „De macht van de Griekse kunst". GELOOF EN WETENSCHAP Vrijdag 9 oktober, Concertgebouw, 20.15 uur: Prof. dr. C. D. J. Brandt houdt een voordracht over „Stalin en Hitier vinden elkaar". DIVERSEN Zondag 4 oktober, Minerva theater, 14.30 uur: Roberti's Jeugdtoneel met „Tom Poes en Ollie B. Bommel". Donderdag 8 oktober, Waaggebouw 20 uur: Voor de Haarlemse Kring voor Kunst beoefening spreekt de heer Henk Stam over: Karl Grff. Zaterdag 10 oktober, Minerva theater, 20 uur: Propaganda-avond van de Neder landse Blindenbond, waaraan onder meer medewerken Miep van Luin, piano, Hans van der Leeuw, bas en Joh. van den Berg, declamatie. Zaterdag 10 oktober, hotel „Dreefzicht", 20 uur: Het IJmond cabaret voert voor de vereniging „De Oosthoek" de revue „Voor de dag met die lach", op. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy: Van 19 sep tember tot en met 11 oktober: expositie van werken van mevrouw Erika Visser. Dagelijks geopend van 13.3017 uur, des zondags van 1417 uur. Teylermuseum. Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten, 1017 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 1017 uur, zondagen 13—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1017 uur. Op zon- en feestdagen van 1317 uur. Van 1 oktober af van 1016 uur; des zondags van 1316 uur. Cruquius-muscum: Historische stoom- Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken. Romans: Arnau, Chicago na middernacht: Christie, Doem der verdenking: Christie. De moordenaar droeg blauw: Eerdmans, Het bewaas- de kijkglas: Geerlinck, Moord bij eb: Jimenez, Platero fen ik; Leffelaar. Leven op rantsoen; Sö- derholm. Wolken boven Hellesta; Trevor, Finni- gan's droom; Verroen, Geen chansons meer; Tum- ler, Der Mantel; Masters. Fandango rock; Bory, Lsé par la mer; Déon, Les gens de la nuit; Grous- sard, Quartier chinois; Troyat, La lumière der justes. dl. 1: de Roberto, Ermanni Raeli. Ontwikkelingsboeken: Jansen. Boeken kiezen voor anderen; Derolez, De godsdienst der Ger manen: van der Schoot, Hoofdstukken uit de pastorale psychologie; Buys, Moderne inleiding tot de economie, 2 dln.; Droogh, De koelie wordt toean; IJzerman, Beroepsaanzien en arbeidsvol doening met betrekking tot de arbeidsvoorziening in de Twents-Achterhoekse textielindustrie: Kahn. Het huwelijk; De pijnloze bevalling; Heemar handboek; Coupar, Iwan Smirnoff, een leven vol avontuur; All'ieri, La vita di Vittoria Alfierl; de Sanctis, Leopardi; Galletti e Alterocca, La iettura italiana; Leopardi. Canti: Leopardi. Poesie e Prose; Trilussa, Lobro n. 9; Gol- doni, II burbero Benefico; Goldoni. II burgiardo; t "onardi. Pensieri: Lichtveld en Voorhoeve, Su riname, spiegel der vaderlandse kooplieden; de utxKcr, Goecte Vrijdag; Govaart. Samenhang, hoofdlijnen in de geschiedenis van de letterkun de na 1880 in Nederland en Vlaanderen. Stip, De dierkundige dichtoefeningen van Trijntje Fop; Wagner. Indonesien, die Kunst eines Inselreiches; GriÜi, Japanse picture scrolls: Takashi Suzuki, Hiroshige: Scherer, Antike Pendulcn: Wallagh, Verfilmd verleden, de camera's op het dagboek van Anne Frank; Abendroth, Die Symphonien Anton Bruckners; Protscher, Geschichte des Or- gelspiels und der Orgelkomposition, dl. 1; Schouw man. Aaltje Noordewier-Reddingius en haar zangkunst; Szigeti, With strings attached; Pano rama der wereld, dl. Europa; Brown. Alow and aloft in deep water sail; Mikes. Italië voor be ginners; Mikes. Oost is Oost: Huet. Congo; Hu- genholtz. Ridderkrijg en burgervrede: Honderd