Droge zomer dwong vogels om vroeg aan de trek te beginnen „Watertram" geen oplossing voor parkeerproblemen Produktschap draait melkkraan voor Par ij zenaars open Vogelwerkgroep zit al weer druk te tellen Fransen maken ook invoer van Hollandse kaas mogelijk Stafleden van universiteit in Zuid-Afrika ontslagen Sigarettensmokkelaars in IJmuiden aangehouden Volmacht van staat voor hondse behandeling van negers in Florida Rebellen namen post, waar UNO-commissie heen wilde HVS tegen volleybal kampioen DES AMSTERDAMS ALLERLEI Kamerlid stelt vragen De schooltandverzorging in Bergen Scheepvaart Rouwdienst in Oostende ZATERDAG 3 OKTOBER 1959 i) o Belangstellende vogelliefhebber op een van de waarnemingsposten in Kenne- merland. Wegens ver set tegen apartheid GELNCOE (Reuter) De Zuidafri- kaanse minister voor Bantoe-onderwijs, Maree, heeft donderdag op een politieke bijeenkomst in Gelncoe (Natal) meege deeld, dat acht leden van de wetenschap pelijke staf van de neger-universiteit van Forthare werden ontslagen wegens hun verzet tegen de apartheidspolitiek. Hij zei geen cent van de fondsen, waarvoor hij verantwoordelijk is, te willen besteden aan personen in instellingen, die de apartheids politiek van de regering saboteren. Donder dag hebben 96 professoren, lectoren en an dere leden van de wetenschappelijke staf een formeel protest tegen het ontslag on dertekend. Daarin werd het ontslag een ernstige slag voor de academische vrij heid en de algemeen aanvaarde juridische normen". Drie arrestaties In de afgelopen nacht hebben douane ambtenaren drie opvarenden van de Poolse trawler ,.Leda", die in de Haring haven in IJmuiden ligt. betrapt bij het binnensmokkelen van een partij van 23.000 buitenlandse sigaretten. De smokkelwaar is in beslag genomen en de drie smokke laars, allen Polen, zijn gearresteerd. Uit het verhoor is gebleken, dat de Polen naar alle waarschijnlijkheid in opdracht heb ben gehandeld van opdrachtgevers in IJmuiden of Amsterdam. Voor deze Po len. zouden bij welslagen van de smokkel - poging de verdiensten slechts enkele tien tallen guldens hebben bedragen. De gro te winst zou voor de opdrachtgevers zijn, die er evenwel voor gezorgd hebben bui ten schot te blijven: zij lieten de Polen de sigaretten geheel op eigen risico kopen in het buitenland, aan boord brengen en in IJmuiden aan de wal brengen, om ze dan op veilige afstand in ontvangst te nemen tegen, zoals gezegd, een klein bedrag bo ven de inkoopsprijs. Voor de Polen is na een eventuele straf in Nederland, de kous niet af: zij lopen het grootste risico bij terugkeer in hun land veroordeeld te worden tot meer dan zes jaar gevangenisstraf. De „Leda" is voorlo pig onder bewaking gesteld. Het onder zoek is nog steeds gaande. Waarschijnlijk zullen nog meer arrestaties volgen. TALLAHASSEE (UPI) De minister van Justitie van de Amerikaanse staat Florida, Ervin, heeft bepaald, dat blanke restauranteigenaars niet verplicht zijn ne gers te bedienen. )Vanneer een neger weigert het restaurant te verlaten kan de eigenaar hem eruit laten zetten. Deze uitspraak werd gedaan op verzoek van de officier van Justitie van Miami, waar de afgelopen weken herhaaldelijk in cidenten zijn voorgevallen met blanke restauranteigenaars, die negers niet wil den bedienen. Maandag ontstond een vechtpartij tussen een restaurateur ener zijds en een neger en een blanke ander zijds, beiden lid van het „Comité voor ge lijkheid van rassen". Minister Ervin haalde een uitspraak aan van het hooggerechtshof van de staat Noord Carolina, volgens welke de eige naar van een particuliere onderneming het recht heeft zijn klanten te kiezen, ook op grond van huidskleur. De strijd in Laos SAM NEUA (UPI) Volgens berichten die hedenmorgen in Sam Neua werden ontvangen, hebben de communistische re bellen opnieuw Muong Het bezet, een stad in het noordwesten van de provincie Sam Neua. Er is blijkbaar geen slag geleverd om deze buitenpost, die sinds zondag door geen van beide partijen meer werd bezet, of schoon de toegangswegen door de konink