Naaimachine konen Aiphenaar Deel van S.E.R. voor invoering van het ploegenstels el «a Peek&Cloppenburg Eis wegens rijden onder invloed: li jaar en 5 jaar ontzegging VRIJDAG 2 OKTOBER 1959 23 ARBEID IN BROODBAKKERIJEN Ander deel van de raad wil nachtarbeid afschaffen ||pjf§ kwaliteit prijzen I f W&& V<v&êj1 UyeiefómodecSigatieS *P&@ tcp/o'lejhzéies I mÊÊ, HAARLEMSE RECHTBANK Directeur reed bij Nieuw Vennep twee mensen aandie ernstig werden gewond Is hij een coureur of een auto-monteur? Stadsmuur van ijzeroer uit 13de eeuw ontdekt NAAR SCHAAP LOPEN Man vermoordde zijn ontrouwe echtgenote Twaalf jaar geëist Smokkelaar van gouden sieraden gepakt Verplichte registratie en keuring van alle blinden bepleit Studenten verplaatsten een museum Criminologisch Instituut bestaat 25 jaar Studenten in cijfers Vroegere „School voor Vaandrigs" 50 jaar Advertentie „tophit najaar 1959" wollen ruiten 'n Iteliaenee herfstkleuren, met war Arctic-voering -«■ orima katoenen ga^ar.dj"®; waterafstotend, geheel teddy gevoerd I lil - w .j.'V.é-Mit 3Si ami,mil Wat de werktijden betreft is de sociale positie van de arbeiders in het broodbak- kerijbedrijf ten opzichte van de situatie in het overgrote deel van het bedrijfsle ven zeer ongunstig. Het is daarom drin gend gewenst een verbetering van de werktijdregeling tot stand te brengen. Tot deze conclusie komt de Sociaal Economi sche Raad in zijn thans aan de staats secretaris van Sociale Zaken uitgebrach te advies, waarin onder meer sprake is van een eventuele wijziging van de brood bakkerij-paragraaf in de Arbeidswet 1919. Het werken in deze bedrijfstak wijkt vooral ongunstig af van de arbeid in de meeste fabrieken, omdat permanent ge deeltelijk nachtarbeid verricht moet wor den. De sociale bezwaren bij de distributie hangen samen met de figuur van de bak ker-bezorger, die zowel in het groot-, als in het midden- en kleinbedrijf in deze sec tor een overwegende plaats inneemt. Deze werknemer is zowel bij de vervaardiging als bij de bezorging van brood betrokken. Een dergelijke gedeelde dagtaak noemt de raad in zijn advies „in het algemeen in sociaal opzicht minder aantrekkelijk". Het bezorgen van brood op zaterdag neemt een groot deel van de middag in beslag. Maar een compensatie hiervoor op een andere dag in de week, zoals de werk nemers in de meeste distributiebedrijven die kennen, is door de bijzondere positie van de bakker-bezorger vrijwel onmoge lijk- Weinig ontspanning Bij dit alles komt nog, aldus het S.E.R.- advies, dat de onaantrekkelijkheid van de werktijden in de loop van de laatste ja ren aanmerkelijk sterker wordt gevoeld. Dit hangt samen met de toegenomen mo gelijkheden van vrije-tijdsbesteding, zo wel des avonds als op zaterdagmiddag. De arbeiders in het bakkersbedrijf kun nen zich daarom ook veel minder dan hun collega's in andere bedrijven bezighouden met televisie, radio, bioscoop, vereni gingswerk, knutselen of sportbeoefening. Verkorting van de arbeidstijd en een eventueel daaruit voortvloeiende vrije za terdag zullen de bezwaren in de broodbak kerijen nog doen toenemen. Overigens kan men volgens de raad een ontwikkeling in deze richting binnen afzienbare tijd tege moet zien. Juist daarom acht de raad het gewenst, dat aan de nadelen in het bakke rsbedrijf tegemoet wordt gekomen. Dit temeer omdat de toenemende negatieve waardering van de arbeid in deze bedrijfs tak heeft geleid tot een somstijds moeilij ke voorziening in de behoefte aan werk krachten. De afvloeiing van arbeids krachten naar andere sectoren van nij verheid is dan ook aanzienlijk, waarbij komt dat de toevloeiing beneden normaal is. Ploegenstelsel De Sociaal-Economische Raad wenst eerst na te gaan in hoeverre het mo gelijk is het broodbakkerijbedrijf tot ploegenarbeid over te gaan, voor dat naar andere oplossingen voor de moei lijkheden wordt gezocht. Dit ploegenstel sel zou dan inhouden, dat door dezelfde arbeider afwisselend nacht- en dagarbeid wordt verricht. Thans is permanent ge- Advertentie Wij weten het