De verdwijning van de oude hbs dient algemene vorming Duitse „Stahlhelm" predikt de ouderwetse soldatengeest „Export heeft slecht gewerkt en vele bollen zijn weggegooid" Onderwijs in nieuwe banen Vroegere bankbediende verdacht van fraude Gas- en stroomdiefstal berecht Bond van Bloembollenhandelaren Amsterdamse tram van heden af duurder Zaanstreek in rep en roer door vals brandalarm Polen en Turkije betwisten elkaar vrijkomende zetel Eerste wereldcongres over industriële vormgeving Avonturier vervalste paspoorten Haarlemse rechtbank Onderwijzer vervalste re$u van het kantongerecht Hechtenis geëist wegens grove schuld aan botsing ZOAVO wil UNO-controle in Laos bestendigen VRIJDAG 2 OKTOBER 1959 9 (Door dr. J. A. G. van der Veer, rector van het Stedelijk Gymnasium te Utrecht) Hoe men het voorstel van minister Cals, blijkens het door deze ingediende ontwerp van wet op het voortgezette onderwijs, om de oude hbs met naam en al te doen ver dwijnen en haar taak op te delen tussen Atheneum en de HAVO-school, beoordeelt, hangt natuurlijk ten zeerste af van het standpunt dat men inneemt. De echte hbs-mensen zullen vooral de verlenging van de cursusduur betreuren, omdat er toch nog altijd een niet te verwaarlozen percentage leerlingen is, dat deze oplei ding in vijf jaar voltooit. De verandering betekent echter een verbetering, wanneer men het volgende overweegt. Op zichzelf is het reeds vreemd, dat men in Nederland zowel na een zesjarige voor opleiding (gymnasium) als na een vijfja rige (hbs) toegang verkrijgt tot het afleg gen van universitaire examens. De parate, feitelijke kennis van de hbs-leerling is, voor zover deze te vergelijken valt, mis schien even groot als die van de gymna siast, maar in algemene vorming staat de gemiddelde hbs-leerling achter. Dat nu ook de nieuwe hbs, in het gewaad van het Atheneum, door zijn langere duur meer kan bijdragen tot de algemene vorming van de leerling, is als een voordeel te beschouwen. Dit klemt des te meer, omdat het wets- ontwerp-Cals beoogt ook die leerlingen bij het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs te krijgen, die wel over de ver standelijke capaciteiten, maar vaak niet over de benodigde culturele habitus be schikken. Juist dit aspect van het onder wijs komt de laatste decennia meer naar voren. Voor de school ligt hier een grote taak. De maatschappelijke cpleiding van de hbs wordt overgenomen door het hoger al gemeen voortgezet onderwijs (HAVO), in leerstof ongeveer te vergelijken met de huidige middelbare meisjesschool en de middelbare handelsdagschool. Of deze nieuwe geschapen havo-school zal aan slaan, is op dit moment niet te zeggen. Het bedrijfsleven verklaart wel, dat het behoefte heeft aan aldus opgeleide men sen, maar de toekomst moet leren, of dit juist is. De essentie In het eerste artikel hebben wij reeds uiteengezet, dat de essentie van het wets- ontwerp-Cals bestaat in vrijheid en diffe rentiatie, waardoor iedere Nederlander na het volgen van het basis-onderwijs kan deelnemen aan die vorm van onderwijs, welke het best beantwoordt aan zijn capa citeiten. Natuurlijk is dit geen gloednieuw ver schijnsel in onze samenleving. Dank zij het feit dat steeds grotere groepen van de Nederlandse bevolking op hoger levens niveau komen, zoekt ieder die opleiding en vorming, welke hem het meest perspec tieven bieden. Aldus ziet men nieuwe vormen van on derwijs ontstaan en bestaande vormen evolueren of verdwijnen. Nieuw in het wetsontwerp echter is dat de aansluiting tussen de verschillende vor men van voortgezet onderwijs vloeiender zal worden, om op die wijze het euvel van de verkeerde schoolkeus en het daarmee samenhangende probleem van blijven-zit- ten en vastlopen te bestrijden. Het wetsontwerp onderscheidt tweeërlei vorm van aansluiting: de horizontale en de verticale. Hiervan verdient de horizon tale het meest onze aandacht. Hieronder verstaat het wetsontwerp het op elkaar afstemmen van leerplannen bij verschil lende onderwijsvormen voor leerlingen van dezelfde