lijke troepen werden gecontroleerd. De UNO-waarnemers, die Muong Het hadden willen bezoeken, vertrokken toen naar Sam Teua, dat ten zuidwesten van Sam Neua ligt. Zij worden vandaag in Vientiane terug verwacht. In Sam Neua heeft de UNO-commissie buitgemaakte wapens bestudeerd en ge vangenen verhoord. Maandag in Krelageltnis In het Krelagehuis in Haarlem speelt HVS maandagavond om acht uur voor de hoofdklassecompetitie tegen de nationale volleybalkampioen, het Voorburgse DES. De gasten met de vooraanstaande inter nationaals Nico Zimmerman en Joop Tinkhoff en Hoogland en Oosterbaan van het nationale B-team, zullen volleybal op hoog niveau te zien geven. Om zeven uur spelen Velox en PWN hun laatste promotiewedstrijd om een plaats in de eerste klasse. Voor negen uur vermeldt het programma een plaatselijk duel voor de overgangsklasse tussen debu tante De Blinkert en MHBS en het eerste „optreden" van Santpoort in de overgangs klasse tegen het Alkmaarse Jong Holland. Het programma voor maandag luidt: Heren, hoofdklasse: HVSDES acht uur. Overgangsklasse: SantpoortJong Hol land 9 uur. Promotie eerste klasse: VeloxPWN 7 uur. Tweede en derde klasse: OVRA 2 PSVH, Gios 3—WIK 2, HVS 3—Rapiditas, HepolHBC 2, De Blinkert 2Santpoort 2 en DSS 2—PWN 2. Dames, overgangsklasse: De Blinkert MHBS 9 uur. Eerste klasse: OGHBC 2 7 uur en Ec- lectaHBC 8 uur. Tweede en derde klasse: HVS 2MHBS 2, Eclecta 3—FES, OSS 3—DSS 2, Gios 3— Velox 3, Set Up 2—OG 3, HBC 4—OVRA 3, De Blinkert 5Velox 2 en DSSDe Het is elke herfst weer een verrassing, wat de vogeltrek aan bijzonders zal bren gen. In 1954 hadden wij een invasie van Siberische notenkrakers, in 1955 invasies van kramsvogels en Vlaamse gaaien en de trek van de vorige herfst werd geken merkt door een buitengewoon groot aan tal graspiepers, veel spreeuwen en sijsjes. Wij vragen ons af, hoe de vogels op de ze mooie maar droge zomer gereageerd hebben. Het zachte voorjaar heeft voor de vogels hier in het algemeen een gunstig broedseizoen gegeven. Het eerste broed sel van de spreeuwen was zeer succesvol. De legsels waren voltallig en een groot gedeelte van de eieren kwam uit. Het spe ciale voedsel voor de jongen konden de ijverige ouders toen nog voldoende vin den. Dit menu bestond o.a. uit in de grond levende larven en de rupsen van de blad roller, die dit jaar in mei de bomen teis terden. De jonge spreeuwen groeiden voorspoedig op en vlogen omstreeks half mei in grote getale uit. Hun gewoonte ge trouw begonnen de ouden dadelijk aan een tweede broedsel, maar daarvan kwam niets terecht. Een groot gedeelte van de eieren was on bevrucht en de weinige jongen, die nog uitkwa men. stierven door voedselgebrek. De gevolgen van de droogte deden zich al gelden. Het broedseizoen van de spreeuw was daardoor vroeg geëindigd en half juni zwierven zij al in grote zwer men rond. De uitzonderlijke, droogte heeft voor de meeste soorten vogéis vérstrekkende ge volgen. De kieviten waren gedwongen Voortijdig hun normale voedselgebieden te verlaten; zelfs in Friesland leden ze sterk aan voedselgebrek. Een abnormale kievitentrek was er het gevolg van en op de vreemdste plaatsen treft men kieviten aan, zoals op de grasvelden van plantsoe nen en op de gesproeide gazons van de woonhuizen. Ook van andere soorten zien wij grote zwervende troepen. Zo kunnen we spre ken van een ware invasie van zwarte me zen, pimpelmezen en koolmezen, boom kruipers en goudhaantjes. Overal in het land worden sinds begin september van deze trekkende troepen gezien. Op Schou wen pikten de zwarte mezen de appels aan, waarna de spreeuwen de rest deden. De bonte vliegenvanger, die hier begin september doortrekt, verscheen ook in veel groter aantal dan anders. Het ziet er wel naar uit, dat dit een jaar van invasies wordt. Op het ogenblik komen uit het hele land en ook uit Noord- Duitsland berichten over in troepjes trek kende Vlaamse gaaien. Deze komen hier in de omgeving aan een gedekte tafel, daar er een vroege en rijke eikeloogst is. In Duitsland zou 'n inval van bonte spech ten