Buitengewoon N.Ph.O.-concert Dagboek van een afperser TELEVISIE Israel voldaan over bijval in UNO inzake Suezkanaal Agenda voor Haarlem SIEMENS Professor Doka en Robotto en Mevrouw Meir op Schiphol 4 Relaiszender Huisduinen gaat proefdraaien De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Wim Sonnevelt komt met „My fair lady" Multatnli-herdenking in Brussel Vaandrig omgekomen bij ongeluk in Frankrijk Twee militaire voertuigen in ravijn gereden Stichting „Pro Organo" in Den Haag opgericht Vallende kist en schoorsteen troffen verhuizer Nutsspaarbank Haarlem Litteratoren zijn in Enschede bijeen Zeventig emigranten uit Indonesië in Amerika Twee gordijnlanden tekenen auteursrechtenconventie Examens DOOR PIERRE NORD „Drive-in-bank" in Hilversum DINSDAG 6 OKTOBER 1959 Maandagavond opende het Noordhol lands Philharmonisch Orkest het concert seizoen met het jaarlijkse buitengewone concert voor genodigden. De heer W. Mensink, voorzitter van het bestuur van het N.Ph.O., heette de aanwezigen wel kom. Hij begroette met name de Commis saris van de Koningin in de provincie Noordholland en mevrouw Prinsen, de burgemeester van Haarlem en mevrouw Cremers, voorts dr. J. Daniskas als ver tegenwoordiger van het ministerie van O. K. en W., leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten, burgemeesters, wet houders en gemeenteraadsleden met hun dames. Ten overstaan van dit uitgebreide auditorium, dat de zaal volledig vulde er waren zelfs vertegenwoordigers van vier gemeenten die op het podium hadden moeten plaatsnemen onderstreepte de heer Mensink de activiteit die het orkest in het afgelopen seizoen ontplooid heeft, drieënnegentig concerten en achtentwintig begeleidingen, alsmede een aantal open bare generale repetities en grammofoon opnamen. Hij constateerde dat de doel stellingen die indertijd tot de huidige organisatorische vorm geleid hebben, vrij wel bereikt worden. Tot juni 1960 is, zo deelde hij mede, het orkest reeds geheel bezet en dit seizoen zal het aantal concer ten weer groter zijn dan in 1958'59, met name door een vermeerdering van het aantal jeugdconcerten. Hij dankte de ge meentebesturen voor hun medewerking en de plaatselijke organisatoren in de diverse gemeenten voor de inspanning die zij zich getroosten om belangstelling te wekken voor het orkest. Hij prees de werkkracht van de orkestleden, alsmede van hun dirigenten Henri Arends en Ma- rinus Adam en van de onzichtbare mede werkers achter de schermen: het admini stratief personeel onder leiding van de administrateur de heer R. Mulder. Tevo ren had hij enkele woorden gewijd aan de in de loop van dit seizoen overleden altist de heer Visser, tevens bibliothecaris van het orkest, en had hij de incidentele mede werking gememoreerd van de heer Vier- rijzer die onlangs na veertigjarige dienst met welverdiend pensioen is gegaan. En daarna hief dan Henri Arends de dirigeerstaf voor het Wilhelmus. Het eigenlijke programma begon met de ouverture tot „La forza del destino" van Verdi, een even onbetekenende als kracht dadige inleiding. De drieëntwintigjarige violist Jean-Louis Stuurop was vervolgens solist in het vioolconcert van Tsjaikofski. Stuurop is een leerling van Oscar Back, hetgeen wel ongeveer wil zeggen dat het instrument geen geheimen meer voor hem heeft. Bovendien verraste hij door een voordracht die men bijna innemend zou kunnen noemen; zonder verwijfdheid maar ook vèr verwijderd van een gedachteloos doch gewiekst épateren, wist hij het werk een zekere elegantie te verlenen die de maker ervan niet vreemd geweest zal zijn. In het tweede deel trof hij een zacht kla gende toon die niet alledaags was en be- Advertentie Van Nelle bestellen 1 Vandaag zal een begin worden ge maakt met proefuitzendingen via de t.v. frequentie-wisselaar op de vuurtoren te Huisduinen. Deze relaiszender zal het signaal van de zender Lopik relayeren op kanaal 10. De frequentie-wisselaar blijft in proefbedrijf tot het tijdstip, waarop het tijdelijke tv-station Irnsum uit de ether verdwijnt en plaats maakt voor de tv-zen- der Smilde. Bij het overschakelen van ontvangst in kanaal 6 naar die in kanaal 10 dienen de op Irnsum gerichte antennes in de rich ting van Huisduinen te worden gedraaid. De P.T.T. deelt mede dat het beeld thans nog onvolkomenheden kan vertonen. Verbetering is te verwachten zodra de frequentie-wisselaar het signaal gaat re layeren van de nieuwe, aanzienlijk ver sterkte lopikzender, die waarschijnlijk eind 1960 in bedrijf zal komen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Er moet gevlogen worden, hoorspel. 