Panda en de meesterkok HAVENSTAKING DREIGT UIT TE BREIDEN TOT ZEELIEDEN Wereldnieuws Plaatselijk nachtvorst IN NEDERLAND MINDER GESTEGEN DAN IN ANDERE LANDEN DE STAKINGEN Oplossing staalconflict nog niet in zicht NAAIMACHINES DINSDAG 6 OKTOBER 1959 De ontwikkeling van de produktiviteit Warme schotels Braziliaans dagblad geërgerd over vertrek van Fokker functionarissen Cursus Public Relations Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Nylon scheepsschroeven Verruiming van Oost-West handel wordt overwogen Stil de pün van aambeien van binnen uit. Neem Eemotabs. Trading Cy. Late Hegt 1854 dividend Europese organen onder een overkoepelend lichaam? Engeland en de EEG Landbouw blijft struikelblok EEG-aanbestedingen in Afrika f za In haar laatste kwartaalbericht geeft de Nederlandsche Handel-Maatsehappfj een beschouwing over de ontwikkeling van de produktiviteit en haar visie op het vraagstuk, of de investeringen in ons land voldoende rendabel zyn. Na vastgesteld te hebben dat alle internationale onderzoekingen er op wyzen, dat het reële inkomen per hoofd van de bevolking maatstaf voor het welvaartspeil in Nederland achter blyft by dat van vele andere Westeuropese landen, wordt opgemerkt dat dergelijke statistische vergelijkingen geen rekening houden met verschillen in bevolkingsstructuur. In Nederland is de produktieve leeftijdsgroep 15-65-jarigen geringer dan in andere landen en minder Nederlandse dan Duitse of Franse vrouwen zijn buiten het gezinsverband werkzaam. By een globale poging tot uitschakeling van enige van deze structuurverschillen blijkt de produktiviteit in ons land niet achter te liggen bij de meerderheid van onze Europese partners in de gemeen schappelijke markt. Minder geruststellend is echter, dat de jaarlijkse groei van de produktiviteit in Nederland sinds 1953 geringer is dan in de andere Euromarktlanden. Als factoren, die een verklaring zouden kunnen geven van deze teleurstellende ontwikkeling, worden genoemd de beperkte mogelijk heid voor ons land tot produktiviteitsver- betering door industrialisatie met het oog op de reeds hoge produktiviteit van onze landbouw en de vele investeringen, die zoals de Deltawerken en de woning bouw niet tot de „produktieve" investe ringen gerekend kunnen worden. Het is verder ook denkbaar, hoewel niet meet baar, dat onze investeringen in sterkere mate dan in andere landen geleid heb ben tot kwaliteitsverbeteringen, hetgeen het produktiviteitscijfer onbeïnvloed laat. Voor Nederland zeer belangrijk Ten slotte wordt opgemerkt, dat het bij de opvoering van de produktiviteit niet al leen gaat om de hoogte van de bedragen, besteed aan bouwwerken, vervoermidde len, machines enzovoort, maar ook om de wijze waarop het gebruik ervan is ge organiseerd. Specialisatie in de produk- tie kan een zeer gunstige invloed op de produktiviteit hebben, op welk gebied ons land nog een achterstand vertoont Ne derland - zo constateert de N.H.M. - heeft juist door de snelle bevolkingsgroei en de natuurlijke gesteldheid van het land bij zonder veel belang bij produktiviteitsver- hoging. Deze wordt belemmerd door een door distributieve maatregelen afgedwon gen nivellering, overmatige reglemente- Advertentie ƒ2— LUNCHROOM Grote Houtstraat 105 Tel. 18598 Een Braziliaans dagblad heeft zondag de klacht uitgesproken dat Nederlandse func tionarissen van Fokker hier uit het land vertrekken naar huis, ondanks het feit dat verscheidenen van hen in staat van be schuldiging zijn gesteld op een aanklacht van smokkeL „Ondanks het feit dat zij beschuldigd zijn van systematische smokkelpraktijken blijven functionarissen van Fokker zonder enige moeilijkheid het land verlaten", schreef de Diario de Noticias. Volgens dit blad is het hoofd van de groep functiona rissen, Egbert van Emden, reeds