uit Skandinavië hebben plaats gevon den. Een typische invasievogel is de kruis bek, die deze zomer ook weer hier en daar in troepjes gezien werd. Post bezet - VV ttuv- 1-/1. uuuov-, De leden van de Vogelwerkgroep Haar lem hebben deze herfst reeds vroeg hun post aan dc Boulevard iets ten zuiden van de Zeeweg bezet, om dagelijks de vogel trek te observeren. Van 20 september af hebben zij al menige goede trekochtend beleefd. Over het algemeen is de trek vroeg ingezet. Reeds op de eerste dag za gen de waarnemers, dat er behalve gras piepers, kneutjes en andere vroege soor ten, ook al spreeuwen en vinken langs trok ken. Bij dit constante weer liepen de aan tallen geleidelijk op. Vrijdag 25 septem ber was de eerste dag met sterke vinken- trek; in de eerste anderhalf uur werden er 2100 geteld. Het aantal spreeuwen was toen ook veel groter dan de voorgaande dagen en beliep 4600. Zaterdag was er ook nog een vrij sterke trek, maar zondag, toen de wind in het noorden zat, reageer den de vogels hierop prompt en was er haast geen trek. Toen maandag de wind weer in de gunstige hoek zat (Z.Z.O.) kwam de trek weer op gang, hoewel het toen in hoofdzaak graspiepers waren. Dinsdag kwamen er echter weer 1200 spreeuwen en 1000 vinken in ongeveer l'/s uur langs en woensdag waren de cijfers voor deze soorten nog belangrijk hoger, namelijk resp. 4700 en 1650. De graspie pers passeerden in voor deze soort flinke aantallen; vanaf vrijdag 25 september 300 a 600 vogels in dezelfde tijd. Daarvóór trokken ze in kleinere aantallen. Het is nu al te zeggen, dat het evenals verleden jaar ook nu weer een sijsenjaar wordt. Er zwerven veel troepjes kneuen in het duin. Verder is er geregelde door trek van witte kwikstaarten, enkele gele kwikstaarten, troepjes ringmussen, groen- lingen, kieviten, nog enkele boeren- en huiszwaluwen. De veldleeuwerikentrek is begin van deze week, eind september, aangevangen. Op 1 oktober kwamen ze in vele troepen voorbij. Er schijnt ook nacht- trek van leeuweriken geweest te zijn, want die morgen kwamen er vele groep jes uit zee aanvliegen. Wat de lijsterachtige betreft is er een flinke trek van zanglijsters geconstateerd. Merels trekken er ook. Veel merels zijn uit de tuinen bij de huizen verdwenen door voedselgebrek. Bij geregeld gesproeide gazons worden hevige territoriumgevech ten geleverd. De kramsvogels zijn zeer vroeg verschenen en de eerste koperwie ken zijn ook al gesignaleerd. In het duin worden verscheidene boomvalken gezien die behendig hun slag slaan onder de tal rijke troepjes mezen. Dit jaar heeft de Vogelwerkgroep de medewerking gekregen van een dertigtal waarnemers, die over het hele land ver spreid zijn. Op enkele van die posten wordt ook dagelijks waargenomen, op andere alleen op de weekeinden. De meeste van hen zullen niet zulke grote aantallen vo gels te zien krijgen als wij hier langs de kust, waar de trek sterk gestuwd wordt door de zee. Het is voor die posten in het binnenland van belang, de juiste richting, waarin de vogels vliegen, vast te stellen, dit om de voorkeursrichting van de ver schillende soorten te kunnen nagaan. De mogelijkheid bestaat echter, dat er plaat selijke stuwlijnen voorkomen bijvoor beeld langs bosranden, rivieren en derge lijke. Om dit onderzoek tot een succes te ma ken, komen vele natuurliefhebbers vroeg uit de veren om behalve van het waarne men van de vogels ook te genieten van de herfstige ochtenden en de prachtige zons opgang. Een grote groep spreeuwen trekt over de Noordhollandse duinen naar het zuiden. (Van onze Amsterdamse redacteur) In Stockholm gaan steeds meer zaken lieden ertoe over per motorboot naar hun werk te gaan. Zij vermijden hiermee de narigheid van het zoeken van perkeer- ruimte voor hun auto. Een idee voor Am sterdam, dat over meer waterwegen be schikt dan de Zweedse hoofdstad? Ton Koo de man-van-het-oude-stadsschoon, heeft al jaren geleden een pleidooi gehouden voor de „watertram". Er is om gelachen en nooit is er verder nog over het plan gesproken. Het is natuurlijk de vraag