leeftijdsgroep zodat in begin sel zonder enig tijdverlies overgang van de ene naar de andere vorm en dan naar een overeenkomstig leerjaar mogelijk is. Hier staan we dan voor het probleem, hoe men zo goed en zo snel mogelijk kan bepalen, wat de capaciteiten van een leer ling zijn. Vermoedelijk is dit het moeilijkste vraagstuk van het gehele voortgezette on derwijs, dat eigenlijk in nog geen enkel land bevredigend is opgelost en altijd gro te moeilijkheden zal blijven opleveren. Want het gaat erom uit het kind te halen wat er in zit en tegelijkertijd een bepaald niveau van onderwijs te hand haven, die in de praktijk nogal eens lijnrecht tegenover elkaar staan. Het verschijnsel, dat ouders maar al te vaak te hoog grijpen bij de schoolkeus van hun kinderen en menige school hiertegen te mat optreedt speelt hierin een belang rijke rol. Omdat het voorbereidend wetenschap pelijk en het algemeen voortgezet onder wijs in deze de hoogste eisen stellen, klemt het probleem van de horizontale binding hier het meest. Tot nu toe stond in dit res sort van onderwijs de selectie op de voor grond: men trachtte te bepalen, wie ge schikt was voor het desbetreffende school stelsel en wees de rest af. Het bijna uit sluitend middel was (en is) hiervoor het toelatingsexamen, waartegen in de loop der tijden vooral van onderwijszijde, gro te bezwaren gerezen zijn. Het lager onderwijs voelt zich door de druk ervan in zijn ontplooiing belemmerd, maar het voornaamste bezwaar is wel, dat het als selectiemiddel niet voldoende is. Men kan nl. van een prestatie op het toelatingsexamen vaak niet zien, of deze berust op intelligentie of op dressuur. Het wetsontwerp legt alweer in overeen stemming met het elck wat wils meer de nadruk op determinatie dan op selec tie, meer op geschiktheidsonderzoek dan op schifting en kent dan ook geen toela tingsexamen als enig verplicht selectie middel. Indien wij de betrokken wetspas- sage juist interpreteren, mag er nog wel een toelatingsexamen door de opnemende school worden afgenomen, maar dit mag niet als enige maatstaf gebruikt worden bij de opneming van leerlingen. Het wetsontwerp noemt echter een aan- al andere wijzen van determinatie, waar- loor men geen directe behoefte meer zal hebben aan het in de praktijk zo proble- natisch geworden toelatingsexamen. Proefklas Hieronder valt de proefklas op, die als "olgt geïntroduceerd wordt: Een proefklas heeft ten doel in een aan tal lessen (1624)de leerlingen op hun geschiktheid voor het voor hen gewenste schooltype te beoordelen en wel in een periode, voorafgaande aan het nieuwe schooljaar. De opzet, de regeling en de uit voering van deze lessen zullen, zo enigs zins mogelijk, in nauwe samenwerking tus sen afleverende en ontvangende scholen dienen te geschieden. Het onderwijs mag niet volgens vaste schema's worden ge geven, mede om te voorkomen, dat de kinderen erop worden afgericht. De mi nister is niet van oordeel, dat alle tot het voortgezet onderwijs (VWO, HAVO, MAVO) toe te laten leerlingen aan een proefklas zouden moeten deelnemen. Hij zou onderscheid willen maken tussen a) leerlingen, over wie tussen het hoofd van de afleverende school en de rector/di recteur van de ontvangende school over eenstemming bestaat, dat geen nader on derzoek nodig is, en b) leerlingen, ten aan zien van wie die overeenstemming niet be staat en voor wie in de proefklas gelegen heid bestaat blijk te geven, dat zij voor toelating in aanmerking komen." Het is een stap vooruit, dat de proefklas in de wet zal opgenomen worden. Indien men echter volgt, wat de minister zou wil len, ontstaan er wel enige praktische moei lijkheden. Het wetsontwerp maakt im mers onderscheid tussen leerlingen, over wie geen twijfel bestaat en over wie wel twijfel bestaat met betrekking tot de toe lating. Dit betekent dat het oordeel van de lagere school een grote rol gaat spe len bij de bepaling, of er nog een nader onderzoek in de vorm van een proefklas nodig is of niet. Iedere onderwijsman weet, hoezeer de oordeelvellingen