KNELPUNTEN IN AMERIKAANSE ECONOMIE BLIJVEN BESTAAN Effecten -en Geldmarkt KIVELLA J Panda en de meesteivkok Wereldnieuws *li kunt zien Zonnig en iets warmer België heeft boteroverschot ondanks de droogte Wereldproduktie van voedsel in 1958/'59 gestegen Verhouding tussen de F.<S. en West- Europa is gewijzigd veel gepraat drink: 10 Jaar Westduitse Bondsrepubliek 2 Als er iets verkeerd bij U valt - en zuurbrand laait op uit uw maag... Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Steun aan de getroffen boeren in overweging Bevolkingstoeneming blijft probleem De IDA is een feit Turkije en de EEG K ort nieuws VRIJDAG 2 OKTOBER 1959 (Van onze financiële medewerker) De behouden terugkeer van Kroes jtsjev uit de Verenigde Staten heeft vermoedelijk ook de New Yorkse beurs wat vryer doen ademhalen en tot een niet onbelangrijk koersherstel bij gedragen, maar zoals wij de vorige week reeds schreven, blijven de knelpunten van de Amerikaanse economie tot dusver onver minderd bestaan. De staalstaking duurt nu reeds meer dan tweeëneenhalve maand en dreigt een record te zullen slaan, zodat president Eisenhower overweegt de Taft-Hartley-wet te zullen toepassen, krachtens welke het werk tachtig dagen zal moeten worden hervat. Maar de vakbonden hebben dit reeds als een „breken van de staking" gesignaleerd en langzaam-aan- acties in het vooruitzicht gesteld en in elk geval is het conflict daarmee niet uit de wereld. Het is duidelijk dat het Ameri kaanse bedrijfsleven meer en meer de nadelige gevolgen van de staking begin te ondervinden en onder deze omstandigheden kon men niet verwachten dat de New Yorkse beurs vooreerst van een bepaalde richting blijk zal geven en voor de incidentele gebeurtenissen en verschijnselen uitermate gevoelig zal blijven. Temeer, nu ook de stijgende tendens op de geld- en kapitaal markt aanhoudt, ten aanzien waarvan de Amerikaanse regering ook voor een moeilijke beslissing staat. Eisenhower heeft op de jaarvergadering van de Wereldbank en het I.M.F. (Internationaal Monetair Fonds) de economische toestand van de Verenigde Staten weliswaar gezond genoemd en een nieuwe periode van economische groei in het vooruit zicht gesteld, maar ook hiermee zijn de moeilijkheden van vandaag niet verdwenen. Hoewel de president spreekt van een evenwichtige begroting voor het dienstjaar 1959-1960, wordt anderzijds verwacht dat deze met een deficit zal worden af gesloten in plaats van met een klein overschot, gelijk werd verwacht. Niet alleen zal dan dit tekort moeten worden gedekt, maar voorts zullen enkele miljarden kortlopende staatsschuld moeten worden vernieuwd en althans ten dele moeten worden geconsolideerd, hetgeen bij het bestaande renteplafond van 4/ percent niet mogelijk is. De verwachting bestaat derhalve dat de president, ter vermijding van een inflationistische finan ciering, straks opnieuw zal trachten het Congres tot opheffing van het renteplafond te bewegen. Dit schijnt trouwens ook de enige ge zonde oplossing van de huidige situatie, omdat door de uitgifte van staatsobliga ties met een hogere rentevoet de aantrek kelijkheid van obligatiebelegging wordt vergroot, gelijk dit ook in ons land eind 1957 het geval is geweest, zij het ook dat dit dan vermoedelijk de vraag naar aan delen zal verminderen, althans een toene ming van die vraag zal tegengaan. In hoe verre de ontwikkeling van het bedrijfsleven door een verdere stijging van de officiële rentekoersen zal worden belemmerd is een vraagstuk, waaromtrent de meningen ver schillen, maar het schijnt toch wel vast te staan dat men in de V.S. door de zure appel van de stijgende geldkoersen zal moeten heenbij ten. West-Europa wordt steeds sterker Het is in dit verband een gelukkige om standigheid dat de economie in West- Europa gedurende de laatste jaren gelei delijk van de V.S. minder afhankelijk is geworden, een verschijnsel, waarop dezer dagen ook