in Neder land. Hij vertrok naar dat land aan boord van een vliegtuig van de Swiss Air, via Re cife. „Andere Nederlanders gaan naar Be- lem en vandaar zullen zij trachten Surina me, of zelfs de Verenigde Staten per vlieg tuig te bereiken. Fokker-directeur Her man Glerum, Fokker-afdelingschef W. Helderman en Fokker-vertegenwoordiger Anton Rooth zullen maandagochtend om elf uur naar Recife vliegen, waar zij een ander vliegtuig zullen nemen op weg naar Holland. Zij allen zijn beschuldigd van smokkel. Allen hebben de beschuldigingen tegenover de politie toegegeven en ook de echtheid van de documenten toegegeven, die tijdens het proces zijn overgelegd", al dus Diario de Noticias. Op 20 november a.s. begint in het Insti tuut voor Perswetenschap te Amsterdam de eerste cursus „Inleiding tot theorie en praktijk van Public Relations". Onder pu blic relations verstaat men het hoofd zakelijk door voorlichting stelselmatig bevorderen van goede verhoudingen met die groepen van mensen van wier oordeel men als organisatie afhankelijk is. De cur sus is voorbereid door het Nederlands Ge nootschap voor Public Relations (NGPR) en georganiseerd door het Nederlands In stituut voor Efficiency (NIVE). Hij is be stemd voor functionarissen, verantwoorde lijk voor de public relations van hun or ganisatie. De cursus omvat 15 lesmiddagen en eindigt op 25 maart I960. Staking in Kongo De staking van het Kongolees personeel van de Otraco in Leopoldstad is gister begonnen en verlamt de activiteiten van de maatschappij op het stuk van spoor- en riviervervoer in Belgisch Kongo. Dit zal de eerste belangrijke wettige sta king in Kongo zijn. De bevoorrading van Leo poldstad is verzekerd en bepaalde vitale diensten zullen blijven werken. Het conflict dat tot in 1958 terugloopt, heeft betrekking op een verhoging van de lonen voor de laatste maanden van 1959. Tekort van 600 miljard frank op Franse begroting De Franse minister van Financiën Pinay zal in de tweede helft van deze maand de ontwerp begroting voor 1960 bij het parlement indienen. 1-Iet tekort op deze begroting bedraagt 600 mil jard frank. De begroting is voor de eerste maal in de nieuwe „zware"' frank opgesteld. In de ont- werp-begroting zijn geen nieuwe belastingen op genomen. Naast deze begroting zal nog een af zonderlijke, sluitende, begroting voor Algerië worden ingediend. K.L.M.-landingsrechten In welingelichte kringen te Den Haag is ver nomen, dat het zich laat aanzien, dat de Neder lands-Amerikaanse luchtvaartonderhandelingen over landingsrechten voor de KLM in de Ver enigde Staten begin december zullen beginnen. De onderhandelingen worden te Washington ge houden. Franse goud- en deviezenreserves ring en inflatie. De produktiviteit is de mo tor van de vooruitgang. Uit de vergelij kende cijfers over de recente ontwikke ling in Europa blijkt wel dat wij in ons land de bevordering ervan allerminst mo gen verwaarlozen. Regering is va'ag Voorts wordt in het kwartaalbericht de invloed van de begroting op de kapitaal markt besproken. Vooral wordt aandacht gewijd „aan het feit dat, hoewel het rijk in 1959 een middelenoverschot van ruim ƒ400 miljoen heeft, dit voor de minister geen aanleiding is geworden om de tijde lijke verhoging van de vennootschapsbe lasting en de vermogensbelasting te be ëindigen". De N.H.M. zegt dat het moei lijk is zich aan de indruk te onttrekken dat ook de regering een slechts vage voorstelling heeft van de financiële moge lijkheden op enigszins langere termijn". Nu de minister van Financiën de moge lijkheid van belastingverlaging in de toe komst afhankelijk heeft gesteld van het alsdan actuele conjuncturele beeld, waar bij er minder ruimte voor belastingver lichting zal zijn naarmate meer is toege geven aan looneisen, meent de N.H.M. zich niet erg gerust