van de onder scheidene lagere scholen in dit opzicht ver schillen, hoeveel „optimistischer" de ene lagere school is dan de andere. Aan de an dere kant zijn sommige lagere-schoolhoof- den zeer sceptisch en roepen dan wel psy- Aan het nog voor het Kamerreces van Kerstmis in behandeling ko mende wetsontwerp ter vernieu wing van het voortgezet onderwijs heeft een terzake kundige mede werker van ons blad een reeks artikelen gewijd, waarvan hierbij het tweede wordt gepubliceerd. Het eerste verscheen op 24 sept. chotechnische hulp in, soms van te betwij felen waarde. En aangezien het wetsont werp duidelijk zegt terecht dat de ontvangende school zich niet aan de ver antwoordelijkheid daarvoor mag onttrek ken, zal het erop neerkomen, dat de op nemende school uitdrukkelijk bepaalde lagere scholen moet discrimineren. Om dit te vermijden is het aan te beve len alle kandidaten in de proefklas op te nemen, waarvoor bovendien pleit, dat zg. niet-twijfelachtige leerlingen daarbij soms niet voldoen aan de verwachtingen en andere twijfelachtige leerlingen wel eens meevallen. Te weinig lessen Bepaald onvoldoende is o.i. het geringe aantal lessen, dat het wetsontwerp voor stelt voor de proefklas. Dit moet zeker verdrievoudigd worden. En daarmee ko men wij op de beperkte mogelijkheden voor de proefklas in de alledaagse prak tijk van de school. Immers de proefklas die aan de gestelde eisen beantwoordt, ont trekt te lang een aantal docenten aan het gewone schoolwerk in de drukste tijd van het jaar. Bij een aanmelding van bv. meer dan 100 leerlingen wordt het dan vrijwel onmogelijk alle kandidaten in proefklas- sen op te nemen. Indien dus het wetsont werp op grond van praktische overwegin gen de proefklas beperkt tot twijfelachti ge leerlingen en korte duur is dit aan vaardbaar, maar niet de beste oplossing. Opvallend is echter, dat het ontwerp dit compromis-karakter niet motiveert. Intussen zijn de bewoordingen van het ontwerp van dien aard dat een school, die kans ziet alle kandidaten aan de proefklas te laten deelnemen, daarin niet gehin derd wordt. (Van onze correspondent in Bonn) Onlangs heeft de „Stahlhelm" te Olden burg weer eens van zich doen spreken. Het C.D.U.-bondsdaglid de Hamburgse hoog leraar in de natuurkunde prof. dr. Pas- cual Jordan, ging daarbij fel tekeer tegen de Westduitse journalisten, die zijns in ziens, bij elke crisis van de internationale politiek bang worden. Het beeld van de Duitse soldaat moet volgens de professor in het hart van het Duitse volk opnieuw opstaan! De Stahlhelm is geen vereniging van eeuwige soldaten en oorlogsdrijvers, ver klaarde te Oldenburg de „Bundeshaupt- mann" van deze organisatie, een zekere Girgensohn. Maar het verleden van de „Stahlhelm" alsmede de uitlatingen te Oldenburg gedaan, geven weinig aanlei ding tot optimisme. De „Stahlhelm" werd in 1918 opgericht door Franz Seldte en werd een vrijkorps in de strijd tegen Duit se communisten. In 1931 kreeg de „Stahl helm" politieke betekenis door een ver bond met de nazi's van Hitier en het zo genaamde Hamburger Front. Seldte werd zelfs minister in Hitiers regering. De „Stahlhelm" werd ten slotte overgeno men door de S.A. van Hitier. Acht jaar ge leden richtte men de organisatie weer op. Het Duitse volk heeft volgens Stahlhelm- leider Jordan in de huidige situatie wat meer van de ouderwetse frontsoldaat geest nodig, als medicijn tegen allerlei ver slappende tendenzen. De Hamburgse pro fessor, die te Hamburg theoretische na tuurkunde doceert, meent dat juist de Stahlhelm-geest zo'n goed medicijn voor het Duitse volk zal zijn. Die geest laat geen ruimte voor illusies. Het Duitse volk, ver slapt door de goede dingen van het „Wirt- schaftswunder". moet weer bereidheid krijgen tot „soldatische Opfer" en genoeg krijgen van de „angst-pers". De „machtin vloed van de valse pers" moet volgens dit Bondsdaglid ingeperkt worden. „Er moet politiebescherming komen tegen tijd schriften, die een gecamoufleerde Sovjet propaganda voeren. De bevolking moet beschermd