al evenmin als u, zijn beroep is moeilijk te raden. Wat wij wél weten (en wat iedereen die hem tegenkomt direct weet!) is dat deze man zich perfect weet te kleden. Hij draagt een overjas, die precies past bij zijn type. Die meesterlijke coupe blijft mooi, dat warme levendige des sin is gedistingeerd. En. z'n Brixon- overjas is nét niet te zwaar. Toch zijn Brixon-overjassen beslist niet prijzig: f118.tot f168.Er is ook een speciale serie v.a. f 88.tot f 108. Gen. Cronjéstraat 40 - 44 Haarlem - Telefoon 54679 Bij bouwwerkzaamheden te Hardenberg is men gestuit op een oude stadsmuur, die vermoedelijk in de dertiende eeuw is gebouwd. Deze muur is samengesteld uit blokken ijzeroer, dat zich vooral in vroe gere eeuwen nog in verscheidene stukken grond rondom de stad bevond. Vroeger gebruikte men dit veel voor funderingen. Het ijzeroer was in keurige blokken ge hakt. hetgeen men tot nog toe in de ge schiedenis van de stad nog niet had aan getroffen. De oude muur ligt ongeveer drie meter onder de oppervlakte. De fundering is on geveer anderhalve meter breed. De gehak te oerblokken zijn gemetseld in een meng sel van kalk en zand. deeltelijke nachtarbeid noodzakelijk. Bij ploegenarbeid zou de verkoop van vers brood om acht uur 's morgens of des noods nog vroeger kunnen beginnen. Thans geldt nog steeds het tijdstip van tien uur. De bezorging van het brood kan als gevolg van deze maatregel rationeler worden op gezet en de figuur van de bakker-bezorger zou kunnen verdwijnen, welk feit volgens het advies een sociaal voordeel is. Ook zou de bezorging op grote schaal gemo toriseerd kunnen worden. Een minderheid van die Raad, die tegenstander is van een ploegenstelsel met nachtarbeid in het bakkersbedrijf, meent dat de dagarbeid als normaal moet wor den beschouwd en dat er zeer belangrijke redenen moeten zijn om nachtarbeid toe te staan. Zij achten het mogelijk voor de ge hele bedrijfstak het algemene aanvangs- uur op zes uur 's ochtends te stellen. Hier bij kan volgens hen de ontwikkeling van de verpakkingstechniek, waarbij het brood daags vóór de verkoop wordt gefabriceerd een mogelijkheid bieden tot soepele .aanpas sing aan dit systeem. Advertentie BEVERWIJK HAARLEM ZAANDAM Kruisstraat 25 Haarlem Tel. 12921 Twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier bij de rechtbank te Rot terdam geëist tegen een 33-jarige arbei der uit Vlaardingen die in de nacht van 11 op 12 april „na rijp beraad en koel overleg" zijn 34-jarige echtgenote van het leven beroofd heeft. Daarna had hij ge probeerd zichzelf van het leven te bero ven door honderd slaaptabletten in te ne men. De verdachte heeft een volledige beken tenis afgelegd. Er waren huwelijksmoei lijkheden waarin hij geen uitweg zag. Vier dagen voor de onheilsnacht had hij vrij af genomen, en was begonnen met in ver schillende apotheken slaaptabletten te ko pen. Toen hij op de avond van 11 april weer woorden met zijn vrouw had, is hij naar de gang gegaan en heeft een hamer uit een gereedschapskistje gehaald. De slagen die hij de vrouw daarmee toe bracht, terwijl deze op bed lag in een ka mer waar ook de kinderen sliepen, waren niet dodelijk. Hij heeft haar toen naar de echtelijke slaapkamer gebracht en haar daar de keel dichtgeknepen. Vervolgens heeft hij de honderd tabletten ingenomen. In een ziekenhuis is hij vier dagen latei- bijgekomen. „Wij hebben het leven van deze man ge red en dat legt ons verplichtingen op. Wij hebben dat niet gedaan om hem nu verder in de gevangenis te zetten" zei de officier aan het eind van zijn requisitoir. „Deze vrouw was voor de verdachte ingedeeld in zijn bezit, daar mocht ze niet meer uit, ook al was ze hem ontrouw. Zijzelf had willen scheiden". De officier nam in aanmerking dat ver dachte het niet gemakkelijk heeft gehad. Hij kwam uit een goed boerengezin en had moeilijkheden met de vaak anders liggen de verhoudingen in „het westen" en ook met de aard van zijn vrouw, die luchthar tiger, gemakkelijker was dan hij. De man was gesloten en heeft