de President van het I.M.F. Per Jacobsson, heeft gewezen. De unieke po sitie van, zo zei hij, de dollar, welke se dert het einde van de tweede wereldoor log werd ingenomen, behoort tot het ver leden en de voorsprong, welke de Ameri kaanse exporteurs gedurende de eerste jaren na de oorlog op de wereldmarkten hadden, is, dank zij het herstel van de produktiecapaciteit en de efficiency in an dere industrielanden geleidelijk afgeno men. Deze structurele verschuiving re flecteerde zich in een sterke vermeerde ring van de importen der V.S. en een ver mindering van het aandeel in de wereld export van industrieprodukten. Gevolg hiervan is dat men zich in de V.S. ten aanzien van de financiële potenties van eigen land heeft vergist en zich thans ver- modelijk ook enige beperking zal moeten opleggen in de voorgenomen steun aan de minder ontwikkelde gebieden, waarvan de economische opbloei voor de gehele we reldeconomie van grote betekenis moet worden geacht. I.M.F. bracht uitkomst De recessie in Amerika en Europa heeft als bekend tot een verminderde vraag en een prijsdaling van de grondstoffen geleid, waarvan bedoelde landen grote nadelen hebben ondervonden, hoewel in het jaar verslag van de Wereldbank de geruststel lende mededeling wordt gedaan dat de industriële expansie in de onderontwikkel de gebieden in 1958 op een redelijk peil kon worden gehandhaafd. Dit was moge lijk door de financiële hulp. welke dooi de V.S. en Europa aan die landen werd verleend en waardoor hun buitenlandse schuld in de jaren 1955/58 met meer dan 5 miljard dollar is toegenomen en hun ver plichtingen uit hoofde van opgenomen le ningen met circa 15 percent zijn gestegen. Hieruit blijkt dus wel het gunstige re sultaat van de activiteiten van wereld bank en I.M.F., welke ten doel hebben tus sen de verschillende landen van de we reld een zeker economisch en financieel evenwicht tot stand te brengen. In dit op zicht is er reden om te verwachten dat de handhaving van dit evenwicht zal kunnen worden bevorderd door de opgaande con junctuur in de Westeuropese landen. Want zoals de president van de Wereldbank, Eugene Black, heeft doen opmerken, is de invoer van grondstoffen en voedingsmid delen van West-Europa circa tweemaal zo 'groot als die van de V.S., welke te dien aanzien min of meer selfsupporting zijn. Doordat de externe positie van de West europese landen sinds de laatste jaren aanmerkelijk is verbeterd, zijn deze thans in staat de import van grondstoffen en voedingsmiddelen gaandeweg te vergro ten, hetgeen aan de economie van de minder ontwikkelde landen ten goede zal komen en deze op hun beurt weer de mid delen zal verschaffen tot het nakomen van hun financiële verplichtingen en de invoer van industriële produkten uit West-Euro pa. Het gaat er bij de landen in West-Euro pa thans om het noodzakelijk evenwicht tussen bestedingen en besparingen te handhaven, want in een periode van op gaande conjunctuur wordt het gevaar gro ter dat men weer in overbestedingen vervalt, welke op een nieuwe recessie moeten uitlopen. Nederland moet waakzaam blijven Men kan er slechts dankbaar voor zijn dat zowel de minister van Financiën als die van Economische Zaken in zijn toelich ting op de begroting daarvoor heeft ge waarschuwd voor Nederlandse zelfover schatting. Minister De Pous constateert met dankbaarheid dat de Nederlandse be talingsbalans in 1958 een overschot van 1600 miljoen heeft aangewezen en dat ook 1959 op dat punt geen zorgen zal ge ven, maar hij acht het niet uitgesloten dat het jaar 1960 een geheel ander beeld zal te zien geven en het overschot in dat jaar Advertentie Eén of twee Rennies nemen en alle leed is geleden. En dat is dan eigenlijk het hele verhaal - verhaal met 'n blij slot voor iedere lijder aan brandend maagzuur. Neem óók Rennies. Tienduizenden gingen u voor en zegenen de dag waarop ze Rennies leerden kennen - en waarderen. De