Verdediger: „Bevel tot uitvaren onredelijk" De Jager unie Verjaardagsattractie Calorifère kookshaard Havenberichten Overbevissing alleen in kustgebieden f235.- Bemanning „Haarlem" in hoger beroep L. Nieuwstraat 503 Alle IJmond-elftallen komen in het veld Jong HollandIJmuiden Posities sleepboten van bureau Wijsmuller Evangelie en Industrie houdt vergadering Radio DISCO Veel belangstelling voor huizenveiling Nog grotere aanvoer van peen in Castricum „Goud en Antiek" Huldiging J. J. Klut Bingo toch in IJmuiden Jubileumviering in Goede Herderkerk Goed seizoen voor „Nut' Cursus motorkennis IJ. Bruin kampioen van tafeltennisclub Afdeling Bakkum opgericht van vrouwengilde Betaling abonnementsgeld per giro VRIJDAG 2 OKTOBER 1959 Voor het Gerechtshof te Amsterdam is donderdag behandeld de zaak tegen de bemanning van de IJmuidense trawler „Haarlem", eigendom van de rederij de VEM. De bemanningsleden hadden namelijk op 5 februari van dit jaar geweigerd uit te varen, omdat er een zware storm stond met windstoten tussen tien en elf meter per seconde. In eerste instantie diende de zaak voor de Haarlemse Rechtbank, die boetes van 50,- subs. 15 dagen uitsprak tegen de bemanningsleden. Hiertegen tekenden zij appel aan. Zo is gisteren de hele geschiedenis in een bijna twee uur durende^zitting weer opgerakeld. Als deskundige in deze zaak trad op een ambtenaar van het KNMI te De Bilt, de heer J. F. den Tonkelaar, beter bekend als de „weer man", wiens handen bijna elke avond op het televisiescherm zijn te zien. De procureur-generaal mr. Aberson eiste bevestiging van het vonnis van de Haarlemse Rechtbank. Pleiter mr. Van Wijk eiste echter vernietiging daarvan. Advertentie Van de twaalf gedagvaarde beman ningsleden van de trawler „Haarlem", was alleen de heer F. Prins, diepzeevis ser uit IJmuiden, verschenen. Getuigen waren de heer L. Blok de schipper van de trawler en de heer J. F. den Tonke laar, deskundige van het K.N.M.I. „Ik wil niet varen," had de heer Prins tot zijn werkgever gezegd op de dag van de zware storm. „Dan ben je ontslagen," luidde het antwoord. De heer Prins ver klaarde donderdag nog eens, dat de ande re bemanningsleden er ook niets voor voel den om met dat weer uit te varen. Het was volgens hen onverantwoordelijk als zij toch gingen. De schipper, de heer Blok had toen medegedeeld de zogenaamde weercommissie te zullen laten beslissen over al of niet uitvaren. Deze commissie, toen bestaande uit de heren P. J. Ver- waijen, Dijkhuizen en I. Kuijper, had te kennen gegeven dat uitvaren wel moge lijk was. Beslissing Hierna waren alle bemanningsleden af zonderlijk bij de werkgever geroepen. Hun werd gevraagd of zij wilden uitvaren of niet. Ieder had toen verklaard niet te wil len uitvaren. De schipper bevestigde dit donderdag voor de rechters. „Niet dat ik nou zo graag bij slecht weer vaar, maar ik had me te houden aan de beslissing van de weercommissie. Le vensgevaar achtte ik uitgesloten," aldus de heer Blok. Dat er overigens wel reden was om thuis te blijven, daaraan twijfel de geen der rechters. Het K.N.M.I. had waarschuwing voor storm doen uitzenden de loodsdienst was gestaakt en andere schepen voeren ook niet uit. De weerdeskundige, de heer Den Tonke laar, zei dat bij hoge windsnelheden het gevaar op zee groot was. Op 5 februari, toen de bemanning weigerde zee te kie zen, was er zware storm. Volgens de des kundige was dit er een, die gemiddeld één maal per jaar voorkomt. Aan de hand van weerkaarten toonde hij vervolgens aan hoeveel uur de storm met windsnelheden van tien tot elf meter per seconde (maar windstoten met een dubbele snelheid komen dan ook vaak voor) op die dag in februari had geduurd. De deskundige verklaarde ook, dat hij