Vervliet Een werkstuk van tachtig miljoen jaar Belgen hebben nog vertrouwen in verkiezingen in Kongo SPD voert verkiezingscampagne te Bremen in nieuwe stijl Ondanks extreme geluiden In de meeste grote steden kwamen politieke partijen met lijsten uit NAAIMACHINES 19 SLECHTHORENDEN AUDIUM Schwarz Landbouwminister van West-Duitsland Noordduitse boer opvolger van Heinrich Lübke NAVO-parlementsleden waren in Brussel bijeen Grotere bijdragen voor het internationale kernbureau A merika 750.000 dollar Nederland 12.500 20 STUKS 1 GULDEN Voorraadproblemen Nieuw gebouw voor Unilever Drink als 't „jonge" moet zijn! Laatste provinciale voor de algemene van 1961 Financiële bronnen nog onbekend VRIJDAG 2 OKTOBER 1959 (Van onze correspondent in Brussel) Donderdag is de toestand in Belgisch Kongo in de ministerraad grondig bespro ken. De minister van Kongo, dr. August de Schrijver, zal zijn collega's van de re gering van de jongste, klaarblijkelijk niet zeer geruststellende, ontwikkeling in Kon go op de hoogte stellen en naar verwacht wordt, zullen binnenkort belangrijke maatregelen worden getroffen om aan enkele eisen van de Kongolese politieke leiders te voldoen. Precies op het ogenblik, dat de verkie zingen worden voorbereid, onder meer door het slaan van een controlestempel op de identiteitskaarten van alle blanken en kleurlingen, wordt in de inheemse wijken van Leopoldstad opnieuw een oude, hard nekkige leugen verspreid, met name, dat de blanken vrij geregeld negers oppikken om ze in de conservenfabrieken tot vlees te laten verwerken en in te laten blikken... De blanke wordt aldus in een kwalijk daglicht gesteld, precies op het meest psychologische moment van de politieke ontwikkeling in Kongo. Het is immers in december aanstaande, dat de verkiezin gen zullen uitwijzen welke van de thans meer dan dertig politieke partijen enige politieke betekenis en invloed heeft. On der de Afrikaanse zon worden vrij gauw verwijten en bedreigingen de lucht in ge slingerd en hiermee moet men steeds re kening houden bij de beoordeling van de toestand, aldus zei ons gisteren nog, vlak voor zijn vertrek naar Leopoldstad, de hoofdredacteur van het grote Vlaamse weekblad „De Week", dat te Leopoldstad wordt uitgegeven, de heer J. Lamote. De stemming is naar zijn mening in Kongo nog steeds niet rustig. Maar het is zeer goed mogelijk, dat de verkiezingen van december en maart aanstaande, de verhitte en verpolitiekte sfeer in de in heemse wijken zal doen verdwijnen. Ove rigens, aldus de heer Lamote, is buiten Leopoldstad en met uitzondering van Ne- der-Kongo, het land geheel rustig. De Bel gische autoriteiten zijn daarom voorzich tiger geworden in de politieke organisatie van het land, omdat zij hebben ondervon den dat de grote negerstamhoofden en verantwoordelijke inheemsen de vrees koesteren, dat de Belgische autoriteiten slechts naar de kleurlingen-politici van Leopoldstad luisteren en niet meer naai de gevestigde inheemse autoriteiten in de binnenlanden. Het is thans vrijwel zeker, dat de ver kiezingen van december niet geheel zullen mislukken, zoals enkele weken geleden nog werd gevreesd. In de meeste grote Advertentie Weet U dat de moderne hoortoestellen en hoorbrillen niet alleen veel betere resultaten geven dan tot voor kort mo gelijk was, maar dat ze bovendien véél goedkoper in het gebruik zijn? Neemt li eens een proef met een van de nieuwe hoortoestellen Wij zijn in dit fabrikaat gespecialiseerd en zullen U gaarne de volledige Audium- kollektie demonstreren. Vraagt gratis brochure bij het van ouds bekende en vertrouwde