Gaulle over de Euromarkt President De Gaulle heeft op een bijeenkomst van Noordfranse industriëlen gezegd, dat Frank rijk aan de Euromarkt meedoet op dezelfde voor waarden als de vijf deelgenoten. Hij zei dit in antwoord op de door de voorzitter van de Rijs- selse Kamer van Koophandel uitgesproken vrees voor concurrentie van Nederland, Duitsland en België. Devaluatie Uruguese peso De regering van Uruguay heeft bij het Congres een wetsontwerp ingediend tot devaluatie van de peso, afschaffing van het systeem van meervou dige koersen en vereenvoudiging van de handels voorschriften. De tegenwoordige officiële koers van 1.519 pesos voor een Amerikaanse dollar zal worden gebracht op rond 6.50 pesos. De koers op de vrije valutamarkt was vandaag 10.84 tot 10.94 pesos. Nederlands-Oostenrijkse overeenkomst Nederland en Oostenrijk hebben een overeen komst gesloten ter regeling van technische en financiële vraagstukken die zijn voortgekomen uit het vrijgeven van Oostenrijks bezit in Neder land in 1952. De overeenkomst is in Wenen gete kend door de Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken Kreisky en de Nederlandse ambas sadeur in Wenen Eschauzier. op de kapitaalmarkt rekening moeten wor den gehouden en wordt de kans kleiner dat het mogelijk zal zijn 4J4 percentslenin gen a 99 percent te plaatsen, gelijk som mige gemeenten hebben gepoogd en als nog pogen te doen. Als de rentestand zich vooreerst op ongeveer 4Vs percent kan handhaven, zullen we niet mogen klagen. Advertentie <jtndet4 dern ande té EEN FRIESCHE VLAS'DOMO PRODUCT (Van onze correspondent in Brussel) Over de langdurige droogte, de langste periode sedert 1834 in België is men in de landbouwkringen sterk verontrust, al heeft de droogte niet overal dezelfde schadelij ke gevolgen. Voornamelijk de kleine vee houders en kleine boeren op de graslan den, zijn door de droogte getroffen. Ge brek aan water en groenvoeder maakt de toestand in vele streken van West-Vlaan deren en de Kempen bijzonder nijpend. In die streken wordt het vee gevoed met de voorraden die voor de winter waren aan gelegd. Op het ogenblik bedragen de voorraden De wereld-landbouwproduktie was in 1958-1959 4 percent groter dan in elk der beide voorafgaande seizoenen. In 1957-1958 had de produktie gestagneerd. In het jaarlykse rapport van de Voedsel- en Landbouworganisatie (F.A.O.) der Verenigde Naties, waarin dit wordt medegedeeld, wordt hierby aangetekend, dat de wereld bevolking jaarlijks ongeveer 1,6 percent groeit. Over het geheel genomen, aldus het rapport, geeft de agrarische produktie een bemoedigende stijging te zien, maar in sommige landen en gebieden blyft de verhouding tussen produktie en bevolking onbevredigend. Het rapport toont verder aan, dat de sty ging van de voedsel- produktie nog niet betekent, dat er ook door iedereen meer kan worden gegeten: een groot gedeelte van de produktiestijging vond plaats in de economisch hoger- ontwikkelde landen en veel van deze grotere voedsel-produktie werd gevoegd by de onverkoopbare voorraden, die, na de laatste jaren tamelyk stabiel te zijn geweest, in de afgelopen twaalf maanden (het rapport is opgesteld aan de hand van gegevens, beschikbaar tot 30 juni jongstleden) met naar schatting circa tien percent zijn gestegen. zelfs zou kunnen dalen tot beneden het ni veau van 500 a 600 miljoen, welk be drag gemiddeld genomen jaarlijks nodig is om het structurele tekort op de kapi taalbalans te dekken en de gewenste ver houding tussen invoerwaarde en deviezen voorraad te handhaven. Aangezien wij in ons land nagenoeg niet over de grondstoffen voor de industrie be schikken, moeten deze van buiten worden ingevoerd en een uitbreiding van de ex port brengt derhalve, naarmate de voor raden slinken, de noodzaak van grotere importen met zich. In de drie maanden april/juni 1959 bedroegen grondstoffen en halffabrikaten bijna 70 percent van de to tale