Met Nescafé begint mijn dag pas Nescafe Bourguiba biedt zich aan als bemiddelaar r Demi's Costuums Mantels Japonnen Haarlemse Kleding Centrale Onthulling over het gesprek EisenhowerKroesjtsjev \Vati dag tot dag J Roemloos Korter? MET ZORG BEREID UIT DE BESTE KOFFIEBONEN Hartstochtelijk beroep op Fransen en Algerijnen om elkaar toe te geven UITSLAG NESCAFÉ-KLM PRIJSVRAAG CPraatótoel 3 Koning Hoessein betuigt sympathie voor FLN Zfigt de heer G. C. J. Roord te Bussumuitgever van de bekende „Illustrated Classics ,Als het op de zaak zo tegen halfelfloopt begin ik altijd een beetje onrustig te worden. Kent U dat gevoel ook? Echt Nederlands! Dan moet er koffie komen! Gelukkig weet mijn secretaresse wat een hardwerkend man toekomt - elke morgen op tijd zet ze een heerlijk kopje Nescafe op mijn bureau. Ja, altijd Nescafé. Waarom? Volgens mij is er geen betere. Veel voller en fijner van smaak. Een duidelijk verschil rtio<*ent Opheffing van ultimatum inzake Berlijn verkregen in ruil voor belofte over ontwapening te spreken Lange volgt mr. Luns op als voorzitter van NAVO-raad Op de VRIJDAG 2 OKTOBER 1959 Drs. Roemers, de nieuwe voorzitter van het N.V.V., heeft gisteren in zijn rede ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding een niet bijzonder fraai debuut gemaakt. De heer Roemers zat kennelijk met zijn universitaire opleiding in de maag, want het is bekend, dat men in vakbondskrin gen niet al te veel op heeft met de intel lectuele „betweter", die zich misschien ongewild en onbewust van het arbeiders milieu heeft gedistancieerd. Kennelijk om alle vrees daarvoor nu maar bij voorbaat weg te nemen, deed de heer Roemers een felle en onredelijke aanval op de 53 hoog leraren die onlangs een adres aan de re gering richtten over de vertegenwoordi ging van het hoger personeel in de P.B.O. De heer Roemers „had nimmer zo'n on belangrijk stuk op zo'n klein stukje papier gezien" en zei verder, dat er in dit adres op merkwaardige wijze met de cijfers was gegoocheld. De eerste uitspraak is ty pisch demagogisch en bovendien slecht geformuleerd, de tweede is eenvoudig on juist. Er komt in het verzoek één getal voor en wel het percentage van de be roepsbevolking, dat in vakbonden georga niseerd is. Dit is ongeveer 32'/2 percent volgens de laatste gegevens van het C.B.S. en dit cijfer wordt ook in het adres ge noemd. Drs. Roemers hoopte dat de studenten beter les zouden krijgen van de betrokken hoogleraren dan op de wijze waarop in dit adres gedoceerd wordt. Wij geloven dat het goed zou zijn als drs. Roemers eerst nog eens een tijdje bij deze hoogleraren ging studeren, hij zou dan behalve goed lezen ook misschien iets over „fair play" kunnen leren. De poging om op deze onplezierige ma nier een goed gesteld en weloverwogen verzoek in het openbaar af te doen, ge tuigt niet van hoge geestelijke standing. Dat het N.V.V., bij monde van de nieuwe voorzitter, langs deze weg probeert haar positie te handhaven tegen groepen, die eveneens hun rechten hebben en groten deels tot de werknemers behoren, bewijst overduidelijk dat werkelijke argumenten om deze groepen buiten te sluiten ten enenmale ontbreken. De mogelijkheid tot verkorting van de militaire diensttijd komt zeer binnenkort in het middelpunt der parlementaire be langstelling, nadat er bij de Kamerdebat ten reeds opmerkingen over zijn gemaakt. Dit alles naar aanleiding van het voor publikatie gereed zijnde rapport van de commissie Van Voorst tot Voorst, dat aan staande dinsdag zal worden gepubliceerd en waarin de mogelijkheden, moeilijkhe den en consequenties van een eventuele diensttijdverkorting zijn geanalyseerd. Het heeft weinig zin op dit rapport com mentariërend vooruit te lopen, doch wel dient onder het oog te worden gezien dat het te simpel zou zijn, te verwachten dat diensttijdverkorting automatisch bezuini ging op de