Britse liberalen strijden onder verjongde leiding Bonn mengt zich in debat W ashingtonLonden m Kinderfonds doet in Nederlands uitstekend werk Nieuw-Guinea Hun streven is de jeugd te winnen en Labour als oppositie te vervangen Briefwisseling tussen Eisenhower en Adenauer over mogelijk topgesprek DINSDAG 6 OKTOBER 1959 11 Protestbewegi ng Verki ez ingspa norama van Engeland Montgomery mengt zich in de verkiezingsstrijd Hij is van neutraal tot fel conservatief bekeerd Verenigd Europa Sir Oswald Mosley predikt rassenhaat in Engeland Fascist van het eerste uur in Notting Hill Motorrijder bij botsing ernstig gewond Poujadisten distanciëren zich van Berthommier Makarios naar Rhodos voor een onderhoud met Grivas Demonstratie in Parijs van ontevreden oud-strijders Interparlementaire advies raad van de Benelux ■p Vermoedelijke daders van autodiefstal in Aerdenhout in Soest gevat (Van onze correspondent in Londen) De Britse liberale partij beschikt in het Lagerhuis slechts over zes van de 630 zetels en deed totnutoe alleen maar voor spek en bonen mee. Niettemin tracht zij onder verjongde leiding en bezield door een romantisch idealisme de tegenspoed die haar de laatste tientallen jaren heeft getroffen, af te wentelen. Jo Grimond is haar intelligente aanvoerder. Hij is een schoonzoon van Lady Bonham Carter, een dochter van de grote liberale premier Asquith, voorganger en later tegenstander van Lloyd George. Hoewel over de zeventig, is Lady Bonham een vurig politieke strijdster, die thans hard werkt. Niet alleen voor Grimond, maar ook voor haar zoon Mare Bonham Carter, die alle zeilen moet bijzetten om het kort geleden door hem veroverde Torrington te behouden. De liberalen hebben sinds enige tijd de wind mee, als gevolg van de zich al lang voortslepende crisis in het Britse politieke stelsel. In deze dynamische tijd gaan de beide grote partijen gebukt onder de last van hun verleden. Hun denkbeelden zijn vaak verouderd en ook hun tegenstellingen. De liberalen hebben hiervan bij tussen tijdse verkiezingen steeds meer de vruch ten geplukt. Thans bezitten zij kandidaten in een derde van het aantal kiesdistric ten, hoewel ze waarschijnlijk slechts in achttien daarvan een kans maken om een zetel te winnen Zij dromen er in elk geval van hun zetelaantal te verdrievoudigen. In 1955 kregen de liberalen ruim 722.000 stem men, maar aangezien Groot-Brittannië geen evenredige vertegenwoordiging kent leverden deze slechts het bovengenoemde schamele aantal zetels op Elke zetel moesten zij met 120.000 stemmen betalen, tegen Labour 45.000 en de conservatieven 39000. De liberalen kwamen er inderdaad bekaaid af indien men bedenkt dat de con servatieven 228 en Labour 178 zetels in de wacht sleeptenBij evenredige verte genwoordiging zouden de liberalen zeker 40 zetels hebben gekregen Vergeleken bij 1945 liepen zij met de helft terug. In 1923 zaten er in het Lagerhuis nog 158 libera len. maar sindsdien ging het snel bergaf. In 1935 waren er nog 21 over. Vooral de strijd in eigen rijen was hier voor aansprakelijk. De tegenwoordige „nationale liberalen", die een onzichtbaar onderdeel vormen van de conservatieven stammen uit de tijd dat Lloyd George zich aan coalities waagde. De liberale partij verschrompelde, maar bleef trouw aan het historische radicale sentiment, dat de so ciale wetgeving in Groot-Brittannië zo sterk heeft beïnvloed. Labour en conser vatieven hebben echter in menig opzicht de rol der liberalen overgenomen, de so cialisten wat betreft de sociale politiek en de Tories de economische politiek. Sir Winston Churchill, die in zijn jonge jaren de conservatieven te vuur en te zwaard be streed, en zich nog altijd als een liberaal beschouwt, sloot zich ten slotte weer bij de Tories aan, toen hij zag hoe de libera len zich in het verderf stortten en van oor deel was dat de conservatieven hun erfe nis hadden overgenomen. De nieuwe liberale partij beschouwt zich vooral als een protestbeweging tegen het ongezonde politieke monopolie van con servatieven en Labour, die volgens haar de enkeling vei'drukken De eersten om dat zij de typische vertegenwoordigers kunnen worden geacht van