Bonn zeer tevreden over Eisenhowers houding Nieuw Guinea en Algerije ter sprake in UNO-Assemblee Westduits minister ontkent dat zijn eenheid moorden bedreef Nederlands Instituut in Turkije ontwikkelt zich voorspoedig Parijs politiek nog niet rijp voor ontmoeting met het FLN Distributie van drinkwater in delen van Duitsland Officieus is er wel enige onzekerheid 25 Minister De Pous in „Europa-Programma" Twee doden in het verkeer Smokkelaar overmeesterd in voortrazende auto Belangrijke plaats van Nederlandse wetenschap in het Nabije en Midden-Oosten V.S. oefenen discreet druk in die richting uit Woningbouwlening voor Nederlanders in Australië Professor Oberlander beschuldigt de Russen van het bloedbad van Lemberg in Polen Europese introducties Vreemde ziekte onder het vee op Texel Vijf weduwen kregen heden de eerste A.W.W.-uitkering Wijziging in dienstregeling van Maarse en Kroon Najaarsconcert Haarlems Christelijk mannenkoor VRIJDAG 2 OKTOBER 1959 (Van onze correspondent in Bonn De Westduitsc regering heeft woens dag onmiskenbaar laten blijken, dat zij niet van plan is zich van haar stuk te laten brengen door allerlei interpretaties van geïsoleerd gedebiteerde uitlatingen van president Eisenhower en minister Herter, speciaal over Berlijn, tijdens en na Kroesjtsjev's reis door de Verenigde Staten. „Met bevrediging en dankbaar heid stellen wij vast, dat president Eisen hower onze belangen op voor ons uiterst bevredigende wijze heeft behartigd" heeft de Westduitse regeringsperschef Von Eckardt op een persconferentie te Bonn verklaard. Deze dankbaarheid Iaat wel ruimte voor een zekere, overigens alles zins te begrijpen, onzekerheid, die echter niet aan de oppervlakte komt. De rege- ring-Adenauer meent kennelijk, dat het in dit stadium tactisch fout zou zijn ook maar iets te laten blijken van zelfs een schijn van tweedracht in het westelijke kamp. Men zegt: de ongetwijfeld geringe kans is aanwezig dat het begrip „koude oor log" uit de politieke woordenschat gaat verdwijnen. De tijd kan nabij zijn dat we er ons aan moeten gaan gewennen, dat niet alles meer hard gezegd wordt in de grote politiek, kan zekerheid ten aan zien van een beleefder worden van die koude oorlogstaal, waaraan men zo'n tien tot twaalf jaar gewend is, is er echter niet. Daarvoor kan het gesprek Eisen- hower-Kroesjtsjev de eerste stap zijn en daarbij is het noodzakelijk geen scherp slijperij aan te wennen. Bonn verkiest dan ook zelfbeheersing in zake aanvechtbare Amerikaanse uitlatin gen, overeenkomstig het gesprek Eisen hower-Adenauer van eind augustus. Dat men hier in parlementaire kringen deson danks wel menig woord vol ongerustheid over een al te soepele Amerikaanse koers kan horen in de trant van „een Russisch- Amerikaans akkoord op Duitse rug" is het gevolg van twee Amerikaanse uitlatingen van recente datum: 1) Op 16 september verklaarde minis ter Herter op een persconferentie te New York: „Wij hebben geen bezwaar tegen de sluiting van een vredesverdrag met Oost-Duitsland, maar bij de sluiting van dit vex'drag moeten de Russen de rechten respecteren die de onze zijn en deze niet aan de Oostduitsers overdragen". 2) Op 28 september verklaarde Eisen hower op een persconferentie te Washing ton, dat de toestand in Berlijn abnormaal is. Hij zei niets te kunnen garanderen in zake een oplossing van het Berlijnse pro bleem, die de geallieerde rechten daar zou garanderen en de vrijheid van de Westberlijners zou beschermen. Bonn is overtuigd van het volgende: 1) Herter bedoelde niet dat hij met een Russisch-Oostduits vredesverdrag zou in stemmen, maar slechts dat Amerika zo'n verdrag nu eenmaal niet kan tegenhouden. 