Nederlandse import en in de eerste 7 maanden van dit jaar is die invoer reeds met 10 percent gestegen, waarnaast ook de invoer van consumptiegoederen met 12 percent is toegenomen. Als er op wordt gelet dat in die tijd de invoer van kapi taalgoederen (investeringsgoederen) slechts een toeneming van 1.2 percent heeft getoond en bij een verdere ontwik keling van het Nederlandse bedrijfsleven nieuwe investeringen niet kunnen uitblij ven, zal men minister De Pous moeten toegeven dat in het belang van het ge wenste en noodzakelijke evenwicht op de Nederlandse betalingsbalans de groot ste waakzaamheid geboden is Een bemoedigend verschijnsel is in dit verband dat de recente cijfers over de or derportefeuilles van de Nederlandse in dustrie algemeen gesproken een verdere verbetering aanwijzen, niet alleen voor het binnenland, maar ook voor het buiten land. Houdt dit gunstig proces aan, dan zal ook met een groter beroep van de industrie Ook wordt in het rapport opgemerkt, dat de gestegen voedselproduktie nog niet betekent, dat de koopkracht van de minder-ontwikkëlde landen groter is ge worden. De groei van de landbouwproduk- tie wordt, gemeten per hoofd van de be volking, in de meer-ontwikkelde gebieden steeds langzamer en het schijnt, dat dit nu geleidelijk-aan ook in de minder-ont wikkelde gebieden het geval gaat worden. De groei van de bevolking bedroeg in 1958-1959 (tot 30 juni) naar raming 1,2 percent in de ontwikkelde gebieden en 1,7 percent in de minder-ontwikkelde ge bieden. In laatstgenoemde gebieden heeft de produktiegroei de laatste jaren over het geheel genomen de bevolkingsgroei met één percent overtroffen, niettemin is er in de minder-ontwikkelde landen nog steeds weinig meer voedsel per hoofd van de bevolking beschikbaar dan vóór de tweede wereldoorlog. In de rijstprodu- cerende landen van Zuidoost-Azië en delen van Latijns-Amerika blijft de pro duktie achter bij de bevolkingsgroei of kan zij deze nauwelijks bijhouden. De laatste tijd is ook in Afrika de stijging van de voedselproduktie kleiner dan de bevolkingsgroei. De recessie van 1957-1958 had een on gelijke uitwerking op de handel in agi-a- rische produkten in het kalenderjaar 1958; grondstoffen van agrarische oorsprong werden het meest door de recessie ge troffen. Het volume van de uitvoer hier van daalde ongeveer 8 percent en de ge middelde prijs met 16 percent, waardoor de totale opbrengst van de export van grondstoffen van agrarische oorsprong met 23 percent achteruitging. Over de prijzen van agrarische pro dukten deelt het rapport van de F.A.O. mede, dat in de meeste landen de consu ment ook in 1958 de prijzen van zijn voed sel geleidelijk zag stijgen. In de meer ont- Advertentie bij de voor de Televisie sprekende dames, hoe schitterend wit de tanden wórden door te poetsen met IVOROL wikkelde landen werd dit voornamelijk veroorzaakt door de omslachtige metho den van distributie en bewerking, die hier worden toegepast; in de minder-ontwik kelde landen moet de oorzaak worden ge zocht in de verhouding tussen vraag en aanbod. Aangaande de vooruitzichten voor 1959- 1960 schrijft het rapport, dat een verdere stijging van de agrarische wereldproduk tie waarschijnlijk is. terwijl vermoedelijk ook de landbouwoverschotten zullen blijven toenemen. De stijging van produk tie en overschotten zal vermoedelijk iets kleiner zijn dan in 1958-1959. De gouverneurs van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds heb ben eenstemmig een Amerikaans voorstel goedgekeurd een internationaal ontwikke- lings genootschap op te richten voor hulp verlening aan behoeftige landen. De I.D.A. (International Development Association) zal nauw geaffileerd zijn met de Wereldbank. Uit een kapitaal van 1 mil jard dollar zullen op gemakkelijke voor waarden leningen worden verstrekt die in de valuta van het land kunnen worden te rugbetaald. Het besluit werd genomen aan het