de grote zakenconcerns en het grootgrondbezit en de laatste van de vakbonden, welke vaak misbruik maken van hun machtspositie. Door beider toedoen kan het economische leven zich volgens liberale opvatting niet voldoende ontplooien. De liberalen werpen zich op als de redders van de gewone mens die in een robot dreigt te veranderen. De waarschuwingen van Aldous Huxley en George Orwell („1984") beschouwt men vooral in liberale kring als iets heel reëels Vandaar dat de liberalen, zowel in als buiten het parlement, de totalitaire elementen in de moderne samenleving aan de kaak stellen. Een van hun belangrijk ste programmapunten is financiële mede zeggenschap van de arbeiders in de grote ondernemingen. Wil de westelijke democratie sterk ko men te staan tegenover de dictatuur dan dient de samenleving grondiger dan tot nutoe gehumaniseerd te worden. De libe ralen tekenden niet alleen protest aan te gen, wat zij beschouwen als vormen van (Van onze correspondent in Londen) Veldmaarschalk Montgomery, die nooit een blad voor de mond neemt, heeft zich gisteren in de verkiezingsstrijd gemengd. Hij legde in een rede te Londen de krasse verklaring af dat iedereen, die Labour st-.ut, in een krankzinnigengesticht be hoort te worden opgesloten. Hij zei dat de werkelijke strijdvraag niet pensioenen, de huurwet, aankoopbelasting en werkloos heid is. De kwestie, die aan de orde is en waarvoor twee wereldoorlogen werden ge vochten, is de vrede. Onder luid applaus zeide hij dat hij wil dat zijn kinderen en kleinkinderen als goe de burgers in een vreedzame wereld op groeien. Na te hebben herinnerd aan Mac- millans bezoek aan Moskou en Kroes- jtsjev's reis naar de Verenigde Staten, zei Montgomery dat het beloofde land van vrede en ontwapening ten langen leste in zicht is gekomen: Macmillan is de man, die de ontspanning heeft bewerkt. Volgens Montgomery zou het door Selwyn Lloyd aan de UNO voorgelegde ontwapenings plan een grote kans maken te worden aanvaard omdat het praktisch en uitvoer baar is. Montgomery zei dat het krankzin nig zou zijn om degenen, die dit tot stand gebracht hebben, er uit te gooien. Hij veroordeelde Labours- programma omdat het naar binnen kijkt in plaats van naar buiten. Montgomery, die sinds hij burggraaf en daarmede lid geworden is van de erfelijke adel, niet mag stemmen, heeft dat vroeger ook nooit gedaan omdat hij meende dat hij als soldaat elke rege ring moest steunen. Hij verklaarde echter dat hij in het nieuwe parlement van de neutrale dwarsbanken zal verhuizen naar de conservatieve banken, omdat hij vast beraden achter Macmillan staat. Montgo mery is krachtens zijn titel lid van het Ho gerhuis, dat niet wordt gekozen doch door het staatshoofd wordt benoemd. „Absoluut zeker" Macmillan verklaarde gisteravond tij- ms een onderhoud in no. 10 Downing reet dat hij absoluut zeker is van een onservatieve overwinning. Maar, zo zei hij, het Britse prestige in de wereld, voor al met het oog op het komende topgesprek, hangt af van de grootte der conservatie ve meerderheid. Vanavond zal Macmil lan zijn laatste verkiezingstoespraak voor de televisie houden. misplaatste Britse grootheidswaan, zo als het Suez-avontuur, de jongste uitwas sen in de koloniën (Nyassaland) en het be zit van de waterstofbom, die Groot-Brit tannië zich economisch niet kan veroorlo ven. De liberalen willen een waarlijk NAVO-deelgenootschap met een groter onderlinge taakverdeling naar draag kracht en op de grondslag van strategi sche spreiding. Op het ogenblik achten zij de NAVO meer een optelsom, dan een or ganische eenheid De liberalen wenden zich vooral tot de jeugd. Het is kenmerkend dat de helft van hun kandidaten onder de veertig is. Zij slaagden erin populaire televisiefigu ren tot zich te trekken en verwierven een belangrijke aanhang onder intellectuelen en kunstenaars Hun openlijke doel is te zijner tijd Labour als oppositie te vervan gen. Of het mogelijk is in de politieke ge schiedenis de klok-terug-te zetten La bour volgde immers als oppositie de libe ralen juist op zal de tijd-moeten leren Grimond heeft de visie dat eens weer een liberale regering en een waarlijk liberale