eeuwen Nederland; de Laet en Glasbergen, De voorgeschiedenis der lage landen: Mottini, Storia dell' arte italiana, dl. 2: Pittaluga. L'arte italia na, dl. l;Vivanti, Terra di Cleopatra. machines en grote maquette van Neder land met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Ge opend op werkdagen en ook zondags van 9—12.30 en van 14.30—17 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur, op zondagen van 14—17 uur. In 't Goede Uur: Van 1 oktober tot 1 no vember expositie van tekeningen van Frans Verpoorten, 10—22 uur. „Bloemenheuvel": Vanaf 10 tot 25 okto ber expositie van de kunstschilder G. van Duffelen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Heer Arendskerke W. C. J. Jacobs te Reitsum. Aangenomen naar Rotterdam-Centrum (vac. wijlen J. H. F. 7ngel) J. Pronk te Boskoop. Advertentie A WmmÊmÊ: I pp|||P VOLKSUNIVERSITEIT Zaterdag 3 oktober, Frans Hansmuseum, 20 uur: Feestavond ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum. Medewerken den zijn Marjo Tal, Godfried Bomans en Harry van Os. Donderdag 8 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Het „Trio Hesmerg", bestaande uit Ans Bouter, Piano, Jan Hesmerg, viool en Pieter Odé, fluit geven een concert. Het programma vermeldt wer ken van Handel, Haydn, Bach, Beetho ven, Badings, Rudolf Escher en Jean Frangais. Maandag 5 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Over „Het ontstaan van het leven mtnA de veredelde koffiemelk van Tltitriclct Maar de kleinste van de twee rovers, die gezien had hoe zijn grote makker tegen de grond werd gesmakt, werd verschrikkelijk nijdig. Stevig pakte hij de knuppel vast, die hij bij zich droeg, en daarmee gaf hij een hevige roffel slagen op het ijzeren hoofd van Robotto. „Daar Daar Daarriep hij woedend. „Ik zal je leren, mijn vriend kwaad te doen!" Het geluid van de harde klappen klonk luid in de nacht, want ze kwamen stevig aan. Maar Robotto keerde zich kalm om, want hij voelde er natuurlijk niets van op zijn metalen kop. Zijn hand kwam naar voren, pakte de boef bij zijn jasje en hield het spartelende, verschrikte mannetje omhoog4243 Phia Berghout, eerste harpiste van het Concertgebouworkest, is donderdagavond uit Israel, waar zij als jurylid heeft ge fungeerd van het eerste internationale harpconcours, in Nederland terugge keerd. Aan een verslaggever van het A.N.P. op Schiphol heeft zij haar indruk ken over dit concours in enthousiaste be woordingen meegedeeld. Het aantal deel nemers bedroeg drieëndertig, onder wie zich vier heren bevonden. De leeftijds grens was op vijfendertig gesteld maar men denkt er ernstig over om een vol gende keer deze leeftijdsgrens te verla gen tot dertig. De mogelijkheid is groot, dat dit concours in Tel Aviv een perma nent karakter zal rijgen, met dien ver stande, dat het om de drie jaar zal wor den uitgeschreven. De jury bestond uit negentien personen. Twaalf van hen wa ren harpisten, dames en heren uit alle de len van de wereld en de resterende zes leden van het korps juryleden bestond uit Israëliërs, onder wie een drietal compo nisten. „Het niveau van het spel moet zeer hoog worden aangeslagen", meende mevrouw Berghout. „Het spel van de deelneem sters en deelnemers was voor alle jury leden een verrassing, zowel in technisch als in muzikaal opzicht. De winnares van het concours, de negentienjarige Italiaan se harpiste Suzanne Mildonian uit Vene tië, speelde technisch volmaakt en haar muzikaliteit was fantastisch. Werkelijk, het meisje is een heel