worden", riep Jordan uit, „anders blijft het nieuwe leger op één been staan". In Haren (Gr.) is een 29-jarige winkelier gearresteerd, die ervan verdacht wordt in een vorige betrekking als bankbediende fraude te hebben gepleegd. Hij nam een jaar geleden ontslag als bankbediende van de Rotterdamse Bank in Hoogeveen. In december 1958 vestigde hij zich in Haren, waar hij een sigaren magazijn annex boekhandel en hengel sportartikelen had gekocht. Hij wordt ervan verdacht in de tijd dat hij bij de bank werkzaam was een aantal effecten, eigendom van Hoogeveense in gezetenen, ten eigen bate in Amsterdam te gelde te hebben gemaakt. De waarde van deze effecten lag tussen de 20.000 en de 30.000 gulden. Een 44-jarige glasfabrikant uit Mussel- kanaal, die lange tijd op onrechtmatige wijze gas en elektriciteit zou hebben be trokken is door de Groningse rechtbank veroordeeld tot acht maanden met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier had tien maanden met aftrek geëist. De fabri kant had een plastic buis zodanig op de gasleiding aangesloten, dat hij buiten de meters om gas verkreeg. Elektriciteit verkreeg hij klandestien doordat hij een pen door het telmechanisme van de me ter had geslagen waarmee hij deze meter naar believen kon stopzetten. Het machtige sluizencomplex in de Zandkreek bij Katseveer staat thans in open verbinding met het water. Op 21 september is men begonnen de oostelijke ringdijk van de bouwput door te graven en nu stroomt dan het water vrij de schutsluis binnen. In nog geen jaar tijds werd hier een gigan- men de sluis en de tisch werk verricht: een 140 m lange, 20 m brede en 9\2 m diepe sluis werd. gegraven. Het gebruikte materiaal be stond uit 2200 ton stalen bewapening en 23.000 kubieke m beton. Het op hangen van de sluisdeuren en plaatsen van de basculebrug zal tussen 7 en 14 oktober gebeuren. Op de foto ziet plaats voor de brug. Een groot aantal leden van de Bond van Bloembollenhandelaren heeft woensdag middag in de foyer van Treslong te Hil- legom tijdens de algemene vei'gadering de gelegenheid aangegrepen om hun grieven tegen de huidige gang van zaken ken baar te maken. De voorzitter, de heer F. J. v.d. Kolk, gaf als zijn mening te ken nen, dat de export dit jaar „zeer slecht" gewerkt heeft. Men heeft zeer vele tul pen weg moeten gooien wegens beschadi ging en aantastingen door het zuur en narcissen, die waardeloos geworden wa ren door bolrot en hierdoor zullen de prij zen gestegen zijn, dit is vermoedelijk nog niet het eind van de misère, aldus de voor zitter, want ondanks alle controle zullen er toch nog wel klachten uit het buiten land komen. Hij gaf als zijn mening te ken nen, dat alle onderzoekingsinstituten hun krachten zullen moeten bundelen om een juiste bestrijding van deze kwaal te vin den. De heer Van der Kolk deed ook mede delingen over de exportcijfers tot 25 sep tember. Er is van 1 juli tot 25 september 47.428.000 kg. uitgevoerd ter waarde van 141.266.000. De cijfers in dezelfde perio de van 1958 zijn 47.203.000 kg. en 132.956.000 gulden. Deze kleine stijging kan de onrust op de binnenlandse markt niet hebben veroorzaakt. Het aanwijzen van zeven bestuursleden voor het Bedrijfschap voor de Bloembol- lenhandel heeft tot felle uitbarstingen ge leid, die gericht waren tegen de Publiek rechtelijke Bedrijfslichamen. Een van de leden stelde voor geen vertegenwoordi gers te benoemen, daar zij volgens spreker toch maar belachelijk worden gemaakt door ondeskundige werknemers vertegenwoordigers. De voorzitter bestreed deze opvatting met het argument, dat als de bond geen vertegenwoordigers zou sturen het be drijfschap toch blijft bestaan. Pas toen hij na een uiteenzetting van mr. F. J. D. Theyse verklaarde, dat het gehele be stuur van het Bedrijfschap streeft naar een vereenvoudiging van de uitvoermaat- regelen legde men zich bij de huidige si tuatie neer. Als vertegenwoordigers wer den aangewezen de heren F. J. v.d. Kolk en C. M. Roozen, met als plaatsvervangers de heren G. J. M. Vreeburg en