nog nooit van een weercommissie had ge hoord. „Zeevarenden hebben een goede kijk op het weer. Dat hebben onderzoekin gen uitgewezen. Hun verwachtingen stem men heel vaak overeen met die van het K.N.M.I. Naar mijn mening was het on verantwoord om uit te varen. Ik zou niet graag zijn meegegaan," aldus de heer Den Tonkelaar. De procureur-generaal, mr. Aberson, Advertentie de speciale grote capaciteit en enorme heteluchtspreiding uitgevoerd met glasdeuren en vloerplaat Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Doris van Paramaribo: IJssel, Rotterdam; Hector, Rot terdam; Dixy Porr, Rahe; Geestemunde, Bremen; Sylt, Gronigen: Baarn, Antwerpen; Jaarstroom, Fowey; Fivelborg, Colchester, kunstmest laden Hoogovens; Hinde, Londen; David, Basse Indre, coils voor Hoogovens; Richmond Queen, Swansea; Thorwald, Brunsbüttel; Andalien. Bremen; Hon- testroom, Hull; Darlington, Goole; Castor, Lon den; Maas, Rotterdam; Gloria, Fowey; Nieuwe Waterweg, Londen; Doggersbank, Harlingen; Di do, Porsgrunn; Tilly, Gruvon; Boskoop, Brighton. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Wirn 1 van Grebbestad, hout voor Amsterdam; Bjorn Calu- sen, Archangel; Donata, Londen, oud papier voor Wormerveer; Lingestroom, Londen, Hoogvliet, Sandvik, hout voor Zaandam; Eemstroom, Leith. Donderdag uit IJmuiden vertrokken: St. Jean naar Duinkerken; Schippersgracht, Antwerpen; Lotus, Kingslyn, kunstmest van de Hoogovens; Luna, Antwerpen, gesleept door Atlas en Argus; Fen, Rochester, stijfsel van Wormerveer; Europa. Dagenham, walsmateriaal Hoogovens; Ville de Mena, Basse Indre, coils van Hoogovens; Norman Qucen, Oostende; Jacob Teekman, Antwerpen; •\debclla Lykes, Antwerpen; Namhae, Antwer pen. ledig Hoogovens; Lucas Bols 1, Antwerpen: V/andsbek, Bordeaux; Henja, Felixtowe, kunst mest, van Hoogovens; Capetan Koskoe, Gdynia: Aeneas,Gibraltar; Zaanstroom, Rotterdam; Vecht stroom, Manchester; Libellae, Rotterdam, ledig van Zaandam; Wurzburg, Rotterdam; Salvinia, Xpila. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Westertoren naar Aden: Swift, Harlingen; IJssel. Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). zei dat als er geen C.A.O. had bestaan, in dit geval artikel 398 van het Wetboek van Strafrecht in werking zou zijn getreden, aangezien de bemanningsleden een bevel niet hadden opgevolgd. Op dit ernstige strafbare feit staat een maximale gevan genisstraf van twee jaar. Indien er nu een conflict is tussen werk gever en werknemer bemiddelt een arbi ter, in dit geval de weercommissie. „Mijns inziens hebben de leden van deze com missie echter summier beraadslaagd, na dat ze naar de lucht hadden gekeken al dus de procureur generaal. Het besluit van deze commissie is bindend en appèl is volgens de C.A.O. niet mogelijk. Het hoofdverweer van de bemanningsleden is dat de beslissing van de weercommissie niet op „regelmatige wijze" is genomen. Maar het is niet belangrijk op welke wij ze deze beslissing is genomen, dat gaat de schepelingen niet aan. De vraag is al leen maar of de vissers ondanks wat er is gebeurd toch mochten zeggen: „wij va ren niet," zo zei mr. Aberson. Hij kon zich evenwel voorstellen, dat de bemanning er niets voor voelde uit te va ren, maar zij heeft geen gehoor gegeven aan een bevel. Daarom wilde de procu reur-generaal bevestiging van het vonnis van de Haarlemse Rechtbank. Onredelijk bevel Verdediger mr. Van Wijk had een me morie van grieven tegen het vonnis van de Haarlemse rechter opgesteld. Onder meer zag hij niet in, dat er sprake is van samenspanning, daar ieder der beman ningsleden afzonderlijk dienst heeft ge weigerd. Over de werkcommissie zei de verdediger, dat van de drie leden twee in de zaak waren gekend en dat een plaats