te kunnen voelen. De ontwikkelingsgroep en researchaf deling van Lips n.v. te Drunen bestudeert momenteel in coördinatie met een ont wikkelingsgroep van Bayer A.G. te Lever- kusen (Duitsland) de mogelijkheid tot het gebruik van nylon voor scheepsschroe- venconstructies. Alhoewel de studie van dit object nog niet geheel is beëindigd, aldus een mededeling van het bedrijf, zijn de resultaten momen teel al reeds van dien aard, dat het mo gelijk is, gebruik makend van de specia le eigenschappen van nylon, ook aan de individuele eisen van de klant betreffen de nylon schroeven tegemoet te komen. De toepassing van nylon behoeft niet te worden beperkt tot produktie van scheeps schroeven, doch kan worden uitgebreid tot de fabricage van schroefmutsen, vleu gels voor mengapparaten en eventuele an dere produkten, aldus de mededeling. Te zamen met Bayer A.G. Naar maandagavond in welingelichte kringen alhier werd opgemerkt heeft de COCOM (het comité, dat toezicht uit oefent op de handel van het Westen met het communistische blok) de regeringen der landen, die deeluitmaken van dit co mité verzocht, herzieningen aan haar voor te leggen voor de lijst van goederen, waarvan de uitvoer naar de communisti sche landen wordt beperkt. Volgens ge noemde kringen zouden enige regeringen een verdere verzachting van de beperken de bepalingen voor deze handel willen voorstellen. Tot dusverre hebben de Ver- enige Staten zich verzet tegen een ver zachting der beperkingen doch volgens ge noemde kringen zal dit land mogelijk een meer soepele politiek gan volgen na het jongste bezoek van de Russische leider aan de Verenigde Staten. Advertentie Een complete kuur om van uw aambeien verlost te worden, maar allereerst óók om de pijn te stillen. Zonder zalf, zetpillen en dergelijke. Deze aambeien-remedie in tabletvorm bracht reeds duizenden lijders baat. Blijvend! Daar om moet u niet wachten, maar liever van daag dan morgen beginnen met deze wel dadige kuur. Die werkt óók nog zacht laxe rend en helpt de normale functies te regelen. Complete kuur 1.47) bij apothekers en drogisten. De n.v. Trading Company Late Hegt and Co. deelt ter voorkoming van misverstand mede, dat ten laste van de dividendreserve 18% percent dividend over 1958 zal wor den betaalbaar gesteld, en niet, zoals abu sievelijk vermeld 18 1/4 percent. Het divi dend ten laste van de winst over 1958 zal, zoals gemeld, worden beperkt tot het op 11 maart jongstleden reeds betaalbaar ge stelde interimdividend van 5 percent. Dit. voorstel zal aandeelhouders worden voor gelegd in de jaarvergadering van vrijdag 16 oktober ten kantore in 's-Gravenhage. Pierre Auguste Cool, de voorzitter van de Belgische Katholieke Vakcentrale, heeft in de studiebijeenkomst over de Eu ropese integratie welke het internationaal persinstituut voor 40 leidende journalisten uit 14 Europese landen in Brussel heeft ge organiseerd, gepleit voor de instelling van een overkoepelend bestuurslichaam, voor de E.K.S.G., de Europese Gemeenschap pelijke Markt en Euratoom. Cool stelde dat bijvoorbeeld de energie- politiek van de Europese instanties nog zonder coördinatie is: de E.K.S.G. behan delt de steenkool, Euratoom de wernener- gie en de Euromarkt benzine en aardgas. Indien de Hoge Commissies van Euratoom en Gemeenschappelijke Markt samen met het Hoog Gezagsorgaan van de E.K.S.G. in één enkel bestuurslichaam zouden wor den ondergebracht, wordt daarmee een grote stap gezet op de weg naar de Euro pese integratie, een stap die bovendien zeer praktische resultaten heeft. Advertentie Er bestaat op het ogenblik niet veel kans op dat het arbeidsconflict in de Ameri kaanse staalindustrie en havens spoedig geregeld zal worden. Het is zelfs mogelijk dat de Amerikaanse zeelieden de havenarbeiders zullen steunen en eveneens het