C. N. Ne- lis, die een deelzetel zullen bezetten met het Katholiek Centraal Orgaan voor de Groothandel. De heren M. C. Driehuizen, H*J. Hylkema, W. F. Langeler, F. B. M. Nederveen en J. Tegelaar jr met als plaatsvervangers de heren B. D. Arents- horst, J. L. van Zijverden, T. Hoog, F. J. D. Theyse en A. Warnaar zullen voor de bond zitting hebben. Bij de bespreking van de binnenlandse en buitenlandse minimumprijzen en het areaal merkte de voorzitter op, dat men wel zeer ontevreden is over de gang van zaken, maar toch nog wel tevreden over datgene wat men heeft kunnen bereiken. Men heeft de vorige dag deze minimum prijzen met de buitenlandse organisaties besproken. De meningen van de buiten landers zijn zeer tegenstrijdig. Een groep vindt de prijzen te hoog, een andere groep wenst geen minimumprijzen opdat de bui tenlandse broeiers net zo goedkoop kun nen inkopen als de Hollandse en een der de groep beweert, dat dit geen reële prij zen zijn. Dit ontlokte dr. Verhage ten slot te de opmerking dat de prijzen dan nog niet zo slecht waren! Mr. Theyse zette het verloop van de besprekingen uiteen, waardoor de verga dering tot de conclusie kwam dat het nog erger had gekund. Tijdens de rondvraag werd meegedeeld dat het bestuur zal nagaan of er inderdaad honderden hectoliters plantgoed naar een boer aan de Nederlands-Duitse grens zijn gestuurd, die de bollen op zijn eigendom men in Duitsland mag telen en in- of uit voeren zonder dat de douane er naar kijkt krachtens een zeer oud servituut. Vandaag zijn in Amsterdam de nieuwe tram- en bustarieven ingegaan. Een enke le rit met overstapbevoegdheid gedurende drie kwartier kost met ingang van van daag 0,35. Vierrittenkaarten zullen 1.— kosten. De verhoging van de weekkaart tarieven is minder drastisch en de abon nementen zijn zelfs van 20.op 12.50 per maand gedaald. Voor bejaarden en kinderen blijft de mogelijkheid bestaan om een groene vijfrittenkaart voor 0,50 De oude rittenkaarten zijn nog niet di rect waardeloos geworden. Voor iedere niet gebruikte rit wordt van 8 tot 30 okto ber ƒ0,20 terugbetaald. Daarna blijft deze mogelijkheid tot 31 december bestaan bij het hoofdkantoor van het gemeentelijk vervoerbedrijf. Onbekenden hebben woensdagavond de Zaanstreek in rep en roer gebracht door aan verscheidene brandweerkorpsen, po litie en burgerlijke autoriteiten mee te delen dat in de linoleumfabriek te Krom menie een enorme brand zou woeden. Ter stond werd een groot aantal brandspuiten uit Zaandam, Koog aan de Zaan en West- zaan naar de plaats des onheils gedirigeerd. Daar voegden zich enige honderden perso nenauto's en duizenden brommers en fietsers bij uit alle hoeken van de Zaan streek. Toen de duizenden nieuwsgierigen niets zagen verspreidde zich al gauw het ge rucht dat het hier een oefening van „Be scherming Bevolking" betrof. De B.B. wist echter van niets. Merkwaardig is dat een van degenen een vrouw die het loze alarm ver spreid heeft, moet hebben geweten dat de burgemeester van Krommenie voor een vergadering in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam was. De onbekende vrouw heeft nl. dit ziekenhuis gebeld en verzocht of de burgemeester zo spoedig mogelijk naar zijn gemeente wilde komen in ver band met een zeer ernstige brand. De vrouw schijnt zich bij enkele van haar „meldingen" te hébben aangediend als „de vrouw van de wachtcommandant van Krommenie". NEW YORK (Reuter) Van gewoon lijk welingelichte zijde te New York is woensdag vernomen, dat de Amerikaan se en de Britse vertegenwoordiging bij de UNO de kandidatuur van Turkije voor de Veiligheidsraad zullen steunen en zullen trachten een Russische poging te verijde len om het aantal communistische landen in de raad uit te breiden. Turkije's tegen kandidaat is Polen. De twee landen be twisten elkaar de zetel van Japan, die aan het einde van dit jaar vrijkomt. Tot aan de Algemene Vergadering van 1955 werd de betrokken zetel als voor Oost- Europa bestemd beschouwd. In 1955 toen de verkiezing van een lid voor de zetel vastliep