einde van de jaarlijkse bijeen komst van gouverneurs van de Wereld bank en het I.M.F. De directeuren van de Wereldbank zul len thans statuten voor de I.D.A. opstellen De afgelopen week zijn in Brussel be sprekingen gevoerd over de eventuele toelating van Turkije tot de E.E.G. In een communiqué van het Euromarkt-secreta- riaat worden deze besprekingen beschre ven als „vruchtbaar". De ministerraad van de E.E.G. keurde het Turkse verzoek op 11 september reeds goed. De afgelopen week is gesproken over steunverlening van de „zes" aan de Turkse economie en de mogelijkheid van een douane-unie. De besprekingen zullen in november worden voortgezet, wanner „noodzakelijk over leg en enkele studies zijn voltooid", zo wordt in het communiqué gezegd. 6. Een beetje onthutst zag Panda hoe het hondje zich zonder aarzelen op de maaltijd van de gravin wierp en deze naar binnen schrokte. „Ik hoop maar dat de gravin met Fiji het hondje bedoelde," dacht hij onge rust. „Anders zwaait er wat voor me „Hebt u geluid de bel, madame?" vroeg op dat moment een bevende stem. Het was maitre Moutarde, die met onvaste stap op de Gravin toetrad en onder haar kille blik zienderogen ineenkromp. „Inderdaad, was het snijdende antwoord. „Waar heb je dat voedsel bijeengeraept, sukkel? Altijd hetzelfde: eiwitten, vetten en koolhydrae- ten.... Bah, hoe ordinair!" Op het gelaat van de kok waren kleine zweetdruppeltjes verschenen en hij viel handenwringend op de knieën. „Het lijkt me achteraf toch niet zo'n genot om mevrouw de Gravin te bedienen," dacht Panda. Zorgelijk bekeek hij de kok, die inmiddels in een onbeheerst snikken was uitgebarsten. „Ordinair weende deze. „Mijn maaltijden, zij zijn ordinair! Hoezeer hebt gij gelijk, madame Reeds lang voorvoelde ik in mijn kookkunst deze crisisThans is het zover!" Hij zweeg een ogenblik, toen veerde hij op, als herboren. „Maar van nu af aan zal veran deren alles!" riep hij uit. En met glinste rende ogen voegde hij er aan toe: Dit is een groots moment, een keerpunt in de ge schiedenis van de kookkunst! Te lang reeds is er gekookt volgens de oude wetten. boter in de Belgische koelhuizen ongeveer achtduizend ton, terwijl de smokkelarij van Nederlandse boter over de Belgisch- Nederlandse grens vrijwel is opgehouden, nu de binnenlandse Nederlandse boter- prijs sterk werd verhoogd. Men wil ver mijden dat de boterprijs, als gevolg van de droogte, zou stijgen tot honderd frank (7.60 gulden) per kilo. Daar de consump tie in de wintermaanden ongeveer vijf duizend ton bedraagt, vindt men in Belgi sche landbouwkringen invoer van Neder landse boter niet nodig. Men acht het zelfs mogelijk, dat België met verlies boter zal moeten exporteren. Het is daarentegen no dig om de invoer van veevoedergranen te vergemakkelijken, aldus landbouwwaar- nemers. De vraag of de regering de boe ren kan helpen is volgens deze waarne mers een netelig probleem, ondermeer omdat de droogte niet alle veehouders in alle gewesten even zwaar heeft getrof fen. In het algemeen kan men zeggen dat de grote boeren niet zo'n grote schade hebben geleden. Een steum-egeling, bijvoorbeeld 'n bepaalde subsidie per melkkoe, zou aan leiding kunnen geven tot vele misbruiken. Het beste zou zijn dat de regering volgend jaar wanneer de belastingschalen voor de landbouw worden vastgesteld, met de droogte rekening houdt, terwijl leningen overwogen kunnen worden aan de kleine boeren, die in moeilijkheden zouden komen met het betalen van hun pacht. Aan die boeren kunnen het nationaal instituut voor het landbouwkrediet en de privé-land- bouwkredietkassen leningen tegen een la ge rente verstrekken. De Duitse Bndsrepubliek heeft on langs haar tienjarig bestaan gevierd. In dit decennium is er op economisch gebied veel gepresteerd, maar hoeveel, dat tonen ons de cijfers eerst recht duidelijk. Het bruto nationaal produkt tegen huidige prijzen steeg van 21.477.S59.000 