2) Het is juist dat de Berlijnse situatie abnormaal is, ook al neemt men hier Kroesjtsjev's woorden over. Zoals Von Eckardt zei: „Over Berlijn zal, zo hebben Eisenhower en Kroesjtsjev beiden ver klaard, verder gepraat worden en wel zonder ultimata en tijdslimieten. Er is geen teken dat de Amerikaanse houding nopens Berlijn veranderd is. Ik weet niet of een der staatslieden een idee over een oplossing heeft voor een lang provisorium voor Berlijn een oplossing, die de in stemming van de Westduitse regering moet hebben. De regering-Adenauer verstaat De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, heeft een slotwoord gesproken voor het televisieprogramma „De onweerstaanbare groei", waarin de N.C.R.V. aandacht schonk aan de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal. In het aan deze documentaire vooraf gaande programma van Peter van Cam- pen „Attentie" wat een vraaggesprek met dr. S. L. Mansholt, de vice-voorzit- ter van de commissie van de Europese Economische Gemeenschap. In het interview, dat Kees van Lange- raad met minister De Pous had verklaar de deze laatste te hopen, dat, het E.G.K.S.- verdrag niet fundamenteel gewijzigd zal worden. De vragensteller merkte op dat toen het Plan-Schuman openbaar werd gemaakt, de algemene atmosfeer in het Europese politieke leven gunstig was voor projecten voor nauwere Europese aan eensluiting, maar dat sindsdien nogal het nodige is veranderd. Op de vraag of de huidige Europese regeringen en parle menten op een bepaalde manier spijt hebben van het bestaan van de E.G.K.S. en een neiging vertonen om deze instan tie op te heffen antwooi'dde minister De Pous: „Ik ben het ermee eens, dat wij moe ten stellen dat het politieke klimaat sinds 1951, de ondertekening van het verdrag, gewijzigd is. Ik zou niet willen zeggen, dat de wil tot samenwerking geringer is ge worden. Alleen heeft men het accent van de samenwerking verlegd. Dat deze sa menwerking is gebleven, blijkt uiteraard wel uit het feit dat wij na dit verdrag betreffende de Gemeenschap van Kolen en Staal, di Euromarkt en Euratoom heb ben gekregen. Maar het accent is name lijk meer komen te liggen op de Raad van Ministers en deze zelfde tendenties zien wij nu dus ook verschijnen binnen de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Het voorbeeld daarvan was de crisistoestand, waarbij drie van de part ners bezwaren hadden om de Hoge Auto riteit bevoegdheden te verlenen die pas sen bij de ci-isistoestand, maar desalniet temin is men geheel binnen de bepalingen van het verdrag gebleven. Men mag er ook stellig niet van uitgaan, dat men het verdrag opzij wenste te schui ven, maar ik kan alleen zeggen, dat ik hoop, dat ook in de toekomst inderdaad deze vorm van samenwerking en dit ver drag van kolen en staal niet fundamenteel gewijzigd zal worden. Ik geloof, dat de verdeling van de bevoegdheden zoals die nu plaatsvindt binnen de K.S.G., maar ook tussen de andere Europese instel lingen een gelukkige is die bevorderend werkt op de Europese integratie, op de Europese eenwording, aldus minister De Pous. onder terugkeer tot normale toestanden, dat Berlijn hoofdstad wordt van een her enigd Duitsland". Bonn gelooft dus niet in een inbinden van de Amerikanen inzake Berlijn. Men is ook niet van plan Kroesjtsjevs ontwa peningsvoorstellen af te doen met woor den als „onwezenlijk" of „propaganda". Men wil er ernstig over discussiëren. En wat Berlijn nog betreft: men kan niets meer zeggen dan dat men over de toe komst van de stad moet onderhandelen met „een onuitputtelijk geduld". Zolang er geen oplossing is gevonden voor het probleem hoe de vrijheid van de Westber lijners te verzekeren anders dan via het leger en van geallieerde troepen zo lang dienen die troepen daar volgens Bonn te blijven. Wat de algemene situatie na Kroesjtsjevs Amerikaanse bezoek aan gaat: Men is zo zegt men, van Amerikaan se en Russische zijde in een rustiger vaar water gekomen, zonder dat het Westen daarvoor concessies heeft behoeven te doen. Daarin schuilt een wezenlijke voor uitgang vergeleken met de situatie in de onrustige periode november 1958-juli 1959, aldus de kern van de inhoud van Von Eckardt's verklaringen waaruit vooral een groot vertrouwen in Washington sprak. Op de Sint Janssingel te 's Hertogen bosch is de 78-jarige pater N. van der Lij den bij een aanrijding om het leven ge komen. Hij kwam met zijn fiets uit een zijstraat en wilde de Singel oversteken, waarover tijdelijk het drukke zuid-noord- verkeer is omgelegd. Hij werd daar door een militaire truck aangereden en ernstig gewond. In een ziekenhuis is hij korte tijd later overleden. Gisteren is in Holten de 19-jarige G. Kroeze uit Daarlerveen door een snel trein DeventerAlmelo aangereden. Hij verrichtte met een aantal andere arbeiders van een firma uit Almelo werkzaamheden aan de spoorbaan. Hij werd gewaarschuwd voor de naderende trein en ging tussen de beide spoorbanen in staan. Toch werd hij door de trein geraakt. Hij liep een schedel- basisfractuur op en overleed vrijwel on middellijk. 