de Algemene Vergadering kon geen keuze maken tussen Joegoslavië en de Philippijnen hebben de twee lan den elk één van de twee jaar de zetel be zet. Verwacht wordt, dat verscheidene le den van de Afrikaans-Aziatische groep in de UNO op Polen zullen stemmen. Zeker niet minder boud ging „Bundes- hauptmann" Girgensohn te keer voor de duizend Stahlhelmleden, die te Oldenburg bijeen waren en die het zonder de rede van de ziek geworden Stahlhelmleider, de ex-generaal-veldmaarschalk Kesselring moesten doen. Er bestaat een „Stahlhelm- plan" zei de plaatsvervangende leider, waartoe ook het begrip „Wehrhaftigkeit" behoort. Hij pleitte voor een regionale verdediging met het doel ter plaatse er varen krachten te gebruiken, zoals die in de Stahlhelm aanwezig zijn. Kortom de „Stahlhelm" kraait nog altijd hetzelfde flinke soldatenlied van weleer. Met veel vlaggen, een grote parade-ach- tige optocht, met veel ouderwetse muziek, een religieuze-dienst-te-velde, kransleg- gingen, een mars naar huis en een een- pansmaaltijd trok de Stahlhelm weer fris van de lever door Oldenburg, op weg om de frontsoldatengeest te doen herleven! Alsof we nog altijd in de periode 1918- 1933 leven en alsof de gemiddelde West duitser er niet dagelijks blijk van geeft ge noeg te hebben van dit extremistische ge flonker. De „Stahlhelm" kan in elk geval wijzen op enkele ruwe vrienden: de „Jonge Euro pese Arbeidskring", een rechtse, nationa listische groep te Coburg, nam dezer da gen op een congres een resolutie aan, waarbij de schuld van de Tweede Wereld oorlog op Engeland werd afgeschoven. De garantieverklaringen van Engeland aan Polen in 1933 hadden niet ten doel om Po len te helpen, maar om het arme Duits land van Hitler in te sluiten.... En de aanval van Hitier op Polen was door de Polen zelf geprovoceerd! „Niemand minder" dan de voormalige N.S.D.A.P.-perschef, Helmüt Sundermann voerde te Coburg het woord Het zijn allemaal van veel nationaal- socialistische taaiheid getuigende zaken, die op deze wijze af en toe in de Bonds republiek naar de oppervlakte borrelen. Men vraagt zich af of Bonn het niet eens nodig vindt om iedere schijn van getuige nis en ^an trouw aan het oude nazisme de kop in te drukken. Het laten voortbestaan van dergelijke provocerende beweginkjes zal namelijk steeds weer aanleiding zijn voor het buitenland een zeker ongeloof in de democratische grondslagen van de Bondsrepubliek te koesteren. In Stockholm heeft dezer dagen, naar de stichting Instituut voor Industriële Vormgeving meldt, het eerste wereldcon gres plaats gehad van de in 1957 in Lon den opgerichte International Council of Societies of Industrial Designers, de I.C.S.I.D. (Internationale raad van de ver enigingen van industriële ontwerpers). Momenteel zijn bij deze internationale raad vijfentwintig design- of designers- organisaties uit negentien landen aange sloten. Nederland was op het congres verte genwoordigd door de Kring van Industrië le Ontwerpers (K.I.O.) en het Instituut voor Industriële vormgeving (I.I.V.). Er werd, namens beide organisaties, door ir. L. C. Kalft, van .de Philipsfabrieken te Eindhoven, een overzicht gegeven van het geen voor Nederland op het gebied van de industriële vormgeving kenmerkend is. In Nederland blijkt de propaganda voor industriële vormgeving vooral te worden gezien in het kader van het industrialisa tiebeleid. Er wordt gestreefd naar een modern kwaliteitsbegrip, waarin degelijk heid van constructie en redelijkheid van prijs gepaard worden aan een zo eenvou dig en functioneel mogelijke vormgeving. Juist door deze bijzonder nuchtere aan pak maken, aldus ir. Kalff, de Nederland se vormgevingsresultaten een kans op de internationale markt te midden van de produkten van andere landen die soms over meer verfijnde vormgevingstradities beschikken dan Nederland. Het I.C.S.I.D.