in 1950 tot S 55.575.500.000 in 1958, een stijging van 129 percent. De index van de industriële produktie stond in 1949 op 89% van 1936, het laatste normale vooroorlogse jaar, maar was in juni 1959 gestegen tot 249%. Volgens het Duits Industrie-instituut zijn er thans 21 koelkasten op honderd gezinnen tegen 2 in 1953, 20 wasma chines tegen in '53 negen, 52 stofzuigers (26) en 30 elektrische scheer apparaten (5). In 1958 werd er per hoofd van de bevolking 85 lieter bier gedronken, meer dan twee maal zoveel als in 1950. De consumptie van sigaretten verdrie dubbelde, vier maal zoveel koffie werd er in 1958 gedronken en vijf maal zo veel champagne. De werkloosheid daalde van 8,8% in 1949 tot iets meer dan één percent thans, de beroepsbevolking nam daar entegen toe van 13.600.000 tot 19.600.000. West-Duitsland kreeg de zorg voor 12.700.000 vluchtelingen en 4.000.000 oorlogsslachtoffers. De werkweek is thans gemiddeld 45,1 uur. Het loon van de arbeider steeg echter van 61 DM in 1950 tot 106 thans. Het belastingvrij loon steeg van DM 194 in 1950 tot DM 600 thans. Deze cijfers gelden voor een gezin met twee kinderen. Er wer den in deze tien jaar 4.700.000 woningen gebouwd, dat wil zeggen één woning voor ieder vierde gezin. Burgemeester. Aan de heer J. H. Bar doel is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Moergestel. Reusachtig. Nabij de Italiaanse plaats Stradella is een pompoen geoogst die een doorsnede van twee meter heeft en 52.500 kg. weegt. Windertijd. In Groot-Brittannië wordt in de nacht van zaterdag op zondag de dat de klokken een uur moeten worden wintertijd ingevoerd, hetgeen wil zeggen teruggezet. Ontdekking. Bij de bouw van een waren huis hebben grondwerkers in het cen trum van Warschau een opslagplaats met Duitse granaten ontdekt, die naar verluidt ten doel zouden hebben gehad, het midden van de Poolse hoofdstad op te blazen. De snelle opmars van de Rus sen zou de uitvoering van dit plan hebben verijdeld. Herdenking. Ter herdenking van het feit dat 25 jaar geleden voor het eerst een auto de Hohe Tauern overstak via een toen nog niet gereedgekomen gedeelte van de huidige Grossglocknerstrasse, is dezer dagen diezelfde tocht nog eens met een oude Steyr-auto gemaakt, waar aan de bouwer van de Glocknerstras- se, Hofrat Wallack, deelnam. De Gross glocknerstrasse wordt nu door een mil joen toeristen per jaar gebruikt. Vermist. Een prototype van het Britse supersonische jachtvliegtuig „English Electric P-l wordt in het gebied van de Ierse zee vermist. De laatst bekende positie van het toestel was ten noorden van het eiland Man. De vermiste „Lightning" is een eenpersoonsmachi ne die met twee raketten kan worden uitgerust. Herinnering. Prinses Soraja heeft een jon ge Westduitser 150 mark geschonken om dat hij haar gouden poederdoosje dat zij van haar (ex)-echtgenoot, de Sjah van Perzië had gekregen, teruggevon den heeft. De prinses had het doosje in het water laten vallen toen zij in een motorboot een tocht over het meer van Starnberg bij Miinchen maakte. Spion. De rechtbank van Karlsruhe (West- Duitsland) heeft de Bulgaarse diplomaat Kiril Maslenkoff wegens spionage tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Maslenkoff was van 1956 tot 1958 verbonden aan de Bulgaarse handelsmissie in Frankfort. Hij zou in lichtingen hebben ingewonnen over Amerikaanse raketbases, de Westduitse strijdkrachten en Bulgaai-se vluchtelin gen. Verdeeld. De Zwitserse politie heeft het bedrag van zestigduizend gulden dat de Britse „Midland Bank" voor de arres tatie van de bankrover David Hume had uitgeloofd tussen tien personen ver deeld. De weduwe van de taxichauffeur Maag krijgt 986 pond sterling, de zestien jarige Ulrich Fitze, die Hume achterna liep ondanks dat deze dreigde hem neer te schieten 1.150 pond sterling. Gratieverzoek. De wegens moord op een politieman tot de doodstraf veroordeeld Duits-Canadese