niemand over zijn moeilijkheden gesproken. Hij raakte ge heel verstrikt in zijn eigen subjectieve zienswijze, aldus de officier. In het psychiatrisch rapport werd de verdachte volledig toerekeningsvatbaar genoemd: „Een intelligent, maar geeste lijk niet geheel volwassen man". De verdediger bracht onder de aan dacht dat verdachte goed was in zijn werk en ook als huisvader. Hij had echter het gevoel in de ogen van zijn vrouw niet vol waardig te zijn. De man heeft niet verder willen leven. Hijzelf ziet op het ogenblik nog geen uitkomst; hij moet dit eerst allemaal kun nen verwerken. Maar ik geloof niet dat daar twaalf jaren voor nodig zijn, zo be sloot de raadsman zijn pleidooi. Uitspraak over veertien dagen. Na geruime tijd de gangen van de 34- jarige Haagse koopman H. K. te hebben nagegaan, hebben een hoofdinspecteur en een inspecteur van de douanerecherche te Amsterdam hem in samenwerking met de hoofdstedelijke recherche gearresteerd toen hij een Amsterdams hotel wilde bin nengaan. K. wordt verdacht van handel in gesmokkelde voorwerpen. Men ver wacht, dat door zijn aanhouding een in ternationaal complot van smokkelaars dat zich heeft schuldig gemaakt aan een grootscheepse smokkel van kostbare voor werpen en sieraden, opgerold zal kunnen worden. In de kleding van K. trof men colliers, armbanden en ringen, ongekeurde gouden horloges en een met diamant bezet dames horloge aan. In K.'s auto vond men tus sen de bekleding en onder het reservewiel 384 gouden munten en talrijke horloges. De waarde van deze ongekeui-de en waar schijnlijk uit België afkomstige voorwer pen bedraagt ongeveer 45.000 gulden. De recherche kreeg belangstelling voor het doen en laten van de koopman, na dat het waarborgkantoor had gemeld meer malen gouden voorwerpen ter keuring te hebben gekregen, zonder dat de herkomst ervan duidelijk was. Uit een deskundig onderzoek kwam vast te staan, dat deze voorwerpen niet eerder waren gekeurd en dat zij dus van smokkelarij afkomstig moesten zijn. In vergelijking met andere landen is het aantal blinden in Nederland klein. Toch telt ons land nog meer dan 6000 blin den (55 op elke 100.000 inwoners), waar onder tal van kinderen en volwassenen in de zogenaamde „werkleeftijd". Dit wordt medegedeeld in een rapport dat door de Algemene Nederlandse vereniging ter voorkoming van blindheid is gepubli ceerd en waarin de blindheidsoorzaken in Nederland worden nagegaan. Het rapport, dat tot stand kwam met medewerking van de gezondheidsorgani satie T.N.O., is samengesteld door de oog arts mevrouw dr. J. Schappert-Kimmij- ser, die dezer dagen aan de Rijksuniver siteit te Utrecht op dit onderwerp promo veerde. In het rapport wordt gesteld, dat voor een algemene, efficiënte bestrijding der blindheid kennis van haar oorzaken, zo wel kwantitatief als kwalitatief en zowel medisch als sociaal, een eerste vereist is. Een gefundeerd onderzoek in deze rich ting werd tot nu toe in Nederland niet verricht. Ter verkrijging van een goed in zicht in de te nemen maatregelen om ver dere blindheid te voorkomen, acht men een statistisch overzicht van de oorzaken die bij de in Nederland woonachtige blin den tot hun blindheid hebben geleid, nood zakelijk. Dit werk zal pas dan tot waardevolle resultaten leiden, indien men een vrijwel volledige of althans meer representatieve registratie van de huidige blinden kan be reiken en indien men vervolgens de be schikking kan krijgen over nauwkeurige oogheelkundige en andere gegevens om trent deze blinden. Volgens het rapport zou een en ander het beste te verwezenlijken zijn door een verplichte registratie mel^ daaraan ver bonden keuring door een aantal daarvoor geschoolde oogartsen die zouden moeten kunnen samenwerken met de overige Ne derlandse oogheelkundigen. Anderhalf jaar gevangenisstraf, ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar, alsmede onmiddelijke gevangenneming waren de straffen, die de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, donderdagmiddag tij dens de zitting