2OC0CC0CCCCCO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Aan de Duits-Nederlandse grenspost Wyler heeft de Westduitse douane woens dag nogal veel moeite gehad met de aanhouding van een veertigjarige Neder lander, die 300 pond boter, 60 pond mar garine, 100 pond kaas en 10 pond koffie wilde smokkelen. De man zeide niets te hebben aan te ge ven. Toen de twee douaniers niettemin zijn auto wilden doorzoeken, kroop hij. achter het stuur en bracht de wagen op gang. De twee Duitsers klemden zich aan de wagen vast, en terwijl een erin slaag de zich naar binnen te werken probeerde de chauffeur de ander „af te vegen" door dicht langs een verlichtingsmast te rij den. De douanier die in de wagen was ge klommen wist deze ten slotte tot stilstand te brengen. De Nederlander werd gear resteerd. NEW YORK (Reuter) De eerste spre ker in het hervatte debat in de UNO-as- semblee over de algemene politiek was woensdag de Indonesiër dr. Ali Sastroa- midjojo. Hij zei, dat het werk van de we reldorganisatie op velerlei gebied belem merd wordt door wantrouwen. Indonesië, zei hij, is bezorgd over de Franse plan nen om een atoomproef in de Sahara te nemen. Hij sprak de hoop uit dat „het col lectieve geweten van de mensheid" in staat zal zijn Frankrijk van dat plan af te brengen. Indonesië is het eens met het antwoord van de Algerijnse opstandelin gen aan De Gaulle. Dr. Sastroamidjojo sprak kort over de kwestie Nieuw-Guinea. Hij zei, dat zijn volk en regering vastbesloten zijn „dit overblijfsel van het kolonialisme" op te (Van onze Haagse redacteur) Het Nederlands Historisch-Archeolo- gisch Instituut voor het Nabije Oosten te Istanbul heeft zich in de anderhalf jaar van zijn bestaan reeds een eervolle en be langrijke plaats verworven in de Levant. Met name de bibliotheek, welke driedui zend delen en een honderdtal tijdschriften omvat, wordt in toenemende mate ge waardeerd, zowel door Nederlandse en andere Europese wetenschappelijke wer kers, die zich omtrent bepaalde aspecten van het Nabije Oosten willen oriënteren, als door de Turken, die in de boekerij van het Instituut materiaal vinden dat ner gens anders in die omgeving voorhanden is. Van officiële Nederlandse zijde wordt voor het Instituut een verheugende be langstelling getoond, getuige ook het werkbezoek dat Prins Bernhard, die op 31 maart 1958 ook de opening verrichtte, op 17 september 1959 aan het „Palais de Hollande", het gewezen Nederlandse am bassadegebouw, waarin het Instituut op riante wijze is gehuisvest, bracht. Dat vertelde ons dr. A. A. Kampman vooraanstaand oriëntalist en oudheidkun dige en directeur van het Nederlands In stituut voor het Nabije Oosten te Leiden, die dezer dagen van een langdurig verblijf daarginds terugkeerde. Dr. Kampman had de directeur van het Nederlands In stituut in Istanbul, prof. dr. A. A. Cense, tijdens diens studieverlof vervangen en (Van onze correspondent in Parijs) De Franse politie heeft gisteren (le chef van het Algerijnse Bevrijdings Front, F.L.N., die voor Parjjs en omge ving verantwoordelijk was, gearresteerd. Volgens een communiqué van het minis terie van Binnenlandse Zaken had de Al gerijnse rebellenleider juist voorberei dingen getroffen om een gebouw in de lucht te doen vliegen, bevolkt met land genoten, die weigerden hun contributie, of belasting, aan het F.L.N. te voldoen. Ook werden er bij een huiszoeking lijs ten in beslag genomen, waardoor de po litie verscheidene Algerijnse en Franse medeplichtigen op het spoor is gekomen. Bij één hunner werd een fonds van 44 miljoen frank (ruim drie ton) in beslag genomen, de opbrengst van inzamelin gen, die onder de Algerijnen in Frank rijk regelmatig worden gehouden. Terwijl de Franse politie haar maatre gelen tegen de Algerijnse activisten inten siveert, gaat in het diplomatieke en poli tieke kringen voort het laatste antwoord van het F.L.N. op de voorstellen van De Gaulle te ontleden en uit te leggen. Ook de Franse regering heeft de F.L.N.