12.15 Koor zang. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15.50 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Ir.terscholair jeugdtoernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Spectrum van het Christelijk organisatie- en ver enigingsleven, caus. 18.00 Leger des Heilskwar- tier. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: Een nieuwe kijk op de wereldgeschiedenis door prof. dr. Th. J G. Locher. 19:00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Concertgebouw-ork. en sol. (Om 21.0021.15 Ruimte voor recreatie, caus.). 22.00 Koorzang. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennieuws. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram., ber. en act. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Voor de jeugd. VARA: 10.20 Voorde vrouw 11.00 R.V.U.: De Portugese Troubadours, door Dolf Verspoor. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Omr.orkest. 14.45 Gitaarduo. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Klassieke muz. 17.15 Politiekapel. 1750 Re- geringsuitzend.: Emigratierubriek. Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 13.10 Gram. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muz. 20.45 Bliksem uit heldere hemel, hoorspel. 21.58 Strijkork. en sol. 22.20 Pol. rubriek. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte muz. 22.55 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.15 De verkiezingen in Engeland. 23.30 Instr. trio. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Amus.muziek. 14.00 Schoolradio. 14.45 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.02 Engelse les. 16.17 Gram. 17.00 Nieuws. 17.20 Boek bespr. 17.45 Gram. 17.50 Boekenmarkt. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Hoorsp. 21.25 Operettemuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Litteraire kron. 22.30 Volksliederen. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Int. jeugdjourn. KRO: 17.10—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weer- overz. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu..! 20.30 Kunstrubriek. NTS: 21.00 Filmdocumentaire. 21.15 Galaconcert Kurhaus te Scheveningen t.g.v. 40- jarig bestaan K.L.M. 21.30 Inleiding tot het conc. 21.34 Residentie-orkest. paald welsprekender dan de dikke aan doenlijkheid waarmee de gevoelige melodie van deze romance nog al eens geforceerd wordt. Men heeft in Stuurop een virtuoos leren kennen die reeds een persoonlijke verhouding tot de muziek heeft. Dat het succes groot was behoeft geen betoog. Eveneens betuigde men zijn warme in stemming met de uitvoering, na de pauze, van Beethoven's Eroïca. Het merendeel van het publiek kwam uit dorpen in de provincie waar het orkest zelden of nooit optreedt, of het moest zijn als begeleiding voor de plaatselijke koorvereniging. En men zal begrijpen met welk een belang stelling de aanwezigen geluisterd hebben naar de prestaties van een orkest dat zij, van Jisp tot Den Helder en van Benne- broek tot Enkhuizen, meer en meer, en niet alleen in financieel opzicht, als hun orkest gaan beschouwen. Sas Bange Na het concert begaven de genodigden zich naar het stadhuis, waar zij ontvan gen werden door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers. Deze heette de gasten namens het gemeentebestuur van Haarlem wel kom. Hij wekte de vertegenwoordigers van de gemeentebesturen op, eraan mee te werken, het N.Ph.O. een goed bestaan te verzekeren. De gasten bleven geruime tijd in de zalen van het Stadhuis bijeen. Volgend jaar, 1 augustus of 1 september, presenteert Wim Sonneveld in grote Ne derlandse montering de populaire Engelse musical „My fair lady" in Nederland. „In Holland moet dus wat gebeuren", zei Son neveld vanochtend