van de Haarlemse recht bank eiste tegen een 40-jarige directeur uit Leiden, die ervan werd verdacht on der invloed van sterkedrank zo roekeloos te hebben gereden, dat hij tengevolge daarvan aan twee personen lichamelijk letsle heeft toegebracht. De rechtbank wees het verzoek tot on middellijke gevangenneming van de hand, en stelde de uitspraak vast op 15 oktober om halftien. De verdachte had op de avond van de eerste april op de rijksweg Den Haag Amsterdam tussen Nieuw-Vennep en Lis- se met zijn auto twee mensen aangereden, die terzijde van de weg in een parkeer- strook bezig waren met het repareren van een vrachtauto. Eén van hen, een expediteur uit Brielle, werd daarbij ern stig gewond: zijn linker onderbeen was op drie plaatsen gebroken. Hij kwam op krukken de rechtzaal binnen. Volgens een arts zou de genezing tenminste zes maanden duren, waarna het ene been voor goed korter zou blijven dan het an dere. De andere man, die werd aangere den, was een wegenwachter uit Lisse, die een gecompliceerde bovenbeenbreuk op liep. Het vermoeden rees, dat de ver dachte onder invloed van sterkedrank ver keerde. Dit werd onder meer geconclu deerd uit de omstandigheid, dat één der getuigen, een ambtenaar van de Haagse gemeentesecretarie, die op zijn scooter op de rijksweg reed, kort voor het onge luk was ingehaald door een zwarte sport wagen, die slingerend reed. Later pas seerde de scooterrijder de plaats van het ongeluk, waar hij dezelfde wagen die aan de vei'dachte toebehoorde meende terug te zien. Verdachte stemde in met het nemen van een bloedproef, die een alcoholpromillage van 1,70 promille aan wees. Al dan niet op rijbaan Tijdens het getuigenverhoor werd lang stilgestaan bij de vraag, of de beide slacht offers tijdens het repareren van de vracht auto al dan niet op de rijbaan hadden ge staan. Tegenover de politie hadden zij verklaard wel af en toe op de rijweg te zijn geweest, maar voor de rechtbank zei den beiden, dat dit niet het geval was ge weest. De reparatie een kapotte accu en een lekke olieleiding kon worden verricht zonder dat zij daarbij op de rij baan of op de slipstrook waren gekomen. De vrachtwagen zelf stond dertig centi meter van de rijbaan af. Het was niet mogelijk geweest de auto verder de par keerhaven in te rijden, omdat in dat ge val de wielen op de zachte berm zouden zijn gekomen. De directeur was reeds eerder in 1951 veroordeeld wegens het rijden onder invloed. Hij verklaarde op de bewuste avond van het ongeluk bij Nieuw-Vennep bij een rijsttafel niet meer dan drie glazen sherry en één glas bier te hebben gedron ken. Het gevonden promillage wees ech ter volgens de president, mr. H. J. Fer- werda, op een gebruik dat gelijkstond met ten minste zes glazen jenever. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir, dat het verband tussen drankver- bruik en de „rare manier van rijden" is komen vast te staan en kwam tot zijn ge noemde zware eis. De raadsman, mr. dr. W. Hugenholtz uit Leiden, kwam op grond van de getui genverklaringen en vooral van de verkla ringen van de verbalisanten tot de conclu sie, dat er van drankmisbruik geen spra ke was. Men had namelijk verklaard, dat de verdachte wel enigszins naar alcohol had geroken, maar niet onvast liep en zich verder ook volkomen normaal had ge dragen. Voorts vocht mr. Hugenholtz de waarde van de bloedproef aan op grond van verscheidene wetenschappelijke uit spraken. Wat de aanrijding zelf betreft hield de raadsman zich aan de aanvanke lijk door getuigen tegenover de politie afgelegde verklaringen, volgens welke zij zich tijdens de reparatie op de rijbaan hadden bevonden. „Op deze wijze hebben de getuigen het verkeer in gevaar ge bracht", aldus mr. Hugenholtz, die tot vrij spraak voor zijn cliënt concludeerde. Na een kort verblijf in de raadkamer wees de rechtbank het verzoek van de of ficier om onmiddellijke gevangenneming van de hand en bepaalde de uitspraak op 15 oktober. Novieten van de theologische hogeschool te Kampen hebben 's nachts uit het mu