adres. horen n zfan KONINGSTRAAT 11 HAARLEM TEL. 16171 De 59-jarige Sleeswijkholsteinse land bouwer Werner Schwarz, een protestants lid van de C.D.U., is officieel benoemd tot opvolger van de huidige bondspresi dent Lübke als minister van Voedselvoor ziening en Landbouw van de Bondsrepu bliek. Uit handen van Lübke heeft Schwarz te Bonn de benoemingsoorkonde ontvan gen. Minister Schwarz is een Hamburger van geboorte, maar reeds in 1926 vestig de hij zich als zelfstandige boer in Slees- wijk-Holstein. Hij bezit er een boerderij van 150 ha en hij gaat door voor een modellandbouwer. Tijdens de oorlog was hij werkzaam in de Reichsnahrstand. Hij werd in 1953 lid van de Bondsdag. Aan Schwarz' benoeming is een hele touwtrekkerij voorafgegaan. Als Lübke's opvolger stond de Beierse rooms-katho lieke C.S.U.-parlementariër en Europe se landbouwspecialist Lücker het hoogst genoteerd. Op 23 juli nam hij een aanzoek van Adenauer aan. Sedertdien is er een politiek spel gespeeld om Schwarz naar voren te schuiven. Van Noordduitse kant betoogde men namelijk dat de kleine C.S.U., verbonden met de C.D.U., met Lücker een vijfde C.S.U.-minister in het kabinet-Adenauer zou krijgen. De vraag was toen, na enige ingewikkelde strijd achter de schermen: óf de C.S.U.-minister van Justitie Scha ff er ruimt het veld voor Lücker of Lücker wordt niet benoemd. Het eerste bleek onmogelijk, Lücker ver dween naar het tweede plan en Sleeswijk- Holst'ein kreeg met Schwarz zijn eerste minister in het kabinet. Schwarz gaat door voor een financieel onafhankelijk politicus, maar overigens is hij een obeschreven blad, zowel in het zuiver ministeriële werk als op het Euro pese niveau. Men hoopt te Bonn dat hij evenals Lübke niet slechts de belangen van de boeren maar ook die van de West- duitse consumenten in het oog zal weten te houden. steden van Kongo zijn de politieke partij en met een programma en kandidaten lijsten voor de gemeenteraden naar voren gekomen. De vorming van deze gemeen teraden zal het gehele eerste kwartaal 1960 in beslag nemen, en in maart hoopt men de verkiezingen voor de provinciera den te kunnen organiseren. Het feit, dat de Belgische autoriteiten aan die provin ciale staten-generaal een gezag zullen ge ven, bijkans zo groot als de politieke be voegdheden van de landen van een fede raal georganiseerde staat, wijst erop, dat de nieuwe onafhankelijke staat van Kongo een soort federaal statuut zal krijgen. Sedert januari, toen de opstand in Leo poldstad uitbrak, zijn er geen bloedige relletjes meer geweest, maar zoals ge zegd is het in Leopoldstad en Neder-Kongo nog nergens helemaal rustig. De meeste blanken zijn gewapend en uit de inheemse wijken wordt nog steeds met stenen ge gooid naar de voorbijrijdende wagens der Europeanen. De vraag rijst of de Belgische regering binnenkort aan de Kongolese opinie de vorming gaat beloven van een onafhanke lijke regering voor Kongo. De Abako, en de Nationale Kongolese Beweging eisen de vorming van een regering, direct na de provinciale verkiezingen van maart 1960. Het is niet uitgesloten, dat er in de een of andere vorm een soort voorlopige rege ring wordt gevormd met blanken en kleur lingen als ministers of staatssecretaris sen. In ieder geval blijft de Belgische po litiek in de Kongo geïnspireerd door prak tische oplossingen en door de zorg om uit eindelijk de Belgische economische be langen te beschermen en in stand te hou den. De socialistische senator, de heer Van Remoprtel, heeft dezer dagen in een finan ciële krant van de Belgische hoofdstad een artikel gepubliceerd, waarin hij