in de Utrechtse Stads schouwburg, waar hij zijn programma „Rim Ram" inleidde, dat van 10 tot 16 oktober in dit theater door zijn gezelschap wordt gebracht Voor „My fair lady", dat Wim Sonneveld in eigen beheer financiert, hebben Rotterdamse financiers een half miljoen gulden beschikbaar gesteld. Ook de artiesten zijn grotendeels voor de be nodigde rollen gevonden. Wim Sonneveld speelt zelf in deze op Shaw's Pygmalion gebaseerde musical de rol van Higgins. Men zal vier maanden repeteren. Voor deze voorstelling, die in elk van de drie grote steden een kwartaal zal lopen, waar na een korte tournee door het land volgt, zal Sonneveld de beschikking hebben over een Deense regisseur, die bij de oorspron kelijke Engelse voorstelling hulpregisseur was, en die de musical in de Skandinavi- sche landen eveneens beeft ingestudeerd. Deze regisseur brengt een deel van de kostuums, draaitonelen en het ballet mee voor de Nederlandse uitvoering. Voor de rest is de ontwerper Wiegersma ingescha keld. Wim Sonneveld is in 1960 vijfen twintig jaar op de planken. BRUSSEL (ANP) Op uitnodiging van de August-Vermeylen Kring zal de Ne derlandse hoogleraar dr. G. Stuiveling op woensdag 7 oktober in Brussel een lezing houden over het onderwerp „Honderd jaar Max Havelaar". Voorts zal de Belgische toneelspeler Joost Noydens in het kader van het pro gram ter herdenking van Multatuli, stuk ken voordragen uit het werk dat Eduard Douwes Dekker in 1859 in Brussel heeft geschreven. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Gistermorgen om halfzes is even over de Frans-Belgische grens bij Rocroix on der Mezières de 21-jarige vaandrig H. H. Ros om het leven gekomen bij een auto ongeluk. Het slachtoffer maakte deel uit van een verbindingsbataljon, dat bezig was met het voorbereiden van radiover bindingen in verband met komende transporten naar Frankrijk. Volgens de lezing, die in Den Haag bij litaire voertuigen is binnengekomen, zijn bij het ongeluk twee Nederlandse mi- litiarie voertuigen betrokken geweest. Eerst is een jeep uit een bocht gevlogen en in een ravijn gestort. De vrachtauto van het Nederlandse leger, die achter de jeep aanreed, is, toen de bestuurder probeer de een uit de jeep geslingerde militair, die op de weg lag, te ontwijken, eveneens in het ravijn, dat zes meter diep is, gereden. Bij het ongeluk zijn drie Nederlandse mi litairen licht gewond. Zij zijn opgenomen in een ziekenhuis in Mezières. De militai ren zijn afkomstig uit het kamp Witten berg. Soldaat moet hand missen Naar de Legervoorlichtingsdienst me dedeelt is maandagmiddag omstreeks half- drie te La Courtine een ongeval gebeurd, waardoor de dienstplichtig soldaat W. C. H. Habink, oud 20 jaar, afkomstig uit Em- men, waarschijnlijk zijn rechterhand zal moeten missen. De soldaat vond een pro jectiel en behandelde dit «ondeskundig, tengevolge waarvan het explodeerde. In Den Haag is de stichting „Pro Orga no" opgericht. Haar doel is: het bevorde ren van de belangstelling voor orgelmu ziek, onder meer door het geven van orgel concerten. Het stichtingsbestuur bestaat uit de heer B. A. Beke, prof. mr. A. L. de Block, dr. Th. Deen, dr. A. J. van Duyven- dijk, J. P. A. H. Roeffen, P. W. Schilham en J. Schmitz. Het secretariaat is geves tigd Talinglaan 21, Den Haag. Het voorlopige programma vermeldt op 8 oktober een orgelconcert te geven door de Franse organiste Marie-Louise Girod in de Jacobuskerk te Den Haag. In november volgt een romantisch orgel concert door de organist J. Schmitz met medewerking van de trompettist Th. Laa- nen. In december is er een concert met medewerking van „Die Haghe Sanghers", waarbij onder andere een werk van Mar- tinu ten gehore wordt gebracht. In januari of februari wordt een instructief jeugdcon- cert gegeven in de aula van het tweede V.C.L. in Den Haag. In maart is er een or gelconcert met een Bach-programma te geven door de organist J. Schmitz met me dewerking van Theo Olof. Voor april staat een programma van paasmuziek met me dewerking van het Christelijk Haags Kna penkoor op het programma en in mei wordt het laatste orgelconcert van het sei zoen gegeven door de organist Piet