seum Schokland in de Noordoostpolder een aantal ankers weggehaald en naar de stu dentensociëteit in Kampen overgebracht. Zij menen, dat het Museum in Kampen thuis hoort, omdat een groot aantal Schok kers, die een eeuw geleden het eiland moesten ontruimen, naar Kampen ver huisden. „Breng het museum Schokland over naar Kampen", luidde de opdracht van de oudere jaarsstudenten aan de novieten, die een vrachtwagen naar Schokland re den en een paar uur bezig zijn geweest om enige zware ankers, die door drie man nauwelijks te tillen zijn, naar Kampen over te brengen. De studenten wachtten tot de directeur van het museum naar bed was gegaan. Ook de richtingaanwijzer met „Museum Schokland" werd meegenomen en daar voor in de plaats werd een bord gezet, waarop in gothische letters te lezen stond: „Museum Schokland met ingang van he den overgeplaatst naar Kampen. Te be zichtigen van een tot vijf uur voor nette mensen". Het echte bord zetten zij bij de studentensociëteit in Kampen neer. De zware ankers en nog een aantal voor werpen zijn via een nauwe wenteltrap in de sociëteit naar boven gesleept. Studen ten bewaken nu de poort, want men ls wel van mening, dat getracht zal worden de attributen weer naar Schokland terug te krijgen. „We zullen ze graag weer mee geven", zeggen de novieten, „maar dan moeten we een bewijs hebben, dat het museum Schokland principieel in Kam pen thuis hoort. We vinden, dat Kampen, waar zoveel nakomelingen van Schokkers wonen, daar recht op heeft". Te Ermelo vierde de S.R.O.I. haar 50-jarig bestaan. Er werden diverse demonstraties gegeven met oude en nieuwe uniformen. Het Criminologisch Instituut te Utrecht bestond op 1 oktober 25 jaar. Het is ont staan in 1934 als gevolg van het streven van een aantal hoogleraren om werkob- jecten te organiseren, waaraan afgestu deerde academici konden worden te werk gesteld, zolang zij nog geen gesalarieer de arbeid hadden gevonden. Prof. mr. W. P. J. Pompe, toen en ook nu nog hoogleraar in het strafrecht en de criminologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht en de toenmalige privaat-docent in penitentiair recht te Utrecht, mr. B. V. A. Roling, thans hoogleraar in het straf recht en volkenrecht te Groningen, vin gen met hulp van vier van zulke afgestu deerden aan met een onderzoek naar de criminaliteit in het arrondissement Utrecht over de periode 1910-1932. Nadat het werkobject resultaten begon af te werpen, kreeg het in 1937 de officiële status van instituut der Rijksuniversiteit. Oorspronkelijk richtte het onderzoek van het instituut zich op de criminaliteit als groepsverschijnsel. Geleidelijk aan werd ook de individuele delinquent in het on derzoek betrokken. De belangstelling voor de psychologische en psychiatrische onderzoekingen werd zeer gestimuleerd toen na de oorlog bij de werkzaamheden van het instituut werd be trokken de psychiater dr. mr. P. A. H. Baan, thans hoogleraar psychiatrie in Groningen. De werkzaamheden van het instituut be perken zich niet tot de „zuiver weten schappelijke" aspecten, zij zijn ook ge richt op een praktische toepassingsmoge lijkheid van de verworven inzichten, met name ook ter bevordering van een juiste bestrijding der criminaliteit, zoals die onder meer verwezenlijkt wordt in de strafrechtspraak en de tenuitvoerlegging van straffen en andere maatregelen tegen delinquenten, alsmede in de sector der re classering. In de praktijk heeft dit geleid tot medewerking aan de rapportering ten behoeve van de rechtsprekende colleges en aan cursussen voor reclasseringsamb- tenaren en voor ambtenaren van het ge vangeniswezen. Recente voorbeelden van door het insti tuut verrichte teamwork-projecten waren: een onderzoek naar de resultaten van de psychiatrische observatiekliniek van het gevangeniswezen, een onderzoek naar de invloed van de zeer lange en levenslan ge gevangenisstraf op de daartoe veroor deelde delinquenten en een enige jaren ge leden verricht landelijk onderzoek naar de criminaliteit en moraliteit gedurende