defensielasten zou betekenen. Het is namelijk een kwestie van finan ciële voor- en nadelen, die tegen elkan der zullen worden afgewogen met het mo gelijke gevolg, dat de nieuwe kosten ho ger zullen blijken dan de besparingen. Die nieuwe kosten liggen voornamelijk in het feit, dat tekorten aan technisch en kader personeel zullen moeten worden aange vuld met beroepsmensen vrijwilligers dus, die hun vak in militair verband uit oefenen en dit milieu, als er gunstiger condities aan verbonden zijn, verkiezen .boven een burgerwerkkring. De kosten van deze vrijwilligers liggen hoog, omdat de condities aantrekkelijk moeten zijn. Aangezien het streven van de regering in overeenstemming met de wens der Kamers gericht is op een zo laag mogelijke defensiebegroting met be houd van de paraatheid, zal het probleem der diensttijdverkorting moeten worden opgelost via een tamelijk ingewikkeld pro ces van wikken en wegen, waardoor de uit eindelijke beslissing de r-esultante zal zijn van verstandige zuinigheid en niet uitslui tend van het redelijke maar al te simpele verlangen, dienstplichtige Nederlanders zo kort mogelijk te onttrekken aan huis en werkkring. AMMAN (Reuter) Koning Hoessein heeft donderdag bij de opening van het Jordaanse parlement verklaard dat de buitenlandse politiek van zijn land geba seerd blijft op het steunen van de zaak der Arabische onafhankelijkheid en „deel neming aan de worsteling om de Arabie ren te bevrijden van imperialisme en bui tenlandse overheersing". Hij zei verder, dat het Palestijnse vraag stuk voor Jordanië het belangrijkste is en dat „de gehele Jordaanse krachtsinspan ning gericht zal zijn op de herwinning van onze rechten in Palestina". Hij verklaarde ook, dat het Algerijnse vraagstuk voor Jordanië een bron is van grolo bezorgdheid. „Ons land heeft morele en financiële steun aan onze Algerijnse broeders gegeven en wij hebben elk be sluit van de voorlopige Algerijnse rege ring onderschreven", aldus Hoessein. Hij besloot: „Wat de binnenlandse toe stand betreft heeft Jordanië zich beveiligd door optreden tegen ondergronds werken de partijen, opportunisten en gehuurde agenten. Wij hebben voorts een begin ge maakt met de ontwikkeling en de opbouw van' ons land, hetgeen het voornaamste doel is van onze binnenlandse politiek". Advertentie is w*,e ko goed koWe tstf pgM m'-s SP„|j-ö'-V3 (Van onze correspondent in Parijs) Habib Bourguiba, de president der Tu nesische republiek, heeft zich gisteren tij dens zijn wekelijkse radiorede officieel kandidaat gesteld voor de rol van bemid delaar in de oorlog tussen de Fransen en de Algerijnen. Bourguiba stelde voor on middellijk naar Parijs te komen voor ver der overleg en hij noemde het krankzin nig" de strijd nog langer voort te zetten nu over de hoofdzaken vrijwel al een over eenkomst was bereikt. Die hoofdzaken zijn dat Frankrijk het zelfbeschikkingsrecht van het Algerijnse volk heeft erkend en, ten tweede, dat het F.L.N. haar preten ties van definitieve regering heeft laten varen en bereid is de werkelijke omvang van haar aanhang door een volksstem ming te doen bepalen. Over de garanties en de bijzonderheden van zulk referen dum zouden beide partijen, zo meent de Tunesische staatschef, met wat goede wil ook wel een akkoord kunnen vinden. Het is de vraag of die goede wil bij beide partijen inderdaad al in voldoende mate aanwezig is. Het voorstel van Bourguiba is te Parijs door de kranten over het al gemeen niet al te ongunstig ontvangen en in elk geval verkiest men als bemiddelaar de Tunesische president of de Marok kaanse koning, over wiens spoedige komst naar Parijs ook weer geruchten gaan bo ven een Amerikaanse of Britse diplomaat van het type Murphy, die vorig jaar zoals men zich herinnert meer onheil heeft gesticht dan wederzijds begrip heeft kunnen wekken. Door Bourguiba bij de verdere gang van zaken