of zo'n varende tram passagiers trekt. Proe ven heben uitgewezen, dat men op het spitsuur sneller per boot van Munt naar Apollohal vaart dan een auto deze afstand kan afleggen. Maar buiten de spitsuren zijn auto en tram de onbetwiste winnaars. Individueel vervoer te water? Dan zal men een snelle, dus kostbare motorboot moeten aanschaffen en die moeten meren op een plaats aan de stadsrand, die per auto bereikbaar is. Een dure en zeker Amsterdam mag dan veel waterwegen hebben, niet alle kantoren en bedrijven liggen aan de grachten. Wat in Stockholm als een oplossing wordt gezien, ziet de Amsterdammer als een omslachtige be doening, waarvoor hij niet warm kan lo pen. Hij moppert liever als hij minuten lang vastzit in verkeersopstoppingen of als hij extra benzine verbruikt tijdens het zoeken naar een parkeerplaats. Straks zal hij extra mopperen als de parkeermeters zijn ingevoerd. Maar de grachten laat hij aan de rondvaartboten met toeristen. Kamperen Het Amsterdamse gemeentebestuur is best te spreken over de resultaten van het eerste seizoen van het nieuwe kampeer terrein in het Amsterdamse Bos, dat tot de mooiste kampeergelegenheden van het land behoort. Deze zomer hebben er 6.500 kampeerders vertoefd. Een goed begin, als men bedenkt, dat op dit terrein alleen buitenlanders en Nederlanders in het be zit van een kampeerpaspoort mogen ko men, waarbij de laatsten dan nog verder dan 30 km. van de kampeerplaats moeten wonen. De verwachting is, dat het kam peerterrein binnen drie jaar zijn topcapa citeit (600 overnachtingen per etmaal) zal hebben bereikt. Tegen die tijd zal het ter rein worden uitgebreid en men ziet bo vendien uit naar een andere geschikte plaa waarbij wordt gedacht aan de Nieuwe (Van onze Haagse redacteur) Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft vrijdagmorgen na een ver gadering welke vele uren in beslag nam besloten de machtigingen voor de uit voer van consumptiemelk naar Frankrijk onvoorwaardelijk te verlenen. Aangenomen mag worden, dat dit besluit zeker niet eenstemmig is genomen en dat met name door de bij de zuivelindustrie betrokkenen bedenkingen zijn geuit tegen het laten wegvloeien van een grondstof welke in hoeveelheid beperkt is. Het Pro duktschap stond inderdaad voor de moei lijke beslissing tussen het behoud van het bestaande binnenlandse en buitenlandse afzetgebied en de ontsluiting van een nieu we markt. Weliswaar draagt het Franse verlan gen naar Nederlandse melk op het eerste gezicht een tijdelijk karakter door de aanhoudende droogte heerst een schaarste in het Parijse melkwinningsgebied maar het is niet uitgesloten, dat de trans acties op den duur toch een definitief ka rakter krijgen. Bovendien is. het niet uit gesloten, dat aan de melkleverantie een verruiming van de kaasexport kan-wor den gekoppeld. De voorzitter van het Pro duktschap, ir. B. van Dam, deed daar nogal geheimzinnig over, maar kon toch de concrete mededeling doen, dat Frank rijk juist een voorlopig ongelimiteerd con tingent had geopend voor de invoer van Hollandse kaas. Daar Frankrijk dus ook voldaan heeft aan het E.E.G.-verdrag door de invoer van 93.000 ton melk tot 1 januari mogelijk te maken, kan Ne derland zijnerzijds daartegenover geen uitvoerbelemmeringen stellen zonder in strijd met het E.E.G.-verdrag te komen. Transportsubsidic Afwezigheid van exportbelemmeringen staat echter nog niet gelijk met leve ringsplicht: dat is de zaak van het be drijfsleven. Prijs en voorwaarden van de melkleverantie aan Frankrijk laat het Produktschap geheel aan de betrokken ondernemingen over. De Franse melkin richtingen zullen bovendien verantwoor delijk blijven voor de kwaliteit van het produkt dat de consument dient te slik ken. De officiële melkprijs in Parijs be draagt thans 66 frank per liter, zodat deze waarschijnlijk enige commerciële moge lijkheden biedt. Natuurlijk vormt het transport over grote afstand een nadeel, maar de Franse regering overweegt een consumentensubsidie om daaraan tege moet te komen. Voor het transport van de benodigde 