vervanger nog gauw moest worden ge zocht. „De plaatsvervanger moet bepaald zijn," zo riep mr. Van Wijk uit. Hij noem de het een wantoestand, dat een weercom missie een machtspositie inneemt. ,Het bevel was onredelijk. Dat zei ook de rechtbank in Haarlem. Talrijke sche pen bleven binnen, de loodsdienst was ge staakt en anderen hadden de bemannings leden van de „Haarlem" gesteund in hun besluit om thuis te blijven. Het conflict ligt hier tussen winsJbejag. en. veiligheid. Dë belangen van de mens moeten worden behartigd in dit geval, niet die van de han del," zei verdediger, waarna hij vernieti ging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank vroeg. De uitspraak is donderdag 15 oktober. De handbalvereniging „IJmond" gaat zondag een drukke wedstrijddag tege moet, aangezien alle elftallen in het veld komen. De dames van IJmond I, die in het Haar lemse toernooi met twee overwinningen een goede oefening hebben gehad, zullen het in de uitwedstrijd tegen TYBB I-da- mes heel wat moeilijker krijgen. TYBB en het Hillegomse Concordia worden nu reeds gedoodverfd als de sterkste tegen standers in de afdeling en zouden de IJmond-dames dus kunnen winnen, dan is er voor deze competitie al veel bereikt. De IJmond 2-dames, die op „Schoonen- berg" de dames van Full Speed 2 bezoe ken, moeten in staat worden geacht de ze wedstrijd te winnen. De nederlaag tegen het Utrechtse Sport Vereent zal de IJmond 1-heren nu wel sti muleren om in de thuiswedstrijd tegen Concordia I al het mogelijke te doen de winstpunten in eigen huis te houden. Er zal flink aangepakt moeten worden om de stevige Concordia-ploeg er onder te hou den. Het afwisselende spel van de Zandvoort- meeuwen 2-heren die IJmond 2 bezoeken kan de Velsenaren alleen maar doen wa ken over eigen krachten om de overwin ning te behalen. In de wedstrijd IJmond 3THB I (heren) mag een gemakkelijke taak voor de IJmuiders worden geacht, maar in Haarlem zal IJmond 4 (heren) het vermoedelijk niet tegen De Blinkert 2 kunnen bolwerken. Het jeugdprogramma vermeldt: meisjes aspiranten: IJmond 1ZVM 1; IJmond 2 Concordia (Hillegom); THB 1IJmond 3; Rapiditas 1IJmond 4; IJmond 5ADO 2; IJmond 6Full Speed 3. Jongens-aspi ranten: IJmond 2IJmond 1; IJmond 5 IJmond 3; De Blinkert 3IJmond 4. Meisjes junioren: IJmond 1Rapiditas 1; IJmond 2ZVM 1. Jongensjunioren: RapiditasIJmond. De opstellingen zijn: Dames IJmond 1: W. Schoorl; C. Blom en J. Siebers; D. Bonekamp, R. Uitenhuis en W. Honig; D. Marckelbach, G. Slatman, H. Boom, W. v. d. Kuil en T. Schuit. Heren IJmond 1: J. Böhm; B Beentjes en J Wolters; A. Visser, H. Boom en H Bobeldijk; E Jon ker, E. Sauer, G. Kramer, K. Klesser en G. Noomen. Dat WIJ in staat is behoorlijke wed strijden te spelen, bewees ze zaterdag door in een spannend duel Kennemerland, dat nog geen verliespunt had, het eerste ge lijkspel af te dwingen. Daarom gaan zij vol vertrouwen zater dag naar het Alkmaarse Jong-Holland. Als de voorhoede nu ook nog wat beter inge speeld raakt is een gelijkspel geenszins denkbeeldig. Het tweede elftal trekt naar Kennemer land 2 en zal nu wel meer tegenstand ont moeten, dan in de voorgaande wedstrijden Want de mensen uit Bloemendaal hebben slechts 1 punt minder dan de VVIJ'ers. EN COV«^ Ter gelegenheid van ons 8-jarig bestaan kwaliteits heren-, jongens- of werkoverhemd (u mag zelf uitzoeken) tegen y2 prijs Bij aankoop van minstens 25. Breestraat 17, Beverwijk De zeesleper „Noordholland" al een maand zonder taal of teken ergens op zee heeft zijn verblijfplaats opgegeven. Het vlaggeschip van de Wijsmullervloot is op 30 september in New Orleans aangekomen. De „Zeeland" is op 30 september aange komen te Tandjong Priok met drie bakken van Hongkong. De „Cycloop" was