samenleving, ontdaan van het agressieve chauvinisme van de Tories en van de ar rogantie van de vakbonden, mogelijk moe ten zijn. In elk geval willen de liberalen degenen, die zich tegen de Tories verzet ten, maar het socialisme als een tweede kwaad even beslist de rug toekeren, een kans geven zich politiek uit te drukken in het nieuwe liberalisme, dat ook positief staat tegenover een verenigd Europa, waarvoor ook de sterk nationaal begrens de Labourpartij nooit geestdriftig is ge- (Van onze correspondent in Londen) Groot-Brittannië is het enige land van de voormalige oorlogvoerende landen waar het fascisme nog een politieke kans krijgt. Alsof er niets gebeurd is laat Hitiers Britse compagnon Sir Oswald Mosley zich gelden. Hij heeft zich kandi daat laten stellen voor de verkiezingen in het berucht geworden Notting Hill-kwar- tier van Londen, waar vele gekleurde im migranten wonen en waar Mosley's man nen van de „Union Movement" samen met andere fascistische organisaties, in de vo rige winter relletjes hebben veroorzaakt. In een daarvan werd een neger dodeljjk gewond. Mosley heeft zijn hoofdkwartier een steen maakte een gat in de grote ruit gevestigd naast een Joodse slagerij tegen over een synagoge en beschouwt dit als een meesterlijke provocerende zet. Voor zijn propaganda maakt Mosley ge bruik van een kleine vrachtauto met twee luidsprekers. Zelf verschijnt hij in een an dere kleine wagen. Hij heeft in deze buurt zijn stoet van dure auto's, waarmee hij elders pleegt de aandacht te trekken, thuis gelaten. Twintig jaar terug De politie volgt in een arrestantenauto. Als Mosley begint te spreken lijkt het als of de klok twintig jaar is teruggezet. Hij' hitst op tegen de „zwarten", die het werk en de vrouwen van de blanken bedreigen. Hij gebaart als Mussolini. Hij zegt dat het slechts elf miljoen pond kost om de kleur lingen terug te sturen naar hun eigen land. „Ik zal de conservatieven, die het ons las tig maken, van leer geven," zegt hij met de handen op de heup „Ik bedoel op wette lijke manier." Hij nodigt zijn toch al geringe gehoor uit vragen te stellen. Niemand zegt iets. Mosley verdwijnt. Iemand van de om- staanders lijkt met hem in te stemmen! „Hij zegt tenminste hoe hij erover denkt. Notting Hill in het kiesdistrict Noord- Kensington is een van de meest havenloze woonwijken, waar het bendewezen tiert. De sociale wetgeving lijkt er nog nauwe lijks vat te hebben. Het fascisme maakt van deze wantoestanden gretig gebruik. In tegenstelling hiermee staat in het lieflijke Hampstead dr. David Pitteen ne gerdokter voor Labour kandidaat. Ook hij staat onder politiebescherming wegens de bedreigingen welke tegen zijn leven wor den geuit. Hij is een zeer geziene en sympathieke figuur, die de verkiezings strijd met zijn sprankelende olijkheid ver levendigt. Vanmorgen omstreeks acht uur is in de Byzantiumstraat in Haarlem-Oost een motorrijder tegen een vrachtauto gebotst en ernstig gewond. De motorrijder, een 30-jarige chef-bak ker uit Haarlem, kwam uit een uitrit. Ver moedelijk door de zon verblind reed hij pardoes tegen een passerende vrachtau to. Met eén gebroken linkerbeen, een zwa re hersenschudding en wonden aan hoofd en linkerarm werd het slachtoffer in de Mariastichting opgenomen. weest en waarvoor de Tories in werke lijkheid nooit warm liepen De liberalen hameren er ook op dat de taak van de kiezers is niet een nieuwe regering te kie zen zoals nu in feite gebeurt maar een nieuw en anders gericht parlement. De liberalen hebben beloofd dat indien ze op de wip mochten komen te zitten, zij elke regering zullen steunen, zolang de ze niet door extremisme wordt beheerst. (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad mengde men zich gisteren van officiële zijde in het woordengevecht, dat de Britse premier Macmillan over een topconferentie met Washington is aangegaan. Te Bonn ver klaart men, dat er tussen bondskanselier Adenauer en president Eisenhower na het gesprek met Kroesjtsjev reeds menige brief is gewisseld. Men legt er steeds weer de nadruk op, dat er geen enkele wijzi ging in de „bezitsstand" over en weer van de Russen en het Westen, is