te betrekken zou bovendien de mo gelijkheid geschapen kunnen worden Tu nesië en Marokko in de Mahgreb samen met Algerije politiek nauwer aan Frank rijk of de Franse gemeenschap te verbinden. Over de modus van een eventuele Tune sische bemiddeling heeft ook Bourguiba zich nog niet heel duidelijk uitgelaten en vooralsnog betwijfelen we of de Franse regering, zelfs via een tussenpersoon, in onderhandeling zou willen treden met de Algerijnse rebellen. Doch in elk geval heeft Bourguiba het vuur weer wat dichter aan de overgevoelige Franse schenen gelegd, zodat het voor Parijs steeds moeilijker wordt de wereld zijn formalistische wei gering te doen begrijpen om uit de voor stellen van De Gaulle ook de praktische consequentie van een ontmoeting met de rebellen te trekken. Schermutselingen Officieel heeft men te Parijs nog geen enkele reactie vernomen op het bemidde lingsvoorstel van Bourguiba. Het Franse opperbeval in Algiers heeft echter van zijn kant wel een communiqué uitgegeven waarin van ernstige schermutselingen tus sen Tunesiërs en Algerijnen op Tunesisch grondgebied wordt gewaagd. De politieke achtergrond van dit communiqué zou wel licht gelegen kunnen zijn in een poging van de Franse hoge militairen in Algiers te suggereren of te insinueren dat nu zelfs Bourguiba's positie door de Al gerijnse fellagha bedreigd zou kunnen worden, zodat hij aansluiting bij Frank rijk zoekt om ook in welbegrepen eigen belang een einde aan de oorlog te kunnen maken. (Reuter/AFP/UPI) In commentaar op het programma van De Gaulle en het antwoord van de „vrije Algerijnse rege ring" zei Bourguiba: „Ik heb bij het lezen van beide verkla ringen de indruk gekregen dat beide par tijen overdreven voorzorgsmaatregelen namen bij het opstellen van de teksten. Beiden hadden zich vrijer en dichter bij de werkelijke feiten moeten houden. De Gaulle en Abbas hadden openhartiger kunnen zijn en verdere vooruitgang kun nen boeken". Hij bezwoer De Gaulle de moeilijkheden van de voorlopige Alge rijnse regering" te begrijpen. De Algerijn se leiders vrezen vooral dat de strijders hen niet zullen volgen. „Maar ik ben ervan overtuigd dat de Algerijnse leiders vrede willen", aldus Bourguiba. Opinie-onderzoek Uit een opinieonderzoek van de Franse regering blijkt dat een op de drie Fransen voorstander is van integratie van Algerije in Frankrijk. Slechts een op de zes wil de Algerijnen onafhankelijkheid verlenen. Het onderzoek werd in opdracht van de regering door onafhankelijke deskundigen gedaan kort nadat De Gaulle zijn plannen ten aanzien van Algerije bekendmaakte. Blijkens het opinieonderzoek is: 34 percent voor integratie, 17 percent voor onafhankelijkheid, 28 percent voor de federale banden met Frankrijk en 21 per cent heeft geen mening. In de UNO-Assemblee heeft de verte genwoordiger van Libië UNO-toezicht op een eventuele volksstemming in Algerije bepleit,/ Het uitgangspunt de Algerijnen zelfbeschikkingsrecht toe te kennen is juist, „maar wat is de waarde van zelf beschikkingsrecht wanneer dit afhanke lijk wordt gesteld van de uitslag van een referendum in Frankrijk?" „Wat gebeurt er wanneer het Franse volk besluit de Al gerijnen geen zelfbeschikkingsrecht toe te kennen?" zo vroeg hij. Advertentie In verband met het zeer grote aantal inzendingen zal de uitslag niet eerder dan eind oktober bekend kunnen worden gemaakt. Wij verzoeken de talrijke deelneemsters en deelnemers nog even geduld te hebben; de jury doet wat zij kan! (Van onze correspondent in Bonn) De vroegere Hoge Commissaris der Verenigde Staten in Duitsland McCloy heeft gisteren te Bad Godesberg het een en ander onthuld over het gesprek Eisen- hower-Kroesjtsjev. Hij verklaarde dat de Amerikaanse president de opheffing van het Russische ultimatum voor Berlijn van de Russische minister-president had af gedwongen door te weigeren in te gaan