uiteenzet, dat de Belgen in Kongo meer dan tien mil jard gulden investeringen tot stand brachten en het niet het belang van de Kongolese regering kan zijn om deze in vesteringen te ruïneren. Wat een sabotage van die belangen zou meebrengen, kan men voldoende zien in die landen, welke zoals Indonesië, zich il lusies hebben gemaakt over de technische en economische hulp, die zij van andere Europese landen of van de Verenigde Sta ten zouden ontvangen. Het in Indonesië verdwenen kapitaal is niet door Ameri kaanse hulp vervangen, met het gevolg dat de algemene levenstandaard van de Indonesische bevolking schrikwekkend is gedaald. De meeste inheemse leiders in Kongo zijn overtuigd van de noodzakelijk heid om verder met de Belgen samen te werken, aldus zeiden dezer dagen ver schillende Belgische senatoren, die in op dracht van de Belgische senaat Kongo pas hebben bezocht. De massa kan echter wor den meegesleurd door extremisten en het is zeker, dat de gebeurtenissen in Alge rije en elders in Afrika, evenals de radio- propaganda van, Cairo, niet onopgemerkt voorbijgaan. De toestand moet dus in Kon go, zowel op het politiek als op het admi nistratief gebied opnieuw worden beke ken. Voor de financiering van het tweede tienjarenplan voor openbare werken in Kongo wordt op het ogenblik door de Bel gische minister van financiën, prof. Jean v. Houtte in de V.S. onderhandeld over een grote dollarlening. Men hoopt aldus voor Kongo nieuwe geldmiddelen los te krijgen voor de financiering van het grote wegen programma. Het schijnt dat de Ameri kaanse autoriteiten de pogingen van Bel gië om Kongo geleidelijk onafhankelijk te maken, maar in het Westerse kamp te hou den, op het diplomatieke vlak steunen. De Verenigde Staten schijnen voornamelijk bezorgd te zijn om het behoud van de strategisch-militaire positie in de Kongo. Al deze punten kwamen donderdag in de ministerraad ter sprake, maar het is nog niet duidelijk of de nieuwe politieke beslissingen al spoedig zullen worden be kend gemaakt. BRUSSEL (ANP) Ter voorbereiding van het jaarlijkse congres, dat dit jaar in Washington zal worden gehouden van 16 tot 21 november, hebben deze week in Brussel de politieke en economische com missie van het „NAVO-parlement" ver gaderd ter bespreking van een aantal ac tuele vraagstukken. De economische commissie hield zich voornamelijk bezig met de kwestie van de hulp aan onderontwikkelde gebieden en de dreiging voor de westelijke wereld van de Russische „economische oorlog", die er op is gericht door dumping met name van aluminium bij voorbeeld de stabiliteit van prijzen en voorraden van de noodzakelijke gi-ondstoffen te versto ren. Voorts werd in deze commissie de wens uitgesproken, dat de geschillen tus sen de landen van de Europese Economi sche Gemeenschap en de landen van het kleine vrij handelsgebied de „zeven", spoedig tot een oplossing kunnen worden gebracht en het vormen van nieuwe bar rières op economisch gebied tussen de landen van de NAVO kan worden voor komen. De politieke commissie besprak in het bijzonder de noodzaak tot het versterken van de politieke wil om tot een engere eenheid van de NAVO te komen, vooral in het licht van de jongste gebeurtenissen. Daarbij werd ook de wenselijkheid van politiek overleg over alle vraagstukken, die de NAVO-landen raken buiten het strikt militaire, ter sprake gebracht. Voorts besprak de commissie de kwestie van de ontwapening, waarin de NAVO- landen niet moeten schromen initiatie ven te nemen om tot resultaten te komen, de Europese veiligheid, de Duitse hereni ging en Berlijn. Aan het gesprek in de economische commissie werd deelgenomen door het Nederlandse Tweede-Kamerlid dr. Pa- tijn en aan het overleg in de politieke com missie door de kamerleden Koersen en Vermeer. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 WENEN (Reuter/AFP) De Verenig de Staten hebben donderdag een bijdrage van 750.000 dollars toegezegd aan het ope rationele fonds voor 1960 van het interna tionale bureau voor kernenergie. De Ame rikaanse delegatieleider zei dat dit de helft is van het bedrag dat de conferentie zich als doel gesteld heeft. De gelden voor het fonds, dat bestemd is voor speciale werk zaamheden, worden bijeengebracht door vrijwillige bijdi'agen. Nederland zegde 12.500 dollar toe, West-Duitsland 40.000 dollar en Frankrijk 30.000 dollar. Oostenrijk, de Verenigde Arabische Republiek en Turkije züllen hun bijdragen verhogen. Met de Ameri kaanse bijdrage mee hebben de gedele geerden van 25 staten reeds 915.133 dollar toegezegd. De Russische afgevaardigde protesteer de tegen een uitnodiging aan Euratoom een waarnemer naar de conferentie van het internationale bureau te zenden; ge zien het feit dat de Euratoom „een mili taire organisatie" is „is de uitnodiging in strijd met de beginselen van het bureau dat zich uitsluitend met het vreedzaam gebruik van kernenergie bezighoudt". De Verenigde Staten „misbruiken het bu reau voor politieke doeleinden door een missie van technici naar Formosa te zen den", zo merkte hij voorts op. Woensdag is weer een poging om com munistisch China toe te laten tot de ver gaderingen van het internationale bureau, verworpen. Een Poolse resolutie om we tenschapsmensen uit alle landen, ook niet- leden van het bureau, toe te laten op de conferentie, werd met 31 tegen 16 stem men verworpen. Advertentie Omdat blijkt, dat de kosten van voor- raadvorming per jaar 14 tot 15% blijken te bedragen van de gemiddelde waarde van de investering in voorraden, is het Verbond van de Nederlandse Groothandel een actie begonnen om tot besparing op deze uitgaven te komen. Als onderdeel daarvan zal op 18, 29 en 30 oktober in Am sterdam een „beslissingsspel" worden ge speeld, dat leden van het verbond door het manipuleren met schijnondernemingen in staat stelt een beter inzicht in deze ma terie te verkrijgen. Het hoofdkantoor van Unilever in Rot terdam is uitgebreid met een nieuw ge bouw, twaalf bouwlagen omvattend. Het is verrezen aan het Burgemeester 's Ja- cobplein en grenst aan het bestaande kan toor aan het Museumpark. Het is zestig meter lang, vijftien meter breed en vijftig meter hoog. Het heeft een bijzonder cachet gekregen door een aan tal kunstwerken die de verschillende eta ges sieren. Zij zijn afkomstig uit die lan den op het continent, waar Unilver vesti gingen heeft. A diicrt e>n fie> (Van onze correspondent in Bonn) Voor het station van Bremen heeft de socialistische partij, de S.P.D., een triomf poort van twintig meter breed en tien me ter hoog gebouwd van staal en linnen. Van de top van die poli*ieke ,Arc de Triomph" af kijkt een grote foto van Wilhelm Kai- sen vaderlijk op het volk neer. „Alles für Bremen" en „Auch ich mit Kaisen für Bremen," staat er verder in slagzinnen op. Zo strijdt men in deze Hanzestad voor de zege tijdens de provinciale verkiezin gen op zondag 11 oktober. Deze verkiezingen voor het Bremense parlement zijn om verschillende redenen belangrijk. Allereerst, omdat het hier gaat om de laatste Landdagverkiezingen voor de grote Bondsdagverkiezingen in 1961. De verkiezingen voor de parlemen ten der andere tien „Lander" van de Bondsrepubliek leverden in de loop dei- jaren een zekere stabilisatie of uitgebrei de stemmengroei voor de C.D.U. op, en een zelfde stabilisatie, soms zelfs stem menwinst, maar globaal gezien toch zeer geringe machtsuitbreiding voor de S.P.D. die alleen in Neder-Saksen de C.D.U.