-tekst onder de loep genomen, doch over de re sultaten van dit onderzoek is niets mede gedeeld. Officieel blijft de Franse rege ring vooralsnog op het standpunt staan, dat de verklaring van de Algerijnse „re gering" geen enkele toelichting van Fran se zijde behoeft en dat die mededeling in Parijs slechts voor kennisgeving is aangenomen. Een politieke onderhandeling met de rebellen, zo wordt men in regeringskrin gen niet moede te herhalen, zal en kan nooit en te nimmer in overweging wor den genomen. Opmerkelijk is niettemin het onder scheid in waardering van de Algerijnse verklaring tussen Parijs en andere hoofd steden als Rabat en Tunis, doch ook Lon den en vooral Washington. Van die kan ten had men bij de Algerijnse nationalis ten zeker op meer souplesse en tegemoet komendheid gehoopt. Niettemin is daal de algemene indruk dat de deur voor ver der overleg duidelijk op een kier is gezet. In Washington lijkt men opnieuw de mogelijkheid te overwegen van Ameri kaanse bemiddeling of goede diensten, die in Tunis en Rabat zeker met vreugde zouden worden begroet. In Parijs heeft men echter minder opgewekte herinne ringen aan Amerikaanse en Britse be middelingspogingen. Het is echter niet onwaarschijnlijk dat zich die pogingen- achter-de-schermen van Amerikaanse zij de toch al opnieuw voltrekken. Het gerucht dat een F.L.N.-functionaris naar Parijs zou zijn gekomen om onder handelingen voor te bereiden, wordt in Franse regeringskringen ten stelligste ontkend. Geen spoor De Algerijnse nationalisten lijken hun verwachtingen nu opnieuw gevestigd te houden op de UNO. Zij hopen dat een motie, die beide partijen zal uitnodigen de koppen bij elkaar te steken, Frankrijk wel over het dode punt zal kunnen hel pen. In de rede, die de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Mur- ville, gisteren voor de UNO-Assemblee heeft uitgesproken, valt echter nog geen enkel spoor van bereidheid in die richting te bespeuren. De debatten over Algerije staan bij de UNO voor november op de agenda en de Amerikaanse diplomatie oefent een discrete druk uit op Parijs om vóór die nieuwe beproeving van de wes telijke eenheid door onderhandelingen een einde aan de oorlog te maken. Voorlopig is Parijs voor een ontmoeting met de Algerijnse rebellen politiek echter zeker nog niet rijp. Wantrouwen (AFP-UPI) Twee afgevaardigden in de Nationale Vergadering, die tegenstan der zijn van De Gaulle's politiek tegen over Algerije hebben op een persconfe rentie in Algiers verklaard dat zij, direct nadat het parlement weer bijeengekomen is, een motie van wantrouwen tegen de regering zullen indienen. De afgevaardig de Pierre Lagaillarde zei dat de Nationale Vergadering zal moeten kiezen tussen een Frans-Algerije en „de generaal en zijn kliek". Lagaillarde heeft een actieve rol gespeeld bij de gebeurtenissen in Algiers in mei 1958. Volgens de huidige Frnase grondwet kan een motie van wantrouwen pas in behandeling worden genomen als zij ondertekend is door 55 afgevaardig den. combineerde deze taak met een reis naar Cyprus, Libanon, Syrië, Jordanië en Per- zië. Wat het Nederlands Instituut te Istan bul betreft, wees dr. Kampman erop, dat dit behalve de opbouw van de bibliotheek ook de contacten met wetenschappelijke kringen in het Nabije Oosten en de cul turele betrekkingen tussen Nederland en dat deel van de wereld bevordert. Op die manier kweekt het een aanzienlijke good will voor ons land, hetgeen ook door tal van grote ondernemingen blijkens hun financiële steun aan het Instituut wordt geapprecieerd. Daarbij wordt met de Duit se en Franse instituten te Istanbul en het Engelse Instituut te Ankara doeltreffend samengewerkt, waardoor doublures in de activiteit worden vermeden. Het Neder lands Instituut