opgetre den. Eisenhower noch Kroesjtsjev heeft concessies gedaan, die ingrijpend zijn, bij voorbeeld wat Berlijn of de erken ning van Oost-Duitsland aangaat. Van Westduitse kant wordt gezegd, dat een topconferentie waarschijnlijk zal wor den voorafgegaan door een ministerscon ferentie over de ontwapening en Berlijn en dat is eveneens in strijd met de Britse voorstelling van zaken. Ook hiermee kan ten officiële kringen zich tegen Macmil- lans belofte aan het Britse kiezersvolk inzake een gesprek EisenhowerKroesjt sjevDe Gaulle met zo de Britse kie zers maar conservatief stemmen Mac millan. Wat beoogt Adenauer? In deze Westduitse interventie ziet men de hand van bondskanselier Adenauer, wiens niet pro-Britse uitlatingen van en kele weken geleden diplomatieke kringen hier toen danig verontrustten. Men vraagt zich opnieuw af: wat bezielt de oude heer uit Rhöndorf om opnieuw positie te kie zen tegen Macmillan dus in het huidi ge spannende stadium van de Britse ver- kezingsstrijd voor dé Britse socialisten? Meent hij dat de westelijke en de Euro pese positie en dus de Westduitse positie in Europa meer voordeel zal trekken van een Labourbewind dan van de continuï teit van een conservatieve regering? Anderen zeggen, dat er geen sprake is van ook maar de geringste Westduitse in menging in de Britse verkiezingsstrijd, maar dat de continuïteit van de West duits-Amerikaanse verhoudingen belang rijker is dan de uitslag van de Britse ver kiezingen. Bonn wil met zijn houding slechts duidelijk aangeven, dat het één lijn trekt met Washington. Aan de Ame rikaanse houding ten aanzien van Berlijn is door bepaalde persberichten, vooral uit West-Berlijn, de laatste dagen nogal wat gemorreld. Bonn zou nu door onver saagde steun deze houding van Washing ton wat willen oppoetsen voor de ogen van het Westduitse publiek, dat het zo langzamerhand niet meer weet wat con cessies (of geen concessies) aan de Sov jet-Unie betreft. Topcongres? (UPI) In regeringskringen in Wash ington acht men het niet uitgesloten dat behalve de regeringsleiders van de grote vier de hoofden der regeringen van klei nere landen voor kortere of langere tijd aan een eventuele topconferentie zullen deelnemen. Zij zouden als adviseurs" kunnen worden uitgenodigd deel te ne men wanneer kwesties ter sprake komen die hun landen betreffen. Zo zou de ko mende topconferentie de grootste kunnen worden sinds het congres van Wenen in 1915. Als mogelijke deelnemers worden genoemd bondskanselier Adenauer, en de premiers Segni (Italië), Cyrankiewicz (Po len) en Siroky (Tsjechoslawakije). Men denkt hierbij aan de „aparte tafels" voor de vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland op de ministersconferen tie van Genève. Bij vrijwel alle internationale bijeen komsten streeft de Sovjet-Unie naar pa riteit. Vergeefs drong minister Gromyko aan op toelating van Polen en Tsjecho- slowakije tot de conferentie van Genève als volkomen gelijkberechtigde deelne- .mers. Hij voerde daarbij aan dat ook deze landen zeer nauw zijn betrokken bij re geling van de Duitse kwestie. De westelijke mogendheden die het pariteitsprincipe nooit hebben willen er kennen betoogden dat dan ook bij voor beeld Nederland en België zouden kunnen worden uitgenodigd. PARIJS (Reuter) De officiële organi satie der Poujadisten heeft zich gedis- tancieerd van de gewezen poujadistische afgevaardigde Jean Berthommier, die zaterdag met twee anderen werd ge arresteerd, toen zij gedrieën poogden Bel gië met een plastic bom binnen te rijden. De organisatie heeft medegedeeld dat Berthommier sinds februari geen partij functie meer heeft bekleed. Uit België was gemeld dat de drie ar restanten de Belgische politie hadden medegedeeld dat zij op weg waren naar Charleroi, waar zij de bom in de auto hadden willen plaatsen van een Algerijnse nationalistische leider, die verantwoorde lijk is voor de organisatie der Algerijnse opstandelingen in België en West-Duits- land. Een „praatje tussen de bedrijven door" van twee schoorsteenvegers en twee leden van de Westduitse grenswacht, die tijdens een oefening dekking had den gezocht achter een muurtje. lillliE