op het ontwapeningsschema zolang een be dreiging voor Berlijn zou blijven bestaan. Kroesjtsjev heeft hierop blijkbaar met een gunstig gereageerd en aldus kwam de „ruil" tot stand van de opheffing van het ultimatum der Russen betreffende Berlijn tegen de Amerikaanse toestemming over ontwapening te praten. McCloy deelde dit. mee op een Ameri kaans-Duitse bijeenkomst van vijftig par lementsleden, oud-ministers, zakenlieden en mannen van de wetenschap. Bondskan selier Adenauer heeft hierbij de vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zftken Acheson en de Amerikaanse sena tor Javits, voorzitter van de economische ontvangen. Javits gaf Adenauer de verze kering dat hij ervan overtuigd is, dat de Verenigde Staten nooit een uitverkoop over Berlijn zullen houden. Van enigerlei wij ziging van de Amerikaansehouding bij het gesprek Eisenhower-Kroesjtsjev was, al dus de senator, geen sprake. De Ameri kaanse troepen zullen zolang in Berlijn blijven als zij er nodig zijn, maar ook niet langer, zo zei hij. Daarmee werd er van Amerikaanse zijde nog eens de nadruk op gelegd, dat men niet tot een vergelijk met de Russen wil komen ten koste van de Bondsrepubliek of West-Berlijn. Van officiële Westduitse zijde werd ver klaard, dat men het strikt noodzakelijk acht dat de geallieerde troepen in West- Berlijn niet vervangen zullen worden door UNO-troepen. Een UNO-troepenmacht kan op ieder ogenblik door een gewone meer derheid in de UNO-Assemblee terugge trokken worden. In zo'n geval zou West- Berlijn wel eens volkomen onbeschermd kunnen komen te staan. Dat risico wil men te Bonn niet lopen. Men blijft er dan ook bij dat de geallieerde troepen in West- Berlijn onmisbaar zijn. Reuter/UPI De delegatie van 24 Amerikanen uit regering, industrie en de financiële kringen, brengt volgende week een bezoek aan Berlijn. President Eisenhower heeft vanuit Palm Springs (Californië) premier Macmillan, president De Gaulle en bondskanselier Adenauer boodschappen gezonden over zijn besprekingen met Kroesjtsjev. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat Eisen hower's boodschap „een persoonlijk ka rakter" droeg. Hij wilde zich niet uitlaten over de inhoud. Eisenhower is woensdag in Palm Springs aangekomen voor een vakantie van acht dagen. In het droge klimaat hoopt hij zijn verkoudheid kwijt te raken. Minister Herter heeft donderdag een aan tal leden van het Amerikaanse Congres ingelicht over de besprekingen Kroesj- tsjev-Eisenhower. Eisenhower stelde bij het begin van de besprekingen dat hij over niets anders zou spreken dan over Berlijn tenzij enige voortgang werd ge maakt inzake Berlijn. Men kwam echter vrijwel niet aan een ander onderwerp toe, aldus Herter. PARIJS (Reuter en AFP) De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, is benoemd tot voorzitter van de NAVO-raad, als opvolger van mr. Luns. De ambtstermijn van de voorzitter is één jaar. Bij de benoemingen woi'dt een alfabetische volgorde naar de namen dei- aangesloten landen in acht genomen. Hoe uit zich succes? Het weekblad Newsweek heeft onlangs een enquête gehouden inzake de groep personen die door iedereen benijd wordt. Zijn dat de miljonairs? Neen, het blijkt dat deze lieden, waarvan er trouwens maar enkele duizenden in Amerika bestaan (to taal bevolking rond de 170 miljoen), ge acht worden een te grote verantwoorde lijkheid te dragen; daarvoor voelt men in het algemeen niet veel. Ook al niet om dat zij „geen ogenblik meer voor zichzelf" hebben en totaal door hun werk worden opgeslokt: een miljoenenvermogen moet nu eenmaal beheerd en (blijkbaar) vergroot worden. Wie benijdt men dan wél? Het zijn de „mannen met succes" die het hoogst staan in de publieke opinie. De eerste vraag is nu: wat zijn precies „man nen met succes"; waaraan kan men ze her kennen? Uit de enquête bleek dat de vol gende kenmerken bepalend