heeft zich gespecialiseerd op het terrein der Assyriologie, Arabis- tiek, Turkologie en de geschiedenis van het oude Byzantium en zich daardoor reeds een goede naam verworven. Vruchtbare reis Ook de reis van dr. Kampman heeft tot voldoening aanleiding gevende resultaten opgeleverd. Hij is in het Nabije Oosten uiteraard geen onbekende. In Syrië of ficieel tegenwoordig: de Noordelijke pro vincie van de Verenigde Arabische Repu bliek komt hij nu al meer dan twintig jaar. Zijn talrijke vraaggesprekken en ar tikelen in Arabische kranten duiden erop, dat men ginds het contact met Nederland se wetenschappelijke figuren met belang stelling volgt. Bijzonder plezierige herinneringen be houdt dr. Kampman aan zijn onderhoud met de Ethnarch van Cyprus, aartsbis schop Makarios, dat in de vroege morgen, vlak voor zijn vertrek per vliegtuig naar Beiroet plaats vond. In alle bezochte lan den heeft dr. Kampman gesproken met rectoren en hoogleraren van Universitei ten met in bepaalde taken gespecialiseer de autoriteiten, zoals dr. Selim Abdul Haq, directeur-generaal van de oudheidkundige dienst in Damascus, en de minister van Onderwijs in Perzië. Dat laatst bezoek kreeg in het licht van het ter gelegenheid van het bezoek van de Sjah aan ons land gesloten cultureel akkoord tussen Neder land en Perzië een bijzondere betekenis. Dr. Kampman kon zich trouwens tevens voorstellen als de vice-president van het een half jaar geleden opgerichte Genoot schap Nederland-Iran. De door dr. Kampman gevoerde bespre kingen hadden vooral betrekking op twee onderwerpen: een aantal lezingen welke prof. dr. Th. Locher, hoogleraar in de al gemene geschiedenis aan de Leidse uni versiteit, zich voorstelt in de tweede helft van oktober in Nicosia, Beiroet, Damas cus, Teheran, Karachi en Istanbul te hou den en de mogelijkheid van een uitwisse ling van hoogleraren en studenten tussen Nederland en de genoemde landen. Om dat laatste mogelijk te maken wordt van de zijde van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen reeds enige jaren krachtige steun verleend. ruimen en het gebied „met de rest van Indonesië te verenigen". De Nederlandse afgevaardigde mr. C. W. A. Schürmann, gebruikmakend van het recht van repliek, zei dat de leden, die de debatten in de Assemblee over deze kwes tie hebben beluisterd, weten, dat het geen koloniale kwestie is. „Wij blijven er bij", zei hij, „dat de bevolking zelf over haar toekomst moest beslissen. Nederland zou zich bij elke beslissing neerleggen." (AFP) De Franse minister van bui tenlandse zaken, Couve de Murville, heeft woensdag tijdens het algemene politieke debat in de algemene vergadering der UNO verklaard, dat het plan van presi dent De Gaulle voor Algerië „het enige is, dat binnen korte tijd een eind kan maken aan een tragedie die reeds te lang heeft geduurd". Evenals in voorgaande jaren verzette hij zich tegen bespreking van de Algerijn se kwestie in de UNO. Persoonlijk ben ik ervan overtuigd, zo zei hij, dat de bespre king van de kwestie door de UNO in de af gelopen jaren niet oeeft bijgedragen tot het vinden van een oplossing, in tegen deel, met het in leven houden van heftige gevoelens of het verwekken ervan, kan de zaak van de vrede nooit gediend zijn. Over een andere kwestie waarbij Frankrijk is betrokken en die eveneens op de agenda staat, namelijk die van de voor genomen Franse kernproeven in de Saha ra, verklaarde Couve de Murville, dat er maatregelen zullen worden genomen om alle mogelijke gevaren te voorkomen. Arabische teleurstelling. (UPI) Tijdens de redevoering van Couve de Murville waren de Arabische delegaties voltallig aanwezig. Zij hoopten iets te vernemen van de Franse reacties op het antwoord van de rebellen. Nadat de Franse minister van buitenlandse za ken zijn toespraak had beëindigd, werd er geapplaudisseerd. Alleen de Arabische delegaties deden hier niet aan mee. De Zweedse minister van buitenlandse zaken Osten Unden heeft in de Alge mene Vergadering van de UNO de vervanging van nationalistisch China door communistisch China bepleit. „China's zetel kan niet door de regering van het