bijzonder talent. Zij vertolkte haar verplichtte program ma en de uitvoeringen naar keuze op een harp, die zij van haar Italiaanse lerares ter leen had gekregen. Suzanne Mildo nian, heeft een Turkse moeder en een Armeense vader. De eerste prijs, een Amerikaanse harp ter waarde van ongeveer vijftienduizend gulden, moet dan ook een wekom ge schenk voor haar zijn geweest. Boven dien is deze harp volgens een nieuw prin cipe gebouwd, want het instrument heeft een vijfhoekige klankbodem. Hoewel Suzan ne Mildonian negentien jaar is. is zij klein van stuk. Zij won aller harten met haar bescheidenheid en innemendheid. Het Ita liaanse meisje komt binnenkort, verge zeld van haar moeder, met de trein naar Nederland, waar zij op 17 oktober in het Concertgebouw het narpconcert van Han- Advertentie 8. Hij liet zijn ondergeschikten alleen en nam er zijn ge mak van in dc kamer van Lorain, waar de geur van het parfum van Vera Dai Do was blijven hangen. Hij stak een sigaret op, zowel om de lucht die hem hinder de (misschien wel omdat hij haar nog niet had verge ven) te verdrijven als om grondig te kunnen naden ken. Ten slotte nam hij de ordner en verdiepte zich weer in het verbijsterende manuscript. Duchemin was er bijna mee klaar, toen de agent, die aan de voorkant op post stond, een man binnenbracht van ruim in de vijftig jaar. Een grote en forse figuur met een kale schedel. Het hoge voorhoofd en het lang werpige gezicht van een intellectueel, maar de vierkan te kaak en de grote arendsneus van een militair. De man had „houding"! Beweeglijke donkere ogen, die de hoofdcommissaris recht aankeken. Wat zij op dat ogenblik vertolkten was een nauwelijks onderdrukte woede. Duchemin dacht: Niet de eerste de beste. Een man van invloed. Een fatsoenlijke kerel. Hij stond op, legde het manuscript weg en stelde zich voor. Charles Lorrain, zei de bezoeker, die dus in feite de gastheer was. Wat is dat hier voor een herrie? Ik kan u wel garanderen dat ik, wanneer u de euvele moed hebt gehad hier in mijn afwezigheid huiszoeking te ver richten, een en ander in de pers tegen u zal ondernemen dat uw promotiekansen niet groter zal maken. Moreel zou dit werkelijk een slag voor mij zijn, bekende Duchemin. Hij glimlachte welwillend. Ik lees uw krant al twintig jaar en met veel genoegen. Overi gens geloof ik dat hier sprake is van een misverstand. U houdt ons vermoedelijk voor de fiscale recherche. Hij zag, dat zijn veronderstelling juist was. Lorrain verstrakte. Hij kneep zijn lippen opeen. Dat is het toch? vroeg Duchemin. Maar Lorrain had blijkbaar besloten zijn mond niet weer open te doen eer hijzelf daartoe aanleiding zag. Meneer Lorrain, het gaat mij alleen om een van uw medewerkers en wel de heer Vindon. Wat is er met hem? Zo een en ander. U bent op de hoogte, neem ik aan? Van wat? Ik dacht zo. Gezien het feit, dat u op zondag naar de krant komt. Ik heb om zeven uur een afspraak met een moge lijke toekomstige geldschieter en een medewerker. O, is het dat. Wilt u Vindon zien? Nee, is die hier? Hij is er. Duchemin opende de tussendeur en nodigde Lorrain met een handgebaar uit het nevenvertrek binnen te gaan. Zodra hij op de drempel stond maakte de direc teur van la Ligne Frangaise een heftige schrikbeweging. Hij bleef doodstil staan, werd bleek en begon te trillen. Hij was heel wat sterker onder de indruk dan Vera Daï Do enkele ogenblikken tevoren. Langzaam liet hij zich in de stoel achter zijn bureau zakken. Mijn hemel! schreeuwde hij. Wat verschrikke