op 29 september 200 mijl ten zuidoosten van Teneriffe, met drie motordekschepen naar Lagos, West-Afrika. De „Titan" heeft op 30 september het Belgische motorschip „Emergo 3" met ma- chineschade en lekkage binnengesleept te Lowestoft. De „Friesland" bevond zich op 23 septem ber te Montevideo. De „Simson" bevindt zich op bergings station IJmuiden, de „Hector", „Stentor" en „Nestor" zijn in IJmuiden in de haven dienst. De stichting „Evangelie en Industrie IJmond" organiseert maandag 12 oktober om half acht een openbare vergadering in het Kennemerstatenhuis, Velserweg 12 te Beverwijk. Mr. W. A. Kist te Oegstgeest zal dan spreken over „Bedreigde en be loofde menselijkheid". De spreker is di recteur van het oecumenisch vormings centrum „Oud-Poelgeest". Het bestuur schrijft in zijn inleiding tot deze bijeenkomst, dat de belangstelling voor de menselijke factor in de industrie hand over hand toeneemt. Het wordt steeds duidelijker dat de kern van het so ciale vraagstuk is gelegen in de mense lijke verhoudingen. Zijn wij bereid van hoog tot laag elkaar als medemensen te aanvaarden en daar uit de konsekwenties te trekken? vragen de industriepredikanten, ds. Homans en ds. Leenman. Waar liggen de gevaren die deze medemenselijkheid bedreigen? Waar liggen de bronnen waaruit waarachtige so lidariteit kan ontstaan? Veel gesprekken in de groepen cirkelen om die vragen. Het doel van de samenkomsten in het „Statenhuis" is aan het werk van de Stich ting dat grotendeels in stilte gebeurt, gro tere bekendheid te geven en een toene mende kring van belangstellenden in de gelegenheid te stellen met de arbeid van „Evangelie en Industrie" mee te leven. Want de vragen waar men mee bezig is zijn de vragen van allen die in de indus trie werkzaam zijn. ZOALS WIJ GISTEREN schreven, heeft men nu in de praktijk bewezen, dat het mogelijk is de met trawlers gevangen vis van de ene boot naar de andere over te brengen. Hiermee is een belangrijke schakel tot stand gekomen in het proces dat leidt naar geheel nieuwe vangstmethoden, zoals die op het F.A.O.- congres al door C. Birkhoff zijn gepropageerd. In de Allgemeine Deutsche Fisch- wirftschaftzeitung geeft hij zijn laatste visie op het probleem, waarin hij tal van belangrijke opmerkingen maakt. Zo is hij van mening, dat overbevissing alleen in kustgebieden voorlopig een gevaar is. De heer Birkhoff stelt, dat het in de huidige omstandigheden nog maar nauwe lijks mogelijk is de gehele wereldbevol king van voedsel te voorzien. Men doet alle mogelijke pogingen om de verbou wingsmethoden van landbouwprodukten te verbeteren, men bestrijdt dieren- en plantenziekten, maar een van de beste methoden om de voedingsbehoefte beter te dekken is het verder uitbouwen van de visserij. Men is wel tot de conclusie ge komen, dat een direct overbevissingsge- baar voorlopig pas in de vanggebieden bij de kust bestaat. De wezenlijkste invloed op de visstand wordt uitgeoefend door de veranderingen in de omgeving van de vissen, waardoor alleen al de voeding van de vissen wordt beïnvloed. De vangmiddelen moeten daar om zo weinig aan de plaats van de visserij gebonden zijn, dat men zich snel kan aan passen aan verplaatsing van het vang gebied. De visserij zal zich dan ook in de toe komst volgens Birkhoff verder van huis moeten begeven, daar anders inderdaad door de steeds verder gaande intensi vering van de visserij overbevissing ont staat op beperkte visgronden. Er zijn echter technische moeilijkheden, die dit niet zonder meer uitvoerbaar ma ken, maar juist het overbrengen van vis van het ene schip naar het andere heeft veel bezwaren weggenomen. Het is nu eenmaal zo, dat alleen opererende traw lers beperkt zijn in hun optreden. Ook een