eilandje Taiwan worden bezet. Het is de praktijk in de internatio nale politiek, dat een nieuwe regering, die door een revolutie aan de macht is geko men, wordt erkend, wanneer blijkt dat zij zich heeft gevestigd. Toelating van com munistisch China is niet meer dan politie ke logica". Op het ogenblik worden pogingen in het werk gesteld om een tweede lening te sluiten ten behoeve van het financie ren van woningbouw voor Nederlandse immigranten in Australië. Volgens de re- geringscommissiaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, werd de eerste dollarlening in Amerika een groot succes. Van de credietmogelijkheid voor eigen woningbouw in Australië is grif gebruik gemaakt. Nu de kapitaalmarkt in Europa williger is zal gepoogd worden geld dich ter bij huis aan te trekken, aldus mr. Ha veman, tijdens een informele persconfe rentie. In Rhodesië zijn thans enige duizenden zorgvuldig geselecteerde vakbekwame Ne derlanders werkzaam. In 1960 zal er plaats zijn voor zeker 1000 Nederlanders en wel licht meer. Binnen enkele maanden verwacht mr. Haveman een emigratieverdrag met Chi li. Peru heeft om Nederlandse agrari sche emigranten gevraagd. Er zal een diepgaand onderzoek worden ingesteld naar emigratiemogelijkheden van agra riërs naar Peru. De regering overweegt het afstoten van alle emigrantenschapen. Nadat reeds is aangekondigd, dat de „Zuiderkruis" uit de emigrantenvaart wordt genomen, wor den besprekingen gevoerd met Neder landse gegadigden uit de scheepvaart om alle regerings-passagiersschepen over te dragen. De in charter varende emigrantensche pen „Oldebarneveldt" en „Sibajak" wer den reeds eerder aan de normale vaart teruggegeven. Mr. Haveman acht het lo gisch, dat ook het afstoten van de „Grote Beer" en de „Waterman" wordt over wogen, omdat de vaart op Australië en Nieuw-Zeeland vrijwel zonder retourpas sagiers, economisch gezien niet voordelig is. Emigranten kunnen nu vervoerd wor den met de normale lijnschepen, waarop echter niet veel plaatsen vrij zijn. Dit zal waarschijnlijk tengevolge hebben, dat het vex-voer, meer dan voorheen, verscho ven zal worden naar de luchtvaart. De staalproduktie in de K.S.G. Door staaldeskundigen in Luxemburg wordt de staalproduktie van de E.G.K.S. voor 1959 geraamd op het record van 62.500.000 ton tegen 57.950.000 ton in 1958 en 59.800.000 ton in 1957. Deze deskundigen ramen de produktie voor 1959 voor de afzonderlijke landen als volgt: West-Duitsland 29.370.000. Frankrijk 15.020.000, Italië 6.520.000, België 6.520.000, Luxemburg 3.590.000 en Nederland 1.650.000 ton. BONN (Reuter/AFP/UPI) De bewo ners van de hooggelegen wijken van Siegen, een plaats met tienduizend inwo ners in de buurt van Bonn, hebben bonnen gekregen voor een rantsoen van een em mer drinkwater per gezin per dag, als gevolg van de aanhoudende droogte. De verstrekking van de waterrantsoenen ge schiedt door de brandweer en Belgische militairen die daar in NAVO-verband ge legerd zijn. Tengevolge van het lage peil van de Boven-Rijn zijn de bootdiensten tussen Schaffhausen en Konstanz gestaakt. De diensten tussen Bazel en Rheinfelden worden normaal onderhouden. Enkele dorpjes in het Taunusgebergte worden reeds tien weken met behulp van tankwagens van het Amerikaanse leger van drinkwater voorzien. Het grondwater peil is tot een ongekende laagte gezakt. In Noordwest-Duitsland zijn 46.500 put ten drooggevallen. Het Sosetalsperre re servoir, dat honderd steden en dorpen in De onderhandelingen over de toelating van Franse aandelen tot de handel op de effectenbeurzen in West-Duitsland hebben volgens Franse bankkringen het laatste stadium bereikt en naar verwachting zal de handel in deze fondsen begin oktober aan vangen. De aandelen van de Banque de Paris et des Pays Bas zullen waarschijnlijk de eerste Franse aandelen zijn, die in West-Duitsland worden geïntroduceerd. Voorts wordt de introductie verwacht van Pechiney, Forges Nord-Est, Cofirep en Fi- nanrep. De aandelen van de Duitse Staal- maatschappij Augustus Thyssenhütte zul len te Parijs worden genoteerd. Naar ver wachting zullen binnenkort de aandelen