-congres in Stockholm viel samen met de opening van een permanent tentoonstellingscentrum van goede Zweedse vormgeving „Svenska form". Dit tentoonstellingscentrum, dat is opgezet fh navolging van soortgelijke centrums in Londen, Kopenhagen en Oslo, beoogt aan de binnen- en buitenlandse handel een kritisch overzicht te geven van het beste dat in alle branches der gebruiksgoe- renproduktie door de Zweedse industrie wordt geboden. De officier van Justitie bij de rechtbank te 's Gravenhage heeft tien maanden ge vangenisstraf geëist tegen de 35-jarige Ne derlander Th. B., zonder vaste woon- of verblijfplaats, die in juni 1958 in Den Haag zijn paspoort had vervalst. Het was de vierde keer, dat de verdachte zich aan een dergelijk misdrijf had schuldig gemaakt. De president van de rechtbank be schreef hem als een avonturier, die zich onder meer tegenover journalisten in het nabije en midden-Oosten had voorgedaan als ballom-aarder, die van plan was per ballon de overtocht van Afrika naar Ame rika te maken. Met het verkopen van der gelijke verhalen voorzag hij in zijn onder houd. Hij wist ook herhaaldelijk reisgeld los te praten van plaatselijke Nederland se consuls. Met een vervalst paspoort reis de hij naa Karachi, waar hij van de Ne derlandse ambassade een nieuw paspoort wist los te krijgen, zeggende, dat hij zijn oude verloren had. Ook zijn nieuwe pas poort vervalste hij, volgens zijn zeggen om te voorkomen dat hij door de Pakistaanse staatsveiligheidsdienst zou worden gear resteerd wegens een politieke kwestie. Zo wel in Karachi als later in Singapore ver trok hij zonder zijn hotelrekening te beta len. „Noodgedwongen", verklaarde hij voor de rechtbank, „omdat ik moest vluch ten tijdens onlusten." In Marokko zou hij voorts een fototoestel hebben gestolen. Dit bleek volgens de officier van Justitie over duidelijk uit de processenverbaal van de Marokkaanse politie. De verdachte ver klaarde echter, dat de beschuldiging vals was geweest en was voortgekomen uit po litieke beweegredenen. De verdediger, mr. W. A. van Es uit Den Haag, vroeg de rechtbank het nog eens te proberen met een voorwaardelijke straf. Op het ogen blik zit de verdachte een straf uit voor een eerder gepleegde vervalsing van zijn paspoort. Alles is begonnen, toen hij na de oorlog uit Engeland terugkeerde waar hij bij de parachutisten had gediend. De ver dediger legde voorts een verklaring over van de voormalige leider van een Belgi sche verzetsgroep, waaruit bleek, dat de verdachte zich gedurende de bezetting met levensgevaar voor het werk van de ondergrondse ingezet heeft. Drie maanden geëist voor valsheid in geschrifte en oplichtingspoging Drie maanden gevangenisstraf wegens valsheid in geschrifte en poging tot op lichting heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. G. W. F. van der Valk Bouman vanmorgen geëist tegen een 35-jarige onderwijzer uit Velsen. Ver dachte is ten laste gelegd dat hij een be talingsbewijs van de griffie van het Haar lemse kantongerecht heeft vervalst om ten onrechte 35 te ontvangen. De onderwijzer kreeg vorig jaar boeten van 20 en 15, de eerste wegens het op geven van een valse naam aan een politie man. Later kreeg hij een bekeuring van 3 voor een verkeersovertreding. De 35 betaalde hij per giro, voor de betaling van de 3 kreeg hij een kwitantie. Op 5 méi van dit jaar schreef hij de griffie een briefje, dat hem „bij controle van zijn giro gebleken was dat hij een bedrag van 35 per abuis twee keer had betaald". Behalve het girostrookje ad 35 sloot hij de kwitantie van de griffie, waarop hij 't bedrag van drie gulden in vijfendertig had veranderd, bij. Voor de rechtbank erkende de onder wijzer de kwitantie vervalst te hebben, maar hij ontkende de staat te hebben wil len benadelen. Hij vertelde dat hij de kwitantie had vervalst om zijn stiefzoon die uit Joegoslavië naar Nederland ge komen was, de indruk te geven dat de kosten van levensonderhoud in ons land zo hoog zijn. Later had hij vergeten het bedrag op de kwitantie veranderd te hebben en had deze met het girostrookje naar de griffie gestuurd. De president mr. H. J. Ferwerda zei dit een zonderling motief te vinden. Ver dachte, die al eens tot een voorwaardelijke