Kee. In Utrecht is de 43-jarige emballeur C. de Jong om het leven gekomen, toen een grote kist. die in de smalle Bagijnestraat op een dak werd getakeld, naar beneden stortte en hem trof. De takel, waarmee de kist werd opgehesen, was bevestigd aan een schoorsteen, die het plotseling begaf. Met donderend geraas stortten de kist en de schoorsteen naar beneden. De heer De Jong, werkzaam bij een verhuisfirma, was bezig op de stoep enkele kisten te verplaatsen, toen kist en stenen op hem neervielen. Gdurende de afgelopen maand bedroegen de inleggingen bij de Nutsspaarbank Haar lem 3.265.929,en de terugbetalingen 3,061.801,zodat het spaaroverschot 204.128,beliep. Het inleggerstegoed steeg hierdoor tot een totaal van 59,868.775,In september werden voorts niet minder dan 1.439 nieuwe spaarders ingeschreven waardoor het aantal spaar ders een totaal bereikte van 93.157. De vereniging van Duitse, Nederlandse en Vlaamse schrijvers en dichters houdt haar jaarlijkse bijeenkomst voor de twee de keer in Enschedé. Sedert ook Vlaamse schrijvers van dit genootschap deel uit maken, zullen de bijeenkomsten om de beurt in Duitsland, in Nederland en in Vlaanderen worden gehouden. De gasten, onder wie zich ongeveer zestig schrijvers en dichters bevinden alsmede autoritei ten uit België, Duitsland en Nederland, werden zaterdagavond in het stadhuis in Enschedé ontvangen, waar burgemeester W. Thomassen het gezelschap toesprak en er aan herinnerde dat, althans in de grens streek, de belangstelling voor de Duitse litteratuur het laagtepunt voorbij is. Na mens de Duitse gasten sprak W. H. Mar tin Elster en namens de Nederlandse af deling de Haagse schrijver Ben van Eijs- selsteijn. In de burgerzaal van het stadhuis sprak prof. mr. dr. J. Barents over het onder werp kunst, cultuur en politiek. Prof. Ba rents bepleitte in zijn toespraak een gro tere belangstelling van de litteratoren voor de kunst. Robotto was toch maar 'n goeie hulp voor de professor. Hij deed allerlei werkjes, en dat deed hij handig ook. 's Morgens ging hij met de stofzuiger aan de slag; het beste meisje zou 't hem niet verbeterd hebben! Maar dat was niet alles; koken zelfs deed hij buitengewoon goed. Het leek wel of er een knappe kok in de keuken werkte. Professor Doka teas geweldig trots op z'n uitvinding. Niemand ter wereld had ooit zo'n volmaakte robot weten te maken 4849 Advertentie Met een Bristol Britannia van „El Al" kwam de Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Golda Meir maan dagmiddag uit Londen op Schiphol aan, op doorreis naar Tel Aviv. Op de Amster damse luchthaven werd zij verwelkomd door de Israëlische ambassadeur in Den Haag, de heer H. Csidor en door de con- Advertentie Van Nelle bestellen LOS ANGELES (UPI) Een groep van zeventig Indische Nederlanders, wier passage van Djakarta tot New York dooi de Nederlandse regering is betaald, zijn maandag met „El Capitan", een passa giersschip van de Santa Fe spoorweg in Los Angeles aangekomen. In Amerika wordt hun reis en hun opneming geregeld door de episcopaalse bisschop dr. Bloy. De twintig gezinnen werden bij aan komst verwelkomd door ongeveer hon derd andere Indische Nederlanders, die reeds in Zuid-Californië wonen en werken. De emigratie van deze zeventig Indone siërs was mogelijk door de toepassing van de Walter Paster-wet. Polen en Joegoslavië zullen vandaag als eerste communistische staten toetreden tot de intei-nationale auteursrechten-con ventie, aldus de Unesco. Reeds 32 landen hebben deze conventie aanvaard. De betaling van de auteursrechten in het buitenland is de laatste maanden in de publieke belangstelling gekomen door de weigering van Sovjetrussische uitgevers, royalties te betalen voor in het Russisch vertaalde boeken. De afgelopen jaren zijn in de Sovjet-Unie miljoenen vertalingen verschenen, waarvoor de auteurs geen cent hebben ontvangen. Utrecht. Kandidaatsexamen tandheelkunde: J. B. A. Schutter, Heemstede; G. H. van Sluis. Haarlem. sul van Israel in Amsterdam, de heer R. Migdall. Aan een verslaggever van het A.N.P. deelde mevrouw Meir mede, dat zij niet tot het einde van de Algemene, Vergadering der UNO in New York kon blijven