moderne fabriekstrawler kan om vangtechnische redenen maar tot ongeveer negentig meter lang worden, als het een hektrawler is .De waterverplaatsing zou dan 4700 ton zijn, de mogelijke lading 1900 Advertentie PLATENSPELERS en VERSTERKERS PLEIN 1945 No. 4 - TELEFOON £561 GRAMMOFOONPLATEN Donderdagmiddag is ten overstaan van de heer R. van Stuivenberg, candidaat-no- taris, plaatsvervanger van wijlen T. C. A. Bölger te Beverwijk, in het veilingge bouw Het Centrum te Beverwijk openbaar een vijftal woonhuizen ten verkoop aange boden, waarvoor veel belangstelling be stond. Het woonhuis Alkmaarseweg 164 werd opgeboden door de heer J. W. J. Rumping te Beverwijk en werd bij afslag niet ge mijnd. Totaal 16.300. Perceel Alkmaar seweg 247 werd door de heer P. Lensen te Beverwijk opgeboden tot 2800 en per ceel Alkmaarseweg 249 tot ƒ2100. In com binatie stonden de percelen op ƒ4900, ze werden door de heer J. Nijmeijer te Vel- sen-Noord gemijnd op 550, die dus eige naar werd voor ƒ5450. De heer Offeijg- sen uit Amsterdam bood voor perceel Dek kerstraat 1 tot 5100, doch de heer H. Jaapies mijnde dit af op 400, voor de heer A. W. Rumping te Beverwijk. Het laatste pei'ceel, C. H. Moensstraat 14 werd opgeboden door de heer J. Blom tot 5400, en mevrouw J. Scholts uit Santpoort werd voor 160 méér eigenaresse. De aanvoer van peen bestemd voor de export was donderdag nog groter dan dinsdag op de veilitig van Ons Belang te Castricum. Was er dinsdag 90.000. kilo, thans kwam er precies 100 ton onder de klok, waarvan alleen voor de A.-kwaliteit geen belang stelling bestond. Voor de overige kwa liteiten was ook nu weer flinke animo ge tuige de noteringen die vooral voor de B-peen weer vrij hoog waren, want hier voor werd tot 22.50 per 100 kilo betaald. De overige prijsnoteringen waren. Peen B. 16,30-22,50; peen C. ƒ14,60- 16,90; peen D. 14,50-/ 16,00; peen O. 9,10-14,00; Een partijtje sjalotten ging voor de prijs van 29 cent per kilo in andere handen over. NIEUW EHBO-BESTUUR Op oen onlangs gehouden algemene le denvergadering van de EHBO afdeling IJmuiden is het bestuur als volgt samen gesteld: G. Nuijen, voorzitter; J. Breider, secretaris, Schoutenstraat 15, IJmuiden; Th. van Mierlo, penningmeester; mevrouw J v. d. Steen en de heer A. Poppe, com missarissen. De nieuwe cursus begint op 15 oktober. Nieuwe leden kunnen zich hiervoor op geven aan bovenvermeld adres en tevens donderdagsavonds in gebouw Cultureel Centrum van 20 tot 22 uur. De lessen worden gegeven door dokter Wuite, terwijl de heer Bakker als instruc teur optreedt. A mateurtoneel Voor de opening van het winterseizoen van de Katholieke Culturele Commissie te Beverwijk, hetgeen donderdagavond in het Kennemer theater geschiedde, had het bestuur de katholieke toneelvereniging „Ludamus" uit Haarlem uitgenodigd, die aan deze invitatie gevolg heeft gegeven met een opvoering van „Goud en antiek". Dit onderhoudende toneelspel is ëok in de IJmond reeds verscheidene malen door amateurverenigingen opgevoerd en in dit blad besproken, zodat een resumé van de intrige gevoeglijk achterwege kan blijven. Wanneer wij ons dus geheel tot de voor stelling bepalen dan kunnen wij hierover betrekkelijk kort zijn. En wel omdat het ons is voorgekomen, dat „Ludamus" zich enigszins slordig op deze „uitkoop" heeft voorbereid. Niet alleen dat de tekstken nis veel te wensen overliet, hetgeen enige storende hiaten in het spelverloop ten ge volge had, ook bij de uitbeelding van di verse voorname rollen ontbrak nu net de effectuering, welke deze figuren zou heb ben afgerond. Allemaal kleinigheden wel licht, doch in totaal betekenden zij toch een tekort, dat bij enkele repetities meer waarschijnlijk door regisseur Laszló J. Bubenik zou