200.000 liter melk per dag per rail of over de weg zouden Ne derlandse bedrijven worden ingeschakeld. Door het stelsel van uitvoermachtigin- gen houdt het Produktschap de situatie in elk geval in het oog. Op het ogenblik is zij in elk geval niet ongunstig: de melk- gift ligt ondanks de droogte nog boven die van het vorig jaar. Een tot vijf gulden per kilo opgelopen boterprijs zal bovendien wel enig tegenwicht vormen voor de aan trekkingskracht van de nieuwe melk markt in Frankrijk. C.M.C. heeft belangstelling Naar wij vernemen heeft ook de Coöpe ratieve Melkcentrale (C.M.C.), de groot ste organisatie van veehouders in het wes ten des lands die sterk geïnteresseerd is in tal van zuivelfabrieken, belangstelling voor melklevering naar Frankrijk. Op dit ogenblik blijft die belangstelling echter van theoretische aard, omdat de C.M.C. contractueel gebonden is tot andere melk- leveranties tot 1 april, het begin van het nieuwe melkjaar. De belangstelling voor de melkexport naar Parijs is dan ook voornamelijk bij de kleinere en middelgrote boterproducen- ten in Overijsel en Limburg te vinden. Deze coöperaties hebben geen condens- of kaasbereidingsapparatuur produk- ten met een zeer goede markt en daar het melkvetgehalte van ongepasteuriseer- de melk 4,2°/o bedraagt en de naar Frank rijk te leveren melk een gehalte van 2,6 °/o moet bezitten, blijft er voor deze fabrie ken voldoende gelegenheid over om zowel boter te fabriceren als aan de melkleve rantie naar Frankrijk deel te nemen. Een en ander zal echter wel ten koste gaan van de aanvullingsmelk voor het westen des lands. Deze zal waarschijnlijk duur der worden, al zal het publiek daar voor lopig wel niets van merken. De totale Nederlandse melkproduktie beloopt op het ogenblik 100 miljoen liter per week, zodat een eventuele export van een mil joen liter wel enige, maar geen ingrijpen de terugslag op de zuivelsituatie behoeft te betekenen. Meer. De hoofdstad is bijzonder in trek bij de kampeerders. Het oude particuliere terrein van de Amsterdamse IJsclub boekte dit jaar een record: 60.000 kam peerders. Als de politie toekijkt De actie van de Amsterdamse politie te gen de overtredingen van voetgangers heeft aanzienlijk minder bekeuringen op geleverd dan in andere steden. Men zou dus kunnen zeggen, dat die actie een succes is geweest en dat de Amsterdamse voet ganger zich voorbeeldig gedraagt. Maar dat is niet helemaal waar. Het blijkt een typisch Amsterdamse mentaliteit te zijn, dat ieder zich aan de verkeersregels houdt zolang een agent staat toe te kijken. Maar zodra de politieman zich omdraait, doet ie dereen precies, waar hij zin in heeft. Dat gaat niet alleen op voor voetgangers, maar ook voor fietsers en bromfietsers, die vaak maar raak rijden, doch plotseling model weggebruikers worden, zodra een agent in zicht komt. De politie moet dus proberen de overtreders te betrappen. En daarin slaagt zij zo gemiddeld 70.000 keer per „Pech gehad", zegt de Amsterdammer dan. Hij betaalt z'n tientje boete en gaat op de oude voet verder. Hoofdcommissaris Van der Molen staat voor een bijzonder moeilijke opgave de Amsterdammer te dwingen een fatsoenlijk weggebruiker te worden. Om hierin te kunnen slagen, zal hij echter zijn korps met honderden agen ten moeten uitbreiden. En die agenten zijn niet te krijgen. Belangrijk onderzoek Het proefschrift „Resultaten van een ge neeskundig onderzoek van 3.091 gemeen te-ambtenaren, 40-65 jaar oud", waarop de heer R. M. van der Heide aan de Amster damse gemeente-universiteit is gepromo veerd, zou doen vermoeden dat het hoofd stedelijke ambtenarenkorps uit kneusjes bestaat. Bij niet minder dan 12 percent van de onderzochten werden ernstige afwij kingen gevonden, waarvoor onmiddellijke behandeling nodig was. Het aantal van ge middeld één afwijking per onderzochte, waarvoor medische hulp mogelijk was, is bepaald indrukwekkend. Van de ruim 3.000 ambtenaren, die zich allen gezond voelden, bleken elf vrouwen en drie man nen aan kanker te lijden. Bovendien wer den bij 185 vrouwen