van drie Franse ondernemingen Thom son-Houston, Peugeot en Simca op de effectenbeurs te Brussel worden geïntro duceerd. het Harz-gebergte van water voorziet, heeft nog voor twee maanden voorraad. Geringe regenval zal de toestand nauwe lijks iets verbeteren. In verscheidene dor pen in Beneden-Saksen wordt het water per tankwagen aangevoerd. Het peil van de Boven-Weser is derma te gezakt dat het scheepvaartverkeer is gestaakt. Andere rivieren in Noordwest- Duitsland staan zo laag dat het water niet meer stroomt. Duizenden vissen zijn door gebrek aan zuurstof omgekomen. In Groot-Brittannië is de afgelopen sep tember de droogste maand in honderd jaar geweest.... In het zuiden van Enge land maakt men zich ernstig bezorgd over de gevolgen van de droogte. Als gevolg van de ongewoon droge en warme zomer, begint in verscheidene dis tricten van Noorwegen vandaag een strenge rantsoenering van elektriciteit, die zowel voor particulieren als bedrij ven geldt. „Thans komt de afrekening' schrijven de kx-anten. Met ingang van vanavond zal de stx-aat- en etalagevex-lich- ting urenlang buiten werking zijn. Op Texel doen zich de laatste tijd on der schapen, lammeren en koeien merk waardige ziektevei'schijnslen vooi\ De aangetaste dieren lopen te slingeren dooi de weide en schijnen hun spieren niet meer onder controle te hebben. Men heeft de indruk dat de dieren min of meer zijn verlamd. Bovendien zijn deze dieren bij zonder schrikachtig geworden. Dierenax-tsen die aanvankelijk voor een raadsel stonden, vex-moeden thans dat het vee gebrek heeft aan vitamine e, in het gras, dat tengevolge van de droogte al lengs bruingeel is geschroeid. De ziekte doet zich ook voor bij schapen die ogenschijnlijk kerngezond zijn en re gelmatig bijgevoerd wox-den. In totaal zijn twaalf bedrijven getroffen. Men houdt re- kening met de mogelijkheid dat een aan tal dieren niet volledig zal hei-stellen. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister voor Vluchtelin genzaken professor dr. Th. Oberlander heeft zich met kracht verdedigd tegen be schuldigingen dat hij in juni 1941 betrok ken zou zijn geweest bij een bloedbad in de Poolse stad Lemberg. Hij voerde aan dat uit een destijds ingesteld internatio naal onderzoek en uit vele getuigenver klaringen is gebleken, dat het bloedbad door de Russen was aangericht. Ober lander is de laatste tijd onder meer aan gevallen door 't onafhankelijke Westduit se blad „Die Tat", dat hij in beslag liet nemen wegens publikatie over dit geval. De officier van justitie te Bonn kreeg vorige week van de officiële centrale te Ludwigsburg, die misdaden in de nazi- tijd begaan onderzoekt, het vex-zoek naar aanleiding van materiaal, dat dit instituut van de met communisten doorspekte „Vereniging van door het naziregime ver volgden" had ontvangen, om de zaak na der uit te pluizen. Oberlander diende een aanklacht te gen „Die Tat" in. Hij heeft voorts de of ficier te Bonn uiteengezet wat er in 1941 is gebeurd. Op een persconferentie te Bonn heeft de minister er vooral de na druk op gelegd dat Oostduitse en andere communistische organen hem de laatste tijd hebben beschuldigd. Hij deelde mee dat hij op 8 mei 1941 In het gebouw van de Sociale Verzeke- gingsbank te Amsterdam zün gisteren aan vijf weduwen, bij wie een inwoon ster van Haarlem, voor het eerst de uit keringen op grond van de heden in wer king getreden Algemene Weduwen- en Wezenwet uitgereikt. Dat geschiedde door de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, in tegenwoordigheid van de minister van Sociale Zaken, mr. C. J. M. van Rooy, diens voorganger, onder wiens bewind de wet gestalte kreeg, oud-minister J. G. Suurhoff, en de minister van Sociale Za ken in het overgangskabinet, die de wet in de kamers verdedigde, prof. dr. C. J. M. Beel. Minister Van Rooy bracht hulde aan oud minister Suurhoff. „Hij heeft niet ge wacht op de beste oplossing, maar op snel le wijze een eind willen maken aan de schrijnende nood onder de weduwen". De president-directeur van de Sociale Verzekeringsbank, de heer H. B. J. Was- landex-, betrok in de dank aan de instan