Sllii'. NICOSIA (Reuter/UPI) Aartsbisschop Makarios zal donderdag op het Griekse eiland Rhodos een onderhoud hebben met generaal Grivas, de voormalige leider van de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie EOKA. Zoals bekend heeft Grivas meermalen verklaard dat Makarios „verraad" heeft gepleegd jegens de Griekse Cyprioten door in te stemmen met de akkoorden van Zü- rich en Londen. Krachtens deze overeenkomsten wordt Cyprus een onafhankelijke republiek. Gri vas heeft steeds geijverd voor „Enosis": aansluiting bij Griekenland. Een overzicht van de massale demon stratie op de Avenue de l'Opéra. PARIJS (UPI) Ongeveer 35.000 oud strijders hebben zaterdagmiddag in Pa rijs gedemonstreerd tegen de verlaging van hun pensioenen, die deel uitmaakt van het bezuinigingsprogramma, met de uit voering waarvan vorig jaar december werd begonnen. Enkele betogers schreeuwden „De Gaulle aan de galg" en op sommige plaatsen kwam het tot scher mutselingen met communistische tegen- demonstranten, maar over het algemeen had de betoging een rustig verloop. De politie was in groten getale aanwezig om eventuele ordeverstoringen de kop in te drukken. BRUSSEL (ANP) De voltallige inter parlementaire adviesraad van de Benelux zal op 30 en 31 oktober in Luxemburg bij eenkomen. De agenda omvat: 1) Bespreking van het gemeenschappe lijk verslag van de regeringen over de samenwerking in de buitenlandse politiek. 2) Het voorstel van het Nederlandse Tweede-Kamerlid mr. Burger over de op richting van een administratief orgaan voor de coördinatie van de werkzaamhe den tussen de drie regeringen en de raad, en 3) het derde gemeenschappelijke ver slag van de regeringen over de verwezen lijking en de werking van de Economi sche Unie. Van een onzer redacteuren) Het Kinderfonds van de Verenigde Na ties in het Engels aangeduid met de initialen UNICEF helpt op het ogen blik ongeveer vijftig miljoen moeders en kinderen in meer dan zestig landen met medische verzorging, geneesmidde len en bijvoeding. Toch is dit reusachti ge werk nog slechts een „duwtje" in de goede richting, want de vele door het Kinderfonds in eerste stadium verwezen lijkte projecten zullen uiteindelijk door de verschillende regeringen moeten wor den overgenomen wil men de winst, die door deze projecten op gezondheidsgebied is behaald, willen consolideren. Dit ver telde de heer S. Polak, een Nederlander die als regionaal vertegenwoordiger van Unicef in Bangkok gestationeerd is, gis teren op een door het Kinderfonds beleg de bijeenkomst in Den. Haag Hij wees erop dat het fonds, al is het dan door de Verenigde Naties in het le ven geroepen, in het kader van de volken- organisatie een minder bevoorrechte sta tus heeft dan de andere gespecialiseerde organen daarvan; het kan namelijk voor de financiering van zijn begroting niet te recht bij de Algemene Vergadering van de UNO maar moet al zijn activiteiten betalen uit de vrijwillige bijdragen van re geringen en particuliere organisaties. Toch is men erin geslaagd, met een jaarlijkse begroting van ongeveer twintig miljoen dollar een veel belangrijker en ingrijpen der vorm van hulpverlening tot stand te brengen dan geconcludeerd zou kunnen worden uit de berekening dat voor die hulp slechts 40 dollarcents (ongeveer an derhalve gulden) per persoon per jaar be schikbaar is. Maar in de eerste plaats moeten de landen, die door Unicef gehol pen worden, zelf uit hun schatkist min stens evenveel bijdragen als het Kinder fonds voor hun inwoners uitgeeft, en in de tweede plaats tracht het fonds zoveel mogelijk stimulerend te werken: het geeft de eerste stoot tot het organiseren van openbare gezondheidsdiensten in ge bieden waar die nog niet bestaan en laat daarna zijn werkzaamheden geleidelijk door die diensten overnemen. In Nederlands Nieuw-Guinea, dat tot de gebieden behoort waar de heer Polak de activiteiten van het Kinderfonds organi seert, wordt voornamelijk gestreden te gen malaria, framboesia, tuberculose en zuigelingensterfte. Vooral de malariabe strijding geeft daarbij grote moeilijkhe den omdat de bevolking nog geenszins be seft hoe belangrijk een sanitaire levens wijze is. Toch heeft