werk zullen neerleggen. De onderhandelingen tussen de werkgevers en de vakbonden zijn maandagavond over de gehele linie afgebroken. Twee vakbonden, waarby meer dan 90.000 zeelieden zyn aangesloten, hebben hun steun toegezegd aan de 85.000 stakende havenarbeiders. De voorzitter van een dezer bonden verklaarde dat zijn mannen op geen enkel schip zullen gaan werken, waar de toestand niet veilig is. Hij doelde hierby op het feit dat ongeschoolde krachten zijn ingezet in de havens. President Eisenhower zou overwegen om zowel in het conflict in de staalindustrie als in dat van de havens tussenbeide te komen, als er niet spoedig een overeenkomst wordt bereikt. Eisenhowers' perssecretaris Hagerty weigerde echter te bevestigen of te ontken nen of Eisenhower op korte termijn zijn toevlucht zal nemen tot de Taft-Hartley wet. Zoals bekend kan de president deze wet hanteren om de stakers tot een „afkoe lingsperiode" van 80 dagen te dwingen. Dit zou betekenen dat de arbeiders het werk voor tenminste 80 dagen zouden moe ten hervatten. Patrick Connolly, vice-voorzitter van de „Longshoremens Union" heeft inmiddels in New York verklaard dat de havenarbei ders van Maine tot Texas zullen blijven staken totdat er nieuwe contracten zijn ge sloten, maar dat zij op een bevel van Ei senhower weer aan het werk zullen gaan. In New York worden in de loop van dins dag vier grote passagiersschepen met in totaal meer dan 5.000 passagiers verwacht. Men voorziet grote moeilijkheden bij het aan wal brengen van de koffers en andere zware bagage. Alleen al in de haven van New York liggen 80 schepen te wachten tot zij gelost of geladen worden. In de ha vens van de Amerikaanse oostkust en het gebied aan de Golf van Mexico liggen hon derden schepen, met aan bederf onderhe vige levensmiddelen geladen. Een federale districtsrechtbank heeft aan twee afdelingen in New Orleans van de bond van havenarbeiders, bevolen hun sta king op te heffen. Aanstaande vrijdag die nen de twee afdelingen voor de rechtbank te verschijnen om aan te tonen waarom geen definitief gerechtelijk verbod van de thans aan de gang zijnde havenstaking mag worden uitgesproken. De staalstaking. De onderhandelingen over een beëindi ging van de nu reeds 83 dagen durende staalstaking in de Verenigde Staten heb ben een slechte wending genomen. Maan dagochtend verwierpen de vakbonden voorstellen van de werkgevers, waarop voor maandagavond een buitengewone vergadering van de vertegenwoordigers der twee partijen te Pittsburg werd belegd. De directeuren van de staalmaatschappij- en zijn echter niet verschenen. De vak bondsvoorzitter, Mc Donald, verliet na vijf minuten woedend het gebouw waar men bijeen zou komen. Op vragen van journa listen of dit betekende dat hij onderhande lingen staakte, antwoordde hij: „Zij heb ben. „d,e, onderhandelingen afgebroken;; President Eisenhower is „diep teleurge steld" over,, deongunstige wending die de onderhandelingen hebben genomen, aldus' heeft de perschef van het Witte Huis James Hagerty medegedeeld. Britse zuurstofstaking. De wilde staking bij een van de grootste Engelse zuurstoffabrieken, welke vorige week maandag begon, is thans geëindigd. Vandaag hervatten de 1700 stakers het werk. De meeste van de 60.000 arbeiders, die als gevolg van de staking werkloos ge maakt werden door stopzetting van de zuurstofleveranties zouden vermoedelijk vandaag of zullen morgen weer naar hun bedrijven terugkeren. De staking heeft de Britse industrie tenminste 50 miljoen gul den gekost. De British Motor Corporation (Austin en Morris) moest 30.000 man naar huis sturen en leed een produktieverlies van 6000 auto's ter waarde van dertig mil joen gulden. De staking van voornamelijk chauffeurs van zuurstoftankwagens ge schiedde tegen de wil van de vakbond. De voorzitter van het stakingscomité ver klaarde dat de staking was opgeheven om dat men de nationale economie geen scha de wilde berokkenen en geen andere arbei ders treffen wilde. Het Britse verbond van vakverenigingen had een beroep op de sta kers gedaan om een Labour-overwinning bij de verkiezingen niet in gevaar te bren gen. De stakers hebben niets gewonnen, behalve dat zij hun grieven hebben gede monstreerd. De looneis in kwestie was al in behandeling. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel 1444* 9. Eindelijk was het meesterwerk van maitre Moutarde gereed. Twee bedienden vervoerden het naar de eetzaal, waar de gravin ongeduldig zat te wachten. Panda vol angstige voorgevoelens, volgde, een schaal met één onduidelijk balletje voor zich uit dragend. Maitre Moutarde zelf scheen zijn zenuwen ook niet helemaal de baas te zijn. Trillend van aandoening maak te hij zijn opwachting in de deur van de eetzaal. Het Franse ministerie van Financiën heeft be kend gemaakt dat de Franse goud- en deviezen reserves in september zijn gestegen met 5.8 mil- -+ ioen dollar tot een totaal van 1.856.8 miljoen Ul^> terwijl het werkstuk langs hem werd dollar. gedragen. „Thans komt de onthulling... ,Een monument van een maal.riep hij Ach, de spanning van het moment is mij bijna te machtig!" Op de gravin maakte de brij, die voor haar werd neergezet, niet direct de indruk van een monument van kookkunst. Maitre Moutarde haastte zich om haar de bedoe ling van zijn experiment uiteen te zetten. „Zie het als een symbool, madame", sprak hij. „Al deze gangen vormen de rondgang door de hel. Uw maag zal meer kwellin gen leren kennen, dan Dante ooit heeft be schreven! Scherp en schril staan de wan smaken tegenover elkaar, bedekt door een duivelse saus. Na de vijfde hap waant men zich reddeloos, maar dan..." Hij pau seerde even en op zijn gelaat tekende zich een uitdrukking van opperste zaligheid af. „Dan wacht u dit, madame!" Hij wees op het pilletje, dat Panda had binnenge bracht. „En wat is dat dan wel?" wilde de gravin weten. „De hemel, madame!" verklaarde de meester-kok eenvoudig. „Doch, wat ik u bidden mag, talm nu niet langer en be proef mijn meesterschap..." Dat deed de gravin, doch reeds bij de eerste hap werd duidelijk, dat Moutarde's experimenteel gekook weinig waardering vond. De Engelse minister voor Europese Za ken, Maudling, heeft tijdens een op het hoofdkwartier van de Engelse Conserva tieve Party inderhaast bijeengeroepen persconferentie verklaard, dat de regering er nooit aan heeft gedacht zich by de Euro pese gemeenschappelijke markt aan te slui ten. De minister legde deze verklaring af naar aanleiding van de door de Engelse li berale Party uitgesproken eis, dat Enge land zich by de Euromarkt zal aansluiten. Ik hoor, aldus minister Maudling, dat de liberalen verklaren, dat Engeland zich bij de Gemeenschappelijke Markt moet aansluiten en dat zij de weigering van de Conservatieve regering om zulks te doen afkeurt. Een der redenen van de weigering der Engelse regering is gebaseerd op de noodzaak de Engelse landbouw te bescher men. Als wij tot de gemeenschappelijke markt waren toegetreden, had Engeland zijn gehele tariefbescherming voor de land- en tuinbouwprodukten moeten af schaffen en moeten afzien van het voeren van een eigen landbouwpolitiek. In de ge meenschappelijke markt wordt de gemeen schappelijke landbouwpolitiek bij meer derheid van stemmen vastgesteld. Enge land zou een minderheid hebben gevormd, hetgeen het einde zou hebben betekend van ons stelsel de jaarlijkse vaststelling van de landbouwprijzen en tevens de af schaffing van onze landbouwwetgeving, aldus minister Maudling. Op een opmerking van een journalist, dat er tussen de zes landen van de E.E.G. geen vrijhandelszone voor landbouwpro- dukten bestaat