de bezetting. Onderscheiding. Mevrouw B. Boon Van der Starp, voorzitster der stichting tot bijstand van het Nederlandse Studenten sanatorium „Miniatuurstad Madurodam", is bevorderd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding is haar verleend aan het einde van het sei zoen, waarin op Madurodam de vijf-mil joenste bezoeker werd ontvangen sedert de oprichting in 1952. Het aantal studenten aan universiteiten en hogescholen is de laatste vijf jaar toe genomen met ruim 7300 of 27 percent (van 27.550 tot 34.900). Het aantal van het eerst ingeschrevenen liet in dezelfde periode een naar verhouding nog sterkere stijging zien en wel van 3940 tot 6454, of met bijna 63 percent. Vergeleken met het vorige cur susjaar bedroeg de toeneming van het to taal aantal studenten 2500 of 8 percent en het aantal eerstingeschrevenen 556 of 9,5 percent. Voor de gemeentelijke universiteit van Amsterdam was de groei minder groot. Voor alle studenten bedroeg de stijging in de laatste vijf jaar zes percent en voor de eerstejaars 38,5 percent. Vergeleken met vorig jaar was er een toeneming van 6711 op 7029 of bijna 5 percent, het aan tal eerstejaars steeg van 998 tot 1089 of met bijna 10 percent. Evenals vorig jaar was circa 50 percent der mannelijke en 40 percent der vrou welijke studenten aan de gemeente uni versiteit 25 jaar of ouder. Van de mannen was 19 percent en van de vrouwen 17 per cent gehuwd of gehuwd geweest. Een vol ledige werkkring of maatschappelijke functie had 14 percent der mannen en 8 percent der vrouwen. Van alle studenten wonen te Amsterdam 43 percent op ka mers; 23 percent bij hun ouders en 14 percent, veelal gehuwden, zelfstandig. De overigen wonen buiten de gemeente, en wel 13 percent bij hun ouders en 7 percent zelfstandig. De belangstelling der eerste jaarsstudenten ging, wat de mannen be treft, vooral uit naar de faculteit der wis- en natuurkunde (29 percent) en voor de vrouwen naar die der letteren en wijsbe geerte (45,5 percent). Ongeveer 36 percent der eerstejaarsstu denten was afkomstig uit Amsterdam, 30 percent uit de rest van Noordholland, 32 percent uit overig Nederland en 2 percent uit het buitenland. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM Gisteren heeft de school voor reserve-of ficieren der infanterie, gevestigd in de Jan van Schaffelaerkazerne te Ermelo, haar 50-jarig bestaan gevierd. Zij werd op 1 ok tober 1909 te Amersfoort opgericht als „School voor vaandrigs". In 1913 werd de naam gewijzigd in „School voor verlofsoffi cieren der infanterie" (S.V.O.I.). Er beston den toen twee van deze scholen, één in Amersfoort (met cursussen in Nijmegen en Arnhem) en één in Maastricht. In 1914 kwam daar Breda nog bij. Met de mobilisatie van 1914 werd deze opleiding vervangen door de „Vaandrigs cursus". De S.V.O.I. herleefde op 1 juli 1925 met als standplaats Kampen, waar zij al spoedig werd herdoopt in S.R.O.I. Er was toen ook een opleidingscompag nie in Breda gevestigd. De opleiding tot vaandrig kende in die jaren de cursussen tirailleurs mitraillisten, mortieristen, ver bindingsdienst, gasdienst en wielrijders en in 1938 kwam daar de opleiding bij voor infanteriegeschut. Met de mobilisatie van 1939 werd de school in haar geheel te Breda gevestigd. Op 8 mei 1940 volgde de overplaatsing naar Haarlem als onderdeel van de cen trale onderwijsinrichting. Enige tijd na de capitulatie werd zij opgeheven. In december 1945 werd zij heropgericht en gevestigd te Harderwijk. Op 3 septem ber 1946 kwam de opleiding andermaal in Breda in het gebouw van de Koninklijke Militaire Academie. Met het opnieuw in- gebruiknemen van de K.M.A. voor de vor ming van beroepsofficieren veranderde de S.N.O.I. andermaal van standplaats. In januari 1948 werd zij overgebracht naar de Jan van Schaffelaerkazerne te Ermelo waar zij nu nog is gevestigd. Duizenden reserve-officieren der in fanterie ontvingen in de loop van deze vijf tig jaren hun opleiding in dit instituut.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 23