omdat de verkiezingen in Israel in zicht zijn (3 november) en zij voor haar partij op het verkiezingspad gaat. Mevrouw Golda Meir constateerde met grote voldoening, dat tijdens de debatten in New York door vele delegaties het be ginsel van de vrije vaart door het Suez kanaal naar voren is gebracht. Zij was dankbaar voor de steun in deze van zeker twintig landen en met grote erkentelijkheid memoreerde zij in dit verband de rede van minister Luns, een fervent voorstander van de vrijheid ter zee, zo drukte de Is raëlische minister zich uit. „Dat Egyp te", aldus mevrouw Meir, „de internatio nale wetten overtreedt, is wel heel erg duidelijk en ik geloof te mogen zeggen dat de opinie van de gehele wereld in dit opzicht achter ons staat". „Bestaat er een kans op vredesonder handelingen tussen Israel en de Arabi sche landen?" luidde de vraag. „Daar wachten we reeds elf jaar op antwoordde mevrouw Meir, „en ik heb nog'nergens ëëh téken"'gezien als zbuden de ons omringende landen bereid zijn om de Israëlische grenzen te garanderen, een nonagressiepact te sluiten of wat dan ook. Overigens is de situatie aan de grenzen de laatste tijd opmerkelijk goed. De vrees, dat Israel te eniger tijd van plan zou zijn het gebied te vergroten ten koste van an dere landen is absoluut onzinnig. Veertig percent van de oppervlakte van Israel is nog niet gecultiveerd en er kunnen nog heel wat Joden Israel binnenkomen". „Nogmaals", aldus mevrouw Meir, „in woord noch daad heeft Israel tot nu toe kunnen bemerken, dat de buurlanden bereid zouden zijn om tot vredesonderhan delingen te komen. Trouwens, als je naar de radio van Cairo luistert, denk je er wel anders over en hetzelfde is het geval met de woordvoerders van de Arabische lan den in de vergadering van de UNO. We zullen moeten wachten tot men aan de an dere kant van onze grenzen inziet, dat slechts een duurzame vrede kan lei den tot ontwikkeling en welvaart van de landen in dat gebied van de wereld". Voor haar vertrek van Schiphol liet me vrouw Golda Meir met nadruk uitkomen, dat de relaties tussen Nederland en Is rael voortreffelijk zijn „Iets, waarvoor het Israëlische volk zeer dankbaar is". ïi. Advertentie Van Nelle bestellen Er was niemand die zich verroerde. Largeaud en zijn mannen hadden hun opgewonden bezigheid gestaakt. Christiane d'Engoult en Charles Lorrain keken in span ning toe. Chantal Rivière. die haar verloofde was nage lopen, was stokstijf blijven staan. Allen staarden zij naar Delforge. De algemene verbazing en de volslagen stilte deden het plotseling opgekomen wantrouwen aan de ene kant en de angst aan de andere kant schrijnend duidelijk uitkomen. Delforges zag er schuldig uit. Het was een van die situaties die zich niet laten verklaren, maar al even min laten wegcijferen. Hij voelde zich schuldig, dat moest het zijn. Daarop maakte Delforge zich uit de greep van Duche- min los en liep hij met harkerige stappen naar het lijk. Vlak bij de vermoorde man wankelde hij weer. Hij draaide een slag om zijn eigen as en moest zich aan het bureau vastgrijpen. Het leek er veel op dat hij de dode niet dichter durfde naderen. Delforge! schreeuwde juffrouw d'Engoult. Was het als waarschuwing bedoeld of als verwijt, als een uitroep van woede of van genegenheid? Misschien was het dat alles tegelijk. Zwijgen! bulderde Duchemin. De eerste die zijn mond open doet, wordt gearresteerd wegens medeplich tigheid. Hij greep Delforge bij de schouder en draaide hem om. Delforge, zei Duchemin, u hebt Vindon vermoord, vanmiddag om tien over vier, om een eind te maken aan zijn chantagepraktijken. Automatisch kwamen Largeaud en zijn inspekteur dichterbij en sloten zij de beide mannen, die daar tegen over elkaar stonden alsof zij elkaar elk ogenblik te lijf konden gaan, zorgvuldig in. Aan juffrouw d'Engoult, Chantal Rivière en Charles Lorrain werd geen aandacht meer geschonken. Dezen trokken zich in een hoek terug en begonnen een levendig, hoewel gefluisterd, gesprek. Duchemin greep Delforge zonder plichtplegingen in de nek en dwong hem naar het lijk van Vindon te kijken. U zat naast hem en hij vermoedde niets. U had uw oude 11 mm dienstrevolver