- macht kon breken, dank zij handige tac tische onderhandelingen. Voort^ zijn de verkiezingen in Bremen van belang, om dat zij de eerste zijn na de interne veld slag tussen Adenauer en Erhard in de C.D.U.-C.S.U. om het presidents- en kan seliersambt. Men gelooft algemeen, dat de gemiddelde Bremense kiezer die strijd al lang weer is vergeten In Bremen staat er voor de S.P.D. veel op het spel. Zij is hier al veertien jaar aan het bewind en kan bogen op verscheide- Halverwege Ljubljana en Triëst stopt de trein ver moeid aan het station van Postojna. Het ziet er niet bij zonder grootsteeds uit, maar toch passeren jaarlijks tien duizenden vreemdelingen de controle. Met bussen en auto's worden nog ettelijke tien duizenden toeristen in het stadje afgeleverd en allen hebben hetzelfde doel: zij wil len een bezoek brengen aan Postojnska Jama de grot van Postojna. Het is niet moeilijk de richting te vinden, want stromen mensen gaan mij voor naar een met pijn bomen begroeide berg, vlak achter een hotel. De grot is met haar gangen ter lengte van tweeëntwintig kilometer de grootste van de wereld en deskundigen ver zekeren, dat weinig concur renten meer aan schoons hebben te bieden. De gids be weert in een doorwrochte in leiding zelfs, dat ik een met niets te vergelijken ervaring tegemoet ga. Al zijn gidsen overdrijvers van professie, zijn mededelingen geven aan de excursie toch dat vleugje geheimzinnige verwachting, dat zo aangenaam aandoet. Ik bevind me in het roman tische hart van Slovenië, een der delen van Joegoslavië. Het is een land van woeste bergen, die 's winters bevolkt zijn met enthousiaste skiërs en van lieflijke dalen, waar jeneverbesstruiken en varens groeien. In de snelstromende riviertjes stoeien de forellen; er overheen dansen de kano's. Geologisch het interessantst is de streek ten zuiden van Oosterse tempels en reusachtige kaarsen, monsters uit de oertijd en geweldige balzalen, fantastische gordijnen van steen en enorme stalagmieten, dit alles ziet men of meent men te herkennen in de wereldvermaarde grot van Postojna. Niet voor niets komen er elk jaar zo'n 200.000 mensen naar kijken. Ljubljana. Notranjska. De na tuur heeft er duizenden jaren lang aan een reeks van ver fijnde verrassingen gewerkt: plotseling in het bergmassief verdwijnende riviertjes, on deraardse meren en uitge strekte grotten. De rivier de Pivka is verantwoordelijk voor het ontstaan van Pos tojnska Jama. Hoe lang het water daar diep onder de grond te keer is gegaan, kan blijkbaar alleen maar worden geschat. Tachtig miljoen jaar, zeggen de geleerden en dat hebben we dan maar te aan vaarden. Ik heb me al voorbereid op een enorme wandeling, maar zie, het elektrische treintje staat klaar. „Wel zeker", zegt de gids lachend, „we kunnen kilometers ver door de gan gen rijden. Het eerste deel is niet zo belangwekkend, dus dat slaan we met een vaartje over". De berg slokt ons op. Het uitzicht blijft echter, want de gang is helder verlicht. Voor lopig zie ik echter weinig om versteld van te staan of het moest de diepzwarte klem- van de rotswand zijn. Weldra vliegen de muren als strepen voorbij en het oog krijgt pas weer een rustpunt wanneer de snelheid wordt vermin derd. Stil van ontzag stapt ieder een uit als het sein daartoe wordt gegeven. Mijn ogen zwerven door een gigantische, helder