voor hen zijn. Ten eerste komen zij niet om 9 uur maar een half uur later op hun kantoor of bureau. Dan gaan zij ook een uur eerder weg; soms zelfs twee uur eerder, als zij zin hebben. Verder: zij beginnen niet met de lunch om twaalf uur maar om één uur. Zij geven hun geld uit zonder zich even te moeten bedenken. Zij hebben nooit geld bij zich, eenvoudig omdat zij geen geld in munt nodig hebben. Zij spelen in hun vrije tijd golf. In de vrije avonduren spelen zij bridge. Hun foto staat minstens eenmaal per jaar in de plaatselijke krant. Hun vrouw is, als teken van de hoge rang van haar echtgenoot, voorzitster van iets no bels en omhoogstrevends. Dit dan zijn de punten die afgunst bij de kleine 170 miljoen Amerikanen opwekken. Het lijkt, zo op het eerste gezicht, maar een armelijk lijstje privileges en voor deeltjes. Het bewijst in ieder geval wel hoe averechts, onwerkelijk en ontoereikend een dergelijke enquête de zaak benadert. Maar, als dit de dingen zijn die een man benijdenswaardig maken en dus doen uit steken boven de rest van de massa, dan mag men wel gaan twijfelen aan de alge mene waarden van het idealistische ge weten van het menselijk geslacht. Het komt dan immers neer op de vervulling van een aantal onnozele, geheel het uiter lijke betreffende wensjes en niet meer. Er bestaat dus een miljoenenmassa die niet toekomt aan een partijtje bridge (of klaverjas), aan een rondje golf (of een dagje vissen) en die, blijkens het ontzag voor een echtgenote die voorzitster is van het een of ander, haakt naar zelfs maar de geringste openbare erkenning. Men kent de uitdrukking „grauwe massa". Hoe grauw moet wel zo'n (Amerikaanse) massa zijn als zij opkijkt naar de personen die zij, zo geheel onomlijnd, beschrijft met elementen ener oppervlakkige uiterlijk heid: iets later op kantoor komengeen directe geldzorgen lijken te hebben, enzo voort. Zien wij het verkeerd als wij zeggen te menen dat het „bij ons" dan toch anders is dan het beeld dat naar aanleiding van zulk een enqv,ête naar voren komt? Beter? Véél beter? Duif Advertentie PRACHTIGE COLLECTIE BETALING V.A. 2." PER WEEK Wij berekenen geen rente Absoluut contant-prijzen I Jansstraat 63 - Haarlem Dat het kinderboek van Piet Worm „DE DRIE PAARDJES" (Van Holkema en Warendorf - Amsterdam) een vervolg heeft gekregen zal wel niemand, die het boek kent, verwonderen. Het ademde zo veel vreugde en levendigheid, zoveel fleur en fantasie, dat men vermoeden kon, dat de schrijver-tekenaar nog lang niet was uitgeput. „De drie gekroonde paardjes" heeft dit vermoeden nu bevestigd. Het is opnieuw een hartveroverend boek gewor den, waarin elk kind onbekommerd ver dwalen kan in een volkomen echt en le vensgroot aandoende wereld. De combi natie van het formaat (18 x 44), de bonte, warme prenten en de geschreven letters, die steeds plaatsmaken voor een tekening zo gauw daaraan bij de lezertjes maar behoefte kan ontstaan, is een bijzonder gelukkige. Het verhaal is ook deze keer aardig, ongecompliceerd maar met juist die details die een geschiedenis inleef baar maken. De drie paardjes leven in het koninklijk paleis bij de drie prinses jes, maar als hun duidelijk .wordt, hoe zij bezig zijn hun ware paardjes-aard te ver loochenen bij een zo koninklijke levens wijze, ontvluchten zij het paleis om een zinvoller en wezenlijker bestemming te vinden bij baas Lenski, eigenaar van de draaimolen. De drie prinsesjes laten zich aan 't eind van het verhaal troosten en tonen een waarlijk koninklijk begrip voor de situatie. Het geheel vormt een sterke eenheid, in die zin, dat het verhaal aan merkelijk aan betovering zou inboeten, zonder de steun van de illustraties .cn de typografie. Evenals het eerste boek, ver schijnt ook „De drie gekroonde paard jes" gelijktijdig in een Amerikaanse editie.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3