bij u gestoken en die hebt u hem hier tegen het hoofd gezet, vlak bij zijn linkeroog. Kijk daar, goed geraakt. Schiet op! Doe niet alsof u geen lijken kunt zien! Dat had u om 'ien over vier moeten be denken. Maar toen hebt u geschoten. Het enige dat ik niet weet is, of de arme kerel het schot heeft zien aan komen, of hij doodsangst heeft gehad. Ja of nee? Heeft hij er iets van gemerkt? Met een heftige ruk richtte Delforge zich op. Hij duwd de commissaris van zich af. Hij leek iets van zich af te schudden en hijgde van angst. Met verstarde blik en het domme gezicht van slaapwandelaars keek hij naar de politiemannen die hem insloten. Met een onnatuurlijke en haperende stem zei hij toen: Ik heb niet op hem geschoten. Ik heb hem alleen maar geslagen....alleen maar geslagen. Dat is al iets om te beginnen, zei Duchemin. Hij heeft zich verdedigd en toen... Nee. Hij is gevallen. Ja, met stoel en al. Welke stoel? vroeg Delforge. Laten we elkaar niet voor de gek houden. Zijn eigen stoel natuurlijk. De stoel waarin hij nu nog zit. Zeg eens wij zijn geen kwajongens! Toen hij eenmaal op de grond lag hebt u van dichtbij nog tweemaal op hem geschoten. Daarna hebt u dit bureau doorzocht, waarbij u overi gens het voornaamste over het hoofd hebt gezien: het klad van het laatste hoofdstuk van Vindons dagboek. Kijk maar. Wij zijn volledig op de hoogte gekomen. Duchemin haalde de pagina's van het dagboek, die hij in zijn zak had gestoken te voorschijn en hield ze Del forge onder de neus. Deze staarde er naar en zei niets, blijkbaar verlamd van angst. Delforge! riep juffrouw d'Engoult nu weer en het was, alsof de dringende klank in haar stem de jonge man wakker maakte. Ik heb niet geschoten. Ik ben niet eens in deze kamer geweest, zei hij. Duchemin balde woedend zijn vuisten. De man die hij verslagen dacht, kwam tot zichzelf en hij zou ver moedelijk het weinige dat hij al gezegd had, intrekken. Hij was niet meer te overrompelen. De kans keerde. De politieman trachtte hals over kop een nieuwe truc toe te passen, welke hem het verloren terrein terug zou geven. Kom nou! U bent minstens twintig minuten in dit kantoor bezig geweest. U hebt u van de tijd geen reken schap gegeven eer u via de rue Saint-Jean-Baptiste bent gevlucht, omdat u eenvoudig uzelf niet meer was. Het scheelde geen haar of wij hadden u op heterdaad be trapt. Kwart over vier heeft een getuige de alarmcen trale gebeld met de mededeling dat zij schoten had ge hoord. Misschien iets aan de late kant, maar Toen was ik al lang niet meer in het gebouw. En deze kamer ben ik niet binnen geweest. Genoeg. Cornu, vingerafdrukken. Met spoed. Met weinig eerbied ging de deskundige aan de slag. Duchemin hield geen ogenblik zijn mond, om de jonge man geen kans tot nadenken te geven: Er zijn in deze hele kamer maar twee stel vinger afdrukken gevonden een van het slachtoffer en een van de moordenaar. Dat is een tegenvaller niet? Bovendien beschikken wij over de getuige die de schoten gehoord heeft, wij zullen u met haar confronteren, mijn waar de, en daarna is de zaak beken. Cornu liet een zacht, tevreden geluid horen. We zijn er, meneer. Hij is het, hoor. Duchemin zuchtte van genoegen. Hij had ongoed ge luk tamelijk hoog spel gespeeld en toevallig gewon nen. Hij zei: Cornu naar mijn ervaring ben jij in staat nauw keurig te reconstrueren op welke wijze meneer zich door dit vertrek heeft bewogen. Doe wat je kunt. Dat zal deze keer beslist niet meevallen. Hij heeft rondgelopen als een aap door zijn kooi en is overal met zijn handen aan geweest. Letterlijk overal, behal ve... wacht eens... ja. Behalve in de brandkast, me neer, ik denk omdat die al openstond en door Vindon was leeggehaald. Ik ben hier gisteravond nog geweest, zei Delforge zacht. Goed. We laten het er bij. Zo komen we er wel, viel Duchemin hem in de rede. Kom jongeman, wat doen we? Vrijwillig bekennen of onder dwang? Want de grappen zijn nu afgelopen, dat is wel begrepen? Uw motief ligt voor de hand. Uw aanwezigheid op de plaats en het tijdstip van de misdaad wordt door twee getui gen bevestigd, de telefonist bij de ingang en de vrouw die de schoten heeft gehoord, en