en dat elk dezer landen evenals Engeland tracht zijn landbouw te beschermen, antwoordde minister Maud ling dat de subsidiëring van de landbouw in Engeland en de toetreding tot de Ge meenschappelijke Markt niet met elkaar in overeenstemming zijn te brengen. De comissie van de Europese Economi sche Gemeenschap maakt de aanbesteding bekend van twee projecten in Afrika, bei de in Belgisch Kongo, in Stanleystad. Aan gelegd moeten worden een riolering, waar van de kosten naar raming meer dan tien miljoen francs bedragen, en een wegfun- dering en -asfaltering tot een bedrag van naar raming bijna vijftien miljoen francs. Volgens de bepaling van het E.E.G.-ver- drag staat de inschrijving onder gelijke voorwaarden open voor ale onderdanen en rechtspersonen uit Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, de Duitse Bonds republiek en Italië en uit de landen en gebieden overzee die met de Europese Eco nomische Gemeenschap zijn geassocieerd. Meeleven. Nederlandse, Westduitse en Engelse kerken hebben meer dan 50.000 gulden ingezameld ten behoeve van de slachtoffers van de stormramp in Japan, aldus heeft het secretariaat van de We reldraad van Kerken medegedeeld. Het geld zal worden gebruikt voor de in richting van hulpcentra waar voedsel, kleding en dergelijke worden verstrekt. De inzameling in Nederland bracht on geveer 12.000 gulden op, die in Enge land ongeveer 23.000 gulden en die in West-Duitsland 15.000 gulden. Beschoten. Mgr. Leo Arkfeld, de bisschop van Nieuw-Guinea, die op het ogenblik in Oostenrijk vertoeft, is maandag aan de Hongaarse grens van Hongaars ge bied af beschoten. De prelaat, die het ijzeren gordijn wilde fotograferen, ge raakte daarbij enige meters op Hongaars gebied, waarop met een mitrailleur een aantal schoten in zijn richting werden gelost. Slager. Voor de rechtbank in Dusseldorp verscheen een slager die in totaal ruim 400 koeien in de wei doodgeschoten en geslacht heeft. Hij laadde dan het vlees in zijn auto en verkocht het in zijn sla gerij te Dusseldorp. Tegenover de po litie heeft hij bekend, dat hij de koeien tussen 1952 en 1958 gestolen heeft. Hij was tot veediefstal gekomen wegens belas tingschulden. In de nadagen van de oorlog had hij ook grazend vee doodge schoten om zijn legerafdeling te voeden en dat had hem op het idee gebracht. Volksafgevaardigden. De nationale gar de van Panama is maandag in het ge weer gekomen om een 300 werklozen te verdrijven uit de nationale vergade ring, die zij bezet hadden. Toen de na tionale garde arriveerde was de leider van de werklozen, Andres Galvan, die op de voorzitterszetel was gaan zitten, bezig om „volksafgevaardigden" aan te wijzen. Hij werd weggeleid toen hij weigerde „af te treden". Daarop be stookten de militairen de overgebleven betogers in en voor het parlementsge bouw met traangas. Meegesleurd. Bij een botsing tussen een locomotief en een autobus in Scatym Martin, in de Slowaakse provincie van Tsjechoslowakije, zijn vandaag vijftien personen om het leven gekomen, aldus een bericht van radio-Bratislawa. De bus werd op een overweg door de loco motief meegesleurd, zo meldde het be richt. Veertien personen zijn ernstig ge wond in het ziekenhuis opgenomen. Ereburger. In het geboortehuis van Goe the zal dr. Albert Schweitzer vrijdag tot ereburger van de stad Frankfurt be noemd worden, aldus heeft het stadsbe stuur medegedeeld. In hetzelfde huis ontving dr. Schweitzer in 1928 de Goe- the-prijs voor menslievende arbeid. Onweer. Een onweer in Oklahoma, dat zes dagen duurde, eindigde maandag en duizenden slachtoffers van de overstro mingen konden naar hun bemodderde woningen terug keren. Zes personen kwamen om als gevolg' van het onweer en 65 personen werden gewond. De ma teriële schade wordt geschat op miljoe nen dollars. Wolkbreuk. In