de gezamenlijke in spanning van de gouvernements-gezond- heidsdienst en het Kinderfonds er al toe geleid dat bij voorbeeld op Biak vrijwel geen malaria meer voorkomt. Er wordt naar gestreefd, de bevolking van meer en meer dorpen geleidelijk een mate van eigen verantwoordelijkheid voor de sanita- tie te geven en haar daar op bescheiden wijze ook financieel bij te interesseren. Tot dusver heeft Unicef voor Nederlands Nieuw-Guinea sanitair materiaal ten be drage van 15.000 dollar ter beschikking gesteld; bovendien heeft het fonds insec ticiden, injectiespuiten, tabletten en ande re geneesmiddelen geleverd. Wat de bestrijding van framboesia be treft, vertelde de heer Polak dat men be gonnen is met het onderzoeken van onge veer 300.000 vermoedelijke lijders aan die veel-voorkomende huidziekte en dat om streeks 180.000 van hen in de laatste vijf jaar met penicilline behandled en gene zen zijn. Dit werk wordt krachtig voort gezet, maar door besmetting (onder meer als gevolg van contact tussen bewoners van de wel en niet onder regeringstoezicht gebrachte gebieden) steekt de ziekte vaak opnieuw de kop op onder bevolkings groepen waarbij aanvankelijk successen waren geboekt. Ook tegen de zuigelingensterfte, die on der de inheemse bevolking van Nieuw- Guinea zeer groot is, wordt onvermoeid gestreden. Daarbij helpt het Kinder fonds behalve door distributie van melk en levertraan ook door de uitrusting te leveren van dorpsverzorgster, die de gou- vernements-gezondheidsdienst uit de in heemse dorpsgemeenschappen poogt te recruteren. Voor deze gouvernements-gezondheids- dienst en de wijze waarop die wordt ge leid had de heer Polak overigens de hoog ste lof. Hij wees erop, dat deze dienst moet werken in gebieden waar nog bijna geen wegen bestaan en waar de mogelijk heden voor transport dus uiterst slecht zijn; bovendien heeft men dikwijls te ma ken met een bevolking die zelfs geen ele mentair begrip heeft van de ideeën waar op westerse ziektebestrijding en gezond heidszorg berusten. Maar toch wordt er volgens hem door de leiders van de ge zondheidsdienst en een aantal enthousias te jonge Nederlandse artsen voortreffe lijk werk verricht. Niet alleen voor hun medewerking bij de projecten van het Kinderfonds, welke medewerking hij „een voorbeeld van efficiency" noemde, maar ook voor de stimulerende invloed die in dit opzicht van de Nederlandse re gering uitgaat, had de heer Polak woor den van grote dankbaarheid. De politie te Soest is er in nauwe samen werking met de paleiswacht te Soestdijk en de Amersfaortse politie en op aanwij zing van de recherche te Bloemendaal in geslaagd twee Amsterdammers te arres teren, die ervan verdacht worden uit de Zonnebloemlaan in Aerdenhout een grote personenauto gestolen te hebben, waarna zjj ook nog een inbraak in Amersfoort ge pleegd zouden hebben. Om vier vanmorgen verdween de per sonenauto met twee onbekende mannen als inzittenden uit Aerdenhout en pas in Soest doken zij weer op. Inmiddels zat ook de Amersfoortse politie achter de twee man nen aan omdat zij verdacht werden van een inbraak in eén paviljoen in Amersfoort, waarbij zij een grote hoeveelheid sigaretten zouden hebben buitgemaakt. In Soest werd de politie gewaarschuwd door een pompbediende van een benzine station, die argwaan had gekregen toen twee mannen hem om gratis benzine vroe gen en bij de weigering ijlings verder ge reden waren. Twee politiemannen posteerden zich langs de rijksweg met een rode lamp. maar de onbekende mannen reden op deze agen ten in, die op het laatste moment opzij kon den springen. De agenten begonnen toen aan de achtervolging in een politie-auto en bij het paleis troffen zij de personenauto leeg aan. In samenwerking met de mare chaussee van de paleiswacht werd ver volgens de omgeving „uitgekamd" en om half zes in de morgen werden twee Am sterdammers goede bekenden van de politie op de Biltseweg gearresteerd Zij werden ingesloten in het politiebureau te Soest. Zij ontkennen echter ook maar iets met de uit Aerdenhout verdwenen auto en met de inbraak in Amersfoort te maken te heb ben gehad.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11