ties, die de snelle voox-bereiding hebben mogelijk gemaakt, ook de bevolkingsre gisters, waar de gegevens op de aanslag- fox-muliei-en moesten worden geverifieerd. Het zal mogelijk blijken om deze maand tevens een begin te maken met de uit- kex-ing aan de volle wezen. De heer Was- lander gewaagde voorts van de vele juri dische pi'oblemen, die de nieuwe wet heeft meegebracht. Zo bleek het vaak moeilijk precies vast te stellen wat een huishouden is en wat een beroepsopleiding. „Soms we ten we niet eens wat een weduwe is", be kende hij onder gx-ote hilariteit. Tijdens de bijeenkomst verraste minister Van Rooij de 40 jaar geleden bij de bank in dienst gekomen en sindsdien tot sous chef van de afdeling invaliditeits- en oudei'domswetten opgeklommen mejuf frouw A. P. A. Ruysenaars met de mede deling dat de Koningin haar had benoemd tot ridder in de ox-de van Oranje Nassau. werd ingedeeld bij de eenheid „Nagtigall" die gevoegd was bij de divisie Branden burg, welke in ons land in mei 1940 in Ne-, derlandse uniform strategische punten (de Maasbruggen) heeft bezet. Volgens professor Obex-lander bestond de eenheid Nagtigall uit Roethenen en Oekx-aïners uit het oude Oostenx-ijk, die slecht bewapend waren „en beter konden zingen dan vech ten." De minister zelf was daar destijds als eerste luitenant bij ingedeeld „voor de propaganda en als tolk." Op 26 en 27 mei 1941 zouden volgens Oberlander de terug- tx-ekkende Russische troepen 2400 Poolse intellectuelen in de gevangenis te Lem berg hebben vermoord. Op 28 mei trok ken de Russen uit deze stad, die op 3 en 4 juni door de eenheid Nagtigall werd be zet, waarbij deze Duitse troepen door de plaatselijke bevolking met vreugde en met bloemen zouden zijn ingehaald.. De soldaten van Nagtigall vonden in de ge vangenis de 2400 lijken. Oberlander ver klaarde voorts, dat zijn eenheid op 7 juni verder was getrokken en dat er geen schot door zijn soldaten in Lemberg was gelost. Hier was zijns inziens sprake van een tweede Katyn, waar de Russen elfduizend Poolse officieren hebben vermoord. Korte tijd later, zo bleek op de perscon ferentie, wax-en Duitse „Einsatzkomman- do's" Lemberg binnengerukt en hadden vele bux-gers van de stad gearresteerd. Aan de Duitse kant vechtende Oekx-aïners richtten een bloedbad aan onder de Polen in de omgeving, Gestapo-kommando's „li quideerden" later vele Joden en intellec tuelen uit Gallicië. De eenheid Nagtigall zou hiermee niets te maken hebben ge had, evenmin als met de moord op de 2400 Lembergei-s, welke voor rekening komt van de Russen. Obex-lander overleg de ten bewijze van zijn mening kranten- ai-tikelen, welke in juli 1941 over dit ge val in Zweden en Zwitserland waren ver schenen, vooi-ts getuigenverklax-ingen waaruit bleek dat inwoners van Lemberg de moord op de 2400 mensen aan de Rus sen toeschreven. Deze minister heeft tijdens de oorlog een vooraanstaande positie als Duits ge volmachtigde in de Oekx-aine had. Hij kwam via de Vluchtelingenpartij in het kabinet en is thans lid van de C.D.U. Er bestaat in oppositiekringen te Bonn een onmiskenbaar wantrouwen tegen zijn houding in de nazitijd. Uit de winterdienstregeling 1959 van de n.v. autobusonderneming Maarse en Ki'oon blijkt, dat van lijn 8 (Amsterdam- Amstelstation naar Haarlem) de vertrek tijd uit Oudex-kerk in de richting Haarlem voor alle ritten met twee minuten is ver vroegd tot 12 minuten voor ieder geheel uur. Verder krijgt Ouderkerk een latere verbinding uit Haarlem, omdat de dienst die om 23.10 uit Haarlem vertrekt zal wor den doorgereden tot Ouderkerk in plaats van tot Amstelveen zoals tot nu toe het geval was. Het Haarlems Christelijk Mannenkoor geeft op donderdag 8 oktober onder leiding van Bex-nard Verboom in het Concertge bouw in Haarlem zijn najaarsconcert. Het programma vermeldt onder meer werken van Roeske, Kees Kef, B. Kothe en H. Schütz. De altzangei-es Aafje Heynis ver leent haar medewerking aan dit concert, onder andere met het lied ..Standchen" van Schubert en een drietal negro-spiri- tuals van Felix de Nobel.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 25