en 74 mannen afwij kingen geconstateerd, die op het gebied van kwaardaardigheid verdacht waren. Bij 1.280 vrouwen en 1.335 mannen kwa men goedaardige afwijkingen voor. Eer lijkheidshalve moet hieraan worden toege voegd —dr. Van der Heide doet dat ook in zi.in proefschrift dat het aantal te vinden afwijkingen niet kleiner zal zijn, wanneer andere groepen dan ambtenaren zich aan een gezondheidsonderzoek zouden onder werpen. Het belang van een dergelijk on derzoek is hiermee weer eens duidelijk on derstreept. Het Tweede Kamerlid de heer Rit meester (V.V.D.) heeft de minister van Binnenlandse Zaken vragen gesteld over de gang van zaken bij de Stichting School tandverzorging in Bergen (Nh.), waar door een schuld van 44.000 van de stich ting aan de gemeenten zou zijn ontstaan. De heer Ritmeester vraagt of deze ver strekking niet op de normale wijze, dus per mandaat, mede-getekend door een dei- wethouders, heeft plaatsgehad, of dat moet worden aangenomen, dat deze gelden in de loop der jaren zonder meer uit de kas der gemeente Bergen aan de stichting zijn verstrekt. Hij vraagt voorts of het juist, dat het verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten reeds sedert 1955 ongunstige rapporten heeft ingediend over de gang van zaken bij de stichting en over haar liquiditeit, en dat de voorzitter van de gemeenteraad Bergen in zijn kwaliteit van voorzitter van het stichtingsbestuur aan de raad van die gemeente onjuiste inlichtingen heeft ver strekt over de gang van zaken bij de stichting. „Zou de minister willen mededelen wel ke indruk hij heeft van deze gang van za ken in de gemeente Bergen en welke maat regelen zullen worden getroffen om de verstandhouding tussen de raad der ge meente en de burgemeester in goede ba nen te leiden, hetgeen te meer noodzake lijk is, omdat de raad nu ook andere acti viteiten van de burgemeester heeft be knot?", aldus vraagt de heer Ritmeester. Alamak 2 v. Bahia n. Las Palrnas. Alhena 3 te Rio de Janeiro. Almdijk 3 te Mobile. Alphacca 3 te Trinidad. Alpherat 2 v. New York n. Port of Spain. Ameland 3 te Curaqao. Appingedijk 2 v. Newport n. Cristobal. Arendskerk 2 v. Lorenzo Marques n. Durban. Arkeldijk 2 v. New York, 3 terug te New York. Aagtedijk 2 v. Aden n. Mombasa. Aalsdijk 2 v. Semarang n. Kohsichang. Almkerk pass. 2 Finisterre n. Antwerpen. Agamemnon 2 v. Curasao n. St. Vincent. Amalie B 2 dw. Lissabon n. Rotterdam. Amstellaan 2 130 m. o. Malta n. Hamburg. Amsteldijk pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Amstelmolen 2 370 m. n.n.w. Cocos eil. n. Austr. Amstelvaart 2 260 m. n.n.w. Guam n. Newcastle. Almdijk 3 te Mobile verwacht. Annenkerk 2 60 m. z. Kreta n. Genua. Astr. Naess 2 390 m. o.n.o. K. Canaveral n. Aruba. Ampenan 2 te Rotterdam. Attis 2 te Amsterdam. Aludra 2 te Porto Alegre v. Rio Grande. Abbekerk 2 v. Hamburg n. Rotterdam. Alkes 2 v. Montevideo n. Santos. Alpherat 2 v. New York n. Port of Spain. Arkeldijk 2 v. New York n. Tripolis. Artemis 2 1100 m. n.o. Guadeloupe (bestemm.). Akkrumdijk 2 te Liverpool v. Hamburg. Amerskerk 2 180 m. z.o. Kangaroo eil. n. Aden. Andijk 3 te Antwerpen verwacht v. Le Havre. Aemaea pass. 3 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Amstelsluis 2 v. Port Said n. Antwerpen. Abida 2 80 m. n. Soembab n. Miri. Amstelkroon 2 920 m. z.w. Sabang n. Singapore. Amstelpark 2 210 m. n.o. Tarakan n. Tarakan. Asmidiske 2 540 m. w. Landsend n. Hmpt. Roads. Beninkust 2 te Amsterdam. Bali 2 340 m. z.o. Socotra n. Penang. Batu 3 te Colombo. Bawean 3 te Djeddah. Bintang 2 et Semarang. Batjan 2 v. Suez n. Djeddah. Bennekom 2 te Punta Cardon. Blitar 3 te Genua. Breda 1 460 m. n.o. Barbados n. Emdcn. Caltex Delfzijl 3 v. Vlissingen te Rotterdam. Casamance 2 100 m. z. Finisterre n. Kenitra. Cities Service Valley Forge 2 400 m. n.w. Kaap De Goede Hoop naar Philadelphia. Concepcion 1 120 m. n.n.o. St. Paulrocks naar Paranagua. Corilla 2 te Calcutta verwacht. Onder grote belangstelling is vrijdag in Oostende een rouwdienst gehouden voor de vijf slachtoffers van het