zijn opgeheven. Zelf zouden wij hem gaarne attent maken op de fou tieve plaatsing van de grote tafel, waar- door het publiek bijna volledig het ge zicht werd benomen op de smeltoven die in de handeling toch zulk een voorname rol vervult. Tot de spelers die geen correctie behoe ven, behoorden de dames Dora van der Linden, Els de Zwager en Paule de Nez; de eerste door haar kostelijk getypeerde juffrouw Catt en de beide anderen met haar charmante en levendige uitbeelding van Margaret en Joan. Bij de heren was dit Joop Seignette, die een zwierige zee man met verlof vertolkte. Bij Joep van der Broek misten wij echter als Descius Heiss de bonhomie en de artistieke ver fijning, die hem als bewoner van een der gelijke met smaak ingerichte omgeving aannemelijk moest maken. Wij kunnen dit euvel niet beter aangeven dan door erop te wijzen, dat hij steeds over „meziek" sprak. Hij trachtte het noodzakelijk overwicht op zijn omgeving dan ook te bereiken door ruwer te zijn dan de inbrekers met wie hij in aanraking komt, terwijl dit prestige juist op subtieler eigenschappen moet berusten. Door dit verschil in ka rakter ging een te groot deel van de te genstelling verloren tussen hem en de man uit de onderwereld, die door Joop Geels werd uitgebeeld. Archie Fellows ten slotte zou nog geraffineerder en „trei teriger" gespeeld moeten zijn, dan dit nu door Henk Hirs geschiedde, ofschoon hij toch een eind in de goede richting kwam „Ludamus" heeft ongetwijfeld het goede materiaal voor dit stuk van Edward Percy, alleen mocht dit uit de desbetref fende voorstelling nog niet voldoende blij ken. J.V.D Donderdagavond was het feest bij de N.V. Hera te IJmuiden. Op die dag was haar boekhouder, de heer J. J. Klut 40 jaar in dienst. Om half elf 's morgens was de jubilaris vergezeld van zijn echtgenote en kinderen alsmede van de directie en enige collega's der N.V. Hera op het raadhuis te Velsen aanwezig om van burgemeester M. M. Kwint een koninklijke onderscheiding goud in ontvangst te nemén. Na deze plechtigheid begaf men zich naar het bedrijf, waar in de met bloemen ver sierde kantine het gehele personeel ver zameld was om de heer Klut te huldigen. Nadat de directeur, de heer L. R. Brilman hem in een uitvoerige lofrede had toege sproken, bood hij hem namens het bedrijf een bandrecorder aan, welke inmiddels reeds in werking was gesteld, zodat de ge hele gebeurtenis is vastgelegd. Behalve de directeur spraken nog de heren Prins en Starreveld namens het personeel, waarbij een fototoestel werd overhandigd en voer de namens de rederij „De Marezaten" haar directeur, ir. W. Polderman, het woord. Vervolgens werden enige stemmen van oud-medewerkers, die tevoren op de band waren vastgelegd, tot groot genoegen van alle aanwezigen ten gehore gebracht. Het feest werd later in huiselijke kring voort gezet. Voor de N.V. Hera en de heer Klut was het een gedenkwaardige dag. ton. Daarom er zijn nog wel meer re denen gaat de ontwikkeling meer in de richting van fabrieksmoederschepen met vangvloten. Dit systeem biedt vele mo gelijkheden, waarop we nader terugkomen. Bingo, het hondje dat als verstekeling in Australië aan boord van de „Johan van Oldebarneveldt" was gekomen, is toch met de familie Mekenkamp mee naar IJmuiden gegaan om de plaats van de ver miste Bobby in te nemen. Als Bobby ech ter nog wordt gevonden dan neemt de ge trouwde dochter van de heer en mevrouw Mekenkamp Bingo mee. „Bingo zal zich in IJmuiden best op zijn gemak voelen", zegt mevrouw Meken kamp, „Hij is een echte „waterrot". Drie weken lang mag het hondje alleen aan de lijn naar buiten. Het mag in die tijd geen andere honden aanraken. Dat is voor schrift van de gezondheidsdienst. Bingo heeft een lief en aanhankelijk karakter. Hij is veel zachtaardiger dan de terrier Bobby. „Natuurlijk waren wij teleurge steld dat Bobby niet aan boord van de „Jo han" was, maar dat oma gehuild heeft, zoals in een van de kranten stond, is abso luut niet waar". Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van de Hervormde Goede Herderkerk aan de Velserduinweg, wer den woensdag en donderdag voor de le den van deze gemeente feestavonden ge geven in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan. Jongeren en ouderen uit de gemeente hadden daartoe zelf een amusementsprogramma samengesteld dat op beide avonden met groot succes werd opgevoerd. Het was de heer H. Remiëns, die don derdag de avond opende met gebed, waar na hij aan de hand van Johannes 2 een korte meditatie hield. „Wij vieren geen feest om het pretje. Wij willen ook Jezus Christus op ons feest hebben," aldus de heer Remiëns, die verder de viering van het zilveren jubileum zag als een afslui ting van het jaar, waarin een streep door de schuld op het kerkgebouw werd ge haald. Hij memoreerde de grote opbrengst van feestgaven en collecten. Het programma dat daarna werd uitge voerd was zeer gevarieerd. Zo kregen de talrijke aanwezigen een indruk van het zondagsschoolwerk van vijftig jaar gele den. Deze één-akter had het karakter van een parodie, waarvan de aanwezigen ge noten. Zo ook van de muziek door „The Blue Stars" ten gehore gebracht. Tom Manders verscheen ook nog ten tonele, al was hij niet de echte. Ook trad de toneel groep van de Goede Herderkerk enkele malen op. Woensdagavond zong het kerk koor aan het. begin en einde van de avond, maar donderdagavond ontbrak de zang. H eemskerk Het departement Heemskerk van de Maatschappij tot Nut. van 't Algemeen heeft in zaal Dam de jaarvergadering ge houden. De voorzitter de heer J. D. Vossel- man Bosch vertelde in zijn openingswoord dat de Heemskerkse leden in de gelegen heid worden gesteld om een voorstelling bij te wonen van dansparodiste en meta morfosen-kunstenares Cilly Wang. Ter gelegenheid van het honderdvijfenzeven- tigjarig bestaan van ,,'t Nut" wordt door deze kunstenares een tournee door Neder land gemaakt. Vijfentachtig plaatsen zijn beschikbaar gesteld voor de voorstelling die op dins dag 12 januari in de Stadsschouwburg te Haarlem wordt gegeven. Het ligt in de oedoeling van het bestuur om gezamenlijk per autobus naar Haarlem te gaan. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer H. v. d. Wel bleek, dat het depar tement een succesvol seizoen achter de rug heeft. Het ledental stijgt nog steeds en bedraagt thans honderdvijfentachtig. De aftredende bestuursleden mejuf frouw H. Kranendonk en de heren C. Jongejans en J. H. Schipper werden her kozen. Tot slot wekte de voorzitter de aan wezigen op te trachten leden te winnen zodat men in staat is nog betere pro gramma's samen te stellen. De afdeling Heemskerk van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur koestert het voornemen om bij voldoende interesse een cursus in motorenkennis te organiseren. Inlichtingen en opgave tot deelneming kunnen tot en met 5 oktober plaatsvinden bij de bestuursleden. OPRICHTING KORFBALVERENIGING De Noordhollandse korfbalbond koestert het voornemen om te trachten in Heems kerk een korfbalvereniging op te richten. Om te beginnen wil men een demon stratie-avond houden. Er zullen stappen worden ondernomen om gelegenheid tot training te verkrijgen op één van de aan wezige sportvelden en in de winter in een zaal. Aanmeldingen voor het lidmaatschan kunnen plaatsvinden aan het adres Van Coevenhovenstraat 10. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Wilhelmus C. M.. z. van A. J. v. Lieshout en M. T. Sijm; Johanna P. M.. d. van S. Geldermans en M. K. Nibbe- ring te Beverwijk; Anna Th. A., d. van G. H. de Ruyter en A. Zonneveld; Ma- riëtte, d. van W L. Werlieh en R. Codee; Harry V., z. van PI. J. W. Schouten en C. Bos; Nicolaas C. M„ z. van G. Aarden burg en J. J. Beentjes; Anthonie J. P., z. van J. C. van der Son en J. M. Bakker te Velsen. GETROUWD: C. J. de Wildt en A. M Smit te Heemskerk; P J. Beentjes en C M. Neele te Heemskerk. Advertentie Dubbelrij auto-coat. Kanten bewerkt met sierstiksels. Zeer vlot model f 69.- Marktplein - L. Nieuwstr. Telefoon 4206 De tafeltennisclub Heemskerk heeft haar jaarlijkse wedstrijden om het club kampioenschap gehouden. Winnaar bij de junioren werd G. Duineveld, die in het bezit kwam van de wisselbeker. Bij de senioren waren het de heren M. Kwantus, K. de Wit en Y. Bruin, die zich in de fi nale wisten te plaatsen. Laatstgenoemde wist winnaar te worden en kreeg even eens een wisselbeker. Tweede werd M. Kwantus en K. de Wit werd derde. „VAN ANDER RAS" BIJ TA VEM De Heemskerkse toneelvereniging „Ta- venu" heeft voor haar eerste uitvoering in het nieuwe seizoen in studie genomen het toneelspel van Arn. d'Usseau en James Cow „Van ander ras". Dit spel behandelt het probleem van de rassendiscriminatie in Amerika. SANTOS-COLLECTE Op zondag 4 oktober wordt in Heems kerk de jaarlijkse speldjesdag gehouden ten behoeve van „Santos". De baten hiervan worden aangewend ter oplossing van moeilijkheden bij mid denstanders. Ook anderen kunnen hier echter profijt van trekken. Castricum In hotel Borst te Bakkum is donderdag avond de afdeling Bakkum van het Katho lieke Vrouwen Gilde opgericht. De pre sidente van de afdeling Castricum, me vrouw Smeets, kon op de eerste bijeen komst van de nieuwe afdeling, die 180 le den telt, reeds meer dan 100 leden welkom heten, allen oud-leden van de afdeling Castricum. Tot voorlopige bestuursters werden de volgende dames gekozen: pre sidente mevrouw A. Peeters; secretares se mevrouw A. v. d. Kaay; penningmees- teresse mevrouw A. Hemels en bestuurs leden de dames G. van Velzen en N. Bij man. Op deze eerste bijeenkomst waarop te vens bekend werd gemaakt dat pastoor de Wit de geestelijke adviseur der afde ling zal zijn, heeft mevrouw Smitshuizen uit Haarlem (diocesaan presidente van de afdelingen Haarlem en den Haag) de nieuwe afdeling toegesproken over de taak van de vrouw in gezin, kerk en maatschap pij. Zij belichtte verschillende facetten van het proces om de vrouw bewust te maken van haar taak, zij moet zich daar bij vergewissen van de huidige levens sfeer. Daarna werden nog verschillende discussies gevoerd over het nieuwe pro gramma dat de leden is aangeboden. Dat het de afdeling Bakkum ernst is met de plannen haar leden reeds het eer ste seizoen een goed en interessant pro gramma te bieden, blijkt uit onderstaande opgave van verschillende onderdelen van dit programma waarbij vergaderingsstof en lezingavonden worden afgewisseld met bijeenkomsten. Zo is er onder anderen op 23 november een culturele avond waarop het Castri- cums vrouwenkoor (met succes reeds ver scheidene malen voor de radio opgetre den) voor het voetlicht zal komen voor de leden. Op 29 december is er een kersta vond en bij voldoende deelname zal er op 27 januari 1960 een kinder-show worden gehouden van eigen gemaakte kleding stukken. Voorts staat er nog een toneelavond op het programma voor 3 februari en ten slotte in mei een uitstapje waarvoor men reeds thans grote plannen heeft. cccooooooooooc<xxxxxxxxxx<xxyYxyx>roc<Jocoooooooooooooooc>: U kunt hel uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingei (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE rrOCOCOOCOr*YVYv>

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7