straf is veroordeeld, is bij het onderwijs gehandhaafd. De officier van Justitie vond het ver haal van verdachte over de vervalsing „krom en onwaarschijnlijk" Hij zei de indruk te hebben dat verdachte het bru taalweg maar eens heeft willen proberen. De officier achtte valsheid in geschrifte en poging tot oplichting bewezen. De raadsman mra A. A. M. Leesberg meende dat alleen de valsheid in geschrifte vast stond en concludeerde wat de poging tot oplichting betreft, tot vrijspraak. Deurwaarder stond terecht Vervolgens stond een deurwaarder te recht. Hij zou in een exploit, bestemd voor een Haarlemmer, die in een echtschei dingszaak als getuige moest verschijnen een buurvrouw aan wie hij het exploit had afgegeven, als huisgenote hebben ver meld. In de wet valt dit onder het artikel „valsheid in geschrifte". De Haarlemmer, een P.T.T.-ambtenaar was vaak niet thuis. De deurwaarder was al verscheidene keren tevergeefs aan de deur geweest. De Haagse advocaat had ver zocht het exploit niet door de gemeente Haarlem te laten betekenen. Ter zitting verklaarde de deurwaarder dat hij het stuk aan de dame die op dezelfde verdieping van het flatgebouw woonde als degene voor wie het exploit be stemd was had afgegeven omdat hij de indruk had dat zij tijdelijk voor de man wiens vrouw in Duitsland verbleef, zorg de. Als getuige verklaarde de buurvrouw dat zij wel meer post en dergelijke voor de man aannam. Pas later bleek de deur waarder dat deze buurvrouw geen op dracht had dit te doen en ook verder geen contact met de Haarlemmer had. Deze had er bezwaar tegen gemaakt dat zijn buurvrouw als huisgenote in het exploit stond vermeld. De deurwaarder gaf nu toe dat hij for meel niet juist gehandeld heeft. „U hebt de meest praktische weg willen bewande len", veronderstelde de president. De deurwaarder vertelde dat hij vorig jaar 2600 exploiten heeft uitgebracht en dat er, afgezien van dit geval niets bijzon ders was voorgevallen. De officier van Justitie zei dat dit een pijnlijke zaak voor het Openbaar Minis terie is. „Met een bloedend hart heb ik een vervolging moeten instellen tegen een deurwaarder met wie de verhouding al tijd zeer plezierig is geweest" aldus mr. Van der Valk Bouman. „Verdachte zal de beste bedoelingen hebben gehad, maar hij had de officiële weg moeten bewandelen. Twee honderd gulden of 30 dagen en het vals verklaren van de betrokken akte eis te hij. De raadsman, mr. J. Spreij zag als enig nadeel dat uit de handelwijze van de deur waarder kon voortvloeien het risico dat degene voor wie het exploit bestemd was het stuk niet in handen zou krijgen. Hij heeft het exploit zo effectief mogelijk wil len betekenen, zij het dat dit formeel niet helemaal juist is gebeurd. De raadsman bestreed dat zijn cliënt in het exploit op zettelijk onwaarheid heeft neergeschre ven. Hij concludeerde daarom tot. vrij spraak, maar als de rechtbank anders mocht oordelen, veroordeling tot een geld boete. Uitspraken op donderdag 15 oktober om half tien. Op 3 mei van dit jaar reed een 46-jarige Amsterdamse bedrijfsleider met zijn auto zonder voorrang te geven van de Hoofd weg de Schipholweg in de Haarlemmer meer op. Hij botste tegen een andere per sonenauto. De schoonmoeder van de be drijfsleider kwam om het leven, zijn schoonvader kreeg een schedelbasisfrac- tuur en bekkenfracturen. Wegens het ver oorzaken van letsel door grove schuld eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vanmorgen tegen de bedrijfs leider een maand hechtenis en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Uitspraak donderdag 15 oktober om half tien. WASHINGTON (UPI) De raad van ministers van de Z.O.A.V.O. (Zuidoost Aziatische Verdragsorganisatie) heeft zich maandag in Washington beraden over de toestand in Laos. Na afloop werd medege deeld, dat de organisatie Laos te hulp zal komen wanneer dit nodig is, maar dat in de huidige situatie de UNO het meest ge schikte orgaan is om de vrijheid van Laos te verdedigen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9