de vorige week na een aanvaring met de „Karei Door man" gezonken Belgische vissersvaartuig „Frans Elza". Bij de aanwezigen bevon den zich commodore Robijns, vertegen woordiger van koning Boudewijn, de Nederlandse ambassadeur in Brussel, jhr. E. Teixeira de Mattos, de sous-chef van de Nederlandse marinestaf, commandeur De Vos van Steenwijk en de Nederlandse mi litaire attaché in Brussel, kolonel Van Nieuwen huyzen. Na de kerkelijke plechtigheid legde com mandeur De Vos van Steenwijk namens de Nederlandse marine een krans bij het mo nument voor gevallen zeelieden in Oos tende. Carillo pass. 2 Manzanillo n. Armuelles. Cradle of Lib. 2 30 m. n.w. Bermuda n. Ph.delph. Crania 2 1100 m. n.o. Barbados n. Curasao. Caltex Arnhem 2 85 m. n. Rastanura n. Suez. Ca'tex Gorinchem 2 in Kielerkan. n. Kopenhagen. Caltex Leiden 2 88 m. o. Aden n. Rastanura. Congokust 2 t.c Bremen. Caltex Delft 3 te Mombasa. Celebes 3 te Suez. Castor 2 v. Hamburg n. Bremen. Colytto 3 te Vancouver. Caltex Eindhoven 2 210 m. w. Kreta n. Sidon. Caltex Rotterdam 2 60 m. n.w. Malta n. R'dam. Coolsingel 2 te Liverpool verw. v. Corpus Christi. Caltex Pernis 2 97 m. n.n.w. Comoro n. Bahrein. De Eerens 2 48 m. n.o. Chisimaio n. Mombasa. Dongedijk 2 v. Londen n. Curasao. Ena 2 v. Curasao n. Punta Cardon. Esso Rotterd. 2 90 m. v. Algiers n. Wilhelmshafen. Eemdijk 2 v. Houston n. Galveston. Eenhoorn 3 v. Kandia n. Rotterdam. Esso Nederland 2 95 m. n.n.o. Kp. Villano naar Southampton. Fravizo 2 20 m. n. Shetlands n. Archangel. Friesland SSM 2 v. Blyth n. Lübeck. Geertje Buisman 2 v. Ponta Del Gada n. Safi. Guineekust 2 v. Calabar n. Abidjan. Hoogkerk pass. 2 Sabang n. Aden. Helicon 2 te Pampatar v. Carupano. Hathor 2 40 m. z.o. Kp. Bon n. Tripoli. Heelsum pass. 2 Dry Portugas n. Savanna. Hecuba 2 te Bremen n. Hamburg. Kera 2 v. Bridgetown n. Port of Spain. Ivoorkust 2 te Freetown. Java 2 70 m. n.w. Ilodeida n. Suez. Jason 2 90 m. z.w. Puerto Rico n. New York. Johannes Frans 2 285 m. n.w. Lima n. Coquimbo. Joseph Frering 2 160 m. o. L. Palm. n. IJmuiden. Kara 2 80 m. w. Guayaquil n. Frande Cruz. Korenia 2 140 m. w.n.w. Trinidad n. Santos. Kylix 2 50 m. n.n.o. Bougie n. Gibraltar. Kerkedijk 2 te Rotterdam. Kertosono 2 345 m. n.n.w. Azoren n. Houston. Kryptos 2 150 m. n. Port Sudan n. Band. Mashur. Keizerswaard 2 90 m. z.o. Vitoria n. Curasao. Kelletia 4 te Istanbul verwacht. Kosicia 2 te Rotterdam. Kerkedijk 2 te Rotterdam verwacht. Krebsia 2 250 m. w.z.w. Landsend n. Curasao. Kalydon 2 v. Curasao n. Maracaibo. Karakorum 3 te Hollandia. Kellia 2 v. Pulo Sambu n. Thameshaven. Kenia 3 te Buenos Aires. Koningswaard 3 te punta Cardon. Kaap Hoorn 2 300 m. n.o. Azoren n. Curasao. Katelysia 2 360 m. n.w. Perim n. Mena. Kieldrecht 2 v. Cochin n. Madras. Kopionella 2 380 m. o.z.o. Malta n. Landsend. Kalinga 2 te Curasao verwacht. Ksmperdijk 2 670 m. w.z.w. Scillys n. Terneuzen. Karsik 2 160 m. z.o. Chagos n. Durban. Kennemerland 2 v. Hamburg n. Amsterdam. Kinderdijk 2 150 m.t n.o. Azoren n. Antwerpen. Koratia 2 600 m. n.w. Perth n. Geelong. Larenberg 3 te Dakar verwacht. Lekhaven 2 v. Bahia n. Las Palmas. Lelykerk 2 rede Bahrein. Leersum 2 540 m z.w. Valentia n. Montreal. Louis Lantz pass. 2 Guernsey n. Emden. Leiderkerk 2 dw. Majorca n. Duinkerken. Langkoeas 2 v. New York n. Genua. Laertes 2 70 m. o. Malta n. Liverpool. Laurenskerk 2 27 m. z.w. Kp. Silleiro n. Pt. Said. Loenerkerk 2 40 m. o.n.o. Masira n. Suez. Larenberg 2 90 m. n.n.w. Dakar n. Dakar. Lieve Vrouwekerk 2 35 m. w.n.w. Majorca naar Marseille. Maaskerk 2 370 m. z.z.w. L. Palmas n. L. Palmas. Mataram 2 540 m. w. Minicoy n. Penang. Munttoren 2 125 m. n. Groot Natuna n. Kawasaki. Mylady 2 te Accra verwacht v. Tabu. Merwede 2 te Calabar v. Lagos. Mohammed Reza Shah 2 ten anker op Thames. Medon 2 te Curasao. Memnon 2 480 m. z.w. Ouessant n. Amsterdam. Mijdrecht 2 68 m. n.n.w. Alexandrië n. Paulsboro. Mitra verm. 2 v. Stanlow n. Avonmouth. Mississippilloyd 2 310 m. n.o. Aden n. Bombay. Maetsuycker 3 te Port Swettenham. Mitra 2 v. Liverpool