verlichte ruimte. Van de onregelmatige zoldering hangen vervaarlijke stalac- tieten af, van de grond rijzen stalagmieten op. Men wijst mij een druipsteenpiek van vijf tien meter hoogte aan. „Het duurt honderd jaar", klinkt de resonerende stem van de gids, „voor zo'n piek drie milli meter is gegroeid. Liefhebbers van cijferen mogen zelf uit rekenen hoe oud ze zijn". Vergeleken met de ruimte, waarin mijn stalagmiet staat, is hij nog maar betrekkelijk jong: een schamele vijf honderdduizend jaar. De gids kijkt mij aan en ik begriir dat hij van mij het antwoord verwacht. Als een brave schooljongen zeg ik het en hij knikt geamuseerd. „Begrijpt u goed, een half miljoen jaar heeft hij nodig gehad om tot deze hoogte te groeien, maar ik weet niet hoeveel miljoenen jaren ge leden de groei is opge houden". Bex-eidwillig geïmponeerd laat ik mijn blik door de zaal zwerven. Naast het voetpad en diep beneden mij bruist de Picka. Er is een bruggetje overheen geslagen en1 aan de andere kant kruipt het weg getje met een bocht onder een druipsteengewelf door. Ik zie alles wat mijn fantasie maar kan bedenken: Oosterse tem pels, voorhistorische mon sters, bomengroepen, pilaren, baldakijnen en in een hoek wordt het toneel van een schouwburg voor reuzen ge deeltelijk aan het oog ont trokken door een fraai gedra peerd gordijn. We gaan verder, stom van verbazing. Er volgt een an dere zaal, wat regelmatiger van vloer „er worden hier vaak concerten gegeven en soms ook bals georganiseerd", verklaart de gids. Het moet een vreemde gewaarwording zijn te dansen met dertig meter boven je een arsenaal van dreigende speerpunten. Op de bodem van een klein meertje schitteren munten. Ingewijden onder de bezoe kers grijpen al naar hun portemonnaie en werpen er hun geldstukjes bij: dat brengt geluk, zegt men. Geluk voor de gidsen? ,Nee, loopt u nou niet door", vermaant onze begeleider. „Hebt u ooit dergelijke dieren gezien?" En hij beantwoordt zijn vraag zelf: „Ze komen alleen in deze grot voor. De Latijnse naam is proteus an- guineus. Het zal u opvallen dat ze met een beetje ver beeldingskracht bijna een menselijke gestalte hebben". Het is een sinister gezicht deze amfibieën traag te zien rondzwemmen. Langs welke wonderlijke wegen is de evo lutie van deze dieren ver lopen? Ook na meer dan op pervlakkige beschouwing zijn duidelijk armen en benen en een „gezichtachtige" kop waar te nemen. En hoe komt het. dat zij alleen in de grot van Postojna worden ge vonden? 1-Iet bezoek loopt lang zamerhand ten einde. In een overdadige opeenvolging no teren mijn ogen grillige vor men. obelisken, schitterende zaalwanden, kathedraalgewel ven. En dan klim ik weer op mijn plaats in het treintje, dat rammelend het daglicht tegemoet rijdt. Weer passeren we de wijde gang van merk waardig zwart gesteente en ik begin eraan te twijfelen of de natuur er de grote architect van is geweest. Wanneer ik na de kilte van de grot de wel dadige zonnewarmte om me heen voel, blijf ik even achter en vraag er de gids naar. „Een herinnering aan de oorlog", vertelt hij. „De Duit sers en Italianen hadden ge weldige hoeveelheden vlieg- tuigbenzine in de grot opge slagen en dat was de parti- sanen een doorn in het oog. Niemand mocht natuurlijk in de buurt komen verboden gebied. En toch zijn ze er doorheen gekomen en ze heb ben de hele boelin brand gestoken. Een prachtig staal tje, meneer, maar niet meer dan een incident in de hele partisanenstrijd". Later hoor ik. dat hij be scheiden zijn eigen aandeel in deze onderneming heeft ver zwegen. Wel filosofeert hij nog, tot afscheid: „Hoeveel