de Libische kuststad Der- na zijn vijftien personen, onder wie een aantal jonge kinderen, om het leven ■gekomen en vele gewond als gevolg van overstromingen, die volgden op een plotselinge wolkbreuk. Er werden ook vele huizen vernield. Het reddingswerk duurt nog voort. Douaneslag. Syrische politie en douane hebben zondag aan de grens met Tur kije 6 uur lang gevochten met 60 smok kelaars, zo meldt het gezaghebbende Sy rische blad „Al Wahda". De smokke laars zouden volgens dit blad door zes Turkse soldaten zijn beschermd. De Sy- riërs hi dden smokkelwaar tot een be drag van een miljoen gulden in beslag genomen. Onderscheiding. De secretaris-generaal van de NAVO, Paul Henri Spaak, krijgt dit jaar de vrijheidsonderscheiding van „Freedom House", een organisatie, die in 1941 tegen alle vormen van totalita risme werd opgericht. De onderschei ding is eerder toegekend aan generaal Eisenhower, Bernard Baruch, de mi nister van buitenlandse zaken Marshall en Sir Winston Churchill. Steppebrand. Zuid-Rhodesia wordt op het ogenblik geteisterd door de zwaarste steppebrand uit zijn geschiedenis. Aan de brand zijn niet alleen grasvlakten maar ook bossen en plantages ten offer gevallen. Wilde dieren, waaronder groe pen leeuwen, bedreigen boerderijen in de geteisterde gebieden. Ook zijn kud den olifanten op het terrein van boerde rijen doorgedrongen. Voor zover bekend zijn er nog geen slachtoffers. Het KN.M.I deelt mede: geen veranderingen te verwachten. Het Een groot gebied van hoge druk, dat zijnzonnige en droge weer met plaatselijke centrum in het zuiden van Polen heeft, be- nachtvorst duurt daarom voort, heerst het weer in bijna geheel Europa. WEERRAPFORTEN Maximum -temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. 13 h o 5 a Ten westen van Ierland bevindt zich een in betekenis afnemende depressie, die in de richting van IJsland koerst. Het kou front van deze depressie dringt naar West- Frankrijk op, waar de barometer lang zaam daalt. In onze omgeving handhaaft zich dientengevolge een oostelijke tot zuid- p,en Helder onbewolkt oostelijke luchtstroming, waarmee zeer Ypenburg onbewolkt droge continentale lucht wordt aange- viissingen voerd. In de afgelopen nacht daalde hier- Eelde in de temperatuur in het oosten van het j-,e land tot tussen nul en twee graden. Dicht Twente boven de grond kwam plaatselijk 1 graad Eindhoven vorst voor Zd Limburg onbewolkt Het eerstkomende etmaal zijn er in de drukverdeling in onze omgeving vrijwel Helsinki zwaar bew. nw Stockholm zwaar bew. w Oslo geheel bew. nno Kopenhagen onbewolkt w zwaar bew. zzo onbewolkt o onbewolkt o onbewolkt o onbewolkt no onbewolkt o onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt ozo o o o o ozo o o Woensdag 7 oktober Zon op 6.49 uur, onder 18.06 uur. Maan op 12.41 uur, onder 21.43 uur. Maanstanden 9 oktober 16 oktober 24 oktober 31 oktober 5.22 uur 16.58 uur 21.22 uur 23.41 uur eerste kwartier volle maan -laatste kwartier nieuwe maan Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Berlijn Frankfort München Ziirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Het hoog en laag water te Zandvoort is Madrid 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Lissabon Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 6 oktober Hoog water 5.56 en 18.16 uur. Laag water 1.47 en 13.59 uur. Woensdag 7 oktober Hoog water 6.41 en 19.03 uur. Laag water 2.27 en 14.42 uur. 2 16 19 20 17 19 18 20 19 17 14 14 13 14 21 18 21 18 23 zwaar bew. ozo 25 geheel bew. windst. 21 onbewolkt o 12 onbewolkt nno 18 onbewolkt o 13 geheel bew. windst. 15 zwaar bew. windst 17 geheel bew. o 20 zwaar bew. ozo 13 mist. wzw 13 half bew. nno 25 zwaar bew. no 22 half bew. no 22 zwaar bew. windst. 21 licht bew. nw 22 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2