door uw vingera(druk ken. Elke andere verdachte wordt door deze beide getuigen en vooral door deze zelfde vingerafdrukken uit geschakeld. Van de kant van de politie is de zaak rond. U maakt het verder maar met de rechter uit en ik wens u veel succes. (Wordt vervolgd) Commissaris. Tot commissaris van gemeentepolitie te Zutphen is benoemd de heer H. Kraaijenbrink, inspecteur van politie te Harderwijk. Belgische week. De Amsterdammers hebben zaterdagmiddag een groep in his torische kostuums gestoken Belgen door de straten van de hoofdstad zien trekken. Deze optocht was een onderdeel van de Belgische week. Van de Apollohal trokken de Belgen naar de Dam, waar zij tot be sluit dansen uitvoerden. Voorafgaande aan deze kleurrijke manifestatie had het be stuur van de provincie Henegouwen een cocktail aangeboden in het Apollopavil- joen. Jagermeester. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot jagermeester in buiten gewone dienst van de Koningin, C. C. Geertsema, adjudant van Prins Bernhard. Uitbreiding. De Galeries Modernes te Amsterdam, het warenhuis dat in de Am sterdamse volksmond „De Franse Bazaar" heet heeft voor ruim een miljoen gul den een aantal panden, die grenzen aan Vijzelstraat en Reguliersdwarsstraat in eigendom verkregen. Deze koop is de eerste stap op weg naar de verwezen lijking van een groots uitbreidingsplan, dat de bouw van een modern en hoog warenhuis omvat. Op 22 oktober wordt in Hilversum de eerste „Drive-In"-bank in Nederland ge opend, die het de automobilisten moge lijk maakt banktransacties af te wikke len, zonder dat zij daarvoor hun wagen behoeven te verlaten. De Nederlandsche Handel Maatschappij in Hilversum heeft de primeur. Het auto-loket wordt aange bracht in een zijgevel van het N.H.M.- gebouw. Op het eigen terrein van de maat schappij wordt een in- en uitrit gemaakt, zodat de automobilisten tot vlak voor het loket kunnen rijden. Zij kunnen dan via een microfooninstallatie hun wensen ken baar maken waarna door het loket een laatje tot aan het autoportier wordt uit geschoven, waarin de cliënt dan bij voor beeld een te verzilveren cheque deponeert Op dezelfde veilige wijze worden hem ook geld en bescheiden toegeschoven. Deze „Drive-In"-bank is tot stand ge komen wegens de parkeerproblemen bij het gebouw van de bank. Advertentie Van Nelle bestellen I Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Con cert door N.Ph.O. Woensdag 20 uur: Con cert door de Marinierskapel. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Geen cent voor de belas ting", alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „De dijk is dicht", 14 jaar. Iedere ochtend 9.30, 10.30 en 11.30 uur: Bezoek van Prinses Beatrix aan de Verenigde Staten. Frans Halstheater: Vandaag tot en met donderdag 14 en 20 uur: „Zolang er men sen zijn", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met. don derdag 14. 16.15. 19 en 21.15 uur: „Hoe ver tel ik het mijn dochter?", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Les enfants du paradis", 18 jaar. Woens dag 14.30 en 20.15 uur en donderdag 20.15 uur: „Mon Oncle", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „Laatste paradijs", alle leef tijden. Donderdag 14 en 20 uur: „Zwijgend heldendom", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „The horse's mouth", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag: „Semiramis, courtisane van Baby- Ion", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „The captains table", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Brigade des doods", 14 jaar. Woensdag 20 uur: „Nathalie", 14 jaar. Donderdag 20 uur: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur' (Korte Houtstraat 1): Tot 1 november dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur. Expositie tekeningen en etsen van Frans Verpoorten. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 12 oktober op werkdagen van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur. Expositie van werken van Erika Visser. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 2 oktober). Advertentie Van Nelle bestellen I

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 4