n. Bristol. Merwelloyd verm. 3 v. Rotterdam n. Lissabon. Markab 3 te Genua verwacht. Naess Lion pass. 2 Cyprus n. Tripoli. Neder-Eems 2 v. Tandjong Priok n. Pladju. Neder-Elbe 2 10 Om. o. Aden n. Suez. Noordwijk 2 70 m. n.w. Dakar n. Monrovia. Notos 29 te Piraeus. Nieuw Amsterdam 28 v. New York n. St. Thomas. Nijkerk 2 v. Djibouti n. Penang. Oranjestad 2 te Amsterdam. Osiris 2 150 m. n. Puerto Rico n. Sint Thomas. Ouwerkerk 2 130 m. w. Freetown n. Kaapstad. Osiris 1 200 m. n.w. Pto. Rico n. Philadelphia. Ommen kerk 2 170 m. o. K. Padaran n. Singapore. Or. Nassau 2 540 m. o.n.o. Barbados n. Madeira. Orion pass. 2 Kp. Matapan n. Sfax. Oberon 2 250 m. z.w. San Miguel n. Amsterdam. Prins der Nederlanden 2 1100 m. z.o. Barbados naar Barbados. Purmerend 2 10 m. n.o. Muscat rt. Mena. P. G. Thulin 2 100 m. n.o. Cristobal n. Cristobal. Prins Casimir 2 125 m. w. Glasgow n. Montreal. Papendrecht 2 te Tuapse verwacht. Peperkust 2 te Antwerpen v. Le Havre. Philine pass. 2 Malta n. Port Said. Polydorus pass. 2 Pantellaria n. Port Said. Philidora 2 dw. Golf v. Masira n. Mena Al Ahm. Frins Alexander 3 te Marseille. Provenierssingel 3 te New Orleans. Philippia 2 153 m n. Port Sudan n. Mena. Pygmalion 2 370 m. o. Sicilië n. Likata. Raki 2 te Bremen. Reza Shah The Great pass. 2 Gibraltar n. P. Said. Roggeveen 2 220 m. o.n.o. Amsterdam eil. naar Melbourne. Rondo 1 te Mtwara n. Das Es Salaam. Rijnkerk 2 te Antwerpen. Rijndam 2 te New York. Saloum 2 130 m. z.z.w. Las Palmas n. Brest. Scherpendrecht 2 v. Lagos n. Napels. Stad Rotterdam 2 60 m. n. Dakar n. IJmuiden. Stad Utrecht 2 280 m. z. Halifax n. Baltimore. Solon 1 v. Ponce n. Antwerpen. Steenwijk 2 v. Panamakanala n. Los Angeles. Stentor 2 v. Port Au Prince n. New York. Straat Cook 2 te Lourenco Marques v. Durban. Schie 2 v. Famagusta n. Limassol. Stad Leiden 2 270 m. w.z.w. East-London n.Beira. Statensingel 2 480 m. o.z.o. Kp. Race n. Dublin. Sunetta 2 te Devonport. Straat Lombok 2 1470 m. o.z.o. Mauritius n. Maur. Straat Singapore 2 220 m. n.o. Beira n. Kaapstad. Schouten 2 440 m. z.o. Albany n. Fremantle. Senegalkust 2 v. Monrovia n. Grandbassa. Sibigo 2 te Melbourne. Silindoeng 4 te Hollndia verwacht. Stad Arnhem 2 dw. Oporto n. Ceuta. Stad Schiedam pass. 2 Bergen n. Narvik. Straat Mozambique 2 v.t Manilla n. Hongkong. Straat Soenda 3 te Melbourne. Salatiga 2 v. Beyrouth n. Port Said. Schiedijk 2 v. New York n. Antwerpen. Stad Alkmaar 3 v. Lulea n. Emden. Slamat 2 te Basrah verwacht v. Kuwait. Stad Maassluis 2 175 m. n.n.o. K. Finist. n. IJmuid. Sanana 2 240 m. z.w. K. St. Jacques n. Singapore. Stanvac Benakat 2 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Djirak 3 te Singapore verwacht. Stanvac Lirik 2 v. Saigon n. Sungeigerong. Tarakan 2 dw. Miami n. Houston. Telamon 3 v. Amsterdam n. Madeira. Teucer 4 te Singapore verwacht. Tibia 2 60 m. z. Cochin n. Bombay. Talisse 2 te Bahrein v. Damman. Teiresias 2 100 m. w. Ouessant n. Liverpool. Tweelingen 2 165 m. z.w. Ushant n. Monrovia. Tamara 2 150 m. w. Kreta n. Landsend. Tjibantjet 3 te Tanga. Tjisadane 2 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Taria 3 te Madras. Thelidomus 2 v. Bachaquero n. Buenos Aires. Teucer 2 te Penang n. Java. Van Neck 3 te Manilla. Vasum 2 15 m. z.w. Gibraltar n. Banias. Van Cloon 2 v. Singapore n. Suva. v. Waerwijck 2 200 m. n.w. Auckl. n. Melbourne. Vlieland 2 215 m. o. zuidp. Ceylon n. Rotterdam. Waal 2 v. Piraeus n. Alexandrië. Westertoren pas. 2 Dover n. Port Said. Waterland pass. 2 St. Pauls Rocks n. Santos. Willem Ruys 2 v. Port Everglades n. Bermuda. Willemstad 2 te Paramaribo. Wieldrecht 2 40 m. w.z.w. Wight n. Rotterdam. Woensdrecht 2 155 m. n.n.o. Kp. Finist. n. P Said. Woltersum 2 360 m. z.w. Bermuda n. Le Havre. Zaankerk 2 v. Yokohama n. Cebu. Zonnekerk 2 160 m. z.o. Guardafui n. Fremantle. Zuiderkruis 2 v. New York n. Amsterdam. Zuiderkerk 3 te Le Havre n. Sydney. Zonnewijk 2 200 m. o. Belle Isle n. Montreal. IJssel 2 6 m. n. Ameland n. Hamburg.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 8