lijk. Kunt u mij zeggen wat er gebeurd is? Min of meer. Wie heeft dat op zijn geweten? Weluzelf natuurlijk, meneer Lorrain. U bent krankzinnig! bulderde de directeur. U ontkent niet, dat hij u trachtte te chanteren? Na een korte weifeling zei Lorrain: Chanteren is eigenlijk het woord niet. Maar het komt op hetzelfde neer. Nee, dat ontken ik niet. Daar hebben we dan het motief. Wat de gelegen heid betreft. Lorrain spande zijn spieren. Laten wij dit ogenblikkelijk rechtzetten. Hoe laat is Vindon vermoord? Zonder blikken of blozen antwoordde de hoofdcommis saris: Waarschijnlijk omstreeks tien uur vanmorgen. Goed. Ik ben niet getrouwd. Mijn huishoudster was thuis vandaag. Zij zal u bevestigen dat ik de hele morgen op mijn kamer heb zitten werken. Wat hebt u verder gedaan? Waarom wilt u dat weten, als Vindon om tien uur vanmorgen al vermoord is?.. Kwestie van routine. Bovendien, men kan nooit weten... Aan de lunch had ik drie gasten. Ik heb mijn huis pas verlaten toen ik met een vrouw.èiijke kennis naar een bioscoop aan de boulevard ben gegaan. Zij zal dit bevestigen. Vandaar ben ik naar de krant gelopen. Uitstekend, dan kunt u het niet gedaan hebben, zei Duchemin. U begrijpt dat ik alleen uw verklaring wilde horen. Maar wie heeft het wel gedaan? Een glimlach bracht het verontwaardigde gezicht van de weekbladdirecteur tot ontspanning. U bent een mooi heer. Ik kan niet eens goed kwaad op u worden. Maar ondanks deze sympathie van mijn kant hoop ik bijna dat u de schuldige niet vindt. De dader heeft nuttig werk gedaan, ongeveer te vergelijken met dat van de vuilnismannen die ons /an ons huisvuil af helpen, maar dan op een hoger plan. Ik begrijp u niet, waarom hield u Vindon dan in dienst? Als het werkelijk niet anders gaat zal ik u op dit punt inlichten. Ik was trouwens van plan hem te ont slaan, want Vindon was... Een politieagent kwam binnen en verhinderde aldus Lorrain onthullingen te doen. Meneer de hoofdcommissaris, er is weer een dame. Moet ik die ook binnenbrengen?" Waarschijnlijk is het juffrouw d'Engoult, zei de directeur. Zij zou hier om zeven uur zijn. Ditmaal was het Duchemin zelf, die opperste verba zing verried. Hij viel geheel uit de rol van belang stellend toeschouwer en riep: Wat? Juffrouw d'Engoult? Dat slaat alles! Kent u haar? zei Lorrain ogenblikkelijk. Dat niet, maar ik geloof dat zij ook één en ander tegen Vindon had. Zo! zei Lorrain, opnieuw op zijn hoede. Meneer Lorrain, zou u zo goed willen zijn... ach nee, laat ik juffrouw d'Engoult hier tegelijk met u ont vangen. U belooft mij niet tegen haar te spreken en haar ook geen ,tekens te geven. Groeten mag ik haar vermoedelijk wel? Dat spreekt vanzelf. Weer wachtte er Duchemin een verrassing. Hij had een jong meisje verwacht, maar zag een vrouw van omstreeks veertig binnenkomen. Zij was opvallend knap, fors en donker en er ging niets dan rust van haar uit. Ze had het krachtige en gespierde lichaam van een amazone en ze leek uitstekend te weten wat ze wilde. Grote donkerbruine ogen, tintelend van be grip. Een zachte lichte huid. Mooie trekken. Ras. Dag, Charles, zei ze. Wordt hier een detective film opgenomen? Wat leuk. (Wordt vervolgd) del zal spelen. Bovendien zal zij een uit voering voor de radio geven. De harpist van het Residentie Orkest, de vijfentwintigjarige Edward Witsen- burg, die op de derde plaats beslag leg de achter Suzanne Mildonian en de Ameri kaanse harpiste Susan Macdonald, Heeft diepe indruk in Tel Aviv op de toehoorders en de