eeuwen zal het duren, voordat de steen weer zijn natuurlijke kleur heeft?' ne sucessen. Onder leiding van de huidi ge burgemeester Kaisen, die ook te Bonn een uitstekende naam heeft, slaagden zij er in de loop der jaren in de absolute meer derheid in het Bremense parlement te veroveren. Dat parlement ziet er thans als volgt uit, bij een totaal van honderd zetels: S.P.D. 52 Deutsche Partei 21, C.D.U. 15, F.D.P. 8, onafhankelijke socialisten 4. Propaganda-machine Het is nog de vraag of de S.P.D. op nieuw de absolute meerderheid zal beha len. Zij speelt wel op deze kaart: een ge weldige propagandamachine met een ver kiezingsmethode in nieuwe stijl moet de zogenaamde zwevende kiezers ervan over tuigen, dat de wederopbouw van Bremen in de eerste plaats een zaak is geweest van de socialisten. In het blazoen van de S.P.D. staat weliswaar dat „Kaufmann und Arbeiter Hand in Hand" gaan, maar in deze dagen wordt de coalitie met C.D.U. en F.D.P. vaak even in de hoek gezet. Men gelooft niet, dat de C.D.U. hoge ogen zal gooien, maar wel dat zij kans maakt de rechtse Deutsche Partei van de tweede plaats te verdrijven. De C.D.U. kan in Bremen evenwel niet op tegen de verkiezingsmethoden van S.P.D., die met koffieuurtjes, circusvoorstellingen, dans avondjes en fakkeloptochten de Bremers wel weet te amuseren. In ieder geval staat vast, dat ook na half oktober een rege- ring-Kaisen, van S.P.D., C.D.U. en F.D.P. gevormd zal worden. De enige verras sing kan gelegen zijn in het optreden van de met oud-nazi's doorspekte Deutsche Reichspartei, die weer ferm van leer is getrokken met vele „oude idealen".. Voor de Bondsrepubliek zal op 11 okto ber blijken of de nog altijd sterk stijgen de populariteit van Adenauer en een slin kend algemeen vertrouwen in de S.P.D. gezien de resultaten van enige opinie onderzoekingen te Bremen zoden aan de dijk zal zetten. Het valt te betwijfelen. Bremen zal het weer op de oude vertrouw de Dreesachtige vaderfiguur Kaisen hou den. Met hem heeft men dan ook inder daad goed geboerd! De zonk Jasper Omtrent de persoon van Harry Oscar Jasper, een der hoofdfiguren in de finan ciële verwikkelingen welke zoals eerder gemeld dezer dagen te Londen aan de dag zijn getreden, weet de „Frankfurter All- gemeine Zeitung" te melden dat hij uit Berlijn afkomstig is en in de jaren dertig naar Londen kwam om in de deviezenhan- del te gaan. Hij is nu 54 jaar oud. Later richtte hij in Londen een eigen bank op met een kapitaal van twintigdui zend pond sterling waarvan hij er vijfdui zend zelf op tafel bracht. Tot twee jaar geleden waren hij noch zijn bank in de ci ty bijzonder bekend. Plotseling bleek hij echter over miljoenen te kunnen beschik ken, omtrent de herkomst waarvan nog geen duidelijk beeld bestaat, en hij werd een van de voornaamste financiers en grondkopers. Faulks naar Israel De jurist Neville Faulks, die belast is met het onderzoek naar de Jasper-affai re, waarmede een door de bouwspaarkas State Building Society aan het Jasper concern uitgeleend bedrag van zeventig miljoen gulden gemoeid is, zal per vlieg tuig naar Israel gaan om Jaspers mede werker Grünwald, die met zijn vrouw se dert 13 september aldaar verblijft, in Hai fa inlichtingen over de zaak te vragen. Faulks wil rond 10 oktober vertrekken. Grünwald had telegrafisch zijn volledige medewerking beloofd. Vanwege de State Building Society zou inmiddels te verstaan zijn gegeven dat ten hoogste twintig percent van de bij de zaak betrokken geldsom als verloren be schouwd zou moeten worden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 19