fotograaf Gunter Fritz Podola heeft zijn raadsman opdracht ge geven een verzoek om gratie in te die nen. Podola, die in de dodencel van de gevangenis te Wandsworth vertoeft, heeft afgezien van hoger beroep. De wettelijke gronden daarvoor ontbreken in het vonnis dat de „Old Bailey" over Podola heeft uitgesproken. Misdadige jeugd. De jeugddelinquentie is in Oostenrijk in de afgelopen vier jaar met 84 percent toegenomen, zo heeft Heinrich Huettl, de vroegere vice-pre sident van de Weense politie, in een lezing verteld. Hij zei dat in die perio- de 53 percent van de veroordeelde mis dadigers jonger dan 25 jaar waren; 85 percent van alle berovingen werden ge pleegd door personen onder die leeftijd. Politiedeskundigen beweren dat slechts voor 25 percent der jeugddelinquenten verbetering kan worden bereikt door hen naar een werkinrichting te sturen. Gevuld. De vlucht van de Russische maan- raket heeft aangetoond, dat de ruimte tussen de aarde en de maan gevuld is met gas van een betrekkelijk geringe dichtheid, die plaatselijk verschilt, zo heeft do Russische ruimtevaartdeskun dige Mogilevski op een persconferentie te Moskou verklaard. Hij noemde deze ontdekking van groot wetenschappelijk belang, omdat het nu zeker is, dat de interplanetaire ruimte niet een volledig vacuum is. Bijgeloof. Bijgelovige Napolitanen hebben zich door de Indiër Terfren Laila la ten wijsmaken, dat er in de uitgedoof de krater van de Vesuvius goud zou zijn te vinden. Sindsdien reizen vele goudzoekers met de „funiculaire" de berg op, een investering van 950 lire (ongeveer vijf gulden) welke zij er, zo hopen zij, dik uit zullen halen. Laila voorspelt verder een verkiezingszege voor de conservatieven in Groot-Brit tannië er zegt dat de eerste man op de maan een Amerikaan zal zijn. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het vasteland van Europa hand haaft zich een krachtig en uitgebreid ho- gedrukgebied, waarvan het centrum bo ven Oostenrijk ligt. In de droge lucht kwam in Polen, Duitsland en een deel van lucht zal zich langzaam verder over het land uitbreiden, waardoor de nachtvorst kansen weer afnemen. De middagtemtera- turen blijven hoog, aangezien het weer een zonnig karakter blijft behouden. Invloe den van oceaandepressies dringen nog steeds niet tot westeuropa door-. Zaterdag 3 oktober Zon op 6.42 uur, onder 18.15 uur. Maan op 7.44 uur, onder 18.50 uur. Maanstanden 2 oktober 13.31 uur nieuwe maan 9 oktober 5.22 uur eerste kwartier 16 oktober 16.58 uur volle maan 24 oktober 21.22 uur laatste kwartier 31 oktober 23.41 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 2 oktober Hoog water 3.17 en 15.38 uur. Laag water 11.22 en 23.40 uur. Zaterdag 3 oktober Hoog water 3.54 en 16.16 uur. Laag water 12.02 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen DO 5 ao ca H binnen- en buitenland. o-g B. "w H u H Neerslag, laatste 24 uur. 5-8 V iS u S c3 Den Helder onbewolkt zzw 20 0 Ypenburg onbewolkt windst. 20 0 Vlissingen onbewolkt zw 21 0 Eelde onbewolkt windst. 22 0 De Bilt onbewolkt z 21 0 Twente onbewolkt z 24 0 Eindhoven onbewolkt windst. 22 0 Zd Limburg onbewolkt z 23 0 Helsinki zwaar bew. w 11 0 Stockholm mist zzo 16 0 Oslo geheel bew. zw 15 0 Kopenhagen mist w 16 0 Aberdeen zwaar bew. zw 18 0 Londen zwaar bew. no 24 0 Amsterdam onbewolkt zzo 20 0 Brussel onbewolkt z 23 0 Luxemburg onbewolkt nno 20 0 Parijs onbewolkt ono 25 0 Bordeaux half bew. O 24 0 Grenoble licht bew. windst. 22 0 Nice licht bew. n 21 0 Berlijn onbewolkt ozo 19 0 Frankfort onbewolkt o 22 0 München onbewolkt z 19 0 Zürich mist nno 18 0,1 Genève mist zw 20 0 Locarno mist zo 18 0 Wenen onbewolkt zw 17 0 Innsbruck onbewolkt windst, 21 0 Belgrado onbewolkt zw 14 0 Athene light bew. n 18 0 Rome onbewolkt ono 22 0 Ajaccio zwaar bew. ono 24 0 Madrid zwaar bew. windst. 24 0 Lissabon zwaar bew. no 29 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2