juryleden gemaakt. „Dat hij in dit sterk bezette internationale concours der de werd pleit voor zijn bijzondere gaven", meen de Phia Berghout. „Het program ma voor de deelnemers was zwaar. Er waren twee ronden en uit de eerste ronde plaatsten zich achttien finalisten, onder wie Edward Witsenburg, die op de slot- avond in Tel Aviv „Danse elegiaque" van Marius Flothuis gespeeld heeft, een harpsolo, waarmede de Hagenaar veel succes oogstte. Mevrouw Phia Berghout deelde nog mee, dat de organisatie van het concours onder leiding van de heer Propes voor treffelijk is geweest. Het is de bedoeling in de toekomst een internationale orga nisatie van harpisten te stichten, maar eerst zal zij zelf moeite doen een organi satie in eigen land te stichten. Tot directeur van de in aanbouw zijnde schouwburg te Tilburg is benoemd W. Bary te Hilversum. De heer Bary is regis seur bij de dramatische afdeling van de K.R.O.-televisie. Hij ontving zijn toneel opleiding van onder anderen Eduard Ver kade, Jan Mus en Henk Schaer en is als acteur verbonden geweest aan de Neder landse Comedie en het Nederlands Volks toneel. De benoeming zal aan het begin van het volgend jaar ingaan. Stadsschouwburg: Vandaag en zaterdag 20 uur: Hoofdstad-Operette met „Sissi". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en don derdag 14 en 16.15 uur: „Geen cent voor de belasting", alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „De dijk is dicht", 14 jaar. Iedere ochtend, ook zondag, 9.30, 10.30 en 11.30 uur: Bezoek van Prinses Beatrix aan de Verenigde Staten. Frans Halstheater: Vandaag en zaterdag 14 en 20 uur, zondag 14, 17 en 20 uur en maandag tot en met donderdag 14 en 20 uur: Zolang er mensen zijn", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hoe vertel ik het mijn dochter?", 18 jaar. Za terdag 23.30 uur: „Mam'zelle Striptease", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Das Dreimaderlhaus", alle leeftijden. Maandag en dinsdag 20.15 uur: „Les enfants du pa radis", 18 jaar. Woensdag 14.30 en 20.15 uur en donderdag 20.15 uur: „Mon Oncle", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur, zater dag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woens dag 14 en 20 uur: „Laatste paradijs", alle leeftijden. Donderdag 14 en 20 uur: „Zwij gend heldendom", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „The horse's mouth", alle leeftijden. Zondag 11 uur: „Geheimen van Oost-Afrika", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Spionagecomplot Hong kong". 14 jaar. Maandag tot en met don derdag: „Semiramis, courtisane van Ba byion", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „The cap tains table", 18 jaar. Zondag 11 uur: „De levensroman van Johann Strauss", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag, zaterdag en zondag 20 uur: „Kat op een heet /inken dak", 18 jaar. Zondag 14.30 uur: „De mijnen van Koning Salomo", alle leeftijden. Maandag en dinsdag 20 uur: „Brigade des doods", 14 jaar. Woensdag 20 uur: ...Nathalie", 14 jaar. Donderdag 20 uur: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 november dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie tekeningen en etsen van Frans Verpoorten. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 12 oktober op werkdagen van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie van werken van Erika Visser. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem elders in dit blad).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17